Çelebi Alper

» Ermenistan Turu ve Otobüs

Ermenistan Turu yapmak isteyenler için gezilecek ve görülecek yerlere ulaşım ya turistik turlarla ya da benim yaptığım bağımsız Ermenistan turu sırasında olduğu gibi minibüslerle sağlanabiliyor. Son yıllarda Türkiye’den Ermenistan’ı görmek isteyenler için bazı Türk turizm şirketleri Ermenistan turları düzenliyor. Tursuz gezmek benim için her zaman daha cazip ve maceralı.

 

Ermenistan tatili

Ermenistan turu

 

Ermenistan Turu

Bu yazımda bağımsız gerçekleştirdiğim Ermenistan turu sırasında gördüğüm bazı yerler ve gezi için ülkedeki diğer görülecek yerler ve şehirler var.

 

Ermenistan turu

Ermenistan gezi turu

 

Garni

Garni Ermenistan’ın Kotayk adlı ilinde yer alan, 7.000 nüfuslu küçük bir kasaba. Garni en çok Garni Tapınağı ile biliniyor. Surb Astvatsatsin Kilisesi, Mashtots Hayrapet Kilisesi ile Tukh Manuk, Aziz Sargis ve Kraliçe Katranide türbeleri de burada. Ermenistan turu planı içerisinde mutlaka görülecek yerler arasında yer alıyor.

 

Ermenistan turu

Garni Tapınağı, Ermenistan turu

 

Milattan Sonra I. yüzyılda inşa edilen Garni Tapınağı (Garnii het’anosakan tacar) bir pagan tapınağı. Klasik Yunan tapınak tarzında onarılan Garni, Ermenistan ve eski Sovyetler döneminin Yunan-Roma tarzı sütunlu tek binası.

 

Ermenistan turları

Ermenistan turu

 

Ülkenin Hristiyanlık öncesi dönemden kalan en ünlü yapısı olan Garni, Kral Tiridates tarafından MS I. yüzyılda güneş tanrısı Mihr için inşa edildi. Ermenistan 301 yılında Hristiyanlığa geçince, Kral III. Tiridates’in kız kardeşi Khosrovidukth’un yazlık sarayına çevrildi.

 

Armenia Garni

Garni, Armenia

 

Bazı kaynaklara göre Garni bir tapınak değil türbeydi ve bu sayede her yerdeki pagan yapıların yıkımından kurtuldu. Büyük 1679 depreminde çöktü. Son şeklini 1969 ve 1975 yılları arasında aldı. Bugün Ermenistan’ın en turistik yerlerinden biri ve ülkedeki yeni paganizmin merkezi.

 

Garni Armenia

Garni, Ermenistan

 

Geghard

Geghard bir kısmı dağın içine oyulmuş, kayalıklarla çevrili bir Orta Çağ manastırı ve UNESCO Dünya Mirası Alanı. Ana şapeli 1215 yılında inşa edilen manastır, dördüncü yüzyılda Aziz Gregory (Grigor Lusavorich) tarafından bir mağaranın içindeki gizli su kaynağının olduğu yerde kurulduğu için eskiden Ayrivank (Mağara Manastırı) olarak adlandırılıyordu.

 

 

Geghard Armenia

Geghard

 

Geghardavank Hayastan

Geghardavank Manastırı

 

Tapınağın bugünkü adı Geghard veya Geghardavank, Mızrak Manastırı anlamına geliyor. Söylentiye göre İsa’nın çarmıha gerilişi sırasında yaralandığı mızrak Apostle Jude tarafından buraya getirilmişti ve bugün Echmiadzin hazinesinde sergileniyor.

 

Ayrivank Armenia

Ayrivank Hayastan

 

Armenian church

Ermeni kilisesi

 

Azat Nehri Geçidi’nin bir kısmını oluşturan yüksek kayalıklar manastırı çevreliyor. Manastır kompleksindeki bazı kiliseler tamamen falez kayalıklarının oyulmasından ibaret, bazıları küçük mağaralar, diğerleri ise daha özenli yapılar. Duvarlı mimari yapıların hepsi kayalıkların derinliklerine inşa edilmiş eserler. Ermenistan’da görülmesi gereken yerlerden birisi.

 

Ermenistan rotası

Ermenistan gezi rotası

 

Ermeni kadınları

Ermenistan insanları

 

Ermeniler de Türkler gibi oynak insanlardır.

 

Ermeniler Türkler

Ermeniler

 

Ermenistan Şehirleri

Ermenistan idari olarak on tane ile (marz) ayrılıyor; Aragatsotn Marz, Ararat Marz, Armavir Marz, Gegharkunik Marz, Kotayk, Lori, Shirak, Syunik, Tavush, Vayots Dzor ve Erivan (Yerevan) Marz illeri.

 

Ermenistan turu veya tatili sırasında gezilebilecek Ermenistan şehirleri:

 

Yerevan – Ermenistan başkenti Erivan ülkenin tek büyük şehri.

Gyumri  – Gümrü ülkenin ikinci büyük kenti.

Vanadzor – Üçüncü büyük şehir.

Echmiadzin – Ermenistan dini merkezi.

Dilijan – Ormanlık dinlenme ve tatil bölgesi içeren bir Ermenistan gezi bölgesi.

Jermuk – Maden suları ve sıcak kaplıca suları ile ünlü bir yer.

Tsaghkadzor – Ermenistan’ın kayak tatili merkezi.

Sevan – Dinlenme ve yüzme ağırlıklı bir Ermenistan tatili yapmak isteyenler için Sevan Gölü kıyısındaki kasaba.

 

Sevan Lake

Sevan

 

Ermenistan’dan Türkiye’ye Nasıl Gidilir?

Gürcistan Azerbaycan Ermenistan seyahatim 1 ayı doldurunca artık Erivan’dan İstanbul’a dönmek istedim. Ermenistan Azerbaycan sınırı gibi Ermenistan Türkiye sınırı da kapalı olduğu için Gürcistan üzerinden dönmem gerekiyor. Otobüs araştırdım, yokmuş. Minibüsler var ama isim ve telefon alıyorlar, belirsiz hareket gününden önceki akşam arayıp “yarın gidiyoruz” diye haber veriyorlarmış. Ben Türkiye’ye dönüşümün planlı olmasını istedim.

 

Erivan tren istasyonu

Erivan tren garı

 

Kent merkezinde Ermeni turistleri Batum’a otobüsle tatile götüren bir turizm şirketi buldum ama Türk olduğumu öğrenince kabul etmediler. Trenle gideyim dedim, yukarıdaki Erivan tren garına gittim, hiç kimse yok, tuhaf. Ermeni arkadaşım Gohar’ı arayıp sordum, tren bozukmuş. Paraya kıyıp uçakla İstanbul’a gideyim diye havayolları bilet acentasına gittim ama uçaklar doluymuş.

 

Ermenistan Türkiye Otobüs Seferleri

Türkiye’de kaçak veya yasal olarak çalışan, dükkanlarına Türkiye’den mal almaya giden Ermenileri taşıyan Ermenistan Türkiye otobüs seferleri varmış, buldum. Ertesi gün için bir bilet aldım, laz şoförle de biraz sohbet ettim. Otobüsün saati 17:00, adam “sen altıda falan gel” deyince “ama bilette beş yazıyor” karşılığını verdim. “Burası Türkiye değil, hem seni almadan gitmeyiz” dedi. 40 saate yakın sürüyormuş Erivan – İstanbul otobüs yolculuğu. Karadan Ermenistan turu yapmak isteyenler için uygun. İstanbul Aksaray Emniyet Otogarı ile başkent Erivan arasında otobüs seferleri 38-40 saat sürüyor.

 

Ertesi gün saat dört buçukta otobüs terminaline gittim. Hava çok sıcak. Büro kalabalık, karmaşık ve bunaltıcı olduğu için genelde dışarıda, otobüsün gölgesinde durdum. Görevli bir Ermeni adam gülerek eliyle içme işareti yaptı, azcık Ermenice bilen şoför çevirdi, “gel sana büfede 100 gram votka ısmarlayayım” diyormuş. Güpegündüz ve bu sıcakta içemem dedim.

 

Türkiye Ermenistan otobüs

Erivan otobüs terminali

 

Saat beşi geçti, altı oldu, altı buçuğa yaklaştı. Şoföre sürekli “hadi artık hareket edelim” diyorum, adam gülerek “ben sana demedim mi, bunları kolay kolay toparlayamazsın” diyor. Kimi pasaportunu evde unutmuş, kimisi koltuğunun yerinden şikayet ediyor, diğerinin parası çıkışmıyor, öteki yemek yemeğe gitmiş, bir türlü otobüs hazır olamıyor. Kalkışımız yediyi buldu.

 

Muavin Ermeni kadın pasaportlarımızı topladı ama Ermenistan Gürcistan kara sınırına kadar Türk olduğumu anlamamışlar, polis “otobüste Türk var” deyince kadın “hayır İngiliz var” demiş. Yanımdaki Türkçe bilen teyze çevirdi. Pasaportum eski ve üzerinde kılıf var; İngilizce konuştuğum için beni İngiliz sanmışlar.

 

Ermenistan ve Gürcistan yollarında mola verdiğimiz basit lokantalarda para harcayan sadece benim. Ermeniler masalara yerleşip evde hazırladıkları pastırmalı ve sucuklu dürümleri yiyorlar. Onlarınkiler sarımsaksız olduğu için kokmuyor, otobüste de yiyorlar. Molalar aslında 20 dakika olsa da 40 dakikadan önce hareket edemiyoruz. Muavine “20 dakika bitti, hadi gidelim” deyince, “nasılsa gideceğiz, ne acelen var?” diyor.

 

Türkiye Ermenistan otobüs seferleri

Türkiye Ermenistan otobüsü

 

Son güne kadar uluslararası konukseverlik ağları HospitalityClub ve CouchSurfing sayesinde hep eğitimli, İngilizce bilen, dış dünyaya açık Ermenilerle tanıştım. Oysa İstanbul otobüsündekiler bir kaç kuruş para kazanabilmek için evini bırakıp bu uzun yolculukla İstanbul’a giderek bebek ve hasta bakıcılığı, tezgahtarlık, işçilik yapan yoksullar. Bebek bakmaya giden kadınların arasında bir kimyager de vardı.

 

Gece yolculuğu sırasında otobüsün tuvaletine gitmek için kalkınca yumuşak bir şeye bastım, teyzelerden biri koridorda yatıyordu, neyse ki çabuk fark edip tek ayağımla bastıktan sonra hızla çekildim. Ucuz olsun diye koltuksuz mu seyahat ediyordu, yoksa daha rahat olur diye mi gece yerde uyuyordu, bilmiyorum.

 

Durduğumuz kır lokantalarından birinde böyle metalden bir uzay gemisi var, merdivenle çıkıp içindeki masada yemek yeniyor. Vay be dedim.

 

Ermenistan lokanta

Ermenistan’da lokanta

 

Yemek yemek için tasarlanan uzay gemisinin içi.

 

Ermenistan yemek

Ermenistan’da yemek

 

Hopa sınır kapısından giriş yaptığımızda sadece ben değil herkes rahatladı, yüzler güldü. İçinde sabun ve kağıt olan, fayans kaplı tuvalet, demli çay, market, hepimize iyi geldi.

 

Ermenistan Türkiye otobüsü Erivan’dan İstanbul’a 40 saat sürdü.

Etiketler: , , , , , , ,
Bu yazı yapılan yorumlar:
 1. Yazan: cemil KÖNNEK (11 Ocak 2016 - 21:57)

  çok güzel teşekkür ederim …

 2. Yazan: AlperMetin (11 Ocak 2016 - 22:17)

  Ermenistan gezi yazılarıma ilginiz için teşekkür ederim.

 3. Yazan: Yavuz (11 Ocak 2016 - 23:03)

  Alper kaptan,YouTube da İstanbul-Erivan otobüs seyahatini gerçekleştiren bir belgesel izlemişdim.otobüs aynı Zaman’da kendisine ait Trabzonlu bi amcanın belgeseliydi.ermeni bi kadınla evli olduğunu,haftanın iki günü Erivan’da diğer 5 günü de yollarda geçiyor diye bahsetmişti belgeselde.ben nisanin Sonunda erivana gitmeyi planliyorum.yurt dışında yaşadığım için ve İngilizce bilmediğim icin acaba Almanca konuşan insanlar bulabilir miyim?hem tercümanlık Hemde rehberlik hizmeti verebilecek insanlar?

 4. Yazan: AlperMetin (12 Ocak 2016 - 09:34)

  Merhaba Yavuz Bey. Ermenistan’a gitme kararınıza sevindim, görülmeye değer bir ülke. Bildiğiniz gibi Almanca İngilizceden çok daha az yaygın konuşulan bir dil, bizdeki gibi Almanya’da yaşadıktan sonra Ermenistan’a dönmüş kişiler dışında pek sanmıyorum. Rehber veya tercüman tanıdığım yok maalesef.

 5. Yazan: Yavuz (12 Ocak 2016 - 17:05)

  Cevap için tşkler Alper hocam.

 6. Yazan: AlperMetin (12 Ocak 2016 - 17:48)

  Rica ederim.

 7. Yazan: izzet (14 Ocak 2016 - 15:07)

  Alper bey motosiklet ile balkanlar Avrupa gezileri yaptık. Acaba motosiklet ile olası Ermenistan gezisinde sıkıntı yaşayabilir miyiz.

 8. Yazan: AlperMetin (14 Ocak 2016 - 15:13)

  Merhaba İzzet Bey. Motosiklet ile Ermenistan gezisi sırasında sorun yaşayacağınızı sanmıyorum. Motosiklet ile seyahat deneyiminiz var. Yol koşulları, güvenlik, fiyatlar gezdiğiniz coğrafyadan çok farklı değil, biraz daha doğulu sadece.

 9. Yazan: Kişisel Blog (2 Şubat 2016 - 02:46)

  Sitenize tesadüfen denk geldim, paylaşımlarınız için teşekkürler.

 10. Yazan: Mücahit M. (8 Şubat 2016 - 03:40)

  Çok detaylı ve bilgilendirici bir yazı olmuş. Elinize sağlık.

 11. Yazan: ozkan (12 Şubat 2016 - 17:20)

  Dönüş yolculuğunuzu okurken yoruldum cidden. Bana uzak olsun Ermenistan en iyisi. Tşkler paylaşım için

 12. Yazan: AlperMetin (12 Şubat 2016 - 17:32)

  40 saatlik Ermenistan otobüsü sizi fena yorar o halde:). Ben de sabırla okuduğunuz için teşekkür ederim.

 13. Yazan: ugur (10 Mart 2016 - 13:09)

  sürekli türk vurgusu yapılması neden. otobüste, poliste vizede problem mi?

 14. Yazan: AlperMetin (10 Mart 2016 - 13:51)

  Ermenistan’da Türk olarak polis veya vize ya da ulaşım sorunu yaşamazsınız.

 15. Yazan: Ozan (20 Mart 2016 - 00:18)

  Merhaba alper abi, 2013 yılında ben bir cılgınlık yapıp ermenistana gitmiştim şimdi otogarın fotograflarini görünce anılar gözümde canlandi. erivan otogarında kendimi 70li yılların türk filmlerinde hissetmiştim:) cok misafirperver sıcakkanlı insanlar ayrıca tiflisten erivana gelen matruskalara da bindim yok öyle bi adrenalin tek şeritli ucurumlu yollarda cılgın atıyordu şöförler:)

 16. Yazan: AlperMetin (20 Mart 2016 - 15:17)

  Merhaba Ozan. Ermenistan’a gitmekle çok iyi yapmışsın, izlenimlerini iyi anlıyor ve hatırlıyorum:) Ermenistan’da kaç gün kaldın ve nereleri gezdin?

 17. Yazan: ozan (21 Mart 2016 - 14:08)

  3 gün kalabildim erivandaydım ben hep erivanda ki pek çok yeri gezdim ama şimdi bu yazıyla anılar depreşti tekrardan daha gümrüyü vanadzoru garniyi sevan gölünü içeren daha detaylı bir ermenistan gezisi düşünüyorum.
  alper hocam yeni yerler gezip yazdıkça kendim gezmiş kadar keyifleniyorum.

 18. Yazan: AlperMetin (21 Mart 2016 - 17:56)

  Umarım Ermenistan’ı başkent dışında da gezme fırsatınız olur. İlginize çok teşekkürler.

 19. Yazan: Mustafa kundaş (13 Haziran 2016 - 19:42)

  Alper bey ben temmuz ayında kendi arabamla ermenistana gitmeyi düşünüyorum eşim ermeni yanımda eşimde olucak. her kafadan bişeyler söylüyolar. sizce bi sıkıntı olurmu türküm diye.

 20. Yazan: AlperMetin (14 Haziran 2016 - 09:19)

  Endişe etmeyin, Ermenistan güvenli bir ülke. Türk olduğunuz için seyahatiniz sırasında sorun yaşamazsınız ama malum hassas konu ile ilgili tartışmaya girmekten kaçının.

 21. Yazan: Ersan Güler (25 Haziran 2016 - 20:30)

  Alper Bey merhabalar. Ermenistan seyahati düşünüyorum ancak diplomasimizin olmadığı bir ülke olduğu için birtakım endişelerim var. Gönül rahatlığıyla gidebileceğimiz bi yer mi Ermenistan?

 22. Yazan: AlperMetin (25 Haziran 2016 - 21:35)

  Merhaba Ersan Bey. Son yıllarda Türkiye’den Ermenistan’a gezmeye giden epey var ve memnunlar. Evet gidebilirsiniz. Ben de sorun yaşamadım.

 23. Yazan: Sırrı Toprakçı (25 Haziran 2016 - 20:49)

  İyi akşamlar Alper bey. Erivan dışındaki lokasyonlara ulaşım konusunda bilgi verebilir misiniz? Para birimi ve döviz büroları konusunda da bizleri bilgilendirirseniz seviniriz.

 24. Yazan: AlperMetin (25 Haziran 2016 - 21:39)

  Merhaba Sırrı Bey. Ermenistan’da şehirlerarası ulaşımda genelde minibüsler kullanılıyor. Erivan otobüs terminalinden gidebilirsiniz. Ermenistan para birimi dram olup 1 Türk Lirası 160 Ermenistan Dramı ediyor. Döviz bürolarından avro veya dolar karşılığında dram alabilir, ya da mevduat hesabınızda nakit lira ya da dolar bulundurup ATM makinelerinden Ermeni parası karşılığını çekebilirsiniz.

 25. Yazan: Can (6 Eylül 2016 - 18:46)

  Merhaba tiflis üzerinden ermenistanın alaverdi şehrine geçeceğim alaverdi şehrine gittiniz mi ? Güzel miydi ? Birde nasıl gidebilirim tiflis erivan otobüsüyle gitsem alaverdide insem ya da tiflisten özel taksiyle alaverdiye gitsem ? Ermeni polisi nasıldı vize konusunda

 26. Yazan: AlperMetin (9 Eylül 2016 - 13:38)

  Merhaba. Evetb gittim, doğası ve manastırları güzel. Tiflis’ten Erivan’a giden tüm ulaşım araçları Alaverdi’den geçiyor. Tren de var. Taksiyle de gidebilirsiniz ama biraz pahalı olur tabii.

 27. Yazan: Göktuğ (27 Eylül 2016 - 09:42)

  Alper bey merhaba. 2016 yazı Baltık gezimizde sitenizden çok faydalandık. 2017 yazı için Gürcistan ve Ermenistan planlıyoruz ancak eşim ve kızımın güvenlik endişeleri var.

 28. Yazan: AlperMetin (27 Eylül 2016 - 09:51)

  Merhaba Göktuğ Bey. Blog yazılarımdan yararlanmanıza sevindim. Gürcistan ve Ermenistan sıradanın üzerinde tehlike içeren ülkeler değil. Tabii bir Batı veya Kuzey Avrupa değil ama örneğin Brezilya veya Güney Afrika’dan çok daha güvenli ülkeler. Sadece Ermenistan’da malum hassas konu hakkında tartışmaya girmemenizi öneririm, yeterli.

 29. Yazan: Sinan (9 Ekim 2016 - 01:15)

  Bu ay sonu tiflis’ten erivan’a geçeceğiz. dönüşte direk batuma geçmek istiyorum ama mümkün mü bu emin değilim. tren ile 16 saat olduğunu okudum.

 30. Yazan: AlperMetin (9 Ekim 2016 - 13:18)

  Yazın Haziran ortasından Eylül sonuna kadar kadar Erivan’dan Batum’a 201 numaralı tren yaklaşık 16 saat sürüyor. İlkbahar, Sonbahar, Kış mevsimlerinde direkt tren yok. Erivan Tiflis treni 10:30 saat sürüyor. Tiflis – Batum treni ise 5 saat sürüyor.

 31. Yazan: Deniz (19 Aralık 2016 - 17:50)

  Atlas havayolları uçuyor artık Erivana.

 32. Yazan: AlperMetin (19 Aralık 2016 - 18:06)

  Erivan ulaşım bilgisi için teşekkürler.

Bu yazıya yorum yazın:

CAPTCHA
*

Uçak Biletiniz
Yurtdışı Vizesiz Turlar
ucuz uçak bileti almak için 1. web sites
    GEZDİĞİM ÜLKELER
   » Translation
Reklam Alanı
   » Etiketler


Copyright ©2012 Celebialper.com