Çelebi Alper

» Ermenistan Turu ve Otobüs

Ermenistan Turu yapmak isteyenler için gezilecek ve görülecek yerlere ulaşım ya turistik turlarla ya da benim yaptığım bağımsız Ermenistan turu sırasında olduğu gibi minibüslerle sağlanabiliyor. Son yıllarda Türkiye’den Ermenistan’ı görmek isteyenler için bazı Türk turizm şirketleri Ermenistan turları düzenliyor. Tursuz gezmek benim için her zaman daha cazip ve maceralı.

 

Ermenistan tatili

Ermenistan turu

 

Ermenistan Turu

Bu yazımda bağımsız gerçekleştirdiğim Ermenistan turu sırasında gördüğüm bazı yerler ve gezi için ülkedeki diğer görülecek yerler ve şehirler var.

 

Ermenistan turu

Ermenistan gezi turu

 

Garni

Garni Ermenistan’ın Kotayk adlı ilinde yer alan, 7.000 nüfuslu küçük bir kasaba. Garni en çok Garni Tapınağı ile biliniyor. Surb Astvatsatsin Kilisesi, Mashtots Hayrapet Kilisesi ile Tukh Manuk, Aziz Sargis ve Kraliçe Katranide türbeleri de burada. Ermenistan turu planı içerisinde mutlaka görülecek yerler arasında yer alıyor.

 

Ermenistan turu

Garni Tapınağı, Ermenistan turu

 

Milattan Sonra I. yüzyılda inşa edilen Garni Tapınağı (Garnii het’anosakan tacar) bir pagan tapınağı. Klasik Yunan tapınak tarzında onarılan Garni, Ermenistan ve eski Sovyetler döneminin Yunan-Roma tarzı sütunlu tek binası.

 

Ermenistan turları

Ermenistan turu

 

Ülkenin Hristiyanlık öncesi dönemden kalan en ünlü yapısı olan Garni, Kral Tiridates tarafından MS I. yüzyılda güneş tanrısı Mihr için inşa edildi. Ermenistan 301 yılında Hristiyanlığa geçince, Kral III. Tiridates’in kız kardeşi Khosrovidukth’un yazlık sarayına çevrildi.

 

Armenia Garni

Garni, Armenia

 

Bazı kaynaklara göre Garni bir tapınak değil türbeydi ve bu sayede her yerdeki pagan yapıların yıkımından kurtuldu. Büyük 1679 depreminde çöktü. Son şeklini 1969 ve 1975 yılları arasında aldı. Bugün Ermenistan’ın en turistik yerlerinden biri ve ülkedeki yeni paganizmin merkezi.

 

Garni Armenia

Garni, Ermenistan

 

Geghard

Geghard bir kısmı dağın içine oyulmuş, kayalıklarla çevrili bir Orta Çağ manastırı ve UNESCO Dünya Mirası Alanı. Ana şapeli 1215 yılında inşa edilen manastır, dördüncü yüzyılda Aziz Gregory (Grigor Lusavorich) tarafından bir mağaranın içindeki gizli su kaynağının olduğu yerde kurulduğu için eskiden Ayrivank (Mağara Manastırı) olarak adlandırılıyordu.

 

 

Geghard Armenia

Geghard

 

Geghardavank Hayastan

Geghardavank Manastırı

 

Tapınağın bugünkü adı Geghard veya Geghardavank, Mızrak Manastırı anlamına geliyor. Söylentiye göre İsa’nın çarmıha gerilişi sırasında yaralandığı mızrak Apostle Jude tarafından buraya getirilmişti ve bugün Echmiadzin hazinesinde sergileniyor.

 

Ayrivank Armenia

Ayrivank Hayastan

 

Armenian church

Ermeni kilisesi

 

Azat Nehri Geçidi’nin bir kısmını oluşturan yüksek kayalıklar manastırı çevreliyor. Manastır kompleksindeki bazı kiliseler tamamen falez kayalıklarının oyulmasından ibaret, bazıları küçük mağaralar, diğerleri ise daha özenli yapılar. Duvarlı mimari yapıların hepsi kayalıkların derinliklerine inşa edilmiş eserler. Ermenistan’da görülmesi gereken yerlerden birisi.

 

Ermenistan rotası

Ermenistan gezi rotası

 

Ermeni kadınları

Ermenistan insanları

 

Ermeniler de Türkler gibi oynak insanlardır.

 

Ermeniler Türkler

Ermeniler

 

Ermenistan Şehirleri

Ermenistan idari olarak on tane ile (marz) ayrılıyor; Aragatsotn Marz, Ararat Marz, Armavir Marz, Gegharkunik Marz, Kotayk, Lori, Shirak, Syunik, Tavush, Vayots Dzor ve Erivan (Yerevan) Marz illeri.

 

Ermenistan turu veya tatili sırasında gezilebilecek Ermenistan şehirleri:

 

Yerevan – Ermenistan başkenti Erivan ülkenin tek büyük şehri.

Gyumri  – Gümrü ülkenin ikinci büyük kenti.

Vanadzor – Üçüncü büyük şehir.

Echmiadzin – Ermenistan dini merkezi.

Dilijan – Ormanlık dinlenme ve tatil bölgesi içeren bir Ermenistan gezi bölgesi.

Jermuk – Maden suları ve sıcak kaplıca suları ile ünlü bir yer.

Tsaghkadzor – Ermenistan’ın kayak tatili merkezi.

Sevan – Dinlenme ve yüzme ağırlıklı bir Ermenistan tatili yapmak isteyenler için Sevan Gölü kıyısındaki kasaba.

 

Sevan Lake

Sevan

 

Ermenistan’dan Türkiye’ye Nasıl Gidilir?

Gürcistan Azerbaycan Ermenistan seyahatim 1 ayı doldurunca artık Erivan’dan İstanbul’a dönmek istedim. Ermenistan Azerbaycan sınırı gibi Ermenistan Türkiye sınırı da kapalı olduğu için Gürcistan üzerinden dönmem gerekiyor. Otobüs araştırdım, yokmuş. Minibüsler var ama isim ve telefon alıyorlar, belirsiz hareket gününden önceki akşam arayıp “yarın gidiyoruz” diye haber veriyorlarmış. Ben Türkiye’ye dönüşümün planlı olmasını istedim.

 

Erivan tren istasyonu

Erivan tren garı

 

Kent merkezinde Ermeni turistleri Batum’a otobüsle tatile götüren bir turizm şirketi buldum ama Türk olduğumu öğrenince kabul etmediler. Trenle gideyim dedim, yukarıdaki Erivan tren garına gittim, hiç kimse yok, tuhaf. Ermeni arkadaşım Gohar’ı arayıp sordum, tren bozukmuş. Paraya kıyıp uçakla İstanbul’a gideyim diye havayolları bilet acentasına gittim ama uçaklar doluymuş.

 

Ermenistan Türkiye Otobüs Seferleri

Türkiye’de kaçak veya yasal olarak çalışan, dükkanlarına Türkiye’den mal almaya giden Ermenileri taşıyan Ermenistan Türkiye otobüs seferleri varmış, buldum. Ertesi gün için bir bilet aldım, laz şoförle de biraz sohbet ettim. Otobüsün saati 17:00, adam “sen altıda falan gel” deyince “ama bilette beş yazıyor” karşılığını verdim. “Burası Türkiye değil, hem seni almadan gitmeyiz” dedi. 40 saate yakın sürüyormuş Erivan – İstanbul otobüs yolculuğu. Karadan Ermenistan turu yapmak isteyenler için uygun. İstanbul Aksaray Emniyet Otogarı ile başkent Erivan arasında otobüs seferleri 38-40 saat sürüyor.

 

Ertesi gün saat dört buçukta otobüs terminaline gittim. Hava çok sıcak. Büro kalabalık, karmaşık ve bunaltıcı olduğu için genelde dışarıda, otobüsün gölgesinde durdum. Görevli bir Ermeni adam gülerek eliyle içme işareti yaptı, azcık Ermenice bilen şoför çevirdi, “gel sana büfede 100 gram votka ısmarlayayım” diyormuş. Güpegündüz ve bu sıcakta içemem dedim.

 

Türkiye Ermenistan otobüs

Erivan otobüs terminali

 

Saat beşi geçti, altı oldu, altı buçuğa yaklaştı. Şoföre sürekli “hadi artık hareket edelim” diyorum, adam gülerek “ben sana demedim mi, bunları kolay kolay toparlayamazsın” diyor. Kimi pasaportunu evde unutmuş, kimisi koltuğunun yerinden şikayet ediyor, diğerinin parası çıkışmıyor, öteki yemek yemeğe gitmiş, bir türlü otobüs hazır olamıyor. Kalkışımız yediyi buldu.

 

Muavin Ermeni kadın pasaportlarımızı topladı ama Ermenistan Gürcistan kara sınırına kadar Türk olduğumu anlamamışlar, polis “otobüste Türk var” deyince kadın “hayır İngiliz var” demiş. Yanımdaki Türkçe bilen teyze çevirdi. Pasaportum eski ve üzerinde kılıf var; İngilizce konuştuğum için beni İngiliz sanmışlar.

 

Ermenistan ve Gürcistan yollarında mola verdiğimiz basit lokantalarda para harcayan sadece benim. Ermeniler masalara yerleşip evde hazırladıkları pastırmalı ve sucuklu dürümleri yiyorlar. Onlarınkiler sarımsaksız olduğu için kokmuyor, otobüste de yiyorlar. Molalar aslında 20 dakika olsa da 40 dakikadan önce hareket edemiyoruz. Muavine “20 dakika bitti, hadi gidelim” deyince, “nasılsa gideceğiz, ne acelen var?” diyor.

 

Türkiye Ermenistan otobüs seferleri

Türkiye Ermenistan otobüsü

 

Son güne kadar uluslararası konukseverlik ağları HospitalityClub ve CouchSurfing sayesinde hep eğitimli, İngilizce bilen, dış dünyaya açık Ermenilerle tanıştım. Oysa İstanbul otobüsündekiler bir kaç kuruş para kazanabilmek için evini bırakıp bu uzun yolculukla İstanbul’a giderek bebek ve hasta bakıcılığı, tezgahtarlık, işçilik yapan yoksullar. Bebek bakmaya giden kadınların arasında bir kimyager de vardı.

 

Gece yolculuğu sırasında otobüsün tuvaletine gitmek için kalkınca yumuşak bir şeye bastım, teyzelerden biri koridorda yatıyordu, neyse ki çabuk fark edip tek ayağımla bastıktan sonra hızla çekildim. Ucuz olsun diye koltuksuz mu seyahat ediyordu, yoksa daha rahat olur diye mi gece yerde uyuyordu, bilmiyorum.

 

Durduğumuz kır lokantalarından birinde böyle metalden bir uzay gemisi var, merdivenle çıkıp içindeki masada yemek yeniyor. Vay be dedim.

 

Ermenistan lokanta

Ermenistan’da lokanta

 

Yemek yemek için tasarlanan uzay gemisinin içi.

 

Ermenistan yemek

Ermenistan’da yemek

 

Hopa sınır kapısından giriş yaptığımızda sadece ben değil herkes rahatladı, yüzler güldü. İçinde sabun ve kağıt olan, fayans kaplı tuvalet, demli çay, market, hepimize iyi geldi.

 

Ermenistan Türkiye otobüsü Erivan’dan İstanbul’a 40 saat sürdü.

Etiketler: , , , , , , ,

“Ermenistan Turu ve Otobüs” için 54 yorum

 1. cemil KÖNNEK dedi ki:

  çok güzel teşekkür ederim …

  1. AlperMetin dedi ki:

   Ermenistan gezi yazılarıma ilginiz için teşekkür ederim.

 2. Yavuz dedi ki:

  Alper kaptan,YouTube da İstanbul-Erivan otobüs seyahatini gerçekleştiren bir belgesel izlemişdim.otobüs aynı Zaman’da kendisine ait Trabzonlu bi amcanın belgeseliydi.ermeni bi kadınla evli olduğunu,haftanın iki günü Erivan’da diğer 5 günü de yollarda geçiyor diye bahsetmişti belgeselde.ben nisanin Sonunda erivana gitmeyi planliyorum.yurt dışında yaşadığım için ve İngilizce bilmediğim icin acaba Almanca konuşan insanlar bulabilir miyim?hem tercümanlık Hemde rehberlik hizmeti verebilecek insanlar?

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba Yavuz Bey. Ermenistan’a gitme kararınıza sevindim, görülmeye değer bir ülke. Bildiğiniz gibi Almanca İngilizceden çok daha az yaygın konuşulan bir dil, bizdeki gibi Almanya’da yaşadıktan sonra Ermenistan’a dönmüş kişiler dışında pek sanmıyorum. Rehber veya tercüman tanıdığım yok maalesef.

 3. Yavuz dedi ki:

  Cevap için tşkler Alper hocam.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Rica ederim.

 4. izzet dedi ki:

  Alper bey motosiklet ile balkanlar Avrupa gezileri yaptık. Acaba motosiklet ile olası Ermenistan gezisinde sıkıntı yaşayabilir miyiz.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba İzzet Bey. Motosiklet ile Ermenistan gezisi sırasında sorun yaşayacağınızı sanmıyorum. Motosiklet ile seyahat deneyiminiz var. Yol koşulları, güvenlik, fiyatlar gezdiğiniz coğrafyadan çok farklı değil, biraz daha doğulu sadece.

 5. Kişisel Blog dedi ki:

  Sitenize tesadüfen denk geldim, paylaşımlarınız için teşekkürler.

 6. Mücahit M. dedi ki:

  Çok detaylı ve bilgilendirici bir yazı olmuş. Elinize sağlık.

 7. ozkan dedi ki:

  Dönüş yolculuğunuzu okurken yoruldum cidden. Bana uzak olsun Ermenistan en iyisi. Tşkler paylaşım için

  1. AlperMetin dedi ki:

   40 saatlik Ermenistan otobüsü sizi fena yorar o halde:). Ben de sabırla okuduğunuz için teşekkür ederim.

 8. ugur dedi ki:

  sürekli türk vurgusu yapılması neden. otobüste, poliste vizede problem mi?

  1. AlperMetin dedi ki:

   Ermenistan’da Türk olarak polis veya vize ya da ulaşım sorunu yaşamazsınız.

 9. Ozan dedi ki:

  Merhaba alper abi, 2013 yılında ben bir cılgınlık yapıp ermenistana gitmiştim şimdi otogarın fotograflarini görünce anılar gözümde canlandi. erivan otogarında kendimi 70li yılların türk filmlerinde hissetmiştim:) cok misafirperver sıcakkanlı insanlar ayrıca tiflisten erivana gelen matruskalara da bindim yok öyle bi adrenalin tek şeritli ucurumlu yollarda cılgın atıyordu şöförler:)

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba Ozan. Ermenistan’a gitmekle çok iyi yapmışsın, izlenimlerini iyi anlıyor ve hatırlıyorum:) Ermenistan’da kaç gün kaldın ve nereleri gezdin?

 10. ozan dedi ki:

  3 gün kalabildim erivandaydım ben hep erivanda ki pek çok yeri gezdim ama şimdi bu yazıyla anılar depreşti tekrardan daha gümrüyü vanadzoru garniyi sevan gölünü içeren daha detaylı bir ermenistan gezisi düşünüyorum.
  alper hocam yeni yerler gezip yazdıkça kendim gezmiş kadar keyifleniyorum.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Umarım Ermenistan’ı başkent dışında da gezme fırsatınız olur. İlginize çok teşekkürler.

 11. Mustafa kundaş dedi ki:

  Alper bey ben temmuz ayında kendi arabamla ermenistana gitmeyi düşünüyorum eşim ermeni yanımda eşimde olucak. her kafadan bişeyler söylüyolar. sizce bi sıkıntı olurmu türküm diye.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Endişe etmeyin, Ermenistan güvenli bir ülke. Türk olduğunuz için seyahatiniz sırasında sorun yaşamazsınız ama malum hassas konu ile ilgili tartışmaya girmekten kaçının.

 12. Ersan Güler dedi ki:

  Alper Bey merhabalar. Ermenistan seyahati düşünüyorum ancak diplomasimizin olmadığı bir ülke olduğu için birtakım endişelerim var. Gönül rahatlığıyla gidebileceğimiz bi yer mi Ermenistan?

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba Ersan Bey. Son yıllarda Türkiye’den Ermenistan’a gezmeye giden epey var ve memnunlar. Evet gidebilirsiniz. Ben de sorun yaşamadım.

 13. Sırrı Toprakçı dedi ki:

  İyi akşamlar Alper bey. Erivan dışındaki lokasyonlara ulaşım konusunda bilgi verebilir misiniz? Para birimi ve döviz büroları konusunda da bizleri bilgilendirirseniz seviniriz.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba Sırrı Bey. Ermenistan’da şehirlerarası ulaşımda genelde minibüsler kullanılıyor. Erivan otobüs terminalinden gidebilirsiniz. Ermenistan para birimi dram olup 1 Türk Lirası 160 Ermenistan Dramı ediyor. Döviz bürolarından avro veya dolar karşılığında dram alabilir, ya da mevduat hesabınızda nakit lira ya da dolar bulundurup ATM makinelerinden Ermeni parası karşılığını çekebilirsiniz.

 14. Can dedi ki:

  Merhaba tiflis üzerinden ermenistanın alaverdi şehrine geçeceğim alaverdi şehrine gittiniz mi ? Güzel miydi ? Birde nasıl gidebilirim tiflis erivan otobüsüyle gitsem alaverdide insem ya da tiflisten özel taksiyle alaverdiye gitsem ? Ermeni polisi nasıldı vize konusunda

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba. Evetb gittim, doğası ve manastırları güzel. Tiflis’ten Erivan’a giden tüm ulaşım araçları Alaverdi’den geçiyor. Tren de var. Taksiyle de gidebilirsiniz ama biraz pahalı olur tabii.

 15. Göktuğ dedi ki:

  Alper bey merhaba. 2016 yazı Baltık gezimizde sitenizden çok faydalandık. 2017 yazı için Gürcistan ve Ermenistan planlıyoruz ancak eşim ve kızımın güvenlik endişeleri var.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba Göktuğ Bey. Blog yazılarımdan yararlanmanıza sevindim. Gürcistan ve Ermenistan sıradanın üzerinde tehlike içeren ülkeler değil. Tabii bir Batı veya Kuzey Avrupa değil ama örneğin Brezilya veya Güney Afrika’dan çok daha güvenli ülkeler. Sadece Ermenistan’da malum hassas konu hakkında tartışmaya girmemenizi öneririm, yeterli.

 16. Sinan dedi ki:

  Bu ay sonu tiflis’ten erivan’a geçeceğiz. dönüşte direk batuma geçmek istiyorum ama mümkün mü bu emin değilim. tren ile 16 saat olduğunu okudum.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Yazın Haziran ortasından Eylül sonuna kadar kadar Erivan’dan Batum’a 201 numaralı tren yaklaşık 16 saat sürüyor. İlkbahar, Sonbahar, Kış mevsimlerinde direkt tren yok. Erivan Tiflis treni 10:30 saat sürüyor. Tiflis – Batum treni ise 5 saat sürüyor.

 17. Deniz dedi ki:

  Atlas havayolları uçuyor artık Erivana.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Erivan ulaşım bilgisi için teşekkürler.

 18. Onur dedi ki:

  Alper bey,
  Bu yazınızda detaylıca Erivan dışındaki görmeye değer yerleri anlatmışsınız ben yeni gördüm ve okudum.
  Sanırım en az 4-5 gün ayırmak gerekiyor Ermenistan için.
  Yazıyı okuyunca beni endişelendiren Erivan’dan geri Tiflis’e nasıl dönerim?
  Erivan otobüs garına gelsem, direk herhangi bir saatte Tiflis’e otobüs olur mu?
  Belli günler ve belli saatlerde mi kalkıyor?
  Bileti önceden mi almak gerekiyor, kalkış saatine yakın alabilir miyim?
  Sizin başınıza geldiği gibi, türk olduğum için otobüslerin beni almaması mümkün mü?
  Kısaca Erivan’dan geri Tiflis’e nasıl dönebilirim?

  1. AlperMetin dedi ki:

   Evet 4 günden kısa olmaz. Ermenistan başkenti Erivan otobüs terminalinden Tiflis’e otobüs 12 saat sürüyor. Minibüsler (marshutka) daha pahalı ama çok daha hızlı gidiyor. Türk olduğum için beni almayan otobüs sıradan bir yolcu otobüsü değil, bir turist otobüsü idi; terminalden böyle bir durum yaşamazsınız kesinlikle. Teorik olarak kalkış saatleri var ve 09:00’dan başlayıp tek sayılı saatlerde olmak üzere 2 saatte bir, ama bu kalkış saatlerine uyulduğu pek görülmüş bir şey değil. 7 kişilik rahat Mercedes Benz minivanlar da var, bilet fiyatı Ermenistan para birimi dram ile 8.000 AMD yani 60TL. Otobüsler ise 5000 dram civarı. Tiflis’e gitmeye karar verdiğiniz günden bir gün önce gidip yer ayırtmanızı öneririm. Bilet veya rezervasyonsuz gidip Kilikia Otobüs Terminali’nde rastgele araç bulmayı düşünürseniz sabah saatlerinde gitmeniz önerilir.

 19. Onur dedi ki:

  Alper Bey, detaylı yanıtınız için teşekkürler.
  Ben nasıl olsa yanıt gelince bana bildirim gelir diye siteye girip bakmadım, bildirim gelmeyince girip bakayım dedim yanıt verilmiş ama bildirim gelmedi. Ben mi bir şeyleri iptal ettim, tekrar nasıl açabilirim?
  Yanıt yazdığım sayfaya otomatik abone olma seçeneği vardı eskiden yanlış hatırlamıyorsam. Tabi istediğimiz zaman kapatabilme özgürlüğüyle.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Rica ederim. Yorum yaparken altta “gelecek yorumlardan beni haberdar et” seçeneği var, o kutuyu tıklarsanız size bildirim e-posta olarak gitmesi gerekiyor.

 20. Onur dedi ki:

  Yorum kutucuğunun altında güvenlik kodunu girdiğim küçük bir kutu var sadece, başka bir seçenek görünmüyor.
  Benim pc de sorun olabilir mi?

  1. AlperMetin dedi ki:

   Ermenistan Turu yazıma yorum yazarken yaşadığınız sorunu çözdüm.

 21. ugur dedi ki:

  nisan gibi gitmek istiyorum ama 24 nisana denk geliyor gezim. mantıklı olur mu sizce o tarihte orda bulunmak??

  1. AlperMetin dedi ki:

   24 Nisanda Ermenistan’a gitmek için herhangi bir sakınca yok.

 22. İHSAN ALSANCAK dedi ki:

  Türk olduğum için orada herhangi bir baskıya maruz kalır mıyım turist olarak gittiğim için ?

  1. AlperMetin dedi ki:

   Ermenistan’da Türk olarak seyahat ederken sorun yaşamazsınız. Kritik konularda tartışmaya girmekten kaçınmanızı öneririm yine de tedbir olarak.

   1. İHSAN ALSANCAK dedi ki:

    Tabii ki, kritik konulara girmem tabii ki sadece onların gözünde nede olsa ön yargı olabileceği varsayımdan yola çıkılacağı düşünülerek merak etmiştim Zaten amacımız dostluk sevgi ve turizm.

    1. AlperMetin dedi ki:

     Çok iyi dediniz, amacımız ülkelerini görmek ve dostluk kurmak. Ermenistan’da sorun yaşayacağınızı hiç sanmıyorum. Orada olmak sıra dışı, ilginç anlar yaşayacağınızı tahmin ediyorum.

     1. İHSAN ALSANCAK dedi ki:

      elbette önemli olan sanat sinema müzik resim kültürleri tanımak

      teşekkürler bilginize

      saygılar İSTANBUL dan

 23. hasan dedi ki:

  Dostum benim de aklimdan geçiyor bir Ermenistan gezisi. Kızlar nasil?
  Ingilizce biliyorlar mı? Özgurler mi? Türk deyince olay cıkarirlar mı?

 24. Ümit dedi ki:

  Ermenistan sınırına bir kaç kez gittim ama Ermenistan’a hiç gidemedim. Bu yazıyı okuduktan sonra gitmiş kadar oldum. Teşekkürler.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Ermenistan yazılarıma ilginize teşekkür ederim. Karadan rahatça giriş yapılabilen bir ülke, umarım gidersiniz. İyi günler.

 25. Cenker Tanrıkulu dedi ki:

  Merhaba Alper abi görüşmeyeli çok oldu. Facebook’ta bu Ermenistan durumunu gördüm. açtım şu an nerelere gittiğini okuyorum çok güzel yazmışssın devamınını diler tebriklerimi sunarım umarım ileride banada yurt dışı için yardım edersin..

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba Cenker. Gezi yazılarımı okuduğun için teşekkür ederim. Yakında gitmek için uzaklarda ülkeler bakıyorum yine. Elbette yardım ederim.

 26. Muazzez dedi ki:

  Blogunuzu severek takip ediyorum bu yaziniza da bayildim. Kuzey Kore ve Mogolistan da cadirda yediğiniz o garip yiyecekler icin ayrica tebrik ediyorum hepsini bizim icin deneyimlemeniz ayricalik basarilarinizin devamini dilerken bir yeni zelanda ve avustralya alabiliriz diye umit ediyorum ilerde.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Çok teşekkür ediyorum, Ermenistan ve diğer seyahat yazılarımı beğenmenize sevindim. Yeni Zelanda Avustralya ve Papua Yeni Gine için 1 aylık bilet baktım bu yaz için ama çok fazla tutuyor. Ama vazgeçmiş değilim. Esenlikler.

 27. Duygu dedi ki:

  Merhaba Alper bey,

  Uzun zamandır Ermenistan üzerine gezi planı çıkartmaya çalışıyorum. Yerevan’dan Sevan gölüne gitmeyi planlıyoruz. Ancak tur kullanmak istemiyoruz. Otobüs vs gibi imkanlar mevcut mu? Maalesef detayı hiç bir blogda bulamıyorum.

  Teşekkürler

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba. Isahakyan Caddesindeki Drama Tiyatrosunun onunden Sevana minibusler kalkiyor. Sasuntsi David Tren Istasyonundan da tren var. 1 saat kadar suruyor minibus yolculugu. Jaqponyadan selamlar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Reklam Alanı
İtalya Turları
Reklam Alanı
    GEZDİĞİM ÜLKELER
   » Translation
Reklam Alanı
   » Etiketler


Copyright ©2012 Celebialper.com