Çelebi Alper

» Kopenhag Gezi Notları

Kopenhag’da gezilecek yerler hakkında hazırladığım bu yazıda Kopenhag gezi notları ve rehberi, hava durumu, gezi bilgileri, gece hayatı ve eğlence üzerine yazılarım, tavsiyelerim, video ve fotoğraflarım var. Danimarka‘nın başkenti Kopenhag (Kobenhavn) 1 milyon nüfuslu bir kültür, alışveriş, sanat, tasarım, gece hayatı şehri olup, Avrupa ana karası ile İskandinavya arasında bir kültürel ve coğrafi köprü oluşturuyor. İşte Kopenhag turu için bilgiler içeren bir gezi yazısı.

 

Kopenhag gezi

Kopenhag

 

Kopenhag Hava Durumu ve İklimi

Kopenhag hava durumu yılın çoğunda serin ve soğuk. Gezi turu için en iyi mevsim yaz. Kopenhag gezi planı için en uygun ve rahat aylar Mayıstan itibaren Eylül sonuna kadar. İlkbahar mevsimi Kopenhaglılar için karanlık Kışın ardından caddeleri, parkları, kafeleri doldurma zamanı. Yaz mevsimi ılık geçer ve ortalama sıcaklık gündüz 20, gece 15 derece. 21 Haziran günü gündüz en uzun ve 18 saat sürüyor. Yazın sokaklarda yaşam canlı ve hareketli. Sonbahar ve Kış mevsimlerinde günler kısa ve soğuk geçiyor, Danimarkalılar daha sakin bir yaşamı tercih ediyor, işten çıkınca evlerine gidiyor veya arkadaş ve ailelerini ziyaret ediyorlar.

 

Kopenhag Danimarka

Kopenhag, Danimarka.

 

Kopenhag Gezi Notları

Kopenhag gezi için pek ünlü olmasa da bence cazip bir kent. Zarif insanlar ve binalar, huzur ve güven dolu yaşam, müzeler, galeriler, parklar pek güzel. Ben blogumun en iyi gezi blogu seçildiği yarışmanın ödülü olarak bir Kopenhag gezisi yaptım. İyi ki de gittim, çok beğendim.

 

Kopenhag gezi

Kopenhag gezi notları

 

Yapılan bir araştırmada geçen sene dünyanın en mutlu insanlarının yaşadığı ülke Danimarka çıktı. En son araştırmaya göre ise en mutlu insanların ülkesi Paraguay. Danimarka daha önce gördüğüm diğer İskandinav ülkeleri İsveç ve Finlandiya‘ya benzer özellikler taşıyor. Kopenhag’a nasıl gidildiğini ve havalimanından merkeze ulaşımı önceki yazımda anlattım.

 

Danimarka kızları

Danimarka gezisi

 

Derdin ne böyle arkadaş kara kara düşünecek? 3 metre uzunluğunda ve 2.5 ton ağırlığında ağır metal heykelin adı Zinkglobal. Üzerinde oturduğu 9 metrelik dev anahtar, geleceğin anahtarını temsil ediyor. Nordre Toldbod bölgesindeki Langelinie’de.

 

Kopenhag ilginç yerler

Kopenhag’da ilginç şeyler

 

Couchsurfing sayesinde tanıştığım arkadaşlarımdan Helene ile parkta.

 

Danimarka kadinları

Danimarkalı arkadaşım Helene

 

Çekik gözlüsü ayrı tatlı, İskandinavı başka sevimli. Çocuklar bütün dünyada güzel.

 

Dünyanın çocukları

Çocuklar

 

Kaldığım yerdeki yapay göl kente güzellik katıyor.

 

Kopenhag resimleri

Kopenhag fotoğrafları

 

Kentte ulaşımın önemli bir kısmı bisikletle sağlanıyor.

 

bisikletle ulaşım

Bisikletle şehir içi ulaşım

 

İzlediğim müzik ve dans gösterisi harika!

 

 

 

Günlük yaşamdan bir video; bisikletler, insanlar ve trafik.

 

 

Kopenhag gezi turumda Danimarka Ordusu törenine rastladım.

 

 

O sırada tam karşıda barış yanlıları gösteri yapıyor.

 


 

Kopenhag’da Gezilecek Yerler

Kopenhag bir turizm kenti olarak ünlü olmamasına rağmen gezilmeye görülmeye değer birçok yere sahip. Üstelik bunların tamamına yakını yürüyüş mesafesinde. Kopenhag’da gezilecek yerler:

 

Küçük Denizkızı Heykeli

Kopenhag’ın sembolü olan denizkızı heykeli (The Little Mermaid, Den lille havfrue) Edvard Eriksen tarafından bronzdan yapıldı. Langelinie adlı deniz kıyısı gezinti yolundaki bir kayanın üzerinde duran denizkızı heykeli 1.25 metre boyunda ve 175 kilo ağırlığında. Danimarkalı yazar Hans Christian Andersen’in Denizkızı adlı masalından esinlenerek yapılan heykel son yıllarda vandalların ve politik eylemcilerin hedefi olup tekrar tekrar onarılıyor. Kopenhag gezi planı yapıp da bu fotoğrafı çektirmeyeni dövüyorlar.

 

 

Kopenhag gezilecek yerler

Kopenhag’da gezilecek yerler; denizkızı heykeli.

 

Belediye Sarayı

Copenhagen City Hall (Danca: Kobenhavns Radhus) Kopenhag Belediye Başkanı ve Belediye Meclisi’nin merkez binası. Şehir merkezindeki Belediye Sarayı Meydanı’nda bulunan güzel bina 1905 yılında mimar Martin Nyrop tarafından Ulusal Romantik tarzında tasarlandı. Bir saat kulesi ve Jens Olsen’in Dünya Saati bu binada.

 

 

Kopenhag Belediyesi

Kopenhag Belediye Sarayı

 

Tivoli

Avrupa’nın en ünlü lunaparkı olan Tivoli Kopenhag’da gezilecek yerler arasında, mutlaka görülmesi gereken bir yer. Yukarıdaki meydandan yürüyerek bir kaç dakikada gideceğiniz Tivoli Gardens 1843 yılında kuruldu ve uzun zamandır ulusal bir değer ve turistik yer. Kopenhag gezi rotası için şart. Giriş ücreti 8 yaşa kadar çocuklara ücretsiz, büyüklere 99 Danimarka Kronu.

 

 

Tivoli Kopenhag

Tivoli, Danimarka.

 

Danimarka gezilecek yerler

Tivoli

 

Nyhavn

Yeni Liman Nyhavn 17. yüzyıldan kalma bir liman, kanal ve eğlence bölgesi. Kongens Nytrov’dan başlayıp limanın ucu Royal Playhouse’a kadar uzayan tarihi limanda parlak renkli eski evler, eski ahşap gemiler, barlar, kafeler ve restoranlar var.

 

Kopenhag gezi notları

Kopenhag gezi notları, Nyhavn.

 

Amalienborg Sarayı

Kraliyet ailesinin konutları olarak kullanılan Amalienborg Sarayı, meydana bakan birbirinin aynısı dört binadan oluşuyor; VIII. Christian Sarayı (Levetzau Palace) Prens ve Prenses tarafından konuk sarayı olarak; VIII. Frederik Sarayı Veliaht Prens ailesinin evi olarak; VII. Christian Sarayı konukevi olarak; IX. Christian Sarayı ise Kraliçe ve eşinin evi olarak kullanılıyor. Fotoğrafımda kenarda gördüğünüz, aslında meydanın ortasında kalan heykel 1771 yılından kalma ve Kral V. Frederik’e ait. Amalienborg Sarayı Danimarka kraliyet ailesinin kış mevsimi konutu.

 

 

Kopenhag sarayı

Kopenhag Amalienborg Sarayı

 

Christiansborg Sarayı – Parlamento

Christiansborg Sarayı veya Kalesi (Christiansborg Slot) kent merkezindeki Slotsholmen adacığında yer alıyor ve Danimarka Parlamentosu (Folketinget), Başbakanlık Ofisi ve Yüksek Mahkeme’ye ev sahipliği yapıyor. Bazı kısımları da kraliyet tarafından kullanılıyor.

 

 

Eski Borsa

Yine Slotsholmen’de yer alan tarihi borsa (Borsen) 1625 yılından kalma.

 

Stroget

Dünyanın en uzun yaya caddelerinden biri olan Stroget, Belediye Sarayı Meydanı’dan Kongens Nytorv Meydanı’na kadar uzanan, uygun fiyatlı zincir mağazalardan dünyanın en pahalı markalarına kadar dükkanların yer aldığı, kentin ana arteri ve Kopenhag’ın alışveriş merkezi. Görülecek yerler arasındaki bu caddeye alışveriş meraklıları mutlaka gitmeli. Kopenhag gezi bilgi notları devam ediyor.

 

Kopenhag'da alışveriş

Kopenhag alışveriş caddesi Stroget

 

Guinness Dünya Rekorları Müzesi

Eğlenceli bir yer olan Dünya Rekorları Müzesi’nde kısa mesafeli saatte 508 kilometre hız yapan yarış arabası, telefon kulübesine 20 öğrenci sığdırma, 18 bisiklet yiyen adam, rekor kırılan uluslararası spor karşılaşmaları, boks ile güç testi gibi rekorlar ve oyuncaklar canlandırılıyor ve sergileniyor. Ostergade Caddesi, 16 numaralı adreste.

 

Mermer Kilise

Asıl adı Frederikskirken olup Mermer Kilise olarak bilinen ibadethanenin dev kubbesi 31 metre çapında, Ayasofya Kilisesi’nin kubbesi kadar. Kilise Indre By bölgesinde yer alıyor.

 

Kopenhag kilise

Mermer Kilise

 

Pistolstrade

Gezinti ve alışveriş caddesi Pistolstrade’deki restore edilmiş güzel eski ve küçük binalarda dükkanlar ve sanat galerileri var.

 

Rus Ortodoks Kilisesi

Aslı adı Alexander Nevsky olan kilise, kentteki tek Rus Ortodoks kilisesi. Rusya tarafından Danimarka Prensesi Dagmar ile Alexander Alexandrovich’in evlilikleri nedeniyle 1883’te yaptırıldı.

 

Roma Katolik Kilisesi

Roma Katolik Kilisesi Danimarka Psikoposluğu’na evsahipliği yapan kırmızı tuğlalı Katolik kilisesi.

 

Danimarka Tasarım Müzesi

Designmuseum Danmark adlı tasarım müzesi Orta çağ’dan günümüze kadar gelen dekoratif sanatlar, el sanatları ve endüstriyel tasarımlara ev sahipliği yapıyor. Bina eskiden ülkenin ilk halka açık hastanesiydi.

 

Danimarka gezi yorumları

Danimarka gezi notları

 

Kopenhag Kalesi

Kentin tarihi kalesi Kastellet en iyi korunmuş yıldız şekilli kalelerden birisi. Köşelerinde burçlar olan beş köşeli yıldız biçiminde.

 

Kral Parkı

Rosenborg Garden da denen King’s Garden parkı Kral IV. Christian zamanında, sarayının yanına kuruldu.

 

Danimarka gezilecek yerler

Kral Parkı

 

Parkta bulunan aşağıdaki Kamp med en slange adlı heykel, 1881 yılında Thomas Brock tarafından yapılmış.

 

Kopenhag turları

Kamp med en slange, 1881.

 

Botanik Bahçesi

Kent merkezindeki Botanik Bahçe 10 hektar alana yayılıyor ve 1874 yılından kalma cam seraları (fotoğrafımın solunda birazı görünüyor) çok güzel. Oster Farimagsgade 2B adresindeki park halka açık.

 

Kopenhag gezi

Kopenhag gezi rehberi

 

Yuvarlak Kule

Kobmagergade 52A adresindeki yuvarlak gözlem kulesi Rundetaarn, Avrupa’da bugün işlev gören en eski gözlem evi, yani rasathane. IV. Christian kuleyi inşa ettiği dönemde Danimarka gök bilimci Tycho Brahe sayesinde astronomide oldukça ileriydi. Bilet fiyatı çocuklara 5, büyüklere 25 kron.

 

Kopenhag gezi

Kopenhag gezi yazısı

 

Kulenin tepesinden çektiğim Kopenhag fotoğrafı.

 

Kopenhag gezilecek yerler

Kopenhag’da gezilecek yerler

 

Latin Mahallesi

Kent merkezindeki Latin Mahallesi (Latinerkvarteret) adını buradaki eski üniversite ve çevresinde yaygın konuşulan Latince dilinden alıyor. Öğrenci yaşamının çoğu dört yeni kampüse kaymış olsa da bölge butikleri, kafeleri ve gece kulüpleriyle hala canlı bir ortama sahip.

 

Kopenhag öğrenci hayatı

Kopenhag öğrenci yaşamı

 

Christiania

Komün yaşamı ile bilinen semt, bugün turistik ve görülmesi gereken yerlerden biri. Yeşil ve otomobilsiz Freetown Christiania burada yaşayanların alternatif ve bağımsız yaşam tarzı ile biliniyor. 1971 yılında bir grup hippinin terk edilmiş askeri barakaları işgal edip Danimarka devletinden tamamen bağımsız olarak kendi toplumsal kurallarını geliştirmeleriyle kuruldu.

 

Christiania Kopenhag gezi

Christiania, Kopenhag gezi yazısı.

 

Freetown Christiania bölgesinde el yapımı evler, atölyeler, sanat galerileri, müzik mekanları, ucuz ve organik yemekler bulabilirsiniz. Çok paranız olsa da buradan ev satın alamazsınız; bunun için başvurursunuz, uygun görülürseniz size ev verilir. Güvenlik için bölgede, özellikle Pusher Caddesi’nde fotoğraf çekmemelisiniz; çünkü burada satılan esrar normalde ülkede yasa dışı. Kopenhag gezi turu için ilginç bir seçenek.

 

 

danimarka esrar

Freetown Christiania

 

Opera

Ekvipagemestervej 10 adresindeki Kopenhag Operası A.P. Moller ve Chastine McKinney Moller Vakfı tarafından Danimarka halkına bağışlandı. On dört katlı opera binası 41.000 metre kare alan kaplıyor ve ana sahnesi 1.400 kişilik.

 

Kopenhag opera

Kopenhag Operası

 

Danimarka Ulusal Müzesi

Ulusal Müze’de Taş Devri, Viking dönemi, Orta Çağ, Rönesans ve modern Danimarka tarihinden sergiler var. Prens Sarayı içerisinde bulunuyor ve Pazartesi hariç diğer 6 gün açık. Adresi Prinsens Palae, Ny Vestergade 10.

 

Norrebro

Orta Doğulu göçmen ve öğrenci ağırlıklı semt, Kopenhag’da yaşam üzerine ilginç görüntüler sunuyor.

 

Kopenhag'da yaşam

Kopenhag’da yaşam; Norrebro.

 

Danimarka resimleri

Danimarka fotoğrafları

 

Ny Carlsberg Glyptotek Sanat Müzesi

Dantes Plads 7 adresindeki sanat müzesi Carl Jacobsen tarafından 1888 yılında kuruldu. Antik ve modern sanatlar olmak üzere iki ana bölüme sahip. Antikalar bölümünde Mısır, Yunan, Etrüsk ve Roma sanatından 3500 yıl öncesine kadar giden eserler var. Tam bilet ücreti 95 Danimarka Kronu, gençlere 50 kron, 18 yaş altı ücretsiz.

 

Danimarka sanat müzesi

Ny Carlsberg Glyptotek

 

danimarka sanatı

Danimarka sanat eserleri

 

Stephan Sinding adlı sanatçıya ait aşağıdaki Tutsak Anne (Fangen Moder) adlı eser 1887 yılından.

 

Danimarka sanat

Danimarka sanatı

 

Sanat müzesindeki eserlerden aşağıdaki mermer heykel, büyük heykeltraş Auguste Rodin’in ünlü Öpüşme adlı eseri.

 

Rodin'in Öpüşme heykeli

Rodin, Öpüşme.

 

Danimarka gezisi

Danimarka gezi notları

 

Müzenin bahçesinde Danimarka sanatından bir eser.

 

danimarka

Danimarka sanatı

 

Wilhelm Marstrand’ın bir İtalyan meyhanesini anlatan resmi. 1847 tarihli bir tablo.

 

Kopenhag sanat galerisi

Kopenhag sanat müzesi

 

Danimarka Ulusal Sanat Galerisi

Solvgade Caddesi 48-50 numaradaki Ulusal Sanat Galerisi (Statens Museum for Kunst) Danimarka’nın en büyük sanat müzesi olup son yedi yüzyıldan yerli ve yabancı sanat eserlerini sergiliyor. Sabit eserlerin olduğu salonlar ücretsiz, özel sergiler 110 kron, ben ücretsiz kısımları gezdim.

 

Kopenhag'da yapılacak şeyler

Danimarka Ulusal Sanat Galerisi

 

Joakim Skovgaard adlı Danimarkalı ressamın 1891-1894 yıllarında yaptığı İsa Ölüler Ülkesinde adlı tablosu.

 

İsa tablosu

İsa Ölüler Ülkesinde

 

Carl Bloch adlı ressamın 1866 tarihli eseri aşağıda.

 

Statens Museum for Kunst

Copenhagen Danish National Gallery

 

Müzik Müzesi

Rosenorns Alle 22 adresindeki Müzik Müzesi Pazartesi hariç açık ve giriş ücretsiz. Müzik tarihi hakkında en eski (1898) müzelerden olup 16. ila 20. yüzyıllardan Avrupa, Asya, Güney Amerika ve Afrika müzik aletleri, bir kütüphane ve geniş bir görsel sanat koleksiyonu var.

 

Vesterbro

Çok kültürlü, bohem yaşam tarzı ve gece hayatı semti Vesterbro Kopenhag’da yaşam için cazip bir bölge. Türkiyeli göçmenler de var.

 

Kopenhag yaşam

Kopenhag’da hayat

 

Bakken

Dünyanın en eski lunaparkı Dyrehavsbakken kentin biraz kuzeyinde, adresi Dyrehavevej 62, Klampenborg.

 

Dünyanın ilk lunaparkı

Dünyanın en eski lunaparkı

 

Kopenhag Gece Hayatı

Kopenhag gece hayatı ile ünlü bir şehir değil, bu kesin. Ama özellikle hafta sonları Kopenhag geceleri hareketleniyor, eğlence yerleri canlanıyor. Kentte ellilik bira çoğu barda 30-40 kron (Danimarka para birimi) fiyatlarla satılıyor. Danimarka para birimi kron 0.45 lira ediyor, yani 1 Türk Lirası 2.24 kron ediyor. Bazı barlarda bira fiyatları hafta içi ve erken saatlerde 20-30 kron oluyor. İçki fiyatları Türkiye’den veya diğer İskandinav ülkelerinden olmayanlar için pahalı. Sokakta içki içmek serbest. Markette 330ml şişe biralar 3 ile 7 kron, yani 1 ila 3 lira arasında. Şehirde sokak konserleri de oluyor, gittim.

 


 


 

 

 

Çoğu turist güzel Nyhavn semtinde içiyor ama pahalı bir bölge. Yerli halk güzel havalarda açıkta içmeyi seviyor. Örneğin Stroget yaya caddesinin kuzey ve güneyindeki sokaklar iyi. Gece hayatı için eğlenceli semtler arasında merkez istasyonun batısındaki Vesterbro bolgesinde Vesterbrogade ve Istedgade caddeleri var. Norrebro bölgesinde ise Sankt Hans Torv ve Blagards Plads eğlence için bar ve klüpler sunuyor. Gece kulüplerinin çoğu 40 ile 80 kron arasında giriş ücreti alıyor.

 

Kentte tanışıp gündüz parkta, akşam Norrebro semtindeki açık hava barında, gece sokak konserinde zaman geçirdiğim arkadaşlar, hepsi kibar ve sevimli.

 

kopenhag gece hayatı

Kopenhag gezi arkadaşlarım

 

Ücretsiz izlediğim bir konser.

 


 

Kopenhag’daki bazı barlar ve gece hayatı kulüpleri.

 

The Jane – Grabrodre Meydanı. Kopenhag’ın tam merkezindeki geniş gece kulübü ve kokteyl barda büyük bir bar ve eski mobilyalarla döşeli şık odalar var. Bu odaların bazılarındaki kitaplıkları çevirdiğinizde arkalarında başka barların olduğu gizli odalara çıkıyor. Yaş sınırı 18 değil 23. Perşembe, Cuma, Cumartesi günleri açık.

 

The Scottish Pub – Radhuspladsen (City Hall). Pazartesileri sırt çantalı gezginler gecesi genelde kalabalık ve eğlenceli oluyor.

 

Kopenhag gece

Kopenhag gece yaşamı

 

Madame Chu’s Bar – Gammel strand, no:40, popüler kokteyl barların olduğu bölgede. Çin tarzı dekorasyonlu gece kulübü Çarşamba, Perşembe, Cuma, Cumartesi 18:00’den çok geç saatlere kadar açık.

 

Jolene Bar – Faesketorvet, no:81, Vesterbro. DJ ve canlı rock gruplarının müzik yaptığı, rahat bir bar.

 

 

kopenhag gece hayatı

Jolene Bar, Kopenhag gece hayatı.

 

K bar – Ved Stranden, no:20, Hojbro Meydanı’na yakın. Özellikle Martini çeşitleriyle ünlü bir kokteyl bar.

 

Kassen Bar – Norrebrogade no:18. Bir tarafında pizzacı, diğer tarafında kebapçı olan, Kopenhag gece hayatı içerisindeki en ucuz barlardan biri. Cumaları 14:00 ile 22:00 arasında tek içki fiyatına iki içki veriliyor. Çarşambaları 2 bira 1 shot 50 kron. Çarşamba, Perşembe, Cuma, Cumartesi açık.

 

Bir gece gittiğim konserde Yaylalar Yaylalar çaldılar!

 


 

Bakken Kbh Club – Faesketorvet Caddesi, no:19. Genelde canlı müzik çalınan, rahat ve açık görüşlü insanların gittiği gece mekanı Perşembe, Cuma, Cumartesi açık.

 

HIVE Club – Skindergade, no:45. Kopenhag kent merkezinde, şık ve lüks bir eğlence yeri. Yeraltı tarzı yerli ve yabancı sanatçılar gidiyor. Üç bölüm var; White Box kulüp öncesi bar, Red Box sakin alt kat, Black Box ise dev ses sisteminin olduğu büyük eğlence mekanı. Elektronik, bass, house ve tekno müzikler.

 

Kopenhag gezi bilgileri için kentten diğer yazıma da bakabilirsiniz.

Etiketler: , , , , , , , ,

“Kopenhag Gezi Notları” için 13 yorum

 1. cesme_eli dedi ki:

  cox maraqla oxudum.xeyalarimin seheri deyerdim Nagil kimi Kopenhagen.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Hayallerinizin gerçek olmasını ve en kısa zamanda Kopenhag kentini görmenizi dilerim.

 2. Selin dedi ki:

  Finlandiya İskandivav ülkesi değildir. İskandinav ülkeleri Danimarka İsveç ve Norveçtir. Finlandiya nın dil yapısı, kültürü ve ırkı farklıdır

  1. AlperMetin dedi ki:

   Finlandiya İskandinav ülkesidir. Bazı kaynaklar onu katmaz, bazıları ise İzlanda’yı da katar. Danimarka kesin zaten.

 3. Selin dedi ki:

  Finlandiya bir iskandinav ülkesi değildir,”nordik” ülkesidir.İskandinav ülkeleri;isveç,norveç,danimarka,izlanda ve faroe adalarıdır.Nordik ülkeleri ise; isveç,norveç,danimarka,finlandiya,izlanda ve faroe adalarıdır.2’si tamamen farklı şeyler.Araştırabilirsiniz

  1. AlperMetin dedi ki:

   Tam da benim dediğimi onayladınız; İskandinav ülkeleri için önce 3 tanedir, sonra da 5 tanedir dediniz, ayrım değişiyor. Bunlara takılmayın, gezin görün tanıyın. İyi yolculuklar.

 4. Ümit Yazgan dedi ki:

  Çok iyi hazırlanmış, güzel bir yazı. Tarih sevenlere once Sarayova’yı, sonra da Brugge’u tavsiye ederim

  1. AlperMetin dedi ki:

   Kopenhag gezi yazımı okuduğunuz için teşekkürler.

 5. Didem dedi ki:

  Harika yorumlar, teşekkürler Alper Bey.. Ben de tek gezginim blogları okuyup ilham alıyorum. Benim de bir blog açmanın zamanı geldi sanırım.. İyi seyahatler..

  1. AlperMetin dedi ki:

   Kopenhag gezi yorumlarımı okuduğunuz için teşekkürler Didem hanım. Yalnız seyahat etmek çok keyifli ve maceralı, arkadaşlarla gezmek başka bir şey. Blog çok emek ve zaman gerektiriyor ama böyle geri dönüşler insanı mutlu ediyor. İyi seyahatler.

 6. Hakan dedi ki:

  selam,
  9 haziranda kopenhag da olacağım ve bir rehbere ihtiyacım var.tşk.

 7. Emrah dedi ki:

  Alper bey merhaba gezi notlarınızı ilgiyle takip ediyorum uzun zamandır. 10 günlük bir İskandinavya gezisi planlıyorum eşimle.. özellikle bu gezi planında mutlaka yer almalı dediğiniz şehirler hangileri ve bu şehirlere ortalama kaçar gün ayırmalı sizce.. turla gezmekten hoşlanmıyoruz kalıplar nedeniyle, Kopenhag ve Stockholm’ü de gezi notlarınız çerçevesinde mutlaka gidilecek iki nokta olarak belirledik ancak Oslo’dan soğuduk mesela… başlangıç noktası, devam ve bitiş noktası şeklinde bir rota belirleyemedik.. önerilerinizi merakla bekliyorum saygılar.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba. Kopenhag ve Stockholm çok güzel. Finlandiya her ne kadar tam bir İskandinav sayılmasa da ben çok seviyorum. Helsinki de düşünülebilir. Oslo neden cazip gelmedi? Kopenhag ve Stockholm’den çok daha küçük ve sade bir şehir ama bence gidilir. İzlanda uzak kalıyor sanırım istemezsiniz. Kopenhag 3 Stockholm 3 Oslo 2 Helsinki 2 gün desem? Ya da son 2 başkentten Oslo’yu eleyerek daha rahat bir iskandinavya gezisi olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sömestr Turları
Bu alana reklam verebilirsiniz.
Bu alana reklam verebilirsiniz.
    GEZDİĞİM ÜLKELER
   » Translation
Reklam Alanı
   » Etiketler


Copyright ©2012 Celebialper.com