Çelebi Alper

» Küba’da 1 Ay: Devrimin ve Dansın Ülkesi – Cuba

Hayallerimin ülkesi Küba‘da geçirdiğim ay boyunca hiç kumsala gitmedim, denizi bile sadece 2 kez gördüm. Nedeni, turistik yerlerde çalışan, daha fazla para kazanan uyanık insanlarla değil gerçek Kübalılarla tanışmak, Küba’da yaşam şartlarını öğrenmekti ve bunu başardım. Küba turları ile giden turistlerden daha farklı ve gerçek bir Küba gördüm. Küba’yı tursuz gezmekten mutluyum. İşte size benim gözümden yorumlar da içeren bir Küba gezi yazısı ve gezi notları. Ülkeye ilgi duyuyor, ucuz ve bağımsız seyahat etmek istiyorsanız tursuz bir Küba gezisi öneririm.

 

Havana

 

Küba başkenti Havana İspanyol kolonyal tarzı güzel bir mimariye sahip, ancak çoğu binanın onarıma ihtiyacı var.

 

Havana Küba

Capitolio Nacional – Devrimden önce Küba Kongresiydi, bugün Küba Bilimler Akademisi ve Ulusal Bilim ve Teknoloji Kütüphanesi. İnşası 1929’da başladı ve 3 yıl sürdü.

 

havana küba gezi

Ayakkabılar yıkanmış da kurutulmak için mi asılmış? Havana merkezi – Central Havana – Centro Habana

 

Ayrıntılı Havana yazım burada: Havana Gezi Rehberi.

 

küba gezisi

Fidel Castro’nun jipi, Küba gezisi.

 

Küba Hava Durumu ve İklimi

Küba’da yaz mevsimi çok sıcak. Ben uzun tatilimi sadece yazın yapabildiğim için Temmuz-Ağustos’ta Küba’daydım ve sıcaktan herkes gibi rahatsız oldum. En iyi mevsim Eylül-Kasım kasırga mevsimi bittikten sonraki Aralık-Nisan dönemi. Ondan sonra da sıcaklar başlıyor. Ancak bu yüksek sezonda otel-pansiyon fiyatları yükseliyor. Ben yazın pansiyonlarda (casa particular) genelde rahat yer buldum ve uygun fiyatlardan yararlandım, en ucuzu 15CUC, en pahalısı 25CUC.

 

Küba’da Gezilecek Yerler

Santa Clara

Devrim sürecinde önemli bir yeri olan, Che Guevara’nın anıt mezarının olduğu, entellektüel düzeyi yüksek Küba kasabası Santa Clara’sız bir Küba gezisi çok eksik kalır. Bence ülkede gezilecek yerler arasında başkentten sonra en önemli nokta. Ayrıca gece hayatı da eğlenceli ve ucuz.

 

Che küba

Küba’da Che.

 

 

Santa Clara’da Che şarkısını söyleyen müzisyenlere eşlik eden sevimli şarhoş amcanın görüntüsünü mutlaka izleyin!: Küba videoları.

 

 

 

 

Cuba taxi

Santa Clara’da taksi. Küba gezisi.

 

Yüz yıldan fazla zamandır Villa Clara Senfoni Orkestrası Santa Clara meydanında halka bedava konser veriyor. İZLEYİN:

 

 

 

Santa Clara‘nın arka sokaklarında rastladığım bu çukulata tatlısı çocuğun evinde halı, bulaşık makinesi, perde, bilgisayar, DVD oynatıcı, çamaşır makinesi, cep telefonu, mikrodalga fırın, pilli oyuncaklar yok. Evinin kapısı boyasız. Hamburger, pizza, biftek yiyemez. Ama plastik kuşuyla mutlu. Çünkü devletin her gün bedava verdiği sütü içiyor, yemeği yiyor, istediği zaman ücretsiz satranç ve bale kursuna gidebiliyor. Kredi kartı borcunu ödeyemediği için eve asık suratla gelen bir baba ve işini kaybetme endişesiyle antidepresan içen bir anne tarafından büyütülmüyor. Hayatında hiç şiddet suçu, silah sesi, soygun, kapkaççı, tinerci görmedi. DÜNYADA 100 MİLYONDAN FAZLA SOKAK ÇOCUĞU VAR, VE BUNLARIN BİR TEKİ BİLE KÜBA’DA YAŞAMIYOR.

 

Cuba child

Çukulata çocuk 🙂 Küba gezisi.

 

Küba’nın resmini yapabilir misiniz? Bence Küba’nın resmi salsa yapan genç kızlar, palmiyeli kumsallar değil. Santa Clara’nın en arka sokaklarında dolaşıyordum, kavurucu sıcak bir havada. Köhne bir sokakta kulağıma piyano sesi geldi. Bakalım Küba bu kez beni nasıl şaşırtacak diye usulca yaklaştım. O da ne? Konforsuz, boyasız bu mekanda, Kübalı çocuklar bale öğreniyor. Bence Küba’nın resmi bu. FOTOĞRAFTAKİ ÇOCUKLARIN HİÇBİRİNİN EVSİZ, TİNERCİ, AÇ ARKADAŞI YOK.

 

Cuba travel

Santa Clara’nın arka sokaklarında bale öğrenen çocuklar. Kids studying ballet at the back streets of Santa Clara.

 

Devrim ve Devrim Müzesi hakkında yazım burada: Küba Devrim Müzesi .

 

Santa Clara’dan oldukça ucuza Küba müzikleri içeren CD’ler aldım. Bu müzikler hem bana Küba seyahatimi yeniden yaşatıyor, hem de ilgilenen arkadaşlarıma güzel birer hediye oluyor.

 

Santa Clara Cuba

Küba’da yerel halk için kent içi özel ulaşım bici-taxi ile yapılıyor. Küba’da ulaşım.

 

Sokakta müzik çalanların görüntüsünü izleyin: Küba videoları.

 

 

 

Trinidad

 

Trinidad’da birkaç gün kalsam da şöhreti ölçüsünde beğenmedim.

 

gezilecek yerler

Trinidad. Küba’da gezilecek yerler.

 

Fidel’in Memleketi Holguin

 

Fidel Castro’nun memleketi Holguin pek turistik değil, birkaç gün geçirdim, değişiklik oldu. Yerel paranın geçtiği restoranda yemek yiyebilmek için kapıda epey sıra bekleniyor, ben de 1,5 saat bekledim. Pizza 40 Kuruş, spagetti 70 Kuruş. Yerel peso kullanılan yerlerde harcama yaparsanız Küba’da yaşam ucuz.

 

Holguin Cuba gezilecek yerler

Fidel’in memleketi Holguin’de çocuk festivali

 

Holguin’deki, Müzik Evinde  (Casa de la Musica) çektiğim kısa görüntü: Küba videoları, Latin dans müzikleri.

 

 

 

Palma Soriano

 

Gelmeden önce iletişim kurabildiğim az sayıdaki Kübalılardan olan HospitalityClub üyesi Yaritza’nın evi Palma Soriano kasabasındaydı, hic otel, pansiyon, turist olmadığı için gittim ve kaldım. Küba’da halkın evinde bir yabancıyı misafir etmesi yasa dışı ama Yaritza “bizim ev kasabanın merkezinde değil, polisler görmez” diyerek beni ikna etti ve gittim, ilginç bir deneyim oldu. Önceki kasabada pansiyonumun sahibi Komünist Partiden bir kadındı, planımı anlatınca”hayır kalamazsın orada, yasal değil” dedi ama gittim yine de.

 

Küba'da yaşam

Kaldığım Yaritza’nın evi. Küba’da istisnasız her evde bu sallanan sandalyelerden var. Palma Soriano, Cuba. Küba’da yaşam.

 

Küba’da bakkal (Bodega). Ülkede gördüğüm bakkalların içinde en fazla ürün olanı bu oldu. Küba’da alışveriş yeri.

 

Cuba bodega

Küba’da bakkal (Bodega). Ülkede gördüğüm bakkalların içinde en fazla ürün olanı bu oldu. Küba’da alışveriş.

 

Pansiyonlar dışında bir sürü eve girdim. Eski, yoksul, köhne evler. Belki 40 yıldır boyanmamış, bakım yapılmamış evler. Küba’da yaşam kolay değil.

 

Kübalıların içtiği purodan aldım, tanesi 5 Kuruş. Turistler için yapılan pahalı purolar bana uymaz, sokakta kaçak satılanlar ise çoğunlukla kötü. Gerçek Küba purosu, Küba halkının içtiği purodur bana göre.

 

Palma Soriano’dan Santiago’ya gitmek isteyince işin zorluğunu anladım. Otobüsler bu kasabada durmuyor. Halk yakıcı güneşin altında kuyrukta bekledikten sonra tıkış mıkış kamyonlara doluşuyor. Aşırı sıcak olmasaydı ben de öyle yapardım ama dayanılmazdı. Yaritza bir kaçak taksi ile anlaştı, adam beni 10 dolara denk gelen bir paraya götürmek üzere aldı. Polis yolcu taşıdığını görmesin diye arka camlar siyah kaplıydı, piştim içeride. Giderken bir kadın ile çocuğunu da aldı. Başlangıç seviyesinde İngilizce konuşabilen kadın cerrahmış, maaşının 20 dolar olduğunu söyledi, yol boyunca Küba hakkında konuştuk.

 

Santiago de Cuba ve Karnaval

 

Santiago’ya gelişimin zamanını iki önemli etkinliğe denk getirdim: 26 Temmuz Monkada Kışlası baskınının yıldönümü kutlamaları, ve Santiago Karnavalı.

 

Cuba carnaval

Santiago karnavalı. Küba’da gece hayatı.

 

Santiago Karnavalı’nda çektiğim kısa görüntülerden biri: Küba gece hayatı videosu.

 

 

 

Cuba carnaval

Akşama Küba’da karnaval var!

 

Santiago karnavalında çektiğim bir ara sokak konseri videosu: Küba müzikleri.

 

 

 

Cuba food

Domuz sandviç 5 Peso-40 Kuruş. Küba’da ne yenir? Küba yemekleri.

 

9 gündür Santiago‘da mahalleli oldum, bakkalı, kafesi tanıdı artik. Dedikodulari bile öğrendim. Dün akşam komşu Cecilia geldi, ağlayarak su istedi, kocasıyla kavga etmiş. Geçen gün benim pansiyonun sahibi Deiva anlattı, yandaki kadın terasta 6 tane domuz besliyormuş, polise şikayet etmiş ama kadın mahalle devrim örgütünden olduğu için bir şey olmamış, zaten oğlu da hırsızmış, hapisten yeni çıkmış, Yohandro ile Liliana bir türlü parayı denkleştirip mutfağı fayans yaptıramadılar, Carmen’e de İspanya‘daki yeğeninden para gelirse bahçeyi düzenliyecek, vs.

 

Cuba revolution

Her yerde Monkada Baskını ve devrimle ilgili posterler ve yazılar var. Santiago, Küba.

 

Gördüğünüz plastik veya metal dev bira kupalarından herkeste var. Tankerler bira getirip metal fıçılara aktarılıyor, ve gördüğünüz gibi kupanızı verip çok ucuza içiyorsunuz. Resimde görev başında durup Küba birası içen polisi görüyorsunuz.

 

Küba bar

Gördüğünüz plastik veya metal dev bira kupalarından herkeste var. Tankerler bira getirip metal fıçılara aktarılıyor, ve gördüğünüz gibi kupanızı verip çok ucuza içiyorsunuz. Resimde görev başında durup bira içen polisi görüyorsunuz. Küba’da yaşam.

 

Küba’da kentlerde at arabalarıyla toplu taşıma ve ulaşım yaygın. Santiago gezisi çok keyifli ve ilginç.

 

Küba ulasim

Kentlerde at arabalarıyla toplu taşıma yaygın. Küba’da ulaşım.

 

Küba Santiago

Güzel bina onarım istiyor. Santiago gezisi, Küba.

 

Dün komşuya yemeğe giderken 8 tane bira aldım, poşet yok. Şekilden şekile girdim onları taşırken kollarımda. Aslında poşet yok değil, devlet veriyor elbette, var ama şöyle oluyor: Markette çalışan yoldaş marketin poşetlerini çalıp manav yoldaşa tanesi 2,5 Kuruştan satıyor, manav yoldaş da tanesi 5 Kuruştan müşteri yoldaşına satiyor. Turist Alper de biraları taşırken kan ter icinde kalıyor. Yaşasın sosyalizm.

 

Tipik bir Küba yemeği. Arkadaşım Yoandro ile eşi beni evlerine yemeğe davet ettiler. Küba mutfağı zengin değil. Gördükleriniz en çok yenenler: avokado, yeşil muzdan yapılan tuzlu muz kızartması, altta solda olgun muzdan yapılan tatlı muz kızartması, siyah fasülyeli pilav ve tütsülenmiş domuz eti kızartması. Tipik Küba yemekleri.

 

Cuba food

Tipik bir Küba yemeği. Arkadaşım Yoandro ile eşi beni evlerine yemeğe davet ettiler. Küba mutfağı zengin değil. Gördükleriniz en çok yenenler: avokado, yeşil muzdan yapılan tuzlu muz kızartması, altta solda olgun muzdan yapılan tatlı muz kızartması, siyah fasülyeli pilav ve tütsülenmiş domuz eti kızartması.

 

Küba yemekleri

Kasap. Küba’da ne yenir?

Arkadaşlarım Yoandro ve eşi evlerinde bana pişirdikleri eti buradan almamışlardır umarım.

 

Küba resimleri

Santiago’da tipik bir sokak. Küba resimleri.

 

Cuba music

Küba’da her kentte kurumsal bir Casa de la Musica (müzik evi) adlı eğlence yeri var. Küba’da gece hayatı.

 

Cuba carnaval

Karnaval çocukları, Küba.

 

Küba’da açık hava kafelerinde dondurma yemek bir gelenek. Fakat güneşin altında bu gördüğünüz kuyrukta saatlerce beklemek gerekiyor.

 

Cuba life

Küba’da açık hava kafelerinde dondurma yemek bir gelenek. Fakat güneşin altında bu gördüğünüz kuyrukta saatlerce beklemek gerekiyor.

 

Fidel Castro ve arkadaşlarının devrim sürecinin başlangıcı sayılan 26 Temmuz Moncada Kışlası saldırısının yıldönümü her yıl başka bir kentte özel kutlanıyor, bu yılki Santiago’daydı, ki kışla da Santiago’da zaten. Sabahın dördünde kalkıp gittim, konuşmalar, devrim şarkıları, silahlı temsil, saygı duruşu, danslar. Moncada Baskını ve Küba devrimi ile ilgili bu anma törenindeki neredeyse tek coşkulu kişi bendim diyebilirim. Akşam üzeri de Raul Castro konuştu buradan. İyi haber: Küba’nın turizm geliri %20 arttı. Kötü haber: önümüzdeki yıl aynı maaşlarla daha cok çalışmak zorundayız.

 

 

Küba devrim

26 Temmuz’da Fidel ve arkadaşlarının ilk silahlı eylemi olan Santiago Monkada Kışlası baskını her yıl kutlanıyor.

 

Küba Devrimi ve Müzesi hakkındaki yazım burada: Küba Devrim Müzesi.

 

Küba’da hic otelde kalmadım, ev pansiyonları 15 ve 20 Dolar. Hemen hepsi düzgün, sade, rahat ve temiz. Evlerinde fazla oda olan ailelere devlet bir odasını pansiyon olarak çalıştırma yetkisi veriyor. Elbette gelir dağılımında eşitsizlik olmaması için alınan paranın çoğu devlete gidiyor.

 

Küba gezi

Santiago’da ana cadde Victoriano Garzon. Küba gezisi

 

Küba‘da her gördüğüm sıraya girdim, çünkü ucunda mutlaka yerel pesoyla satılan ucuz bişey çıkıyor. Dondurma sırası, lokanta sırası, sokak pizzası sırası, eczane sırası, at arabası sırası, habire sıra.

 

Cuban children

Santiago’da kaldığım sokakta Kübalı çocuklar.

 

Santiago de Cuba‘da arkadaşlarım Yohandro ve eşi Liliana ile Las Americas restorana gittik. Bir gün önce ben girmeyi denemiştim ama şortluyum diye içeri sokmamışlardı, şortum bileklerime kadar olmasına rağmen. Kapıda epey sıra bekledik tabii. Papyonlu kapı sıra görevlileri ve garsonlar var, sortla ve askılı ile içeri girilmiyor. 3 porsiyon domuz ızgara, 3 porsiyon etli pilav, 3 adet kokteyl, 2 bira, 1 şişe kırmızı sarap, salata vs sonucu 7 Dolar (185 Peso) hesap geldi, 8 Dolar verdim. Gülmeyin, bir mühendis veya dokturun maaşının üçte biri bu hesap.

 

Küba gezi

Santiago’da tipik bir cadde. Küba gezi resimleri.

Bahsettiğim türde ucuz hesaplar sadece sınırlı sayıda yerel peso geçerli olan mekanlarda. Turist pesosu geçen yerlerde ise en ucuz kafede 3 Dolara, en lüks otelde 20 Dolara yemek yenebiliyor. Bazı bilgilerle Küba gezisi oldukça ucuza getirilebiliyor.

 

Yoksul insanlarin yüzünde stres görmedim, herkes rahat, her şey yavaş, kimsenin acelesi yok gibi.

 

Devletin 7 yaşına kadar her çocuğa günde 1 litre süt ve 7-14 arasındakilere bedava yoğurt verme politikası doğrultusunda Küba’da sığır eti yemek yasak. Erlinda ve ailesi beni yemeğe davet etti, “bugün senin için yasak bir şey yiyeceğiz” deyince “inek değil mi?” diye sordum, şaşırdılar bilmeme. Eee, dersimi çalışıp gittim Küba’ya. Aynı sokaktaki komşularını 1 gün önce ihbar üzerine polis basmış, inek eti buldukları için cezalandırmış.

 

Havana’ya döndüm ve ertesi gün taksi bulamadığım için caddede bir otomobil çevirdim ve havaalanına geldim, Küba’da kaçak taksi çok yaygın. İndiğimde polis sorular sordu, “para vermedim, o benim arkadaşım” dedimse de bir başka polis o sirada benim garibanı tutukluyordu.

 

Küba araba

Kaçak taksim 1949 model. Küba otomobilleri.

 

Küba’dan daha yazdım ve yazacağım..

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

“Küba’da 1 Ay: Devrimin ve Dansın Ülkesi – Cuba” için 236 yorum

 1. Seren dedi ki:

  Kuba`da 1 ay! Hayallerimin ulkesi Kuba`ya acaba gidebilecek miyim? umarim bir gun, en kisa surede. 🙂
  gezilerin cok guzel, gereken ilgi ve alakayi goster bu siteye.
  ben de sunu izleyerek ve her seferinde insanlarina, muzigine bayilarak burada oturayim simdi. 🙂
  http://www.imdb.com/title/tt0186508/

 2. ELCIN dedi ki:

  MERHABA SITE COK GUZEL HERSEY MUKEMMEL DERECEDE AMA KESKE RESIMLER VE YAZILAR DAHA COK OLSA :)))

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba,
   İlginize teşekkürler. Küba yazın çok kısa oldu, zaman bulunca genişleteceğim.

 3. m3aris dedi ki:

  Hayallerimi yaşattınız için teşekkürler… Ben umarım bir gün daha uzun bir seyahat ile daha uzun bir anı yazısını yazarım Kübanın… En çok da Bir Dosttumun anısına yapacağım bunu … ama yapacağım Bir Gün !..

 4. Ahmet Galip Anlar dedi ki:

  siteniz çok güzel , arkadaşlarımıda tavsiye ettim. Yaptığınız güzel şeyleri görünce kendi gezilerimizin n kadar boş olduğunu hissettim. Daha çok resim daha çok bilgi ve mutlaka yapılması gereken konularda daha çok bilgi istiyorum. Başarılar.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Cok tesekkur ederim, memnun oldum.

 5. Şakir Tüfekçi dedi ki:

  alper bey gerçekten Küba ‘yı anlatmakla bitmez.İzlenimlerinizi çok iyi yansıtmışsınız teşekkür ederim bende küba dan yeni geldim ancak doyamadım gerçekten gezilip görülecek bir yer herkeze şiddetle tavsiye ederim.favorim holgin.saygılar.

  1. AlperMetin dedi ki:

   İlginize teşekkür ederim. Küba yazım kısa oldu, zaman bulunca genişleteceğim. Hoşgeldiniz, Küba’ya gitmekle iyi etmişsiniz. Haberleşip bilgi alışverişi yapmak isterseniz Facebook’ta ekleyebilirsiniz..

 6. mustafa gül dedi ki:

  14 yaşımdan bu yana herzaman seyehat etmek istemişimdir.öyle modern çağın motorlu vasıtalarıyla değil ama.bisikletle.bisiklet iyidir.yolun,seyahatin tadına varmanda büyük rol oynar.ama gel gör ki bugüne kadar(19 yaş)sadece yurt içinde 2 3 şehir gezebildim.hayatımın en güzel günlerini yaşadım o yolculuklarda.yeni insnlar tanıdım ilginç hikayeler dinledim.ve şimdi üniversite için kendi şehrimden(otoriter ailemden)ayrılıyorum.ve bu benm için asıl başlangıç.dil eğitimimi tamamladıktan sonra türkiye dışına bir daha geri dönmemek üzere gideceğim ve umarım bu beklediğimden daha çabuk olur.

 7. Murat dedi ki:

  Küba ile ilgili okuduğum 3. farklı gezi yazısı ve her biri birbirinden güzel. Fakat küba da yerel halk için polis baskısı biraz fazla sanırım. Oldukça eski model araçların hala çalışır olması şaşırtıcı ayrıca. Bu ülkeye uygulanan ambargo olmasa sanırım dünyaya örnek bir ülke olurdu.

 8. pınar dedi ki:

  Küba hakkında gerçek ve farklı yazı okumak resimler görmek çok hoş çünkü bahsettiğin salsa yapan genç kızlar kumsallar ve purolarıyla alakalı anlatılan hikayelerden başka bir bilgi resim görememiştim. demek ki arka sokaklara gitmek yüzüysellikten kaçmak gerekiyormuş. bir kez daha hayran oldum bedava bale kurslarını dağıtılan sütleri görünce uygulanan ambargolar üzücü ama diğer taraftan belkide küba bu kadar kendine özgü ve nostaljik bir yapı taşıyorsa bu ambargolar sayesindedir diye düşünüyorum…

  1. AlperMetin dedi ki:

   Teşekkürler Pınar.
   Küba benim siteme hazırladığım ilk yazı, çok kısa oldu. Her kenti ayrı yazılar halinde genişleteceğim.
   Evet nostaljik yapısında ambargonun rolü var ama bunu olumlu bir durum olarak algılamamalıyız. Yoksulluk acı Küba’da..

 9. sade baştuğ dedi ki:

  Gezi anlayışınızı ve Kübaya bakış açınızı çok beğendim, hem olumsuzlukları hem de iyi şeyleri yazmışsınız, o yüzden çok inandırıcı ve doyurucu olmuş, elinize sağlık.

  1. AlperMetin dedi ki:

   İlginiz ve yorumunuza teşekkür ederim Sade Hanım. Küba benim sitemdeki ilk yazım ve çok eksik şu anda. Her gittiğim yerle ilgili daha uzun yazacağım.

 10. Handan Sezen dedi ki:

  27 Ocak 2013 Küba yolcusuyum…ilk ziyaret ettiğim site…kaleminize ve yüreğinize sağlık..

  1. AlperMetin dedi ki:

   Çok teşekkürler Handan Hanım. Küba yazım kısa oldu, genişleteceğim. İyi yolculuklar.

 11. duygu dedi ki:

  KUBA…hayallerim….

  1. AlperMetin dedi ki:

   Hayallerinin gerçeğe dönüşmesini umarım Duygu..

 12. İbrahim Sağlam dedi ki:

  Yazınızı keyifle okudum, emeğiniz için teşekkür ederim. Sayfanızı takip edeceğim ))

  1. AlperMetin dedi ki:

   Ben de size teşekkür ederim.

 13. Murat İnan dedi ki:

  Helal olsun. Ben de Küba’da 104 gün geçirdim. Hep Küba halkı ile beraberdim. Tur ile falan gidenler maalesef yapay bir Küba görüyorlar. Gerçek Küba çok daha farklı ve çok daha canlı. Çok güzel ve güvenli bir ükle Küba. Herkese hararetle tavsiye ederim. Medyada falan anlatılanların tamamına yakını yalan veya kasıtlı. Küba Cennet’ten bir parça adeta. Her yerde neşe, müzik, dostluk, samimiyet var.

  Halktan birinin yanında kalabilirsiniz. Yalnız bunun için evinde kalacağınız kişinin sizi “Yabancılar Şubesi” gibi bir birime kayıt ettirmesi gerekiyor. Tam adını hatırlayamadım şimdi. Yalnız zor değil. 1 gün içinde hallediliyor.

  Yoksulluk ve acıyı elbetteki gözardı edemeyiz. Ana sebep ambargo. Ama Che Guevera paraya fazla ihtiyaç duyulmadan yaşanabilecek bir toplum hayal ediyordu. Bunu da öenmli ölçüde başarmış. Küba halkı için sağlık, eğitim, iş garantisi ve yaşlılık garantisi, günlük ekmek garantisi sağlanmış durumda. Mütevazi bir Kübalı gayet mutlu mesut yaşıyor.

  Ama elbetteki dışarıda bir Cennet ve muazzam bir zenginlik olduğunu düşünen ve hayaller kuran Kübalıların sayısı da az değil. Maalesef dışarıdan ülkeye sızanlar tarafından empşoze edilen yıkıcı fikirler bunlar. Ama bilinçli Kübalılar mutlu ve gelecekten eminler.

  104 gün içinde sadece bir iki defa insanların birbirine bağrıştığını gördüm. Sokaklar hzuurlu ve güvenli. Bir gün sordum: “Bu kadar insan hiç mi kavga etmez? Bu kadar mutlu ve barış içinde yaşamayı nasıl öğrendiniz?”. Kübalılar şöyle yanıt verdiler: “Bunu bize devrim öğretti”.

  Selam ve muhabbet ile.

 14. Murat dedi ki:

  Çok güzel ve orijinal bir paylaşım olmuş. Teşekkürler

  1. AlperMetin dedi ki:

   Teşekkürler Murat Bey.

 15. Efe dedi ki:

  gercekten guzel yazi “polis baskisi” konusunda soylemek istedigim bisey var b
  sart cunku korsan taksi ve ya inek eti yemek haksiz kazanc ve esitlige aykiri doktorun 50 dolar aldigi ulkede taksicinin 1 seferde 50 dolar kazanmasina izin verirlerse sistem catirdar ve kazanan taraf amerika olur neyse cok sevgili yök denklik verirse kübada universite okumak cok istiyorum tamamen ucretsiz 4 yil hem tatil hem turkiyeden kat kat iyi egitim 🙂 kuzey kore yazinizi cok merak ediyorum adini duyunca bile tuylerim diken diken oluyo.

 16. ülkü girgin dedi ki:

  Alper beyin sitesine bayıldım..Yazıları sade, sevimli, akıcı ve gerçekçi..Tam kafa dengim…Yolu açık olsun..Keyifli paylaşımları devam etsin…Bizler de yararlanalım..Sevgiler..

  1. AlperMetin dedi ki:

   Çok teşekkürler Ülkü Hanım, seyahatlere ve yazmaya devam edeceğim, durmak yok. Saygı ve seygiyle..

 17. suhendan dedi ki:

  Paylaşımınız için teşekkürler, ben de gittim ama yine de keyifle okudum.. Sevgiler..

  1. AlperMetin dedi ki:

   İlginize teşekkürler.

 18. Dilek Çiğdem dedi ki:

  Fotoğraflara bakmak ve yazılarınızı okumaktan çok keyif aldım… bir nevi bende kübadaydım sanki 🙂 Teşekkürler..

  1. AlperMetin dedi ki:

   Bunu duyduğuma sevindim, teşekkür benden.

 19. gökhan karataş dedi ki:

  Slm … öncelikle teşekkür ederim küba yı anlattığın için … ben şunu sorcaktım hiç rezervasyon yapmadan uçmayı düşünüom havanaya ve ev kiralamak istiom… inince bunları bulma imkanım varmı bide araç kiralama olayı varmı ? turla gitmeyeceğim için vize konusundada yardım istiyorum … direk kapıdan alınabiliomu yoksa önce elçilikten o kağıdı almam mı gerekio ? şimdiden teşekkürler…

  1. AlperMetin dedi ki:

   Evet ev ve kiralık otomobil bulabilirsiniz. Vizeyi buradan almak gerekiyor.

 20. erol kahraman dedi ki:

  Haftaya Havana’dayım bakalım ne hatıralar bırakacak

  1. AlperMetin dedi ki:

   İyi yolculuklar Erol Bey.

 21. hatice erguven binarci dedi ki:

  Epey süredir yazilarinizi okumaktayim atlantik okyanusu ve Küba bi baskaydi sanki yada ben Kuba ya çok gitmek istediğimden :)) o cd lerden almak isterdim ve o muzigi ordan alinmis bir dokunun icine sindigi cd den dinlemek keyif verirdi diye düşünüyorum

 22. Cossette dedi ki:

  nice pics and viewpoints bout my beautiful island..pics are great!!! the capitol is been under repaired..will send u a pic when is done!!! lots of hugs from havana!!!

  1. AlperMetin dedi ki:

   First time I am having a comment from Cuba! Thanks a lot Cossette. Hugs from Istanbul!

 23. devrim dedi ki:

  Merhaba, Uzun zamandır Küba’ya gitme hayalleri kuruyordum. İnternette rastgele dolaşırken size rastlayınca artık hayalimi gerçekleştirmenin zamanının geldiğini anladım. Bu yıl 1 Mayıs’ta Küba’da olacağım ve çok heyecanlıyım.İstediğiniz bir şey var mı?

  1. AlperMetin dedi ki:

   Ne mutlu size.
   Sizden bir isteğim var. Havana’da Devrim Meydanı’nda Nazım’ın şiirini okuyun, öyle içinizden değil, yüksek sesle okuyun.
   “..güneşli denizli kutsal bir el
   Fidel’in sözleri gibi bereketli topraklarda şekerkamışı hızıyla fışkırıp
   yeşerip ballanan umutların eli
   1961’de Küba’da çok renkli çok serin ağaçlar gibi evler ve çok rahat evler
   gibi ağaçlar diken ellerden biri
   çelik dökmeğe hazırlanan ellerden biri..”
   Sorularınız olursa çekinmeyin. Selamlar.

 24. selami dedi ki:

  Doktorun aylik maaşı yaklaşık 20 dolar, fakat taksiye 10 dolar ödediniz. Bu taksi size minnettardır 🙂

  1. AlperMetin dedi ki:

   Evet orada bu para çok 🙂 Şaka bir yana ülke turizme açılmak zorunda kaldıktan sonra gelir dağılımında çok büyük olmasa da ne yazık ki eşitsizlik oluştu.

 25. duygu dedi ki:

  Merhaba, yazı için tesekkürler öncelıkle. Benim merak ettiğim şu var; yerel peso gecen restoranlara nasıl gittiniz? Turistler gidebiliyor mu? Ya da sokakta yerel peso ile satılan şeyleri alabiliyor mu turistler?

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba Duygu Hanım,
   Maalesef çoğu turist yerel peso almanın yasak olduğunu sanıyor ama değil. Evet yabancılar yerel lokantalara girebiliyor, ama herkes gibi sıra beklemeniz gerekiyor. Sokakta satılanları elbette alabilirsiniz.
   Ben de ilginize teşekkür ederim.

 26. Emre dedi ki:

  İşte bu! Gezdiğiniz yerler arasında en çok olmak istediğim yer… Bol bol fotoğraf paylaşımları için teşekkürler.

 27. Eyüp Can Parlak dedi ki:

  Hayallerimin ülkesini sizden dinlemek bir harikaydı elinize sağlık çok güzel anlatmışsınız her şeyi inşallah bir gün orada olacağım Ernesto’ya minnettarım bize böyle gezip görülecek bir ülke bıraktığı için

  1. AlperMetin dedi ki:

   Teşekkürler Eyüp Bey!

 28. A.Taha dedi ki:

  İyi de her gittiğin yerde domuz mu yiyorsun sadece.

 29. Nilgün+Osman Varol dedi ki:

  Kübaya notlarınızla gittik… çok yararlandık..Verdiğiniz bilgiler satır aralarını doldurduğu için özellikle teşekkür ediyoruz..gezdik , gördük , yaşadık.. …Çoook beğendik..

  1. AlperMetin dedi ki:

   Nilgün Hanım ve Osman Bey, bunu yazmanız inceliğinizi gösteriyor, teşekkür ederim. Küba’yı beğenmenize sevindim.
   Sevgi ve saygıyla.

 30. bahri dedi ki:

  Selam arkadaslar gereken bilgileri aldim sagolun hayalimi gerceklestirmeme 2hafta gibi bir sure kaldi 1 mayis icin 14 gunlugune 26 nisanda kubaya gidiyorum donunce tum izlenimlerimi anlatirim selamlar

  1. AlperMetin dedi ki:

   Bahri Bey ne güzel bir heyecan yaşıyorsunuz şimdi. Dönüşte yorumlarınızı beklerim. iyi yolculuklar.

 31. Mehmet Bilge dedi ki:

  40 yıldır boyanmamış bakımsız evler, halkı kamyonlarla inek gibi taşımak, 20 dolar maaşa çalışan insanlar, yasaklar, sansürler, devrim örgütünden olan kadına geçilen torpil, poşet karaborsa, her yerde kuyruk ne güzel devrimmiş 🙂

 32. Metin dedi ki:

  Sosyalist yaşamın hem olumlu hem olumsuz yanlarını anlatan tarafsız bir yazı olmuş, ama yine de sosyalizmden yana olduğunuz belli. 🙂

 33. Alp Ertekin dedi ki:

  Gerçek bir Küba gezisi olmuş, teşekkürler.

 34. Ahmet Tarik Cakar dedi ki:

  Ulkeye giris cikista pasaportu muhurlediler mi acaba?

  1. AlperMetin dedi ki:

   Hayır, Küba pasaporta damga basmıyor.

 35. Emin Gümüş dedi ki:

  Benimde hayalim de Küba’ya gitmek, sosyalizmi yerinde görmek var. Yaşasın Küba, Yaşasın Sosyalizm, Yaşasın Che, Fidel ve tüm diğer devrimcilerimiz.

 36. devrim dedi ki:

  Savaş karabasan gibi çöktüğünde Küba’ya bakmak biraz soluk aldırıyor. İyi ki gitmişsin, iyi ki yazmışsın…Viva Cuba, Viva Socialismo!

 37. necil dedi ki:

  Biz 2 kişi kasım ayında Küba’ya gitmeyi düşünüyoruz. Santa Clara’da kaldığınız pansiyonun adi ve adresini yazabilir misiniz.. Teşekkürler.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba,
   Santa Clara’da benim ve kısa süre önce tavsiyemle arkadaşlarımın kaldığı pansiyon (casa particular):
   Hostal Zaida Barreto, Berenguer Cad No:11. [email protected]
   Küba’da otelde kalmaya hiç gerek yok, iyi düşünmüşsünüz.

 38. Onur dedi ki:

  Hocam döktürmüşsün, tebrikler bu deneyimler için, Küba benim de en çok gitmek istediğim yerlerden biri, bakalım artık ne zaman kısmet..

  1. AlperMetin dedi ki:

   Teşekkürler Zeki Bey. Keyifli bir Küba gezisi dilerim.

 39. nedret ozunlu dedi ki:

  Slm metin bey,
  Ben ve de bir arkadaşım 27 haz.2015 te Kuba’ya gidiyoruz.. Yeşil pasaportumuz var. vize gerekiyor mu? Havanada kalabileceğimiz ev pansiyonları önerebilir misiniz. bir de şehirler arası ulaşım nasıl kolay mı yoksa araç kiralamak mı gerekiyor?

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba,
   Küba yeşil pasaporta vize istemiyor. Havana’da kalacak pansiyon için “havana casa particular” diye aratırsanız bulabilirsiniz. Şehirler arası ulaşımda sorun yok, Viazul otobüslerini kullanacaksınız. Bir çok turist araç kiralayıp rahatça geziyor ama benim tercih etmediğim bir şey olduğu için hiç araştırmadım.
   Sorularınız olursa yanıtlarım yine.
   Renkli bir Küba seyahati dilerim.

 40. muzaffer dedi ki:

  slm
  4 gün sonra cuba havanadayim! cuba turk konsolosuyla telefonda görüşmemden sonra bana tavsiyesi direk otel rezervesiyle gelmemdi! aldigim cevap ise türk konsolosundan (cuba hic bir sey kolay deildir):))) pazartesi ucuyorum is nedeniyle ucuyorum 1 haftalik deneyimimi sizlerle paylasacagim!!!!!

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba,
   Konsolos abartmış. Endişe etmeyin Muzaffer Bey. Dönüşte Küba yorumlarınızı burada bekliyorum. )

 41. arifakkurt dedi ki:

  Selam Alper Bey ben bu kapitalist dünyanın çilesinden bıktım tek isteğim paranın önemsiz olduğu ay sonunu getirmek için günde 14 saat çalışmanin olmadığı Küba’ya temelli gitmek sizden ögrenmek istediğim küba vatandaşı nasıl olurum ve ya olabilirmiyim beni bilgilendirirseniz çok teşekkürlerimi sunarım.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba Arif Bey,
   Ben Küba’ya gezmeye gittim, yerleşmeyi araştırmadım. Ben de kapitalizmden nefret ediyorum. Küba’ya yerleşme şartlarını öğrenip burada yazayım, olur mu?

 42. Muzaffer dedi ki:

  Arkadaslar su anda ataturk havaalaninda kubaya hareket saatini beklemekteyim!! Herkeze saygilar

  1. AlperMetin dedi ki:

   Muzaffer Bey ben de Küba yolculuğunuz için heyecanladım! İyi yolculuklar.

 43. arifakkurt dedi ki:

  Alper bey bu konuda beni bilgilendirirseniz çok sevinirim teşekkürler.

 44. arifakkurt dedi ki:

  Alper bey kübaya nasıl yerleşip oturma izni alabilirim bu konuda acil bilgi lazim internette bulamadim bilgilendirin beni en kisa sürede kübaya yerlesicemde.

 45. volkan sayın dedi ki:

  Alper bey sitenizi interrail ile ilgili bilgi ararken rastladım. Küba gezinizi keyifle okudum. Fotoğraflar ve yazınız güzel.
  İyi gezmeler ; )

  1. AlperMetin dedi ki:

   Teşekkürler Volkan Bey, gezmeye devam.

 46. arifakkurtt dedi ki:

  Tekrardan merhaba Alper Bey,
  Küba’da oturma izni nasıl alabilirim beni bilgilendiricektiniz eğer herhangi bir bilgiye ulaştıysanız lütfen burada paylaşın ulaşamadıysanız canınız sağolsun.Çünkü kapitalizmin havasını soluklamaktan bıktım ve sosyalizmin ütopyanın havasını solumak istiyorum beni Küba hakkında çok bilgilendirdiniz teşekkür ederim sağlıcakla kalın.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba,
   Yabancılar için Küba vatandaşlığı almak mümkün değil, çok az sayıda istisna olmuş. Küba’ya yerleşmek, taşınmak, Küba’da yaşamak için de belli şartlar var. Küba’da çocuğunuzun ya da birinci dereceden yakınınızın olması gerekiyor. Küba’da yaşamak için diğer seçenek ise bir Kübalıyla evlenmek ve gereken yasal işlem ve belgeleri sağlamak: dilekçe, form, kalınacak evle ilgili noter belgesi, gelir ve banka hesap belgesi, Metropolitan Bank’dan 40 CUC değerinde pul, evlilik belgesi, kimlik, pasaport, vesikalık fotoğraf. Küba’ya yerleşmek çok zor.

 47. ergun dedi ki:

  Yine harika bir anlatım ve doyurucu bilgiler.Halkımızın çok büyük çoğunluğunun Sosyalizm konusunda hiç bir şey bilmemesi ve kasıtlı yanlış olumsuz bilgilerle kafalarının doldurulması,bu ülke insanının kendisini geliştirememesinin en önemli nedenlerindendir bence.Kapitalizmin girdiği her yerin bozulması
  ve bunu insanların yaşayarak öğrenmesi,sosyalizmin hala iyi bir sistem olduğunu insanlara düşündürtüyor.Ben de eski sovyet ülkelerinde uzunca bir süre bulunduğumdan(Sovyetler Birliği dağıldıktan sonra)eski zamandan kalma bir çok uygulamaya tanıklık ettim.Çok güzel uygulamalar vardı.Sovyet devrini yaşamış olan insanlar hala o günlerin geri gelmesini istiyorlar.Kapitalist kültürde yetişen insanlara bazı sosyalist uygulamalar ilk zamanlarda biraz ters gelse de, zamanla alışıyorlar ve beğeniyorlar.Sonra kendi sistemlerini sorgular hale geliyorlar.Bu nedenle, klasik tabirle,bazı şeyler anlatılamaz, yaşanır.Yaşamayan bilemez,yaşayan ve gezen bilir.Böyle platformlarda insanlar bilgilendikçe,daha rahat ve kolay yaşayabilecekleri ülkelere yöneliyorlar.Haklılar da.Böyle aydınlatıcı yazılarınızın devamı dileğiyle.Saygılar.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Küba yazılarımı okuduğunuz ve yorumunuz için teşekkürler Ergun Bey.

 48. Seçkin dedi ki:

  Alper Bey yazınız için çok teşekkür ediyorum.Ben de önümüzdeki yıl gidiyorum.Acaba uçak bileti hariç kaç para harcadınız.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Ben de Küba gezi yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim Seçkin bey. Ben Küba’da 1 ayda uçak bileti hariç 1200 avro harcadım.

 49. Selma dedi ki:

  Merhabalar Alper Bey,
  Küba’dan 6 Şubat 2015 tarihinde döndük. Teşekkürlerimi ancak izlenimlerimi paylaşarak iletebileceğimi düşündüğüm için:KÜBA’DA 10 GÜN 10 CÜMLEDE KÜBA
  Ne gördüğün hayata hangi pencereden baktığına bağlıdır. S.T
  KÜBA
  1) Çok yoksul ama çok çok zengin bir ülke.
  2) Loş sokaklarda güvenle yürüyebildiğim ve sokaklarında polis, asker görmediğim ülke.
  3) Güzel, çok güzel ağaçlar ülkesi.
  4) Sallanan sandalyeler ülkesi.
  5) Dingin insanlar ülkesi.
  6) Çantamın fermuarının kapalı olup olmadığını kontrol etmediğim ülke.
  7) Merakla baktığım sınıfını daha iyi görebilmem için gülümseyerek perdesini açabilen öğretmenlerin ve mutlular diye düşündüğüm öğrencilerin ülkesi.
  8) Sokakları, evleri, arabaları, insanları ile yüzyıllar öncesine ait bir film setindeymiş hissini yaşatan ülke.
  9) İçinde her renkten insanı barındırabilen renkli ülke.
  10) Kaçınılmaz olan değişimin insanlarına daha çok mutluluk getirmesini dilediğim ülke; KÜBA

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba Selma Hanım,
   Küba turunuz hakkında bilgi ve yorumlarınız için teşekkür ederim, size katılıyorum.

 50. Selma dedi ki:

  Tekrar teşekkürler.

 51. Ayça Doğa dedi ki:

  Küba ile ilgili birçok yazı okudum. Hemen hepsinde aynı şeyler anlatılıyor yalnız bir ayrıntıya takıldım. Coca Cola’nın burada da satıldığını söyleyen de var, Kuzey Kore ile birlikte satılmadığı dünyadaki iki ülkeden birisi olduğunu söyleyen de. Önemsiz belki ama insan yine de bilmek istiyor. Gerçi ABD ile normalleşme sürecine girildiği için bugüne kadar satılmıyorsa da bundan sonra rafların en önünde görmemiz olası.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Küba’da Coca Cola yıllardır var, Meksika’dan ithal ediyorlar. Bence devlet bunu istediği için değil, turistler aradığı için yapıyor. Ama ben serinlemek için Küba’nın ürettiği TuKola içtim hep.

 52. Ayça Doğa dedi ki:

  En doğrusunu yapmışsınız. Yıllar var ki ben de Coca Cola içmiyorum.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Burada da Küba kolası TuKola olsa da arada içsek.

 53. Ayça Doğa dedi ki:

  Evet, güzel olurdu.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Küba’da TuKola’nın light’ı bile var. 🙂

 54. Ayça Doğa dedi ki:

  Ya tamam ya şu an gerçekten içmek istiyorum. Hiç değilse tadına bakmak… 🙂

  1. AlperMetin dedi ki:

   Hemen Küba’ya uçak bileti bakın. 🙂

 55. Ayça Doğa dedi ki:

  O TuKola buraya gelse?.. 🙂

  1. AlperMetin dedi ki:

   Pek hoş olur gelse Küba’dan. 🙂

 56. Alican dedi ki:

  Merhabalar benim merak ettiğim 6 günlük tur ile yapılan Küba gezisi ortalama bir turist harcaması ne kadar olur veya rom puro hediyelik eşyaların üçreti nedir hayat pahalımıdır birde dolar mı yoksa avro ile mi gitmeliyim ilginiz için şimdiden teşekkürler

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba,
   Turla veya bağımsız gitmenize göre değişir, rakam veremem. Rom 1-10 CUC, puro 1-50 CUC arası değişir. Bize göre ucuzdur. Avro ile gitmelisiniz. İyi yolculuklar.

   1. Hulya Yavuz dedi ki:

    Niye dolar değil avro ile gitmek gerekiyor ayrıca sayenizde küba ile ilgli paylasiminiz için çok teşekkürler sayenizde bilgilendim

    1. AlperMetin dedi ki:

     Küba’da Amerikan Doları %10 cezalı, zarar edersiniz.

 57. cihan atila dedi ki:

  Ben de Küba’ya çok gitmek istiyorum.Küba’ya gittiğimde arkadaş edinmek isterim.Yazınızdan çıkardığıma göre yolda herhangi birisiyle kolay bir şekilde arkadaşlık kurabilirim.Gerçekten öyle mi ve halkı söylediğiniz kadar sıcak ve samimi mi?

  1. AlperMetin dedi ki:

   Evet Cihan Bey, Küba halkı yardımseverdir.

 58. mehmet dedi ki:

  Alper bey ben kızımla gideceğim ( 3 yaşında ).. tur olayını pek sevmem de orada güvenilir rehber bulabilir miyim? nasıl ?

  1. AlperMetin dedi ki:

   Hiç rehberli gezmediğim için tanıdığım yok Mehmet Bey. Küba için bir tur size daha uygun olabilir. Rehber işini oraya bırakmamış olursunuz.

 59. Hayrettin dedi ki:

  merhabalar. ben de gitmeyi düşünüyorken web sitenize denk geldim ve aklımdaki soruları size sormam mantıklı olur herhalde. küba için vize kapıda mı alınıyor? siz gittiğinizde uçakla mı gitmişiniz? kübaya ulaşım maliyeti ort. ne kadar olur?

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba. Küba vizesini önceden almanız gerekiyor. Uçak ve ulaşım maliyeti ile ilgili diğer sorularınızın yanıtları yazımda var.

 60. ezgii dedi ki:

  merhaba alper bey,çok yararlı bilgiler veryorsunuz takipteyiz.bu yaz kübaya gitme planım var ve yarın sabahta uçak bileti alcam kısmetse.ben şu festivalleri ve 26 mayıs kutlama gününü merak ediyorum.aslında 26 sı dönmem gerekiyor ama o günüde yaşamak güzel olurdu herhalde.1 gün uzatabilirim bu konudaki önerileriniz nelerdir.bu yılda santiagodamı yapılır?yapılırsa ordan kutlama bittiminde acillen havanaya geçmemiz gerekecek.Bu dar zamanı değerlendirebilirmiyiz?

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba Ezgi Hanım,
   Küba’daki 26 Temmuz Moncada Kışlası Baskını kutlamalarını kast ediyorsunuz sanırım. Bence kesinlikle kaçırmayın. Başka bir şehirde daha yapılsa da Santiago’da da yapılır. Oradan Havana’ya uzun bir otobüs yolculuğuyla dönebilirsiniz.

 61. Şule Çınar dedi ki:

  Alper Bey..
  Keyifli yorumlarınız için teşekkür ederim..
  Ben şu anda Kanada/Toronto dayım.. Vize işini nasıl çözebilirim.. Toronto dan otel ve uçak dahilbir paket alındığında tur firmasında veya havaalanı kontuarında vize formunun doldurulduğu yazıyor ama bilemedim.. Bu Kanadalılar için mi geçerli..
  Bilginiz varsa paylaşırsanız sevinirim..
  Teşekkürler..

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba Şule Hanım,
   Küba vizesini Havana havaalanında alma kolaylığı Kanada vatandaşları için geçerli, o ülkeden giriş yapmanız bu durumu değiştirmez. Ancak Küba vizesi kolaydır, Türkiye’de tur şirketleri hallediyor, orada da bu mümkündür. İlginize teşekkürler.

   1. Salih dedi ki:

    Herhangi bir ülkedeki Küba büyükelçiliği /konsolosluğundan ücret karşılığı vize kuponu satın alınabiliyor (pasaportunuzla). Ben Nicaragua/Managua’daki Küba büyükelçiliğinden aldım 15 usd’ye. İstanbul’da 150.-TL alıyorlar:)

    1. AlperMetin dedi ki:

     Küba vize bilgileri için teşekkürler.

 62. ömer uslucan dedi ki:

  Merhaba öncelikle teşekkürler okuduğum en güzel küba yorumuydu. hatta böyle bir gezi yapmanız bizide heycanlandırdı…

 63. eren dedi ki:

  Küba nın meşhur puroları hakkında fazla bir bilgi olmaması üzücü.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Yabancılara satılan Küba purolarını bilmiyorum Eren Bey. Ben Kübalıların içtikleri purodan aldım, bakkaldan alınır ve tanesi 5 kuruşa gelir, yazımda var.

 64. nedret ozunlu dedi ki:

  Slm ,biz 27 haziranda gidip 21 temmuzda donecegiz .oncelikle havanada 3.4 gun kalacagiz ..butun adayi gezecegimizi dusunursek..daha sonra nasil bir rota izlememiz gerekir…bu konuda onerileriniz olursa sevinirim simdiden tesekkurler…

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba. Ben 24 gün için Küba planı olarak Havana, Santa Clara, Cienfuegos, Trinidad, Holguin, Bayamo, Santiago de Cuba, Havana rotasını tavsiye ederim. Rahatça, koşuşturmadan, keyifle gezersiniz. Santa Clara ve Santiago benim en sevdiğim kentler oldu. Sorularınız olursa yine yazınız. Küba seyahatine 1 ay kala yaşadığınız heyecanı anlıyor ve paylaşıyorum, umarım çok iyi geçer.

 65. nedret ozunlu dedi ki:

  Slm, bu kez farkli bir soru….hangi sehirlerde daha fazla ( kac gun) kalmaliyiz ? onerileriniz?

  1. AlperMetin dedi ki:

   Yazdığınız tarihlere Türkiye yolculuğu dahil olarak kabul eder ve 2 gün çıkarırsam 22 gün için 3 gün Havana, 2 gün Santa Clara, 2 gün Cienfuegos, 2 gün Trinidad, 2 gün Holguin, 2 gün Bayamo, 4 gün Santiago 17 gün eder, en az 1 gün de yollarda geçer, 18. Küba’da kalan günlerinizi en çok sevdiğiniz yerde veya yol boyunca duyup karar vereceğiniz bir yerde geçirmenizi öneririm. Örneğin ben 3 gün için gittiğim Santiago de Cuba’da 9 gün kaldım. Hem karnaval hem devrim kutlaması vardı, ayrıca iyi insanlarla tanıştım.

 66. Kartal Taşoğlu dedi ki:

  Merhaba Alper Bey,

  Casa Particular’da kalmak istiyoruz. Ama vize için kalınacak yerin rezervasyonu gerekiyor. Siz bu problemi nasıl cozmustunuz? Direk acenta araciligi ile mi vize aldınız?

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba Kartal Bey. Yeşil pasaportum olduğu için Küba vizesi gerekmiyor bana. İnternet’ten bir casa Particular ile yazışıp yer ayırtarak çıktısını alabilir, veya biraz ek masraf yaparak bir turizm acentasına yaptırabilirsiniz.

 67. Orxan Şirinov dedi ki:

  Merhaba abi. Kübada 1 aylık masrafım ne kadar tutar sence?

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba Orxan. Ben bir ayda 1200 euro harcadım ama herkesin beklentileri, harcama tarzı farklıdır. Tanıdıklarımdan Küba’da tatil yapanlar genelde daha çok harcıyorlar.

 68. Orxan Şirinov dedi ki:

  Benim bi sorum daha olacaktı izninle. Abi yukarda bi arkadaşın maaşının 20$ olduğunu söylemişsin. Yani pansiyon 20€ olsun. Geriye 600€ kalıyor. Benim anlamadığım turistler için fiyatlar farklı mı? Yani nasıl olduda bir insanın maaşının yakıaşık 30 katı kadar para harcanıldı?

  1. AlperMetin dedi ki:

   Küba halkına devlet aylık gıda ve ihtiyaç paketi veriyor, bu pakette 1 aylık ihtiyaçları giderecek miktarda yiyecek olmasa da katkıda bulunuyor. Küba’da iki farklı para birimi var, Havana yazımda anlattım. Kübalılar yerel peso geçen yerlerden, buralarda olmayan şeyler içinse turist pesosu CUC geçen yerlerden alışveriş yapıyor. Küba’da eğitim ve sağlık bedava, suç oranı son derece düşük, eğitim seviyesi yüksek ama cennet değil, yaşam zor. Yurt dışında yakınları olanlar Küba’daki akrabalarına para gönderiyor. Bir grup insan da resmi veya gayri resmi olarak turistlere çalışıyor ya da ufak tefek ek işler yapıyor. Dışarıdan para gelenler ve turistik/ek iş yapanlar dışındakilere Küba’da hayat zor.

 69. Orxan Şirinov dedi ki:

  Sorularımı yanıtlandırdığınız için teşekkür ederim. Son olarak 2000$-a bir ay yaşabileceğim ülkelerden hangisini tavsiye edersiniz?

  1. AlperMetin dedi ki:

   2000 dolar aylık gelirle Küba, Kamboçya, Vietnam, Laos, Sri Lanka, Paraguay, Makedonya, Montenegro, Arnavutluk, Bulgaristan, birçok ülkede yaşayabilirsiniz. Montenegro ve Kamboçya bana daha cazip geliyor.

 70. Orxan Şirinov dedi ki:

  Teşekkür ederim bilgilendirdiğiniz için

  1. AlperMetin dedi ki:

   Rica ederim. Güzel bir Küba turu dilerim.

 71. Aytaç Karkıner dedi ki:

  teşekkürler…

 72. ertugrul dedi ki:

  merhaba. aralık 2015 te 20 günlük holguınden başlayan cuba gezısı yapıcam..yeşıl pasaportum var girişte sağlık sıgortası ıstenıyormus burdan alsam olurmu birde havayolu (condor airlınes) girişte tourıst card almanız lazım (25 Euro) dedi..dogrumudur teşekkür ederım

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba. Küba’ya ben de yeşil pasaportla gittim, sigorta yaptırmadım. Normal pasaporta Küba vize istiyor ve zaten sağlık sigorta poliçesi olmadan vize vermiyor. Küba turist vizesi Tourist Card olarak da adlandırılıyor, aynı şey. Havayolu yeşil pasaportun ne olduğunu bilmiyordur. 25 CUC ülkeden çıkış parası ödeniyordu havaalanında, ancak 1 mayıs 2015’ten itibaren bu çıkış vergisi havayolu şirketi tarafından bilet satışında alınmaya başladı, Havana Havalimanı’nda ödeme kalktı.

 73. Che dedi ki:

  Güzel yazınız için teşekkürler. Bizde ocak sonu kübaya gidiyoruz bir kaç soruma cevap verirseniz çok sevinirim. Denize girilecek hava olur mu? Halkın kullandığı parayı nasıl bulabiliriz? internet var mı? Navigasyon kullanılabiliyor mu? Yanımızda getirmemizi önere bieceğiniz bir şeyler var mı? Küba halkına ne hediye alsak mutlu olurlar? ingilizce biliyorlar mı? Teşekkürler 🙂

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba. Küba’nın batısında, Havana ve çevresinde Ocak ayında hava durumu sıcak değildir, gece en düşük sıcaklık 16 derece, ortalama 21 derece, gündüz ise 23-26 derece arasında seyreder. Doğuya giderseniz ada güneye doğru kıvrıldığı için sıcaklık biraz artar, sıcaklık 20 derecenin altına inmez, gündüz 25-27 derece civarında olur. Denize girebilirsiniz. Yerel pesoyu başkent Havana dışında Cadeca adlı döviz bürolarından alabilirsiniz; başkentte ise yerel peso geçen yerde CUC ödeyip alışveriş yaparak para üstünü yerel peso alabilirsiniz. İnternet var ama sınırlı ve pahalı. Çok az sayıda İnternet kafede ve lüks otellerde var. Navigasyonu bilmiyorum. İngilizce gençlerin yarısı bir miktar konuşabiliyor, yaşlılar bilmez. Zeytinyağı orada çok pahalı, sevinirler. Kaliteli sabun da işe yarar. Giysi, çanta, kaliteli diş macunu makbule geçer. Islak mendil götürün bol, orada çok değişik bir şey. Kaç gününüz olacak Küba’da? Planınız nasıl?

 74. İlkay dedi ki:

  Alper Bey merhaba,

  Kısmetse Aralık sonlarına doğru başlayacak, 3 haftalık bir Küba gezisi planlıyorum. Gidiş geliş genel çerçeveler ile belli az çok. Ülkeyi üç çembere ayırdım. İnşallah tamamlayabilirim.
  Size sormak istediğim vize konusudur. Schengen vizesine sahip olan Türk vatandaşlarının vize başvurusunda bulunmasına gerek olmadığı söyleniyor ve bu acente tarafından da onaylandı. Lakin acente yurtdışında olduğu için pek güven vermedi. Sürpriz ile karşılaşmamak adına fikrinizi beyan ederseniz memnun olurum.

  Diğer bir soru ise casa hakkında. Tüm ülkeyi gezeceğim için bir şekilde birden fazla yerden irtibat bilgisi gerekiyor haliyle. Bu konuda tavsiye edeceğiniz yerler ya da websitelerini benim ile paylaşabilir misiniz?

  Hospitality CLub başlığı altında bir websitesi buldum. Yerel KÜbalılar ile tanışmak ve kültür hakkında bilgi edinmek için bu siteden faydalanmayı düşünüyorum. Lakin sizin bir çift ile tanışıp bir yerlerde bir şeyler içtikten sonra yüklü bir hesap ile karşı karşıya kalma hikayeniz ve size yaklaşandansa sizin yaklaştıklarınız daha faydalı olur ifadenizden ötürü biraz çekinerek yaklaşıyorum. Bu konudaki görüşünüz nedir? Küba halkı ile tanışıp zaman geçirmek öncelik benim için.

  Bunun yanı sıra tüm yazılarınızı okudum. Eksiklikler olduğundan bahsetmişsiniz. Eğer yazınız dışında kalan önerileriniz varsa ve paylaşırsanız sevinirim.

  Şimdiden teşekkürler

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba. Küba’ya Schengen vizesi olanların Küba vizesi almadan girebilecekleri fikri bana pek mantıklı gelmedi, AB ile alakasız bir ülke. Bence konuyu Küba Büyükelçiliği’ni arayıp sorun.

   Havana’da çok yakında arkadaşlarımın kaldığı ve memnun ayrıldığı Casa Particular:
   Eugenio y Fabio (Green House) email: [email protected] infomed.sld.cu Tam merkezde ve 35 CUC fiyatı.

   Santa Clara’da benim ve kısa süre önce arkadaşlarımın aynı odada kaldıkları Casa Particular: 20 veya 25 CUC
   Hostal Zaida Barreto. Berenguer Cad No:11. [email protected] yahoo.es Siz de yola bakan odayı rica ederseniz memnun olurum:)

   Casa sahipleri birbirlerini tanıyor ve diğer şehirlere giderken yönlendiriyorlar, onlar da sizi otobüs terminalinde karşılıyorlar.

   O çift beni yolda tanışıp kafeye davet etti, hata bende. Size yaklaşanlarla muhatap olmayın. HospitalityClub’tan tanıştıklarımın biri dürüst ve iyi, diğer ikisi turist kullanmayı iş edinmiş dolandırıcılar çıktı. Bunu 10 dakika içinde anlarsınız.

   Ben en çok Santa Clara ve santiago de Cuba kentlerini sevdim. Sorularınız olursa yine yazın buraya. Rica ederim.

 75. Diren dedi ki:

  Cok begenerek okudugum bir gezi yazisi olmus. Bende bircok ülkeyi gezme sansi buldum bu zamana kadar. Ve sonunda hayellerimin ülkesine gidiyorum. Genel anlamda kendime azcok bir gezi plani yaptim. Benim simdilik gördügüm tek sorun yemek konusunda gibi. Yesille arasi olmayan etcil bir insanim. Domuzda yedigim söylenemez. Sizin yazinizdada inek eti yasak diye okudum. Peki et alternatifleri olarak sadece domuz ve balikmi var ?
  Yaziniz icinde tekrardan elinize yüreginize saglik

  1. AlperMetin dedi ki:

   Küba yazılarıma ilginize teşekkürler. Küba’ya yemek çeşitleri oldukça az. Turistlere yönelik lüks otel ve restoranlarda yabancı ülke mutfaklarından yemekler, sığır eti ve tavuk bulabilirsiniz. Ayrıca Küba’da El Rapido adlı fast food lokantalarında yerelleştirilmiş Amerikan fast food tarzı yiyecekler satılıyor. Küba’ya gidecek olmak heyecan vericidir, ne mutlu size. İyi yolculuklar.

 76. İlkay dedi ki:

  ALper Bey merhaba,

  Öncelik ile yanıtınız için teşekkür ederim. Anladığım kadarı ile paylaştığınız yerlerde klamam neticesinde sahiplerinin yönlendirmesine müteakip gideceğim yerlerde nerelerde kalabileceğime dair bir izlenim elde edebileceğim. Doğru anlamışımdır umarım. Mümkün olduğunca önceden bilgi toplamaya çalışıyorum ki malum internet erişimi çok da mümkün olmayacağı için hazırlıklı gitmekte fayda var.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba. Evet, kaldığınız Casa Particular sahibi, bir sonraki kentte mutlaka tanıdığı diğer pansiyon sahibini arayıp söyler, o da sizi otobüs terminalinde elinde adınız yazılı kağıdı tutarak karşılar.

 77. İlkay dedi ki:

  Alper Bey merhaba,

  Yanıtınız için teşekkürler. Planladığınız yolculuklarınızda iyi şanslar dilerim.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Ben de size şahane bir Küba turu dilerim.

 78. Diren dedi ki:

  Alper bey diger bir sorumda , trinidadi pek sevmediginizi söylediniz, ki bende popülerliginden dolayi mutlaka gitmek istiyordum. Ben varederodaya gidiyorum , ordan santa clara ( che nin anit mezari icin gidicem) oradanda direk trinidad yapip geri varederoya dönmeyi planliyodum. Sizin santa clara ile ilgili önerileriniz nedir ?
  Birde ben vinazur diye hatirladigim otobüs firmasiyla kendim tur yapmayi planliyorum. Peki bunun disinda taksi tarzi araclar bu tur cokmu pahalli olur? Simdiden eyvallah

  1. AlperMetin dedi ki:

   Trinidad’da turistik olduğu için az kaldım, yoksa güzel bir kasaba, gitmeye değer. Santa Clara bence Küba’da mutlaka görülmesi gereken bir yer. Yukarıda yorumda yazdığım Casa Particular adlı pansiyon çok güzel, tavsiye ederim. Che’nin anıt mezarı, tren müzesi ve puro fabrikasını gördükten sonra atın kendinizi arka sokaklara, Küba’da yaşamı keşfedin. Viazul otobüs sistemini kullanacaksınız. Resmi taksilerin açılığı 1 CUC (1 dolar), her km 1 CUC.

 79. Gökçe Aktaş dedi ki:

  Alper Bey merhaba,
  Kaldığınız şehirlerde tavsiye edeceğiniz ve irtibat kurabileceğimiz Casa Particular’lar var mıdır ve varsa bilgi almam mümkün mü? Çok teşekkürler.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba,
   Tavsiye ettiğim Casa Particular bilgileri hem bu genel Küba bilgi yazımda, hem de Havana Gezi Rehberi yazımda yorum olarak var. Fiyatlar genelde mevsime göre 5 CUC fark ediyor, yazın aşırı sıcak ve düşük sezon olduğu için daha ucuz. Siz ne zaman için planladınız?

 80. Nedret dedi ki:

  Alper Bey merhaba,
  10 gün sonra ailecek, tursuz ve 14 günlüğüne, Küba’ya gidiyoruz. Yazılarınızı ilgiyle okuyorum. Çocuklarla gittiğimiz için olabilecek potensiyel sağlık sorunlarına hazırlıklı olmak adına- eczane kuyruklarına da girdiğinizi okuduğum için- eczanelerde bizdekiler gibi bilinen firmaların antibiyotik, merhem vs bildik ilaçlar var mı yoksa alternatif tıp gelişmişliği ile eczacının yaptığı ilaçları mı alıyor insanlar? Tedbirli gideceğiz ancak ne olur ne olmaz. Teşekkürler

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba. Küba ilaçların çoğunu kendisi üretiyor, bizdeki markaları bulamazsınız. Alternatif tıp görmedim, bilemiyorum. Turistler ülkenin parasız sağlık siteminden yaralanamaz, ancak yabancılara açık olan ücretli kliniklerde tedavi olabilir.

 81. AydınŞahin dedi ki:

  Merhabalar,Yazınız ve tüm yorumları okudum,bilgiler için çok teşekkür ederim.28 Ocak-6şubat aralığı 8günlük 2arkadaş herhangi bir tur olmadan Küba’ya gidiyoruz.1haftamız kaldı ve yeni plan yapmaya çalışıyoruz.Araç kiralama Hakkı’nda bilgi ve öneriniz varmı,bizim ehliyetimiz geçerlimi.Konaklamayı gitmeden öncemi yoksa oradamı ayarlamayı tavsiye edersiniz?Tekrar Teşekkür..

  1. AlperMetin dedi ki:

   Hiç araba kiralamadım, bilemiyorum. Küba’da konaklayacağınız ilk yeri gitmeden önce ayırtıp diğerlerini orada halledebilirsiniz. İyi yolculuklar.

 82. Diren dedi ki:

  Hocam selamlar. Diger bir sorumda , kübada elektrik olayı nasıl. Yani adapter almak sartmı

  1. AlperMetin dedi ki:

   Küba’da bazı yerlerde elektrik adaptörü gerekiyor, giderken fiş priz adaptörü götürün.

 83. Zelal Keskin dedi ki:

  Merhaba, benim sorum hava ile olacakti. Biz haziranda Kubaya gitmeyi planliyoruz. Hava durumu nasil olur bu donemde, denize girilebilir mi?

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba. Küba’da yaz mevsimi çok sıcak geçer, Haziran ayında denize elbette girilir, sıcaktan rahatsız olursunuz. Zamanınız uygunsa Mart veya Nisan’da gitseniz daha rahat edersiniz.

 84. Gökhan dedi ki:

  alper bey 7 günlük bir ziyaret için sırası ile hangi şehirleri onerirsiniz acaba

  1. AlperMetin dedi ki:

   Küba seyahati için daha fazla zamanınızın olmasını isterdim ama 1 hafta da olsa mutlaka gitmeye değer. Ben en çok doğudaki Santiago de Cuba kentini sevdim ve en uzun orada kaldım ama size uzak olur. Havana, Santa Clara, Trinidad ve Cienfuegos sizin için uygun bir Küba turu rotası olur. Kumsal ve deniz tatili seviyorsanız Cienfuegos yerine Varadero’ye gidebilirsiniz, ilkinde de deniz var ama ikincisi kadar müthiş güzel değil. Tabii Havana’ya kaç gün ayırmak istediğinize bağlı.

 85. Gökhan dedi ki:

  çok çok teşekkür ederim ilginizden ve önerinizden dolayı

  1. AlperMetin dedi ki:

   Rica ederim, harika bir Küba turu dilerim.

 86. Nahit düzyol dedi ki:

  Selam eşimle 10 gunluk cuba seyahatı dusunuyorum. bunla ilgili profesyonel yardımcı arıyoruz.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba. O halde Küba’ya turla gitmeniz uygun olur.

 87. Okan dedi ki:

  Alper Bey merhaba,

  Biz balayı için bi Küba gezisi planlayalım diyoruz ama gitmeyi düşündüğümüz tarih aralığı 23 Ağustos – 3 Eylül arası. Bu tarihlerde kasırga sezonuna denk gelir miyiz emin olamadık, eğer bilgi verebilirseniz çok makbule geçer gerçekten..

  Saygılar.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba Okan Bey. Ağustos ve Eylül ayları Küba’da kasırga mevsimi içerisinde kalıyor. Ancak kasırgalar önceden belirlenebiliyor. Sizin kalacağınız binalar sağlam olacaktır, uyarı olursa içeride kalmanız yeterli. Saygılar.

 88. Diren dedi ki:

  Hocam cok güzel bir 16 gün gecirdim ve bilgileriniz cok cok isime yaradi. bunlara ek bende birkac bilgi vermek istiyorum.ben almanyadan varaderoya gittim. Ve paket tur almistim.
  1- otellerde olsun veya varaderoda heryerde havana tur gibi sirketler cienfuegos- trinidad ve santa klara (che nin mezari) olmak üzere tur düzenliyorlar. Günlük tur olarak isterseniz 97 cuc 2 günlük otel kalmali isterseniz 4 ögün yemek dahil 135 cuc. kesinlikle 2 günlük tavsiye ederim cok cok iyidi.
  2- Varaderodan Havanaya sehir turu 40 cuc dan baslayip eger detayli gezdirilmek isterseniz 67 cuc. Biz 4 kisi bir taksi icinde tur rehberiyle 150 cuca tuttuk.
  3- Küba dönüsü havaalaninda aldiginiz purolara bakan veya fatura isteyen kimse yok veya biz görmedik. Ki ben faturasiz baya bir almistim. Trinidadda hemen klisenin karsisinda bir sigara magazasinda tezgah altinda cikarttiklari 10 lu paketler halindeki cohiba marka purolari 20 cuca aldik. Inanin süper fiyat.
  4- eger ucuz puro bulamazsaniz bile yine dönüste havalaninda duty freelerden alin. Inanin disardaki magazalardaki fiyatin nerdeyse yarisina satiyolar.
  5- küba inanilmaz güvenli bir ülke. Inanilmaz yesil. havana bambaska biryer. Kesinlikle herkes mutlaka gitmeli.

  Tekrardan size cok tesekkür ederim.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Diren Bey yaptığınız Küba turu ve Küba’da gezi ve puro fiyatları hakkında verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Bence de Küba’ya herkes gitmeli. Almanya’ya selamlar.

 89. L. dedi ki:

  Merhaba Alper Bey, Küba’ya tek basima gitmeyi planliyorum. Ispanyolca bilmiyorum, ve öncesinden rezervasyon yapmadan belirsiz bir planla gitmeyi düsünüyorum. 14 gün icin yanima 900 eur almayi düsünüyorum (kredi karti atm calismadigi icin). Sizce bir kadin olarak bu sartlarla gezmek rahat olur mu? gezerken parami ve belgelerimin fazlasini casa particulardaki ev sahibesine mi vermeliyim, ülke ici seyahat, tenha sokaklar kadinlar icin güvenli mi, aksamlari tek basima disari cikmam güvenli olur mu, havana disinda ispanyolca bilmeden iletisim rahat olur mu? Cok tesekkür ederim, sevgiler, L.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba. Ben de Küba’yı tek başıma, İspanyolca bilmeden İngilizcemle gezdim. 2 hafta için 900 avro yeterli ama garanti veremem, size bağlı. Küba güvenli bir ülke ama bazen hırsızlık olabiliyor, fazla paranızı ve pasaportunuzu casa particular’da bırakın. Gece dışarı çıkma konusunda en iyisi pansiyon sahibine güvenli bölgeleri sormak. Mevsime dikkat edin, yazın aşırı sıcak. Rica ederim, sevgiler.

   1. L. dedi ki:

    Çok teşekkür ederim, bu ay içerisinde orada olacağım. 2 hafta için havana, trinidad, santa clara ve vinales, pinar del rio diye planlıyorum. Hediye konusunda internette çok farklı yorumlar var, özellikle sokaklarda çocuklara doğrudan hediye verilmemesi konusunda uyarılar yapılmış, kültür ve yapıyı bozuyor denmiş. Küba gerçekten de oecd sıralamasında çok da fakir bir ülke gibi görünmüyor. sadece kaldığım casa sahiplerine hediye götürmeyi düşündüm. özellikle eski kıyafet ve elektronik eşya götürmeyi aklınızdan geçirmeyin, denmiş. Hiç bir seyahat için bu kadar heyecanlanmamıştım, çok teşekkürler bilgiler için.

    1. AlperMetin dedi ki:

     Santa Clara özel bir şehir, devrim sürecinde yaşananlar ve kültür, sanat, özgürlük konularında önde gelen bir şehir olması beni etkiledi. Küba’da hediye konusu biraz karışık. Ben kaldığım pansiyonların sahiplerine küçük hediyeler verdim ama onlar zaten sıradan halktan daha fazla kazanan insanlar, yanlış tercih. Hediyelerimin çoğunu casa particular sahibi olmayan, turistlerden herhangi bir ek gelir elde etmeyen kişilere verdim, bu daha doğru bence. Eski kıyafet ve elektronik eşya neden götürülmemeliymiş? Ben kaliteli sabun, hem yeni hem de kullanılmış yıkanmış, yırtık olmayan giysi, diş fırçası ve macunu, ıslak mendil, çanta, parfüm, el vantilatörü, havuç-salatalık soyucu, aspirin, paket çorba, kalem, kahve götürdüm. Uçak biletinizi hangi havayolundan ve kaça aldınız?

 90. L. dedi ki:

  Casa sahipleri gercekten gelir elde ediyorlar mi, yoksa devlet kontrolünde oldugu icin, gelir devlete mi gidiyor emin olamadim. Eski kiyafet konusunda okudugum, Küba’da insanlarin cok zevkli ve renkli giyindikleri, bir avrupali veya amerikali’nin zevksiz kiyafetlerini asla giymeyecekleri :-)) elektronik esya konusunda da, sanirim elektronik cöplüge dönüsmesin diye öyle deniyor. Aylik gelirleri az olabilir ama insanlarin harcama yapabilecekleri bir alan da yok deniyor, yiyeyecek, elektrik, su, saglik, konaklama, kültürel etkinlikler bedava. Aylik 20 dolar kazanan bir Kübali onun tamamini harcayamaz yazilmis. Aslinda düsününce, plastik poset, asprin, fluoroidli dis macunu gibi seylerin ülkede olmamasi bir politik karar dahi olabilir (sonuc olarak ekolojik ve saglikli degiller). Yok diye götürülmeli mi emin olamadim. Bez Canta, sabun, dis fircasi, sarap, cikolata götürebilirim, ama kime nasil verebilirim bunlari? Cocuklar icin boya kalemleri düsünmüstüm, ama cocuklara dogrudan böyle seyler verilmesinin sakincali oldugu, esitligi bozdugu, ve genel olarak turist gördüklerinde hediye bekleyen bir anlayisi yerlestirdigi, kendi egomuzu rahatlatmak icin böyle seylere girismememiz yazilmis bazi forumlarda. Kiyafet güzel ve iyi durumda olanlardan götürebilirim, ama yine bunlari kime ve nasil verebilirim bilmiyorum. Tanimadigim insanlara böyle birsey teklif etmek kabalik olarak algilanabilir mi? Ya da bunlarin dagitimi icin verebilecegim merkezler var mi? Ucak bileti icin euro air’e bakmistim ama cok kötü yorumlar var hakkinda, sonunda lufthansa’dan aldim(640 Eur). Günlük harcamalarim casa+yemek 50 eur olsa:700 eur+ 300 de ülke ici ulasim icin yanima almak gerekir diye düsünüyorum. Bu sene turist sayisinda patlama yasanmis Cuba’da belki casa fiyatlari da artmistir. Cok cok tesekkürler Alper Bey, yazdiklariniz cok yardimci oldu.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Evet Küba’da casa sahipleri gelir elde ediyor, ama sosyalist ekonomi gereği elbette ki turistin ödediği konaklama ücretinin hepsi ev sahibine kalmıyor; mutlaka kaydediliyor ve önemli bir kısmı devlete gidiyor. Yine de sıradan halktan daha fazla kazandıkları kesin. Okuduğunuz bazı şeyler yalan. 20 dolar aylık maaş alan Kübalılar sadece yaşayabiliyor. Eğitim, sağlık, kültürel etkinlikler, baleden satranca kadar birçok kurs ücretsiz, fakat kaliteli ürünler Kübalılar için çok pahalı. Ek geliri olmayan bir Kübalı hiç kafeye bara gidemez, yolculuk yapamaz, dışarıda yemek yiyemez, nispeten şık giysiler alamaz, marketten hiçbir ürün alamaz. Tanımadığınız insanlara yolda direkt bir şeyler vermek kabalık olur; size yaklaşıp birşeyler isteyenler ise turistlerden para kazanan, normal halkın utandığı yüzsüzlerdir, sakın bir şey vermeyin. Ben ek geliri olmayan insanlara verdim, siz böyle insanlarla tanışabilecek misiniz bu belli olmaz tabii. yardım merkezi için herhangi bir komünist parti bürosuna girip sorun bence, bilemiyorum. Havana uçak biletinizi çok ucuza almışsınız, adınıza sevindim. seyahat günlerinizi şehirlere göre bölüp planladınız mı? Rica ederim.

 91. L. dedi ki:

  Sanirim cocuklar icin götürdüklerimi bir okula verecegim, ögretmenleri adaletli bir sekilde dagitimini saglar. Diger ihtiyaclari ne kadar süre cantamda tasiyabilirim bilmiyorum. Havana’da yasayanlar daha iyi durumda olduklari icin Trinidad tarafina gittigimde bir enstituye birakabilirim. Havana’ya gidince 2 gün dinlenip adapte olmaya calisirim herhalde, ardindan trinidad’a gecerim, 2 gün orada sonra santa clara… belki o cevrede bir kac yeri eklerim, ardindan havana’ya geri dönüp, pinar del rio tarafina gitmek istiyorum, dogasi cok güzelmis. bir sehre viazul ile vardigimda, öncesinden casa rezervasyonum yoksa, araci bir jinetera’ya takilmadan casa bulmanin yolu nedir? internet olmadigi icin kapi kapi sormak mi gerekir? Sürekli bir önceki casa’nin tavsiyesiyle ilerledigimde, hep benzer casa’larda kalmaktan cekiniyorum, daha cesitli bir deneyim olmasi cok daha güzel olur.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Küba’ya götürdüğünüz hediyeleri bir okula vermek mantıklı olur. Havana’da da turistlerden veya yurt dışında yaşayan yakınlardan ek geliri olmayan insanlar yoksul. Önemli olan sizden isteme yüzsüzlüğünü gösteren uyanıklara değil, kendisi istemeyen fakirlere vermek. Havana için ilgili yazımı okumanızı tavsiye ederim. Santa Clara özel bir şehir, çok sevdim. Bir şehre otobüsle vardığınızda terminalde oda kiralamak için bekleyenler olur, gözüne kestirdiğiniz biriyle gidin, beğenmezseniz yine otogara dönmeniz ya da o pansiyonun sahibinin önereceği başka bir casa’ya gitmeniz gerekir. Otobüsten inenleri bekleyenler aracı değil pansiyon sahibi. Bir şehirde kaldığınız pansiyonun başka bir kentte önerdiği casa sahibi genelde fiyata 5 CUC ekleyip onu önerene veriyor. tavsiye ettikleri benzer evler olmaz, ben de tavsiye üzerine gittim, farklı seviyede, temizlikte ve şıklıkta evler.

   1. Salih dedi ki:

    2011’den bu yana her kışımı orada geçiriyorum. Birkaç kez de yaz aylarında gittim. Temmuz ortası 2 ay için gene gidiyorum. Şu, bir sonraki “casa”nın 5CUC’u meselesine katkı olacak bilgi paylaşımı yapayım; genelde fiyata eklenmiyor, normal fiyatın içinden 5CUC misafiri yollayana ayrılıyor. Sonraki casa 5CUC feda edip müsteri garanti etmiş oluyor.

 92. Leyla dedi ki:

  Merhaba Alper Bey, 1 haftaya havana’da olacağım ve yazdığım casa sahiplerinden ya dolu oldukları yanıtını aldım ya da yanıt alamadım. Havana’da çabuk casa bulmanın yolu nedir acaba? Akşam saatlerinde havalimanında olacağım için oraya bırakmak istemedim, teşekkürler çok.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba Leyla Hanım. Küba yazılarımın yorum kısmında Havana’da güzel bir casa pansiyon bilgisi ve güvenilir bir taksicinin telefon numarası var. Bence hemen iletişime geçin, Casa Particular dolu olsa bile sizi bir başkasına yönlendirir. Taksicinin de yardımcı olma ihtimali var. Sonucu burada bildirin lütfen, ona göre elimizden geleni yapalım hep beraber. Rica ederim. Küba turunuz kaç gün sürecek?

 93. Leyla dedi ki:

  Tesekkür ederim, internetten tanistigim bazi kanadali seyyahlar araciligyla bir ev ayarladim sonunda! 🙂 oh! yoksa yavas yavas nerede kalicam diye dertlenmeye baslamistim, ya yanit gelmiyor ya da dolular! küba su sira cok cok cok popüler oldu birdenbire. 2 hafta planladim, ama duruma göre süreyi uzatabilirim. ilk 2 gün havana sonrasi allah kerim. tecrübenizden yola cikarak aman sunu sirt cantaniza koymayi unutmayin, gecerken su köye de ugrayin diyeceginiz yerler varsa, hemen not edeyim. sevgiler!

  1. AlperMetin dedi ki:

   Buna sevindim. Küba’da tatil yapmayı seven ciddi bir Kanadalı kitle var, ben de ülkeyi gezerken rastladım. Küba’da ıslak mendil yok, yanınıza bol alın, hem kendinize gerekir, hem de orada halk hayran oluyor. Ben doğuda Santiago de Cuba’yı çok beğendim, en uzun orada kaldım. uzun bir otobüs yolculuğuyla ya da kala kala gidilebilir. Nasıl yani, dönüş biletiniz yok mu? 🙂 Sevgiler.

 94. hafize dedi ki:

  peki orada aylık kiralar ortalama ne kadardır bilginiz varmı?

  1. AlperMetin dedi ki:

   Bilmiyorum ama bu sorunuzu gören Küba okurlarımdan yanıt verenler olabilir.

 95. Fatma dedi ki:

  Merhaba alper bey, ben sağlık turizmi için kubaya gitmeyi düşünüyorum, çok pahalı mıdır, bir de bookingden rezervasyon yapmak istiyorum ancak bulundugunuz ülkeden yapamazsınız diyor, bu nedir bilginiz var mı, ne onerirsiniz teşekkürler

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba Fatma Hanım. Bu ve Havana yazılarımın yorumlarında kalacak yer adres ve önerileri var, booking hiç denemedim, orası uluslararası bankacılık sisteminden ayrıdır, çalışmıyor olabilir. Küba’da sağlık hizmetleri pahalı değil. La Pradera ve Calixto García hastanelerine e-posta yazarak sağlık sorununuzun tedavi yöntemi ve maliyeti hakkında bilgi alabilirsiniz.

 96. Eray dedi ki:

  Alper Bey yazınız çok güzel olmuş çok teşekkür ederim. Benimde kafamda bir küba seyahati var hatta daha uçuk bir şekilde orda yaşama isteği var bunu engelleyemiyorum ve gitmek için şartlarımı uygun hale getiricem. Ben de tursuz gitmek istiyorum ve gerçekten yerel halkın arasına karışmak istiyorum neler yapmalı para, halkın arasına karışmak için nerelere gitmeli vs… mail ya da buradan yazarsanız minnettar kalırım…

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba. Küba yazı ve yorumlarımı okuduğunuz için teşekkür ederim. Halkla sohbet edebilirsiniz tabii, biliyorsanız İspanyolca, bilmiyorsanız bir kısmıyla İngilizce. Para birimini ve 2 ayrı parayı havana yazımda anlattım. Küba göçmen kabul etmiyor. Yerleşebilmek için tek evlilik.

 97. Şen sezer dedi ki:

  Seyahat yazınızı çok keyifle okudum. 20 gün önce görmüş olsaydım çok daha işime yarıyacaktı. 3 gün Küba-Havana 4 gün cruise ile karaipler olmak üzere tur yaptım. Hayallerimin ülkesi Havana ile sınırlı kaldı. Halk için söylediklerinize tümüyle katılıyorum, ancak kapitalizmin arsız iştihası maalesef kol kanat atmaya başlamış ve sanırım çok kısa bir sürede çürüme burada da başlıyacak. Limanın yapılması ve büyük gemiletin gelmesi turizm gelirlerini artıracak, ancak bunun belli bir fırsatçı kesim yaratmış olduğunu gördüm. Umarım halka yansıması ve refahlarının artmasını sağlar. Ambargonun yumuşaması ile film platosu görüntüsündeki eski araçların yerini yavaş yavaş yabancı yeni araçlar almaya başlamış. Paramızın değer kaybı o kadar fazla ki 1 cuc 1 euro denk olmuş ve bu da alınan her ne olursa olsun çok pahalıya geliyor. Ben de size katılarak bir an önce gezginlere olmazsa olmaz rota mutlaka bir fırsat yaratıp gidin diyorum.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Küba yazılarımı okuduğunuz için teşekkür ederim. Ne yazık ki Küba’da gelir dağılımında eşitsizlik turizm ile başlamış durumda. Bence de herkes bir an önce Küba’ya gitmeli.

 98. Ali Önder dedi ki:

  Ülke veya şehir tanıtımlarında sizin gözlemlerinizden faydalanıyoruz. Gerçek izlenimlerinizi katkısız ve tarafsız yazdığınız için teşekkür ederim. Bizler işin ticari tarafından baksak da gerçekleri yansıtmak daha etik oluyor. Teşekkür ederiz.

 99. Meric Kul dedi ki:

  Alper Bey merhaba. Biz de eşimle Mayıs ortası gibi Küba’ya gideceğiz. Turla gitmeyi düşünmüyoruz. Kendimiz bir plan yapıyoruz. Yazınız çok güzel, detaylı ve faydalı. Emeğiniz ve paylaşımlarınız için teşekkür ederiz. Küba planımızı yaparken çok yardımcı oldu ve gitme heyecanımızı artırdı 🙂 Birkaç sorumuz vardı. Müsait olduğunuzda cevap verebilirseniz çok seviniriz.

  – Şehirlerarası yolculuk için Viazul güvenilir midir? Rezervasyonları şimdiden webten yapmak mümkün mü?

  – Havana ve Trinidad’da tavsiye edeceğiniz, tanıdığınız casa’lar var mıdır?

  – Havana’dan günübirlik Vinales / Pınar Del Rio gezisi yapmak istiyoruz. Turu nereden satın alabiliriz?

  – Tercihen Havana veya Trinidad’a yakın olarak Karayipler’de nereyi önerirsiniz? Varadero? Cayo Santa Maria? Başka bir yer?

  Şimdiden çok teşekkür ederiz.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba. Kuba’da şehirler arası ulaşım için Viazul devletin güvenilir otobüs kuruluşu, ama internetten bilet yok, gidince alırsınız. Trinidad’da kaldığımı tavsiye edemem ama yorumlarda Havana’daki güzel pansiyonun (casa particular) iletişim bilgisini yazdım. O sizi diğer yerlerdeki iyi pansiyonlara yönlendirebilir. Turları bilmiyorum, o tarafa gitmedim. Varadero’nun denizi ve kumsalları müthiş. Ne mutlu size, Küba candır. Kaç gününüz olacak?

 100. Meric Kul dedi ki:

  10 günlük bir plan yaptık. Havana, Vinales/Pınar del Rio, Trinidad, Valle de los Ingenios/Guachinango, Cienfuegos, Varadero. Henüz araştırmaya devam ediyoruz ama sanırım böyle bir gezi planı olacak 🙂 Verdiğiniz bilgiler için de çok teşekkür ederiz 🙂

  1. AlperMetin dedi ki:

   Güzel bir Küba seyahat rotası. Rica ederim. 🙂

 101. Serap dedi ki:

  Ağustos 2017’de Old Havana’dayım 🙂 Yeşil pasaporta vize almak gerekmiyormuş ama sağlık sigortası yaptırmadan gitme deniyor bana 🙁 Sağlık sorunu yaşayan turist zor durumda kalır mı Küba’da? Euro bozdurmak Havana dışında zor mu?

  1. Serap dedi ki:

   Yazılanlar bilgilendirici, ellerine sağlık herkesin 🙂 Aklıma sorular kısım kısım geliyor, kendime kızıyorum 😛 Sadece konaklama, yiyecek ve ülke içi ulaşım için 16 günde tahmini kaç Euro gerekir acaba? Gidiş dönüş uçak biletim hazır, booking.com’dan konaklamayı yapan oldu mu acaba? Yorumları okudum ama booking’den bahseden olmamış ya da benim gözümden kaçtı 🙁

   1. AlperMetin dedi ki:

    Teşekkürler Serap Hanım. Ben 1 ayda 1200 avro harcadım, uçak bileti hariç her şey dahil; pansiyonlarda konaklama, yeme-içme, ulaşım, kişisel tüm harcamalar. Ama bu rakam daha az veya çok daha fazla da olabilir. Booking.com kullanan var mı bilmiyorum. Havana uçak biletini hangi hava yolundan ve kaça aldınız? Havana’da otel mi pansiyon mu ayarladınız rezervasyon için?

    1. Serap dedi ki:

     Benim gibi sabırsızı fazla bekletmeyip hemen cevap yazdığınız için ben de teşekkür ederim 🙂 KLM 1436 $ gidiş dönüş uçak bileti Amsterdam’dan, Küba öncesi 1 hafta Amsterdam’ı gezeceğim 🙂 Casa’da rahat edemeyeceğimi düşündüğüm için booking’den ‘Be Live Havana City Copacabana’ rezervasyonum var ama değişiklik yapabilirim daha uygun bir yer bulabilirsem. Tavsiye edebileceğiniz ucuz ama güzel bir otel var mı?

     1. AlperMetin dedi ki:

      Merhaba Serap Hanım. 🙂 Küba uçak biletini epey pahalı almışsınız. Amsterdam şahane, güzel plan. Otelleri bilmiyorum ama yorumlarda Havana ve Santa Clara’da güzel, temiz, merkezi Casa Particular pansiyonun bilgileri var.

      1. Serap dedi ki:

       Merhaba Alper Bey 🙂 Küba uçak biletini epey pahalı aldığımı keşke hatırlatıp kanayan yarama tuz basmasaydınız 😛 Ha bugün ha yarın diye ertelenirse benim gibi üzülür insan, neyse sağlık olsun, artık konaklamada ve diğer harcamalarda daha şanslı olmayı umut ediyorum 🙂 İlginiz için teşekkür ederim, size bol gezmeli günler dilerim 🙂 Sağlıcakla kalın…

       1. AlperMetin dedi ki:

        Merhaba Serap Hanım. 🙂 Hiç dert etmeyin, Küba’ya pahalı bir biletle gitmek, hiç gitmemekten yüz kat iyidir. Esas sorun tropik yaz sıcağı; çok fena! Düşünseniz gece ve hareketsiz, otururken bile herkes terliyor. 3-5 liraya satılan Çin malı el vantilatörlerinden birkaç tane götürün, hem acayip havanız olur. Bol ıslak mendil götürün. Sıcağı sevseniz bile bu sıcak tropik sıcak. 🙂

        1. Serap dedi ki:

         Terlemek iyidir Alper Bey 😀 Toksinleri atar 😛 Mümkün olduğunca dikkat çekmemek amacım,malum yalnız gitmenin korkusu var 🙁 Sadece kabin boyu çanta götüren birine 3-5 küçük şey bile fazla gelir 😀 Islak mendil depom var zaten 🙂 Yaz tatilinde saçımı kazıtmayı düşündüm hep, Küba’da tuhaf karşılanır mı acaba? Öncesinde Amsterdam da var aslında, kararımı bir an evvel vermeliyim 😀

         1. AlperMetin dedi ki:

          Küba sıcağı fena, kolaylık dilerim. 🙂 Küba’da formül şu; size gelip konuşanlarla muhatap olmayın, aksine siz gidip insanlara soru sorun, iletişim kurun. Turistleri yolarak geçinen bir azınlık var, normal Kübalılar onlardan sanılmamak için turistlerle konuşmaya çekiniyorlar. Size hello, what time is it?, where are you from? gibi sözlerle yaklaşanlar bilin ki paranızı istiyor. Saçı kazıtmayın bence. 🙂

  2. AlperMetin dedi ki:

   Ne mutlu size, Küba’ya gidecek olmanın o tatlı heyecanı! 🙂 Ben sağlık sigortası yaptırmadım ama az bir parayla garantiye almak mantıklı aslında. Küba’da yabancıların dövizle tedavi edildiği hastane ve klinikler var büyük şehirlerde. Normal halkın ücretsiz sağlık sisteminden (bir tanıdığınız yoksa) yararlanamazsınız. Havana ve her şehirde kolayca avro bozdurup peso alabilirsiniz.

 102. Levent Barburoğlu dedi ki:

  Alper bey yazılarınızı okudum, inceliyinize ve duyarlılığınız teşekkür ederim
  Benim sorum bu; yerel parayı nasıl alabiliriz?
  CUC’u bozdurup mu yerel para alıyoruz?
  Euro bozdurarak mı yerel para alabiliriz..

  Şimdiden teşekkür ederim.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba. Ben tesekkuer ederim. Kuba’da CUC verip yerel peso alabilirsiniz. Havana’da genelde vermiyorlar ama yerel peso gecen yere CUC verip ustunu yerel para olarak alabiirsiniz.

 103. Hilmi dedi ki:

  Sn. Alper bey. Gördüğüm kadarı ile Küba’ya hayran kalmışsınız. Her şeyin yasak olduğu, aranılan hiç bir şeyin olmadığı, her şey için sıraya girilen bir yokluklar ülkesi için güzellemeler yapmak bir turist gözü ile ne kolay değil mi. Bir de kendinizi o ülkenin sıradan bir insanı yerine koyun bakalım. Merak ediyorum yüzünüz güler miydi. Oradaki yerel halkın yüzünün gülmesi, dünya’dan hiç haberlerinin olmamasından olabilir mi acaba. Siz önce yaşadığınız ülkenin ve insanlarının değerini bilin ve ona layık olmaya bakın bence.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Yazımda tam da bahsettiğiniz sorunları yazdım demek ki okumayıp göz gezdirdikten sonra eleştiri yazmışsınız. Okumamak toplumumuzun temel sorunlarından biri, hatta tüm Orta Doğu ve Afrika’nın. Ülkemin değerini bilmediğimi nasıl varsaydığınızı anlamadım. Önyargı da yine bu toplumlarda yaygın. Layık olmadığıma karar vermekten sizi men ederim. Hoşçakalın.

 104. fatma nur dedi ki:

  Sn Alper Bey verdiğiniz tüm bilgiler için teşekkürler. Bence eleştiriyi dikkate almayın dünyayı gezmek ülkesini sevmemek değildir.
  Sevgiler.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Teşekkür ederim, sevgiler.

 105. Kübra dedi ki:

  Küba yı her daim merak etmişimdir, eğer bir gün gidebilirsem bu bilgilerden kesinlikle yararlanıcam yolun açık olsun.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Küba seyahat yazılarımı okumanıza sevindim, çok teşekkürler.

 106. Dilek dedi ki:

  Alper Bey Merhaba;

  Yazınız gerçekten içerik ve detaylar açısından harika. Havana’dan Vinales ve Pınar del Rio ve başka bir gün yine Havana’dan Trinidad’a gitmek istiyorum. Hangi ulaşım aracını seçmeliyim? Her ikisine de günübirlik gitme şansım var. Takribi ulaşım fiyatları ne olur?
  Şimdiden teşekkürler.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba Dilek Hanım. Küba seyahat yazımı beğenmenize sevindim. Tüm şehirlere Viazul otobüsleriyle gidebilirsiniz. Havana’dan Vinales otobüsleri 12 dolar ve 3,5-4 saat sürüyor. Havana – Pinar del Rio otobüslerinin bilet ücreti 11 dolar ve 3 saate yakın sürüyor. Başkent Havana’dan Trinidad otobüslerinin ücreti 25 dolar ve yolculuk süresi altı buçuk saat. Küba’ya kaç gün ayırabileceksiniz?

 107. dilek dedi ki:

  Tekrar Merhaba ;
  Biz Küba’ya tur ile gidiyoruz. Toplam süre 8 gün. Ancak bu 2 yere ekstra programlara katılmadan kendimiz gitmek istiyoruz. Çünkü katılacağımız tur acentası 100 avro olan Trinidad tur ücretini 199 avroya çıkardı. Bu saydığım yerlere kendimiz gitmeyi düşünüyoruz. Vinales – Pinar del Rio’ya günübirlik gidip Havana’da konakladığımız otele dönmeyi istiyoruz. Trinidad’a ise gidip 1 gece orada kalıp ertesi gün Havana’ya dönüp turumuzla buluşmayı planlıyoruz. Küba’da ulaşımın çok sıkıntılı olduğunu duydum. Başarabilir miyiz diye endişe ediyorum. Otobüs mü, taksi mi sizce? Ne önerirsiniz? Tekrar teşekkürler.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Trinidad için 199 avro aşırı pahalı. Endişe etmeyin Viazul otobüslerle Küba’nın başlıca tüm şehirlerine gidebilirsiniz. Tek sorun son anda otobüste yer olmaması, bunu da Viazul internet sitesine kolayca kayıt olup gitmeden önce rezervasyon yaparak çözebilirsiniz. Ben yine de dürüst ve İngilizce konuşabilen Havanalı taksici Yuri’nin telefon numarasını size vereyim: (+53) 5 354 64 24.

 108. Dilek dedi ki:

  Çok güzel bilgiler, çok teşekkürler.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Rica ederim Dilek Hanım. Harika bir Küba turu dilerim.

 109. Ilgen dedi ki:

  Küba seyahat yazılarınızı merakla ilgiyle okudum.Kubaya gitmeden bizi bilgilendirmiş oldunuz.Tesekkur ederiz.22 Martta çıkacağımız yolculuk için çok heyecanlıyım.Bilgilendirmeler için çok teşekkür ederiz.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba. Küba blog yazılarıma ilginize teşekkürler. Ne mutlu size. Küba seyahatiniz tur mu, bağımsız mı olacak? Kaç gün kalacak ve hangi şehirlere gideceksiniz?

   1. Ilgen dedi ki:

    Küba gezimiz 21 gün sürecek. İstanbul’dan Havana’ya uçacağız. 4 günden sonra gemi ile iki adaya uğrayacağız. 4 5 gün okyanusta geçecek. Sonra Portekiz Barselona ve en son Cenova’dan uçakla döneceğiz. Saygılar sevgiler…

    1. AlperMetin dedi ki:

     İlginç bir Küba planı olmuş, gemi ile seyahat edene rastlamamıştım. Hangi adalara gideceksiniz?

     1. Ilgen dedi ki:

      Philipsburg (St.Maarten), Antigua, Barbuda, Virgin Adalari☺

      1. AlperMetin dedi ki:

       Merhaba. 🙂 Bu adalara gittiniz mi?

       1. Ilgen dedi ki:

        Evet gittik. 11 Nisanda döndük. Gezimiz güzel geçti. Selamlar.

        1. AlperMetin dedi ki:

         Küba seyahatinizin iyi geçmesine sevindim. Selamlar.

 110. Taşkın dedi ki:

  Küba gezisi ile ilgili yazınızı keyifle okudum ve hiç aklımda yokken Küba’ya gitme isteğim yoğunlaştı diyebilirim. En kısa zamanda gitmek isterim ancak bazı ön bilgiler çok önemli tabi. Bu konuda desteğinize ihtiyacımız olabilir. Şimdiden teşekkür ederim.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Küba gezi yazılarımın gitme isteği uyandırmasından mutlu olurum. Elbette, bilgi ve öneri için istediğiniz zaman buradan yazın.

 111. Hakan dedi ki:

  Kuba ya gitmek isteyen varsa iletisime gecebiliriz 0538 7372417

 112. Zuhal Kısmet dedi ki:

  Merhaba Alper arkadaş,

  Yazınız epey faydalı oldu bana. Emeğinize teşekkürler. Biz eşimle kendi imkanlarımızla Küba’ya gitmek istiyoruz önümüzdeki sene Nisan gibi. Eğer zamanınız olup da cevaplayabilirseniz çok memnun olurum.
  1- İngilizce ile orada rahat iletişim kurabilir miyiz?
  2- Otel dışında devletin izin verdiği pansiyonlar varmış. Oralarla nasıl iletşime geçip, rez. yaptırabiliriz veya rez .yaptırmadan gittiğimde yer bulabilir miyiz?
  3- Gezi öneri rotanızı notlarıma aldım. Giderken yanımızda euro/dolar götürüp orada mı çevirmeliyiz veya nasıl bir öneri sunabilirsiniz?
  Şimdiden teşekkürler :İ)

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba.
   1. Küba’da İngilizce konuşma yaygın olmasa da gençlerin ve turistlerle çalışanların çoğu bir miktar İngilizce konuşuyor, anlaşabilirsiniz.
   2. Casa particular sözcüklerini aratırsanız birçok pansiyonla iletişim kurabilirsiniz. Küba’da yüksek sezon Aralık, Ocak, Şubat, mart ayları, bunun dışında genelde pansiyonlarda yer bulabilirsiniz. En azından ilk gittiğiniz şehirde önceden yer ayırtmanızı mutlaka öneririm. Eğer günleriniz ve planınız belli ise hepsini önceden ayırtın, ama serbest gezmek istiyorsanız otobüs terminallerinde turist bekleyen pansiyon sahiplerinden biriyle gidip kalabilir, beğenmezseniz bir başkasını deneyebilirsiniz. Havana ve Santa Clara’dan birer iyi pansiyon adı ve iletişim bilgileri Küba yazılarımın yorumlarında var.
   3. Küba’ya giderken yanınızda epeyce avro götürüp orada bozdurun.
   Rica ederim.

 113. Utku KENAY dedi ki:

  Merhaba Alper Abi, yolunda gitmeye çalışıyorum maddi imkanlarım el verdikçe, şimdi de rotamı Küba’ya çevirdim. İlk sorum Havana, Cienfuegos, Trinadad ve Santa Clara olarak bi rota belirledim. Otobüs biletlerine de baktım. Ama ben Aralık’ın ilk haftası gidicem yoğun sezonmuş diye okumuştum, kolay otobüs bileti bulabilir miyim? Ve bu rotada sıkışmamak için kaç gün gerekli sence? Ben on gün gibi hesapladım. Ve ikinci sorum klasik bi soru bu rotayı en azami ödenek ile kaça halledebilirim? 🙂 Teşekkür Ederim

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba Utku. Bunu duyduğuma sevindim, tüm dünyayı gezmeni umarım. Küba şahane bir ülke. Rotan güzel. Evet yazın Küba aşırı sıcak, kışın yüksek sezon. 15 gün öneririm ama imkanlar kısıtlıysa 10 gün de yeterli. Havana 3 gün, diğerleri 2 gün gezilir. Otobüsler yoğun olur. Bir kente vardığında hemen diğer şehre bilet al, geciktirme. Harcama konusunda rakam veremem, herkesin Küba’sı farklı çünkü. Pansiyonlarda mı kalacaksın

   1. Utku KENAY dedi ki:

    Evet, HostelWorld diye bi uygulama indirmiştim biraz oradan biraz da Booking’ten baktım fiyat bilgisi edinmek adına ama başka önerdiğiniz bir yer varsa orayada bakmak isterim. Yanında muhakkak şunları götürmelisin dediğiniz çok önemli bir şey var mı? Sabun, tuvalet kağıdı ve kişisel bakım vs. hariç, böyle akla nadir gelicek bir şey.

    1. AlperMetin dedi ki:

     Küba’da evleri geniş olanlar Casa Particular adlı pansiyonlar işletiyor. Küba yazılarımın yorumlarında Havana ve Santa Clara’da konaklama için iyi pansiyon bilgileri var. Sabun, tuvalet kağıdı sıkıntısı yok. Islak mendil götür.

     1. Utku KENAY dedi ki:

      Yiyecek konusunda ne olur olmaz diyip çantaya bi iki konserve biraz bisküvi atsak sınırdan geçmede problem olur mu? Çünkü uçaklarda aktarma var bi de yani ülkede bile yenmese aktarma esnasında ihtiyacım olur. Ve bir sorum sizde de yeşil pasaport var aktarma yapılacak yerde transit geçiş vizesi bizlere gerek mi? Araştırdığım kadarıyla İngiltere’de gerek, Hollanda, Danimarka, Fransa ve Kanada’da gerekmiyor direk geçebiliyoruz diye öğrendim.

      1. AlperMetin dedi ki:

       Küba’ya ambalajlı yiyecek götürebilirsin ama check-in bagajında. kabin bagajında sadece bisküvi çerez gibi kuru gıdalar olabilir. Transit vize ülkeye göre değişiyor, doğru öğrenmişsin.

       1. Utku KENAY dedi ki:

        Alper Abi verdiğin bilgiler için teşekkür ederim 🙂 İyi günler, iyi gezmeler.

        1. AlperMetin dedi ki:

         Rica ederim, her zaman. 🙂 Şahane bir Küba tatili dilerim.

 114. Onur dedi ki:

  Merhaba,

  Çok bilgilendirici. Bizim de Küba’da benzer tecrübelerimiz oldu fakat bizim yazdıklarımızdan daha geniş bilgilere yer vermişsiniz. Elinize sağlık, gidecek olanların mutlaka okuması gereken bir yazı olmuş.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sömestr Turları
Bu alana reklam verebilirsiniz.
Bu alana reklam verebilirsiniz.
    GEZDİĞİM ÜLKELER
   » Translation
Reklam Alanı
   » Etiketler


Copyright ©2012 Celebialper.com