Estonya Haritası ve Konumu

Estonya bir Kuzey Avrupa ve Baltık ülkesi. Doğusunda Rusya, güneyinde Letonya ile kara sınırı var. Kuzeyi Finlandiya Körfezi, Doğusu Baltık Denizi ile çevrili. En büyük iki adası Baltık Denizi’ndeki Saaremaa ile Hiiumaa. Küçük ve güzel coğrafyası rahatça gezilebiliyor.

 

estonya nerede

Estonia map. Harita.

 

Estonya Para Birimi ve Fiyatlar

Estonya para birimi kroon (EEK) 2011 yılında terk edildi ve Avroya geçildi. Ülkede fiyatlar pahalı değil ama pek ucuz bir ülke de sayılmaz. Örneğin ucuz bir lokantada yemek yaklaşık 3-5 Avro, orta halli lokantada üç kap yemek 12-15 Avro, litrelik süt 0.5 Avro, 1,5 litrelik su 0.7 Avro, yerli bira 1 Avro, ekmek 0.5 Avro, 1 litre benzin 1,3 Avro, peynirin kilosu 6 Avro. Aylık ortalama net gelir 700 Avro.

 

Estonya’da Gezilecek Yerler ve Şehirler

Estonya’da gezilecek yerler hakkında pratik bilgiler vereyim, sonra da ayrıntılı yazacağım.

 

Tallinn

Esyonya’nın başkenti Tallinn’in Orta Çağı yaşatan ünlü tarihi merkezi Toompea Tepesi arnavut kaldırımlı sokaklar ve tarihi evlerle dolu. Tarihi Kent UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alıyor ve surlarının çevresinde güzel parklar var. Başkent Tallinn’de içinde belli bir anda kaç kişinin yaşadığını hiç kimsenin bilmediği üç katlı ahşap komün evinde kalmak benim için sıra dışı bir deneyimdi. Başkenti görmeden Estonya gezisi olmaz elbette. Gece hayatı nasıl diye merak edenler için eski kentte güzel barlar ve eğlence yerleri var.

 

estonya gezilecek yerler

Estonya’da gezilecek yerler – başkent Tallinn.

 

Tartu

Ülkenin ikinci büyük ve en eski kenti Tartu, üniversiteleri ve entelektüel yaşamı ile ünlü bir yer. Gençlerin tamamı iyi İngilizce konuşuyor, yaşlılar bile anlıyor. Başkent ve birçok yerden otobüsle kolayca gidilebiliyor. Örneğin Tallinn-Tartu otobüsleri 3 saat sürüyor ve bilet fiyatları 10 Avro civarında. Başkentten Tartu’ya giden Edelarautee treni de 3 saat sürüyor; birinci sınıf bilet fiyatı 13 Avro, ikinci sınıf 9 Avro. Ben Tartu’da CouchSurfing arkadaşım Kadi’nin kırmızı ahşap evinde kaldım.

 

estonya türk tartu

Estonya gezisi, Tartu. hakkında bilgi.

 

Parnu

Ülkede yaz tatilinin en ünlü kenti Parnu beyaz kumsalları, kaplıcaları ve güzel parklarıyla görülecek yerler arasında. Çok sayıda konser, tiyatro ve konferans da yapılıyor. Başkentten tren veya otobüsle 2,5 saatte gidilebiliyor. Parnu’da gezilecek yerler arasında Orta Çağdan kalma Eski Kent, ahşap villalar, Modern Sanat Müzesi, Belediye Binası, Jekaterina Kilisesi, Seegi Maja, müzisyen Raimond Valgre heykeli var. Turistik ve hoş bir yer.

 

estonya kızları

Parnu gezi bilgileri.

 

Haapsalu

Batı kıyısındaki deniz tatili merkezi Haapsalu tarihi, ılık denizi, çamur banyoları, yürüyüş yolları, piknik parkları, kibar insanları ile Estonya’da gezilecek yerler arasında yer alıyor. Haapsalu’da görülmesi gereken yerler arasında Laanemaa Müzesi, Demiryolu Müzesi, Sovyet Kiltsi Askeri Havaalanı, Cyrillus Kreek Müzesi, Maria Magdaleena Kilisesi, Haapsalu Shawl Müzesi, Afrika Plajı ve İsveç Pazarı var.

 

Rakvere

Küçük ve sakin şehirde Punk Müzik Festivali, uluslararası Green Christmas Müzik festivali, ve iki yılda bir Baltoscandal adlı uluslararası tiyatro festivali yapılıyor. Hip-hop ve elektronik müzik hayranlarıyla dolu Rakvere’de gezilecek yerler arasında Kale, Tarvas heykeli, kent meydanı, Barok Holy Trinity Kilisesi, Theotokos Ortodoks Kilisesi, Kohala Manor var. Burada da CS sayesinde ahşap bir evde konuk oldum. Bence ülkedeki görülecek yerler arasında yer alıyor.

 

Saaremaa Adası

Ülkenin en büyük adası Saaremaa’daki tek kasaba Kuressaare. Adada sekiz bin yıldır insan yerleşimi var. Tarih boyu birçok savaş ve Almanya, Danimarka, İsveç ve Rusya işgallerini yaşadı. Geleneksel olarak adanın erkekleri denizdeyken kadınları toprakla uğraşıyor. Komşu ada Hiiumaa ile dalga geçen fıkraları, hala çalışan yeldeğirmenleri, ev yapımı biraları ünlü. Küçük tarihi kasabadaki en önemli turistik görülecek yer merkezdeki Kuressaare Kalesi. Kalede Saaremaa Müzesi de var.

 

Saaremaa, Estonia gezi

Estonya’da gezilecek yerler – Saaremaa.

 

Viljandi

Kasabadaki en önemli etkinlik Viljandi Folk Müzik Festivali. Gezilecek yerler arasında Viljandi Kalesi, Trepimagi Merdiven Tepesi, art novo Vaikemoisa binası, St. Paul Kilisesi ve Heimtali Müzesi var.

 

Hiiumaa

Ülkenin ikinci büyük adası Hiiumaa deniz fenerleri, bakir doğası, Haç Tepesi, insanlarının espri anlayışı ile ünlü bir yer. Pühalepa Kilisesi, meşe ormanı, Askeri Müze, Kuriste Kilisesi, Tahkuna Deniz Feneri, Suuremoisa küla Kalesi, adada gezilecek yerler.

 

estonya seyahat rehberi

Hiiumaa.

 

Estonya’da görülecek yerler – EDEN

Ülkedeki EDEN etiketli birçok doğa ve tarih hazinesi var. Bunlardan bazıları bir Estonya gezi planı için cazip:

– Sooma Ulusal Parkı

– Lahemaa Ulusal Parkı

– Vortsjarv Gölü

– Matsalu Ulusal Parkı

– Vilsandi Ulusal Parkı

– Saadjarv Buz Çağı Merkezi

 

Estonya Yemekleri ve Mutfağı – Ne Yenir?

Estonya yemekleri İskandinavya, Rusya ve Almanya mutfaklarının da lezzetlerini taşıyor. Et, sosis, patates, krema, turşu, salatalar ve esmer ekmek Estonya mutfağı ana malzemelerinden bazıları.

 

estonya mutfağı

Estonya yemekleri

 

Estonya’nın milli ve ünlü yemeği kan sosisi (verivorst) ve yanında lahana turşusu (sauerkraut) yemeği mulgikapsad. Estonya mutfağı Sovyet döneminde birçok Rus yemeğini kültürüne kattı. Örneğin Rusçası metana olan ekşimsi krema hapukoor, kartulisalat ve patates salatasına katılıyor. Ülke Sovyetler Birliği döneminde bir gıda üretim merkeziydi. Estonya yemekleri arasında yaban domuzu, büyük boynuzlu geyik, geyik mangal, ayı eti de var. 

 

estonya mutfağı

Estonya mutfağı tatlılarından kohuke.

 

Ülkede Kalev çikolataları ünlü yiyecekler arasında. Kohuke adlı tatlı, aromalı lorun çikolata ile kaplanması ile yapılıyor. Estonya’nın milli tatlısı kama, pişirilip kurutulmuş çavdar, arpa, bezelye, süt, şeker ve baldan yapılıyor.

 

Estonya İçkileri

Ülkenin milli içkileri Saku veya A. Le Coq bira, Viru Valge votka ve roma benzeyen bitkisel Vana Tallinn likörü. Alkolsüz içecek kali mayalı esmer ekmekten üretiliyor ve Rus içeceği kvass ile aynı. Kefir de içiliyor.

 

Vana Tallinn

Estonya içkileri – Vana Tallinn.

 

Ülkede okumak ve çalışmak isteyenler için yazım – Tallinn: Yaşam, Üniversite, Fiyatlar