Çelebi Alper

» Karadağ (Montenegro)

Arnavutluk’tan Karadağ’a Yolculuk

Karadağ gezisi için Arnavutluk’tan iki dolmuş ve bir taksi yolculuğuyla sınırı geçip ulaştığım Karadağ (Montenegro) hem güzel hem ucuz bir ülke. Monte-Dağ, Negro-Kara demek, Sırpçası Crna Gora. Yugoslavya’yı oluşturan altı cumhuriyetten biri olan küçük ülke Karadağ Yugoslavya parçalandıktan sonra uzun süre Sırbistan ile birlikte Yugoslavya olarak, sonra da Sırbistan-Karadağ adıyla kaldı ancak 2006’da yapılan halk oylamasında sonuç %55 oranında ayrılma yönünde oldu ve aynı yıl bağımsızlığını ilan etti. Büyük ve güzel Yugoslavya’dan bir parça daha koptu. Anayasasında Karadağ Cumhuriyeti “demokratik, refah ve çevreci bir ülkedir” şeklinde tanımlanıyor. İşte Karadağ gezi notlarım. Bu arada Tiran’dan direkt otobüs veya minibüs yok, önce Tiran’dan İşkodra’ya minibüsle gittim, İşkodra’dan da Montenegro sınırına en yakın köyün minibüsüne bindim, az fazla ödeyip sınıra götürmesini teklif ettim, götürdü. Sınırı yürüyerek geçtim, bir gezginle konuşup başkent Podgorica’ya ortak taksi tutup gittim. Podrorica’dan her yere minibüs var.

 

Budva Karadağ gezi

Budva yolunda, Montenegro gezisi.

 

Karadağ’ın Seyahat Merkezi Budva

Başkent Podgorica‘ya geldikten sonra bir minibüsü bekleyip Budva‘ya yola çıktım. Güzel kıyı kasabası Budva’nın nüfusu 16.000, ama Karadağ turizminin merkezi olan Budvanska Rivijera adlı kıyı şeridinin merkezi olarak kumsalları, hareketli gece hayatı ve iyi korunmuş Akdeniz mimarisi ile yazları yaklaşık 600.000 ziyaretçiyi kendine çekiyor. Kasaba 3.500 yıllık tarihiyle bölgenin en eski yerleşim yerlerinden birisi. Kasabanın tarihi merkezi Roma, özellikle de Venedik tarzı mimariye sahip. Karadağ gezisi yapanlar için en cazip yer. Karadağ Türklerden vize istemiyor.

 

 

Budva Karadag resim

Budva. Karadağ’da gezilecek yerler.

 

Türkiye’den yurt dışına ucuz, eğlenceli, güvenli bir seyahat etmek isteyenlere mutlaka bir Karadağ seyahati tavsiye ediyorum.

 

Budva Montenegro seyahat

Budva’da tipik bir ev, Montenegro gezi notları.

 

Budva’da bir ailenin evinde 10 Avroya oda kiraladım. Evin annesi sürekli Türk kahvesi pişirdi, kızı çamaşırlarımı yıkadı, oğlu oynadığı futbol takımının fotoğraflarını gösterdi, pek kaynaştık. Evlerine gelen ilk yabancı ben oldum.

 

Budva Montenegro gezi turu

Budva’da taş sokaklar. Karadağ gezisi.

 

Budva’da gezilecek yerler

Montenegro’nun hareketli ve eğlenceli kıyı kenti Budva’da gezilecek yerler olarak şunları sayabilirim:

 

Eski Kent (Stari Grad) – Resimlerini gördüğünüz güzel tarihi yarımada

Budva Kalesi – Eski Kent’in güney kısmında

Dans Eden Kız Heykeli – Yoga dansı yapan üstsüz kız heykeli

Budva Arkeoloji Müzesi – Petyrovica 11, tarihi kısımda

Mogren Plajı – Kalenin yanında

Saint John Kilisesi – Budva hakkında tarihi bilgi arşivi var

 

Budva Montenegro vize

Budva’da Kilise. Karadağ gezisi.

 

Budva gece hayatı

Karadağ sahilleri pek güzelmiş. Kumsallar, koylar, fiyordlar inci gibi. Gece partileri de kifayetli. Açık hava diskolarında eğlendim. Budva’da gece hayatı eğlenceli. İçecek fiyatları için örnek verecek olursam kahve 1 Avro, meşrubatlar 2 Avro, Karadağ birası 2,5 Avro, kokteyller 6-7 Avro diyebilirim. Barlar gece 01:00’e kadar müzik çalabiliyor, sonra gece kulüplerine gidiliyor. Bana olmadı ama yabancılardan fazla para alındığını duydum, dikkat etmekte yarar var.

 

Budva’da barlar

Chest O’Shea’s Irish Pub (Stari Grad), Garden CafeMillenivm, Palma, Rabello (Jadranski put), Ričardova Glava.

 

Budva’da diskolar ve gece kulüpleri

Budva gece eğlencesi için Eski Kent’in (Stari Grad) surlarının hemen dışında açık hava barları ve club’ları var:

Caffe Greco, (Stari Grad, giriş ücretsiz, DJ müziği), Caffe Jef, (Stari Grad, giriş ücretsiz, DJ), Maine (folk müzik), Rafaello, Renaissance, Torine, (Beçici, folk müzik), Trocadero, Miracle Lounge (Topliş Tepesi, DJ müziği, giriş gece bire kadar ücretsiz, sadece yazın açık).

 

Budva Montenegro seyahat

Budva sahili

 

karadağ kızlar

Budva Kalesi

 

Deniz tatili için İspanya, İtalya, Yunanistan gibi ülkelere gidip bir dolu para harcamaya gerek yok; Karadağ ucuz, güzel, temiz, eğlenceli. Doğası ve kentlerinin eski mimarisi iyi korunmuş. Karadağ’da gezilecek yerler arasında Budva en başta geliyor.

 

Budva Montenegro seyahat

Budva’da kumsal

 

Budva’nın bazı ilginç özellikleri var. Örneğin Rolling Stones’un konser vermiş olduğu en küçük kasaba. Rolling Stones, A Bigger Bang Tour turnesi kapsamında Budva’daki Jaz Beach‘te sahne aldı. Jaz Beach’te Madonna, Lenny Kravitz, Armand Van Helden, Goran Bregoviç, Dino Merlin gibi ünlüler de konserler verdiler.

 

Budva Karadağ turu

Budva, Montenegro tatili.

 

Karadağ’ın Güzel Kenti Kotor

Bugün de Kotor‘a geldim, çok güzel ama çok da sıcak. Eski kentin içinde yaşlı bir kadının evinde 15 Avroya geniş ve balkonlu bir oda tuttum. Bütün gün biblo gibi kenti gezdim, tepedeki kaleye çıktım; manzara müthiş. Gündüz ortada hiç kimse yoktu, terk edilmiş bir Ortaçağ kenti gibiydi. Akşam ortalık şenlendi, meğer sıcaktan kimse evden çıkmıyormuş. Aşırı sıcak olsa da Kotor gezisi keyifli.

 

Kotor Montenegro pansiyon

Kotor’da pansiyonum

 

Kotor Körfezi‘nde yer alan ve Sırpça adı Kotor olan 13.000 nüfuslu bu harika kasabanın adı Latince: Acruvium; Yunanca: Ασκρηβιον, Askrèvion; İtalyanca: Càttaro.

 

Kotor Montenegro resimleri

Kotor’da tipik bir sokak, gezi notları.

 

Karadağ gezisi yapacak olanlara Kotor’u kesinlikle tavsiye ederim.

 

Kotor seyahat karadağ gezi

Kotor ‘da St.Lucas Kilisesi, Kotor gezisi.

 

Eski Akdeniz limanı Kotor Venediklilerce inşa edilmiş kale duvarları ile çevrili ve kasabanın mimarisinde Venedik tarzı hakim. Kotor Körfezi (Boka Korotska, Bay of Kotor) son derece girintili – çıkıntılı ve güzel. Avrupa’nın en büyük fyordu burası; coğrafyada ria olarak da adlandırılan bir oluşum.

 

Kotor Karadağ gezi

Kotor, Montenegro gezi bilgileri.

 

Kotor’da gezilecek yerler

Kotor’da gezilecek yerler arasında en önemlileri mükemmel korunmuş olan Eski Kent’teki Saat Kulesi, Sveti Tripun Katedrali, Sveti Luka Kilisesi, Prens Sarayı, Napolyon Tiyatrosu, Denizcilik Müzesi.

 

Kotor Montenegro gezilecek yerler

St. Tryphon Katedrali – 11.yy – Kotor’da gezilecek yerler.

 

Orjen ve Lovcen Sıradağları’nın gökyüzünden asılmış gibi duran kalker kayalıkları ile Kotor ve çevresi etkileyici ve tablo gibi bir Akdeniz coğrafyası sunuyor.

 

Kotor karadağ gezilecek yerler

Kotor Kalesi, Karadağ’da gezilecek yerler.

 

İşte kavurucu sıcakta kan ter içinde tırmandığım kaleden Kotor manzarası. Avrupa’nın en büyük fiyordu burada. Kalede sadece bir kişiye rastladım, fotoğrafımı çekmesini rica ettim. Alman kız kızgın güneşin altında aşırı sıcak havada susuzluktan kertenkeleye dönmüştü, bir yudum su verdim. Kotor’da görülecek yerler arasında bence şart.

 

Kotor kalesi karadağ seyahati gezi rehberi

Karadağ’da gezilecek yerler.

 

Yakıcı sıcakta tırmandığım kalenin manzarası bunu hak ediyor, değil mi?

 

Kotor Fyord montenegro

Kaleden Kotor Fiyordu, gezilecek yerler.

 

Kotor Montenegro resim

Kotor kalesinden manzara. Karadağ tatil yerleri.

 

Tivat

 

Kotor’dan Hırvatistan’a gidebilmek için önce Tivat adlı kasabaya gelmem gerekti. Burada bir süre bekledikten sonra vapurla Kotor Körfezi’nin karşı yakasındaki Herceg Novi’ye geçtim.

 
Tivat Montenegro gezi

Tivat, Karadağ gezisi.

 

Herceg Novi

 

Herceg Novi (Karadağca: Herceg Novi; Sırpça: Херцег Нови; Türkçe: Yeni Hersek) Karadağ’ın Kotor Körfezi’nde yer alan bir sahil kenti. Nüfusu 17,000 kişi olan kasabanın Osmanlı dönemindeki adı Kastelnovo idi.

 

Herceg Novi Montenegro gezi

Herceg Novi, Montenegro gezisi.

 

Karadağ’dan Hırvatistan‘a gidebilmek için Herceg Novi‘de epey bekledikten sonra bir minibüse binip yola çıktım.

 

Herceg Novi Montenegro

Herceg Novi gezisi.

 

Batı Balkanlar yolculuğumun Karadağ’dan sonra devamı: HIRVATİSTAN

Etiketler: , , , , , , , , , , , , ,

“Karadağ (Montenegro)” için 416 yorum

 1. ELCIN dedi ki:

  cok guzel bır sıte olmus elınıze saglık.

 2. SUAT dedi ki:

  Emeğinize sağlık harika. Şarköy’den selamlar.

 3. tatildeyiz dedi ki:

  Harika ülke Karadağ’ı anlatırken seçtiğiniz resimler ülkenin güzelliğini vurgulamış . Biz 2010 yılında giderken sobe adı verilen pansiyonlarda kalacağımızdan Türkler ‘e karşı nasıl davranırlar konusunda biraz endişe yaşasakta , gittiğimizde Karadağlıların misafirperverliğine hayran kalmıştık .

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba. Sırplar ve Karadağlılar son derece sıcaktır. İlginize teşekkürler, yolunuz açık olsun.

 4. Mehmet dedi ki:

  Ben ve bir arkadasim Karadag’a yaptigimiz yolculuktan cokta memnun ayrilmadik.Oncelikle “Christmas” tatilinde seyahat ettigimizi belirtmeliyim..Casino Royal’in cekildigi “boka kotorska”ya hayran kaldik,sanirim seyahatimizin en iyi noktasi bu bolgeydi..anladigim kadariyla siz Zabjlak’e gitmemissiniz, eger yolunuz bir daha duserse muhakkak tavsiye ederim.Dunyanin en buyuk kanyonlarindan birisi olan “tara kanyonu” bu bolgede.Ayrica “durmitor milli parki”da gercekten gorulmeye deger.Ayrica biz kis mevsiminde gittigimiz icin karin keyfini de surduk cunku bu bolge balkanlarin en meshur kayak merkezlerinin basinda geliyor…Bizim seyahtimizdeki tatminsizlik malesef insanlarin yardimsever ve dost canlisi olmamalari idi..bircok kere fazla para almaya calisanlar, yanlis yere yonlendirenler vs. gibi tecrubeler yasadik..ancak gercekten dogasina diyecek bir sey yok, karadag’a gidenlere ayrica kotor’dan mostar’a gecmelerini de oneririm, bu yolda gercekten daglik bir ulkede oldugunuzu hissediyorsunuz ve yol size muazzam manzaralar sunuyor…yolunuz acik olsun 😉

 5. Gunes AKDOGAN dedi ki:

  Karadağ’ı ne de güzel keşfetmişsin hocam. El değmemiş doğası bir yanda harika turistik merkezleri de diğer yanda çok güzel bir ülkedir Karadağ.

 6. Alp Ertekin dedi ki:

  Yakınımızdaki ülkenin bu kadar güzel olduğunu bilmiyordum, planlarım içerisine alıyorum. Teşekkürler.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Ne mutlu bana ki gitme isteği uyandırmışım.

 7. Metin dedi ki:

  Kotor kalesinden manzara müthişmiş.

 8. Çağrı dedi ki:

  20 ağustos gibi gitmeyi düşünüyorum ama internetten otel kiralamak mı orada otel bulmak mı o kafamı kurcalıyor

  1. AlperMetin dedi ki:

   Her ikisi de mümkün, sorun olmaz.

 9. enes dedi ki:

  Merhaba alper bey bosna hersekten karadağa otobusle nasıl gecebilirim Hırvatistan vize istiyor mostardan kotora ulasim var mi? Teşekkür ederim

  1. AlperMetin dedi ki:

   Mostar’dan Karadag’a birkac aracla ulasabilirsiniz.

 10. pelin dedi ki:

  ben de ekim’de gitmeyi düşünüyorum karadağ’a ama uçak bileti çok pahalı en ucuz şekilde nasıl gidebiliriz?

  1. AlperMetin dedi ki:

   Otobusle Pelin hanim.

 11. pelin dedi ki:

  Otobüsle nasıl gidilir peki

  1. AlperMetin dedi ki:

   Herceg Novi’ye nasil gideceginizi sorun terminalde, gosterirler. Sorun cikmaz, endiselenmeyin.

 12. pelin dedi ki:

  İstanbul’dan var mı yani otobüs

  1. AlperMetin dedi ki:

   Hayir istanbul’dan Karadag’a otobus yok. Sirbistan, Arnavutluk veya Hirvatistan’dan gidebilirsiniz.

 13. Atilla dedi ki:

  Arkadaşım çok güzel yazmışsın şuanda bizde yazılarını okuyarak budvoyu geziyoruz akşama kotor .

  1. AlperMetin dedi ki:

   Buna cok sevindim Atilla Bey. Iyi yolculuklar! Kotor sahanedir.

 14. ender dedi ki:

  hatun olayları nasılmış oralarda otele götürebiliyoz mu? ücretler ne alemdeymiş?

  1. AlperMetin dedi ki:

   Bilmiyorum Ender Bey.

 15. ender dedi ki:

  HANGİ aylar gitmemizi tavsiye ederisniz?

  1. AlperMetin dedi ki:

   Karadağ yazın çok sıcak. Tatiliniz varsa Nisan-Mayıs veya Eylül aylarını öneririm.

 16. Selen dedi ki:

  Bu ne bicim soru ya, karadag ile karakoyu karistirdi sanirim.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Aaa evet, isim benzerliği işte.

 17. Nakip dedi ki:

  Ender Bey, turizm ve gezi anlayışınız genel olarak o sekildeyse yurtdışına çıkmayın siz. Bizim vizelere de engel olursunuz filan. Mazallah.

 18. kadir dedi ki:

  Ender bey merak etmeyin boşuna, siz parayla bile götüremezsiniz

 19. Yavuz dedi ki:

  Alper hocam sizin bloga hangi sayfalardan yönlendirme yapıyorlar böyle?

 20. smilesmile dedi ki:

  konu turizm olunca bar çıkışlarını bekleyen milletimizi temsil icin gelen ender e sonsuz şükran 🙂

 21. Can dedi ki:

  Ender Bey müsadenizle size meşhur kiev otobüsünü öneriyorum 🙂

 22. nazarianpabuccu dedi ki:

  Enderciğim, baban annenle hangi otelde tanımış?
  hiç utanmıyor musun elin gavurunun haram malına göz koymaya?
  hem ‘götürmek’ ne demek?
  senin gibi karaktersizler yüzünden, dostça ve insanca konuşamaz olduk kadınlarla. Türk kızları öyle Türk kızları şöyle.. Türk kızları hep senin gibiler yüzünden böyle!
  Annen seni doğuracağına keşke altına sıçaydı!!

 23. Damla dedi ki:

  Ender tam bir oksijen ziyanısın.

 24. mezon dedi ki:

  ender, sana oksijen veren ağacı …
  o değilde yazık bize

 25. Ridvan dedi ki:

  Kurban bayraminda balkan turu dusunuyorum
  Bu dogrultuda dusuncesi olan varsa gorusebiliriz
  İyi gunler
  ridvan.ymn@ hotmail.com

 26. Emin Gümüş dedi ki:

  Karadağa hayran kaldım, muhteşem görüntüler.

 27. Övünç gülbent dedi ki:

  Alper bey çok güzel bir yazı olmuş elinize sağlık arkadaşlarımızla karadağ turu düzenleyeceğiz podgorica ve buducnost şehirleri hakkında bilginiz var mıdır ?

  1. AlperMetin dedi ki:

   Teşekkür ederim Övünç Bey. Podrorica’da sadece aktarma yaptım, Buducnost’a ise gitmedim. Wikitravel’a bakmanızı öneririm. İyi tatiller.

 28. emel dedi ki:

  mrb Alper Bey,balkan ülkeleriyle ilgili gezi yazılarınızı okudum hepsi çok güzel.bizde balkan gezisi yapmak istiyoruz şu anda sırbistan,bosna-hersek ve makedonya kesin.Arnavutluk ve karadağda olabilir ama karadağdan bosnaya geçiş biraz sorunlu oluyormuş galiba hırvatistan sınırından dolayı.sınırdan geçmeyen otobüsler var dediler ama nette çok bilgi alamadım.sizin bu konuda bilginiz var mı acaba?şimdiden çok teşekkür ederim.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaab Emel Hanım,
   Ben Karadağ’dan Hırvatistan’a, daha sonra Bosna-Hersek’e geçtim, o yüzden bilemeyeceğim. Tek bir otobüsle olmasa da birkaç aktarma ile geçebileceğinizi tahmin ediyorum. Aralarında kara geçişi olmayan ülke dünyada çok az var.

 29. kazım dedi ki:

  merhabalar alper bey,gözünüze belki çarmış olabilir karadağda bize türkçe tercümanlık edecek kişi veya kurumlar varmı

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba Kazım Bey. Karadağ’da yaşayıp Türkçe bilen biriyle tanışmadım. Umarım bu sorunuzu rehberlik veya tercümanlık yapabilecek biri görür. İyi şanslar.

 30. dinçer dedi ki:

  merhaba alper bey biz 6 arakadaş budvaya araç ile gitmeyi düşünüyoruz fakat kalma yerini problem ediyoruz uygun güvenilir pansiyon veya ev kiralama gibi bir olanağımız olur mu teşekkürler

  1. AlperMetin dedi ki:

   Dinçer Bey Budva otobüs terminalinde oda ve ev kiralamak için bekleyen teyzeler olur, onlardan biriyle gidebilirsiniz. 6 kişi olunca ev lazım tabii. Budva rent apartment diye aratırsanız gitmeden önce bulabilirsiniz.

 31. Dinçer dedi ki:

  Aynı şekilde oradan dubrovnik Venedik milano Roma ve atinaya geçmeyi düşünüyoruz oralarda da aynı şekilde bulabilir miyiz teşekkür ederiz

  1. AlperMetin dedi ki:

   Dubrovnik’te de aynı uygulama var. Diğerlerini bilmiyorum.

 32. Adnan dedi ki:

  Paylaşımlarınız için çok teşekkürler.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Ben de gezi yazılarımı okuduğunuz için teşekkür ederim Adnan Bey.

 33. Figen dedi ki:

  Yasamam gereken yer resmen. Resimler mukemmel olmus, tesekkurler Alper Bey. Balkan turu icin siralama yapabilir misiniz Istanbul’dan yola koyuldugunda hangi siralama ile gidebilirim, kolaylik acisindan sorayim?

  1. AlperMetin dedi ki:

   Karadağ çok güzel bir ülkedir. Bulgaristan, Makedonya, Arnavutluk, Karadağ, Hırvatistan, Bosna-Hersek ve Sırbistan rotası iyi olur. Tüm Balkanlar değil bu tabii.

 34. sude dedi ki:

  Daha yeni Karadağ gezisi yapmış bir grup olarak bende birkaç küçük advice vermek istiyorum. Gerçekten çok misafirperverler, çoğunluk olmasa bile gençler İngilizce biliyor o yüzden anlaşma konusunda çok sıkıntı çekmiyorsunuz zaten Balkan kültürü ile Türk kültürü benzediği için yabancılık çekme söz konusu olmuyor.
  Biz öğrenci grubu olarak gittik ve 25 euro ya araba kiralayarak gezdik çünkü çok fazla gezilecek yer var. Neredeyse Arnavutluk sınırına kadar gittik ve Ulcinj de kişi başı 10 euro ya kaldık. Fiyata dahil olmamasına rağmen sabah kalktığımızda otel sahibi teyzenin bize kahvaltı hazırlaması misafirperverliklerine örnek. Yaklaşık 15 km ötesinde Bojana nehrinde çok güzel bir tekne turundan sonra Barakuda restorantta 7 euro ya nehirden taze taze tutulmuş balık yedik, tek kelime ile nefisti.
  Daha sonra Bar şehrine geçtik. Tepenin üstündeki kaleyi ve saat kulesini ilk gördüğünüz an Osmanlı ruhunu hissediyorsunuz. Çok fazla Osmanlı mezar taşını ve çeşmesini yol boyunca görmeniz mümkün ve hala akıyorlar. Tanıştığımız arkadaşlarımızın tavsiyesi ile 2000 yaşındaki zeytin ağacını da görmeden Bar’dan ayrılmadık.
  Sveti Stefan ve Budva hakkında eklemek istediğim çok fazla şey yok desem de eklemeden geçemeyeceğim birkaç nokta var.
  Budva da, 2004 yılında mavi bayrak almış “Mogren Plajı”na uğramayı ihmal etmeyin ve Budva yaz aylarında düzenlediği festivalleri ile de çok meşhur yaz aylarında gittiğinizde muhtemelen bir festivale denk gelirsiniz. Bir Tiyatro festivaline denk geldik ve çok renkli görüntüler bize eşlik etti.
  Son olarak Kotor, Stari Grad zaten muhteşem ama oraya gitmişken kaleye çıkmadan geri dönmeyin derim, öğlen sıcağında değil de akşamüzeri çıkarsanız hem akşam rüzgarı sizi serinletiyor hemde güneşin batışını size muhteşem color oyunları yapıyor.
  Eğer vaktiniz varsa mutlaka sahilde yürüyüş yapın. Adını bilmediğim küçük, iki katlı, alt katı camlı kırmızı gezi tekneleri var. Biz öğrenciliğin tüm gücü ile pazarlık yaptık ve kişi başı 5 euro ya anlaştık. Giderken üst katta tüm sahili gezdik dönüşte ise alt camlı kattan yani denizin alt kısmında balıklarla beraber geri dönüş yaptık. Tek kelime ile muhteşem ve tertemiz deniz bizi büyüledi.
  Biz öğrenci olarak ve gerçekten çok kısıtlı harçlıklara bunları yapabildiysek, siz daha fazlasını yapabilirsiniz, vakit ayırın ve Montenegro keşfedin….

  1. AlperMetin dedi ki:

   Sude Hanım Karadağ gezi bilgileri ve tavsiyeleriniz için çok teşekkürler, katkınız önemli. Montenegro bence de çok güzel bir ülke.

 35. ceren dedi ki:

  Merhaba yardiminiza ihtiyacimiz var..balkanlar hakkinda hic bir sey bilmiyoruz vize istemedigi icin karadaga gitmek istedik ancak biletler cok pahali sonrasinda arnavutluk gidis arnavutluk donus cok uygun fiyata bilet bulduk arnavutluk tan karadaga gitmek zormudur ve karadaga gecebilirmiyiz montenegroya da gitmek istiyoruz sinirda problem yasarmiyiz 4 kisiyiz tekrar arnavutluga donmek maliyetli olurmu siz ne dersiniz?

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba Ceren Hanım. Karadağ çok güzel bir ülke. Montenegro aynı şey zaten, ülkenin uluslararası adı. Arnavutluk’tan direkt otobüs ve minibüs yok ama geçersiniz, sorun yok. Tiran’dan İşkodra’ya minibüsler var, İşkodra’dan da Montenegro sınırına en yakın köyün minibüsüne binersiniz, az fazla ödeyip sınıra götürmesini teklif edin. Fiyatlar Türkiye’nin altında. Bulduğunuz Karadağ ve Arnavutluk uçak biletlerinin fiyatları ne?

 36. ceren dedi ki:

  Merhaba cok tesekkur ederim cok sevindim yardimci olgunuz icin karadag 4600 arnavutluk 1060 tl gidis donus arada buyuk fark var alper bey

  1. AlperMetin dedi ki:

   Aaa çok farklıymış. Demek Arnavutluk uçuşlarında rekabet var. Hiç endişe etmeyin, İşkodra aktarmalı Karadağ’a geçersiniz. Sınırı geçince de başkent Podgorica’ya taksi gerekiyor.

 37. kudret dedi ki:

  Bizde 15/temmuz tarihinde budva’ya gidiyoruz.ulaşım olarakta istanbuldan Arnavutluk’a uçak ile oradan havalimanından araç kiraladık,araba ile budva’ya geçeceğiz inşallah bir sorun yaşamayız.Bu program için dikkat etmemiz gereken bir konu varmıdır gidenlerden bekliyorum teşekkürler….

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba Kudret Bey. Sorun yaşamazsınız merak etmeyin. Montenegro’ya gitmek için Tiran’dan nasıl bir araç kiraladığınızı ve günlük fiyatını yazabilir misiniz? Aynı rotayı izleyenlere fikir verir.

 38. kudret dedi ki:

  Tabiiki,Tiran havaalanı alış yine tiran teslim Sixt firmasından 5 günlük Hyundai İ30 otom. herşey dahil 240 euro.Daha uygun fiyatlı arnavut firmalarıda var fakat sorun çıkabiliyormuş o nedenle bunu seçtim….herhangi bir ön ödeme istemiyorlar Tiran havaalanından alırken ödeme yapılacak…

  1. AlperMetin dedi ki:

   Hiç araba kiralamadım ama kişi sayısı en az iki ise mantıklı görünüyor. Ben de ilgi ve bilginize teşekkür ederim.

 39. kudret dedi ki:

  Ayrıca sitenizi tesadüfen gördüm çok faydalı olmuş açıklamalarınıza ve ilginize teşekkürler….

 40. ceren dedi ki:

  Sizin siteniz kadar detayli baska bir site goremedim bir kac gundur arastiriyorum ucak biletlerimizi sabitledik tarihlerimiz belli oldu sayenizde diyorum etrafimizda kinse yok buralara giden sizle yazismak yazinizi okumak cesaretlendirdi bizi cok tesekkur ederiz.karadag planinda takildik biraz 6 gunumuz var budava ve kotorda kalmayi dusunuyoruz arnavutluga geri donecegimiz icin hangisine oncelik verelim hangisini sona birakalim karar veremedik siz ne dusunursunuz

  1. AlperMetin dedi ki:

   Ben de ilginize teşekkür ederim. Budva ile Kotor birbirine yakın. Ben Montenegro’dan Hırvatistan’a gideceğim için önce Budva’da kaldım, ama siz geri döneceğinize göre fark etmez.

 41. Cem Taşpınar dedi ki:

  Alper Bey merhaba, Öncelikle çok doyurucu bir yazı. Ve resimler gerçekten çok güzel. Temmuz ayında yapmayı planladığım arnavutluk karadağ ve makedonya seyahatim için yazınızdan ilham aldım. Fakat arnavutluktan karadağa direkt otobüs seferi bulamadım. Ve tek başıma seyahat edeceğim için bütçem kısıtlı. Bilgi ve önerileriniz için teşekkür ederim.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba Cem Bey. İlginize teşekkür ederim. Arnavutluk’tan Karadağ’a otobüs yok. Nasıl gidileceğini yukarıdaki yorumlarda yazdım. iyi yolculuklar.

 42. Cem Taşpınar dedi ki:

  Çok teşekkür ederim. Sorumu sorduktan sonra dikkat ettim. Size iyi yolculuklar diliyorum.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Rica ederim Cem Bey. İyi bir Karadağ seyahati dilerim.

 43. AHMET YILMAZ dedi ki:

  Selam.
  verddiğiniz bilgiler oldukça doyurucu ınşallah 23 ağustosta 2 kişi bizde 1 hafta kalıcaz.ınşallah dışarda fıyatlar mıkonos gıbı kazık değildir.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba Ahmet Bey. Karadağ’da fiyatlar makul. Seyahat izlenimlerinizi burada beklerim.

 44. nevra dedi ki:

  Verdiğiniz güzel bilgiler için çok teşekkür ederim…

  1. AlperMetin dedi ki:

   Karadağ gezi yorumlarımı okuduğunuz için teşekkürler Nevra Hanım.

 45. ismail karakaya dedi ki:

  Hocam aldım biletlerimi ve Çarşamba Saraybosnadan başlayıp Kotor ve Budvayı dahil edecegim vizesiz Balkan turum icine. Bilgiler icin teşekkürler 😉

  1. AlperMetin dedi ki:

   İyi haber! 🙂 İzlenimlerinizi burada ve Saraybosna yazılarımda yorum olarak paylaşırsanız sevinirim. İyi yolculuklar, Kotor ve Budva’yı çok beğeneceksiniz.

 46. miray yenidogan dedi ki:

  Merhaba,
  öncelikle yazınız harika olmuş,bizde ağustosta balkan turu yapmayı planlıyoruz,aktarmalı seyhatimizde 4-5 saatlik bir zamanımız olacak sizce herceg novi demi yoksa kotordanmı vaktimizi geçirelim tabii otogara şehir merkezinin yakın olması da çok önemli,hangisini önerirsiniz?
  teşekkürler

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba. Kotor derim, çok güzel. İlginize teşekkürler, iyi yolculuklar. Sorularınız olursa çekinmeyin. Dönüşte izlenimlerinizi de buraya yazarsanız sevinirim.

 47. Ahmet Tekneoğlu dedi ki:

  Merhaba Alper Bey, Öncelikle teşekkür etmek isterim. Önümüzdeki hafta bayram için Karadağ tatili planladım. Podgorica dan araç kiralayarak Kotor, Budva ve Bar turu yapmak istiyoruz. Kalacak yer konusunda herhangi bir organizasyonumuz olmadı. Sizden ve sizin gibi daha önce gidenlere güvenerek yerinde Sobe kiralamayı düşünüyoruz. Umarım dönüşte keyifle yazacağımız anılarımız olur.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba Ahmet Bey. Karadağ tatilini ekonomik ve ucuz yapmak için en mantıklısı oda kiralamak. Ev bulmakta sıkıntı yaşayacağınızı sanmıyorum, ben rahat buldum, şimdiye kadar bulamamış olanı da duymadım. Ayrıca rublenin düşüşü nedeniyle Rus turistler büyük oranda artık Montenegro’ya tatil veya turlara gidemiyor. Dönüşte izlenimlerinizi buraya yazmanızı umarım. İyi tatiller.

 48. Ahmet Tekneoğlu dedi ki:

  sude isimli yazar arkadaş okuyor ise bir sorum olacaktı. Aracı nereden ve hangi firmadan kiraladınız acaba? Teşekkürler.

 49. kudret dedi ki:

  Ahmet bey sude değilim ama yaptığımı paylaşayım,Bayram tatilinde,Tiran havaalanı alış yine tiran teslim Sixt firmasından 5 günlük Hyundai İ30 otom. herşey dahil 240 euro.Daha uygun fiyatlı arnavut firmalarıda var fakat sorun çıkabiliyormuş o nedenle bunu seçtim….herhangi bir ön ödeme istemiyorlar Tiran havaalanından alırken ödeme yapılacak…

 50. Ahmet Tekneoğlu dedi ki:

  Kudret bey, uçak bileti fiyatlarından dolayı Tiran başlangıç olarak bende düşünmüştüm ancak Podgoricaya karar kıldık. Bende Podgorica başlangıç ve budget dan en ucuz olarak yerinde ödeme 162 euro twingo rezerve ettim. Toplam 4 gün için. Twingo ile biraz risk aldım farkındayım. Aracı görünce değerlendirip farklı bir araca yönelebilirim tabi bulabilirsem. Sizin araç ve rakam benimkine göre daha iyiymiş. Bakalım bizi neler bekliyor. Ben daha önce kuzey Karadağ’da Rozaje da bulunmuştum. Çok güzel bir ülke.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Ahmet Bey Karadağ sorularına ilgi ve bilginiz için teşekkürler. Podgorica’ya kişi başı gidiş-dönüş kaça uçak bileti buldunuz?

 51. Kazım dedi ki:

  Selam,bende karadag için ilk bilgileri alper beyin bloğundan öğrendim ve geldim,şuan karadağda şirketim var ve buraya yerleştim,aklı başında,doğa,tarih ve denizi sevenler gelsin buraya,el değmemiş doğa sizi bekliyor,iyi tatiller

  1. AlperMetin dedi ki:

   Kazım Bey bunu duyduğuma sevindim. Karadağ’ın hangi şehrine yerleştiniz? Hangi dalda şirket kurdunuz? Teşekkürler.

 52. Ahmet Tekneoğlu dedi ki:

  Alper Bey, Biz birikmiş millerimizi kullandık bu sebeple bilet fiyatları hakkında net fikrim yok. Sadece geçen ay araştırma yaptığımda Podgorica yerine Tirana uçmak fiyat olarak daha avantajlı görünüyordu. Üsküp ve ve Saray Bosna uçuşlarıda Podgoricaya göre daha ucuz ancak masefe uzadığı için kısa tatillerde uygun olmayacağı görüşünü edindik.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Haklısınız, birçok kişi Montenegro uçuşları pahalı olduğu için Tiran’dan kara yoluyla Karadağ’a geçiyor. Çok teşekkürler yorumlarınız için.

 53. Kazım dedi ki:

  Alperbey benim şirketim podgoricada ithalat şirketidir adı montespot d.o.o ama ülkenin kuzeyi bir harika enazından hormon,tarım ilacı yok ve müthiş doga var,herkese selamlar

  1. AlperMetin dedi ki:

   Ne iyi etmişsiniz Karadağ’a yerleşmek ve iş kurmakla. İlginize teşekkürler, selamlar.

  2. dursun özçelik dedi ki:

   Kazım bey ıyı gunler karadağla ilgili araştırma yaparken sızın yazınızı okudum. oraya yerleşmişsiniz ben de karadağ gezmek ve orada bır şirket kurup orada kalmayı duşünüyorum. sizin de zamanınız olursa bana cevap yazar bilgilendirirseniz sevınırım.

   1. Kazım dedi ki:

    Dursun bey geç cevap yazdîğîm için özūr dilerim,
    Buraya gelin gezin ama yanlız budva kotor değil tabiiki çok doğal ve gūzel biryer ama iş yapmak için çok dūşūnmeniz araştırma yapmanız gerekir burada yerleşmiş kime sorarsanız aynı şeyi söyler size,gelirseniz beklerim,kolay gelsin şimdiden.
    Kazım

    1. Betül dedi ki:

     Kazım bey merhaba. size ulaşabileceğim bir iletişim adresi verebilir misiniz? deneyimlerinizden faydalanmak isteriz. sizin gibi oraya yerleşme planımız var. şimdiden teşekkürler

     AlperMetin bey paylaşımlarınız, emeğiniz için teşekkürler

     1. AlperMetin dedi ki:

      Merhaba Betül Hanım. Montenegro gezi yazılarıma ilginizden dolayı size ve yardımları nedeniyle Kazım Beye çok teşekkür ederim.

 54. sahra nur dedi ki:

  merhabalar Alper bey biz 4 kişi ailecek arabamızla izmirden çıktık balkan turu yapıyoruz bize budvada kalmayı tavsiye edeceginiz önceden rezervasyon yaptırabileceğimiz uygun fiyatlı bir pansiyon önerebilir misiniz? simdiden çok teşekkür ederim.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba Sahra Hanım. Belli bir isim veya adres yok, Budva’da otobüs terminalinde elinde kağıtla bekleyen teyzelerden biriyle gidip pansiyon odasında kaldım. İyi yolculuklar.

 55. şeniz dedi ki:

  Alper bey merhaba, 6 ve 2 yaşındaki çocuklarımla Ağustos başında karadağ a gitmek istiyoruz. budva da konaklayıp çevreyi gezelim diyoruz. Özellikle denize hayran kaldığımız için gidicez ama eşim deniz suyu sıcaklığının bizim akdeniz Antalya ya göre daha soğuk olabileceğini düşünüyor. sizce suyun sıcaklığı nasıldır? çocuklarla rahat girebilirmiyiz? ve küçük çocuklu aileler için bir tavsiye veya öneriniz de varsa paylaşırsanız seviniriz. şimdiden çok teşekkürler.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba Şeniz Hanım. Budva’da Ağustos ayında deniz suyu sıcaklığı 24-26 derece arasında seyreder, Antalya’da ise bu 27-29 derece civarındadır. Denize girmenizi engelleyecek bir serinlik yok, endişe etmeyin. Budva ve Karadağ’da Ağustos ayında hava durumu sıcaktır, gece 20-24 derece, gündüz 25-32 derece arasında değişir. Çocukla gezme konusunda deneyimim yok. Rica ederim, güzel bir Montenegro turu dilerim.

 56. Mehmet dedi ki:

  Bosnadan karadağa gececegim. Hrvat vizrm yok. Eşimle birlikte gidecegiz. Vizesiz mostardan mı saraybosnadan mı gecebilirim. karadağın herhangi biryerine ulaşsam yeter. (kotor,herceg novi budva bar)

 57. Mehmet dedi ki:

  Bu arada paylaşım mukemmel. Rotamı sizin paylaşımınız sayesinde cizdim. Emeginize saglık.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Bosna-Hersek’ten Karadağ’a arabayla sınır geçişlerinde sorun yok Mehmet Bey, Saraybosna’dan veya Mostar’dan geçebilirsiniz. Vizeye ihtiyacınız yok. İlginize teşekkür ederim, iyi tatiller.

 58. Mehmet dedi ki:

  Aslında sormak istediğim otobus var mı varsa hangi il ilçeeden kalkar bilginiz var mı . Simdiden tesekkurler iyi bayramlar

  1. AlperMetin dedi ki:

   Mostar’dan Karadağ’ın Herceg Novi kentine otobüs var. Otobüs terminaline gittiğinizde güncel kalkış saatini öğrenebilirsiniz.

 59. Bülent dedi ki:

  Merhaba. Istanbul’dan Priştina’ya 500 TL civarı gidiş dönüş Pegasus bilet buldum ağustos ayı için. Priştina’dan Budva ve Podgorica’ya geçmek, oraları bilen birinin gözünden uygun bir rota mı acaba?

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba. Evet, Priştina’dan Budva’ya otobüs var. Zamanınız varsa Karadağ’ı mutlaka tavsiye ederim.

 60. Kazım dedi ki:

  Değerli gezginler,ben 60 yaşından sonra alper metin beyin gezi yazısını okudum ve gezmeye geldim,15 gün tatil yaptım burada kalmaya,bu yaştan sonra iş kurmaya karar verdim,şuan amacıma ulaştım,lütfen buralar bozulmadan gelin bu doğallığı görün,50 cente 1 kutu doğal böğütrlen alın,peynir yerken acaba tereyağımı bu diye kendinize sorun ama ülkenin kuzeyinde hep bunlar güney deniz,balık ve tarih,lütfen bozulmadan görün buraları.

 61. kudret dedi ki:

  Arkadaşlar Arnavutluk’tan başlayıp KARADAĞ’dan devam eden seyahatimizi çok büyük bir memnuniyet ile tamamladık. Tiran, Petrovac, Budva, Kotor başlıca gezdiğimiz yerler. Dolu dolu geçirdiğimiz günler ve yerler ile ilgili detay isteyen arkadaşlara seve seve yardımcı olurum. Özet olarak gidin yatmaya az para ayırın mümkün olduğunca çok yer görün lezzetli yemekler yiyin bol bol denize girin tatilin tadını çıkarın.. Bu fırsatı tanıdığı için ALPER bey’e de çok teşekkürler..

  1. AlperMetin dedi ki:

   Kudret Bey yaptığınız Karadağ turu hakkında bilgi ve geri dönüşünüz için teşekkürler. Mekan ismi vermeden nerelerde kaldığınızı (pansiyon, otel, daire) ve fiyatlarını yazarsanız gidecek olanlara yararı olabilir. Rica ederim, ben sadece yazdım. Yolunuz hep açık olsun.

 62. kudret dedi ki:

  Alper bey ben daha önceden Petrovac’ta deniz gören 4 yıldızlı bir otelde kaldım.4 gece için 2 kişi oda kahvaltı 1.080tl ödedim.Fakat dediğim gibi bir dahaki gidişimde daha mütevazi biryerde fakat yine Petrovac’ta kalacağım.Buradaki şartlara göre ben pahalı konakladım bilmediğim için.Çok daha ucuza güzel pansiyonlar var fiyatlarda niteliğine göre değişiyor tabiiki.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Bence de bir dahaki Montenegro gezinizde pansiyonda kalın, çok daha ucuz olur. Bilgi için teşekkürler, iyi tatiller.

 63. Ahmet Tekneoğlu dedi ki:

  Perşembe günü başlayıp, Pazar gece yarısı biten Karadağ seyahatimiz ile ilgili bilgi vermek istiyorum. Bundan 10 yıl önce Karadağ’ın kuzeyinde Rozaje şehrinde 3 gün kalmış ve ülkeyi çok sevmiştim. Bu seferde Kotor merkezli 3 günlük planlama yaptık. Perşembe günü öğlen THY ile Podgorica’ya uçtuk. THY nin internet sitesinden miles&smile online işlemler menüsünden en uygun fiyatlı aracı Budget’tan rezerve ettim. 4 gün için twingo 162 Euro olarak işlemlerimi tamamladım ve şansım varmış Budget.com dan çıktı alıp çantama koydum. Ancak Podgorica havaalanı Budget a gittiğimde görevli bana baktı ben ona baktım. Hiçbir şeyden haberleri yoktu. Elimdeki rezervasyon kağıdını gösterince şaşırdı birden. Bir yerleri aradı neyse ki uzun bir süre sonra 162 Euro ya 130.000 km de bir Octavia verebileceğini söyledi. Arabasız kalırız ve alternatifler için harcanacak vaktimiz olmadığından anlaştık ve 1 saatin sonunda yola çıkmayı başardık. Bu arada lokal firmalar için önyargılı olduğumdan hiç aklıma bile getirmemiştim ancak burada gördüm ki hepsi aynı mantık ile çalışıyorlar.
  Yaklaşık bir saat sonra Budva üzerinden Kotor’a ulaştık. Beklediğimden çok daha kalabalık buldum. Hava sıcaklığı konusunu hiç aklıma getirmemiştim ta ki pilot 35 C olarak anons edene kadar. Gerçekten Kotor çok sıcak ve nemliydi. İnternet’ten rezervasyon yaptığımız daireyi bulup yerleşmemiz de 1 saatimizi aldı. Old town içerisinde o dar sokaklardan birinde dışı her ne kadar eskide görünse içi son derece temiz ve ihtiyacı karşılayacak düzende yapılmış gayet başarılı bir daire bulduk. Sevincimiz daha da arttı. Bu arada oda fiyatı 2 Büyük bir 12 yaşında çocuk için gecelik 75 Euro. Gidip gördükten sonra şimdi ki fikrim ile Old Town a yakın pansiyonlarda kalırdım. Hem daha ekonomik hem de deniz için daha uygun olurdu.
  Karadağ’ı seviyordum ancak Kotor’a hayran kaldım. Birinci sorunumuz diyebileceğim şey yemek konusunda oldu. Old Town içerisinde birbirinden güzel cafeler ve lokantalar var ancak domuz eti konusunda hassas davrandığımız için menüdeki seçenek sayımız epey azaldı. Bizde pizza ve tavuk bazlı yemekler ile idare ettik. Neredeyse her yediğimizden de memnun kaldık. Fiyat konusuna gelince açıkçası daha önceki izlenimlerim gibi düşük gelmedi. 8-12 Euro arası pizza veya tavuk fiyatı bana göre fazla. Kotor, Old Town da ki diğer sıkıntımız ise otopark konusu. Yer bulmak sorun değil ama saati 0,90 veya 0,80 Euro olunca akşam girip sabah çıkmak yaklaşık 15 – 20 Euro arası günlük otopark parası da açıkçası rahatsız ediyor. Gerçi Old Town dışındaki mahallelere bırakılıp biraz yürüme ile sorun çözülebilirdi ama hem güvenlik hem de aşırı sıcak yüzünden cesaret edemedim.
  Old town gerçekten çok güzel, insanı etkileyici bir yer ancak Kotor sadece old town demek değil. Körfezin kenarına dağ eteklerine yerleşmiş birbirinden güzel köy/kasaba diyebileceğim yerler var. Özellikle Perast benim için etkileyici oldu. Altımızda araç olduğu 2.gün Hırvatistan sınırına kadar gittik. Yol boyu dağ ve deniz manzarası çok güzeldi. 3.Gün Lovcen milli parkına gittik. 1560 metre yükseklikten tüm Kotor , Tivat ve ters istikamette Cetinje şehirleri görülüyor. Biraz yorucu ama manzara muhteşem.
  Kotor’un her iki yakasında da denize sıfır cafe ve lokantalar var. Hatta hem yemek yiyip hem de denize girme imkanıda oluyor. Perast’ın karşısında 2 tane ada var. 5 Euro dan tekneler sizi götürüyor ve istediğiniz zaman gelip alıyorlar.
  4. ve son günümüzde Budva yı gezmek istedik ancak Budva bildiğiniz bizim Bodrum gibi. Çok kalabalık ve trafik vardı. Belki de Pazar gününe denk geldiğimiz için böyleydi. Bu sebeple detaylı gezemedim. Ancak izlenimim çok güzel bir şehir ve gençler için Kotor dan daha eğlenceli bir yer olduğu. Budva dan Sveti Stefan a geçtik. Burada 3-4 saat kadar konakladık. Manzaranın güzelliği ile denize girdik. Şemsiye şart olduğu ve bizde bulunmadığı için mecburen sahildeki beach ten girdik. Soldaki beach te şezlongları 1 den 5 e kadar kademeli sıralamışlar. En arka sıra 2 şezlong 1 şemsiye 15 Euro denize yakınlığa göre 30 Euro ya kadar çıkıyor. Sağ taraftaki ise sola göre daha seyrek ve kumsal daha bakımlı. Ama fiyatı 2 şezlong 1 şemsiye 75 Euro.
  Buradan Bar a geçtik. 1-2 saatlik akraba ziyareti ve duygusal anlar. Eşimin 30 sene önce gördüğü kuzenleri ile sohbet. Bar daha önce Rusya da gördüğüm eski düzenden henüz tam çıkamamış hali ve limanın etkisi ile Karadağ’da gördüğüm en sanayi ağırlıklı bir şehir. Budva ve Kotor varken tatil amaçlı tercih edilecek bir yer olmadığını düşünüyorum.
  Petrovaç ve Virpazar (milli park) için vakit kalmadığından yeni yapılmış bir otoyol kıvamında 10 dakikalık ara yol ile Podgorica havalimanına dönüş ve İstanbul’a mutlu ve tekrar gelmek düşüncesi ile uçak bekleme.
  Çok kısa Tivat içinde izlenimim marina, yat limanı ve lüks otelleri ile görülmeye değer ama tatil için Kotor ve Budva nın alternatifi olmaz diye düşünüyorum.
  Faydalı bilgiler verebildim mi bilmiyorum ancak bilgi isteyen herkese gezip görebildiğim kadarı ile cevap vermekten mutlu olurum. Saygılarımla

  1. AlperMetin dedi ki:

   Ahmet Bey zaman ayırıp Karadağ turu bilgilerinizi ve izlenimlerinizi yazdığınız için çok teşekkür ederim, birçok kişiye yararlı olacağına emin olabilirsiniz. Perast’ı ben de çok beğendim, adalara da gittim. Tüm Balkanlarda olduğu gibi Montenegro’nun da yazın kuru sıcağı gündüz rahatsız edici olabiliyor. Güzel gezmişsiniz, sevindim. Saygılar.

 64. Gamze dedi ki:

  Merhabalar Alper Bey,

  Yazınız için çok teşekkürler. Sorularım olacak size. Son zamanlara kaldık yaz planı yapmak için ve henüz ve biletimiz ne de otel rez. var 🙂 O yüzden harıl harıl araştırıyorum ki bir kaç gün içerisinde kesinleştirelim.
  1-Kotor için günübirlik gezi yeterli midir? Konaklamaya gerek var mıdır?
  2- Anladığım kadarıyla gündüz çok sıcak. Peki ya akşamları nasıl? Serin midir? Kıyafet seçimini ona göre yapmak isteriz.
  3- Ağustos sonu ya da Eylül’ün ilk haftası gitmeyi düşünüyoruz. Deniz için hava sıcak olur mu? Hava durumu Eylül’ün ilk haftasını 22-27derece arası gösteriyor. Emin olamadık.
  4- Gidiş dönüş 2 kişilik İstanbul uçak bileti 1400 tl sizce pahalı mıdır? Seneye bırakmalı mıyız diye kararsız kaldık.
  4- Old Town’daki residenceları önerir misiniz? Çok fazla kalma seçeneği var.

  Şimdiden teşekkürler.
  Sevgiler..

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba Gamze Hanım. Kotor için günübirlik gezmek yeterli ama zamanınız varsa en azından bir gece kalıp Kotor Körfezi’ni, en azından diğer Karadağ gezi yazımdakileri de görmenizi tavsiye ederim. Evet, gündüz hava durumu genelde çok sıcak ama siz Eylülde gidiyorsunuz, Temmuz ve Ağustostan daha iyi. Dereceler doğru. Akşam çok yüksek bir yere çıkmadıkça mont veya cekete ihtiyacınız olmaz. Podrorica uçak bileti için 700 lira normal, pek ucuz uçuş yok maalesef, o nedenle zamanı yeterli olanlar Karadağ tatili için Tiran’a uçup Arnavutluk’tan Montenegro’ya karadan gidiyor. Rica ederim. Dönüşte de izlenimlerinizi buraya yazarsanız sevinirim. Güzel bir Montenegro turu dilerim.

   1. EYÜP dedi ki:

    17 mart 2017 gidiş 24 mart arası montenegroya gittim. Ucagi ist tiran ist aldim gidiş dönüş 170 tl. Tirandan podgoricaya 100 euroya taksi tuttum. Donuste budvadan tirana direk araba var (old town travel) 24 euro. Karadaga gitmenin en ucuz yolu pegasusla tirana, ordan taksiyle karadag.

    1. AlperMetin dedi ki:

     Bilgi için teşekkürler Eyüp Bey. Evet Montenegro’ya bugün en ucuz Tiran’da gidilebiliyor, çoğu böyle yapıyor.

  2. EYÜP dedi ki:

   20 22 mart 2017de kotorda apartment residance fortofinoda kaldım.2 gun 2 kisi 28 euro odedim.ev denize sıfır. Kesinlikle tavsiye ederim.(1.5lt su 1.5 oy soda birde 1lt şarap hediye verdiler)

   1. AlperMetin dedi ki:

    Bilgi için teşekkürler.

 65. dilek dedi ki:

  tiran’dan budvaya otobüsle geçmek istersek;
  1- tiran havalimanı ile budvaya kalkan otobüslerin bulunduğu otogar arası mesafe nedir, nasıl gidilir?
  2- otobüsler kaç saatte budvaya ulaşıyor
  3- günün herhangi bir saatinde var mıdır?
  4- otobüs ücreti kişibaşı ne kadardır?

  teşekkürler.

 66. dilek dedi ki:

  yeniden merhaba, yukarıdaki yorumumda yanlış bir şey yazmışım.

  yazınızın en başında belirtmişsiniz direk otobüs yok diye. siz bana arada yaptığınız tüm aktarmalar için bilgi verir misiniz? bu arada evli bir çift, muhtemelen bir bavul, bir sırt çantasından bahsediyoruz.

 67. dilek dedi ki:

  merhaba yine.. bir sorum daha olacak, keşke parça parça yazmasaydım tabi bunları, sayfayı trollemiş gibi oluyorum kusura bakmayın.

  karadağa uçakla gidiş için herkes başkent yani podgorica havalimanına göre uçak bakıyor. Ben Tivat havalimanına bakıyorum, hemen hemen aynı fiyata bilet bulabiliyorum gibi görüyorum. üstelik taksi tutmanız halinde budvaya daha yakın görünüyor. neden kimse Tivat havalimanından bahsetmemiş? bir şeyi mi gözden kaçırıyorum acaba?

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba. Arnavutluk’tan Karadağ’a gidişin aktarmaları yazımda var, ücretleri hatırlamıyorum. Tivat Havalimanı’na direkt uçuş yok, Air Serbia ile Belgrad aktarmalı gidebilirsiniz ama yolunuz uzar. Tivat pek duyulmamış bir yer olduğu için kimse uçuş aratmıyor. Zamanlaması size uygunsa olur tabii. İyi yolculuklar.

 68. Tugce dedi ki:

  Alper bey merhaba, ekim ayında 7günlük bir tatil yapmayı planlıyoruz. Daha doğrusu balayı. Tercihimiz vizesiz olması nedeniyle balkan ülkeleri. Fakat zman kaybı yaşamamak adına nerden nereye geçmek daha doğru olur bir fikrimiz yok. Sırbistan, karadağ, arnavutluk u gezmeyi düşğnğyoruz. Mevsim de dikkate alınınca sizin önerileriniz nasıl olur?

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba Tuğçe Hanım. Sırbistan, Karadağ ve Arnavutluk gezisi için en mantıklısı Tiran gidiş Belgrad dönüş, ya da Belgrad gidiş Tiran dönüş uçak bileti almak, hangisi daha ucuzsa tabii. Böylece aynı yolları iki gez gitmeniz gerekmez. Gidiş ve dönüş farklı kentler olunca fiyat da biraz artar; eğer fiyat farkı bu kolaylığa değmeyecek kadar fazla ise Podgorica, Tivat, Tiran veya Belgrad şehirlerine gidiş-dönüş biletlerinden hangisi en ucuzsa onu almak ve rotayı buna göre planlamak gerekir, mümkün olan bölgelerde geri dönüşleri farklı yollardan yaparak daha fazla yer görebilirsiniz, ama gün sayınız az olduğu için kesinlikle birinci planı öneririm. Karadağ’da Ekim ayında hava durumu biraz serindir, gündüz sıcaklık 20-25 derece, gece 10-14 derece seyreder. Hava akşam üzeri 18:00 ile 18:30 arası kararır. Sonbahar mevsiminin Ekim ayında herhangi bir günde yağmur yağma olasılığı %37. Daha Kuzeye, örneğin Belgrad’a çıktığınızda bu sıcaklık ortalamaları yaklaşık 4-5 derece azalıyor.

 69. Feride yilmaz dedi ki:

  Merhaba, değerli bilgileriniz içinteşekkürler….
  Arabamızla Kuşadasından yola çıkmamıza 5 gün kalmasına rağmen Üsküpten sonraki rotamızı bır türlü belirliyemiyoruz…Mostar da tanıdığımız bır aile son durağımız. Üsküpte bır gece kalıp ertesi günü matka kanyonuna gıtmek istiyoruz.Daha sonra hangi güzergahı seçelim..Bosna hersek dışında gezilecek görülecek nereler var…Kafamız karıştı biraz….Sahil şeridini dönüşte gezmek istiyoruz…Karadağ ve Arnavutlukta gezilmeye değer yerler neresi…Gece nerede konaklamalı….vizemiz var…yardımınız için teşekkürler…..

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba. Üsküp Ohrid Tiran şehirlerinde ikişer gün kaldıktan sonra Karadağ’a giriş yapıp Podgorica, Budva, Kotor, Perast, Porto Montenegro, Cetinje içeren bir Montenegro gezisi yapabilirsiniz. Budva’da 2 gün, Kotor’da 1 veya 2 gün kalabilirsiniz. Karadağ’dan Bosna-Hersek’e giriş yaparsınız. Karadağ ve Montenegro’da otobüs terminallerinde elinde kağıt tutarak oda kiralayanlar olur, onların pansiyonlarında kalabilirsiniz.

 70. Soner Soyalıç dedi ki:

  Merhabalar.Sırt çantam ile arnavutluk-makedonya-kosova-karadağ-bosna-sırbistan şeklinde 13 günlük bir rotam var.Acaba bu geçişlerde sıkıntı yşayacağım ülke var mıdır ? Araç kiralamadığımı varsayarsak yolculuğu otobüs yada tren hatları üzerinde sürdürmem çok mu zor olur?

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba Soner Bey. Hayır sınır geçişlerinde sorun yaşamanız için bir neden yok. Fakat son dönemde Makedonya’nın sakallı kişilerden şüphelenip bazılarını ülkeye sokmadığı yönünde haberler aldım, bilginiz olsun. Trenler pek gelişmiş değildir ama minibüs ve otobüslerle zorluk yaşamazsınız. Karadağ çok güzel bir ülke, iyi yolculuklar.

 71. dilek dedi ki:

  Su an Budva’ya yakin Becici’deyim. Bazi sorulariniza cevap verebilirim.

 72. Mahmut Başlamışlı dedi ki:

  Dilek hanim selamlar,
  Eylul ayinin 2.haftası annemle birlikte karadaga gelme istiyoruz.5 ya da 6 gunluk bir gezi planliyorum.
  Annem israrla tur ile gitmemizin daha iyi olacağını soyluyor.(Ekonomik, guvenlik v.s)
  Siz ne tavsiye edersiniz,turla gitmezsek nereleri gezelim.(Araba kiralamayi dusunuyorum).

 73. mustafa dedi ki:

  Merhabalar bir bilgi vermek istiyorum gitmeyi düşünenlere faydalı olabilir. Mostardan Budvaya-Kotora direk otobüsler var. (Muhtemelen Saraybosnadan da vardır) ve Budvadan da Tirana direk otobüs var bu geçişlerde aktarma yapmanıza lüzum yok. sınır geçişlerinde bir problemle karşılaşmadım. söylendiği gibi karadağa gidiş dönüş uçak bileti pahalı. ben istanbuldan saraybosnaya gidip Tirandan İstanbula döndüm ve yaklaşık 250 tl ödedim. bilet fiyatları sebebiyle değil bu ülkeleri görmek için böyle bir rota çizdim fakat sadece maliyet düşürmek için bu yolu tercih edecek olan varsa 2 mesafede yaklaşık 8’er saat sürüyo ve 30-35 euro civarı fiyatları var bunu da hesaba katsın.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Bilgi için çok teşekkürler Mustafa Bey.

 74. Soner Soyalıç dedi ki:

  Cevaplar için çok teşekkür ederim dediğiniz gibi sınırlarda hiç bir sıkıntı yaşamadan döndüm geldim 🙂

  1. AlperMetin dedi ki:

   Karadağ’dan sorunsuz dönmenize sevindim. 🙂 İzlenimlerinizi buraya yazarsanız çok iyi olur, gidecek olanlara güncel bilgiler verirsiniz.

 75. Gamze dedi ki:

  Merhaba Alper Bey,
  Eşimle 31.08-03-09.2015 tarihleri arasında Budva’da kaldık. Gerçekten çok güzel bir deneyim oldu bizim için. Hem deniz hem de kültürel bir tatil yapmış olduk. Havası mükemmel,insanları sıcak ve fiyat olarak da uygun bir yer Montenegro. Bazı küçük ipuçları vermek isterim. Podgorica Havalanı’ndan Budva ya da Kotor’a direk gitmek isterseniz internetten taxi rezerve edin, mail adresi: taxi.mne @gmail.com. Budva için fiyat 30€. Biz havaalanında taksi ile sözleşmiş bir Türk çifte dahil olduk ve 2 kişi için 15€ ödemiş olduk.Aynısını dönüşte de yapabilirsiniz. Dönüş için tavsiyem Budva’dan Podgorica’ya otobüs ile gelmeniz, kişi başı 6€. Otogarda havaalanına gidecek illaki birilerini bulursunuz. Pazarlık ile Podgorica merkezden havaalanına taksi 10 €.
  Biz pansiyonda kaldık dolayısı ile her öğünümüzü dışarıda yedik. Sabahları Old Town’daki börekçiden börek alıp, marketten içeçeklerinizi alarak sahilde deniz kenarında güzel bir kahvaltı yapabilirsiniz. Bir de denizi hep taşlık olduğu için deniz ayakkabısı almanızı öneririm. Varsa şnorkelinizi de alın:) Ufak tefek notlarım bu kadar. Tavsiyeleriniz için teşekkürler.
  Sevgiler..

  1. AlperMetin dedi ki:

   Gamze Hanım Montenegro turunuzdan bilgiler için çok teşekkür ederim, yararlı olacağı kesin. Yolunuz açık olsun, sevgiler.

 76. Soner Soyalıç dedi ki:

  Ben uçakla Arnavutluğun Tiran şehrine indim.En büyük zorluğu burdan Makedonyaya geçişte yaşadım. Çünkü Ohride direk otobüs bulamadım Tirandan bindiğiniz otobüs sizi bir yol ayrımında bırakıyor. Ordan çakal taksiciler sizi kapıp Makedon sınırını geçirip Struga diye bir şehire getiriyor. Ben o yol ayrımından sonra çok uzun bir yol var ve geçişim zor olacak diye pazarlık yapmış olsam da 50 TL civarı kazıklanmış olduğum bir ücreti taksiciye verdim. Sonradan fark ettim o yol ayrımından Makedonya sınır kapısı yürüyerek 15 20 dk. Sonrasında isterseniz Makedonyadan taksiye binin isterseniz otostop yoluna başvurun. Struga fazla uzak değil ve çok ucuz nehir kenarına konuşlanmış şirin bir şehir. Burdan Ohride taksi tutarsanız 50 otobüs kullanırsanız 40 dinar verip gidebilirsiniz 20 dakika sanırım araları. En zorlandığım geçiş Tiran-Makedonya arasındaki benim için. Burdan Ohrid-Üsküp-Prizren-Ulçin-Budva-Kotor-Mostar-Bosna-Belgrad güzergahını 12 günlük bir sürede gittim. Bilgi almak isteyen arkadaşlara soru sorabilir. Herkese iyi yolculuklar.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Soner Bey Batı Balkanlar gezinizde yaşadığınız yolculuk bilgilerini paylaştığınız için çok teşekkür ederim. Montenegro ve diğer ülkelere gideceklere yararlı bir güncel ön bilgi oldu. Nice yollara.

 77. gülser celebi dedi ki:

  Merhaba….
  benim 2 sorun olacak
  ilk olarak 9 ekim gibi balkanlar turuna çıkmayı düşünüyoruz. Hava nasıl olur rahatça gezebilir miyiz? Denize giren imkanımız olur mu?
  Ikinci sorum uçakla uskup e gelsek araba kiralayarak ülkeleri dolaşabilir miyiz? Vize istemeyen Ulkeler arasi Gecislerde sorun yaşar miyiz?

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba. Ekim ayında Balkanlarda denize girmek için bağışıklık sisteminizin güçlü olması gerekiyor.:) Serin olur, ben olsam girmezdim. Evet araba kiralayarak gezebilirsiniz. Karadağ ve diğer vizesiz ülkelere girişlerde sorun yaşamazsınız, ancak dönüş biletiniz yanınızda olsun, sorabilirler.

 78. gülser celebi dedi ki:

  Tesekkurler Alper Bey, birçok forum dan baktım kimisi ben kiralık arabayla gezdim diyor, kimisi olmaz sıkıntı olur diyor… arada kalmıştık, bizi aydinlattiginiz tesekkurler☺

  1. AlperMetin dedi ki:

   Rica ederim. Karadağ ve komşu ülkelerle ilgili yazılarımda araba kiralayıp gezenlerin izlenimleri var, okumanız yararlı olacaktır, şahsen hayatında hiç araba kiralamamış biri olarak sadece duyduğum kadarıyla sorun olmadığını biliyorum. İyi yolculuklar.:)

 79. can kacmaz dedi ki:

  Alper bey biz esimle buraya yerlesmmek yasamak istiyoruz. Bunlar icin neler gerekli aceba gecim kaynaklari is imkanlari nasil. Ne kadarlik bir mevla gerekli bunun icin fikirlerinizi deneyimlerinizi ve bilgilerinizi paylasirsanjz seviniriz.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba Can Bey. Karadağ’a yerleşmek için gerekenleri bilmiyorum, ben gezmeye gittim. Ancak bu yazıyı okuyanlar içerisinde Montenegro’da iş yapan, yerleşmiş kişiler var, sorunuzu görürlerse yardımcı olurlar.

 80. Gülser çelebi dedi ki:

  Alper Bey merhaba,
  Haftaya perşembe balkan turuna çıkıyoruz
  bir konu kafama takıldı, size fanışmak istedim… Ülkeler arası giriş çıkışlarda günrükte herhangi bir ücret ödüyor muyuz? Ödeniyorsa tutarları hakkında bilginiz var mı?

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba Gülser Hanım. Balkan ülkelerine girişlerde ücret yok, zaten vize dışında böyle bir ücret talep eden ülke dünyada çok az. Sadece Arnavutluk girişte 1 avro ücret alıyor; önceden giriş ücreti 10 avro idi.

 81. Özlem dedi ki:

  Merhaba;
  Ekim ayında 3 gece lik bir Karadağ ziyaretimiz olacak. Podgorica havaanalından Budva’ya nasıl ulaşım sağlayabılırız? Giden arkadaşlarımız toplu taşıma açısından Karadağ’ın çok başarılı olmadığını söyleyerek araç kiralamamızı tavsiye ettiler. Sizin öneriniz nedir?
  Bir de fırsat bulursak Bosna Hersek ‘e geçmek istiyoruz. Bloglardan okuduğum kadarıyla ulaşım yolları Hırvatistan uzerındeymış, Hırvatistan için de vizemiz olmadığından dolayı geçiş sağlamamız mumkun degılmış. Sizin bildiğiniz ve önerebileceğiniz bir ulaşım yolu var mıdır?
  Desteğiniz için şimdiden teşekkür ederiz 🙂

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba Özlem Hanım. Podgorica Havaalanı ile şehir merkezi arasında çalışan otobüsler var ama hala düzenli değil, siz indiğinizde yoksa merkeze taksi ile 15 avro ücretle gidebilirsiniz, daha fazla isterlerse pazarlık yapın. Podgorica’dan Budva’ya rahatça minibüs bulursunuz, çok sık kalkıyor ve bilet ücreti 6 euro. Podgorica Havalimanı’ndan Budva’ya taksi 50 euro veya daha fazla tutar, yazık.
   Montenegro’dan Karadağ’a gitmek için Hırvatistan’dan geçmeye ihtiyacınız yok. Direkt otobüs bildiğim kadarıyla yok ama endişelenmeyin, iki seferde gidersiniz. Örneğin Pljevlja’ya gidip oradan Saraybosna otobüsüne binebilirsiniz. Otobüs terminalinden size en uygun yolu söylerler. Ancak zamanınız çok kısa. Benim 3 günüm olsa başka ülkeye geçmezdim, bir gününüzü Kotor ve körfezine ayırmanız harika olur.

 82. Soner Soyalic dedi ki:

  Tavsiyem budvadan kotora gidilmesi yonunde. Sahsen ben budvada 2 gun kotorda 1 gun kaldim keske tam tersini yapsaydim. Kotorda gece hayati yoktur budva da vardir. Kotor bir nebze daha ucuzdur ama bence karadag balkan devletlerinin en pahalisi. Kotordan otobusle mostar a gecmistim sizde oyle yapabilirsiniz. Herkese iyi yolculuklar.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Montenegro seyahat bilgileri için teşekkürler.

 83. Utku dedi ki:

  Merhaba, uzun zamandır görmeyi planladığım bir yer. Ancak bu sene iznim Ekim ayına denk geldiği için tereddüt ederek gidiyorum. Ekim ayının getireceği herhangi bir dezavantaj var mıdır sizce ?

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba Utku Bey. Karadağ’da Ekim ayında hava durumu serindir ama soğuk değil, gündüz sıcaklık 18-23 derece, gece 10-14 derece seyreder. Hava akşam üzeri 18:00 ile 18:30 arası kararır. Sonbahar mevsiminin Ekim ayında herhangi bir günde yağmur yağma olasılığı %37. Gezmek için rahat bir mevsim ama denize giremezsiniz.

 84. Elif dedi ki:

  Merhabalar,
  Alper Bey hem size hem de yorumlarıyla paylaşımda bulunanlara çok teşekkürler 🙂 Ben de önümüzdeki hafta Kotor’dan Mostar’a geçmeyi planlıyorum. Soner Soyalic, geçiş hakkında bilgi verebilirseniz çok sevinirim 🙂 Bahsettiğiniz otobüs nereden kalkıyor, hangi saatlerde ve günde kaç kere kalkıyor? Bir de yol kaç saat sürüyor?

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba Elif Hanım. Kotor’dan Mostar’a nasıl gidildiğinin ayrıntısını burada öğrenirsiniz sanırım. Ben Dubrovnik’ten gittim, o yüzden Soner Bey’den yazmasını rica edelim. Güzel bir Montenegro tatili dilerim.

 85. Soner Soyalıç dedi ki:

  Gezgin arkadaşlarım eğer Kotor dan Mostara gitmek isterseniz ben yanlış hatırlamıyorsam 11 gibi otogardan binmiştim bu otobüsü kullanabilirsiniz.Sizi direkt otobüs yok diye yolunuzdan döndürmek isteyenler olabilir onları kafaya takmayın şahsen ben öyle yaptım otobüs Bosna Hersek e girdikten sonra bir şehirde mola tadında bir aktarma yapıyor yani küçük bir terminalde bir otobüsten dier otobüse aktarılıyorsunuz.Siz parayı en baştan ödüyorsunuz bir daha ücret ödemenize gerek yok.Dip not: Çantanızı eğer otobüsün bagajına koymak isterseniz 1 euronuzu alırlar. Zaten Kotor devasa bir yer değil otogara ulaşmakta zorlanmazsınız. Gün içerisinde bir otobüs seferi daha var diye biliyorum ama emin değilim.Yol çok uzun sürüyor yani akşam 7 gibi inmiştim diye hatırlıyorum.Kalacak yer için eğer otobüs terminalinde sarışın zayıf güleryüzlü orta yaşlı bakımlı bir bayan görürseniz hiç kaçırmayın bahçeli 2 kedili temiz ahşap iki katlı bir evi var. Sadece yatacak yer için bir yer arıyorsanız burası uygundur.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Ulaşım bilgisi için çok teşekkürler Soner bey.

 86. Elif dedi ki:

  Merhabalar,
  Şuan Kotor’dayım. Otogardan Mostar’a direk otobüs var, saat çizelgesinin fotoğrafını da çektim ihtiyacınız olursa atabilirim:) tek sorun 37€ olması, bir de 8 saat sürüyor.
  Fakat ikinci bir alternatif olarak hosteller de götürüyor. Benim kaldıgım Old Town Hostel en az 4 kişi olmak şartıyla 30€ fiyatla, 4 saatte götürüyor.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Kotor – Mostar ulaşım bilgisi için çok teşekkürler Elif Hanım. Şahane kent Kotor’u keyifle gezin, dönüşte de buraya yazın. 🙂

 87. Burak ulas dedi ki:

  Merhaba ben birşey sorucam , kotor’daki insanlar nasıl ? Güvenli mi ? Ve ingilizce biliyorlar mı ? Bir de ülkeye girerken sıkıntı oluyor mu her ne kadar vizesiz olsa da.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba. Kotor ve genel olarak Karadağ son derece güvenlidir, rahatça gezebilirsiniz. İngilizce yaşlılar bilmez ama gençlerin çoğu bilir. Ülkeye girişte sorun yaşayana ben henüz rastlamadım, duymadım.

 88. Nuri Emrah dedi ki:

  Herkese merhaba,
  iki haftadir Montenegrodayim. Hava bir harika, denize bile giresim var)) bircok sehirlerini dolastim oglumla. Yarin da Kotor, Tivat, Herceg Novi tarafina gitmeyi planlyoruz.
  Sorusu olanlara yardimci olabiliriz.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Montenegro harika bir ülke. İyi gezmeler Nuri Bey. Kotor tarafından da izlenimlerinizi okumak iyi olur.

 89. Nuri Emrah dedi ki:

  Gezimi sonlandirdiktan sonra, genel izlenimlerimi yazacagim mutlaka. Ayrica buraya yerlesmeyi de oglumla konusuyoruz.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Umarım başarırsınız, Karadağ çok güzel bir ülke.

 90. kazim dedi ki:

  19 temmuzdaki yazdıklarımdan sonra tūm yazıları okudum,bende buraya alper metin beyin yazısı okuduktan sonra geldim,beğendim ve kaldım,iş kurdum bu cennet gibi ūlkede benim gibi beğenip iş kurmak isteyenler aman çok dikkatli araştırma yapsınlar iş hayatında dūnyada göremeyecekleri kadar būrokrasi ve negatiflikler var bunlar önceden gözūkmūyor,burada sorunları yazıp yazıyı uzatmayayım lūtfen çok araştırın.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Kazım Bey yorumunuz için tekrar teşekkürler. Olumsuz şeyleri de zamanınız olunca yazarsanız çok yararlı olur. Karadağ’a selamlar.

  2. Bilgehan dedi ki:

   Merhabalar Kazim Bey, platformdaki yazilarinizi okudum. Bizde esim ve kizimla Karadag’a yerlesmek istiyoruz. Sizin gibi onceden deneyimi olan birinden bu ulkede yasamak ve ticaret yapmakla ilgili pozitif ve negatif yonler hakkinda tavsiye almayi cok isteriz. Size ulasabilecegim bir mail adresi varsa ve deneyimlerinizi bizimle paylasabilirseniz cok seviniriz. Saygilar..

 91. Burak dedi ki:

  Benim merak ettiğim rusya olayından sonra ülke güvenli mi halen daha insanların türklere tutumu vs nasıl ? Kısa bir gezi için düşünüyorum da.Lütfen yardımcı olucak birisi bilgilendirsin

  1. AlperMetin dedi ki:

   Karadağ bağımsız bir ülke ve batı dünyasına daha yakın. Rusya ile Türkiye arasındaki krizle bir ilgisi yok. Rahatça ve güvenle Montenegro’ya gidebilirsiniz.

 92. Burak dedi ki:

  Alper bey podgorica havalimanından kotor arası ne kadar sürer yaklaşık olarak ? Taksi ile gidildiğinde ortalama ne kadar tutar ? Veya taksiden başka hangi ulaşım aracı ile gidebiliriz ?

  1. AlperMetin dedi ki:

   Podgorica Havaalanı ile şehir merkezi arasında çalışan otobüsler var ama hala düzenli değil, siz indiğinizde yoksa merkeze taksi ile 15 avro ücretle gidebilirsiniz, daha fazla isterlerse pazarlık yapın. Podgorica’dan Kotor’a yolculuk 90 kilometre ve otobüs bilet fiyatı 7 avro. Bunlar size 3 saate yakın zaman harcatır. Havalimanından Kotor’a taksi 55-65 avro arası tutar ve bir buçuk saat sürer.

 93. Nuri Emrah dedi ki:

  Kazim Bey merhaba,
  Ben Oglula birlikte su an Bar sehrindeyiz ve is kurmak uzereyiz. Yukardaki yaziniz bizi korkuttu dogrusu. Lutfen bizi burokrasi ve olumsuzluklar hakkinda bilgilendirirmisiniz?
  Mahsuru yoksa, size E-mail adresimi yazayim, telefon numaranizi gonderirseniz, sizi arayabilirim.
  Selamlar
  E-mail : nihrac@ yandex.com

 94. Kazım dedi ki:

  Nuri bey hic mahsuru olmaz bildiklerimi paylaşmak benim ithalat ihracat şirketim ve 2 perakende magazam var burada yaşana cak tüm herşeyi biliyorum,paylaşırım memnuniyetle,selamlar

  1. Fulya dedi ki:

   Kazim bey is imkanlari varmi orada.oraya yerlesirsek is ortami ne durumda.biryerde okumustum cok issiz olduguna dair.prasi olan issizler kafe aciyor,parasi olnayan issizler de kafeye musteri oluyor yaziyordu.bilgilendirirmisiniz

 95. fatih dedi ki:

  Merhaba. Avrupa ulkelerinin tumunde hangi turk bankalari var? ve o ulkenin para birimiyle aninda cekebilme imkani var midir?yoksa turkiyede cevirtip o sekilde mi gitmemiz gerekiyor? Mazot litre fiyatlari nedir o ulkelerde? makedonya- arnavutluk-karadag-bosna hersek olarak . tesekkur ederim

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba. Türk bankalarına ihtiyacınız yok. herhangi bir bankadan o ülkenin parasını çekebilirsiniz. Çeşitli sayfamdaki ilgili yazımda anlattım. Makedonya’da benzinin litresi 1.06 amerikan doları, 1 litre mazot ise 0.79 dolar. Komşu ülkelerde de fiyatlar yakın sanırım.

 96. fatih dedi ki:

  Hangi ulkeler vize istiyor?
  Dil konusunda cok sıkıntı yasar miyim?

  1. AlperMetin dedi ki:

   Vize isteyen ve istemeyen ülkelerin tam listesi Çeşitli adlı sayfamdaki ilgili yazıda var. İngilizce veya Makedonca bilmiyorsanız Makedonya’da dil sorunu yaşarsınız.

 97. fatih dedi ki:

  Tam olarak turk tl olarak yatirip o ulkenin para birimiyle ne kadar karsilik geliyor ise onu mu cekiyoruz? tam anlayamadim alper bey. bir nevi kendi paramizi orada takas seklinde cevirip kullabiliyor muyuz?

  1. AlperMetin dedi ki:

   Evet, bankanızdaki mevduat hesabınıza TL yatırın, Montenegro’da herhangi bir bankaya kartınızı taktığınızda size İngilizce menü seçeneği sunulur, onu seçip Karadağ para birimi yani euro karşılığını çekersiniz. Türk Lirası orada geçmez.

 98. fatih dedi ki:

  Bir de en uygun otel fiyatlari hangi bolgelerde var? minimum 3 er gun kalacak olsak? biraz kabarikti.baktigimda gayet pahali gunlukleri. ucuzlarida var di daha iceri bolgelerde sahil.kesimlerine geldikce ucuyor tarifeler.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Montenegroda’da otel fiyatları pahalı geldiyse pansiyonlarda kalabilirsiniz. Otobüs terminallerinde elinde kağıtla bekleyen kişiler kiralık oda sunarlar, fiyatları otellere göre çok daha uygundur.

 99. Eyüp dedi ki:

  Alper bey biz eşim ve kızımla mayısın 15 inde budvaya gitmeyi düşünüyoruz hava ve Deniz sıcaklığı ile ilgili bilgi verebilirseniz çok Mutlu olurum teşekkür ederim

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba Eyüp Bey. Budva’da Mayıs ayının ortalarında hava durumu ılıktır; gündüz sıcaklık 22-24 derece, gece ise 12 derece civarında olur. Günler çoğunlukla güneşli geçer, yağmur olasılığı düşük. Deniz suyu sıcaklığı ortalama 19 derece.

 100. kazim dedi ki:

  arkadaşlar karadağ denince aklınıza hemen sahil şeridi gelmesin, burası çok ufak bir ülke karadağ gezinize mutlaka ülkenin kuzeyini dahil edin, temizliğin, doğallığın, ucuzluğun tadını çıkarın, hormonsuz, ilaçsız yiyeceklerle doyumsuz manzaraları fotograflayın, kış aylarında kayak yapın kısaca karadağı mutlaka tūm olarak gezin derim, alper bey ve tūm takipcilerine selamlar.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Kazım Bey Karadağ ve güzellikleri hakkında verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. Yeşilliğiyle, dağlarıyla, lezzetli yemekleriyle gezmek için harika bir ülke olan Montenegro’ya selamlar.

  2. Özcan dedi ki:

   Slm kazım bey. bu yazıları çok geç gördüm. sizinle nasıl iletişime geçebilirim. budvadayım ama yarın dönüyorum maalesef.

 101. Burak dedi ki:

  Merhaba alper bey size birşey sormak istiyorum avrupa içi uçuşlarda ilk ülkeden sonra tekrar pasaport kontrolü yapılıyor mu ? Mesela diyelim ilk fransaya gidiyoruz orada zaten yapılıyor pasaport kontrolü sonra ordan italyaya gittiğimizde havaalanında pasaport kontrolü oluyor mu ? Bir de yurtdışından dönerken tekrar havaalanında check-in yaptırıyor muyuz ?

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba Burak Bey. Avrupa’da Schengen vizesi isteyen bir ülkeye gittiğinizde aynı sisteme üye diğer ülkelere girerken pasaport kontrolü olmaz, şehirler arası yolculuk yapıyormuş gibi seyahat edebilirsiniz. Evet, dönerken check in yapmanız gerekir.

 102. mehmet dedi ki:

  Alper bey selamlar. Haziran ayı içinde yunanistan, makedonya,kosova, karadağ,hırvatistan ve slovenya gezisi planlıyorum; Karadağ dışındaki bütün ülkerde kalış sürem, kalacağın yerler belli. Karadağda takıldığım nokta; kotor, budva, bar, hersec novi,tivat,uljin buraları ziayeret edicem 5 gün yeterli olur mu? internette hiç bir yerde kesin bir bilgi bulamadım. bu yüzden sizin deneyimizden yaralanmak isityorum yardımcı olursanız sevinirim. iyi günler.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba Mehmet Bey. Zamanınız varsa Karadağ’da daha fazla gün kalmanızı öneririm, çok güzel bir ülke. Ama evet, Kotor, Budva, Bar, Herceg Novi, Tivat ve Ulcinj şehirlerini görmek için beş gün yeter, ülke küçük, mesafeler kısa. Her gün taşınmanıza gerek yok, örneğin Budva’da kalıp günübirlik Bar ve Ulcinj, Kotor’da kalıp Herceg Novi ve Tivat gezileri ideal olur. Ne dersiniz?

 103. Burak dedi ki:

  Alper bey merhaba , ben kotor’dan birkaç günlüğüne italya”ya geçmek istiyorum feribot ile araştırdım feribotlar falan varmış fakat merak ettiğim birşey var feribotlarda pasaport kontrolü olur mu schengen çıkarmak gerekir mi günübirlik bile gidilse ?

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba Burak Bey. Karadağ’dan İtalya’ya gitmek için mutlaka vize gerekir; günübirlik de olsa pasaportsuz girmeniz imkansız.

 104. Bilal dedi ki:

  Merhaba Alper bey. Yorumlarınız için çok teşekkürler çok yardımcı oldunuz ama benim başka bir sorum vardı. Yeni evliyim,eşimle Karadağ gezisi planlıyorum ve eşim tesettürlü. Kotor’da,Budva sokaklarında veya herhangi bir yerde gezinirken bize garip garip bakmaları tabi hoşuma gitmez bu konuda insanları ne kadar anlayışlı bir bilginiz var mı ve oralarda gezerken sizde tesettürlü bayanlar gördünüz mü acaba?

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba Bilal Bey. Karadağ’da Kotor veya Budva’da tesettürlü kadın hiç görmedim. Garip bakacaklarını sanmıyorum, meraktan göz ucuyla kısaca bakabilirler ama rahatsız edici bir şekilde olmaz bu. Bence endişe etmeyin.

 105. Faruk dedi ki:

  Merhaba Alper Bey,
  Ben yaklaşık 1 hafta kalmayı düşünüyorum orada turistik yerleri gezmek ve denize girmek istiyorum otel dışında sizce 350€ yeterli olur mu böyle bir tatil için fiyat konusunda bilgi verebilir misiniz?

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba. Karadağ tatili için otel paraları hariç bir haftada 350 avro rahatlıkla yeter. Yine de fazla lüks yerlere gitmeyin derim kişisel fikrim olarak.

 106. Ferhat dedi ki:

  Alper Bey merhaba.
  Rehberiniz için teşekkürler bir kaç sorum olacak izninizle.
  Uçak biletleri hariç 1000 tl’lik bir bütçe yeter mi?
  6 gece kalmak istiyorum ve doğa gezisi yapıp bir iki gün de plaja gitmek istiyorum. Araştırdığım kadarıyla Sveti Stefan adasının yanında halka açık plaj var. Ancak Kotor körfezi de çok güzel. Sormak istediğim şeyler ulaşımla ilgili.
  Öncelikle nerede kalmalıyım? Hem Kotor’u hem de Budva’yı gezmek istiyorum. Ve Kotor’dan Budva’ya nasıl gidebilirim? 6 gün içerisinde mümkün olduğu kadar çok yeri gezmek istiyorum ama şehirlerarası ulaşımla ilgili hiçbir fikrim yok. Yardımcı olabilir misiniz genel olarak?

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba. 6 günlük Karadağ tatili için 1000 liranın yetip yetmemesi kalacağınız yerlere bağlı. Ucuz pansiyonda kalırsanız yeter ama otellerde kalırsanız yetmez. Kotor ile Budva arasında otobüsler sık çalışıyor ve 45 dakika sürüyor. Diğer Montenegro şehirleri için de kolayca otobüs veya minibüs bulursunuz. Karadağ küçük bir ülke, tek yerde kalarak günübirlik gezebilir, ya da 2-3 kentte kalabilirsiniz.

 107. Ayca dedi ki:

  Merhabalar,
  3-4 gunluk bir karadag gezisi planliyoruz esimle..
  Ama bi kac sorunun cevabina ihtiyacimiz var?
  Vizesiz ama pasaporta ihtiyaç var mi? kktc gibi mi yoksa nasil? ona gore yenilenecek ya da cocuk icin ne gerekliyse yapilacak tarafimizdan..
  Havaalanından araba kiralayip bir sehirde kalip diger yerleri rahatlikla gunubirlik gezme durumumuz var sanirim.. neresini onerirsiniz konaklama icin? bebek oldugundan konfor oncelik oluyor;)
  Simdiden tesekkur ederim.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba. Karadağ’a pasaportsuz giremezsiniz. Montenegro küçük bir ülke, arabayla rahatça gezersiniz. Ben son gidişimde konuk olarak Budva Avala Hotel’de kaldım. Konum, konfor ve hizmet açısından en iyi otel.

 108. Cem Taşpıanr dedi ki:

  Merhaba Alper bey geçen yıl sizi izleyerek . makedonya ve arnavutluk gezdim. İzlenimleriniz çok işime yaradı. Önümüzdeki nisanın başında yarım kalan karadağ turumu tamamlayacağım. Çok selamlar.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba Cem Bey. Buna sevindim. Karadağ’da nerelere gitmeyi planlıyorsunuz?

 109. Cem Taşpınar dedi ki:

  otelimi Budvadan ayarladım. Kotor budva çetije yi görmek istiyorum. Dönüş gününde ise podgoricayı görmek istiyorum. Tabiki önerinize açığım.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Bence Karadağ planınız uygun.

 110. Nuri Emrah dedi ki:

  Cem Bey, Ben Budva`da yasiyorum. Herhangi bir yardimim dokunabilirse lutfen cekinmeden arayin.
  Iyi tailller !!

  1. Özcan dedi ki:

   Merhaba. Şu an budvadayım.ne yazık ki yarın 18:30 tivattan uçağım var.sizinle konuşmayı çok isterdim. Nuri bey

 111. Cem Taşpınar dedi ki:

  Nuri Bey merhaba; İlginiz için çok teşekkür ederim.

 112. Lara dedi ki:

  Bir şeyi düzeltmek istedim. Kotor, Avrupa’nın en büyük fiyordu değil, fiyort bile değil aslında, bir ria. Avrupa’nın en büyük fiyordu Norveç’deki Sognefjord.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Montenegro yazıma ilginiz ve bilgi için teşekkürler. 🙂

 113. Lara dedi ki:

  Eklemeyi unuttum, bilgiler çok faydalı olmuş, çok teşekkürler! 🙂

 114. mehmet dedi ki:

  selamlar alper bey.Daha önce size gezi planımdan bahsetmiştim. hemen hemen kesinleşmiş planım şöyle; 2 gün kotor, 2 gün budva, 2 gün dubrovnik, 1 gün zadar, 2 gün zagreb, 1 gün lubiyana, 2 gün bilet gölü. Sormak istediğim öyle pek müze meraklısı değilim gezerek keşfetmeyi tercih ediyorum. dubrovnik için 2 gün sizce fazlamı. zadar ile dubrovnik arası 8- 9saat sürüyor. dubrownikte kalacagım bir geceyi gece yolculugu yaparak degerlendirmeyi düşünüyorum. bu konudaki düşüncenizi öğrenmek istiyorum. saygılar.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba Mehmet Bey. Montenegro Hırvatistan gezi rotanız güzel. Dubrovnik için iki gün bence fazla değil ama zaman kazanmak isterseniz evet, 1 günde eski kenti rahatlıkla gezebilirsiniz. Saygılar.

 115. Çağlayan dedi ki:

  Merhaba Alper bey ve bu yazıya yorumlarıyla katkıda bulunan gezginler. Bu temmuzda 3 gün sayabosna-mostar ve 4 gün belgrad’da kaldıktan sonra karadağa geçeceğim. İlk iki şehir için plan tamam ancak karadağ’da görülecek yer fazlalığından kafam karışmış durumda öncelikle karadağ için 3-4 gün zamanım var ama bununda 3’mü yoksa 4 gün olacağı göreceğim yerlere bağlı. Öncelikle konaklamayı kotor ve budva’da yapmayı planlıyorum. Yoksa sadece bir şehirde kalıp diğerlerini bu şehirden gezmek mi doğru olur öte yandan yorumlarda gezen arkadaşların ve büyüklerimizin Herceg novi, ulcinj, petrovac, centinje ve Perast’ı övdüklerini okudum. Normalde 3 gün kalıp saraybosna’ya dönüp 1 gün daha kalmayı planlıyordum. Ancak yazdıklarınız 4 gün kalmam fikrini aklıma yerleştirdi. tabi bu durumda uçuştan bir gece önce otobüsle saraybosnaya döneceğim. Şimdi 4 günlük bir süre için nasıl bir gezi planı yapmalıyım. Görülecek yerlerin çokluğundan deniz, tarihi yerler ve yemek üzerine nasıl bir tur yapabilirim. Değerli yardım ve fikirlerinizi bekliyorum. Ayrıca 3 günlük bir gezide nasıl bir tur yapabilirim onun da önerisini verebilir misiniz? Teşekkürler.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba. Karadağ güzel bir ülke, en az dört gün kalmaya değer. 2 gün Budva, 2 gün Kotor’da kalıp yazdığınız diğer şehirleri günübirlik gezebilirsiniz.

 116. Burak dedi ki:

  Alper bey merhaba ben gecen hafta ıtalya vızesı ıcın basvurdum giriş karadağdan olucaktı sonra oradan italyaya geçicektim inandırıcı gelmemiş red ettiler şimdi biletimin dönüşünü tekrar karadağ olarak yapıcam fakat pasaportumda red damgası var ama geçen sene yunanistandan aldıgım kapı schengenım var , karadaga girerken bu red problem yaratır mı ? Yoksa pasaportumu değiştirmeli miyim acil yardım?

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba. Bu konuyu Karadağ Konsolosluğu’na mutlaka sormanızı tavsiye ederim. Sorun olmaması gerekir ama yine de arayın.

 117. çağlayan dedi ki:

  Merhaba Alper bey ve değerli gezginler bu yaz Saraybosna ve belgrade şehirlerine yapacağım gezimi Karadağ sahil bölgesi ile taçlandırmak istiyorum.Normalde 3 gün kalmayı planladığım şehirde yorumlarını okuduktan sonra 4 gün kalmayı düşünüyorum ancak dönüşü Saraybosna’dan yapacağım için 4. Gün riskli olabilir ancak öyle övmüşsünüz ki ben bu riski alacağım. Sorum 4 gün için Nasıl bir gezi yapmalıyım? Nerelere gidip naıl bir konaklama yapmalıyım tek bir yerde kalıp diğer yerleri gezmelimiyim yoksa 2 gün 2 gün dağıtsam mı konaklamayı değerli önerilerinizi bekliyorum.Hoşçakalın.

 118. Erhan dedi ki:

  Alper Bey ,
  çok güzel hazırlamışsınız siteyi.
  Budvada kaldığınız evin iletişim bilgilerini iletebilirmisiniz.Ben 6-7 mayıs 2016 için bi kısa tatail düşünüyorum budav ve kotora.
  tşk

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba. Ne yazık ki Budva’da kaldığım evin iletişim bilgisini almayı düşünemedim. Budva ve Kotor’da otobüs terminalinde oda kiralamak için bekleyenler göreceksiniz, o şekilde yapabilirsiniz.

 119. çağlayan dedi ki:

  Merhaba, herceg novi, ulcinj, Petrovac, centinje, perast kotor ve budvada konaklayarak buraları gezmek için 4 gün ideal olur mu? Yoksa bazı yerleri es geçmek mantıklı olur mu?

  1. AlperMetin dedi ki:

   Bence koşturmaya gerek yok, Kotor ve Budva’da kalacağınız ikişer günün birer tanesini oraları gezmek, diğer birer günü ise günübirlik başka kasabalara giderek harcayabilirsiniz. Yazdığınız 5 yerden 2 veya üçünü eleseniz daha rahat gezersiniz.

 120. çağlayan dedi ki:

  Teşekkürler.

 121. Nuri Emrah dedi ki:

  Çağlayan Bey merhaba,
  Ben Budva’da yaşıyorum. Bu Ülke çok güzel. Vaktiniz sınırlı. Bence Ulcinj, Centinje ve belki Herceg Novi’yi programınızdan çıkarın. Kotor, Risan, Budva ve Budva koylarının tadını çıkarın derim.
  İyi tatiller !!

  1. AlperMetin dedi ki:

   Karadağ seyahat tavsiyesi mantıklı. Teşekkürler Nuri Bey.

  2. Fatoş dedi ki:

   Nuri bey iyi günler arkadaşlar la bu yaz sonu oraya gelmeyi düşünüyoruz bize bu konuda yardımcı olabilir misiniz rica etsem

 122. çağlayan dedi ki:

  merhaba Nuri bey,Budva koylarını gezmek için Nasıl bir yol izlemeliyim 2. Olarak risan Hakkı’nda biraz bilgi verebilir misiniz ? O bölgede yaşayan biri olarak. Çünkü pek bir bilgim yön risan hakkında.

 123. Nuri Emrah dedi ki:

  Merhaba, Budva koyları derken, şayet araç kiralamayı düşünürseniz, Budva’dan Kotor istikametine giderken, Budva çıkışında sola küçük bir yol ayrılır. ”JAZ PLAJI” diye levhalandırılmıstır. Bu yolu takip ederseniz, çok güzel doğa, yerleşim tesisleri olmayan fakat Plaj ve Kafe gibi hizmetler veren çok doğal koylar vardır.
  RİSAN, KOTOR’un az ilerisinde küçük bir kasaba. Kotordan veya Budvadan dolmuş bulunur. Oradan Kotor Körfezinin manzarası da doyumsuz.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Karadağ doğa, deniz ve kumsal bilgileri için çok teşekkürler.

  2. Penbe Uçar dedi ki:

   Nuri Bey iyi akşamlar biz oğlumla Budva’ya gelip 25_30 gün kalmak istiyoruz ev bulabilirmiyiz ve ne kadardır acaba.Ben bu Eylül de geldim çok beğendim.Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.Bursa’dan selamlar.

 124. çağlayan dedi ki:

  Nuri bey tek olacağımdan Araba kiralamayı şu an için düşünmüyorum. Budva koylarını gezmeden nasıl bir plan yapabilirim. Budva koylarına gitmezsem nereyi ekleyebilirim geziye. 2. olarak Budva koylarına araba olmadan otobüs ya da münibüs ile gidebilir miyim?

 125. Cem dedi ki:

  Merhaba, 1. Karadağlılarla İngilizce iletişimde zorluk oluyor mu? 2. Araba kiralamaya gerek olur mu? Teşekkürler,

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba. Karadağ’da gençlerin çoğu İngilizce biliyor, orta yaşlıların da önemli bir kısmı. Bence araba kiralamaya gerek yok. 2 kişiden fazla iseniz mantıklı olabilir.

 126. Yasemin dedi ki:

  Merhaba iki bayan arkadaş olarak tirandan karadağ’a geçmek istiyoruz yazınızdan okuduğum kadarıyla önce işkodra daha sonra minibüsle en yakın sınıra gitmişsiniz iki bayan için bu yol güvenli midir? ya da ne tavsiye edersiniz? teşekkürler

  1. AlperMetin dedi ki:

   Evet Arnavutluk’tan Karadağ’a o şekilde gidiliyor. Ben ve bir çok kişi bu yolu kullandı, sorun yaşayan duymadım. Dikkatli olun yeter.

 127. Sevim dedi ki:

  Merhaba,
  Karadağ’a Tiran’dan girerek Balkan turu yapan var mı acaba? Dönüş Üsküp – Ohrid üzerinden yine Tiran şeklinde olacak. Uçak bilet gidiş dönüş Tiran daha uygun olduğu için buradan başlamak istiyoruz. Tiran’dan araba kiralamayı düşünüyoruz. Sınır geçişlerinde problem olur mu? Bilgisi veren olursa çok memnun olurum.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba. Batı Balkanlara en ucuz uçak bileti genelde Tiran’a olduğu için birçok kişi oradan başlıyor. Sorun yaşamazsınız, Karadağ’a giriş kolay. Ben hiç araba kiralamadım ama kiralık otomobille Montenegro’ya gidenlerden bu konuda yazanlar olacaktır diye tahmin ediyorum, yorumları incelemenizi tavsiye ederim.

 128. kudret dedi ki:

  Merhabalar,geçen yıl bizde aynı güzergahtan seyahat ettik arnavutluktan araç kiraladım sınır geçişlerinde sorun çıkmadı rahat bir şekilde gittik.dönüştede yine aynı şekilde tiran dan döndük içiniz rahat olsun…

 129. Kazım dedi ki:

  Alper bey sizin kanalızdan sevim hanıma bir bilgi vermek isterim tatil sūresi kısa ise bu yolculuk hem çok yorucu olur hemde tam olarak hiçbir yeri göremezler,
  Araba kiralamada teslimde,sınır kapılarında hiçbir sorun yaşamazlar balkanlar çok medenidir ama her defasında söylūyorum tūrkler karadağın sahil kesimini görūp dönūyorlar çok yazık ūlkenin kuzeyi çok doğal,temiz ve çok ucuz
  Selam olsun alper metin beye ve gezginlere

  1. AlperMetin dedi ki:

   Karadağ gezisi ve araç kiralayarak seyahat konusunda bilgiler için çok teşekkür ederim.

 130. çağlayan dedi ki:

  Merhaba,ülkenin kuzeyinde nerelere gidebiliri ya da gitmeliyiz kazım bey bilgi verebilir misini?

 131. Kazım dedi ki:

  Öncelikle kolašin ve zabjak sonra rožaje, berabe, bijelo polje yeterli doğallık için bu arada tara kanyonunu da mutlaka görūn, neşeli ve gūzel gūnler dilerim, kazım.

 132. çağlayan dedi ki:

  Merhaba,3 gece 4 gün kalacağım Budva kotor ve perast’ı gezeceğim konaklamayı tek bir yerde yapmak istiyorum Budva mı yoksa kotor mu yapsam 3. Bir öneriniz varsa yazabilir misiniz?

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba. Bence Kotor’da kalın, çok güzel. Eski kent içinde bir oda kiralarsanız çok keyifli olur.

 133. çağlayan dedi ki:

  Kafamı karıştıran nokta kotorda tarihi yer daha fazla ancak Budvada sahil daha güzel ve cafe barlar daha fazla ve eğlenceli görünüyor. Bundan dolayı kararsız kalıyorum.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Evet Budva’nın eğlence ve gece hayatı daha hareketli ve kent merkezinde kumsal var, ama Kotor’un tarihi yapısı daha özel. 2 gece Budva 1 gece Kotor da mantıklı.

 134. Burak dedi ki:

  Merhaba tekrardan Karadağ seyehatini tamamlamış bulunmaktayım 🙂 Herşey güzeldi ta ki son gün yağmur yağana kadar.. 2 gece kaldım fakat 1 gün yeterliymiş Kotor old town için. Podgorica havaalanı zaten küçücük gidiceklerin aklında bulunsun havaalanına girişte herhangi bir güvenlik kontrolü de yoktu asıl bu şaşırttı 🙂 ben internetten özel şoförlü araç rezervasyonu yaptırmıştım 55 euro gidiş 55 euro da dönüş olarak, Budva üzerinden gittik yol üzerinde harika manzaralar vardı Budva’dan geçerken.. Keşke hava güzel olsaydı 1 gün de orada kalsaydım. Deniz için gidenler mutlaka Budva’ya gitsinler özellikle Sveti Stefan çevresine. Kotor old town çok güzeldi.. Bariz belli Venediklilerden kaldığı. Kaldığım butik oteli tavsiye ederim boutique hotel astoria’da kaldım 2 gün için yaklaşık 700 lira ödedim fakat sezona göre değişiyordur. Çok fazla turist kalabalığı vardı bu kadar beklemiyordum özellikle Türk turist cok fazlaydı. Onun dısında Tivat’a da gittim Porto Montenegro diye bir marinası var muthıs. Bir çok lüks markaların mağazası, lübnan ve japon mutfagı restaurantları ve sonsuzluk havuzu var sezon acılmamasına ragmen havuza da girdim. Bir de cok fazla Rus turist vardı zaten zengın Ruslar bu porto montenegro’dan ev alıyorlarmıs ve yatları ile gelmişler aşırı lüks yatlar var idi.. 2 günde ortalama 160 euro harcadım fazlasıyla yetti. Bir de çoğu kişi ingilizce ve rusça biliyor o açıdan problem olmuyor. Ama istanbuldan tivata direkt uçuş olsa bence daha rahat ulaşılabilir gerçekten cehennem gibi uzak kışın kimbilir ne kadar zordur podgorica havaalanına ulaşmak. THY ile uçacaklar da normal ekonomi esnek yerine business alsın cunku pek fıyat farkı yok idi keşke business alsaydım dedim koltuk aralıkları çok kötüydü geldiğim günkü uçuşun. Neyse ki dönerken rahattı yolculuk.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Karadağ tatil ve seyahat bilgileri için çok teşekkürler Burak Bey.

 135. Mehmet dedi ki:

  Alper bey selamlar şu anda kotordayim. iki gün sonra dubrownike gecicem kotordan dubrownike ulaşım varmı?

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba Mehmet Bey. Evet, Kotor’dan Dubrovnik’e her gün otobüsler var, otobüs terminaline gidip bilet alabilirsiniz. Yolculuk 3 saat ama sınırda bekleme uzayabiliyor bazen. İyi tatiller.

 136. Sefa KALACAY dedi ki:

  Selamlar Alper bey,
  Yazılarınızı beğenerek takip ediyorum sayenizde gerçekten çok faydalı bilgiler ediniyoruz.Benim de eşimle birlikte yerleşme düşüncemiz var öncelik budva ama kuzey şehirleri de olabilir.Bu konuda Nuri Bey Kazım Bey gibi önceden yerleşenlerden ve sizlerden bilgi edinebilirsem çok memnun olurum.Çok teşekkürler
  kalacaysefa@ gmail.com

 137. Kazım dedi ki:

  Sefa bey bu ūlkenin birtane doğrusu yok, burada yerleşmek istiyorsanız gelip en az 1-2 ay gözlem yapmanızı öneririm, ūlkenin kuzeyi doğal ve bakir ama iş imkanları çok kısıtlı, sizin gibi insanlara ne kadar yardım etmek istesem de yanıltıcı olur gelin gözlem yapın en doğru yol bu ve fırsatcı insanlar var onlara da dikkat edin, selamlar herkese.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Karadağ hakkında bilgiler için teşekkürler.

 138. Baha dedi ki:

  Başta Alper Bey olmak üzere herkese öncelikle çok teşekkürler. Tekrar olacak şekilde soru sormamaya özen göstericem 🙂 10-17 Eylül için eşimle birlikte biletlerimizi aldık. Podgorica’dan Avis ile araç kiralamayı, 7 gün boyunca da Budva’da kalıp kotor, sveti stefan, podgorica, bir ihtimal de mostar’a gitmeyi planlıyoruz. Belki son gece Podgorica’da kalabiliriz. Kuzeye gitmeyi düşünmüyorum. Gelsin sorularım 🙂 [1] Kotor’da da kalmalı mıyız? 3 gün Budva, 2 gün Kotor mu yapalım? Yoksa komple Budva mı? Uzaklık açısından soruyorum. İki gün üstüste Kotor’a gidip dönmek zor olur mu? [2] Tekne turları hakkında bilgi almak istiyorum. Tekne turları nerelerde var? [3] Deniz ürünleri methediliyor. Özellikle tavsiye edeceğiniz bir yemek var mıdır? [4] İnternet olmayacağı için navigasyon da olmayacak. Yolları bulabilmem için öneriniz nedir? Büyükçe bir harita mı alayım? [5] Bunlar haricinde de tavsiyeniz olursa okumak, öğrenmek isteriz. Teşekkürler.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba. Budva ile Kotor arası mesafe uzun değil, taşınmak gerekmez ama oranın da havasını tam yaşamak için Kotor’da kalmaya değer. Mostar deyince durum değişiyor, mesafe fazla. Montenegro’da deniz ürünleri ve yemekleri yaygın. Karides (Şkampi), siyah risotto, ahtapot salatası (salata od hobotnice), midye (muşle) ve prstaci (hurma midyesi), Karadağ’da yenecek deniz mahsulü yemekleri arasında sayılabilir. Okurların da bilgi vermesini umarım.

 139. Fatih Güler dedi ki:

  alper bey öncelikle yazınız için elinize sağlık gayet güzel olmuş. ben ve 2 arkadaşım ilk defa yurtdışına çıkacağız şimdi bizim planımız önce arnavutluğu gezip ordan budva üzerinden karadağa geçmek. önceliklesınır kapısında sorun yaşar mıyız ayrıca tiran-karadağ arasını nasıl geçeceğiz ulaşım aracı var mıdır ayrıca son olarak oraya gittiğimizde euro ile mi gidelim yoksa leke yani yerli para birimi mi kullanalım ?

  1. AlperMetin dedi ki:

   Karadağ gezi yazıma ilginize teşekkürler. Sınırda sorun yaşamazsınız. Sınır geçiş ulaşımı yorumlarda yazıyor. Euro ile gidip Arnavutluk parasına orada çevirirsiniz.

 140. Fatma dedi ki:

  İyi günler bizde arkadaşlar la Montenegro gezisi düşünüyoruz lütfen yardımcı olun Kazım bey…

 141. Fatma dedi ki:

  ilk yurt dışı tecrübemiz olacak turla gezmeyi önerir misiniz …. bizim gelmek istediğimiz tarihte tur şuan da yok …. Bütçe olarakta fazla harcama yapmamaya özen gösteriyoruz. … nerelere ilk olarak gidilir ne içilir ne yenir daha uygun nerelerde kalınabilir … yardımlarınızı bekliyorum fatmatozkoparan@ hotmail.com

 142. Kazım dedi ki:

  Fatma hanım size yardımcı nasıl olabilirim billemiyorum ama hangi konuda yardım istiyorsanız yazîn elimizden ne gelirse yardîm etmeye çalışalım

 143. Fatma dedi ki:

  Mesela tatilimizi en güzel bi şekilde nereden başlayarak nerelerde sonlandırmalı. araç kiralamali mı varsa otobüs mü kullanılmalı. .. otelden başka güvenli kalinabilecek başka nereleri önerebilirsiniz.. Nerede eğlenelip… ne yenip ne içilmeli …. sizce hangi ayda gidilmeli… tatil için ayırdığımız döviz den başka banka hesabimizda da belli bi miktar para bulundurmali mıyız ülkeye giriş ile ilgili bi sıkıntı olmaması için…

  1. AlperMetin dedi ki:

   Ben araba kullanmayı bilmiyorum, hiç araç kiralamadım. Otobüs ve minibüsler var. Aile yanlarında oda veya tam daire kiralayabilirsiniz. Sahiller kafe, lokanta, bar ve kulüplerle dolu. yazın çok sıcak oluyor, sevmezseniz haziran ve Eylül daha iyi. Vadesiz mevduat hesabınızda para olması Karadağ veya herhangi bir ülkede iyidir.

 144. Fatma dedi ki:

  Herkese şimdi den teşekkür ederim özellikle alper bey size bizim gibi insanları bilgilendirmek amacıyla bir çatı oluşturduğunuz için. ….

 145. Harun dedi ki:

  Herkese bu güzel tecrübelerini paylaştıkları için ayrı ayrı teşekkür etmek istiyorum. Soruma gelince mostardan kotora veya tam tersi şekilde kotordan mostara otobüs yolculuğunu deneyimleyen arkadaşlar, bu yolculuk hırvatistan sınırlarına geçmeden mi gerçekleşti? Bu iki şehir arasını vizesiz geçmek durumunda olacağımdan sormaktayım.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Kotor’dan Mostar’a Trebinje üzerinden vizesiz, Hırvatistan’a girmeden gidebilirsiniz.

 146. Özgür dedi ki:

  Merhaba Alper Bey ve diğer gezgin arkadaşlar.
  Kız arkadaşımla eylül ayının 3. haftasında karadağa gitmeyi planlıyoruz. O aylarda denize girebilme şansımız olabilir mi? Bu aylarda giden arkadaşlarımız varsa görüşlerini paylaşabilirler mi? Teşekkür ederim.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba Özgür Bey. Montenegro’da Eylül ayında hava durumu tatil için çok uygun ve rahat geçer. Hava sıcaklıkları gündüz 24-27 derece, gece 13-16 derece arasında seyreder. Deniz suyu sıcaklığı ortalama 24 derece. Her gün olmasa da gündüz denize girebilirsiniz ama akşam için birer mont almayı unutmayın. Karadağ çok güzel, mutlu ve sevgi dolu bir seyahat dilerim.

 147. Özgür dedi ki:

  Alper Bey,
  Detaylı bilgilendirme için teşekkür ederim. Diğer bir konu ise ulaşım. Arkadaşlarımızdan bazıları daha önce denemişler yorumları okudum. İstanbuş – Montenegro şu an itibari ile 2 kişi sadece gidiş 1.100 TL. Arnavutluk ise yine 2 kişi 310TL. İnanılmaz bir fark var. Bizde Arnavutluktan Montenegroya gececeğiz. Geçiş sırasında Podgorica ilk durak olacak. Geçişi yapınca burada detaylı bir ulaşım yazısı paylaşacağım. Gidecek arkadaşlarada rehber olur. Tekrardan teşekkür eder, neşeli ve eğlenceli bir yaz dilerim.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Haklısınız. Uçak biletlerinin pahalılığı nedeniyle çoğu kişi Tiran’a uçakla gidip oradan Karadağ’a karadan geçiyor. Bilgi ve yorumlarınızı bekler, teşekkür ederim.

 148. Ferat dedi ki:

  Merhaba, biz sırbistan, karadağ ve bosna herseği gezmek istiyoruz. 10-15 gün süremiz olacak. Bu üç ülke için en mantıklı yol rotası nedir? Nereden başlayıp nereden bitirmek daha mantıklı olur. Bir ülke sıralaması vermenin yanı sıra şehir şehir ayrıntılı bir plan da verebilirsiniz. Ya da Sırbistanı kapsaması kaydıyla, farklı rotalar da önerebilirsiniz. Teşekkürler

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba. Karadağ Bosna-Hersek Sırbistan seyahatinize bence en ucuz uçak bileti bulduğunuz yerden başlayın. Örneğin Belgrad (3 gün), Novi Sad (2), Saraybosna (2), Mostar (1), Kotor (2), Perast, Budva (3), Nikşiç, Kragujevac (1), Belgrad şeklinde güzel bir Batı Balkan turu olabilir.

 149. ferat dedi ki:

  Alper Bey, belirttiğiniz rotayı 11 günde takip etmeye çalışacağız. Biletleri aldık. Teşekkür ederiz

  1. AlperMetin dedi ki:

   Bunu duyduğuma sevindim! Karadağ’a muhtemelen hayran kalacaksınız. Yalnız bazı günler çok sıcak oluyor, dikkat. Dönüşte izlenimlerinizi ve gezi rotanızı burada paylaşırsanız memnun olurum. Yolunuz açık olsun.

 150. Kazım dedi ki:

  Özgūr bey daha önce yazdim ama yayınlanmamış herhalde bir hata oldu tirandan podgoricaya geçmeniz zor ve meşegatli olur lūtfen iyice araştırın,tatil olumsuz başlamasın,alper bey ve takipcilerine gūzel bir yaz ayları dilerim

 151. Oğuzhan dedi ki:

  Merhaba, ilk olarak siteniz çok özenli ve güzel tebrik ve teşekkür ederim. Biz 8 Temmuz gibi Budvaya gitmeyi düşünüyoruz. Tirana uçup ordan geçebiliriz anladığım kadarıyla. Hem bu konuda hemde ev veya oda kiralama konusunda biraz daha detaylı bilgi alabilirmiyim? Şimdiden teşekkürler

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba. Arnavutluk’tan Karadağ’a gitmek için önce İşkodra’ya gitmeniz gerekiyor. Ayrıntılar yukarıda var. Budva otobüs terminalinde oda kiralamak için ellerinde соба (soba) yazılı kağıtla bekleyen kişilerden biriyle evine gidebilirsiniz. Seyahat blog sitemi beğenmenize sevindim, teşekkürler.

 152. Evren Gezer dedi ki:

  Merhaba Alper Bey,
  Temmuz sonu gibi Budvaya gitmeyi düşünüyorum. Size kısa birşey sormak istiyordum. Kalacak yer anlamında araba kiralama gibi bir imkanım olmadığı için gündüzleri de deniz ve plajdan yararlanmak istiyorum. Plajlar sehir merkezine yürüyerek yakın mı? Dolmuş filan kalkıyor mu plajlara şehir merkezinden? Yoksa tekneler mi var? Ayrıca hem yüzmeli hem de teknede de gezmeli günübirlik Türkiyedeki gibi tekne turları var mı? Sehir merkezi old town mı? Gece hayatı şehir merkezinde mi oluyor? Yaya bir turist için old town mı iyi kalmak anlamında her yere yakınlık anlamında??
  Tesekkür ederim. (Bu arada yazılarınızı takip ediyorum, çok bilgilendirici sağolun)
  Evren Gezer

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba. Budva’nın tam merkezinde plaj var. Kalabalık gelirse biraz yürüyerek daha sakin kumsallara gidip denize girebilirsiniz. Tekne turlarıyla çevreye gitmek de mümkün. Evet, Old Town Budva’nın tarihi kent merkezi. Gece hayatı şehir merkezinde; sakin barlar ve hareketli, eğlenceli kulüpler var. Old Town içinde vaya çevresinde kalmak en iyisi. Seyahat bloguma ilginize teşekkürler.

 153. duygu çelebi dedi ki:

  Nuri Emrah bey ve kazım bey merhaba,

  Karadaga yerlesme planlari yapmaktayiz,
  ben ingilizce ögretmeniyim esim teknik kodlama, cok yüksek beklentilerimiz yok barıs olan bi ülkede huzurla yasamak tek derdimiz, tavsiye ediyormusunz ülkeyi ve bu konuda neler yapabiliriz? size nasıl ulasabilirim benim mail adresim duygu@ celebi.ws simdiden cok tesekkürler.

 154. Kazım dedi ki:

  Duygu hanım bu platforma olan herkese tek tavsiyem buraya yerleşme planı yapmadan önce 2 ay burada kalmanız lazım (turist gibi değil) sonra göreceksiniz ki burada tek doğru yok, daha önce gelen bazı arkadaşların çok eleştirdikleri konular beni rahatsız bile etmiyor, ülke sakin ve barış içinde yaşayan ve çok rahat insanların ūlkesi, bugūne kadar negatif davranan kimse olmadı bana hatta çok yardım gördüm, herkese kucak dolusu sevgi ve selamlar. kazım

 155. Kazım dedi ki:

  Bu platform ūzerinden görūşūrsek diğer arkadaşlarda faydalanabilir.

  1. Mertcan Yavuz dedi ki:

   Kazım Bey merhabalar. Ben 24 yaşındayım fakat Türkiyede geleceğimin olduguna inanmıyorum ve yurtdışına gitme arayışları içerisindeyim. Sizce Türkiyeden çalışmak maksatlı gelmek ne kadar mantıklı, yani orada bir iş bulabilir miyim ve Türkiyede icra ettigim meslek fotografçılık. Sizce ekstra olarak kendi mesleğimide icra etme şansım olurmu? Yani bir kazanç sağlayabilir miyim?

 156. cem dedi ki:

  merhaba

  mostardan hırvatistan sınırından geçmeden kotor veya budva veya en son seçenek podgorico’ya direk ulaşım varmı? firma adı veya saatlerini nereden kalktığı konusunda yardımcı olurmusunuz ?

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba. Evet, Mostar’dan Hırvatistan’a girmeden yani vize gerekmeden Karadağ’a otobüsler var. Firma adı bilmiyorum ama otobüs terminaline gidip bilet alabilirsiniz. İsterseniz autobusni-kolodvor sitesine bir bakın şimdiden.

 157. çağlayan dedi ki:

  Kazım bey bugün Buda’ya geliyorum,eğer Budvadaysanız sizinle görüşebilir miyiz?

 158. cem dedi ki:

  çok teşekkürler bilgi için

 159. cem dedi ki:

  adresini verdiğiniz siteden mostar-kotor sorgusunda sonuç çıkmıyor.

  fakat benim bulduğum ve çoğu firmanın online bilet satışı yaptığı aşağıdaki sitede hırvatistanı görmeden (sorgu ekranında bulunan timetable butonuna basarsanız otobüsün geçtiği yerler belli. maps’ten baktım bosna ve karadağ şehirleri sınır geçişi olarak gösterilen g.p.KLOBUK (BiH) bosna kapısı, g.p.ILINO BRDO (CG) karadağ kapısı) buradan çıkan sonuca göre 2 firma bu şekilde seyehat ediyor.

  https:// busticket4. me/EN/1276-1150-132-0-0/0-1/Mostar-Kotor/08-08-2016

  1. AlperMetin dedi ki:

   Mostar Kotor ulaşım bilgisi için teşekkürler.

 160. Kazım dedi ki:

  Çağlayan bey ben anında cevap yazdım ama şuan görūyorum çıkmamış yine bir hata oldu galiba,benim işim podgoricada maalesef budvada değilim,podgoricaya yolu dūşen herkesi beklerim,herkese selamlar

 161. cem dedi ki:

  MOSTAR – KOTOR ULAŞIM BİLGİSİ

  Linkini paylaştığım online bilet satış sitesinde Mostar-Kotor sefer sorgusunda uğranan duraklar şu şekilde

  Mostar – Kotor Sefer Güzergah Bilgisi : http://i.hizliresim.com/o7MqEq.jpg

  Bu seferi maps üzerinde tek tek işaretlediğim zaman şu şekilde bir sonuç çıkıyor (Google Maps güzergah sayısı dolduğu için harita 2 parça şeklinde) ;

  Güzergah 1. Parça : http://i.hizliresim.com/GzrWPv.jpg

  Güzergah 2. Parça : http://i.hizliresim.com/l1gP3p.jpg

  Güzergah km bilgisi ve şehirler sitede bulunan timetable bilgisi ile birebir uyuşuyor tek tek doğruladım. Sizlerde deneyebilirsiniz.

  Burada görüldüğü kadarıyla ve aşağıda link ile göstermiş olduğum seferler bu güzergah JARDAN EXPRESS ile gidiyor gözüküyor: http://i.hizliresim.com/v4BAXO.jpg

  bu ulaşım biçimin haricinde bazı otel veya hosteller özel ulaşım sağlayabiliyormuş (vito tarzı araçlarla) mostarda bu şekilde tanıdığı bildiği ulaşım ayarlayan bilgisi olan varmı ?

  1. AlperMetin dedi ki:

   Bosna-Hersek Karadağ ulaşım bilgileri için teşekkürler.

 162. Oğuzhan dedi ki:

  Merhaba,
  Biz 11 gün süren muhteşem bir Karadağ seyehatı yaptık. 35 Euroya Tirandan taksiyle sınır kasabası işkodraya gelidik. Sınırı yürüyerek geçip yine taksiyle 15 Euroya en yakın kasaba Ulcinj’e geldik. Hiç aklımızda yokken 4 günümüzü burda geçirdik. Çok güzel plajları olan muhteşem bşr sahil kasabası. Fiyatları Budvaya göre yüzde 30 ila 40 daha ucuz. Ulcinj Budva arası otobüs var biiet 6 euro. Sonra Budvaya geçtik, old townda günlük 30 Euroya kaldık. Budva bizim Bodrum gibi kalabalık ve fiyatlar yüksek biraz. Tavsiyem hamburger yemeniz. Porsiyonlar inanılmaz büyük, bir hamburgerle rahat doyuyorsunuz. Fiyatı 2 euro. Günü birlik Kotor ve Stefi Stefan gezisi yaptık. Dönüşümüzü Podgorica üzerinden yaptık. Herkese tavsiye ediyorum, ayrıca eşimle bu tatile ön ayak olan Alper bey ve herkese teşekkür ediyorum.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba. Karadağ tatiliniz hakkında geri dönüp yorum yazma inceliğiniz için teşekkürler. Sırpların hamburgeri lezzetli, bol malzemeli ve doyurucu, severim. Yolunuz hep açık olsun.

 163. Kazım dedi ki:

  Alper bey bildiğiniz üzere ve sizin sayenizde buraya yerleșmiș bir iș adamıyım buradaki tüm hamburgerler domuz etinden yapır ama istisnasız,selam

  1. AlperMetin dedi ki:

   Bilgi için teşekkür ve selamlar Kazım Bey.

 164. Oguzhan dedi ki:

  Kazım bey merhaba,
  Uzun yıllar yurt dışında yaşadım ve aşçılık okudum.. maalesef domuz eti yedim. Tadındaki farklılığı bilirim, o yüzden budvada ki etlerin domuz eti olmadığınını düşünüyorum. Özellikle Ulcinj de çok fazla müslüman yaşadığı için o bölgede olmadığını düşünüyorum..

 165. Kazım dedi ki:

  Oğuzhan bey öncelikle karadağ için olumlu yazınızı takdirle okudum gūzeldi sağolun,budva içinde benim dūşūncem öyleydi siz daha uzmanmışsınįz biliyorsunuzdur benim telaşım buraya gelecek insanlara faydalı olabilmek yanlış anlaşılmasın ben danïşmanlîk ve turizmcilik falan yapmįyorum benim podgoricada ithalat ihracat şirketim var ayrıca perakende magazam var tek isteğim bu ūlke bozulmadan ūlkemin insanı gelip görsūn ama budva kotor değil ūlkenin kuzeyini tabiiki,kalın sağlıcakla

  1. AlperMetin dedi ki:

   Karadağ konusunda bilgi ve katkılarınız için çok teşekkürler.

 166. Oğuzhan dedi ki:

  Kazım bey merhaba,
  Estafurullah uzmanlık konusunda, ben sadece tad olarak söyledim. Siz orada yaşıyorsunuz ve bizden çok daha fazla bilgi sahibisiniz. Oraya gelecek vatandaşlarımıza yardımınız takdir edilecek bir davranış. Seneye yine kısmet olursa gelmek ziyaret etmek isteriz sizleri.

 167. Kazım dedi ki:

  Oğuzhan bey başımın ūstūnde yeriniz var sizin ve bu platformdaki herkesin,hayırlı akşamlar dilerim

 168. Mertcan Yavuz dedi ki:

  Alper Bey, sizce Türkiye’den Karadağ’a yerleşmek yanlış bir karar olabilir mi? Oraya gitsem kendimi karşılayacak kadar bir gelir elde edebileceğim işe girebilir miyim? Ayrıca ben fotoğrafçılık ile uğraşıyorum. Ekstradan mesleğimi de icra edebilir miyim?

  1. AlperMetin dedi ki:

   Karadağ çok güzel bir ülke, fakat iş konusunda bilgim yok, ben hep gezmeye gittim.

 169. Kazım dedi ki:

  Karadağ çalışmak için uygun bir yer değil, işsizlik oranı çok yüksek ama gezilecek çoook güzel bir yer.

 170. İpek dedi ki:

  Merhaba Alper Bey,
  27 Eylül – 5 Ekim tarihleri arasında Karadağ’da tatil yapmayı planlıyoruz ancak bu tarihlerde denize girilebiliyor mu merak ediyorum. Suyun girilemeyecek kadar soğuk olma ihtimali var mıdır?

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba İpek Hanım. Karadağ sahillerinde Eylül ayı sonu ve Ekim başı hava durumu iyidir; sıcaklıklar gündüz 20-24 derece, gece 13-17 derece arasında değişir. Deniz suyu sıcaklığı 22-23 derece civarında olur.

 171. İpek dedi ki:

  Yanıtınız için çok teşekkürler, böylece tek endişemden de kurtulmuş oldum 🙂

  1. AlperMetin dedi ki:

   Rica ederim. 🙂 Tam da sıcak bir deniz havası değil ama girilmeyecek kadar serin de değil. Gece için ince birer mont alın yanınıza.

 172. oya göllü dedi ki:

  Biz kocamla sömestir tatilinde 7 günlük gezimize Üsküp ten başlayıp, Priştine hava alanında sonlandıracağız. Okuduklarımızdan anladığımız kadarıyla bu gezi haritada göründüğü kadar kolay değil. Mantıklı bir rota belirleyemedik, çünkü sınır ilişkilerini bilemedik. Bize bir rota önerir misiniz?

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba. Makedonya-Arnavutluk-Karadağ-Sırbistan-Kosova rotasını izleyebilirsiniz, bunun için 7 gün çok az ama imkansız değil. Ben Kosova’ya gitmedim. Makedonya-Arnavutluk-Kosovo şeklinde gezerseniz 1 hafta daha yeterli olur. Sınırlarda sorun yaşama olasılığınız oldukça düşük.

 173. Burak dedi ki:

  İyi günler Alper bey ve diğer gezgin arkadaşlar. İki hafta sonra Tiran’dan Budva’ya gideceğim. Gidiş yolu defalarca anlatılmış. Benim bir sorum daha olacak. Tiran’da İşkodra’ya ya da Karadağ sınırına giden otobüslere/minibüslere nereden binebiliriz ?

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba. Tiran’da büyük bir otobüs terminali olmadığı için otobüs ve minibüsler şehrin farklı noktalarından hareket ediyor. İşkodra minibüsleri Zogu i Zi Meydanı’ndan kalkıyor. Karl Gega Caddesi’nden ise otobüsler hareket ediyor.

   1. Burak dedi ki:

    Çok teşekkürler Alper bey

 174. Melike Seper dedi ki:

  Merhaba. Ben bu sene içerisinde Montenegro da bulunan arkadaşlarımı ziyarete gitmek istiyorum. Fakat uçak fiyatları çok yüksek. Otobüs ile ulaşım yapabilmem için nasıl bir yol izlemeliyim ve fiyatları hakkinda kesin bilgiye ulaşamadim? Yardımcı olabilirseniz çok memnun olurum. Teşekkürler

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba Melike Hanım. İstanbul’dan Karadağ’în başkenti Podgorica’ya direkt otobüs var, 18 saat sürüyor. Bilet ücreti tek gidiş 60 avro, gidiş-dönüş 100 avro. Ancak Karadağ’a karadan gitmeden önce, hangisinden geçeceğinize bağlı olarak Yunanistan veya Bulgaristan transit vizesi almanız gerekiyor. Diğer bir yol ise birçok blog okurumun yaptığı gibi uçakla Tiran’a gidip oradan kara yoluyla Karadağ’a geçmek.

 175. Rümeysa dedi ki:

  Merhabalar,

  Mostar’dan Kotor’a özel araç ile ulaşımı soracaktım. Otobüsle Hırvatistan üzerinden gidiliyormuş sanırım, arabayla farklı bir güzergah izlemek mümkün olur mu? Vizesiz geçiş sağlamak amacıyla.. Teşekkürler

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba. Mostar’dan Kotor’a gitmek için Hırvatistan’a geçmeniz gerekmez, Stolac, Krivaca, Bileca, Deleusa, Vilusi üzerinden gidebilirsiniz. Rica ederim.

 176. Muaz dedi ki:

  Merhaba alper bey
  Paylaşımınız için teşekkürederim çok güzel
  Ben salı sabahı üsküpe inip buradan otobüs ile ohrid ve ardından budvaya geçmeyi planlıyorum bu güzergahta tavsiyeniz olurmu

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba. İlginize teşekkürler. Günleriniz yeterliyse Tiran’a 1 gün ayırabilirsiniz. Kotor Budva’nın biraz ilerisinde ve çok güzel bir tarihi ve turistik şehir.

 177. Enis dedi ki:

  Merhaba Alper Bey;

  İstanbul – Tiran uçak
  Tiran – Budva ve Kotor kiralık araç ile

  Tiran’dan Budva ve Kotor a giderken sınırda sorun oluyor mu ? (bordo pasaport sahibiyim) Araba kiralarken neye dikkat etmem gerekiyor sınırda sorun olmaması için ?

  Teşekkürler…

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba. Birçok kişi uçak biletleri daha ucuz olduğu için Karadağ’a Arnavutluk’tan araç kiralayarak gidiyor. Sorun yaşayan henüz duymadım. Belgeniz yanınızda olduktan sonra sıkıntı olmaz.

 178. Uğur dedi ki:

  Alper Bey,sizi ilk Kuzey Kore yazınızla keşfetmiştim,gerçekten gezi notlarınızı okumak çok keyifli,devam.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Teşekkür ederim Uğur Bey. Gezmeye ve yazmaya devam.

 179. Burak dedi ki:

  1 haftalık Arnavutluk-Karadağ-Bosna Hersek turu yaptım iki hafta önce. Gitmeyi düşünenlere bazı tavsiyeler vereyim.
  Pek çok kişi gibi ben de Tiran’dan başladım. Havaalanından şehre 1,5 €’ya otobüsle gidebilirsiniz. Şehirde çok fazla görülecek yer yok, bir gün yeterli. Ben öğlen varıp akşama kadar dolaşıp Budva’ya geçtim. Tiran’dan Karadağ’a geçmek isteyenler meydandaki İnternational Otelin hemen arkasındaki tur ofisinden bilet alabilirler. Zaten yandaki büyük caddede(Zogu i zi’ydi galiba adı) otobüsler kalkıyor sürekli çevre şehirlere ve ülkelere. Budva’ya 25 €’ya çok rahat şekilde gittim 10-12 kişilik tur aracıyla. 4,5 saat sürdü yol. Podgorica-Budva-Kotor güzergâhı için kullanabilirsiniz. Tiran’daki havaalanından gitmek isteyenler için ise taksiciler 40-45 € istiyorlar. Kalabalık gidenler için bu da ideal bence.
  Budva’da Old Town’da güzel hosteller var, geceliği 10 € civarı çoğunun. Sveti Stefan’a kesin gidin, merkezden 1,5 €’ya yarım saatte bir otobüs var. Denize girilecek güzel yerlerden biri burası. Jaz plajı da çok iyi.
  Kotor’da da aynı şekilde Old Town’da kalın. Budva’ya göre daha büyük buranınki. 8 km batıdaki Perast kasabasını muhakkak görün, karşısındaki iki küçük adaya tekne turu yapın pişman olmayacaksınız. Old Town kapısının önünden 2 €’ya otobüs var buraya. Tekne turu ise 5 €.
  Buradan da Mostar’a geçtim. Otobüs terminalinden pek bir yere ulaşım yok. Kaldığım hostelde(Old town hostel) tur ilanı vardı. 7 kişilik minibüs ile gittik. 4 saat sürdü 30 €.
  Mostar’a daha önce gittiğim için çok durmadım biraz dolaşıp yemek yiyip Sarajevo’ya geçtim. Mostar-Sarajevo arasında tren seferi karşılıklı iki kere var günde, sabah 7 akşam 7 civarı ikisi de. Otobüs ise 6 kere var, öğleden sonrakiler saat 3, 4 ve 6’da. 2 buçuk saat sürüyor, 20 Bosna Markı, yani 10 € civarı.
  Beğeniler kişiye göre değişir ancak Sarajevo, benim Balkanlarda bugüne kadar gezdiğim 9-10 şehir arasında en sevdiğim. Üçüncü ziyaretindem sonra tamamen eminim. 🙂 Değişik bir huzur, rahatlama yaşıyorum burada. Başçarçı’da dolaşın bol bol. Boşnak böreği yiyin, efsane bir lezzet kilosu 5 € civarı. Cevapi, yani köfte yiyin. Şehitlikleri ziyaret edin. Gazi Husrevbeg külliyesini ve camii’sini gezin. I. Dünya Savaşı’nın başladığı Latin Köprüsü’nü görün. Sokaklarda kaybolun, emin olun sıkılmayacaksınız.
  Havaalanına gidecekler ise Başçarşı’dan 3 nolu İlidza tramvayına binip son durakta inip 20 dklık yürüme ile havaalanına ulaşabilirler. Yine Başçarşı’dan direkt giden otobüsler var. Onla da gidebilirsiniz.
  Umarım seyahat planlayanlara bi faydam dokunur. İyi günler herkese. 🙂

  1. AlperMetin dedi ki:

   Burak Bey harika güncel bilgiler bunlar, elinize sağlık, kesinlikle birçok kişiye yararlı olacak. Arnavutluk’tan Karadağ’a aktarmasız gitmeniz çok iyi olmuş. Çok teşekkürler.

 180. Burak dedi ki:

  Rica ederim Alper bey. Biz de sizin yazdıklarınızdan, tecrübelerinizden çokça faydalanıyoruz. Başkalarıyla paylaşmadıktan sonra bildiklerimizin ne önemi kalır. Tekrar iyi günler herkese 🙂

  1. AlperMetin dedi ki:

   İyi günler. 🙂

 181. Fikret Ergin dedi ki:

  Onbir Onbeş Ekim arası budva turu yaptık,Fotoğraflarla gördüğüm budva benim için tam bir hayal kırıklığı.fotoğraflarda eski Şehr-i kuşatan yüksek Yapılar nedense hiç gözükmüyor yakın bir gelecekte Batum gibi yüksek Yapılar kumarhanelerle kuşatılmadan görmek gerekiyor.

 182. Melike dedi ki:

  Merhaba yeniden. 20 Kasım-26 Kasım tarihleri aralığında Karadağ için uçak bileti almayı planlıyorum. Okuduğum birkaç bilgi üzerine korkmaya başladım. Herhangi bir tura bağlı olarak gitmeyeceğim sadece uçak biletimi alıp ülkeye inecegim, arkadaşlarım karşılayacak. Montenegro’ya giriş esnasında sıkıntı yaşar mıyım? Döviz olarak çok yüklü bir miktar almayacagim yanıma ülkeye giriş esnasında bununlada ilgili bir sıkıntı yaşar mıyım? Bir de sizinle daha detaylıca konuşmak istiyorum nasıl iletişime geçebilirim. Şimdiden çok teşekkürler.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba. Karadağ’a hava veya kara yoluyla girişte sorun yaşayana pek rastlamadım. Kalacağınız yerin adresi elinizde yazılı olsun. Birkaç yüz avro yeterli. Blogumun İletişim sayfasından yazdıklarınız bana e-posta olarak geliyor.

 183. çağdaş öztürk dedi ki:

  merhabalar,
  hayranlıkla gezi yazılarınız okudum.
  uzun süredir 2 kişi planladığımız vize istemeyen 3 ülkeye, arnavutluk-tiran,ardından karadağ kotor ve budva ve son olarak da dönüş uçağımız olan makedonya güzergahlı bir gezi planımız var. bu hattı bildiğiniz için size sormak istediğim şeyler olacak umarım cevaplayabilirsiniz .)) tiran’da 1 gün kalacağız doğrudan karadağ’a geçeceğiz karadağ’dan ulaşım acaba kolay mı bu konuda birşey söyleyebilir misiniz? ve son olarak yine karadağ’dan makedonya’ya geçiş nasıldır, sanırım tek ulaşım seçeneği otobüs..bilgileriniz dört gözle beklerim.)) saygılarımla.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba. Tiran’dan Karadağ’a geçiş yazılarımda var. Evet ulaşım çoğunlukla otobüsle, Karadağ’ın başkenti Podgorica’dan Üsküp’e 17,5 saat süren bir gece treni var ama sadece yazın çalışıyor. Montenegro’dan Makedonya’ya direkt otobüs yok diye biliyorum. Podgorica’dan Priştine’ye 7:30 saat süren otobüsler var. Priştine’den Üsküp’e otobüs çok, 2 saat sürüyor. Gezi yazılarımı beğenmenize sevindim.

 184. Özgür dedi ki:

  Merhaba Alpey Bey,
  10 avroya aile yanında oda kiraladığınızı belirtmişsiniz. İnternetten araştırdım ancak bulamadım. Bu ailelere nasıl ulaştınız? Yada o ailenin irtibat bilgisi var mı? Aile yanında kaldığımızda gece geç gelmek sorun olabilir mi? Yılbaşında gitmeyi planlıyorum. Teşekkür ederim.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba. Budva’da otobüsten indiğimde ellerinde kağıt tutarak oda kiralayan kişiler bekliyordu, biriyle gittim. Siz de öyle yapabilirsiniz ama yılbaşı nasıl olur bilemiyorum, garanti veremem. Kotor’da da öyle yaptım. Ne yazık ki iletişim bilgisini bulamadım. Hayır geç gitmenizi sorun etmezler.

 185. Özgür dedi ki:

  Çok teşekkür ediyorum. Ben aksine yılbaşında dahada o şekilde oda kiralayanların bekleyeceğini düşünüyorum

  1. AlperMetin dedi ki:

   Rica ederim. Bilemiyorum. Düşük sezon olduğu kesin ama özel bir gün. Belki Karadağ’da yılbaşı tatili yapmış bir okurum görüp yorum yapabilir.

 186. Özgür dedi ki:

  O zaman tekrar soralım 🙂 Yılbaşını budvada geçiren gezginimiz var mı acaba?

 187. Nuri Emrah dedi ki:

  Merhaba Özgür Bey,
  öncelikle söylemek isterim ki, Yılbaşı veya genel Tatil için, Montenegro’yu seçmeniz çok isabetli, zira çok güzel bir Ülke.
  Ben Var şehirnde yaşıyorum.
  Budva Otogarda indiğinizde oda kiraya verene rastlamazsanız , Otogar Ana çıkış kapısından çıktığınızda, sola dönüp, caddeyi devam edin. 150 m sonra, bir kavşaga geleceksiniz. Sola dönün ve cadde üzerinde ”SOBA” (oda) evler göreceksiniz. 8-10 Euro pazarlık edin.
  İyi tatilller.

 188. Özgür dedi ki:

  Nuri Bey çok ama çok teşekkür ederim. Çok yararlı oldu.

 189. Şenol dedi ki:

  Podgorica’dan Budva yada Kotor’a yılbaşı akşamı(31.12.2016) engeç saat kaça kadar otobüs var.otbüs saatlerini nasıl öğrenebilirim.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Podgorica’dan Budva’ya akşam son otobüs 22:40’ta, ama gece 00:30 ve 03:45 de var, sabah saat altıdan itibaren gündüz otobüsleri başlıyor.

 190. murat ağpınar dedi ki:

  Merhabalar, Karadağ da yaşayan Türklerle irtibatta oldunuz mu yada orada orası yaşam hakkında genel bilgi alabileceğimiz bir yer var mı acaba. Ben oraya yerleşmeyi düşünüyorum da.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba Murat Bey. Evet Karadağ’a yerleşmiş, iş ve yaşam kurmuş Türkler var. Burada yorum olarak yanıt alacağınızı tahmin ediyorum.

 191. Fulya dedi ki:

  Merhaba alper bey biz karadaga yerlesmek istiyoruz. ve sizin tecrubelerinizi ve paylasimlarinizi takip ediyor samimiyetinize guveniyorum. 4bin tl aylik gelirimiz var. 3 kisiyiz. oraya geldigimiz zaman yemek icmek ev kirasi elektrik su karsilastirirsak bu parayla gecinebilir miyiz lisani ogreninceye kadar. ve is imkani var mı

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba Fulya Hanım. Karadağ’da yaşam Türkiye’den ucuz ama 3 kişi için 4000 lirayla geçinmek zor. Montenegro’da fiyatlar Türkiye’den ortalama %20-30 daha ucuz. İş imkanlarını bilmiyorum.

 192. Fulya dedi ki:

  Peki makedonyada 4bin tl ile 3 kisi gecinilebilir mi?ve makedonyada is imkanlari nasil

  1. AlperMetin dedi ki:

   Makedonya Karadağ’dan ucuz. Kiralar bizdekinden yaklaşık %50, tüketim malzemeleri %25-40 daha ucuz. İş olanaklarını bilmiyorum.

 193. Meral dedi ki:

  Merhabalar. Biz 2 aile olarak Montenegro’ya yerleşmek ve bir iş kurmak istiyoruz. orada yaşayan arkadaşlardan bilgi alabilir miyim_? Kazım bey iş kurmak zor bir süreç bürokrasi çok demiş. Şu anda hala öyle mi_? Eşim ve arkadaşımız daha önce gelip araştırma yapacaklar. Bu araştırma için baz noktaları neler olabilir_? İnşaat, mimari ve turizm üzerinde duruyoruz iş kolları olarak. Yardımcı olabilecek arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

 194. Kazım dedi ki:

  Meral hanım,her buraya gelmek isteyene aynı șeyleri yazıyorum burada enaz 1 ay yașamadan sakın karar vermeyin ve gözlem yapın bu ülke hiçbir ülkeye benzemiyor,selamlar

 195. Meral dedi ki:

  Cevap için teşekkürler Kazım Bey. Evet eşim ve arkadaş gelip araştırma yapacaklar ilk başta. Belki yaz dönemi hep beraber 1-2 aylığına gelip kalabiliriz diye de düşünüyoruz. Bu arada bir sorm daha var. Fazla kaynak bulamadım. İlkokula giden benim bir oğlum arkadaşında kızı var. Eğitim olanaklarını biliyor musunuz_? Bazı şeylerin netleşmesinde bu da önemli bir faktör çünkü. Araştırdığım kaynaklar hep gezi üzerine yazılmış. Ya da şu kadar devlet okulu şu kadar özel okul diye bilgiler var. Bir ön bilgi alabilir miyim eğer bilginiz varsa.

  1. Kazım dedi ki:

   Meral hanım,
   Burada öğrenci olmak türkiyeden daha kolay ama hangi seviyeden bașlanırsa bașlansın 1 yıl hazırlık okumaları lazım,lisanı öğrenmeden okula bașlayamazlar.
   Üniversiteler yıllık 600 euro olanını biliyorum ama daha ucuz veya pahalısı varmı bilmiyorum.selamlar

 196. Cemal Kaan dedi ki:

  Merhaba,

  23 Ocak’ta iş imkanlarını araştırmak için 1 haftalığına eşimle Karadağ’a geleceğiz, orada yaşayan türk arkadaşlar ile görüşmek isteriz. siz email telefon verirseniz iletişime geçebilirim.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba. Karadağ’da yaşayan Türklerin iletişim bilgileri, telefonları yok, ama burada görüp yanıtlayabiliyorlar. Yerleşmeyi düşünüyorsunuz öyle mi?

 197. Cemal Kaan dedi ki:

  Evet, hali hazırda türkiyede kendi işimiz var internet konusunda. aynı işi şube açarak karadağ’da yapıp, karadağ’a yerleşmek istiyoruz. Sitenizden Kazım bey in sitesini ve email adresini buldum, email attım, inşallah geri dönüş alırız, karadağ’a gidince de tanışma fırsatımız olur.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Genelde yanıt veriyor sağ olsun, zaman ayırıyor. İnternet kafe açmayı mı düşünüyorsunuz Montenegro’da, yoksa internet teknolojisi veya hizmeti sağlayan bir şirket kurmak mı düşünceniz?

   1. Kazım dedi ki:

    Merhaba,
    Șuan istanbuldayım,geleceğiniz tarihde karadağda olursam tabiiki görüșürüz,iș kurmadan önce uzun gözlem ve araștırma yapmanızı tavsiye ederim.
    Selamlar

 198. Cemal Kaan dedi ki:

  İnternet sitesi yayınlama ( hosting ) hizmeti veriyoruz. Türkiyedeki işimiz devam edecek, Karadağ’a şube açmayı ve avrupaya bir şekilde açılmayı düşünüyoruz.
  İnternet ile ilgili herhangi bir iş de yapabiliriz, Karadağ’ın ve avrupanın ihtiyaçları doğrultusunda farklı konularda da iş yapabiliriz.

 199. Murat ağpınar dedi ki:

  Merhabalar kazım bey siz hali hazırda karadağ da yaşıyorsunuz sanırım. Sizinle basıl iletişime geçeriz acaba face skype whatsapp vs . Bende daha önceden yazmıştım bende gelip bi fizibilite yapmak istiyorum ve yaşayış hakkında bazı sorularım olucaktı. Yanıtlarsanız çok mutlu olurum.

 200. Nuri Emrah dedi ki:

  Bar şehrinde yaşıyorum.
  Yardımcı olabileceğim konularda, yardım edebilirim.

 201. Penbe Uçar dedi ki:

  Biz 20 Ocakta Budva Beciciden ev tuttuk 1 aylığına. Hergün sahilden gidebildiğimiz yere kadar yürüyoruz. Dün Budva’ya kadar yürüdük oğlumla çok güzel. Nuri bey gelmeden önce size yazmıştım sanıyorum görmediniz.

  1. AlperMetin dedi ki:

   1 ay Karadağ tatili! Harika. Diğer şehirleri günübirlik mi gezeceksiniz?

 202. Penbe Uçar dedi ki:

  Evet Alper Bey günübirlik geziyoruz. Budva’ya gittik, perşembe günü Podgarisa’ya gideceğiz aralarda da yakın sahilleri geziyoruz. Çok teşekkür ederiz yazdıklarınızdan çok faydalanıyoruz.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Ben de geri dönüşünüz için teşekkür ederim. Şahane bir Karadağ tatili dilerim, selamlar.

 203. Cemal Kaan dedi ki:

  Biz de şuan Tivat’dayız. Trafik kurallarına dikkat edin, dün gece gelirken elinde radar cihazı ile hızımızı tespit eden polis durdurdu, 50 km imiş limit, biz 65 km ile radara girdik.Neyse türküz ( turist ) diye uyardı gönderdi. Bugün Kotor’u gezdik, şehir çok güvenli geldi bize. yayalara aşırı bir saygı da cabası 🙂

  1. AlperMetin dedi ki:

   Karadağ yorumunuz için teşekkürler Cemal Bey.

 204. hilal dedi ki:

  merhaba, yazınız çok güzel ve oldukça bilgilendirici. Fakat ülke de avro durumu malum olduğu için sizce ekonomik açıdan diğer Avrupa ülkeri ile kıyaslanır mı? çok pahalı mıdır? şimiden çok teşekkürler.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba. Karadağ’da yaşam, fiyatlar ve tatil, Batı ve Orta Avrupa’dan ucuzdur. Tavsiye ederim, güzel bir ülke.

 205. Sertan dedi ki:

  Selam arkadaşlar ben 2 sene üst üste karadağ gittim ve oraya yerleşip iş yapmaya karar verdim 2 arkadaş gittik proje yi aklımızda oluşturduk ?pansiyon apart otel karışımı birşey yapcaz bir havaalanı transfer yapıcaz malum taksi fiyatları km başı 1 euro dan başlıyor.bizim slogan belli aynı paraya antalya ya bodruma gidene kadar gel karadağ biraz ufkun genişlesin

 206. Penbe Uçar dedi ki:

  Biz 10 gündur Budva Becici’de kalıyoruz yemek ve içmek heryeden daha ucuz ve kaliteli.9

  1. AlperMetin dedi ki:

   Bilgi icin tesekkurler, sahane olsun Montenegro tatiliniz. 🙂

 207. ERHAN YILMAZ dedi ki:

  Selam,
  Ben hafta sonu 3-4 günlüğüne Karadağı gezmek istiyorum. Şu an Saraybosnadayım, nasıl gidebilirim? bir de hangi şehirler öncelik olmalaıdır kısa süre için. İş kurma konusunda orada yaşayan Türk arkadaşlarla da görüşmek isterim.Tşk.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba. Saraybosnadan Karadag sehirlerine kolayca otobus bulabilirsiniz. Kisa sure ise Budva ve Kotor yeterli.

 208. ERHAN YILMAZ dedi ki:

  Hiç cevap yok.gene de tşk.

 209. ERHAN YILMAZ dedi ki:

  Selam Penbe Hanım,
  haftalık veya aylık kiralar nasıl becici de
  tşk

 210. ERHAN YILMAZ dedi ki:

  Ben Haftaya 8-9 şubatta karadaga geçeceğim.Şimdi Saraybosnadayım. Hiç bir plan yapmadım.bilmiyorum

 211. Melek dedi ki:

  Alper bey, merhaba. Gezi notlarınızı okuduktan sonra Karadağ gezisi yapmaya karar verdik. Mayıs ayında üç hanım olarak bu geziyi yapacağız. Bizim için araba tutup gezmek ne kadar güvenilir olur, ve kaç gün ayırmalıyız bu gezi için. Karadağdan gitmemizi tavsiye edeceğiniz ilk ülke hangisidir, vizesiz olarak. Teşekkürler

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba Melek Hanim. Karadagda guvenlik konusunda endiseniz olmasin. 1 hafta iyi olur. Sirbistan ve zamaniniz varsa Bosna-Hersek tavsiye ederim. Ne kadar tatiliniz var?

 212. Penbe Uçar dedi ki:

  Erhan bey affedersiniz yeni gördüm biz 300 euro ya tuttuk ama daha ucuz olanlarda var.Biz uzun süre kalacağımız için iyi olsun istedik.

 213. Penbe Uçar dedi ki:

  Çok teşekkür ederim Alper Bey.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Rica ederim, ben de size teşekkür ederim.

 214. Erhan YILMAZ dedi ki:

  Penbe Hanım çok teşekkürler,evi nasıl bulduğunuz konusunda bilgi verirmisiniz, emlakçı ?
  Ben bu aysonu bi hafta budvada kalıp ordan Arnavutluk’a geçeceğim.
  Size ve ailenize iyi tatiller.
  Tabii ki bu bilgilerden faydalanmamızı sağlayan Alper Beye de teşekkür ederim

  1. AlperMetin dedi ki:

   Karadağ tatili konusunda bilgiler için benden hepinize teşekkürler.

 215. Nuri Emrah dedi ki:

  Merhaba Alper Bey,
  Ben bir yıl önce Montenegro’ya geldim. Sizin ve Kazım Beyin bilgileri çok yararlı oldu. Sizlere çok teşekkür etmek istiyorum. Burada, Bar şehrinde kendime bir yaşam düzeni kurdum. Burada yardımcı olabileceğim konularda, herkese mümkün olduğunca yardıma hazırım.
  Selamlar

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba Nuri Bey,
   İlgi ve katkınıza teşekkür ederim. Sizin için uygunsa Karadağ’ın Bar kentinde yaşam, iş, konaklama, geçinme gibi konuları nasıl hallettiğinizden bahseder misiniz?
   Selamlar.

 216. murat ağpınar dedi ki:

  Nuri bey merhabalar, Bende bi süredir Karadağ’a gitme yerleşme konusunda araştırıyorum ama yurdum insanlarından pek bi kimseyle irtiabata geçemedim. Konsolosluğa mail attım ama onlar da pek önemseyip cevaplamadılar beni. Size nasıl ulaşıırım acaba. muratagpinar@ hotmail.com mail adresim. Yardımcı olur musunuz bana.

 217. Meral dedi ki:

  Merhabalar Nuri Bey,

  Biz de Karadağ’a yerleşmek istiyoruz. Hangi şehir olacak net değil ama sahil şehirlerinden biri olacak büyük ihtimalle. İlkokula giden çocuklarımız var. Eğitim ile ilgili bilginiz varsa alabilir miyim_? Özel okullar, devlet okulları, okullarda ingilizce öğrenimi, fiyatlar vb gibi. Şimdiden teşekkürler.

 218. Nuri Emrah dedi ki:

  Merhaba Meral Hanım,
  Eğitim konusunda maalesef detaylı bilgim yok. Bence bunu Podgorica Türk Büyükelçilik’den doğru bilgi alabilirsiniz. Ama çook önemli olan, mutlaka buraya gelip, yaşam ve diğer koşulları yerinde iyi gözetlemenizi tavsiye ederim.

  Selamlar

  1. AlperMetin dedi ki:

   Montenegro hakkında bilgi için teşekkürler.

 219. Meral dedi ki:

  Teşekkürler Nuri Bey. Bir iki haftaya arkadaşlar gelip bakacaklar zaten. İlk önce bir ön araştırma yapacağız 🙂

 220. Penbe Uçar dedi ki:

  Erhan bey biz airbnb diye bir siteden bulduk ve çok memnunuz.

 221. füsun dedi ki:

  kazım bey ve nuri emrah bey 17 şubat tarihinde geleceğiz 4 gün kalacağız bir ön ziyaret için geleceğiz bana veya eşime dönüş yaparsanız sizinle de tanışıp görüşmek fikirlerinizi almak isteriz erdenfusun@ gmail.com gokayerden@ gmail.com

 222. Nuri Emrah dedi ki:

  Merhaba,
  ben bir yılı aşkın bir süredir Montenegro’da yaşıyorum. Burada, oğlumla birlikte iki ayrı ticari faaliyetlerimiz var.
  Burada yaşam rahat. Ticaret ve işyeri açmak için bürokrasi ve evrak oldukça fazla ama bunu da böyle kabul etmek lazım. Sistem böyle. Şirket kurmak, oturma ve çalışma izinleri almak kolay, ancak iş yeri açıp faal ticarette de birçok kural ve bürokrasi var. Bunları eksiksiz uygulamak gerekiyor.
  Buraya yerleşmeyi düşünen Arkadaşların, mutlaka buraya bir süreliğine gelip, her konuda yerinde bilgi alması ve etüt etmesi en doğru yoldur.
  Biz mümkün olduğunca yardım etmeye çalışacağız.

  Selamlar !

  1. AlperMetin dedi ki:

   Karadağ hakkında yaşam, iş, ticaret, oturma izni bilgileri için çok teşekkürler.

 223. Penbe Uçar dedi ki:

  Nuri bey günaydın yukarıda verdiğiniz mail ad.size ulaşmaya çalıştım fakat ulaşamadım benim mail ad. pembe_ucar@ hotmail.com. bana ulaşabili rmisiniz.

 224. Melek dedi ki:

  Alper bey, merhaba, sonunda biletlerimizi aldık. 29 Nisan-8 Mayıs arasında Karadağda olacağız. Podgorica havaalanına iniyoruz. Budva’da kalmayı, oradan etrafı gezmeyi düşünüyoruz. Budva’ya en kolay nasıl gidebiliriz ve Budva’da hangi bölgede kalmak etrafı gezmek açısından uygundur. tavsiyelerinizi bekliyoruz. Teşekkürler

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba. Karadağ biletlerinizi almanıza sevindim. Havalimanından Podgorica otobüs terminaline gidip oradan Budva’ya rahatlıkla minibüs bulabilirsiniz, seferler sık. Budva’da kalmak için en ideal bölge Stari Grad (Eski Kent) içi ve yakın çevresi. Budva büyük bir şehir değil, otel veya pansiyonunuz dediğim merkezde olmasa bile yürüyebilirsiniz, yeter ki şehir dışında olmasın.

 225. muharrem dedi ki:

  Merhaba Arkadaşlar,

  Türkiye’de Turizmciyim ispanya ya da Montenegro’da turistik bir dükkan açmayı düşünüyorum.
  Yardımcı olabilecek kişiler benimle irtibata geçer ise çok memnun olurum muharrembijoux@ gmail.com
  Saygılarımla
  Muharrem

 226. Erdem dedi ki:

  Konu cok guzel. Emek icin tesekkurler.. Allah kismet ederse ailece Temmuz basinda Hollanda’dan yola cikip balkan ulkeleri uzerinden Turkiye’ye tatile gitmeyi dusunuyoruz.
  Toplamda 10 ulke gecip 7 gece konaklayarak geze geze gitmeyi planliyoruz. En cok dikkatimi ceken ulke Karadag oldu.
  Kotor’da 1 gun kalmak istiyoruz. Bize yer konusunda yardimci olabilecek, iletisime girebilecegimiz bir turk pansiyon sahibi taniyor musunuz?

  1. AlperMetin dedi ki:

   Ben de Karadağ seyahat yazılarımı okuduğunuz için teşekkür ederim. Türk pansiyon sahibi bilmiyorum ama varsa okurlarımdan yardımcı olan çıkabilir. 7 gecede 10 ülke uzun yol. Ben de böyle bir yolculuk yapmak isterdim. Otomobilinizle mi gezeceksiniz?

 227. Nuri Emrah dedi ki:

  Erdem Bey, Kotor’da ”bir Türk pansiyon sahibi” diyorsunuz.
  Neden özellikle Türk Pansiyon Sahibi? Sadece merak ettim.

 228. muharrem dedi ki:

  Nuri Emrah bey Benimle irtibata geçebilirmisiniz.

  Saygılarımla
  Muharrem

 229. Kazım dedi ki:

  Karadağa gelmek isteyenler budva ve kotor dışında doğası bozulmamïş yerler var görmeden doğallığı yaşamadan dönmeyin yani ūlkenin kuzeyi

  1. AlperMetin dedi ki:

   Karadağ önerileri için teşekkürler Kazım Bey.

  2. Bilgehan dedi ki:

   Kazim Bey selamlar, 12-15 mayis tarihleri arasinda podgorica da olacagiz. O tarihlerde karadagda olacaksaniz gorusmemiz mumkun mudur? Sizinle nasil irtibata gecebiliriz acaba?

 230. Kazım dedi ki:

  Kıymetli karadağa yerleşmek isteyen arkadaşlar,
  Burası tezatlar ülkesi, az nüfuslu, düşük gelir düzeyli ama marka düşkünlüğü olan, her şey çok basit gibi görünen (şirket kurma,oturum vs. gibi) ama sonra çok acayip prosedürü olan, insanları burada yetişen organik ürünler yerine ithal ürünleri almak isteyen vs.vs buraya yerleşmek isteyen herkese burada en az 1 ay kalmalarını ve gözlem yapmalarını tavsiye ediyorum ama dinleyen yok,
  Ben dahil hiçbir kimsenin yönlendirmesiyle hareket etmeyin herkesin doğrusu kendi doğrusudur yanılabilirsiniz (ben yanıldım ve zarar ettim) yine de sormak istedikleriniz için whatsapp 067 247 358
  Alper beye ve takipçilerine selam olsun
  Kazim

  1. AlperMetin dedi ki:

   Teşekkürler, Montenegro’ya selamlar.

  2. ece dedi ki:

   kazım bey merhaba verdiğiniz numaradan size ulaşamıyorum +382 067 247 358 🙁

 231. Kazım dedi ki:

  Karadağ ūlke kod.+382

 232. Merve dedi ki:

  Merhaba,
  Kotor’da kaldığınız pansiyonun adı neydi acaba? Teşekkürler

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba. Adı yok, birlikte yaşayan 2 kadının kiraladığı odada kaldım. Adresini kaydetmeyi düşünemedim maalesef. Kotor Eski kent’in ana kapısının önündeki turizm danışma bürosundan buldum. Benzer bir yer bulabilirsiniz aynı yolla.

 233. Nuri Emrah dedi ki:

  Alper Bey merhaba,
  burada yaşamak ve iş yapmak isteyen arkadaşlar için, bir iş teklifi yapmak istiyorum. konuyu burada yazmama izin verirmisiniz?

  Selamlar

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba Nuri Bey. Elbette buyrun. Karadağ’a selamlar.

  2. ece dedi ki:

   Nuri bey merhaba, teklifinizi çok merak ettim. sabırsızlıkla bekliyorum. hafta sonu orada olacağım. teşekkürler.

 234. Nuri Emrah dedi ki:

  Merhaba,
  Bar şehir merkezinde, Bayan giyim Butiğim var. Yeni ilkbahar – yaz 2017 modelleri de alındı. üç ay önce de Fast food Büfesi açtım. Yalnız olduğum için, bazı konularda aksaklık oluyor. Butiğimi uygun koşullarda devretmeyi düşünüyorum. İlginizi çekerse, detayları görüşelim.

  Selamlar

 235. ece dedi ki:

  nuri bey tekrar merhaba biz yarın orada olacağız müsaitseniz görüşmek isteriz. bir iletişim adresi verebilir misiniz? teşekkürler

  1. Nuri Emrah dedi ki:

   +382 68 004 373 veya +382 60 019 840

 236. Kazım dedi ki:

  Ece hanım 063 458 368 i deneyin o zaman diğer numaradan viber veya whatsapp dan ulaşabilirsiniz,iyi yolculuklar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Uçak Biletiniz
Yurtdışı Vizesiz Turlar
Reklam Alanı
    GEZDİĞİM ÜLKELER
   » Translation
Reklam Alanı
   » Etiketler


Copyright ©2012 Celebialper.com