Çelebi Alper

» Ukrayna’ya Pasaportsuz Kimlikle Seyahat

Ukrayna’ya pasaportsuz kimlikle seyahat edilmesini mümkün kılan anlaşma 14 Mart 2017 tarihinde Ankara’da imzalandı. Böylece Türk vatandaşları turistik veya diğer nedenlerle yapacakları Ukrayna seyahatleri için pasaport gerekmeden, TC kimlik kartları ile giriş yapabiliyor. Benzer şekilde Ukraynalılar da Türkiye’ye pasaport beyan etmek zorunda kalmadan, resmi kimlik kartlarıyla giriş yapabiliyorlar. Yeni çipli kimlikle Ukrayna seyahati uygulaması 1 Haziran 2017 günü başladı.

 

Ukraynaya pasaportsuz kimlikle seyahat

Ukrayna’ya pasaportsuz kimlikle seyahat

 

Ukrayna’ya Pasaportsuz Kimlikle Seyahat

İki ülke arasında imzalanan anlaşmayla Ukrayna vatandaşları Türkiye’ye, Türk vatandaşları Ukrayna’ya kimlik kartı ile seyahat edebilecek. Geçtiğimiz yıl Ukrayna’dan Türkiye’ye giden turist sayısın 1 milyonun üzerine çıkmış, Türkiye’den Ukrayna’ya gelenlerin sayısında yüzde 28 artış olmuştu. Ukrayna’ya pasaportsuz kimlikle seyahat olanağı ve Ukrayna vatandaşlarına Türkiye’ye kimlikle turistik ziyaret imkanı sayesinde bu rakamların hızla artması bekleniyor. İki ülke arasındaki ticaret hacminin de büyüyeceği tahmin ediliyor.

 

Pasaportsuz Ukrayna seyahati

Pasaportsuz Ukrayna tatili

 

Ukrayna ve Türkiye arasında artacak olan ziyaret yoğunluğunu karşılamak için karşılıklı uçak seferlerinin artması bekleniyor. İki ülke arasında Türk Hava Yolları, Ukrayna Uluslararası Hava Yolları (UIA) ve Pegasus’un direkt uçuşları var. Ülkemizden Kiev, Kharkiv, Zaporizhia, Lviv, Odesa ve Kherson şehirlerine aktarmasız uçuşlar var.

 

ukrayna pasaportsuz kimlikle seyahat

Ukrayna’ya pasaportsuz kimlikle seyahat

 

Ukrayna’ya Pasaportsuz Giriş

Türkiye ile Ukrayna arasında pasaportsuz ve vizesiz, yeni kimlik kartları ile karşılıklı seyahat imkanı sağlayacak anlaşmanın 14-15 Mart ziyareti kapsamında imzalandığını bildiren Başbakan Vladimir Groysman, “Benim Türkiye ziyaretimde önemli bir adım atıldı. Ukrayna hükümeti ile Türkiye hükümeti arasında imzalanan anlaşmayla Ukrayna vatandaşları Türkiye’ye, Türk vatandaşları Ukrayna’ya kimlik kartı ile seyahat edebilecek. Bu çok iyi bir işaret. Ayrıca çok yönlü hava trafiği için karşılıklı uçak seferlerini arttırmamız gerekecek. Ukraynalılar Türkiye’yi ve Türkiye’nin turizm imkanlarını çok iyi biliyor. Bizim bugün geliştirdiğimiz pek çok turistik imkanlarımız var. Açıkçası bu karşılıklı değişim önemli. Engelleri kaldırdığımız zaman turist akımı artacaktır” dedi. Bu yıl ülkeler arasında serbest ticaret anlaşması, karşılıklı yatırımların korunması ve çifte vergilendirmenin önlenmesi ile ilgili çalışmalar da yapılması planlanıyor.

 

Kimlikle Ukrayna'ya gidilebilir

Kimlikle Ukrayna tatili

 

Ukrayna topraklarının bir kısmı Avrupa’da olan Rusya ve Türkiye hariç tutulursa Avrupa’nın en büyük ülkesi. Ülke tarih, kültür, eğlence ve doğa turizmi olanaklarıyla en çok Doğu Avrupa’dan olmak üzere Batı Avrupa, Orta Doğu, ABD ve Kanada’dan turist alıyor.

 

Başkent hakkında ayrıntılı yazım: Kiev Gezi Rehberi

 

Anlaşmayla birlikte Türk vatandaşlarının pasaportsuz gidebildiği ülke sayısı Kuzey Kıbrıs ve Gürcistan ile birlikte üçe çıktı. Diğer ülkeler için vize ve pasaport bilgileri bu yazımda.

 

Ülkeye pasaportsuz, kimlikle seyahat etmek için gereken bilgiler bu yazımda: Ukrayna Gezi Rehberi

Etiketler: , , , , ,

“Ukrayna’ya Pasaportsuz Kimlikle Seyahat” için 192 yorum

 1. İbrahim dedi ki:

  Şu anda direk biletimizi alıp pasaportsuz gidebiliyor muyuz ? Yapmamız gereken başka herhangi birşey var mı ? Girişte mağduriyet yaratmazlar umarım

  1. AlperMetin dedi ki:

   Ukrayna’ya pasaportsuz, sadece kimlik belgesiyle giriş anlaşması imzalandı ancak uygulamanın başlamasını beklemek daha iyi olur, bakalım ilk giden kişiler neler yaşayacak.

   1. İbrahim dedi ki:

    Teşekkür ederim, herhangi bir bilginiz ya da giden kişilerden duyum alırsanız yazabilir misiniz buraya ?

    1. AlperMetin dedi ki:

     Yazarım. Rica ederim.

   2. Suat Mutlu dedi ki:

    Yeni çipli kartlar yeni girenler için bir anlam taşımıyor, yeni girenleri özel sorgu odasına alıyorlar ve pasaport, otel rezervasyonu, gidiş, dönüş uçak biletini gösteren çıktı istiyorlar, hatta ne kadar paranızın olduğunu dahi sorguluyorlar. Zaten şehirler arası yolculuk istiyorsanız, tren istasyonunda pasaportunuzu istiyorlar. Eğer tüm bunlar varsa birkaç dakikalık görüşmeden sonra kabul ediyorlar. 12.11.2017 Lviv.

  2. cenker dedi ki:

   Bu nasıl bir durum ukrayna ya kimlik ile gidilebilir bilgisi yok.
   çok da zor olmasa gerek bu duruma yetkililerin bir açıklama yapması gerektiğini düşünüyorum.

   1. AlperMetin dedi ki:

    Mutlaka yapılır yakında.

  3. Mehmet dedi ki:

   Arkadaşlar, TC kimlik kartı ile gidebilmeniz için, çipli TC kimlik kartınız ile birlikte havalimanın da checkin yaptırdıktan sonra polis noktasina (pasaport noktası değil) gidiyorsunuz, size giriş / çıkış ibareli ve giriş kısmı kaşelenmiş bir kağıt verecek yanınızda saklayacaksınız. sonra pasaport polis noktasına gidip ülkeden çıkacaksınız, ukraynaya giriş içide hemen uçaktan iner inmez pasaport noktasına gitmeyin, pasaport kontrol noktalarının orda görevliler ( askerler ) oluyor onlara gidip departure ve arrival kısımlarından oluşan küçük bir registration kağıdı doldurduyolar, onunla pasaport noktasına gidiyorsunuz, ve bu kağıdı da yanınızda taşıyorsunuz aynı pasaport gibi. Uzun lafın kısası pasaport ile gidişle tek farkı çıkış da ve girişte polis noktalarından birer belge alıyorsunuz. Kıbrısa giriş ile aynıiyi eğlenceler. He bu arada kieve gidecekler kirişatik caddesindeki turkish house cafeye uğrasınlar tam bir türk lokantası 🙂

 2. Serkan dedi ki:

  Uygulama tam olarak ne zaman baslayacak acaba bilginiz var mı?

  1. AlperMetin dedi ki:

   Ukrayna’ya pasaportsuz seyahat uygulamasının başlama tarihi konusunda henüz açıklama yapılmadı, ancak anlaşma imzalandığına göre çok yakındır, bekliyoruz.

 3. demet dedi ki:

  Merhaba, pasaportsuz giriş mayıs ayında başlar mı acaba?

  1. AlperMetin dedi ki:

   Henüz başlangıç günü açıklanmadı, bekleniyor, ama Mayısı bulmadan Ukrayna’ya pasaportsuz seyahatin başlama olasılığı çok yüksek.

 4. Barış yeter dedi ki:

  Yeni kimlik kartıyla giriş olacak peki yoksa eski kimlik gecerlimi teşekkürler.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Ukrayna’ya eski kimlik kartlarıyla girilip girilmeyeceği henüz açıklanmadı, sanırım yakında belli olur.

 5. Fırat dedi ki:

  Sanırım resmi gazetede yayinlanmadi daha. Şimdilik gidemiyoruz pasaport olmadan galiba

 6. Fırat dedi ki:

  Giden olduysa burdan paylaşsın ki bilelim

 7. Alper dedi ki:

  Merhaba arkadaşlar Ukraynaya şuan itibari ile vizesiz gidilebilmekte,daha bu geçtiğimiz haftasonu çalışma arkadaşım pasaport ile gidip geldi bilginize.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba. Ukrayna’ya Türk vatandaşları epey zamandır vizesiz gidebiliyorlar zaten. Şu an gündemde olan konu pasaportsuz, sadece kimlik kartıyla Ukrayna’ya seyahat.

 8. Kaan dedi ki:

  Uygulama başlasa bile Pasaport ve eski kimliğiim ile geçişimde bir sorun olur mu benden yeni kimlik istenir mi?

  1. AlperMetin dedi ki:

   Şu anda Ukrayna’ya girişte yeni kimlik gerektiğine dair bir açıklama yok, bekliyoruz, bugünlerde belli olur.

 9. Aziz koçak dedi ki:

  Yeni kimlikle ukranya girişler ne zaman başlayacak haberdar ederseniz sevinirim atakan.1968@ hotmail.com

  1. AlperMetin dedi ki:

   Ukrayna’ya pasaportsuz giriş için açıklama bekleniyor, yakında çıkar.

 10. Zlatan Movic dedi ki:

  Geçtiğimiz gün Ukrayna’ya gittim, kimlikle girebilirsiniz diye belirtmediklerinden pasaportla giriş yaptım ama buna rağmen beni alıp sorgu odasına götürdüler. Eğer Ukrayna’ya ilk kez geliyorsanız sorgulanıyorsunuz ve sizden otel rezervasyonunuz ile geri dönüş biletinizin çıktısını istiyorlar giderken yanınızda götürün. Sıkı bi güvenlik sorgusu ve soruşturmanın ardından bırakıyorlar. Hoş bir karşılama olmasa da sorun çıkmıyor.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Güncel Ukrayna seyahat bilgisi için teşekkürler.

   1. Kürşat dedi ki:

    ben akrabamın evinde kalmaya gideceğim otel de değil o zaman ne olacak akrabamla beraber geçecem sınırdan sizce ne yapmalıyım teşekkürler?

    1. AlperMetin dedi ki:

     Ukrayna’ya giriste kalacaginiz evin adresi yaninizda olsun sorun cikmaz.

 11. Aziz koçak dedi ki:

  Arkadaşlar var mı yeni kimlikle Ukrayna’ya ya giriş haberi?

 12. Gökhan dedi ki:

  Merhaba arkadaşlar bugün Ukrayna Konsolosluğu ile görüştüm. Kimlik ile giriş tarihi belli değilmiş askıya alınmış. Kısa sürede devreye gireceğini zannetmiyorum.

 13. SEZAİ ŞAHİN dedi ki:

  Selamlar arkadaşlar, mayıs ayının ilk haftası oldu. Kimlik kartı ile Ukraynaya giriş konusunda bir gelişme varmı? son bilgiler nelerdir?

  1. AlperMetin dedi ki:

   Henüz Ukrayna’ya kimlikle, pasaportsuz giriş uygulamasının başlangıç tarihi açıklanmadı.

 14. SEZAİ ŞAHİN dedi ki:

  Bu konunun bukadar sürüncemeye kaldırılmasının arkasında, Türkiyenin Rusya ile olan siyasi ve ekonomik olarak arasının düzelmesi olabilirmi?

  1. AlperMetin dedi ki:

   Mümkündür. Bekliyoruz bakalım pasaportsuz giriş anlaşmasının devamında ne olacak.

   1. Mustafa dedi ki:

    Haziran ayında başlayacak diye söyleniyor net bir bilgi var mı ?

    1. AlperMetin dedi ki:

     Hayır Ukrayna’ya kimlikle girişlerin ne zaman başlayacağı konusunda henüz resmi bir açıklama yok.

 15. Ahmet dedi ki:

  Kimlikle giriş için zaten biraz araştırmalar sonucu anladığım kadarı ile kalacağımız otel ve gün sayısı belli olmak zorunda.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Ukrayna’ya kimlikle, pasaportsuz giriş Haziran ayında başlayacak.

 16. Ferhat dedi ki:

  Arkadaslar yeni kimlik kartimi aldim ve 22 mayis pazartesi gunu saat 22:00da kieve ucuyorum. Yapilan anlasmalardan dolayi pasaport cikartmadim sadece yeni kimlik karti ile giris gidiyorum bakalim ne yasiycaz. Bilgi almak isteyen arkadaslar instagramdan mesaj atsin.
  Instagram: ferhat1aktas

 17. Ferhat dedi ki:

  Son noktayi koyuyorum. Arkadaslar Ukrayna buyukelciligini ve konsoloslugu aradik uygulamanın haziran icinde baslayacagini ve suan kimlikle giris yapilmayacagini belirtti. Biz de 22 Mayisdaki ucak biletlerimizi erteldik 24 Mayis’a. Hemen pasaport basvurusu yaptik ayni gun alabiliyorduk ama Ankara’dan almamiz lazimdi biz de aksam 7 gibi Ankara’da olacagimiz icin erteledik. 24 Mayısta saat 12de Ankara’dayim pasaportu alip aksam 10 ucagiyla Kiev’e ucuyorum. Instgram: ferhat1aktas

  1. AlperMetin dedi ki:

   Ukrayna’ya kimlikle seyahat hakkında bilgi için teşekkürler.

  2. MUSTAFA dedi ki:

   haziran kesin bir tarih var mı acaba benim de temmuzda planım var yeni kimliğim var heyecanla bekliyoruz

 18. Emin Gümüş dedi ki:

  Ukrayna için uçak biletleri çok pahalı ucuza nasıl gidebiliriz 🙁 Pasaportum var

  1. AlperMetin dedi ki:

   Ukrayna’ya ucuz uçak bileti bulabilmek için satış sitelerini erkan tarihlerde ve sık kontrol etmek iyi olur. Örneğin ben şu anda 2018 için Odessa’ya 200TL’ye bilet görüyorum. 🙂 Ağustosa baktığımda Zaporizhia, Lviv ve Kharkiv’e biletler 330-410 TL arasında.

   1. Emin Gümüş dedi ki:

    Cevabınız için teşekkür ederim Alper hocam. Ben Odesa uçuşunda istediğim tarihte 700 – 800 TL arası bilet gördüm. dediğiniz gibi farklı bir şehre gidip oradan Odesa’ya gidebilirim. Teşekkürler

    1. AlperMetin dedi ki:

     Rica ederim, keyifli bir Ukrayna seyahati dilerim.

 19. Tibet Şendil dedi ki:

  1 Haziran 2017 Bugün itibariyle başlamış bulunuyor. Bana Lviv yolu gözüktü.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Evet, Ukrayna’ya pasaportsuz, kimlikle seyahat uygulaması bugün, 1 haziran 2017 günü başladı.

 20. abdullah yıldız dedi ki:

  7 aylık bebegim var yenı kımlıgını cıkartırken resımsız yuklenıyor dendi. sonra ogrendım kı resım ısteyen olursa yukletebılırmiş. merak ettıgım ukraynaya gıderken sıkıntı olacagını sanmıyorum ama donuste sıkıntı yasarmıyım bebegın kımlıgı resımsız oldugu ıcın.daha once resımsız yenı kımlık le cocugunu goturmus arkadaslar yazarsa cok sevınırım…

  1. Tahsin dedi ki:

   Hocam bebeğinizle çıkış yapabildiniz mi kimlikle acil bilgilendirir misiniz. Dream.the.north instagram hesabım. Teşekkürler

   1. AlperMetin dedi ki:

    Bebeğim yok. 🙂

    1. Tahsin dedi ki:

     Alper hocam bebeğinizle çıktınız mı diye abdullah yıldıza hitap etmiştim 🙂 sizi çok yakından takip ediyorum biliyorum olmadığını iyi ki varsınız

 21. Tibet Şendil dedi ki:

  Seyahat sigortası yaptırmak gerekli mi acaba?

  1. AlperMetin dedi ki:

   Hayır Ukrayna için seyahat sağlık sigortası zorunlu değil, sizin tercihinize kalmış.

 22. Gül dedi ki:

  Pasaportum var kimliği çıkartmadım henüz. 28 haziranda lviv e gidiyorum. Sorun olmaz değil mi?

  1. AlperMetin dedi ki:

   Bildiğim kadarıyla Ukrayna’ya pasaportsuz giriş yapabilmek için yeni çipli kimlik kartı gerekiyor. Pazartesi Ukrayna Konsolosluğu’na ve Dış İşleri Bakanlığı’na soracağım.

 23. godzilla34 dedi ki:

  Мerhaba, Temmuz ayı için uçak bileti aldım. Odessa’ya bir haftalık seyahat planlıyorum. Gidiş-Dönüş uçak biletim, kalacağım yerin adresi ve yanında kalacağım kişinin iletişim bilgilerini küçük bir dosya haline getirdim. Ek olarak pasaportum yok, yeni kimlik kartıyla gideceğim. Sizce hazırlamam gereken ek bir şey var mıdır? Orada bir problem yaşar mıyım?

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba. Ukrayna’na sorunsuz giriş yapmak için gereken her şeyi hazırlamışsınız. Kimliğiniz de yeni, her şey tamam.

 24. doğan dedi ki:

  eski kimlikle girilememe olayı kesin bilgi midir arkadaşlar?

  1. Mustafa dedi ki:

   Evet yeni kimlik için geçerli eski kimlik geçersiz

 25. Aziz koçak dedi ki:

  Otel rezervasyon gerekmiyor geçen sene gittim Odessa ya sormadılar zaten vizesiz ülke sorun olmuyor.

 26. Sedat ak dedi ki:

  Eski kimlik kartı sorun olur mu eski kimlik kartı gecerli mi ?

  1. AlperMetin dedi ki:

   Yeni kimlik kartı gerekiyor.

 27. Mehmet dedi ki:

  Merhabalar. Yeni kimlik kartım yok. Ben 2 haftaya Ukrayna’ya gitmeyi planlıyorum Ukrayna’ya girişte pasaport kontrolü oluyor mu ve pasaporta giriş çıkışta damga vuruluyor mu?

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba. Yeni kimlik kartınız yoksa pasaportunuz olması gerekir. Evet olur.

 28. Funda dedi ki:

  Merhabalar lviv’e giderken seyahat sigortası zorunlumu ?yurt dışı çıkış harcı ödüyor muyuz ayrıca pasaport kontrolden geçecek miyiz ve son olarak pasaportla girersek damga vuruyorlar mı ?

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba. Ukrayna için seyahat sigortası zorunlu değil. Çıkış harç pulu almak gerekiyor. Yeni kimlik kartı varsa pasaporta gerek yok. Pasaportla girerseniz damga vurulur.

 29. Muammer dedi ki:

  Merhabalar, yarın yeni kimlik çıkartmak için başvuruda bulunacağım ve birde pasaport için (bordo). 17 Temmuza bilet ayarlandı. Sizce yetişir mi kimliğim? Yetişmez ise pasaportla giriş yapabilir miyim vizesiz? Teşekkürler.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba. Epey zaman var Muammer Bey, yeni kimlik kartınız yetişir. Ayrıca Ukrayna’ya pasaportla da giriş yapabilirsiniz elbette.

 30. Kerem dedi ki:

  Yeni kimlikle giriş yapan arkadaşlar var mı herhangi bir sorun yaşadılar mı bilgi verirseniz sevinirim

 31. zyxel dedi ki:

  Merhaba Alper Bey, yazdığınız yazı gerçekten çok faydalı oldu ellerinize sağlık. Uçak biletim, yeni kimliğim hazır fakat havaalanından geri gönderirler diye korkuyorum açıkçası. 🙂 Herhangi bir bilginiz var mı, giriş yapamamamız mümkün müdür?

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba. Ukrayna’ya kimlikle girişte geri gönderilen henüz hiç duymadım. Dönüş biletiniz ve otel/daire rezervasyonunuz, yoksa kalacağınız yerin adresi yanınızda olsun.

 32. erhan dedi ki:

  Eski kimliğim var ama yeşil pasaporta sahibim. Girişte çipli kimlik olmayışından kaynaklı çıkış engeli olur mu?

  1. AlperMetin dedi ki:

   Ukrayna’ya yeşil pasaportla rahatça giriş çıkış yapabilirsiniz, sorun olmaz. Kalacağınız yerin adresini yanınızda bulundurun.

 33. Tahsin dedi ki:

  Merhaba alper hocam. 6 aylık bebeğimle gideceğim. Bizim pasaportlar var ama bebeğimizin yeni fotoğrafsız kimliği var. İster istemez aksilik çıkacak diye çekiniyorum. Bu şekilde çıkan var mı acaba

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba. Yeni kimlikle Ukrayna’ya giriş yapılabiliyor. Sorun çıkacağını sanmıyorum ama yine de fotoğrafsız olduğu için Ukrayna Büyükelçiliği’ni arayıp sormanızı tavsiye ederim.

 34. oguzhan dedi ki:

  çipli kimliklemi gidiliyo yoksa normallemi.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Çipli yeni kimlikle pasaportsuz Ukrayna’ya giriş yapılabiliyor.

   1. Tahsin dedi ki:

    Alper hocam elçiliği aradım bebek ve çocuklar için fotoğraflı kimlik istiyolar. Nüfus müdürlüğü ile de görüştüm. İstek doğrultusunda bebeklere de fotoğraflı kimlik çıkarıyorlar. Kimlik yetişmeyeceği için pasaporta başvurdum.. Yolculuk haftaya 🙂

    1. AlperMetin dedi ki:

     Ukrayna’ya girişte kötü bir sürpriz yaşamamanız için elçiliğe sormanız çok iyi olmuş. Ukrayna izlenimlerinizi burada paylaşmanızı sabırsızlıkla bekliyorum. 🙂 iyi yolculuklar.

 35. Esra dedi ki:

  Merhaba, biletim 31 temmuzda.çipli kimlik başvurusunu da bugün yaptım. O zamana kadar gelir mi? Gelse bile sorun yaşayacağımdan korkuyorum. Girenler oldu mu? Net bir şekilde giren bir yorum görmedim sanırım.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Sorun değil Esra Hanım, kimliğiniz Ukrayna seyahatine yetişir, sorun yaşamadan giriş yaparsınız.

 36. Cemre dedi ki:

  Merhabalar, Yeni kimlik olmadan pasaport ile girişte sorun oluyor mu? Girişte yapılan muamelede pasaport veya kimlik girişleri için bir farklılık var mı?
  Şimdiden teşekkürler

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba. Ukrayna’ya ister yeni kimlik kartıyla, ister pasaportla giriş yapabilirsiniz. Kalacağınız yerin adresi yanınızda olsun. Rica ederim. İyi yolculuklar.

 37. Merve dedi ki:

  İyi günler, yeni kimlik kartıyla Ukrayna’ya giriş yapanlar oldu mu? Bir hafta sonra gidiyorum, yeni çipli kimlik kartına sahibim, fakat çipli kimlik kartının yanında şifre falan da verdiler. Gitmezden önce çipli kimlik kartıyla yapmamız gereken başka bir işlem var mı? Kalacağım yerle ilgili dosyaları da aldım yanıma, tek sorum çipli kimlik kartıyla yapılacak bir işlem yok değil mi, kimliği gösterip giricez?

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba. hayır Ukrayna’ya yeni çipli kimlik kartıyla giriş yapmak için ek bir şey yapmaya gerek yok. Konaklama bilginiz yanınızda, merak etmeyin sorun olmaz.

  2. KENAN dedi ki:

   MERVE GİRİŞTE Bİ SIKINTI OLDUMU SADECE ÇİPLİ KART YETERLİMİ ŞİFRE GEREKTİMİ PASAPORT ALAYIMMI

 38. Demir dedi ki:

  Arkasdaslar pek umdugunuz gibi degil öyle goster gec yok gelince anliyacaksiniz.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Ukrayna’ya kimlikle giriş deneyiminizi yazarsanız memnun olurum.

  2. Esra dedi ki:

   Demir bey lütfen açıklar mısınız deneyiminizi? Gerçekten bu konuda bayağı tereddütlülüyüm 🙁

   1. Demir dedi ki:

    Yeni kimlikle gidenler icin elinizde bulunsun ki asker elinizde gorsun ki size bir evrak verecek doldurmanız icin İngilizce ve Ukraynica tam doldurun eksik birakmayin sonra size Ukraynica biliyormussunuz gibi neden geldiginizi soracak apisip kalicaksiniz ingilizce biliyorsaniz yirttiniz sonra nekadar kalacaginizi soruyo evrak gormek istemiyo oyle olunca Ben pasaportla gecis yaptim kolay gelsin.

    1. Tibet Şendil dedi ki:

     Biri tercüme edebilir mi?

     1. Demir dedi ki:

      Mantiksiz olan su iki ülke aralarinda anlasiyolar evrak neden İngilizce ben Amerika dan veya İngiltere’den gelmiyorum ki sacmalik.

 39. Demir dedi ki:

  Yolcular dan yardim alabilirsiniz

 40. Tugrul Dilek dedi ki:

  Ukrayna ya yeni TC kimlik kartiyla giris yapilirsa yurt disi cikis harci oduyormuyuz ?

  1. AlperMetin dedi ki:

   Evet yurt dışı çıkış harcı her ülkeye giderken ödeniyor.

   1. Demir dedi ki:

    Kesin bilgidir yeni kimlikle yurt disina cikislarda harc ödenmiyor

 41. Tugrul Dilek dedi ki:

  2 farkli cevap yazilmis hangisi gecerli acaba ?
  Kimlik kartiyla yurt disina cikiyorsak (yani K.Kibris ,Gurcistan veya Ukrayna ya gidiyorsak) yurt disi cikis harci odeniyor mu odenmiyor mu ?

  1. Esra dedi ki:

   Gürcistan’a gittim ben ödenmiyor. Ama diğerlerini bilmiyorum. Ödeniyorsa bile nerde ödeniyor ki bu?

  2. Demir dedi ki:

   Kesin arkadaşım bizzat kendi deneyimim problem yok harç odemiyosunuz

  3. Tahsin dedi ki:

   Kimlikle çıkışlarda harç ödemiyorsunuz ve bebekli çıkışlarda pasaport bile olsa bebeğe harç yatırmıyorsunuz. Kimlikle giren herkes kız erkek fark etmeden bir kağıt dolduruyorsunuz sonra giriş yapıyorsunuz ama ne doldurduğunuzu bilmiyorum 🙂

 42. Esra dedi ki:

  Bu arada yeni kimlik başvurusu yapanlar için söylüyorum, benimki 10 gün içinde kargoya verildi.

 43. Erdoğan üstün dedi ki:

  Merhaba iyi gunler ben 5 eylulde Ukraynaya gidecegim yeni kimlik randevum 3 agustosta anca yer buldum bu aradaki 1 ayda yeni kimligim gelir mi yetisir mi bu konuda tecrubesi olan var mi yardimci olursa sevinirim.

  1. Esra dedi ki:

   Benimki 10 günde geldi. Gelir yani dert etmeyin. Ayrıca müdürlüğe gidip işim acil derseniz, ya da böyle tam kapanmak üzere giderseniz randevüsünüz de alabiliyorlar.

  2. Gamze dedi ki:

   Merhaba, randevu almadan da Nüfus Müdürlüğü’ne gidip kimlik kartı başvurusunda bulunabiliyorsunuz, kart 20-25 günde gönderilir diyorlar seyahatinize engel bir aksilik olma ihtimaline karşı risk almayın kimlik başvurunuzu erken yapın derim.

 44. Çetin dedi ki:

  Ukrayna ya bebekle gidenler bilgi verebilirmi? Resimsiz kimlikle ciktiniz mi acaba? Gürcistan a cikarken bize sorun yapmadilar.

  1. Tahsin dedi ki:

   konsolosluğu aradığımda fotoğraf yoksa pasaport dediler bende riske atmadım çıkarttım pasaportu. Fakat çıkış ve girişlerde sorduğumda problem olmadığını söylediler. Sadece kimlikle çıkanlara form doldurtup biraz sorgudan sonra çıkarıyorlar. Tabi bebekler için geçerli değil. Bizde hepimizde pasaport olduğundan ve sevgili ukranyalılar sıralarını verdiğinden hiç beklemedik 🙂

  2. Tolga dedi ki:

   Aynen bu konu beni de düşündürüyor. Bebekte resimsiz yeni kimlik var henüz 9 aylık,Ukrayna’ya giderken bebek kimliğinde resim zorunlu mudur?

 45. UFUK SALMAN dedi ki:

  Merhabalar,

  Yeni Cipli Nüfus Cüzdanı ile geçiş 01 Haziran itibari başladı yayınlandı,ben Ankara’da ikamet ediyorum,Ukrayna’ya turistik amaçlı bir seyahatim olacak fakat,elçilik kanalı ile şöyle bir duyum aldım…Yeni Cipli Nüfus Cüzdanı ile geçişin 01 Ağustos 2017 ‘den itibaren başlayacağı yönünde….
  Yakın zaman da Yeni Cipli Nüfus Cüzdanı ile giriş çıkış yapan arkadaşımız varsa bilgi verebilirse çok sevinirim…
  Tşk.’ler

 46. cenk dedi ki:

  çipli kimlikle kieve giden arkadaşlar detaylı bilgi verebilirmi ? havaalanında bir problem yaşadılarmı? bende agustosta ukrayna havayolları ile gideceğim.

 47. muharrem dedi ki:

  Arkadaşlar biz 23 temmuzda ukraynaya gidiyoruz bende yeni kimlik var arkadaşımda pasapport var yeni kimlikde var hangisiyle girmek daha mantıklı ve ayrıca 1 hafta için ne kadar para harcarız tecbüresi olan biri varsa bize yardımcı olsun teşekkürler.

 48. Alp dedi ki:

  ukraynaya pasaportsuz giriş yapmak isteyenler için türkiyede pasaport kontrolüne girmeden önce biltininizi pasaportsuz geçiş için havaalanında onaylatınyorsunuz ukraynada size bir kağıt veriyorlar adınızı soyadınızı cinsiyetinizi ülkenizi neden geldiğinizi nerede kalacağınızı yazıyorsunuz kimlikle girişte harç ödemiyorsunuz

  1. Kürşatt dedi ki:

   alp bey kalacak yer bilgisi ben akrabamın evinde kalacam ve havaalınında onunla geçiş yapacam sizce sorun olurmu ?

   1. AlperMetin dedi ki:

    Ukrayna’ya gostermeniz icin kalacaginiz yerin adresini yazili olar4ak yaninizda bulundurun. Sorun cikmaz.

 49. Tugrul dedi ki:

  Kızım yeni tip nufus cuzdani ile cikiyor yaninda 10 yasindaki oglum (kimligi resimsiz oldugu icin ) mecburen pasaportla cikmasi mi gerekli ve oglumun cikis harci odemesi gerekli mi. Deneyimi olan varsa yazarsa sevinirim

 50. cenk dedi ki:

  arkadaşlar kieve giden varmı kimlikle ? nelerle karşılaştınız havaalanında

 51. cenk dedi ki:

  alp bey bileti nerde onaylatıyoruz.kıbrıs gibi degilmi bize bir kagıt verdiler türkiyeden girişte ve çıkışta aynı kagıtla döndük yurda ?

 52. cenk dedi ki:

  birde kimlikle giren arkadaşlarda çok sorgu oldumu yada geri çevirdikleri ?

 53. Alp dedi ki:

  Biletinizi havaalanında oynaylatıyorsunuz kıbrıs gibi evet lviv için söylüyorum sorgu odasına genelde tüm turistleri alıyorlar kameraya batırarak neden geldiğinizi nerede kalacağınızı nekadar paranız olduğunu kredi kartlarınızı göstermenizi istiyorlar dönüş biletiniz ve rezervasyon belgenizi gösterirseniz sorun olmuyor giriyorsunuz her yıl aynı prosüdür ben daha havaalanından geri gönderileni görmedim hatta bu yıl beni sorgulayan polis türkçe biliyordu

 54. Alp dedi ki:

  Ben yeni kimlikle giriş yaptım hiçbir sorunla karşılaşmadım şimdi lvivdeyim

 55. Kürşat dedi ki:

  merhaba ukraynaya gidiş dönüş biletimi aldım çipli kimlik ile seyahat edeceğim pasaportsuz fakat otel rezervasyonum yok kuzenimle gideceğim ve onun evinde kalacağım havaalınında sıkıntı çıkarmı otel rezervasyonum olmadığı için?

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba. Ukrayna sinir polisi sorarsa gostermeniz icin kalacaginiz yerin adresini yazili olar4ak yaninizda bulundurun. Sorun cikmaz.

 56. Tugrul dedi ki:

  Tc yeni kimlik kartiyla gidiste size ufak bir form veriyorlar onu dolduruyorsunuz (ingilizce/ukraynaca) isim soyad kimlik no vs. Onu onaylayip size veriyorlar cikista yine onunla cikiyorsunuz.
  3-4 dk.

 57. İlhan dedi ki:

  Merhaba.

  Bebeğimizin yeni tip çipli kimliği mevcut ama kimlikte fotoğrafı yok. Yukarıdaki yorumlarda Tahsin Bey giriş çıkışlarda sorduğunu ve sorun olmayacağını söylediklerini yazmış. Acaba bu şekilde bebeğiyle giriş çıkış yapan oldu mu? Bu konuda bilgi alabilirsek çok sevinirim.

  1. Emre dedi ki:

   Merhaba. Bizim de bebeğimizin yeni tip çipli kimliği var ama fotoğrafı yok… Yarın akşam Ukrayna’ya gidiyoruz. Neler yaşayacağız bakalım, Cuma günü deneyimlerimizi burada paylaşacağım.

   1. AlperMetin dedi ki:

    Merhaba. İyi şanslar ve yolculuklar diler, Ukrayna seyahat deneyim ve yorumlarınızı beklerim.

   2. Tolga dedi ki:

    Merhaba,Biz de pazartesi günü gideceğiz.Bebeğimizin kimliğinde fotoğraf yok. Yorumlarınızı sabırsızlıkla bekliyorum. İyi şanslar, iyi yolculuklar dilerim.

   3. Tahsin dedi ki:

    Merhaba, ben riske atmamak için pasaport çıkarttırdım. Zamanınız varsa bebeğin kimliğini fotoğraflı değiştirebilirsiniz. Sorun olacağını pek sanmıyorum ama Ukrayna’dan çıkışta bebeğimin pasaportunu ve bebeğimi çok dikkatle incelediler.

  2. Emre dedi ki:

   Merhaba. 1 saat önce ailece Kharkov’a giriş yaptık. Biz bilmediğimiz için önce form doldurduk ama pasaport kontrole geldiğimizde memur bebekler için form doldurmaya gerek olmadığını söyledi ve formu attı. Kimlikte fotoğraf olmadığı için de hiç bir şey sormadı ve söylemedi. Sorunsuz ve hızlıca geçtik. Benim kafama çok takıldığı için sizlerin de takılmaması adına hemen yazmak istedim. Sevgiler…

   1. AlperMetin dedi ki:

    Merhaba Emre Bey. Bu güncel Ukrayna seyahat bilgisi için teşekkürler. Fotoğrafsız bebek kimlik kartıyla giriş konusunda tereddütler vardı, netleştirdiniz. Keyifli bir Ukrayna turu dilerim. Sevgiler.

   2. Tahsin dedi ki:

    Konuyu netleştirdiğiniz için teşekkürler

   3. Emre dedi ki:

    Rica ederim. Umarım faydalı olur.

    1. FIRAT dedi ki:

     Madem fotoğraf ve form doldurmaya gerek kalmadan bebekler ukrayna’ya giriş yapabiliyor neden türkiye’deki büyükelçilik fotoğraf gerekli diyor ?

   4. FIRAT dedi ki:

    Güncel bilgidir. Bu sabah telefonla görüştüm. Başkonsolosluk ısrarla bebeğin kimlik kartında fotoğraf olması gerektiğini söylüyor. Kharkhiv’e fotoğrafsız giriş yapan arkadaş muhtemelen havalimanında biraz işi bilmeyen memurlara denk gelmiş.

    1. AlperMetin dedi ki:

     Bilgi için çok teşekkürler. Ukrayna’ya bebekle gidecek olanların fotoğraflı kimlik konusuna dikkat etmesinde yarar var şu halde.

 58. Gamze dedi ki:

  Merhaba Ukrayna’da internet kullanımı için ne önerirsiniz? Türk gsm şirketlerinde 25 mb internet 25 lira gibi yüksek fiyatlar. Bu konuda en mantıklısı nedir? Oradan bir hat almak mümkün mü?

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba. Ukrayna’da internet ve telefon kullanmak için kolayca yerel bir sim kart alabilirsiniz. Bunlar 10 grivnadan (UAH) başlıyor ve telefonunuza takar takmaz çalışmaya hazırlar. Ülke içi arama ve internet kullanım ücretleri oldukça ucuz. Ayrıca yurt dışı aramalar tüm dünyaya dakikası sadece 2 grivna (80 kuruş). Life, Kyivstar ve MTC mobil telefon operatörleri var. Ukrayna şehirlerindeki hemen her kafe ve restoranda ücretsiz WiFi bağlantısı var. Ayrıca postanelerden Ukrtelecom kuruluşunun Vsesvit-Plus kartları, yoğun uluslararası arama ve kablosuz internet için tercih edilebilir.

 59. Çetin dedi ki:

  Odessa da kaldiginiz begendiginiz yerleri yazabilirmisiniz? Ne kadara kaldiniz ?

 60. kemal dedi ki:

  Merhaba Ukrayna’ya giderken dönüş bileti almak zorunlu mu benim ne zaman geleceğim belli değil de bir de Ukrayna’dan trenle Polonya’ya geçebilir mi miyiz turist olarak bir arkadaşımı görmem gerekiyor da teşekkürler.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Ukrayna’ya giderken dönüş bileti resmen zorunlu olmasa da soruyorlar. Dönüş uçak biletiniz yoksa Polonya tren biletinizi önceden alıp onu gösterin. Gidersiniz tabii ama vizeniz varsa.

  2. Tahsin dedi ki:

   Polonya’ya Lviv tren istasyonundan minibüs ve otobüsler kalkıyor 80-90 TL civarı istiyorlar.

   1. AlperMetin dedi ki:

    Ukrayna Polonya otobüs bilgisi için teşekkürler.

 61. Yakup dedi ki:

  Merhaba! 4 eylülde bir haftalık Zaporozhye seyahatim olacak, passport süresinin dolmasına 4 ay var. Girişte bir problem olurmuş? (6 ayın altına düşen pasaport sürelerinde girişte sorun oluyormuş diye duydum) bilgi verirseniz memnun olurum. Teşekkürler

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba. Ukrayna’ya ziyaret süresinin sonu itibariyle en az 1 ay süresi kalmış pasaportla, vizesiz, veya yeni tip çipli T.C. kimlik kartıyla seyahat edebilirsiniz.

   1. Yakup dedi ki:

    Teşekkürler celebialper))

    1. AlperMetin dedi ki:

     Rica ederim. Harika bir Ukrayna seyahati dilerim.

 62. Melissa dedi ki:

  Merhaba Ukrayna’ya gitmeyi düşünüyorum edindiğim bilgiler ile mükemmel bir yer olduğu söyleniyor.Ama ayrıntılı anlatır mısınız çipli kimlik kartı tamam.Biletlerde tamam.Anlatır mısınız direkt kimlik kartınımı göstericez 😀

 63. Harun kaman dedi ki:

  Merhaba, ben 11 Eylüle biletimi aldım ama yeni kimlik kartım yok (hemen alırım diye düşünüyordum) pasaport da yok… Gidiş dönüş bilet aldım bi de. Eski kimlik ile gitsem insiyatif tanırlar mı yoksa geri mi gönderirler? Ya da bu konu hakkında ne yapabilirim?

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba. Ukrayna’ya eski kimlik belgesiyle pasaportsuz giriş yapamazsınız. Yeni çipli kimlik kartlarının teslim edilmesi 2 hafta kadar sürüyor.

   1. Harun kaman dedi ki:

    Peki geçici kimlik belgesi alsam olur mu ? Pegasus’u aradım geçici kimlik ile seyahat yapabilirsiniz dedi … bu Ukrayna’da sorun olur mu ..

    1. AlperMetin dedi ki:

     Pasaportunuz olsa geçici kimlik belgesiyle yurt dışına seyahat edebilirsiniz pasaportsuz olmaz diye tahmin ediyorum. Bugün Ukrayna konsolosluğu veya elçiliğini arayıp sormanızı öneririm.

 64. mustafa dedi ki:

  Merhabalar. Ukrayna ya arkadaşımla bilet aldık ama kafamızda bazı sorular var biz devlet dairesinde çalışıyoruz, yeni kimlik kartı ile seyahat etmek istiyoruz çalıştığımız kurumdan izin yazısı alacağız fakat ıslak imza mı gerekiyor yoksa e-imza da oluyor mu, malum e-imza kullanıyoruz bir de hava alanında yapmamız gereken işlemler neler ilgileriniz için şimdiden teşekkürler.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba. OHAL süresince devlet memurları çalıştıkları kurumun amirinden veya yardımcısından ıslak imzalı “yurt dışına çıkmasında sakınca yoktur” belgesi almak zorundalar. Atatürk Havalimanı’nda kamu çalışanları için kurulmuş polis noktasına gidip bu belgeyi vermek gerekiyor, görevli polis biniş kartınıza izin damgası vuruyor. Diğer havalimanlarında izin belgesi sınır polisine veriliyor.

   1. mustafa dedi ki:

    Anladım ilgileriniz için teşekkürler. İşte sıkıntı orda başlıyor bizde e-imza kullanıyoruz 🙁 Ne yapmam gerek e-imzayı kabul etmezler o zaman mantık olarak.

    1. AlperMetin dedi ki:

     Kurumunuz konuyu mutlaka biliyordur, ıslak imzalı belge vermesi gerekiyor.

 65. cenk dedi ki:

  Arkadaşlar yeni çipli kimlikle Kiev’e Ankara’dan gittim geldim. Ankara dış hatlarda yurtdışı çıkış pulu alıyorsunuz biletinizin üzerine damga vuruyorlar. Kiev’e inince kontrol noktasında size bir kagıt veriyorlar adınız soyadınız kimlik bilginiz ve nerde kalacagınızı yazıyorsunuz bunları İngilizce soruyorlar turist demeniz yeterli. Bir kagıdı size veriyorlar dönüşte de alıyorlar. İngilizce biliyorsanız Kieve gitmeyin İngilizce bilen sayısı çok az ayrıca Türkleri sevmiyorlar çünkü bizim sapık erkekler yolda kızlara viber ve whatsapp soruyorlar ve rahatsız ediyorlar. Kiev’de akşamları hiç güvenli degil giderseniz bile gece dışarı çıkmayın.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba Cenk Bey. Ukrayna’ya kimlikle seyahat bilgileri için teşekkürler. Kiev’de hangi açıdan güvensiz hissettiniz?

  2. Tahsin dedi ki:

   Dil bilip bilmemekle ne alakası var Cenk bey? İngilizce bilmeseler de gayet iyi anlaşılabilir herkes… Ayrıca ben de merak ettim güvensiz nasıl hissettiniz? Ben 6 aylık bebeğimle 15 gün şehir şehir dolaştım bir sıkıntı yaşamadım.

 66. Harun kaman dedi ki:

  Merhaba . 06-09 da pasaport başvurusu yaptım 11.09 a yetişir mi sizce … yakın zamanda pasaport alan var mı teşekkürler ..

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba. Pasaportunuz başvurduktan 3 iş günü sonra, yani araya hafta sonu girerse 5 gün sonra teslim edilir. Bu genel olarak pasaport çıkma süresi, ama yoğun dönemlerde daha uzun sürebiliyor, en fazla 10 güne kadar teslim edilebiliyor. Sizinki tipik 3 iş günü oluyor, biraz kritik maalesef.

 67. Harun kaman dedi ki:

  Pasaport db na mesaj attım .. PTT ye verdiler 🙂

  1. AlperMetin dedi ki:

   O halde kesin olarak yetişiyor! Haber verdiğiniz için teşekkürler, içime dert olmuştu, sevindim. 🙂

 68. Harun kaman dedi ki:

  Eyvallah kardeşim çok yardımcı oldun allah senden razı olsun … var mı Bi tavsiyen öğüdün ?

  1. AlperMetin dedi ki:

   Rica ederim bir şey yapmadım. Borsch çorbası içmek, gelirken ünlü Nemiroff biberli votka almak iyi olur bence. Keyifli bir Ukrayna turu dilerim.

 69. Harun kaman dedi ki:

  Ukrayna konsolosluğunu aramamı söylemeseydiniz ben geçici kimlik kartı ile gidecektim. Pegasus geçici kimlik kartı ile seyahat edebilirsiniz demişti… İyi dileklerin için teşekkür ederim tekrardan…

 70. Omer ornek dedi ki:

  Merhabalar, yeni cipli kimlik kartim var pasaportum ise bu zamana kadar hic olmadı, Lviv e gidiste sorun yasar miyim?

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba. Yeni çipli T.C. kimlik kartınızla Ukrayna’ya girişte sorun yaşamazsınız. Bunu kesinleştirmek için dönüş biletinizin çıktısı, otel veya daire rezervasyonunuzun çıktısı, ücretsiz konaklayacaksanız kalacağınız yerin adresi yanınızda olsun.

   1. Omer ornek dedi ki:

    Cok Teşekkürler Alper bey, peki bunun örnekleri var mi, yazdığım ettigim kadariyla internette kesin ve net bir bilgiye ulasamadim. Pasaport cikarip daha da masraf yapmak istemiyorum. Sonucta yer ve biletler icin cok masraf yaptim. Bunun dışında dediginiz her sey bende mevcut. Gonul rahatlığı ile yolculuk edebilir miyim?

    1. AlperMetin dedi ki:

     Rica ederim Ömer Bey. 7-8 okurum bana Ukrayna’ya pasaportsuz, kimlikle giriş yaptığını yazdı. Kimisi çok kolay giriş yapmış, kimine polis kibar davranmayıp bekletmiş, ama kimlikle geri çevrilen, giremeyen duymadım. İçiniz rahat olsun, yalnız bekletirler, kabalık ederlerse siz sakin ve nazik olmaya devam edin, aksi sinirlenirseniz sadece işleminizin süresi uzar bu yüzden. Güzel bir Ukrayna seyahati dilerim. Havalimanı kontrol ve ülke ile ilgili yorumlarınızı yine bloguma bekleyeceğim.

     1. Omer ornek dedi ki:

      Cok teşekkürler alper bey , tabiki ileticem
      Gorusmek üzere.

 71. Ömer SOL dedi ki:

  Alper Metin bey merhaba aslında sorum tüm arkadaşlara olacak. Şu anda Türkiye’den Ukrayna’ya pasaportsuz yeni kimlik kartlarıyla seyahat edilebiliyor fakat UIA hava yollarından bilet alırken zorunlu doldurulması gereken bir pasaport geçerlilik tarihi bilgisi kısmı var fakat pasaportsuz seyahat edecegim. O kısmı da doldurmadan bilet alamıyoruz bilginiz var mıdır nasıl bir işlem yapılmalı?

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba. Kimliğinizin son geçerlilik tarihini yazmanız gerekir diye tahmin ediyorum. Okurlarımdan yanıt veren olur umarım.

   1. Ömer SOL dedi ki:

    benimde fikrim Kimlikteki bilgilerin kullanılmasından yana aslında fakat riske almak istemediğim için araştırmam gerekiyor umarım konu hakkında fikri olan arkadaşlar dönüş yapar

    1. Kenan dedi ki:

     Pegasusu tercih edin bu şekilde bir bilgi istemez ayrıca daha ucuz.
     Kimlik kartımla geçen hafta gittim geldim yine sormak istediğiniz tüm sorularda yardımcı olurum.

 72. Kenan dedi ki:

  Arkadaşlar, gitmek isteyipte tedirgin olan arkadaşları gördüm sayfada çok kısa bilgilendireceğim umarım faydası dokunur.

  *Yeni Kimlikle Ukraynaya Gidebiliyormuyuz ?

  Evet arkadaşlar şuan için gidebilirsiniz defalarca pasaportsuz gittim geldim.

  * Yapmamız Gereken İşlemler Nelerdir ?

  Biletinizi alıyorsunuz, havalimanına gidiyorsunuz uçak firmanıza valizinizi veriyorsunuz checkininizi yaptırıyorsunuz sonra biletiniz ve kimliğinizle polis kontrol noktasına gidip gbt kontrolü yaptırıp biletinize polis damgası vurduruyorsunuz (yurt dışına çıkmanızda sakınca olmadığına dair) daha sonra 15 TL verip damga pulu alıyorsunuz ve artık yurt dışı tarafına geçiş için pasaport kontrol sırasına giriyorsunuz.
  Buradaki Polis Memuru Biletinizi, Biletinizdeki Az Önce vurdurduğunuz damgayı, 15 TL ye aldığınız Damga Pulunu ve Kimliğinizi Kontrol ediyor. İşlemleri tamamladıktan sonra size hudut geçiş kağıdı gibi birşey veriyor ve tüm işlemleriniz bukadar tamamlandı. Artık uçuşunuzu bekleyebilirsiniz.

  * Ukraynaya İnince Sorgu Odasına Alınıyormuşuz Doğrumu ?

  Evet arkadaşlar ülkeye ilk girenlere uygulanan standart prosedür malum sizin hangi amaçla geldiğinizi bilmiyorlar teröristmisiniz, oradan başka bir ülkeyemi kaçacaksınız yoksa turistmisiniz öğrenmek için kısa süreli bir sorgu.

  Kendinizi kurtaracak kadar ingilizceniz olmalı bilmiyorsanız Ukraynada sorgu odasında sorulara cevap veremezsiniz.

  Bu işlemleri tamamladıktan sonra Pasaport yerine geçecek bir kağıt doldurmanız gerekiyor kişisel bilgilerinizin olduğu isim, doğum tarihi vs artı olarak geldiğiniz uçağın uçuş kodu biletinizde yazar atmayın.
  Bu kağıdı size pasaport kontrolü yapacak asker veriyor doldur buraya tekrar gel diyor pasaportun yoksa.
  Bunuda doldurduktan sonra tekrar gidiyorsunuz bir kısmını kendine alıyor kağıdın diğer kısmını damgalayıp size veriyor. Ülkeden çıkarken tekrar istenecek oyüzden iyi sahip çıkın.

  Aldığınız hiçbirşeyi atmayın arkadaşlar saklayın.
  Şuan için aklıma gelen bunlar eksik varsa affola detaylı bilgi için resmi kurumlardan bilgi almanızda fayda var. Bizim anlatımlarımız azda olsa fikir verebilmek amaçlıdır.

  İyi tatiller.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Kenan Bey Ukrayna’ya pasaportsuz, kimlikle seyahat hakkında verdiğiniz güncel ve ayrıntılı bilgiler için çok teşekkürler.

   1. Kenan dedi ki:

    Rica ederim ne demek. Daha önceden de çok sık gidip geliyordum pasaportumun süresi doldu 🙂 Yenisini de çıkartmaya üşendim. Sistem uygulamaya alındığından beri kimlikle gidip gelmeye başladım fakat yeniden pasaport çıkartacağım daha kolay oluyor pasaportla.

    Ukrayna’yla ilgili tüm sorularınıza cevap verebilirim merak ettiğiniz her konuda yardımcı olmaya çalışırım saygılar.

    1. AlperMetin dedi ki:

     Demek resmi olarak kimlikle seyahat serbest olsa da Ukrayna’ya pasaportla gitmek daha kolay. Bu bilgi yararlı olacaktır. İlginize ve yardımınıza çok teşekkürler, mutlaka soru yöneltenler olacaktır. Saygılar.

     1. Kenan dedi ki:

      Pasaportun avantaji, Ukraynada kontrol noktasindayken daha once ulkeye giris yaptiginizi soyluyorsunuz ve pasaportunuzdaki ulkeye giris damgasini gosteriyorsunuz sizi ek bir durum oluşmadığı sürece sorguya almiyorlar.
      Daha once girip cikmis sorun cikarmamis diye dusunuyorlar.

      Ama kimlikle girince her seferinde sorguya ve detaylı kontrole alabiliyorlar cok sık gidip gelinecekse pasaport çıkartılmasında fayda var yılda bir veya birkaç yılda bir gidilecekse kimlikle gidilebilir pasaporta ek para ödenmesine gerek yok.

      1. AlperMetin dedi ki:

       Tamamdır konu aydınlandı, mantıklı. Demek ki Ukrayna’ya bir dahaki gidişimde pasaportum yanımda olacak. Çok teşekkürler.

  2. FIRAT dedi ki:

   Ama kimlik kartı ile çıkışlarda 15 TL’ lik yurt dışı çıkış harcı alınmıyor diye yazıyor her yerde ?

  3. FIRAT dedi ki:

   Kenan bey, İstanbul Atatürk Havalimanı’nda gbt kontrolü yaptırdığınız polis kontrol noktası nerede? Tabelalarla yönlendirme var mı?

 73. Birol dedi ki:

  Merhaba, çipli kimliğimle gittiğimde 16 Temmuz yurtdışı çıkış harcı ödememiştim. Bazı arkadaşlar ödediğini yazıyor. Hangisi doğru? Kasım 8 de 4 aylık bebeğimizle gideceğiz. Fotosuz bebek kimlik sorununu aşmak için hem fotoğraflı kimlik, hem de pasaport çıkartacağım))

  1. FIRAT dedi ki:

   Birol bey, ben bugün maliye bakanlığı harç pulu birimini telefonla arayıp görüştüm. Evet 2 ay öncesine kadar pasaport gerektirmeyen yerler için harç alınmıyordu ancak artık alınıyor dediler. Banka pasaport numarası gibi bilgiler talep ettiği için bankalara ödeyemiyoruz ancak havalimanındaki bürolardan fazla beklemeden alırsınız dediler. Bilginize.

   1. AlperMetin dedi ki:

    Ukrayna’ya pasaportsuz gidişte harç pulu hakkında bilgi için teşekkürler. Havalimanında 1 dakikada alabilirsiniz endişe etmeyin.

 74. FIRAT dedi ki:

  Burda okuduklarımdan sonra gidiş günü uğraşmayayım diye bugün iş bankasına yurt dışı çıkış harcını yatırmaya gittim fakat görevli sisteme pasaport numarası girmesi gerektiği için öbür türlü yatıramayacağımı söyledi. Aslında bu mantıktan bakarsak pasaportsuz gidişte çıkış harcı ödenmemesi gerekiyor ama bilemiyorum. En kötü ihtimal gideceğimiz gün havalimanında yatırırım eğer isterlerse.

 75. ozan dedi ki:

  neye istinaden yazdığımız yorumlar siliniyor ? üstelik herkesin merak ettiği konuda yazıp tecrübe edindiğimiz konuları yazmış olmama rağmen silinmiş amacım kimlik le giriş çıkışta yaşanan prosedürleri aktarmaktı her misafirinize eşit seviyede olmalısınız kurallara aykırı herhangi bir şey yazmadım çünkü.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Ben silmedim. Kısa süre önce blogumun hostingini yapan sunucuyu değiştirmem gerekti, o arada son yorumlar silindi maalesef. Yeniden yazarsanız sevinirim.

 76. Özge dedi ki:

  Merhaba. Çipli kimlik kartı ile çıkışlarda doldurmamız istenen beleye hangi numarayı yazacağız? Bize verilen şifreyi (pin) bir yerde kullanacak mıyız?

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba. Ukrayna’ya girişte polisin verdiği belgeye çipli kimlik Seri No / Document No yazılıyor. Şifreyi bilmiyorum.

 77. Mustafa dedi ki:

  Bugün Zaporijya dan döndüm, kimlikle giriş yapmıştım sadece verilen belgeyi İngilizcesi iyi olan biriyle doldurdum kontrol hiç bir şey sormadılar belgenin bir nüshasını giriş damgasını vurup bana verdiler, zaten bir sıkıntı çıksaydı kız arkadaşım dışarıda bekliyordu, Zaporijya dan Mariupol geçtik yolda sürekli askerler kontrol ediyor, Mariupol eski bir sehir sıkıcı, iyi ve sıcak insanlar.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Ukrayna’ya kimlikle giriş ve seyahat bilgileri için teşekkürler.

 78. Şahin dedi ki:

  Teşekkür ederim hepinize bir çocuğum var çipli kimlik kartında fotoğraf yok problem olmadı, şu an Ukrayna dayım. Sizin buradaki yorumlarınız sayesinde hepinize teşekkür ediyorum.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Ukrayna’ya fotoğrafsız çocuk kimliğiyle giriş hakkında bilgi için teşekkürler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam Alanı
İtalya Turları
Reklam Alanı
    GEZDİĞİM ÜLKELER
   » Translation
Reklam Alanı
   » Etiketler


Copyright ©2012 Celebialper.com