Çelebi Alper

» Viyana seyahat notlarım

Avusturya‘nın başkenti Viyana, birçokları için Avrupa’da sanatın da başkenti. Önemli bir kültürel ve politik merkez olan Viyana, bu özelliğini yüzyıllarca Habsburg hanedanına ev sahipliği yaparken aldı. Budapeşte-Viyana-Prag seyahatim sırasında diğer iki kentte rahatça uzun kalsam da Viyana’yı pahalılığı nedeniyle birkaç günde gezeyim derken ayaklarıma kara sular indi ama gezilecek yerlerin çoğuna gidebildim, hem de tamamen yürüyerek. İşte Viyana seyahat notlarım ve bir Viyana turu için gezilecek yerler listesi ve rehberi, ulaşım ve yemek bilgileri.

 

avusturya gezi

Graben Caddesi’nde ben. Viyana seyahat notları, Avusturya.

 

Viyana Gezi Notları

Viyana’ya Budapeşte‘deki Nepliget otobüs terminalinden Eurolines ve Volanbusz firmalarının otobüsleri var. Bilet fiyatları 10-20 Avro arasında değişiyor ve yol 3.5 saat sürüyor. Kente İstanbul’dan bile haftada iki gün Varan’ın otobüsleri var, bilet 100 Avro civarında. Viyana’ya uçakla giderseniz havaalanından kente Post Bus otobüsü, S-Bahn treni veya hızlı CAT treni ile ulaşabilirsiniz. Toplu taşıma değil taksiyle gitmek isterseniz 2 değil 30 Avro tutar.

 

Viyana seyahat notları

Viyana gezi notları

 

Viyana’da gezilecek yerler

Şehir turu için kentte bulunan gezilecek yerler ve bilgiler.

 

1. Aziz Stephan Katedrali

Şehir merkezindeki 1365 yılında inşa edilmiş Aziz Stephan Katedrali (Stephansdom, Domkirche St. Stephan zu Wien), Viyana’nın en önemli simgesi. Kentin tam merkezi olan Stephansplatz Meydanı’ndaki katedral Roma Gotik mimariye sahip ve Avusturya Dükü IV. Rudolf tarafından yaptırıldı.

 

stephens

Stephan Katedrali.

 

Stephan Katedrali’nin kulesine çıkmak için 7x7x7=343 basamak çıktım. Katedralinin çan kulesinde 1534 yılında bir memur Osmanlı akıncılarının yaklaştığını görüp çan çalarak halka haber vermekle görevlendirilir ve bu memuriyet yüzyıllarca sürer. 1956’da (!) Viyana Belediye Meclisince artık bir Osmanlı tehlikesi kalmadığına karar verilir ve bu görev kaldırılır.

 

Avustrurya seyahat notları

Avusturya gezi notları

 

2. Hofburg Sarayı

Hofburg İmparatorluk Sarayı, Avusturya’nın başkenti Viyana’nın en önemli tarihi yapılarından. Bilet sesli rehber dahil 11.5 Avro.

 

Hofburg-Habsburg-İmparatorluk-Sarayı

Hofburg Sarayı

 

Saray başta Habsburg hanedanlığı olmak üzere Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’nun birçok yöneticisine ve hanedanına ev sahipliği yaptı. Hofburg Sarayı daha çok kışlık malikane olarak kullanılırken, birazdan bahsedeceğim  Schönbrunn Sarayı yazlık olarak tercih edildi. Sarayda 4.659.852 tane tarihi eser var.

 

Hofburg-Habsburg Sarayi

Hofburg Sarayı

 

Ünlü Fransız Kraliçesi Marie Antoinette, Hofburg Sarayı’nda dünyaya geldi. 1654 yılında yapılan saray, mutlaka gezilmesi gereken bir yer. Fotoğraf çekmek fazladan ücretliydi ve ben ödemedim, bunu çaktırmadan çektim.

 

Avusturya gezi rehberi

Avusturya seyahat rehberi

 

3. Schönbrunn Sarayı 

Schönbrunn Sarayı (Schloss Schönbrunn), Avusturya’nın en önemli kültürel eserlerinin bulunduğu saray olup ülkenin en çok ziyaret edilen yeri. Avrupa’nın en güzel saraylarından biri olan Schönbrunn Sarayı’nı gezmek için satılan biletler, görmek istediğiniz kadarına göre 8.5 – 18 Avro arasında değişiyor.

 

Avusturya gezilecek yerler

Avusturya’da gezilecek yerler

 

On yedinci yüzyılda İmparator I. Leopold, Barok mimar Bernhard Fischer von Erlach’ı kraliyet ailesi için görkemli bir av köşkü inşa etmekle görevlendirir. 1683’deki II. Viyana Kuşatması’nda, çevredeki binaların yok edildikleri söylenir. Bina ve bahçesinin yapımı 1744-1749 yılları arasında imparatoriçe Maria Theresa tarafından tamamlanır. İmparator I. Karl, 1918’de tahtı bıraktığını bildiren ve Habsburg Hanedanı hakimiyetine son veren anlaşmayı burada imzalar. Bugün hem kültürel hem de politik açıdan Avusturya’nın en önemli mekanı.

 

Avusturya gezilecek noktalar

Avusturya’da gezilecek noktalar

 

4. Doğa Tarihi Müzesi

Doğa Tarihi Müzesi (Naturhistorisches Museum) türünün en büyüklerinden ve Avrupa’nın en önemli müzelerinden. 39 salonunda dünya ve yaşamla ilgili binlerce nesne sergileniyor. Değerli madenler, nadir fosiller, dev dinazorlar ve eşsiz tarih öncesi buluntular var. Burgring Caddesi 7 numaradaki müzenin giriş biletleri: tam 10 Avro, yaşlı 8 Avro, öğrenci 5 Avro. (Aşağıdaki fotoğrafta beni bulunuz)

 

avusturya

Doga Tarihi Muzesi, Avusturya.

 

5. Viyana Devlet Operası

On dokuzuncu yüzyılın ortasında inşa edilen Devlet Operası (Wiener Staatsoper), sanat dünyasına göre dünya operasının merkezi. Herbert von Karajan buranın yöneticiliğini yaptığı dönemde operaların kendi dillerinde sergilenmesini başlattı, ondan önce tümü Almanca gösteriliyordu. Viyana’da yapılacak şeylerin başında klasik müzik konserine gitmek geliyor.

 

Viyana Opera

Viyana Operası

 

6. Albertina Müzesi

Albertina Müzesi Avusturya’nin baskenti Viyana’nın önemli sanat müzelerinden biri. 65.000’den fazla çizimin yanı sıra ağaçbaskı, taşbaskı ve gravür gibi tekniklerle yapılmış bir milyondan fazla baskı eseri ve bir o kadar da modern grafik çalışmalardan oluşan koleksiyonu ile dünyanın en geniş ve en önemli grafik eser koleksiyonlarından birine sahip. Albertinaplatz Meydanı’ndaki müzede tam bilet 12 Avro, öğrenci bileti 8.5 Avro.

 

Albertina Müzesi, Avusturya gezisi

Albertina Müzesi, Avusturya

 

7. Viyana Sanat Tarihi Müzesi

Sanat Tarihi Müzesi (Kunsthistorisches Museum) dekoratif sanatlar ve güzel sanatlar alanlarında dünyada önemli bir yere sahip. Yılda yaklaşık 700.000 kişiniz ziyaret ettiği müzede tam bilet 14 Avro olup 19 yaş altındakilere ücretsiz.

 

unsthistorisches-Museum-Vienna Austria

Kunsthistorisches Museum Vienna

 

8. Maria vom Siege Kilisesi

Fünfhas semtinin Gürtel Caddesi’ndeki 1875 yılında inşası tamamlanan Maria vom Siege Kilisesi’nin 68 metre yükseklikteki kulesi Neo Gotik tarzda. Koyu renkli ve Gotik dış yapısının aksine, içi aydınlık ve Neo Bizans tarzında.

 

Maria Vom Siege Viyana

Maria vom Siege Kilisesi, Fünfhaus, Viyana, Avusturya.

 

9. St. Peter Kilisesi

Bugünkü yerinde kentin en eski kilisesi Orta Çağ’da inşa edilmiş olan Aziz Peter Kilisesi (Peterskirche), Barok tarzı bir Roma Katolik kilisesi.

 

viyana kilise

Aziz Peter Kilisesi, Viyana, Avusturya.

 

10. Mariahilf Kilisesi

Bu kilise tarihi kentin altıncı bölgesi Mariahilf ile aynı adı taşıyor. 1689 yılında Sebastiano Carlone tarafından inşa edildi, 1715 yılında Franz Janggl tarafından yeniden tasarlandı. Altı tane şapeli olan Mariahilf Kilisesi’nin bugün gördüğümüz fresklerini 1760 yılında Johann Hauzinger ve Franz Xaver yaptı. İçinde 1763 yılından kalma büyük bir org var.

 

viyana kilise

Mariahilf Kilisesi, Viyana, Avusturya.

 

Zamanınız varsa Belvedere Sarayı’nı, Biblioteka’yı, Secession Jugendstil sanat evini, Prater lunapark ve eğlence alanını, Augarten Saray ve parkını, Stadtpark adlı şehir parkını da ziyaret edebilirsiniz. Bu arada Avusturya dünyada yaşam kalitesi en yüksek ülkeler arasında yer alıyor.

 

Biblioteka Prunksaal

Biblioteka Vienna Prunksaal

 

Viyana’da şehiriçi ulaşım

 

Viyana’da şehiriçi ulaşım için aktarmalar ücretsiz olmak üzere tekli bilet 2 Avro. 24 saat sınırsız yolculuk sunan bilet 6.70 Avro, 48 saatlik olan 11.7 Avro, 72 saatlik bilet ise 14.5 Avro. Kentte U simgesi ile gösterilen 5 metro hattı, 100 civarında otobüs hattı, 29 tramvay hattı ve banliyö trenleri (S-Bahn) şehiriçi ulaşım sağlıyor. Cuma ve Cumartesi geceleri metro hatları 24 saat hizmet veriyor, ayrıca haftanın tüm günleri gece seferleri yapan Night Line otobüsleri ve belli noktalar arasında çalışan gece dolmuşları (ASTAX) var.

 

Kent bisikletle de gezmeye uygun. CityBike adlı bisiklet paylaşım sisteminin kent içindeki birçok noktasında 1 Avro karşılığında kredi kartınızla ya da 2 Avroya Touristcard alarak kayıt olabilirsiniz. Bisiklet almanızdan itibaren ilk saat her zaman bedava. Sonraki saat 1 Avro, üçüncü saat 2 Avro şeklinde gidiyor. Ama bisikleti her geri verişinizden itibaren 15 dakika sonra sistem sıfırlanıyor ve yine bedava 1 saatiniz oluyor. Böylece kenti 1 Avroya bisikletle gezebiliyorsunuz.

 

Vienna Austria

Vienna, Austria

 

Viyana’da ne yenir? Elbette şinitzel!

 

Viyana’da şinitzel yenir ve bizim bildiğimiz gibi tavukla değil dana etiyle yapılır. Wollzeile Caddesi 5 numaradaki Figlmüller Restaurant şinitzeli ile ünlü, fiyatları da ona göre: patates çorbası 4 Avro, şinitzel 14 Avro, ciğer kızartma 12 Avro, tavuk 11 Avro, gulaş 14 Avro, Viyana usulü sığır but haşlama 16 Avro. Schnitzelwirt adlı lokantada büyük porsiyon şinitzel salatayla beraber 10 Avro. Prater Caddesi 116 numaradaki Schweizerhaus adlı lokanta Avusturya yemekleri için ideal; çorbalar 3-4 Avro, et ana yemekleri 7-12 Avro, salatalar 3.5 Avro. Burggarten Caddesi 1 numaradaki şık Palmenhaus’da şinitzel 18 Avro ama olması gerektiği gibi dana etinden yapılıyor, oysa bugün birçok lokanta şinitzeli domuz etiyle yapıyor, en ünlüsü olan Figmüller de buna dahil. Schnitzelhaus adlı lokantalarda domuz şinitzel 5.5 Avro, buradan ucuzu yok.

 

gercek sinitzel viyana

Viyana’da gerçek şinitzel. Avusturya.

 

Ucuz yemek isterseniz benim gibi ara sokaklarda rastlayabileceğiniz küçük bir aile lokantasına gidebilirsiniz. Wienerwald adlı lokanta zincirini kentin her yerinde görebilirsiniz. Örneğin tam merkezde, St. Stephan Katedrali’nin karşısındaki Goldschmiedgasse’de bir tane var. Burada ucuz ve yöresel Avusturya yemekleri yiyebilirsiniz. Birkaç tabaktan oluşan bir yemek 15 Avro civarında tutuyor.

 

Avusturya’nın tipik ucuz yemeği sosis. Kentin her yerindeki Würstlstand adlı büfe-kafelerden sosisli sandviç yiyebilirsiniz. Tahmin edersiniz ki şehirde Türk dönerci çok, ve bunların birçoğu dilim pizza da satıyor. Kebapçıların en iyileri Naschmarkt‘ta. Bu pazarın alt tarafı, yani kent merkezi Karlsplatz’a yakın olan değil diğer ucu daha ucuz, o tarafa yürüyün. Naschmarkt’ta sadece kebapçı değil yerel lokantalar da var.

 

 

Avusturya gezi bilgileri

Stock im Eisen Meydani’nda bir banka binası, Avusturya gezi notları.

 

Şehirde yaşayan, iş yapan, yerleşik Türk çok. Yabancı mutfakları sevmeyenler için Türk yemekleri bulmak çok kolay. Yazımın kente gidecek olanlar için bir gezi rehberi olmasını umuyorum.

 

Viyana’da Yılbaşı Gecesi

Viyana kentinde yılbaşı gecesi ünlü müzikal Dance of the Vampires sergileniyor. Şehrin tüm yaya bölgesi ve tarihi meydanlarında Silvesterpfad adlı açık hava konserleri etkinliği oluyor, bu yılbaşı gecesi rotası çok eğlenceli; vals, klasik, folklor, rock, pop müzik yapılıyor. Şehir merkezindeki City Hall Square ve Prater eğlenceli açık alanlar oluyor, gece yarısı yeni yıla girerken çok renkli bir havai fişek gösterisi yapılıyor. Öğleden sonra Graben dans etkinlik ve kursları ile bir açık hava balosuna dönüşüyor. Viyana Devlet Operası ve Volksoper, Johan Strauss’un Die Fledermau operasını sergiliyor, dev ekranlardan dışarıdakiler tarafından da izlenebiliyor. Yeni yıla girilen saniyelerde St. Stephen Karedrali’nin çanı geri sayım için çalarken, ona Strauss’un Blue Danube (Mavi Tuna) Valsi eşlik ediyor. Ertesi sabah saat ondan itibaren, yeni yılın ilk günü Viyana Filarmoni Orkestrası, belediyenin önünde konser veriyor.

 

yeni yıl vienna

Viyana’da yılbaşı gecesi kutlama ve etkinlikler

 

Viyana’dan trenle gittiğim Prag’dan yazılarım, seyahatimin devamı: Prag Gezi Notları.

Etiketler: , , , , , , , ,

“Viyana seyahat notlarım” için 134 yorum

 1. selcan dedi ki:

  Sanırım bahsettiğiniz her yeri gezdim, bir tek beldevere sarayına geç kaldığımız için giremedik. Çok istememe rağmen burda bulunduğumuz tarihte konser olmadığı için maalesef konsere de gidemedik 🙁 İnşallah bir dahaki sefere. Bilgiler için çok teşekkürler.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Bilgilerimden yararlanmanıza ve Viyana’yı görmenize sevindim sayın Tosun. Nice yollara.

 2. Uğur dedi ki:

  Yazılarınızı takip ediyorum. En etkilendiğim kuzey kore oldu. Viyana… Amcamlar burada yaşıyor. Henüz gidebilmiş değilim. Lakin gidip görmeyi çok istiyorum. İnşallah bir gün nasip olur. Burada ilginç olan mahalle isimleri diyebilirmiyiz? 1. Viyana, 2. Viyana, 3…4.. 🙂

  1. AlperMetin dedi ki:

   Kuzey Kore’den daha çok yazacaklarım var, yakında.
   Viyana mahallelerinin isimleri de var ama 150 yıllık numara sistemi kolaylık sağlıyor. Evet bence de ilginç. Prag da böyledir örneğin.
   İlginize teşekkürler 🙂

 3. Vasil Kadifeli dedi ki:

  Merhaba, Viyana ya 12-17 Şubat tarihlerinde gitmeyi planlıyorum, muzeler için bileti onceden mi almam lazım ? bunun için bir web sayfası var mı ? yoksa orada çat kapı bilet bulunabiliyor mu ?

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba,
   Müzelerin web sitelerinden alabilirsiniz ama gerek yok, gittiğinizde gişelerden alırsınız. Ancak konser düşünüyorsanız önceden almanız gerekir.
   Müzelerde ve ulaşımda indirim sağlayan Vienna Card almak isterseniz bilgisi burada:
   http://www.wien.info/en/travel-info/vienna-card
   İyi seyahatler.

 4. Ferhat dedi ki:

  Selamlar, ben de Haziran ayında bu üç şehri gezeceğim. Kaldığınız otellerin isimleri aklınızda mıdır, önerir misiniz aynı zamanda?

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba,
   Budapeste’de Markos, Viyana’da Strawberry, Prag’da Strawberry hostellerde kaldım. Viyana’daki çok iyi, diğerleri vasattı.
   İyi yolculuklar.

 5. Furkan dedi ki:

  Merhaba , Birçok yeri gezme fırsatı bulmuşsunuz benim merak ettiğim kaç yaşında başladınız gezmeye ? üniversiteye yeni başlayan gezi severlere neler önerirsiniz saygılar

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba,
   27 yaşında başladım. Karadan balkan ülkelerini, Güney Kafkasları ve Avrupa’da Interrail öneririm. Bu yazım epey yardımcı olur:
   http://www.celebialper.com/cesitli/ucuz-gezi-bilgileri.html
   İyi günler.

 6. kerem kazdal dedi ki:

  Merhabalar, bende c.tesi gunu viyanaya gidiyorum.7 gun icin ne kadar para yanimda almaliyim.yardimci olursaniz sevinirim.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba,
   Viyana pahalı bir şehir. Konaklama masrafınız hariç günlük 70-100TL olarak hesaplamanınızı önerim. Bu rakamı dilim sokak pizzası ve döner dürüm yiyerek düşürebilirsiniz.
   İyi yolculuklar.

 7. Mete Üngör dedi ki:

  Merhaba, Ailece Viyana’ya seyahat düşünüyoruz. Araba kiralayıp budapeşteye ve sonrasında Prag’a gitsek diye düşünüyorum. Yeşil pasaportlarımız var sınır geçişlerinin kolaylığı veya zorluğu konusunda fikriniz varmı? Teşekkürler.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba Mete Bey,
   Sınırları çok kolay geçeceksiniz, rahat olun, hiç sorun yok.
   İyi geziler.

 8. şafak öznergiz dedi ki:

  Merhaba temmuz ayında eşim ile orta avrupa turu yapacağız tur şirketinin ayarlarladığı Turlara katılmayıp kendimiz gezmek istersek sizce çok zorlanırmıyız. Fazla para harcamadan daha çok yer görmek istiyorum.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba Şafak Bey,
   İngilizce konuşabiliyorsanız zorlanmazsınız, aynı parayla daha uzun süre gezebilirsiniz.

 9. murat cihan dedi ki:

  Viyana dan sevgiler Alper bey
  Yazı için teşekkür ederiz
  Var mıdır bir isteğiniz buralardan ?

  1. AlperMetin dedi ki:

   İsteğim yok, dileğim keyifle gezmeniz.
   Ben de okuduğunuz için teşekkür ederim.

 10. şafak öznergiz dedi ki:

  Alper bey merhaba yazımızda bahsettiğiniz Vienna card almak sizin rotasını izlemek için kolaylık sağlarmı buna benzer kartlar prag ve budabeşte içinde varmıdır nereden temin edilir.alper bey ilk kez yurt dışına çıkacağım eşimi zor ikna ettim bu gezinin kusursuz olması lazım onun için nerden başlayacağım bilmiyorum bu konuda yardımlarınızı bekliyorum eşimin erkek inadına kırmak istiyorum

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba,
   Kart almak ekonomik olur. Diğer kentlerde ben almadım, ama mutlaka vardır.
   İyi yolculuklar.

 11. Bahattin Baş dedi ki:

  otobüsle Viyana gitmeyi çok istiyorum..Önerir misiniz…

  1. AlperMetin dedi ki:

   Türkiye’den otobüsle Viyana çok uzun sürer ama neden olmasın? Bence güzel olur.

 12. Raydaki Günlük dedi ki:

  Çok açıklayıcı olmuş.Viyana gerçekten güzel bir yer 🙂

 13. özlem dedi ki:

  Merhaba, yaziniz cok bilgilendirici. Merak ettigim Viyanayi kac gunde gezdiginiz. Birkac gun demissiniz ama tam olarak kac gun surdu butun bu yerleri gezmek? Tesekkurler

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba Özlem Hanım,
   Viyana’yı iki günde gezdim, çünkü çok pahalı.

 14. Emin Gümüş dedi ki:

  Viyananın tarih kokan çok güzel mimari eserleri olmasından dolayı hep merak etmişimdir, güzel bir rehber niteliğinde yazı olmuş emeğinize ayaklarına sağlık…

  1. AlperMetin dedi ki:

   Teşekkürler.

 15. Metin dedi ki:

  Tam bir Viyana gezi rehberi olmuş. Gezilecek yerler, ulaşım ve yemek bilgileri için teşekkürler.

 16. Alp Ertekin dedi ki:

  Viyana gezi rehberi için teşekkürler.

 17. Nesrin dedi ki:

  Merhaba,
  Viyana-Prag-Budapeşteye tren ile geçilebilir sanırım. Geçişlerde sorun oluyor mu? Tren biletlerinin fiyatları nasıl?
  Bizim uçak biletimiz gidiş ve dönüş olarak Viyana’dan olacak ve 6 günlük bir süremiz var. Buna gore sizce nasıl bir rota yapsak zamanı daha efektif kullanabiliriz.Teşekkürler,

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba,
   Trenle sınır geçişlerinde vizeniz varsa sorun olmaz, bende yeşil pasaport olduğu için çok rahat ettim.
   İkişer güne bölmeniz mantıklı olur. Viyana’dan sonra önce Prag’a mı yoksa Budapeşte’ye mi gideceğinize demiryolları tarifelerini göz önünde bulundurarak karar vermeniz gerekir.
   Tren tarife ve biletleri için oebb.at, cd.cz ve mav.hu sitelerine bakabilirsiniz. Viyana’nın Budapeşte ve Prag’a göre pahalı olduğunu da unutmayın, belki daha az zaman ayırırsınız.
   İyi yolculuklar.

 18. davut kara dedi ki:

  mrb sizin böyle gezilerini sık sık takip ediyorum size bir sorum olacak ben ailemmle sakin güvenli kolay oturum alabilecegim bir ülkeye gitmek istiyorum maddi durumum normal sizin fikirlerini gerçekyaşanmış ve tecrubenizden dolayı dikkate alıp ona göre araştırma yapmak istiyorum umarım dünyayı gezersiniz kolay gelsin

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba Davut Bey,
   Benim amacım hep yurt dışında gezmek olduğu için yerleşme konusunu ayrıntılı hiç araştırmadım. Ancak Güney Afrika, Uruguay, Tayland, Çin, Karadağ, Beyaz Rusya, Küba ve Bulgaristan’ı araştırmanızı öneririm. Teşekkürler.

 19. davut kara dedi ki:

  çok teşekur edıyorum alper bey

  1. AlperMetin dedi ki:

   Rica ederim Davut Bey, umarım yaşamak için güzel bir ülke bulursunuz.

 20. bünyamin dedi ki:

  merhaba alper bey bizde ailece 4 kişi 22 ocak 2015 de viyanaya 5 günlük bir gezi planladık sadece viyanada kalacağız gezerken ulaşım için en ekonomik yol haftalık veya günlük kartlar aile kartı filan varmı teşekkürler.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba,
   Evet Viyana’da şehir içi ulaşım için 1 gün, 2 gün ve 3 gün geçerli biletler var, yukarıda yazdım.
   İyi yolculuklar.

 21. jülide aksoy dedi ki:

  Mükemmel bir site hazırlamışsınız.Tebrikler…

  1. AlperMetin dedi ki:

   Çok teşekkürler Jülide Hanım. Viyana ve istediğiniz her yere iyi yolculuklar dilerim.

 22. Ahmet dedi ki:

  Alper bey merhaba,
  Yazılarınız zaman harcanmış oldukça kıymetli ve bilgi verici yazılar biz de kısmetse mayıs ayı içinde viyana-budapeşte-prag turu yapıcaz tavsiye edebileğiniz püf noktalar varsa paylaşırmısınız.

  Şimdiden teşekkür ederim.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba Ahmet Bey,
   İlginize çok teşekkür ederim. Viyana turu için bu yazımı okumuşsunuzdur, Prag’ı da epey yazdım, uyarılarım da var. Budapeşte için ise Türk eserlerini yazdım henüz sadece. Gezi yazılarım dışında aklıma gelen bir şey yok ama Budapeşte cadde ve sokaklarına zaman ayırmanızı öneririm, çok seveceksiniz.
   İyi tatiller.

 23. rüveyda dedi ki:

  Viyana’ ya gitmeden bu yazıyı okumak iyi geldi, yola çıkmadan bilerek gidecek olmak iyi hissettiriyor. Paylaşım için teşekkürler

  1. AlperMetin dedi ki:

   Ben de Viyana gezi yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim.

 24. ziya erol dedi ki:

  MERABALAR BN AYDIN DİDİM DE EMLAKCIYIM GAYRI MENKUL DANİŞMANIYIM BIR HAFTALIK WİYANAYI GEZMEK İSTİYORUM MUMKUNMU ACEBA

  1. AlperMetin dedi ki:

   Evet mümkün.

 25. İlhan dedi ki:

  Alper Bey,
  Öncelikle anlatımınız için teşekkürler.
  Gerçekten çok yararlı ve sade anlatım.
  Haziran 2015 son Viyana’ ya gideceğimiz için, sadece 1 gece boş zamanımız olacak.
  O gece için öneriniz nedir.
  Gündüz turla . Liechtenstein Şatosu&Seegrotte yer altı gölü &Mayerling av köşkü & Heilingenkreuz Manastırı & Baden termal şehri & Schönbrunn Sarayı bahçelerini gezeceğiz.

  Teşekkürler.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba İlhan Bey,
   İlginize teşekkür ederim. Akşam Katedral ve Opera civarında dolaşmanızı öneririm. Gündüz planınız güzel.

 26. CANER dedi ki:

  Üstad öncelikle gezilerinin devaminin gelmesini dilerim butun yazilarini yaklasik 4 gunde bitirdim en cok dikkatimi kuzey kore cekti bende kendi nezdinde bir gezginim afrika kitasi amerika kitasi ortadogu balkanlar ve avrupa olmak uzere 34 ulke gezdim isvicrede yasiyorum fakat ben avusturya yazinda cok buyuk eksikliklee olduguni fark ettim galiba kisitli gun sayisi icersinde gezdin neredeyse 3te birini anlatmissin fakat yinede tebrikler….

  1. AlperMetin dedi ki:

   İlginize teşekkür ederim. Viyana yazım en çok beğenilen ve okunan yazılarımdan birisi. Hiç bir kentin tamamını anlatmadım zaten.

 27. Renaissance dedi ki:

  Alper Bey harika bir yazı olmuş. Gidecek olanlara yardımcı olur umarım.

 28. Fulya dedi ki:

  Merhaba Alper Bey,
  Ablam ve bir arkadaşımızla 27 Mayısta Viyana’ya gideceğiz,Viyana’dan Prag’a otobüsle geçmeyi düşünüyoruz,otobüs biletini şimdiden almak zorunda mıyım,konsolosluğa bunu nasıl ispat edebilirim? Otobüs biletini şuanda alamıyorum çünkü,ilginiz için teşekkür ederim 🙂

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba Fulya Hanım,
   Viyana Prag otobüs biletini yer bulma açısından şimdiden almanıza gerek yok, fakat Avusturya konsolosluğu vize için ülkeden çıkış bileti istiyorsa şimdiden almaktan başka çare yok.

 29. yasemin dedi ki:

  alper bey kalınacak merkezi ve fiyatı uygun bir yer önerir misiniz

  1. AlperMetin dedi ki:

   Ben Strawberry Hostel’de kaldım, merkezi, çok temiz, fiyatı uygun ve otel odaları da var.

 30. emine dedi ki:

  ben viyanada yasiorum gezmeye gelen ablalara yardimci olabilirim

 31. Ahmet dedi ki:

  Emine hanim merhaba kismetse 03 mayis 10 mayis arasi prag -budapeste – viyana turumuz var esimle beraber orada olacagiz istanbuldan gelicez istediginiz birsey varsa yazabilirsiniz.

 32. bünyamin dedi ki:

  Alper bey merhaba 24 nisanda 4 arkadaş milano bir gece 25 nisan sabah zürihe bir gece ve 26 nisan münih bir gece 27 nisan akşam münihten döneceğiz inşallah milano zürih zürih münih ulaşımları tren ilemi yapalım yoksa başka bir ulaşım varmı biletleri en uyğun nasıl alırız şimdiden teşekkürler.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba Bünyamin Bey,
   Bahsettiğiniz Avrupa şehirleri gezisi için tren uygundur. Eurolines otobüs firmasına da bakabilirsiniz. Milano Zürih Münih tren biletleri için raileurope sitesini kullanabilirsiniz. Zamanınız olsa önceden almayıp orada almanızı önerebilirdim ama çok acele bir seyahat sizinki, önceden almanız iyi olur. İyi yolculuklar, keyifli geziler.

 33. Binnur dedi ki:

  Emine hanım 30nisan /3mayıs arası Viyana’da olacağız.eşim ve kızımla .uygunsa bize yardımcı olabilir misiniz.Size nasıl ulaşa bileceğiz?Alper Bey çok teşekkürler

 34. Gulgez Kerimova dedi ki:

  Məlumatınız üçün təşəkkür edirəm

  1. AlperMetin dedi ki:

   Rica ederim, Viyana turu yapacak olanlara yararı olursa ne mutlu bana. Azerbaycan’a selamlar.

 35. Gulgez Kerimova dedi ki:

  Ve aleykum salam.Insaallah ki yararı olar.1 həftəyə planlaşdırıram.Təşəkkürlər

 36. ercan dedi ki:

  slm alperbey ben almanyada yasiyorum bende viyanaya tatile gittim ve gitmeden önce sizin yazdiklarinizi okudum ve not aldim cok güzel anlatmissiniz tesekkürler, gercekten viyana bir acik hava müzesi gibi harika, benim icin dil sorunu olmadi cünkü almanca konusuyorlar.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Viyana seyahat notlarımı takip ettiğiniz için teşekkür ederim.

 37. Murat Çoğullular dedi ki:

  Merhaba Alper Bey, Eşimle bayramın 3. günü viyanaya gidip sabahtan akşama kadar, orada bizi bekleyen yeğenimle altını üstüne getireceğiz 🙂 Akşamada Linz e geçeceğiz.Programımıza bahsettiğiniz yerleride ekleyerek gezeceğiz inşallah. Verdiğiniz faydalı bilgiler için tşk.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba Murat Bey. Bir günde Viyana gezisi gibi zor bir göreviniz var, kolaylık dilerim. 🙂 Şaka bir yana dönüşte 1 günde nereleri gördüğünüzü buraya yazarsanız günübirlik gezeceklere yararlı olur. Rica ederim, iyi yolculuklar.

 38. beratakyüz dedi ki:

  Merhaba Alper Bey. Üni öğrencisiyim yurtdışına çıkmak çok istiyorum.Bir hafta olsa bil olur yeter ki yurtdışına çıkayım.İşe de başlayacağım. Almanya-Avusturyaya gitmek isteri fakat altından kalkamazsam Bosnayı da görmek çok istiyorum.Ne dersiniz yapabilir miyim?

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba. Viyana pahalı bir şehir. Bence daha ucuz ülkelerden başlamalısınız. Aşağıdaki bağlantıda göreceğiniz yazımda sizin için ve genel olarak ucuz yurt dışı gezi bilgilerim var:
   http://www.celebialper.com/cesitli/ucuz-gezi-bilgileri.html

 39. Murat Çoğullular dedi ki:

  Arkadaşlar bugün viyanadaydım. Hakikaten Alper beyin dediği gibi aşırı pahalı bir şehir. En güzel yönü çeşme suyu içilir ve çok güzel. Kısa payton turu 80 euro yaptık.35 dakika sürdü. 55 dak. tur ise 110 euro imiş. Kahvaltı yaptık adam başı 8,90 euro. Aracı 2 saatliğine otoparkta bıraktıkç 14,30 euro Şehir güzel ancak milyoner olmak lazım 🙂

  1. AlperMetin dedi ki:

   Murat Bey Viyana hakkında güncel gezi bilginizi paylaştığınız için teşekkürler. Pahalı ama güzel bir şehir. İyi seyahatler.

 40. Cem Sevil dedi ki:

  Hollanda,Avusturya,Rusya çok hoşuma gitti devamını beklerim alper abim

  1. AlperMetin dedi ki:

   Viyana gibi gezi yazılarım devam edecek, teşekkürler.

 41. Cem Sevil dedi ki:

  Almanya’ya yada Japonya’ya gitmeyi düşünüyormusunuz sordum sadece yanlış anlamayın

  1. AlperMetin dedi ki:

   Elbette sorun, yanlış anlayacak bir şey yok. Japonya isterim ama çok pahalı. Yakında Almanya olabilir.

 42. Cem Sevil dedi ki:

  Yani ben gezilerinizi çok beğeniyorum kısmet olursa sizinle tanışmak bile isterim. benimde elime bir şans geçerse Rusya ve ABD yi gezeceğim …

  1. AlperMetin dedi ki:

   Elbette tanışırız. Facebook Çelebi Alper sayfamı beğenin, haberleşiriz.

 43. Cem Sevil dedi ki:

  okey ben malatyada yaşıyorum bir gün trakyaya yolum düşerse size kayısıda getirebilirim 🙂

  1. AlperMetin dedi ki:

   Teşekkür ederim. 🙂

 44. Tajiya dedi ki:

  iyi akşamlar, ben Kasım 28- Aralık 04 tarihlerinde viyanaya gitmek istiyorum, oradan başka hangi yakın ülkeleri gezmemi önerirsiniz? ulaşım ve otel yardımı da yapar mısınız? teşekkür ederim

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba. Viyana’ya en yakın güzel kent Budapeşte. Rahatça otobüs ve tren bulabilirsiniz; kentle ilgili 2 yazımı ve bu Viyana gezi yazımla beraber altındaki tüm yorumları okumanızı öneririm.

 45. Melih dedi ki:

  Merhaba Alper bey

  Öncelikle çok bilgilendirici bir yazı olmuş teşekkürler
  Viyana da Belirttiğiniz yerleri gezmek ve Prag gitmek için araç kiralamak maddi Açıdan daha uygun olur mu? Iki kişiyiz , internetten araştırmalarımda 2 günlük araç kira bedelleri 80-90 euro

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba. Viyana veya herhangi bir yerde hiç araç kiralamadığım için bilemeyeceğim maalesef. İki kişi araç kiralayınca otobüs veya tren bilet ücretleriyle yaklaşık aynı hesaba gelir.

 46. Tuğberk dedi ki:

  Merhaba alper bey ben Şubat’ın 2 haftasi 7 gun olmak üzere viyana ya gitmeyi planliyorum viyanadan almanyaya ve hollandaya geçmek istediğim taktirde vizede sorun çıkar mi ? Schengen vizesi avrupada heryerinde geçiyor diye biliyorum doğru mu ? Yazilarinizi okudum ve hayat dolu umarim daha çok gezersiniz !:)

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba Tuğberk Bey. Viyana’ya gitmek için Avusturya Konsolosluğu’ndan aldığınız Schengen vizesi Almanya ve Hollanda da Schengen bölgesi ülkeleri oldukları için geçerli. Sorun yaşamazsınız. Çok teşekkürler. Dönüşte Viyana gezi yorumlarınızı buraya beklerim. İyi yolculuklar.

 47. Nihat dedi ki:

  Viyana hakkaten pahalıymış.
  Dünyanın her yerinde 7x7x7=343’ken size 40 tane daha kitleyip 373 basamak tırmandırmışlar. Turist tarifesi sanırım (:

  1. AlperMetin dedi ki:

   Vay arkadaş bir rakam hatasını nasıl bunca zaman daha önce fark eden olmaz? Evet Viyana pahalı, arka kapıdan dolaştırdılar beni, 40 oradan geliyor. 🙂 Teşekkürler.

 48. Erhan dedi ki:

  Merhaba; Alper bey;
  Daha önce farklı ülke konusu konuşmuştuk. Viyana
  dan münih+şututgart gezisi 2 kişi yapmayı düşünüyoruz. sizce araç kiralamak mı iyidir yoksa tren otobüs mü? zamanı daha etkin kullanmak için (ekonomik manada aynı fakat park problemi yüksek ücretli otopark sıkıntı) tarih 22 nisan başlayacak 3 gün bu konuda sizin ve arkadaşların düşüncesi nedir. Teşekkür ederim.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba Erhan Bey. Araba kullanmayı bilmeyen biri olarak hayatımda hiç araç kiralamadım, maalesef bu konuda bilgim yok. Süreniz çok az olduğu için mantıklı görünüyor. Viyana pahalı bir şehir, otopark ücretlerine baktım şimdi, yarım saati 1 avro. Park & Ride garajlar varmış, günlük 3.4 avro ama merkezde değiller, arabayı buralara bırakıp toplu taşıma ile merkeze gitmek için. Aynı rotada araba kiralamış olanlar okursa daha fazla bilgi verebilirler. Rica ederim.

 49. Mira dedi ki:

  Merhaba Alper bey,
  Size bir şey danışmak istiyorum.
  Biz 11-18 Mayıs arası Viyana, Prag, Budapeşte ve Dresden şehirlerini gezmek istiyoruz. Çıkış ve geri dönüş noktamız Viyana. Bir rehber firması 5 kişiye araçlı kahvaltılı, otel ücretleri dahil her birimize bu şehirlerin tamamı için 650 evro para istiyor. Değer mi? Yada aynı paradan daha aza kendimiz gezer miyiz?
  Saygılar
  Cevabınızı sabırsızlıkla bekliyorum.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba Mira Hanım. Fazla pahalı otellerde kalmayıp lüks lokantalarda yemezseniz 7 günlük Viyana Prag Budapeşte Dresden turu 650 avrodan ucuza mal olur. Ancak çok bol harcarsanız bu fiyatı aşmak bile mümkün. Daha önce bağımsız yurt dışı seyahat eden var mı aranızda? Bence bu Orta Avrupa şehirlerini turla mı tursuz mu gezeceğinize karar vermek için bu önemli. Ayrıca beklentileriniz de; otelden otobüs terminaline, tren garına, müzeye, saraya, lokantaya gitmek size zor gelir mi? Rehber şirketin ayarlayacağı oteller kent merkezlerinde mi? Saygılar.

 50. Aytac Sarikaya dedi ki:

  merhaba alper bey
  yazilarinizi gezilerinizi takip ediyorum . Gezip gördüklerinizden etkilenmemek bir şey öğrenmemek elde değil. Eskiden bende blog yazariydim.Bence fotoğrafçılığınizı geliştirmelisiniz. Görsellik en az yazi kadar önemlidir.Ben viyanada yaşıyorum ve bu güzel şehir fotoğraflarınizda kötü çıkmış açıkçası. Dikkate değer bir yorum olmuştur umarım
  sevgiler saygilar…

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba Aytaç Bey. uzun süre küçük amatör fotoğraf makineleriyle, bir süredir de akıllı telefonla fotoğraf çekiyorum. Profesyonel makine almayı düşünmüyorum. İlginize teşekkürler.

 51. sultan dedi ki:

  Alper bey biz de Prag Viyana Budapeşte gezisi yapıcaz inşallah. Bir haftada 3 şehir için nasıl bir plan önerirsiniz. 3 gün Prag, 2 gün viyana, 3 gün Budapeşte uygun mudur.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Viyana Budapeşte Prag turu için 2 gün Viyana, üçer gün Prag ve Budapeşte uygun ve mantıklı, çünkü en pahalı olan şehir Viyana. İyi düşünmüşsünüz.

 52. demir dedi ki:

  mrb alper bey
  10-12 haziran 2016 tarşhlerin de macaristan bratislava viyana gezimiz var 11 haziranda bratislavadan viyana ya otobüsle geçeceğiz 3-4 saatlik bir tur yapacağız. nerelere gitmemizi tavsiye edersiniz ve nasıl gideriz?

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba. yazdığım Viyana’da gezilecek yerler listesinde sadece Schönbrunn Sarayı (Schloss Schönbrunn) uzak, ben ona da yürüyerek gittim ama sizin için zor olur. Yazdığım diğer görülecek noktaların hepsine yürüyerek gidebilirsiniz. İyi tatiller.

 53. MERT dedi ki:

  Seyahatin gerçekşleşmesine az bir süre kaldı heyacan artıyor. Her gezim öncesi oldugu gibi engin tecrübelerine yöneltecegim birkaç sorum var şimdiden teşekkür ederim.
  1) Viyana da çantalarımızı gezerken nereye emanet edebiliriz emanetçi var mı ?
  2) Viyana ‘ da çadır nereye kurabiliriz polis ile sorun yaşar mıyız ? Ya da bir kamp alanı biliyor musunuz
  3 ) bahsettiginiz bisikletleri nereden kiralayabiliriz .

  Alper abi şimdiden teşekkür ediyorum esen kal 🙂

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba. Viyana Westbahnhof ve Meidling tren istasyonlarında emanetçi var. Ben Viyana’da hostelde kaldım, çadır ve kamp yeri bilmiyorum. Viyana’da bisiklet kiralayabileceğiniz yerler:
   1. Vienna Explorer Tours & Day Trips, 1st district, Franz-Josefs-Kai 4.
   2. Bicycle Rental Pedal Power, 1st district, Elisabethstrasse 13 and 2nd district, Ausstellungsstrasse 3.
   3. Trek Bicycle | Vienna, 1st district, Hegelgasse 19.
   4. Ride! Mountain bike rental, 14th district, Zichygasse 2.
   5. bike 20 – Bike Rental & Bicycle garage, 20th district, Friedrich-Engels-Platz 6/Kapaunplatz girişi.
   Rica ederim, iyi yolculuklar.

 54. Baha dedi ki:

  Bir takım notları paylaşayım: Schwedenplatz’da Alma Boutique Hotel’de 5 gece konakladım. Merkez olması yönünden çoğu yere yürüyerek gidilebiliyor. Lakin bütün gün zaten yürümekle geçeceği için weekly ticket aldım. 2 durak olsa bile metroyu kullanmak çok iyi geldi. Figlmüller’de tavuk şinitzel mutlaka yenmeli. Ve mutlaka rezervasyon yapmalısınız. Aksi takdirde kapıda yarım saat bekleyebilirsiniz. Ayrıca dana ciğer şinitzel yedim. Ciğer şinitzelden sonra tavuk çok hafif geldi. Ciğer de çok lezzetli ama dediğim gibi biraz ağır geldi. Dilim pizzacılar var çeşitli yerlerde. Çalışanlardan illa ki Türk’e denk geliyorsunuz 🙂
  Prates’e de gidilmeli. Sarımsaklı pişiler var. Yağlı mağlı ama leziz 🙂
  Bit pazarının olduğu yere gidecek vaktim kalmadı açıkçası. Ama bir gün Schwedenplatz’da metro çıkışında kurulmuştu. Az da olsa alışveriş yapabildik. Gerçekten çook ucuz. Biraz vakit ayırınca güzel antikalara denk gelebiliyorsunuz.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Viyana konaklama, gezi, alışveriş ve yemek önerileri için çok teşekkürler! Afiyet olsun.

 55. MURAT YUVAKURAN dedi ki:

  merhaba,
  7 Eylül milano dan başlayarak 18 Eylül viyana da bitirmeyi düşündüğümüz gezi ye rota verebilir misiniz? Ya da bizimle refakat edebilecek önereceğiniz biri var mıdır?

 56. Beste dedi ki:

  Merhaba viyanaya sadece 1 gün ayirabildik. Mutlaka gitmemiz gereken yerler hangileri ne önerirsiniz?

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba. Viyana’yı gezmek için 1 gün az tabii. Bir günde Aziz Stephan Katedrali, Hofburg İmparatorluk Sarayı, Devlet Operası ve Viyana Sanat Tarihi Müzesi’ni öneririm.

 57. aliye dedi ki:

  merhaba alper bey bızde eylul ayında vıyana gıdıyoruz budapesteden bratislava ordanda viyanaya gececez yalnız vıyanada sadece yarım gunumuz var sızden oraları gezme konusunda yardım ıstıcektım nerelere gıdebılırız diye kısa zamanda eniyi şekide nasıl degerlendirebiliriz böyle bir site hazırladıgınız içinde tesekkürler emeğinize saglık

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba Aliye Hanım. Viyana’yı gezmek için yarım gün yeterli değil. Aziz Stephan Katedrali, Hofburg İmparatorluk Sarayı ve Viyana Sanat Tarihi Müzesi’ni öneririm. Zaman yetmezse bunlardan ikisini seçmenizi tavsiye ederim.

 58. Tural dedi ki:

  Merhabalar. Vermis oldugunuz bilgiler hala gecerli mi? yeni guncel mi? 1 gunluk Viyana gezimiz olacak. nereleri onerebilirsiniz? helal yemekler konusunda neler onerebilirsiniz? onceden tesekkurler.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba. Evet, Viyana hakkında bilgi olarak yazdıklarım güncel gezi önerileri. Bir günlük Viyana turu için Aziz Stephan Katedrali, Hofburg İmparatorluk Sarayı, Devlet Operası ve Viyana Sanat Tarihi Müzesi’ni öneririm. Yazımda bahsettiğim bölgede helal yemekler bulabilirsiniz.

 59. Sibel dedi ki:

  Merhaba 🙂 ya biz aslında viyanaya gideceğiz ve extra turlara katılmak yerine kendimiz gezmek istiyoruz internetten çok araştırdım ama turun götürdükleri yerlere nasıl gideceğimi bulamadım. Liechtenstein Şatosu, Seegrotte yer altı gölü, Mayerling av köşkü, Heilingenkreuz Manastırı, Baden kaplıca şehri , Schönbrunn sarayı bahçeleri turumuz buralar birbirine yakınmı bilginiz varsa paylaşırsanız çok sevinirim. Teşekkürler

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba Sibel Hanım. 🙂 Viyana şehir merkezi olarak St Stephan katedrali’ni merkez kabul ettiğimizde Liechtenstein Şatosu 1 kilometre, Seegrotte Hinterbrühl yer altı gölü 18 kilometre, Mayerling Av Köşkü 33 kilometre, Heiligenkreuz Manastırı 30 kilometre, Baden Kaplıcaları 28 kilometre, Schönbrunn Sarayı Bahçeleri 6,6 kilometre mesafede. Liechtenstein Şatosu ve Schönbrunn Sarayı’na benim yaptığım gibi yürüyerek gidebilirsiniz ama diğerleri için otobüse ihtiyacınız var.

 60. Sibel dedi ki:

  Ayrıca 24 saatlik biletler viyananın her yerinde geçerlimi ve biz turist olarak öğrenci kartı alabilirmiyiz ulaşım için teşekkürler

  1. AlperMetin dedi ki:

   24 saatlik toplu taşıma bileti Viyana kent merkezinin her yerinde geçerli. Öğrenci kartı alabilmeniz için uluslararası öğrenci kimliğiniz olması gerekir.

 61. LEVENT sERT dedi ki:

  Merhabalar Alper Bey, Wiyanadan bodensee Almanyaya gitmek perşembe gidiş pazar dönüş programında bir gün ayırmak mantıklı mı sizce Mantıklı buluyorsanız trenle mi otobüsle mi Viyana gidiş wiyana dönüş program 17-20 kasım.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba Levent Bey. Uzun bir mesafe, ben olsam hiç niyetlenmezdim, Viyana için 3 gün ancak yeter. İyi yolculuklar.

 62. Aylin dedi ki:

  Merhaba Alper bey,
  Viyanadan budapeşteye nasıl gidebilirim. Önceden bilet almam gerekirmi?
  Tşk

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba Aylin Hanım. Viyana’dan Budapeşte’ye her gün çok sayıda otobüs ve tren var. Wien Hauptbahnhof merkez tren garına veya VIB uluslararası otobüs terminaline gidip bilet alabilirsiniz. Programınız sıkışık, günleriniz az ise önceden internetten bilet almak daha pratik olur.

 63. Hakan dedi ki:

  amsterdama gitmeden bir kaç soru sormuştum cevaplamıştınız sağolun çok yararı oldu. şu an viyana ve pragı düşünüyoruz en az kaçar gün lazım ve praga 2 gün viyanaya yeter mi? teşekkürler.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba. Yayrlı olmasına sevindim. Bence en az Prag 2 gün, Viyana 3 gün olmalı. Viyana pahalı bir şehir, fiyatları da hesaba katmak gerek tabii.

 64. Naciye Biten. dedi ki:

  Merhaba, soru sormadan önce yazılanları olursak, birbirimizden daha fazla faydalanabiliriz. 22-31 Mart ta, Prag, Viyana, Budapeşte, Hallstatt, Cesk Krumlov, Karlov Vary, Dresdenn, Terezin, arabayla gezeceğim, yararlı bilgi edinirsem yazarım, sevgiler.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba Naciye Hanım. Viyana’dan başlayacağınız bu Orta Avrupa seyahatinin keyifli geçeceğini tahmin ediyorum.

 65. Kaan Okyar dedi ki:

  Merhaba Alper Bey. Ben de Ekim ayı içerisinde Viyana’ya gitmeyi planlıyorum. Yalnız uzun yıllardan beri fotoğraf çekme tutkum var. Bir turist olarak Saraylar haricinde parklarda, katedrallerin dıştan, Naschmarkt vb. halka açık alanlarda profesyonel foto makinamla bolca fotoğraflar çekebilir miyim?

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba. Elbette, Viyana’da saydığınız yerlerde rahatlıkla fotoğraf çekebilirsiniz, bir sınır veya engel yok.

 66. mehmetakgün dedi ki:

  Merhaba lütfen bana yardım edin ilk kez Avusturya’ya gidiyorum otel 250 euro uçak 150 euro buldum toplam 400 euro mal oldu tek kişi fiyatı (yemek yok) fakat orada 3 kisi gezicez 6 gün ne kadar param gider bisiklet turu varsa havuza gideriz müze olabilir veya farklı bişey gibi düsünün yorumlayın lütfen yardım edin rezil olmak istemiyorum.. Her şeyi acık bir şekilde yazın lütfen günde kaç eurom gider… (yemek, gezi, bana bağlı biliyorum fakat tahmini).

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba. Avusturya’da ne kadar para gider sorusuna bir rakamla yanıt vermem doğru olmaz, böyle bir sorumluluğu yüklenemem. Ayrıca üzerinizde ne kadar para olursa olsun, yanınızda TL mevduat hesabınızdan gittiğiniz ülkenin parasını çekebileceğiniz bir ATM banka kartı olsun. Çeşitli adlı sayfamdaki ilgili yazımı okuyup videolarımı izlemenizi öneriyorum. Avusturya Türkiye’den pahalı bir ülke. Örneğin Viyana’da ucuz bir lokantada 10 avroya, iyi bir lokantada 25 avroya yemek yiyebilirsiniz. Yazımda lokanta adları ve yemek fiyatları var. Markette ekmek 2 avro, peynir 10 avro, domates ve elma 2 avro.

 67. Ercan dedi ki:

  Merhaba Eylül Roma sonrası nisan 20 Viyana ayarladık nasipse. Benim sorum 3 gün zamanımız olacak bu Viyana’yı gezmek için yeterlimi birde bu ayda viyana yeterince sıcak oluyor mu? Teşekkürler.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba Ercan Bey. Evet 3 günde Viyana’da gezilecek yerlerin çoğunu ziyaret edebilirsiniz. Seyahat yazımdaki listenin tamamına yakınını erken kalkarak gezebilirsiniz ama bence şart değil, rahatça gezebilmek için bazılarını eleyin. Nisan ayının ikinci yarısında Viyana hava durumu gezmeye uygun, gündüz hava sıcaklığı 20 derece, gece 8 derece civarında seyrediyor, geçmişe dönük meteoroloji kayıtları da böyle. Orta kalınlıkta bir mont veya ceket gerekir. Yağmur olasılığı da var; belli bir günde yağmur olasılığı %53 olduğu için oradan pahalıya almaktansa Türkiye’den hafif bir şemsiyeyle gitmekte yarar var.

 68. dilan akçı dedi ki:

  Merhaba yeni yılda viyanada olmayı planlıyorum. Şu bölgede kutlamalısınız diyebilceğiniz bir yer var mıdır? Gündüzünde arabam olacağı için kesin görmelisin dediğiniz yerler de varsa çok sevinirim.
  Teşekkür ederim.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba. Viyana kentinde yılbaşı gecesi ünlü müzikal Dance of the Vampires sergilenecek. Kentin tüm yaya bölgesi ve tarihi meydanlarında Silvesterpfad adlı açık hava konserleri etkinliği oluyor, bu yılbaşı gecesi rotası çok eğlencelidir; vals, klasik, folklor, rock, pop müzik yapılıyor. Şehir merkezindeki City Hall Square ve Prater eğlenceli açık alanlar olur, gece yarısı yeni yıla girerken çok renkli bir havai fişek gösterisi yapılır. Öğleden sonra Graben dans etkinlik ve kursları ile bir açık hava balosuna dönüşür. Viyana Devlet Operası ve Volksoper, Johan Strauss’un Die Fledermau operasını sergiliyor, dev ekranlardan dışarıdakiler tarafından da izlenebiliyor. Yeni yıla girilen saniyelerde St. Stephen Karedrali’nin çanı geri sayım için çalarken, ona Strauss’un Blue Danube (Mavi Tuna) Valsi eşlik ediyor. Ertesi sabah, yeni yılın ilk günü Viyana Filarmoni Orkestrası, belediyenin önünde konser verecek. Gezilecek yerler listesindeki hepsi güzel, St Stephan katedrali ve Hofburg Sarayı en ünlü ve turistik yerler.

 69. merve durmaz dedi ki:

  merhaba ben ocak sonu gibi viyana-prag-budapeşte gezisi düşünüyorum çok soğuk olacağının farkındayım ama yine de o aylarda gidilebilir mi gezmeyi çok etkiler mi sizce kar yağar mı? Bir diğer tur seçenekleri de paris, italya bunlarda ocak ayı hava nasıldır sizce bunlardan birine mi gitmeliyim daha mı güzeldir?

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba. Viyana’da yılın en soğuk ayı Ocak yani Kış mevsiminde hava durumu soğuk olur, sıcaklıklar gündüz -2, gece +1 derece civarında seyreder. Belirli bir günde yağmur olasılığı %50, kar olasılığı %40. Prag ve Budapeşte’de de hava durumu yaklaşık aynı. Paris’te gece 4, gündüz 6 derece olur. İtalya’nın güneyi ve kuzeyi epey fark eder, örneğin Roma gece 4, gündüz 12 derece dolayında seyreder. Viyana, Roma ve Paris pahalıdır. Viyana, Budapeşte, Prag turu çok güzeldir, bence vazgeçmeyin. Kaç gün düşündünüz?

 70. SULTAN OĞUZ dedi ki:

  Alper bey bi türlü anlayamadım ama s bahn için alınan bilet metroda da geçiyor ama cat bileti ayrı değil mi?

  1. AlperMetin dedi ki:

   Evet tren ve metro biletleri aynı, ama havalimanı treni CAT (City Airport Train) için ayrı bilet satın almanız gerekiyor.

 71. ESRA09 dedi ki:

  Alper bey merhabalar, yazınızı yorumlarınızı zevkle okudum, emeğiniz için ayrıca teşekkürler. 10-17 Aralık tarihleri arasında Viyana, Budapeşte, Prag gezisi yapacağız. Hangi Şehre 3 gün ayırsak daha mantıklı olur? Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim. Sevgiler, saygılar.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba Esra Hanım. Viyana gezi rehberi yazımı beğenmenize sevindim, ilginize teşekkürler. Üç güzel orta Avrupa kenti Viyana, Budapeşte, Prag arasında benim en çok keyif aldığım şehir Budapeşte oldu, bence ona 3 gün ayırın. Viyana malum çok pahalı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sömestr Turları
Bu alana reklam verebilirsiniz.
Bu alana reklam verebilirsiniz.
    GEZDİĞİM ÜLKELER
   » Translation
Reklam Alanı
   » Etiketler


Copyright ©2012 Celebialper.com