Çelebi Alper

» Dünyanın En Güzel Yerleri ve Ülkeleri

Dünyanın en güzel yerleri nereler ve hangi ülkelerde bulunuyor? Dünyanın en güzel yerleri ve şehirleri, doğa güzellikleri, parkları, oluşumları, harikaları, ülkeleri, turistik bölgeleri nereler? Ben böyle bir liste hazırladım, sizin de görüşlerinizi beklerim, gezmek görmek ve tatil için gittiğiniz, duyduğunuz, fotoğraflarını gördüğünüz, merak ettiğiniz en güzel coğrafyalar, bölgeler, noktalar, denizler, kıyılar, ormanlar, göller, körfezler, kanyonlar, şelaleler, adalar, tapınaklar, mağaralar hangileri?

 

Dünyanın En Güzel Yerleri

Keukenhof Park, Hollanda

Hollanda gök kuşağı renklerinde lale bahçeleriyle ünlü ve bunların en güzeli Keukenhof. Laleleri görmek için en iyi mevsim Nisan ortası. Gitmişken başkent Amsterdam da şart.

 

Dünyada en güzel yerler

Dünyanın en güzel yerleri

 

Moravian tarlaları, Çekya

Moravya Tarlaları adeta doğal bir alan değil de bir ressamın dahice vurduğu fırça darbeleriyle oluşan yağlı boya tablosu gibi. Pastel renkli tepeler çok güzel ve Çek Cumhuriyeti başkenti rüya şehir Prag da dünyanın en güzel kentlerinden biri.

 

Dünyanın en güzel toprağı

Dünyanın en güzel tarlası

 

Kapadokya, Türkiye

Olağanüstü ve benzersiz kaya oluşumları, Hristiyanlığın ilk döneminden kalan mağara kiliseleri ve yeraltı şehirleriyle, Türkiye‘mizin Kapadokya bölgesi milyonlarca turist ve birçok kaynak tarafından dünyanın en güzel yerleri ve sıra dışı bölgeleri arasında gösteriliyor.

 

Türkiye'nin en güzel yeri

Türkiye’nin en güzel yerleri

 

Fernando de Noronha, Brezilya

Brezilya’nın kuzeydoğu kıyısındaki Fernando de Noronha Takımadaları, ülkenin en güzel kumsal ve manzaralarına sahip 21 adadan oluşuyor. Şelaleler, kayalık uçurumlar, beyaz kumsallar, ve az turist olan dalış yerleri. Ben Brezilya’nın Sao Paulo ve Porto Alegre şehirlerini de beğendim.

 

Dünyanın en güzel dalış yeri

Dünyanın en güzel dalış yerleri

Great Blue Hole, Belize

Daire şeklinde ve lacivert Büyük Mavi Çukur, 300 metre genişlikte ve 124 metre derinlikte deniz çökme çukuru veya obruk, Lighthouse Resifi’nin ortasında yer alıyor. Dalgıçlar son buzul çağı sırasında oluşan kalker sarkıt ve dikitlerin güzelliğini ve harikalığını görebiliyorlar. Gezilecek en güzel yerler arasında.

 

Dünyada gezilecek en güzel yer

Dünyada gezilecek en güzel yerler

 

Aşk Tüneli, Ukrayna

Ukrayna‘nın Klevan şehri yakınındaki beş kilometreye yakın demir yolu, ağaç ve sarmaşıklarla sarılı bir tünel haline gelmiş. Aşık çiftler için dünyanın en romantik yerleri arasında.

 

Dünyanın en romantik yeri

Dünyanın en romantik yerleri

 

Kara Orman, Almanya

Kara Orman (Schwarzwald) Almanya‘nın güneybatısında bulunan Baden-Württemberg eyaletindeki ağaçlık, çok güzel bir dağlık bölge. Tuna Nehri ve Ren Nehri Kara Orman’da doğuyor ve bölgede soyları tükenmekte olan Bozkurtlar yaşıyor.

 

Dünyanın en güzel yerleri ve isimleri

Dünyanın en güzel yerleri

 

Plitvice Gölleri, Hırvatistan

Hırvatistan‘ın içlerindeki Plitvice Gölleri, Bosna-Hersek sınırına yakın dağlık karst alanında yer alıyor. UNESCO Dünya Mirası Listesinde bir doğa harikası.

 

Dünyanın en güzel yeri neresi

Dünyanın en güzel bölgeleri

 

Hillier Gölü, Avustralya

600 metre uzunluğundaki tuzlu pembe Hillier Gölü, Avustralya Recherche Takımadaları’nın Middle Island adasında yer alıyor.

 

Dünyanın en güzel gölleri

En güzel göller

Giant’s Causeway, Kuzey İrlanda

Devler Yolu veya Devler Kaldırımı (Clochán an Aifir), Kuzey İrlanda’da yer alan volkanik kökenli bazalt jeolojik bir yapı. Bölge, Antrim Kontluğu’na bağlı deniz kıyısındaki Bushmills kasabasının kuzeyinde yer alıyor. Bazalt Sütunları olarak da adlandırılan bu oluşumlar 50-60 milyon yıl önceki volkanik bir faaliyetle oluşmuş. 40.000 civarı sütun var.

 

Dünyanın en güzel doğa harikası

Dünyanın en güzel doğa harikaları

Ha Long Bay, Vietnam

Vietnam’ın kuzeydoğusundaki Ha Long Körfezi, mavi suyu, kalker adaları, tropikal ağaçları ve doğasıyla birçok kişi ve kaynağa dünyanın en ilginç ve güzel yerleri arasında.

 

Dünyanın en güzel yerleri

Dünyanın en güzel yeri

Antelope Canyon, Amerika Birleşik Devletleri

Antilop Kanyonu, ABD‘nin güneybatısındaki en çok ziyaret edilen ve en çok resmi çekilen kanyonu. Erozyon sonucu oluşan Antilop Kanyonu, Arizona eyaletinde yer alıyor. Bölge yerlileri Navajo dilindeki adı “Tse’ bighanilini” ve “suyun taşların arasından aktığı yer” anlamına geliyor.

 

Dünyanın en güzel ülkesi

Dünyanın en güzel ülkeleri

Paro Taktsang, Bhutan

Kaplan Yuvası olarak da bilinen manastır, 3000 metreden yüksek kayalık uçurumda yer alıyor. Tapınağın büyüleyici havası ve Paro Vadisi manzaraları, bu az gidilen ülkedeki dünyanın en ilginç yerler arasında.

 

En güzel tapınak nerede

En güzel tapınak

Semerkant, Özbekistan

Zarif çinili mimari yapıları ve rengarenk giyinen halkı, zengin İpek Yolu tarihiyle  az bilinen, gizemli bir şehir Semerkant.

 

Dünyanın en güzel şehri

Dünyanın en güzel şehirleri

 

Iguazu Şelaleleri, Arjantin ve Brezilya

Arjantin ve Brezilya sınırları içerisinde kalan dünyanın en güzel ve büyük şelaleleri Iguazu muazzam bir doğa güzelliği. Gezegenimizde görülmesi gereken güzelliklerden.

 

Dünyanın en güzel şelaleleri

Dünyanın en güzel şelalesi

 

Bagan (Pagan), Myanmar

Bagan Budist Stupa anıtları ve ormanın içinden yükselen tapınaklarıyla eşi benzeri olmayan bir yer.

 

Dünyada gezilecek yerler listesi

Dünyada gezilecek yerler listesi

 

Oia, Yunanistan

Dünyanın en güzel adaları arasındaki Santorini’de bulunan Oia köyü, bembeyaz evleri ve canlı mavi renkte çatılarıyla dünyanın en turistik yerleri arasında.

 

Dünyanın en turistik adaları

Dünyanın en turistik yerleri

 

Benagil Sea Cave, Portekiz

Portekiz’in güney kıyılarında, Algarve’deki Benagil Deniz mağarası gibi çok güzel mağaralar ve kumsallar var.

 

En güzel mağara nerede

En güzel mağara

 

Sizce seyahat etmek için dünyanın en güzel yerleri nereler? Bunlar ve sizin düşündükleriniz hakkında yorum yazarsanız bundan sonraki seyahatlerimde bana ilham verir.

Etiketler: , , , , , , ,

“Dünyanın En Güzel Yerleri ve Ülkeleri” için 12 yorum

 1. Muazzez Akdogan dedi ki:

  Merhaba celebi. Sanırım güzellik herkese göre değişebiliyor. Ben doğal güzelliklerden ziyade kültürleri merak ediyorum. Biliyor musun gittiğinizden beri aklım Yakutistan’da. İyi akşamlar.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba Muazzez Hanım. Elbette, dünyanın en güzel yeri sorusuna 1000 farklı yanıt verilebilir. Beni de hep doğadan çok kültür, tarih ve insanlar çekmiştir. Yakutistan özel bir ülke, gidebilmenizi çok isterim. Sevgiler.

 2. Sıdıka Songür dedi ki:

  Kuzey Vietnam Sapa bölgesi pirinç terasları, Çin Yunnan bölgesi pirinç teraslarında gün doğumu, Filipinler pirinç terasları beni çok etkilemişti, güzel dünya noktaları.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Çok güzel yerler yazmışsınız teşekkürler.

 3. Yaprak dedi ki:

  Alpercim,
  Listen çok güzel. Ben de Kanada’da Niagara Şelaleri, Peru’da Machu Picchu ve Cayman adalarında Stingray City’yi eklerim.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Kesinlikle haklısın Yaprak, dünyanın en güzel yerleri listesine eklenir.

 4. Kemalettin Gecit dedi ki:

  Dünya’nın en güzel yeri Çeşme Izmir, simdi sıcak sıcak takılmak vardı orada. Finlandiya’da düne kadar kar yağıyordu. Bu arada bu listeye Norveç den bi yer de eklenebilirmiş.

 5. yusuf dedi ki:

  Tabiki henüz gidip görmediğin herhangi bir yerdir.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Haklısınız Yusuf Bey, en güzel ve ilginç ülke henüz gidilmemiş olandır. Böyle bir derleme yaptım ama aslında benim için büyüleyici doğal güzellikler, dev anıtlar olması gerekmiyor. Bazen bir arka sokaktaki yaşam, bazen bir gülümseme bir ülkeyi güzelleştiren. Maraşımıza selamlar.

 6. cihan demirpolat dedi ki:

  Benim nacizane fikrim listemizde bulunması gereken bir şehir ve bir mekan
  1. grindelwald-switzerland
  2. adjarian wine house-batum

  1. AlperMetin dedi ki:

   Katkınız için teşekkürler.

   1. cihan demirpolat dedi ki:

    Blog’unuzu okuduktan sonra görmediğimiz ülkeleri görmüş kadar olduğumuz için ben teşekkür ederim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sömestr Turları
Bu alana reklam verebilirsiniz.
Bu alana reklam verebilirsiniz.
    GEZDİĞİM ÜLKELER
   » Translation
Reklam Alanı
   » Etiketler


Copyright ©2012 Celebialper.com