Çelebi Alper

» İzlanda Bilgi ve Gezi Rehberi

İzlanda bilgi ve gezi rehberi olarak hazırladığım bu yazı, İzlanda vizesi, para birimi, hava durumu, nüfusu, tarihi, ulaşım, gezilecek yerler hakkında bir rehber gezi yazısı. Kuzey Atlantik Okyanusu, Kutup Dairesi yakınında yer alan İzlanda, Türkiye’den gezmek ve yaşamak isteyen çok sayıda kişinin merak ettiği bir ülke. Avrupa’nın en düşük nüfus yoğunluklu ülkesi İzlanda, bakir doğası, sıcak su gayzerleri, şelaleleri, refah yaşamı, volkanik ve jeolojik etkinlikleri, balık ve koyunları ile ünlü bir ülke. Şimdi İzlanda hakkında bilgiler ve gezi rehberi notlarına bakalım.

 

izlanda bilgi gezi rehberi

İzlanda bilgi ve gezi rehberi

 

İzlanda Bilgi ve Gezi Rehberi

İzlanda bilgi ve gezi rehberi olarak ülkenin konumu, nüfusu, doğası, hava durumu, iklimi, mevsimler, vize, para birimi, gezilecek yerler, nasıl gidilir gibi konuları anlatıyorum.

 

İzlanda Hakkında Bilgi

Norveç İzlanda Grönland seyahatim sırasında gittiğim İzlanda, Avrupa kıtasına ait ama ana karadan epey uzakta, Kuzey Amerika ile Avrupa arasında bir köprü konumunda. İzlanda kültürü dünyadan yalıtılmışlık ve aşırı doğa koşulları ile şekillenmiş. Kuzey Atlantik Okyanusu’nda yer alan Nordik ada ülkesi İzlanda’nın nüfusu 333.000, yüz ölçümü 103.000 kilometre kare. En büyük şehri ve başkenti Reykjavik. Ülke karasının çoğu kum, lav tabakaları, dağlar, buzullar, eriyip denize dökülen buzul nehirleriyle dolu.

 

izlanda hakkında bilgiler

İzlanda hakkında bilgi

 

Tarihi Landnamabok el yazmasına göre ülkede ilk yerleşim, Ingolfr Arnarson adlı Norveçli kabile reisinin 874 yılında ilk yerleşen kişi olmasıyla başladı. Tarihte Danimarka, Norveç ve diğer İskandinav ülkelerinin yönetiminde kalan İzlanda 1918’de bağımsızlığını kazandı. Önceleri sadece balıkçılıkla geçinen yoksul bir ülke olmasına rağmen yirminci yüzyılın ikinci yarısında üretim, finans, biyoteknoloji sektörleriyle hızla gelişti ve bugün yaşam kalitesi en yüksek ülkeler arasında.

 

izlanda gezi rehberi

İzlanda gezi rehberi

 

İzlanda Haritası

Kuzey Amerika ile Avrupa kıtasının kuzeyinin arasında kalan ülke, Kuzey Buz Denizi ile Kuzey Atlantik Okyanusu’nda bir ada. 63 ile 68 derece Kuzey enlemleri ve 25 ile 13 derece Batı boylamları arasında bir konuma sahip.

 

izlanda harita

İzlanda haritası

 

İzlanda Hava Durumu ve İklimi

Çok kuzeyde olmasına rağmen Körfez Akıntısı (Gulf Stream) sayesinde İzlanda hava durumu ve iklimi aşırı soğuk ve sert değil. Yüksek enlemde yer alması ve deniz etkisiyle yazları hava serin geçiyor. Adalarında tundra iklimi hakim. Kıyılarda yarı arktik (subarctic) iklim yaşanıyor. Ilık Kuzey Atlantik Akıntısı sayesinde aynı enlemdeki dünyanın diğer yerlerinden daha yüksek yıllık sıcaklıklar kaydediliyor.

 

izlanda hava durumu iklim

İzlanda hava durumu

 

Ülkenin güney kıyıları kuzeyden daha sıcak, ıslak ve rüzgarlı. En soğuk kısım orta iç bölgedeki yüksek topraklar. Kuzeydeki alçak karasal alanlar çorak. Kışın kuzeyde, güneye göre daha fazla kar yağıyor. Başkent Reykjavik’te hava durumu Yazın 7 ila 13 santigrad derece, Kışın -3 ila 2 derece arasında seyrediyor. Baharda ise örneğin Nisan ayında 1 ila 6 derece arasında.

 

izlanda bilgi gezi rehber

İzlanda bilgi rehberi

 

İzlanda’ya Ne Zaman, Hangi Mevsimde Gidilir?

İzlanda’ya yılın hangi döneminde, ne zaman ve hangi mevsimde veya ayda gitmek en iyisi diye sorarsanız bu tercihlerinize göre değişir. Yürüyüş yapacaklar, sert Kışı sevmeyenler için ılık olması ve gece güneşiyle en iyi mevsim Yaz. Kuzey Işıkları için ise en iyi zaman Eylül, Ekim, Ocak, Şubat, Mart. Ekimden Nisana kadar düşük sezon; dağ yolları kapanır; kayak, kar ayakkabısı raket ile yürüyüş, buz mağaraları ziyareti yapılıyor, uzun geceler ve Kuzey Işıkları yaşanıyor. Mayıs ve Eylülde hava durumu rüzgarlı geçer; daha az bulut olur. Yüksek sezon Yazın ise Haziran Temmuz Ağustosta Reykjavik ve güney bölgesi turist dolar, fiyatlar artar, rezervasyon şarttır. Uzun gündüzler, festivaller, eğlenceler, etkinlikler olur.

 

izlanda ne zaman gidilir

İzlanda’ya ne zaman gidilir – mevsimler.

 

İzlanda Vizesi

İzlanda Avrupa Birliği’ne üye olmamasına rağmen Schengen bölgesine dahil bir ülke. İzlanda Schengen vizesi ilk defa kullanılırken Schengen bölgesine girişin öncelikle İzlanda üzerinden yapılma zorunluluğu var. İzlanda’ya seyahat edecek Türkiye Cumhuriyeti umuma mahsus bordo pasaport sahibi vatandaşlarına İzlanda Devleti vize uygulamakta olup; diplomatik, hizmet ve yeşil hususi pasaport sahipleri ise 180 gün içinde 90 günü aşmamak koşuluyla İzlanda seyahatlerinde vizeden muaf.

 

Türkiye’de diplomatik temsilciliği olmadığı için İzlanda’ya kısa süreli (90 gün süreli) seyahat etmek isteyenlerin, İzlanda vizesi başvurularını kabul etmekle, değerlendirmek ve onaylamakla yetkili kurum Danimarka Konsolosluğu. İzlanda turistik vize ve ticari vize için Danimarka Büyükelçiliğinin yetkilendirdiği VAC merkezinin (VFS) vize ve başvuru formu sayfası: İzlanda Vizesi

 

Vize ve diğer konularda bilgi için Danimarka Büyükelçiliği (0 312 446 5720, [email protected]), vize danışma (0 312 446 61 41,  [email protected]), İstanbul Başkonsolosluğu (0 212 359 19 00, [email protected]), İzlanda İstanbul Fahri Konsolosluğu (0 216 394 32 10, ), VFS (0 212 373 58 03)  ile iletişim kurabilirsiniz. 

 

izlanda hakkında bilgi

İzlanda bilgi rehberi

 

İzlanda’ya Nasıl Gidilir?

Türkiye ve İzlanda arasında direkt uçuş yok, aktarmalı gitmek gerekiyor. Ben önce THY ile Oslo, oradan Norveç Hava Yolu ile Reykjavik’e gittim, dönüşte ise EasyJet ile uluslararası EuroAirport Basel-Mulhouse-Freiburg Havalimanı, aktarma sonrası Pegasus ile İstanbul’a geldim. Ben 1 ay öncesinde 4 bileti toplam 1250 liraya aldım ama 2 ay öncesinden 800 liraya bilet bulunabiliyor. Bu kadar uzak ve çoklu uçuşla gidilebilen bir ülke için gayet uygun bir fiyat.

 

Keflavik Havalimanı’na uçan hava yolları Icelandair, WOW Air, Norwegian Air, EasyJet, Germanwings, Lufthansa, SAS ve Austrian Airlines. Reykjavik şehir merkezindeki küçük havalimanından ise Iceland Air yurt içi, Grönland ve Atlantic Airways Faroe Adaları uçuşları yapılıyor. Ülkeye tek aktarmalı en ucuz bileti benim gibi 4 farklı hava yolu ile ya da örneğin tamamen Almanya hava yolu Lufthansa ile bulabilirsiniz. Ya da biletiniz saydığım hava yollarından Türkiye’ye aktarmasız uçuşu olanlardan biri + Oslo-Reykjavik, Berlin-Reykjavik, Viyana-Reykjavik, Amsterdam-Reykjavik, Kopenhag-Reykjavik uçuşu şeklinde olabilir. Örneğin KLM+ WOW, Pegasus + WOW, THY + Icelandair, Pegasus + Icelandair gibi.

 

Ulaşım

Ülkede demir yolu yok. Şehirler arası ulaşım özel otomobil, yurt içi uçak, feribot ve otobüsle sağlanıyor. Turist veya gezgin olarak üç seçeneğiniz var; araba kiralamak, uçak ve otobüslerle seyahat etmek ya da günlük turlarla gezmek. Aşağıda otobüs hatlarını gösteren bir ulaşım haritası görüyorsunuz.

 

otobüs ulaşım harita

Otobüs ulaşım haritası

 

Konaklama ve Rehberlik

Çok pahalı bir ülke olduğu için harcamalara dikkat etmek, uygun yerlerde kalmak ve yemek iyi olur. Reykjavik’te kaldığım merkezi konumdaki evin penceresinden sokağın görünümü aşağıda. Sokağın adı Frakkastigur pek havalı. İzlanda hakkında bilgi, kalacak yer, geziler ve rehberlik için uzun yıllardır ülkede yaşayan Çağlar‘a güvenebilirsiniz.

 

kiralık ev

Konaklama ve rehberlik

 

İzlanda Para Birimi

İzlanda para birimi Krona veya ISK. 1 Türk Lirası 30 İzlanda Kronası ediyor. 1 avro 116 krona, 1 Amerikan Doları 110 krona ediyor. Türkiye’ye göre çok pahalı bir ülke.

 

izlanda para birimi

İzlanda para birimi krona – ISK

 

İzlanda’da Gezilecek Yerler

İzlanda gezilecek yerler açısından son derece ilginç bir ülke.

 

Reykjavik – Başkent.

 

Blue Lagoon – Ülkedeki en ünlü görülecek nokta, jeotermal spa, kaplıca merkezi, Grindavik.

 

Gullfoss – Çok güzel bir şelale. Golden Circle gezisi kapsamında.

 

Geysir – En ünlü gayzer Strokkur, gezilecek yerler arasında ilk beşte.

 

Thingvellir Doğa Parkı – Nehirler ve lav tabakaları.

 

Vatnajökull Buzulu – Avrupa’nın en büyük buzulu. Skaftafell buz mağarası burada.

 

izlanda gezilecek yerler

İzlanda’da gezilecek yerler – Skaftafell Buz Mağarası

 

Jökülsarlon – Ülkenin en büyük buzul gölü.

 

Kuzey Işıkları – Aurora Borealis, soğuk aylarda görülen doğa harikası görüntü.

 

Reynisfjara – Siyah kumsal gezilecek yerler arasında ünlü ve turistik bir nokta.

 

 

izlanda gezilecek noktalar

İzlanda’da gezilecek noktalar – Myrdalsjökull

 

 

Landmannalaugar – Volkanik riyolit dağları.

 

Myrdalsjökull buzul alanı – Maelifell Volkanı.

 

Kirkjufell Dağı – Grundarfjordur kasabasına yakın.

 

izlanda rehber bilgi

İzlanda rehberi, Kirkjufell.

 

Hallgrimskirkja Kilisesi – Başkent Reykjavik.

 

Myvatn Gölü – Şelale, volkanik kraterler, kuş gözlem alanı.

 

Asbyrgi Kanyonu – 100 metre kaya duvarlara sahip, 3.5km kanyon, Jokulsargliufur Ulusal Parkı.

 

bilgi gezi rehber

İzlanda hakkında bilgi ve gezi rehberi

 

Seljalandsfoss Şelalesi – 60 metre yüksekliğe sahip şelale.

 

Glymur Şelalesi – İzlanda’nın en yüksek şelalesi, gezilecek yerler arasında en turistik noktalardan.

 

Godafoss Şelalesi – 12 metre yüksekten, 30 metre genişlikte su akan şelale, Bardardalur.

 

izlanda görülecek turistik noktalar

Görülecek turistik noktalar, Godafoss.

 

Raufarholshellir – Lav oluşumlarıyla şekillenmiş mağara.

 

Latrabjarg – Ülkenin en batısında, deniz kıyısındaki dev uçurumlar.

 

Hornbjarg – Kuzey batıdaki doğa harikası uçurumlar.

 

izlanda turistik yerler

İzlanda’da turistik yerler – Hornbjarg

 

Seltjarnarnes – Grotta ile ünlü kasaba.

 

Hveragerdi – Volkanik sıcak su kaynaklarıyla ısıtılan seralar var.

 

Reykholt – Tarihi bir eğitim ve entelektüel kültür merkezi.

 

Faxi- Vatnsleysufoss Şelalesi.

 

izlanda gezilecek güzel yerler

Gezilecek yerler; Vatnsleysufoss Şelalesi, Faxi.

 

Laugarvatn Gölü – Yıl boyu yüzmek için jeotermal kaplıca.

 

Hella – Hekla Yanardağı, nehir kenarı mağaralar.

 

Skogafoss – Güneydeki şelale de ülkedeki gezilecek noktalar arasında.

 

Mýrdalsjökull Buzulu – İç kıta buzulu.

 

Eyjafjallajökull – Yanardağ.

 

Vik – En güneyde yer alan köy.

 

 

İzlanda hakkında bilgi ve gezi rehberi yazılarımın diğerleri için ülkenin sayfasına bakabilirsiniz..

Etiketler: , , , , , , , , ,

“İzlanda Bilgi ve Gezi Rehberi” için 12 yorum

 1. Pınar dedi ki:

  Merhaba, ülke içi ulaşım seçeneklerine bisikleti de eklemek isterim. 2010 yılında İzlanda’yı bisikletle gezdik ve çok çok keyif aldık. Kendi çadırımızı yanımızda götürdüğümüz için konaklama bedavaya geldi. Konaklama ve ulaşımdan tasarruf ettiğimiz bütçeyi ise yemeğe yatırdık.
  PS: Herkes bisiklete binemez gibi bir yorum gelmesi oldukça yüksek bir olasılık. Cevabını önceden vereyim: Reykjavik’ten e-bike kiralanabilir.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba Pınar Hanım. Ben de bisikletli biriyim ama İzlanda seyahatim güncel, Kış mevsiminde olduğu için yolların karlı oluşu ve hiç bisikletli görmemem nedeniyle aklıma gelmedi bu seçenek. Haklısınız. Bisiklet candır.

 2. Dogukan Koc dedi ki:

  Yediğin içtiğin senin olsun diyemeyeceğim, yediklerinide ”yediklerim”de görmek istiyoruz:))

 3. Omer Erisken dedi ki:

  Merhaba Alper ;
  Seni takip ediyor olduk gezilerimde Ocak başı 9 gün ist-oOlo-Reykjavik-Bergen-Oslo-ist planı yapıyorum. Oslo’ya daha önce gittiğimden sadece 1 gün ayıracağım. İzlandaya pazar – perşembe 4 tam günümu ayırdım. Anladığım şehir merkezi çok büyük değil araba kiralayıp 3 gün gezerim diye düşündüm. Ocak ayında yollarda bir sorun yaşar mıyım sence ve hangi rota tavsiye edersin sanırım güneyinde bir 500km lik bir gezi rotası varmış. Bir de konakladığın yerin ismi nedir. Ben de merkezde 4 gece 2 kişi 1.015-1.400₺ ye birkaç yer buldum. Fiyat çok uygun ama gene de bir şansımı deneyim dedim 🙂 Norveçten de mi pahalı yoksa orası yandık desesne a101 den tas kebabımızı alır gideriz soğukta yeriz 🙂

  Kim bilir senin arkandan yaz ayında bir japonya yaparım 🙂 Sana iyi tatiller japonya’da.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba. Ocak ayiunda Izlanda’da kar yagar ama yollar pek kapanmiyor. Yavas surersiniz. Evet guney sahili guzel tavsiye ederim. Bir de Golden Circle gezisi yapin. Oralari da yazacagim yakinda. Reykjavik’te kaldigim yeri bir Turk kiraliyor yazinmda linki var. Fiyatlar Norvec’e benzer. Japonya’dan selamlar. 🙂

 4. Sami Ertaga dedi ki:

  e-bikeden bahsetmiş bir arkadaş, ne demektir e-bike?

  1. AlperMetin dedi ki:

   İzlanda’nın başkenti Reykjavik’ten elektrikli bisiklet kiralanabileceğini belirtmiş. Küçük motorlu bisikletler bunlar, pedal çevirerek sürülüyor, bayırda veya yorgunluk durumunda motor desteği alınıyor. Daha büyük motorlu olanlar da var. Hızları saatte 25 ile 45 kilometre arasında değişiyor.

 5. Alper dedi ki:

  Merhabalar Alper,
  Haziranda İzlanda’ya gidiyorum, araç kiralayıp golden circle tamamlamayı düşünüyoruz.
  Wild camping hakkında bilginiz var mıdır ya da bilgisi olan arkadaşlar? En son 2013 den sonra yasa olarak wild camp illegal olmuş, sadece 1 gece, şehir merkezine uzak, ve ekili araziler hariç 3 çadırı geçmemek şartıyla kamp kurulabilir diyor. Bu konuda bilgisi olanlar var mı acaba, teşekkürler.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba. Bu konuda bilgim yok, umarım blog okurlarımdan yanıt gelir. Gelmezse İzlanda ile haberleşip yanıt alırız.

   1. Alper dedi ki:

    Çok teşekkür ederim , beklemedeyim

 6. Tprk dedi ki:

  Lütfen cevap verin sadece İzlanda’dan uçakla gidilen yer neresi acil cevap lütfen 🙁 :(((

  1. AlperMetin dedi ki:

   İzlanda’dan uçakla birçok kente gidebilirsiniz. Benim gittiğim yeri kast ediyorsanız Grönland’ın başkenti Nuuk’a gittim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uçak Bileti Ara
Yılbaşı Turları
Reklam Alanı
    GEZDİĞİM ÜLKELER
   » Translation
Reklam Alanı
   » Etiketler


Copyright ©2012 Celebialper.com