Çelebi Alper

» Minsk Gezi Notları

Minsk Belarus da denen Beyaz Rusya’nın ve Bağımsız Devletler Topluluğu’nun başkenti, 2 milyona yakın kişinin yaşadığı temiz, güzel, yeşil ve güvenli bir şehir. Suç, şiddet, trafik sıkışıklığı, kaza, ayrımcılık gibi şeylerin sıfıra yakın olduğu huzurlu Beyaz Rusya başkenti, Türkiye’den en çok ilgiyi Minsk turları ile giden turistlerden gezilecek noktalar ve gece hayatı; okumak için gidenlerden ise üniversiteleri ile görüyor.

 

Minsk

Svislach Nehri, Minsk, Beyaz Rusya

 

Minsk – Beyaz Rus Ülkesinin Başkenti

Svislach ve Niamiha nehirlerinin kıyısında yer alan Minsk 1919 yılından 1991’e kadar eski Belarus Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti’nin başkenti oldu. Haziran 1941’de Nazi Almanyası tarafından işgal edilen şehrin nüfusu 300 binden 50 bine düştü. Özellikle 1944 yılının ilk yarısındaki çatışmalarda kent yerle bir oldu. 3 Temmuzda Sovyet Kızıl Ordu tarafından kurtarıldı. Stalin tarafından yeniden inşa edildi, bu nedenle Sovyetler Birliği tarihine ve sosyalist mimariye ilgi duyanlar için mutlaka görülmesi gereken bir yer.

 

Minsk gezilecek noktalar

Minsk

 

Minsk için turistik bir şehir olduğu kesinlikle söylenemez, ama bence görülmeye değer güzellikte. İngilizce pek yaygın değil. Ana dil Rusça, ikinci dil ise Rusça’ya benzeyen Beyaz Rusça. Farklı tarihlerde yapılan araştırmaların sonuçları değişik olsa da ortak sonuç Beyaz Rusya halkının yarıdan çok daha fazlası ana dilini Rusça kabul ediyor ve evinde Rusça konuşuyor, Belarusça değil.

 

Minsk gezilecek noktalar

Minsk’te gezilecek yerler

 

Minsk Hava Durumu – Ne zaman Gidilir?

En soğuk ay Ocak’ta hava sıcaklığı -8 derece ile -2 derece aralığında seyrediyor ve yılın 4-5 ayı don oluyor. Sonbahar soğuk, ilkbahar serince. En iyisi yazın gitmek, en sıcak ay Temmuz’da ortalama sıcaklıklar 20-24 derece, gezmek için ideal. Ben Beyaz Rusya’ya Temmuz’da gittim ve rahat ettim. Gündüz uzun şort ve kısa kollu, gece pantolon ve ince bir uzun kollu ideal. Yağış için bir yağmurluk iyi olur. En yağmurlu aylar Haziran, Temmuz ve Ağustos. Minsk hava durumu, ne zaman gidilir sorusuna en iyi yanıt olarak yaz veya ilkbahar mevsimlerini sunuyor. En az yağmur Şubat’ta yağıyor.

 

Minsk gezi

Minsk gezi rehberi

 

Minsk Havalimanından Şehir Merkezine Ulaşım ve Sigorta

Uçaktan inip havaalanı binasına girdiğinizde, pasaport kontrolünden hemen önce zorunlu sigorta yaptırmanız gerekiyor, günlüğü 1 dolardan biraz fazla tutuyor. Ardından polis kontrolü ve pasaport damgalama işlemi var. Havalimanından kent merkezine özel araç veya taksi hariç ucuza gitmek için toplu taşıma var. 300Э. 173Э numaralı belediye otobüsleri ile 1400-TK ve 1430-TK havalimanı servisleri şehir merkezine gidiyor.

 

300Э numaralı otobüs havalimanından kent merkezindeki Tsentralnyi durağına gidiyor. 1 saate yakın sürüyor. Gece en son 02:00 kalkıp, sabaha karşı 04:30’da yeniden başlıyor. 173Э otobüsü ise Sokol semtine gidiyor ve 15 dakika sürüyor; Sokol’dan merkezi Mogilevskaya metro istasyonuna 112c adlı otobüs gidiyor. Biletler hem duraktaki gişeden hem de otobüste şoförden alınabiliyor. Bilet fiyatı 3,5 Belarus Rublesi.

 

kent merkezine ulaşım ve toplu taşıma

Minsk Havalimanı – şehir merkezi ulaşım ve toplu taşıma.

 

Havalimanı otobüsü 1400-TK, merkezdeki Tsentralnyi durağına götürüyor. Sabah ilk otobüs 06:55, gece sonuncusu 00:30’da kalkıyor. 1430-TK da Tsentralnyi durağına gidiyor ama Mogilevskaya metro istasyonuna da uğrayarak. Epey seyrek kalkıyor. Taksi 20-25 avro tutar.

 

Minsk’te Yaşam

Minsk geniş parkları, bahçeleri, nehirleri, gölleriyle yemyeşil bir şehir. Su kenarlarında sabit mangallar, bio tuvaletler, masalar halka açık. Başkent olduğu halde bir çok kuş türü yaşıyor. Son yıllarda evde kedi veya köpek besleyen Beyaz Ruslar artıyor, ama sahipsiz sokak hayvanı yok. Çok güvenli bir şehir olmasının üç nedeni var; cezaların ağırlığı; her yerde sivil polislerin varlığı; ve Belarus halkının barışçıl olması.

 

Minsk yaşam

Minsk’te yaşam

 

Marketler akşam 22:00 veya 23:00’te kapanıyor, az sayıda 24 saat açık dükkan var. Trafikte öncelik Türkiye‘deki gibi motorlu araçlara değil, uygar ülkelerdeki gibi yayalara ait. Kaza, ani fren, korna, ilkel insan sesleri duyulmaz.

 

Minsk turları

Minsk gezisi

 

Sağlık sorunlarında bir telefonla ambülans ve doktor eve gelip vatandaşı muayene ederek gerekli görürse hastaneye götürmekle görevli. Tüm bu sağlık hizmetleri ve hastaneler Belarus vatandaşlarına ücretsiz. Beyaz Rusya’ya girişte yaptırılan zorunlu sigorta, bu hizmetlerden ücretsiz yararlanmayı kapsıyor.

 

Minsk gezi rehberi

Minsk gezi notları

 

Şehrin ulaşım sistemi gelişmiş. Metro, tramvay, otobüs ve troleybüs sabah 05:00 ile gece 01:00 arası kesintisiz çalışıyor; şehrin bir ucundan diğerine 20-30 dakikada gidilebiliyor. Ulaşım ücretleri çok ucuz; metro, toleybüs, otobüs, tramvay biletleri 0.45 Belarus Rublesi (BYN) olup Türk parasıyla 90 kuruş ediyor. 1 Türk Lirası karşılığında Beyaz Rusya para birimi ile 0.52 Belarus Rublesi alınıyor. Taksi aynı ölçüde ucuz değil ama Türkiye’den ucuz. Lüks otomobiller Türkiye’den yaklaşık %60 daha ucuz. Benzinin litresi 0,85 Amerikan Doları eşdeğeri. Para birimi oldukça değersizdi ama 1 Ocak 2016 tarihinde 4 sıfır atıldı, BYR olan para birimi BYN olarak değiştirildi.

 

Minsk ulaşım

Minsk ulaşım bilgileri

 

Minsk’te yaşayan yabancıların çoğu okumak için gelen, eğitim almakta olan öğrenciler. Ülkede oturma izni ile ikamet eden yabancı uyruklu sayısı 170.000 civarında. Minsk şehrinde oturma izni için yabancılara davetiye çıkarmak nispeten zor olduğu için öğrenciler Brest, Vitebsk, Gomel gibi daha küçük şehirleri de okumak için tercih ediyorlar.

 

Minsk'te hayat

Minsk yaşam koşulları

 

Minsk Gezi Notları

Vitebsk şehrinden otobüse binip Minsk’e giderken, bir hafta önce başka kentten bir Couchsurfing üyesinin yardım amacıyla telefonunu verdiği arkadaşı Helen’i aradım, sağ olsun erkek arkadaşıyla beni terminalde karşıladı. Sonra kalacak yer bulmak için zorlu bir mücadele başladı. Hotel Sputnik şöyle dedi: Sadece hafta içi akşam 18:00’e kadar müşteri kabul edebiliyoruz!

 

Minsk gezi rehberi

Minsk gezi notları

 

Buralarda eşyalı daire kiralamak yaygın. Fakat bu işi yapan kişiler İngilizce lisanından bihaber. Üstelik akşam olduğundan kimseye ulaşamadık. Sırtımda 60 litrelik sırt çantası, yanımda omuz çantamla kilometrelerce yürüdük. Helen evine davet etti ısrarla ama başta istemedim. En sonunda yer bulamayıp evine gittik. Erkek arkadaşı sabah erken kalkacakmış, gelmedi.

 

Minsk turları

Minsk turu

 

Ertesi günkü maceramın daha zorlu olduğunu bilemezdim. Helen bir emlak bürosunun telefonunu buldu ve beni gerekli troleybüse bindirip işe gitti. Troleybüste sırt çantamı domateslerinin yanına koydum diye yaşlı bir teyzeden fena bir fırça yedim. Yazılı adres elimde olduğu halde troleybüsteki yerli yolcular arasında ineceğim durak hakkında hararetli bir tartışma yaşandı, sonunda attım kendimi dışarı. Bu arada yollarda İngilizce bilmesi muhtemel genç insanlara soru sormayı deniyorum tabii, ama nafile.

 

Minsk Belarus gezi

Minsk, Beyaz Rusya

 

10 katli binanın asansörü bozuktu, yukarı çıktığımda da kapı duvar. Yarım saat kat boşluğunda çaresiz birini bekledikten sonra bir asansör tamircisi geldi, meğer bina üç bitişik bloktan oluşuyormuş, ne bileyim ben? Sağ olsun doğru yere götürdü. Bürodaki iki kadın “yes” demeyi bile bilmiyorlardı. Uzun süren el işaretleri ve telefon konuşmaları sonucunda bir taksiye bindik ve kentin tam merkezinde; iki odalı, eşyalı bir daireye götürüldüm. Bu zorlu saatler boyunca İngilizce bilen birine rastlayabilseydim yaş/dil/din/ırk/cinsiyet gözetmeksizin öperdim. Dairenin sahibiyle de işaretlere dayalı anlaşmadan sonra bir oh çektim. Aşağıdaki kiralık dairede kaldım.

 

Minsk kiralık daire

Minsk’te kaldığım ev

 

Evimin yakınında küçük bir kafe-bar, içinde de sevimli, akıllı, İngilizce konuşan, sıcak ve yardımsever iki kız (Dasha ve Anna) ve bir oğlan (Pavel) var. Kentlerine gezmeye geldiğime pek sevindiler. Biri öksürdüm diye ballı limonlu karışık bitki çayı yaptı, diğeri kent hakkında her türlü yardıma hazır olduğunu söyledi. Bunca zorluktan sonra iyi hissettim. Aşağıdaki Stare Minsk Cafe.

 

Minsk gece hayatı

Minsk’te Cafe Bar

 

belarus kızları

Anna ile Dasha

 

Belarusian people

Pavel ve Dasha

 

Yakuba Kolasa Meydanı’nda böyle güzel heykeller var. Minsk gezi notları devam ediyor.

 

Minsk turları

Minsk turu

 

Arkadaşım Julia bir gün eve ziyarete geldiğinde bana bale okumuş olduğunu böyle kanıtladı. Babası KGB’de çalışıyormuş, hemen karşı bina. Perdeyi kapadım, ne olur ne olmaz.

 

Minsk gece hayatı

Julia

 

Bir kez böyle bir askeri etkinliğe denk geldim. Ya da Başkan Lukashenko gelecek, bilemiyorum. Çevrede izleyen bir kaç kişiye sordum ama İngilizce anlamadılar.

 

Belarus ordusu

Beyaz Rusya askerleri

 

Belediye tarafından böyle kızlar görevlendirilmiş, turist ve gezginlere yardımcı oluyor, kenti gezdiriyorlar (şaka şaka).

 

Minsk gezi yorumları

Minsk gezi notları

 

Minsk insanlar

Minsk’te insanlar

 

Minsk’te Gezilecek Noktalar, Görülecek Yerler

Minsk’te gezilecek noktalar, müzeler, parklar, güzel binalar, caddeler, görülecek yerler keyifli ve ulaşım kolay.

 

Belarus Cumhuriyeti Ulusal Sanat Müzesi

Lenina Caddesi 20 numarada, Kastrycnickaja metro istasyonuna yakın sanat müzesi Salı günü hariç açık ve bilet ücreti 50.000 ruble, yani 8 lira. 18-20. yüzyıllardan Rusya, 16-20. yüzyıllardan Beyaz Rusya sanat eserleri sergileniyor.

 

Belarus Ulusal Tarih ve Kültür Müzesi

Karla Marksa Caddesi, 12 numaralı adresteki müzenin bilet fiyatı 7.000 ruble, 1 lira 10 kuruşa eşdeğer. Çarşamba hariç açık. Müzenin koleksiyonundaki 377.918 parça eser arkeoloji, etnografya, değerli metal ve taş, hazine, silah, yazma, eski kitap, belge, sanat, para, geleneksel kıyafet ve diğerlerinden oluşan 48 alt koleksiyona ayrılıyor. İlkel çağdan modern zamana kadar yayılan değerli eserler sergileniyor. Minsk’te gezilecek noktalar ve görülecek yerler arasında en önemlilerden biri.

 

Belarus tarihi

Beyaz Rusya Tarih Müzesi

 

Beyaz Rusya Tarih Müzesi

Belarus Tarih Müzesi

 

Osmanlı Rus Savaşı

Osmanlı Rus Savaşı, 93 Harbi

 

Osmanlı Rus Savaşı ve 1877’de Rusların Kars’ı işgalini gösteren tablolar.

 

Kars Rus işgali

Rusların Kars’ı işgali

 

Palac Mastactva

Vulica Kazlova no:3 adresindeki sanat sarayına giriş ücretsiz. Pazartesi hariç açık olan mekanda modern sanat sergileri, satılık ikinci el kitaplar ve antikalar var. Hediyelik eşyalar pahalı.

 

Büyük Vatanseverlik Savaşı Tarihi Müzesi

Minsk II. Dünya Savaşı Müzesi (Belarusian Great Patriotic War Museum) Pazartesi hariç açık. Nazi işgali sırasındaki Alman-Sovyet Savaşı anısına kurulan müze, Minsk şehrinin 25 Ekim 1944 tarihinde kurtuluşunun hemen arkasından kurularak, savaş sona ermeden önce açılan ilk 2. Dünya Savaşı müzesi oldu. 1966’da taşındı, 2 Temmuz 2014’te yenilendi. Minsk’te gezilecek yerler arasında.

 

Minsk gezilecek yerler

Minsk’te gezilecek yerler

 

Joseph Stalin

Stalin

 

Müzede 24 sergi salonu ve 142.676 nesne var. Müze personeli aynı zamanda tarih araştırmacıları. Başlıca çalışma konuları Kızıl Ordu’daki Beyaz Rus askerler, anti faşist ve partizan mücadeleler, ve Auschwitz ölüm kampı.

 

World War II Museum

Minsk World War II Museum

 

II. Dünya Savaşı’nda Beyaz Rusya vatandaşlarının üçte biri öldü. 50.000 civarı partizan ve gizli örgüt savaşçısı dahil 3 milyondan fazla kişi hayatını kaybetti. En büyük Nazi esir kamplarından olan Trostenets dahil ülkede 250 ölüm kampı kuruldu.

 

Minsk müze

Belarusian Great Patriotic War Museum

 

Müzede dünya ve savaş, II, Dünya Savaşı öncesi dünyanın durumu, savaşın başlangıcı, Beyaz Rusya direnişi, Moskova savunması, Sovyet savunma cephesi, Smolensk savaşı, 1941-1944 Nazi işgal rejimi, partizan hareketi ve anti faşist yeraltı direnişi, Sovyet halkının Avrupa’nın direnişine katılımı, Nazi Almanya’sının yenilmesi, ülkenin kurtuluşu, savaş anıları, Stalin dönemi, büyük zaferin kahramanları konulu salonlarda belgeler, emirler, günlükler, mektuplar, resimler, fotoğraflar, bayraklar, posterler, Sovyetler Birliği, Almanya, İtalya, ABD, Çekoslovakya askeri üniformaları, askeri araçlar, tanklar, silahlar sergileniyor.

 

Nazi Rusya işgal

Rusya Nazi işgali

 

Praspiekt Niezalieznasci

Eski adı Francyska Skaryny olan, anıtsal Sovyet binalarıyla dolu, 11 kilometre uzunluğundaki ana cadde. Kentin ana damarı. Ben de bu caddede kaldım.

 

nezalezhnastsi

Praspiekt Niezalieznasci, Minsk

 

Hükümet Binası

Ünlü Sovyet Mimar Losif Langbard tarafından 1934’te yapılan dev bina, 2. Dünya Savaşı’nda ayakta kalan az sayıda yapıdan biri. Önünde Lenin heykeli var.

 

Belarus devleti

Beyaz Rusya hükumet binası

St. Elizabeth Manastırı

Vulica Kisialiova Caddesi 42 numarada, Niamiha metro istasyonu yakınındaki St Mary Magdeline Kilisesi (Tsarkva Svyatoj Maryi Magdaleny) Rus tarzında inşa edilmiş. 1847 yapımı kilisenin çan kulesi sekizgen.

 

Saint Peter & Saint Paul Kilisesi
Vulica Rakauskaja 4 (Metro: Niamiha) numaradaki kilise 1613 yılında inşa edildi ve 1871’de onarıldı. Kentin en eski kilisesi.

 

Aziz Simon ve Helena Kilisesi
Kızıl Kilise olarak da adlandırılan ibadethane 1905-1910 arasında inşa edildi. Adını, kiliseyi yaptıran ailenin prematüre doğarak hayatını kaybetmiş iki çocuğundan alıyor. Kilisenin kulelerinden yüksek olanın ailenin acısını, alçak olan ikisi ise çocuklarını simgeliyor.
Saints Simon and Helen Church

Church of Saints Simon and Helen

Aleksandr Nevsky Kilisesi
Eskiden ahşap bir kilise ve askeri mezarlık olan alanda bugünkü taş kilise, 1877-1878 yıllarında Osmanlılara karşı kazanılan savaşın (Osmanlı-Rus Savaşı veya 93 Harbi) onuruna inşa edildi. Nazi işgali sırasında bombalanan kilisenin kubbesi delindi ama bomba patlamadığı için ayakta kaldı. Onarımında Moskova Kremlin için Letonya’da üretim yapan fabrikanın kırmızı tuğlaları kullanıldı.

 

Postane
Merkezi Postane (Belposhta, Glavpochtamt) yapımına 1947 yılında başlanan, ana caddede şık bir binada. Savaş sonrası mimarinin başarılı örneklerinden.
Belposhta Glavpochtamt

Postane, Belposhta, Glavpochtamt

 

Traetskae Pradmestse

İngilizce Trinity Suburb denen küçük semtte savaşta yıkılmamış hoş binalar, kafeler, lokantalar ve dükkanlar var. Eski Minsk havası solumak için yürümek keyifli.

 

Gözyaşları Adası
Svisloch Nehri’nde küçük bir köprüyle yürüyerek geçilen Cesaret ve Matem Adası, halk tarafından Gözyaşları Adası olarak anılıyor.1996 yılında adada “Anavatanın sınırları ötesinde ölen evlatları” adlı bir anıt dikildi. Sovyet- Afganistan Savaşı’ında ölen askerlerin anısına Y. Pavlov, N. Korolev, T.Koroleva-Pavlova, V. Laptsevich, G. Pavlov, O. Pavlov ve D. Khomyakov tarafından tasarlanan anıtta derin anlamlar taşıyan tarihi ve felsefi mesajlar var.

 

Gorky Park
Zafer Meydanı’na yakın Gorky Park 1800 yılında kuruldu. Dasha’nın gezdirdiği parkta nehir, lunapark, gökevi, buz pateni sahası var. Devlet Başkanı  Alexander Lukashenko paten kaymayı çok seviyor, kaymaya geleceği zaman parkın bu bölgesi halka kapatılıyor.
park

Gorky Park

Lee Harvey Osvald Evi
Vulica Kamunistynaja 4 numara. 1959 yılında ABD vatandaşlığını terk edip Sovyetler Birliği’ne iltica eden Osvald, adını Alek olarak değiştirdi, Marina Prusakova ile evlendi ve burada yaşadı.

 

KGB Merkezi

Praspiekt Niezalieznasci Caddesi 17 numaradaki güzel bina, kentin benim de kaldığım ana caddesinde, evimin tam karşısında.

 

KGB Minsk

KGB Belarus

 

Belarus Devlet Üniversitesi

Minsk şehrinde onlarca binası olan üniversitenin benim ziyaret ettiğim merkez yerleşkesi Bağımsızlık Meydanı ile Tren Garı arasında. Bu binada Matematik ve Mekanik Fakültesi, Uygulamalı Matematik ve Bilgisayar Bilimi Fakültesi, Merkez Kütüphane, Uluslararası İlişkiler Bürosu ve diğer birimler var. Fizik, Kimya, Coğrafya, Uluslararası İlişkiler ve Hukuk Fakülteleri, Nükleer Sorunlar Araştırma Enstitüsü, Rektörlük ve idari binalar da bu kampüste.

 

Privokzalnaya Meydanı

Minsk Tren Garı’nın olduğu meydan.

 

privokzalnaya square minsk

Privokzalnaya Meydanı, Minsk

 

GUM

1951 yapımı, klasik Sovyet Gerçekçi mimari tarzda alışveriş merkezi.

 

Oktyabrskaya Meydanı

Eskiden pazar yeri olan Minsk Ekim Meydanı kentin tam merkezi. Buradan geçen metro hattının inşaatında bir çok mamut iskeleti bulunmuş.

 

Minsk şehir merkezi

Minsk kent merkezi

 

Sendikalar Kültür Sarayı

Oktyabrskaya Meydanı’ndaki 1956 yapımı Stalinist Sovyet tarzı güzel binada her yıl 700 civarı etkinlik düzenleniyor.

 

Республиканский дворец культуры профсоюзов Минск

Minsk Trade Unions Palace of Culture

 

Zafer Anıtı

Zafer Meydanı’ndaki (Victory Circus) 38 metre yükseklikte granit anıtın tepesinde 3 metrelik bir Sovyet Şeref Madayası heykeli var. Heykeltraşlar Z. Azgur, A. Bembel, S. Selikhanau ile mimarlar U. Karol ve G. Zagorski tarafından tasarlanan anıt, Sovyet Ordusu askerleri ve Beyaz Rus partizanlar anısına 1954’te dikildi.

 

Victory Monument

Victory Circus

 

Sirk

Sirkte gösteriler 19:00’da başlıyor, akrobatlar ve ayılar rol alıyor.

 

Minsk gezilecek noktalar

Sirk

 

Lenin Caddesi

Geniş Stalinist bulvarlardan farklı olarak daha dar ve mütevazi bir cadde.

 

Cumhuriyet Sarayı

2002 yapımı Cumhuriyet Sarayı, Oktyabrskaya Meydanı’ndaki ana bina. Konferanslar, kongreler ve gösteriler yapılıyor.

 

minsk republic palace

Cumhuriyet Sarayı

 

 

Başkentteki restoran ve kafe sayısı da oldukça fazla. Gençler ve yabancılar dışarıda yemek yiyecekleri zaman en çok Amerikan hamburger restoranlarını tercih ediyorlar. Birkaç tane Türk lokantası var.
Minsk heykeller, müzeler, sanat galerileri, kütüphaneler, sinema, tiyatro ve opera salonları ile kültürel açıdan zengin bir şehir.

 

Minsk Gece Hayatı

Minsk gece hayatı oldukça renkli ve hareketli olup, eğlence için bir çok ülkeden turist çekiyor. Şehirdeki cafe, bar, disco ve gece kulübü gibi eğlence yerleri arasında Coyote Bar, Mojito Bar, Bar 13, Blackhall Bar, TNT Rock Club, Gosti Bar, Next Club, Madison, Dozari, The Loft, Overtime, NLO, The Black Door,  Africa adlı gece hayatı mekanları sayılabilir. Aşağıda arkadaşlarım dans ederken.

 

Minsk gece eğlence

Minsk gece hayatı

 

Başkanlık Sarayı’nın fotoğrafını çekerken köşeden nöbetçi asker çıktı, düdükler bağrışlar.

 

Belarus devlet başkanı

Belarus Başkanlık Sarayı

 

Evimin hemen yanında, penceremin karşısında KGB’nin kurucusu  Felix Dzerzhinsky heykeli var.

 

 Felix Dzerzhinsky

Felix Dzerzhinsky, KGB

 

Kaldığım dairenin sahibine planladığım kadar gün ücreti ödemiştim ama daha fazla kalmaya karar verdim. Aradım, neyse ki yanında biraz İngilizce konuşan biri vardı, yardım etti. Kadın sadece “fazladan kalacağınız üç günün parasını giderken masaya bırakın” dedi, gelmeye gerek duymadı. Ben de tanımadığı insana duyduğu bu güvene karşılık jest olarak ayrılmadan önce evde temizlik yaptım. “Bir Türk müşterim vardı, adam giderken evi temizlemiş” diye 1 kişiye bile anlatsa bana yeter.

 

Minsk Kiev Treni

Minsk Tren Garı’nda Kiev’e bilet almam kolay olmadı. Gişedeki kadınla anlaşamadık. Epey uğraştıktan sonra İngilizce bilen bir kadın durumu görünce yardım etti sağ olsun.

 

Beyaz Rusya’dan Ukrayna başkenti Kiev’e yaptığım uzun tren yolculuğunda tek yabancı bendim, çok ilgi gördüm, herkes kopartımanına votka içmeye davet etti, hatta trenin müdürü kadın “beni İstanbul’a götür, evlenelim” dedi. İngilizce bilen bir bilgisayar mühendisi tercüme etti.

 

Minsk Kiev tren

Minsk Kiev treni

 

Bi adamla da epey içtik, çok sohbet ettik, kafalar güzel, bi süre sonra bişey sordum, “or rayt” dedi, başka şey dedim, “or rayt” dedi. Saatlerdir İngilizce konuştuğum adamın İngilizce tek bildiği sözün “all right” olduğunu fark edip kaçtım. Fakat “all right”ı o kadar mükemmel bir İngiliz aksanıyla söylüyordu ki, saatlerce İngilizce bildiğini sandım.

 

Minsk gezi veya tur planı yapanlara yararlı olması umuduyla.

Etiketler: , , , , , , ,

“Minsk Gezi Notları” için 137 yorum

 1. cesme_eli dedi ki:

  Minsk adni cox esidsemde haqqinda bu qeder cox melumatim yox idi.Sesiz sakit seherleri sevirem huzur dolu sakit heyati.Tesekkurler hemseki kimi gozel yazi olmus.gelecek islernizde ugurlar yolunuz daima aciq olmaqini dileyirem.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Çok teşekkür ederim.

 2. Talha dedi ki:

  Alper bey cok tesekkur ederim guncel yaziniz icin biletimi aldim 25 kasimda kismet olursa orada olacagim .

  1. AlperMetin dedi ki:

   Güzel bir Minsk seyahati dilerim. Rica ederim.

 3. fatih dedi ki:

  valla kışını bilmem ama ilkbahar-yaz aylarında çok tatlı oluyor burası.

 4. emre sahin dedi ki:

  Alper Bey, değerli izlenimleriniz ve görüşleriniz için teşekkürler. Kısmetse bu yaz (2016) dil kursu için bir aylığına Minsk’e gitmeyi planlıyorum. Rusça 1. seviye eğitimini Türkiye’de almış olmam ve böylece biraz bilerek gitmem bir avantaj olacak sizin yazdıklarınızdan anlaşılan. Seyahatlerinizi heyecanla izlemeye devam ediyoruz bu arada 🙂

  1. AlperMetin dedi ki:

   Emre bey seyahat yazılarıma ilginize teşekkür ederim, memnun oldum. Yemyeşil beyaz Rusya ve zarif başkenti Minsk bence mutlaka görülmesi gereken yerler, bir de amaç Rusça öğrenmek olunca ne mutlu size. Eski Sovyet Doğu Bloku ülkelerinde epey seyahat ettim çünkü üç önemli özelliğe sahipler; fiyatlar ucuz, güvenli, insanı soğuk değil. Fakat Rusça bilseydim çok daha kolay olurdu her şey. gezmeye ve yazmaya devam, başarılar dilerim. 🙂 Oradan da izlenimlerinizi burada paylaşırsanız çok sevinirim.

 5. Cindobre. dedi ki:

  Neden sürekli tek başınızasınız? yanınızda götürecek eşiniz veya büyük küçük kardeşiniz yokmu?(Bu arada polonya’ya gitmeyi hiç düşündünüzmü?)

  1. AlperMetin dedi ki:

   Hayır yok. Belarus’tayken geçmeyi düşünmüştüm ama bulunduğum bölgeye uzak geldi. Gidebilirim, düşünüyorum.

 6. Deniz Erdeniz dedi ki:

  merhaba Alper Bey, yazılarınız çok güzel, Ben de 5 Temmuzda Minsk’te olacağım. kalmak için couchsurfingden yer ayarladım. 5 gün kalmayı planlıyorum. Bakalım güzel olur inşallah.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba. Couchsurfing ile kalacak ev bulmanıza sevindim, zira Minsk’te oteller artık pahalı. Ev sahibiniz İngilizce biliyordur sanırım? Minsk dışında başka bir şehre geçecek misiniz?

 7. Deniz Erdeniz dedi ki:

  Evet Vilnius ve Riga’yı da göreceğim. Eğer couchsurfing olmazsa airnb’den de uygun kiralık daire veya oda bulunuyor.

 8. Murat HMK dedi ki:

  Alper ve Ahali Merhaba; Temmuz sonunda eşim ve oğlanla lviv ve kiev de olacağız. vizesiz olduğundan trenle geçip 3 gün ayırabiliriz diye düşünüyorum. ne gibi tüyolar verebilirsiniz? Sınırdan geçiş, tren yolculuğu, vs vs vs

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba. Beyaz Rusya’ya trenle girişte sorun yaşayacağınızı sanmıyorum. Ben de Minsk’ten Kiev’e trenle gittim. Minsk çok temiz, güvenli ve güzel. İyi yolculuklar.

 9. ışıl kırıkyapan dedi ki:

  Merhaba ben de eylulde Ukrayna Moldova Belarus seyahati yapacagim, kopeğimle gideceğim için arac kiralayacagim, ancak bazi arkadaslar sadece havaalanindan kiralayabilecegimi soylediler, bizdeki gibi rent a car lar heryerde yokmuş, ayrica kredi karti degil 3 ulkede de nakit kullaniliyormus, bu konuda bilgi verir misiniz, tesekkurler.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba. Belarus’ta Europcar, Sixt, Avis; Ukrayna’da Sixt, Avis, Ukraine Rental Car Group gibi firmalar havaalanları ve kent merkezlerinde araç kiralama hizmeti veriyorlar. Kredi kartı her üç ülkede de kullandım. Bizdeki gibi minik işyerlerine kadar girmiş olmasa da oldukça yaygın. Ne kadar süreyle gezeceksiniz?

   1. firat dedi ki:

    Mrb alper bey yazin cok guzel keyifle okudum bende rusca ogrenmek icin baranoviche gidicem ins orayla ilgili bilginiz varmi hayat nasil orda ucuzmu pahalimi simdidrn tesekkurler

    1. AlperMetin dedi ki:

     Merhaba Fırat Bey. Belarus eskisi kadar ucuz bir ülke olmasa da hala Türkiye’den biraz daha ucuz. Beyaz Rusya’da tüketici fiyatları Türkiye’den ortalama %30 daha düşük. Baranovichi 173.000 nüfuslu küçük ve güze bir şehir. Önemli bir demiryolu ulaşım ve üniversite eğitim merkezi. Başarılar dilerim.

 10. Zülfikar dedi ki:

  Alper bey merhaba biz iki erkek arkadaş minsk Şehrine gezi amaçlı 08/09/2016 perşembe günü gidiyoruz orada bize rehberlik hizmetleri verebilecek tanıdık var mı.. ayrıca gezi tecrubeniz faydalı oldu tebrikler Teşekkürler..

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba. Minsk’te tanıdığım rehber yok ama buna ihtiyacınız olmaz, bağımsız kolayca gezebilirsiniz. İyi seyahatler.

 11. Yılmaz dedi ki:

  Rehber için çok teşekkür ederim 27 ekim de 1 hafta fuar için gideceğim.
  Kafamdaki bir çok soruya yanıt buldum sayenizde

  1. AlperMetin dedi ki:

   Ben de Minsk seyahat yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim. Yılmaz Bey. Düzenli, güvenli, temiz bir şehir, beğeneceğinize eminim. Fuar hangi konuda?

 12. Yaşar dedi ki:

  Harika bir anlatım.Kasım ayında 6 aylık bir kurs için gitmeyi düşünüyorum.Kafamda ki soru işaretleri azaldı.Sanırım Kışa denk gelecek ama yinede iyi geçeceğini umuyorum.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Minsk her mevsim güzel bir kent Yaşar Bey. Keyifli bir seyahat ve dil kursunda başarı dilerim.

 13. Yasin dedi ki:

  Merhaba,

  Belarus ta dolar bozdurma ve rubleyi dolara dönüştürme konusunda en iyi yöntem nedir? Bayanlar rahatsız ediyor mu? Beğendiğiniz en iyi Türk lokantası hangisiydi? Domuz eti yemeden yemek yeme şansımız nedir?

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba. Beyaz Rusya’da döviz bürolarında veya bankalarda dolar bozdurup Belarus Rublesi alabilirsiniz. Kimse sizi rahatsız etmez. Türk lokantasına hiç gitmedim, bilmiyorum.

 14. İlker dedi ki:

  Merhaba,
  Kiev den 1 gunlugune Minks e geçmek istiyorum bende. Trenle gidip tekrar Kiev e dönme planim var. Epey araştırdım fakat, tren bileti fiyatları ve yolculuk saatiyle alakalı pek bi bilgiye rastlamadım. Hatta Kiev den Minsk e olan sefer dahi bulamadım. Otobüsle 10 saat gorunuyor ama sınırda ne kadar bekleme olur bilemiyorum. Ukrayna otobusleri de bizimkiler kadar konforlu değilmiş sanırım. Bana bu yaptığınız tren seferiyle alakalı bilgi verir misiniz?

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba. Kiev Minsk arasında çalışan 86 numaralı hızlı tren Beliy Aist 10 saat süren bir gece treni. Tren akşam Kiev-Passazhirskiy Garı’ndan 21:19’da kalkar, Minsk’e ertesi sabah 08:38’de varır. Odesa ile Baranavicy arasında çalışan 294 numaralı tren ise Kiev’den gece 01:10’da kalkar, Minsk varış saati 13:44, 11 buçuk saat sürüyor. Tren bilet fiyatları üçüncü sınıf kuşet koltuk, ikinci sınıf yataklı, birinci sınıf lüks olarak çok değişiyor. 1100 Ukrayna Grivnası (UAH) ile 3500 grivna arasında biletler var. 1 Türk Lirası 8 Ukrayna Grivnası ediyor. Belarus ise kısa süre önce parasından 4 sıfır attı, yeni Beyaz Rusya para birimi ile 1 Türk Lirası 0,6 Belarus Rublesi ediyor. Ukrayna’da ben otobüs yolculuğu yaptım, iyi bir Türk otobüsüydü.

 15. Kurt Alper dedi ki:

  Alper bey yakin zamanda Rusya , Turkistan ve hatta Mogola kadar solo belkide kafama uyan bir yoldas bulup sirt cantali uzunca bir gezi dusunmekteyim fakat o cografyalarda gunluk hayatta Turkce, Ingilizce ve Almanca nin yeterli olmayacagi asikar, gecen sene Ukraynada ve iki sene once Almatide bu buyuk sorunu gorerek yasadim, herseyden onemlisi alfabe engel teskil ediyor, bina girislerinde tabelalarda; Otelmi- Karakolmu – Okulmu yaziyor.. anlayip isin icinden cikmak cok zor )) , bu sebeble gunluk ihtiyacimi karsilayip halkla anlasmaya yetecek derecede yerinde ve tercihan ozel bire bir Rus dili kursu almayi dusunuyorum, bunun icin en iyisinin oralarda bilfiil yasayarak gunluk hayati yine Rus larla paylasarak onlarla toplumla sosyalleserek olmasi gerekir diye dusunmekteyim iki ay Minsk ya da yine ucuz bir yer olabilecek sehir olarak Irkutsk vb diger Sibirya kentlerini dusunuyorum, sizin bu konuda tecrube fikrinizi almak isterim .. malum Moskova ve Petersburg cok pahali yerler ustelik buyuk sehirler ilgimide hicmi hic cekmiyor, bu konuda dusunce ve tavsiyeleriniz olabilirmi?

  1. AlperMetin dedi ki:

   Rusça öğrenmek için Minsk harika bir şehir Alper Bey. Belarus son derece güvenli, güzel, yeşil bir ülke. Minsk tertemiz bir şehir, mimarisi, eğlencesi, eğitimi iyi. Dil eğitimi ve yaşamak için rahatlıkla tavsiye ederim.

 16. Kurt Alper dedi ki:

  Degerli Paylasimcalarin Domuz yemekleri konusundaki hassasiyetlerini anliyorum ama uzun seneler Dunyanin cesitli Kuffar ulkelerinde yasayan birisi olarak nacizane ama cok acik ve net dobra soyleyecek oldugum sudur; bilerek siparis vermedikce cokta takmayin! Avrupada Amerikada Asyada Afrikada 20 sene yasayan bir Musluman bilmeden istemeden farkinda olmadan bir orta boy Domuzu midesine indirir!.. pisim yerleri, hazilrik alanlari, ocaklar, tencereler izgaralara bulasan yag ve kanin hele soslardaki jelatin ve diger ogelerde **Dondurma bastaolamk uzere bundan kacinmak imkansiz.. Seferde oldugunuzu dusunup inanc ve Itikadiniza halel gelmeyecegi iman ve Islam sartlarini bozmayacaginizi bilerek katlanmak zorundasiniz, yoksa hamur isi dahi yememelisiniz, unutmayalim yukarisi bizide bilir niyetimizi de, rahat olun aksi halde nefis tatlilardan dahi tadamazsiniz.

 17. Kurt Alper dedi ki:

  Sayin Murat HMK gectigmiz Agustos ayinda kesif amacli Turkiye cikisli Turk gurubu ile ucakla 7 gunluk Lyiw – Kiew Odessa turuna katildim ,daha ikinci gun Lyiv de grubu terkettim ,uc- dort yasinda simarik ve zir zir ciglik atarak goz yasi dokmeden histeri kirizleri icinde hic susmadan aglayan bir kiz cocugu ile yola cikan umarsiz anne- baba ve surekli sorun cikaran , tur lideri ve rehberini usak gibi gorenlerin, ikide bir hediyelik esya dukkani s0ranlarin olusturdugu uyumsuz gorgusuz saygisiz insanlardan olusan gruptan kopup , sadece odemesi yapilmis olan otelleri kullanarak , onlarla tur otobusu paylasmak trenle Lyiv -Kiew – Odessa arasinda solo seyahat ettim ,..6 -7 saatlik hizli trenler birinci mevki 20 usd gibi bir fiyata cok keyifli bve huzurlu yolculuk imkani sunuyor , garlarda Ing bilen sevimli ve yardimci memurlarin oldugu bilet ve info giseleri var…bol sans…

 18. Yalçın kaya dedi ki:

  bende kısmet olursa 2 aralık Minsk e gidecegim. 8 günlük. biz 2 kişi yaptırdık rezervasyonu. ancak arkadaşın babasının rahatsızlıgı nedeniyle gelemiyecek gibi görünüyor. aynı tarihlerde minsk seyahat edecek arkadaşlar varsa iletişime geçebiliriz..

  1. AlperMetin dedi ki:

   Yalçın Bey Mink seyahatiniz için konaklama rezervasyonunuzu otel mi kiralık daire mi olarak yaptınız?

 19. Yalçın kaya dedi ki:

  uygun kiralık ev bakıyorum henüz.niyetim evde kalmak. ev önerisi olan arkadaşlar varsa yardımlarını bekliyorum.

 20. ismail yıldırım dedi ki:

  merhaba Alper Bey.Yabancı bir ülkeye gideceğimiz zaman sizin sayfanıza bakmadan gitmiyoruz. Sağolun gerekli bilgiler için.Ben bir hafta sonra Minske gideceğim.Kiev aktarmalı Ukrain airways ile.sorun olurmu?orda ev ayarlayacak arkadaş minske vardığımda. ama booking ten bir otel rezervasyonu çıktısı alıp havaalanında nolur nolmaz yanımda olsun diyorum sizce nasıl mantıklı mı.İkinci sorum 4 gün kalacağım register gereklimi??.Bir diğeri seyehat sağlık sigortası yaptırıyım mı Türkiyeden giderken bunu da havaalanında ibraz etmek zorundamıyım?.Son olarak euro , dolar mı götüreyim yoksa türk parası götürsem rubleye çevirirler mi?

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba İsmail Bey. Seyahat blog yazılarıma ilginize teşekkür ederim. Minsk’e Kiev’den aktarmalı gitmeniz sorun yaratmaz. Evet ücret kesilmeyen bir otel rezervasyonu çıktısı alın yanınıza. Register gerekmez, çünkü 5 günden fazla kalınacaksa polise kayıt zorunlu. Minsk Havalimanı’nda zorunlu sağlık sigortası yaptıracaksınız, buradan yapmanıza gerek yok. Türk parasını Belarus Rublesine çevirecek yer bulsanız bile zarar edersiniz. Amerikan Doları veya Avro götürün.

 21. ismail YILDIRIM dedi ki:

  teşekkürler alper bey.Uçakta dağıtılacak olan kağıta kiraladığım evin adresini yazssam mı iyi olur yoksa ücret kesilmeyen bir booking yapıp onun adresini mi yazayım?Havaalanındaki görevliye kağıdı gösterdiğimde booking yaptığım otelin adresi ile asıl kalacak olduğum apartment adresi farklı olacak.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Her ikisine de Minsk’te kalacağınız adresi yazmanızı öneririm, en iyisi doğrusu.

 22. yalçin kaya dedi ki:

  3-11 aralık minsk gezisinden dün döndük. 4 yıl öncesine göre fiyatlar çok yükselmiş. bir club te viski cola 20 ruble. yani 10 dolar. bu günkü kurla bakarsanız 35tl. club giriş 20 ruble. örnegin rich cat isimli bir klube giderken 10 rubleye gitmişken. dönüşte 45 ruble, yani 23 dolar verdik. mesafe 8 kilometre. slivki isimli karaoke bardan uzak durun. ayrıca ordaki azeri çakallardan. mesela biz bir kafede oturuken arka masada oturan bir azeri konuşmalarımızdan Türk oldugumuzu anlıyor. bize nerden geldiniz sorusuyla muhabbete giriyor. bizde temiz yüzlü bir çocuk diyoruz ver sohbeti derinleştiriyoruz. cumartesi gecesi slivki isimli karaoke barın çok iyi oldugu ve dolu oldugu önceden rezervasyon yapalım diyor. arıyor clubu rezervasyonu yapıyor. saat 9 da bize geliyor birlikte gidiyoruz. bizden başka kimse yok klupte. birazdan dolar diyor. saat 10 dan sonra müsteriler geliyor. masalar dolmaya başlıyor. arkadaş bir kızla konusuyor. kız dogum günü oldugunu söylüyor ve sampanya içmek istiyor. bana sordu garson 100 rublelik. 50 dolar yani bir içki söylüyoruz. sonrasında garson arkadaşa da soruyor şu şampanya nasıl diye, arkadaş getir diyor.. fişekler eşliginde 2 şişe şampanya masaya geliyor. kızların sayısı 5 e çıkıyor. sonraki şampanya 220 dolarlık. ayrıca karaoke barda her şarkı 140 dolarmış, azeri öküz borazan sesiyle rusça birşeyler söylüyor. kızlar eslik ediyor.. sıra gelmeden 2. söylenen her şarkı 140 dolarmış. yan masada oturan türkiueden arkadaşlar uyardılar. dikkat edin masanızın hesabı çok kabarık olacak, bu kızlar da mekanın kızları diye.. saat 02.00 bizim moral bozuldu. azeri çocuga kardeş hesabı iste dedim. hesap geldi, 1050 dolar. 350 dolar yenen içilen şeyler 700 dolar karaoke şarkının hesabı.. garsona söylüyorum ben rusça bilmem sarkı söylemem bu nedir diye. kim soyledi şarkıyı ondan al parasını diyorum. dikleniyorum. sonra azeri çocuk benim param yok diyor. 25 ruble param var cebimde diyor. garson biz arkadaşınıza söyledik bunun parasını diyor. oda kabul etti diyor. benim şalterler atıyor. lan şerefsiz diyorum cebinde 25 rublen var, neyin aklını yaşıyosun diyorum… sonuç…. biz 550 dolar boktan bir gece için ödemek zorunda kaldık.. azerilerden ve bu bar ve buna benzer barlardan uzak durun.. yediniz içtiniz dediklerinde itiraz edecek bir tutar dalınız yok…

  1. AlperMetin dedi ki:

   Yalçın Bey yaşadığınız dolandırıcılık için üzgünüm. Minsk gece hayatı hakkında bilgi ve tavsiyeler için teşekkürler.

  2. mehmet dedi ki:

   öncelikle bu güzel ve fotoğraflı yazı için teşekkürler.
   minskte gezdiğiniz kız arkadaşınızla nasıl tanıştınız?
   ve couchsurfingde sevgilisi olan kız var ama sevgilisi ayrılıyor ve baş başa kalıyorsunuz? burası ilginç geldi. yani aranızda bir samimiyet oldu mu bu kızla?

 23. rochelle dedi ki:

  it’s been a long journey from Milan to Minsk, Rochelle, Rochelle.

 24. Tuğrul dedi ki:

  Ben ağustosa doğru minske gitmeyi düşünüyorum ve ingilizcem yok denecek kadar az orda gezmemi çok etkiler mi ve havalimanından şehir merkezine yol çok uzak nasıl giderim ve nerde kalmamı önerirsiniz birde şehir içinde bir yerden biryere giderken nasıl bir yol izlemeliyim

  1. AlperMetin dedi ki:

   Evet Ingilizceniz yoksa zorlanirsiniz. Biraz Rusca calisin. Havalimanindan sehir merkezine ulasim bilgisi yazimda var. Sehir icinde yurursunuz, metro ve troleybus de var.

  2. Abdullah dedi ki:

   Gitme minskteki türkler çakal olmuş soyarlar ayak üstu gece hayati falan palavra çok pahalı her yer para tuzagı yaklaşan kızların amacı hırsızlık yapmak fuhuş yasak 3 yıl hapis

 25. İsmail dedi ki:

  Havaalanından şehir merkezine pazarlıkla 35 ruble yanı yaklaşık 17.5 dolara gıdebliyosun. Veya dolmuş var ama saatleri bilmen gerekiyor. Geçen gittiğimde Akşamüstü 4 te dolmuşa bindim oda 5 ruble yani 2,5 dolar. Ama şuan minsk te dolar 1.93 belarus rublesi. İyi şanslar

  1. AlperMetin dedi ki:

   Minsk havalimani sehir merkezi ulasim bilgileri icin tesekkurler Ismail Bey.

 26. İsmail dedi ki:

  İnstıtut kulture metro durağında inince bir tane yurt var üniversitenin yurdu. Ben 4 gunlüğüne 55 dolara kaldım. Parayı bankaya yatırıyosun dekontu yurda verıyosun. Ancak Alper Beyin dediği gibi rusça az da oksa bilmek şart arkadaşım yoksa derdını anlatırken dertli oluyosun.

 27. Orhan dedi ki:

  Alper abi merhaba , Belarusa turist icin visa yok degilmi ? peki kac giris cikis yapabilirim Ukrayna git – gel, gir – cik olurmu ? birde en fazla ne kadar kac gun yani orada max. kac gun kalinir 180 / 90 sarti varmi abi ? sagolun

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba. Beyaz Rusya Türk vatandaşlarından vize istemiyor. Vizesiz olarak Belarus’ta bir defada en fazla 30 gün kalınabiliyor. İzin verilen kalış süresi birçok ülke gibi 180 günde 90 gün değil daha az; 1 yılda 90 gün.

 28. Orhan dedi ki:

  Abi simdi bana bak Orhan bu konuda yazdim oraya git bak deme lutfen , biliyorum 2014 de bu ulkeye visa kalkti ama bu son Rus ucagi olayindan sonra hani kimbilir onlarda Rus lar geri koydularmi diye sordum ayirca detay goremedim hic biryerde , yani visa yoksa bile kac gunluk ve kac giris cikis hakki olayi acik degil o sebeble rahatsiz ediyorum sizi abi ..

  1. AlperMetin dedi ki:

   Sorun yok, yanıtladım. Rusya yeniden vize koydu ama Beyaz Rusya hala vize istemiyor.

   1. ORHAN dedi ki:

    Çok teşekkür ediyorum abi, yolun daim açık olsun

    1. AlperMetin dedi ki:

     Rica ederim. İyi yolculuklar.

     1. figen dedi ki:

      Alper bey merhaba öncelikle verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ediyorum.Benim sizden ricam lviv minsk ve minsk kiev tren saat ve ücretleri ile ilgili internetten bilgilere ulaşamadım.Bu konu ile ilgili yardımınızı rica ediyorum….Kolay gelsin….

      1. AlperMetin dedi ki:

       Merhaba Figen Hanım. Lviv’den Minsk’e 18:58’de 372 numaralı tren var. Minsk ile Kiev arası 094Б numaralı Minsk Pasažyrski — Odesa-Holovna treni Salı ve Cuma günleri 14:13’te kalkıyor, Kiev’de saat 02:06’da oluyor. 284Б numaralı Baranavičy Palieskija — Kherson treni ayın tek sayılı günlerinde 14:13’te kalkıyor. Benim seyahat ettiğim 086Б numaralı Minsk Pasažyrski — Kyiv-Pasazhyrsky treni ise saat her akşam 22:40’ta hareket ediyor, ertesi sabah 08:40’ta Kiev’e varıyor. İlk 2 tren 13 saat, gece treni 10 saat sürüyor. Keyifli bir Beyaz Rusya seyahati dilerim. Minsk güzel bir şehir, beğenirsiniz.

       1. figen dedi ki:

        Merhaba AlperMetin bey, cevabınız için çok teşekkür ediyorum.Sizden ricam Lviv Minsk 18:58 372 numaralı tren ve dönüş Minsk Kiev 22:40- 0865 numaralı tren ücretleri hakkında biginiz varmı acaba? biz 2 bayanız bu saatlerdeki trenlerde ayrıca güvenlik ile ilgili olarak  bize sıkıntı olurmu? Kolay gelsin…..

        1. AlperMetin dedi ki:

         Rica ederim. Lviv Minsk tren fiyatlarını bilmiyorum. Minsk Kiev tren biletlerinin fiyatları ikinci sınıf 74 Belarus Rublesi, iki kişilik kompartıman 127 ruble, lüks kompartıman 239 ruble. Güvenlik sorunu olmaz.

         1. figen dedi ki:

          Alper bey size çok teşekkür ediyorum. Sizin gibi sabırlı, yardım sever, paylaşımcı insanlar hep hayatımızda olsun, bizimle paylaştığınız tüm bilgileriniz, anlatımlarınız ve yorumlarınız için size çok teşekkür ediyorum. Sizi takipteyim bundan sonraki yapacağınız paylaşımlarınızı da takip edeceğim. Yolunuz açık olsun…. Tüm yapacağınız gezilerin istediğiniz gibi geçmesi dileğiyle, Kolay gelsin….

          1. AlperMetin dedi ki:

           Rica ederim Figen Hanım. Seyahat etmek isteyenlere her zaman varım. Minsk, Belarus ve Ukrayna seyahatinizden sonra izlenimlerinizi ilgili yazılarıma yorum olarak yazarsanız çok sevinirim, gideceklere güncel bilgi olur. Yolunuz açık olsun.

 29. figen dedi ki:

  Alper bey merhaba, size bir sorum daha olacak yapacağım tren yolculuğunda 2 kişi yataklı tren bileti alıcam, acaba 2 kişilik yataklı kompartımanlar var mı? yoksa hepsi 4er kişilik mi? Kolay gelsin…..

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba. Minsk Kiev arasında çalışan Belly Aist adlı lüks trende iki kişilik kompartımanlar var.

 30. figen dedi ki:

  Alpet bey bir de yazılarınızda Minsk için bir sigortadan bahsediyorsunuz bu sigortayı tren garında yaptırabilir miyim ya da sigortayı yaptırmak zorunda mıyız?

  1. AlperMetin dedi ki:

   Beyaz Rusya sigortayı zorunlu tutuyor. Tüm hava, kara ve demir yolu sınır kapılarında yaptırabilirsiniz.

 31. figen dedi ki:

  Çok teşekkür ediyorum…….Eylül başı size gittiğimiz yerler hk.yorum yazıcam….İyi geceler…..

  1. AlperMetin dedi ki:

   Rica ederim. Minsk mimarisine ve Beyaz Rusya doğasına hayran kalacaksınız. Merakla bekleyeceğim.

 32. cem dedi ki:

  Merhaba Alper bey ben ecoline otobus sirketiyle geliyorum otelim u fontana hotel belki biliyorsunuz belki bilmiyorsunuz otelimin yaninda metro istasyonu var acaba otobus terminalinin yakininda metroistasyonu var mi yoksa yurumem mi gerekecek. yardimci olursaniz sevinirim simdiden tesekur.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba Cem Bey. Minsk Merkezi Otobüs Terminali (автовокзал Центральный)şehrin merkezinde yer alıyor, 800 metre yürüyerek Lenin Meydanı (Plošča Lienina) metro istasyonuna ulaşabilirsiniz.

   1. cem dedi ki:

    tesekkurler

    1. cem dedi ki:

     Alper bey merhaba bir sey soracaktim minkse girerken dolduracagimiz o kucuk kagitta nereden geldigimiz yerine Vilnius mu yoksa İstanbul ya da Türkiye mi yazacağız merak ettim tesekkurler.

     1. AlperMetin dedi ki:

      Merhaba. Geldiğiniz yer olarak Vilnius, vatandaşı olduğunuz ülke olarak Türkiye yazacaksınız. Adres olarak da ikamet adresinizi. Rica ederim.

      1. cem gülgüner dedi ki:

       Merhaba sayenizde Minsk’i çok güzel gezdim tabi Vilnıus da Minsk’in gerçekten mimarisi güzel parklar ve doğası insanları güzel ve iyi niyetli ama pahalı olmuş. Gitmek isteyenler muhakkak Rusça öğrensinler İngilizce hak getire.

       1. AlperMetin dedi ki:

        Minsk’i beğenmenize sevindim, bence de güzel bir şehir.

 33. Emre dedi ki:

  Merhaba Alper bey. Ben Ukrayna Lviv’e gidicem ordan Minsk e geçmeyi düşünüyorum. Tren mi yoksa otobüs mü tercih etmeliyim? size tren ve otobüs bileti fiyatları ne kadardır? Son olarak Belarus’ta sağlık sigortası yapılması zorunluymuş galiba. Onu nerden ve nasıl yapabilirim?

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba. Lviv’den Minsk’e 18:38’de 372 numaralı tren var. Üçüncü sınıf 185 ruble, ikinci sınıf 384 ruble. Otobüs 20:30’da kalkıyor. Fiyatlarını bilmiyorum. Zorunlu sigortayı Belarus’a girdiğiniz hav veya kara sınır noktasında yaptırıyorlar.

   1. Emre dedi ki:

    Son bir sorum daha olacak. Sigorta ne kadar peki ?

    1. AlperMetin dedi ki:

     Belarus seyahat sağlık sigortasının bedeli kalınan güne göre değişiyor, günlük 1 avrodan biraz daha az.

 34. Cem dedi ki:

  Alper bey merhaba,
  Ülkeye vize olmadığını biliyorum fakat direkt pasaportla daha önce hiç bir işlem yapmadan ülkeye giriş yapabilir miyim acaba? Benim ilk yurt dışı deneyimim de aynı zamanda.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba. Belarus’a giderken Minsk Havalimanı’nda pasaport polislerine göstermek üzere pasaportunuzun yanı sıra otel veya daire rezervasyonunuzun çıktısı, yoksa kalacağınız yerin adresi, ve dönüş biletinizin çıktısı yanınızda olsun. Ayrıca havaalanında almanız gereken ucuz bir zorunlu seyahat sağlık sigortası var. Sorun yaşamazsınız, en fazla birkaç soru sorarlar.

 35. Mesut coskun dedi ki:

  Alper bey, Minsk yazınızı okudum. Çok güzel ben de yakın zamanda oradaydım. Benim de dikkatimi şehrin yeşilliği, temizliği, güzel parkları ve güzel planlı şehir olması çekti. Bu konu benim de hatırladığım bir konu maalesef Türk şehirleri beton yığını olmalarına çok üzülüyorum. Adamlar şehir yaparken yüz yıl iki yüz yıl önceden plan yapmışlar. Yıl 2017 bizim şehir planımız var mi merak ediyorum. Tabi ben Avrupa dışına cıkmadığım için diğer ülkeleri bilmiyorum.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Minsk bence de çok güzel bir şehir, pırıl pırıl ve yeşil. Aynı düşünceleri paylaşıyorum. Türkiye kentleri ne yazık ki yeşilden yoksun, çirkin mimariye sahip beton yığınları. Plan diye bir şey yok.

 36. Recep dedi ki:

  Alper Bey 19 Martta Minsk e gidiyorum. Avir diye bir şey söylediler. 2 haftalık bir tatil düşünuyorum Apart kiralayacağım kiraladığım apartın adresini havaalanında polislere versem kayit yaptirsam apart sahibinin de onaylaması mi gerekiyor avir merkezine gitmesi gerekiyor mu? Yardımcı olur musunuz ?

  1. AlperMetin dedi ki:

   Beyaz Rusya ziyareti için avir diye bir şey duymadım. Kiralayacağınız apart otel veya dairenin adresini havalimanında polislere vereceksiniz; mümkünse rezervasyon çıktısını alın. Sahibi polise kayıt yapacak, sizin karakola gitmenize gerek yok.

 37. Mesut dedi ki:

  Merhaba Mayıs 3 Minsk te olacagım 4 gün firma ve rehber ile gidecegiz Türk paramız orada mı dolar ya da ruble yapmalıyız alper bey yoksa buradan hazırlıklı mı gitmeliyiz. hava nasıl olur mayıs ayında yazlıklarla mı kışlıklarla mı gitmeliyiz:) bir de gece hayatı yaşantısında hangi mekanları secmeliyiz iyi ve ucız mekan yazılarda paylaşılan pahalı karaokelerden bahsedilmiş ilginize teşekkür ederim şimdiden yönlendrmelerinizi dikkate alacagım.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba. Türk parasıyla gitmek işe yaramaz, dolar götürüp Belarus’ta ruble alırsınız. Mevduat hesabınızda TL bulundurup beyaz Rusya’da banka ATM makinelerinden ruble karşılığını çekmek de mantıklı bir çözüm, ben öyle yaptım. Mayıs ayının başında Minsk hava durumu fena olmaz, sıcaklıklar gündüz 16-18 derece, gece 8-10 derece civarında olur. Yani ne yazlık ne de kışlık kıyafetle gitmelisiniz. Gündüz İlkbahar, gece Sonbahar havası gibi düşünün. Yazımdakiler dışında başka eğlence yeri bilmiyorum.

 38. Onur dedi ki:

  Selamlar. Uçakla Minsk’e inmeyi ve günü birlik kalıp akşamına Vilnius için trene binmeyi düşünüyorum. Uçaktan indik. Şehre vardık.. Tren istasyonunda bavulu bırakabileceğimiz yerler mevcut mudur? Asıl amacım Vilnius Riga ve Tallinn çünkü.. Oradan trenlerle devam edeceğim.. En son Tallinn’den ülkeye dönmeyi planlıyorum. (Hatta feribotla günübirlik Helsinki de yapacağım) Ne düşünürsünüz? Teşekkürler.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba. Evet, Minsk Tren Garı’nın bodrum katında 24 saat açık bagaj emanet bürosu var. Bahsettiğiniz 3 Baltık başkentini de Helsinki’yi sevdim ben, harika plan. Aslında Minsk de güzeldir. Bu seyahate kaç gün ayırıyorsunuz?

 39. Mustafa dedi ki:

  Merhabalar Alper çok keyifli bir yazıydı beğenerek okudum elinize sağlık.
  Ben de temmuzda gitmeyi düşünüyorum. Telefonumuza internet işini nasıl çözebiliriz acaba ?

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba. WiFi olan yerlerde ücretsiz bağlanabilir, ya da MTS, Velcom veya Life adlı mobil telefon işletmecilerden birinden SIM kart satın alabilirsiniz.

 40. Çağrı dedi ki:

  Selamlar Alper Bey. Ülkeye giriş esnasında istenen sigorta sağlık sigortası mıdır ? Ayrıca Türkiye’den nasıl alınabilir ?

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba. Evet Belarus seyahat için sağlık sigortası istiyor. Türkiye’den almak mümkün değil. Ülkeye tüm hava ve kara sınır giriş kontrol noktalarından kolayca alabilirsiniz.

 41. Aidana dedi ki:

  Merhaba Alper bey elinize sağlık

  Minskte tanıdığıniz türk veya türkçe bilen tur rehberlerini biliyor musunuz? 6-8 kişi gitmeyi düşünüyoruz ağustosun sonunda…

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba. Maalesef Minsk’te tanıdığım Türk veya rehber yok. Keyifli bir Minsk gezisi dilerim.

 42. mustafa dedi ki:

  MERHABA ALPER BEY YAZINIZ İÇİN TEŞEKKURKLER ÖNCELİKLE BEN AGUSTOS SONUNDA GİTMEYİ DÜŞÜNÜYORUM AMA İNGİLİZCEM O KADAR İYİ DEGİL ÇOK ZORLUK ÇEKER MİYİM?

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba. Minsk icin orta duzeyde Ingilizce yeterli olur.

 43. Alp dedi ki:

  Alper Bey muhteşem bir rehber hazırlamışsınız. Ben de pek çok ülke gezdim ama görseniz düzgün fotoğrafım bile yok. Bundan sonra sizin yaptığınızı yapıp hepsini belgeleyeceğim.
  Bu hafta sonu bayram öncesi Minsk’e gidiyorum. Sağlık sigortası gümrükte yapılıyormuş dediğiniz gibi. Fakat benim zaten daha önce şengen vizesi için aldığım bütün dünyayı kapsayan sağlık sigortam vardır (ABD, Japonya, Kanada harici). Bu poliçe Belarus’da geçersiz midir? Diğer ülkelerde bir sıkıntı yaşamadım çünkü.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba. Gezi blog yazılarımı beğenmenize sevindim, teşekkürler. Beyaz Rusya kendine özel bir sağlık sigortası istiyor, uluslararası sigortayı kabul edeceğini sanmıyorum. Böyle bir durumla karşılaşmadığım için kesin bir şey diyemeyeceğim, en iyisi Beyaz Rusya Konsolosluğunu arayıp sormak, ya da Minsk Havalimanı’nda (MSQ, UMMS) sigorta belgenizi gösterirsiniz, kabul edilmezse Belarus sigortasını alırsınız. Sonucu buraya da yazarsanız sevinirim, bilgi olur.

   1. Alp dedi ki:

    Cevabınız için teşekkürler. Muhakkak geri bildirimde bulunacağım. Bu arada benden selam götürmemi istediğiniz bir kafe var mıdır? Star kafeden bahsetmişsiniz. Sanırım otobüs duraklarının karşısında kalıyor. Oraya da bir uğramayı düşünüyorum. Sizi hatırlayacaklarsa selamınızı söylerim fotoğrafınızı gösterip 🙂

    1. AlperMetin dedi ki:

     Rica ederim. Star değil de Stare Minsk Cafe’de çalışan 3 arkadaş edinmiştim ama artık orada çalışmıyorlar. Çok teşekkürler bu inceliğiniz için. 🙂

     1. Alp dedi ki:

      Estağfurullah ben teşekkür ederim. Yine de aklınıza gelen bir şey olursa yazabilirsiniz.
      Bu arada hem bizim hem de Belarus’un MFA web sayfalarında kafa karıştırıcı bilgiler mevcut. İki sayfada da (karşılıklı olarak) hem vize olduğundan hem de olmadığından bahsedilmiş. Bu konuda güncel bir bilginiz var mıdır?
      http://mfa.gov.by/en/visa/visafreetravel/
      Bu linke bakarsanız önünüze çıkacak iki seçenekten ilkinde açılan sayfada ülkemizin vizeden muaf olduğu yazıyorken ikinci sayfada ‘visiting belarus without visa’ başlıklı fotoğrafta ve videoda ülkemizin ismi yer almıyor.

      1. AlperMetin dedi ki:

       Beyaz Rusya Türk vatandaşlarından vize istemiyor. Sayfada bahsettiğiniz sayfayı güncellemeyi unutmuşlar.

  2. Mesut coskun dedi ki:

   Saglik sigortasını Rusçaya çevrilmesini istiyorlar, benimki İngilizce idi bu sefer affediyorum bir daha Rusça olsun dedi. Bir de tarih ne zamana kadar sigortalı ve kaç euroluk sigortalı olduğunu göstermen gerekiyor. Alper bey bu arkadaşa cevap.

   1. AlperMetin dedi ki:

    Demek Belarus uluslararası sigortayı kabul ediyor. Bilgi için teşekkürler.

   2. Alp dedi ki:

    Mesut Bey cevabınız için teşekkürler. Sigortanızı ingilizceye nasıl çevirttiniz? Benim sadece yarınım kaldı. Halledebileceğim bir şeyse rusçaya çevirtmeyi deneyebilirim. Ama zaten orada 1 gün için 1 eurolık bir sigorta yapıyorlarsa koşturmama değmez. Zaten 4 gece konaklayacağım. Oraya indiğim zaman gerçekleştirim çok zaman almıyorsa.

 44. belarus rusça kursu dedi ki:

  Harika bir paylaşım olmuş, daha önce Belarus da Rusça kursuna gitmiş biri olarak diyebilirim ki birçok şey var bu yazıda.

 45. Emir Ergin Tinar dedi ki:

  Arkadaşlar, çok önemli bir işiniz yoksa Belarus’a gitmenizi tavsiye etmiyorum. Ben bayram tailinde 5 günlüğüne turistik amaçlı gittim. Girişte yaklaşık iki saat beklettiler. Pasaportumu büyüteçle saatlerce incelediler. Bu bekletmeden dolayı havaalanında para bozduramadım ve SIM kart alamadım çünkü saat 8’den sonra her yer kapalı. İnternet ve telefon problemlerimden dolayı booking’ten kiraladığım evin ofisiyle de direk iletişim kuramadım. Uber sürücüsü yardımcı oldu ama kapı duvar ve telefonlara kimse cevap vermedi. O gece mecburen başka bir otelde kaldım. Ertesi gün ofise gittim. Kalmadığım gecenin parasını da tahsil ettiler. Ofis 9’a kadar çalışıyor, sizin hatanız dediler. Şehrin tam merkezinde 1 saat sim kart satan yer aradım. İnsanlara sordum. Kimse bilmiyor. 1 saat sonunda bir yere yönlendirdiler. Oradaki çalışan sistemimiz çalışmıyor dedi. Ertesi gün yine gittim. Aynı kişi yine sistem çalışmıyor dedi. Bu arada bu bahsettiğim yer tam merkezde Life Cell’in büyük bir mağazası. Turkcell iştirakı bir şirket. Sonra merkez tren garına gittim. Orada yine Life Cell satan küçük bir ofis vardı. O sistem çalışmıyor falan demedi ama orijinal pasaport istedi ısrarla. Telefonumdaki pasaport görüntüsünü kabul etmedi. Yine garda başka bir ofis buldum. O da aynı şekilde orijinal pasaport olmadan bir şey yapamayacağını, kameralar olduğunu söyledi. Sonuç olarak sim kart almaktan vazgeçtim. Ülkeden çıkışta da girişteki kadar olmasa da yine stres yarattılar. Pasaportu uzun süre ve sayfa sayfa, tekrar tekrar büyüteçle incelediler. Bunu birçok insana yaptılar. Çaprazımda Fransız bir aile vardı. Onları benden de daha çok beklettiler. Kendimi soğuk savaş dönemi filminde hissettim. Önce çok ciddiye almadım ama karşı taraf gerçekten ciddi ve hiç şakaları yok. Bu arada Amerika, Meksika, İngiltere, Almanya, Hollanda, Belçika, Fransa, İspanya, Sırbistan, Hırvatistan, Karadağ, Ukrayna, Singapur, Tayland, Kamboçya’ya seyahat etmiş biriyim. Hayatımda böyle şeyler ilk defa başıma geldi. Sizi belki bu kadar aksilik bulmaz ama yine de bilginiz olsun. Sevgiler ve keyifli seyahatler dilerim.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Belarus’ta yaşadığınız pasaport kontrol polisi, iletişim ve SIM kart sorunları için üzüldüm, inanın her satırda yaşamış gibi hissettim. Ben ve tanıdıklarım Belarus’a hep kolayca girdik, acaba yakın zamanda ülkede bir sorun mu oldu? Başka ülkeden insanlara da yapmışlar, durum ciddi görünüyor.

   1. Emir Ergin Tinar dedi ki:

    Teşekkür ederim. Dediğiniz gibi umarım dönemlik ve geçici bir durumdur. Sonuçta orada okuyan ya da iş yapan Türkler de var. Gerçi tüm yabancılara karşı bir tutum vardı gördüğüm kadarıyla.

  2. Alp dedi ki:

   Emir Bey yaşadıklarınız için üzüldüm. Bayramda bende Belarus’taydım. Bir ülkeye giriş yaptığımda ilk olarak her zaman sim kart aldığım için gitmeden önce 3 farklı gsm operatörüne ait çok sayıda dükkanı telefonumdaki haritada işaretlerim. Bu dükkanların açılış kapanış saatlerini ve çıkabilecek problemleri de göz önünde bulundurup varış saatimi ona göre ayarlarım. İnternet, bilmediğiniz bir ülkede sizin için herşey demek. Aynı şekilde benim de yirmiye yakın ülkeye giriş çıkış yapmış olmama rağmen pasaportumun sayfalarını tek tek büyüteçle incelediler. Söylediğiniz gibi 10 dakika sürdü ama iki saat değil. Ardından havaalanındaki life mağazasını elimle koymuş gibi buldum ve bir adet önödenmiş sim kart aldım. Pasaportunuzu sim kart almak için her zaman yanınızda bulundurun. Benden, sim kart aldığım her ülkede pasaportum istendi.
   Umarım söylediklerinizi tekrar yaşamamak için bir sonraki sefere önleminizi alırsınız. Belarus güvenlik konusunda gerçekten ciddi. Bana kalırsa her yerde de böyle olması gerekiyor.
   Bu arada şehre hangi gün vardınız? Ailecek mi seyahat ediyorsunuz?

   1. Emir Ergin Tinar dedi ki:

    Evet. Ben de hazırlıklarımı yapmıştım ama maalesef polis bekletmesinden dolayı geciktiğim için havalaanındaki ofisler kapanmıştı. Ayrıca şehirde akşam 8 gibi heryer kapanıyormuş zaten. Böyle bir şehir daha önce görmediğim için biraz hazırlıksız da yakalandım açıkçası. Yorumlarda da hatırlamıyorum böyle birşey yazıldığını. Ya da gözümden de kaçmış olabilir. Bu arada polisler sonunda özür dilediler ve ülkenin tadını çıkarmamı söylediler ama aksilikler hep devam ettiği için pek de tadını çıkarabildiğim söylenemez. Kötü bir seyahat anısı olarak aklımda kaldı sadece. Ben bayramın ikinci günü ülkeye giriş yapmıştım. Arkadaşımla birlikte.

    1. Alp dedi ki:

     Biz de bayramın ikinci günü öğleden sonra bindik dönüş uçağımıza. Siz de akşamüstü gibi indiniz sanırım. Belarus’u gezdiğim ülkeler arasında ilk üçe koyuyorum. Çok güzel ve yaşanılası bir yer olarak bende yer edindi. Tekrar gitmeyi düşüneceğim. Siz de üstünü çizmeyip bir şans daha verin derim. Hatta aracım ile gidip şehirlerarası da gezmeyi düşüneceğim. Alper Bey’i takipteyiz. Güncel bilgileri ondan alıp artık o nereye bizler de oraya.

     1. AlperMetin dedi ki:

      Çok teşekkürler. Yollarınız açık olsun.

      1. Emir Ergin Tinar dedi ki:

       Yaşanılabilir ülke olarak doğru. Bence de olabilir. Tertemiz, düzenli tertipli ve güvenli bir şehir. Tabi soğukla aranız iyiyse. Ama tatil / gezi anlamında beni pek cezbetmedi açıkçası. Keyifli seyahatler dilerim.

 46. İbrahim Alkılıç dedi ki:

  Ben Belarus eniştesiyim.
  Her şeye her sene zam var.
  2018 Otobus bilet fiyatı 0,60 B. Ruble. Yani 0,30 $. Senelerdir gidiyorum ama benden iyi biliyorsun. Övgülerin için teşekkürler. Nasrettin Hoca misali evlendik ikinci vatan oldu. İyi de oldu.

  1. Mesut dedi ki:

   İbrahim bey ben de nişanlıyım Belarus’tan, nasıl evliliğiniz? Sorunlar yaşıyor musunuz, kültür farklılığı oluyor mu?

 47. Nafir keyh dedi ki:

  Yazı için çok teşekkürler.
  Peki Belarus için, eşim ve çocuğumla gitmeyi planlıyorum, en iyi son şehir Minsk midir, daha turistik olanı var mı Mesela ben de Kiev başkent ama Lviv bir harika. Sizce nereye gitmeli? Daha iyi bir şehir var mı hocam?

  1. AlperMetin dedi ki:

   Rica ederim. Belarus’un en güzel şehri başkent Minsk. Zamanınız varsa Brest, Polack ve Vitebsk de olabilir.

 48. ahmet bal dedi ki:

  Bir turizmci olarak cok begendim burada 2 gece kalmistim ama sizin yazilariniz ve bilgiler harika.

 49. Mustafa dedi ki:

  Merhaba Alper Bey ;
  Öncelikle bu güzel paylaşımlarınız için çok teşekkür ederim. Elinize sağlık.
  Mayıs ayında bende gitmeyi düşünüyorum. Ancak ben başka bir şehir olan Pinsk şehrine gideceğim. Kız arkadaşım orada yaşıyor. Dolayısıyla orada konaklayacağım. Girişte pasaport kontrolünde kalacağım yer bilgisi olarak, kız arkadaşımın adresini mi göstermeliyim polislere ?

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba Mustafa Bey. Minsk gezi yazıma ilginize teşekkür ederim. Evet, pasaport kontrolünde evinde kalacağınız arkadaşınızın adresini göstermeniz gerekiyor.

   1. MUSTAFA SAĞ dedi ki:

    Öncelikle cevabımız için çok teşekkür ederim. İlave olarak son bir sorum daha olacaktı. Orada 5 gün kalmak istiyorum bunun için nereye ve nasıl kayıt yaptırmam gerekiyor.

    1. AlperMetin dedi ki:

     Merhaba. Beyaz Rusya’ya seyahat edenler ülkeye girişlerinden itibaren beş iş günü içerisinde kaldıkları yerde bulunan yabancılar şubesine ikamet izni (registrasyon) için kayıt olmak zorundalar. Oteller zaten bu işlemi yapıyor ama yapıp yapmadıklarını sorarak hatırlatmakta yarar var.

     1. Mustafa dedi ki:

      Alper Bey ilginiz ve cevaplarınız için tekrar çok teşekkür ediyorum. Son olarak birkaç sorum olacaktı.
      1 ) Belavia Havayolları ile gideceğim, uçakta ülkeye girerken dolduracağımız form dağıtılıyor mu ? yoksa bunu uçaktan indikten sonra pasaport kontrolünden önce mi alıp dolduruyoruz ?
      2 ) 5 gün değil de, 4 gece kalıp, 5.gün dönsem yine de kayıt zorunluluğu var mı ?

      Teşekkürler,

      1. AlperMetin dedi ki:

       Merhaba. Rica ederim, sorularınızı yanıtlamaya her zaman hazırım. Uçakta dağıtıldığı da oluyor, havalimanında da. Her iki durumda da Beyaz Rusya giriş formunu kaçırmanız mümkün değil. Belarus polis göçmen bürosuna kayıt zorunluluğu “beş iş günü içinde” olduğu için sizin dört gece sonra dönmenizde bir sorun olmaması gerekir, ancak ertesi güne kalırsanız zorunlu kayıt gerekir.

       1. MUSTAFA SAĞ dedi ki:

        Çok teşekkür ederim, Alper Bey.
        Kalacak yer konusunda ise kız arkadaşımın evinde kalacağım. Bu nedenle, kız arkadaşımın bana bir kağıtta tüm bilgilerini ( açık adres, telefon, isim/soy isim ) yazması ve benim bu kağıdı göstermem yeterli olur mu ?
        Teşekkürler.

        1. AlperMetin dedi ki:

         Evet tabii, arkadaşınızın isim, adres, telefonu yazılı bir kağıt yeterli olur. Minsk’e uçak biletini kaça aldınız? Ucuz bilet pek olmuyor.

         1. Mustafa dedi ki:

          Teşekkürler, Alper Bey.
          Evet dediğiniz gibi ucuz değil. Yaklaşık 2000 TL

          1. AlperMetin dedi ki:

           Çokmuş. hangi hava yolu? Zaten iki seçenek var, THY ve Belavia. Diğer seçenekler aktarmalı. Pahalı uçak biletleri yüzünden Minsk’e aktarmalı gidenler çok.

          2. Mustafa dedi ki:

           Merhaba Alper Bey ;
           Evet Belavia’dan aldım. THY’ye göre daha uygun.

          3. AlperMetin dedi ki:

           Merhaba. Teşekkürler bilgi için.

 50. Nafir dedi ki:

  Galiba gidemeyeceğim, ucak biletleri cok pahali, bu pahaliligi da anlayabilmis degilim.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Evet uçak biletleri pahalı. Aktarmalı Minsk uçuşlarına da baktınız mı?

 51. Hicran aday dedi ki:

  Alper bey haziranda Kiev’de olacağız, acaba Kiev’den Minsk’e trenle ulaşım var mı? Biliyor musunuz? Bilgilendirirseniz sevinirim, uçak biletleri pahalı geldi.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba Hicran Hanım. Kiev’den Minsk’e tren var. Günde 6 tane Kiev – Minsk treninden üçü Kiev’den hareket ediyor, diğer üçü Odesa’dan hareket edip Kiev’de durduktan sonra Minsk’e gidiyor. Sizin için fark etmez tabii, hangisi saat olarak uyarsa ve yer varsa bilet alırsınız.

 52. Hicran aday dedi ki:

  Merhaba Alper bey. Gezi yazılarınızı okumadan not almadan geziye çıkmıyoruz. Yazılarınız harika. Biz haziran ayında Moskova Petersburg Helsinki’ye gideceğiz. Daha sonra Tallinn, Riga, Vilnius, Minsk yapmak istiyoruz. Buralara otobüsle geçersek sınırda sorun olur mu? Ya da başka öneriniz var mı? Teşekkür ederim.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba. Gezi yazılarıma ilginize teşekkür ederim. Rusya için vize gerektiğini bilirsiniz, beyaz Rusya ise vize istemiyor. Schengen vizeniz varken diğer ülkelere ve bu ülkeler arasında otobüsle geçişlerde hiçbir sorun yaşamazsınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sömestr Turları
Bu alana reklam verebilirsiniz.
Bu alana reklam verebilirsiniz.
    GEZDİĞİM ÜLKELER
   » Translation
Reklam Alanı
   » Etiketler


Copyright ©2012 Celebialper.com