Çelebi Alper

» Kuzey Kore Güney Kore Sınırı

Kuzey Kore Güney Kore sınırı, dünyanın en silahlı sınırıdır. Bu yazımda dünyanın en kapalı ülkesi Kuzey Kore’de iken ziyaret ettiğim Kuzey Kore Güney Kore sınırından bahsediyorum. Sıradışı bir deneyim oldu benim için. Kore sınırından fotoğraflar ve videolar bu yazımda.

 

Kore Savaşı

Kore Savaşı  1950-1953 yılları arasında yapılan, Kuzey Kore ile Güney Kore arasındaki savaş. Hem Soğuk Savaş döneminin ilk sıcak çatışması olması, hem de halen geçerli ve gündemde kalması bakımından önemli. Savaş, ABD ve müttefiklerinin, daha sonra da Çin Halk Cumhuriyeti’nin müdahelesiyle uluslararası bir boyut kazandı. Kore Savaşı sonunda Kore’nin bölünmüşlüğü korundu ve bugüne kadar sorunlar devam etti. Kuzey Kore ile Güney Kore arasındaki savaş Güney Kore’de Han-Guk Savaşı (한국전쟁 Hanguk-jeonjaeng), Kuzey Kore’de Vatan Kurtuluş Savaşı (조국해방전쟁 Chogukhaebang chŏnjaeng) olarak adlandırılıyor.

 

north kore village

Kuzey Kore’de bir köy.

 

Kuzey Kore Güney Kore Sınırına Yolculuk

Burada Güney Kore sınırına doğu ilerliyoruz. Bu kasaba Kore Savaşı’ndan önce Güney’e aitmiş. Görüntü bozuk, sarsıntılı çekimim. Ama aşağıda daha iyi çekimlerim var.

 

 

Kuzey Kore Güney Kore Sınırı Hakkında Brifing

Kuzey Kore’nin güneyinde, sınırda eskiden bir köy olan ve savaştan sonra terk edilen Panmunjom’a geliyoruz. Burada subay anlatıyor, rehber çeviriyor. Her iki tarafın da otomatik ve ağır silahlarla donatılmış olduğundan bahsediyor: “ABD silahsız bölgenin karşı tarafında askeri bir üs kurdu, cumhuriyetimize karşı provokasyon yapıyor.” Ateşkesten bahsederken “bizimle ABD arasında ateşkes” diyor. Çevirmenin İngilizcesini seveceğinize eminim. Kuzey Kore videosu.

 

 

Benim de planlarım var, boş değilim Güney Kore’ye karşı.

 

north korea south korea border map

Kuzey Kore – Güney Kore sınırına gitmeden önce brifing.

 

Elbette her yerde olduğu gibi Büyük ve Ölümsüz Lider Kim Il-sung ile oğlu Sevgili Lider Kim Jong-il portreleri yüksekten bize gülümsüyor.

 

north korean leaders

Kuzey Kore’nin kurucu lideri ve sonraki lideri olan oğlu.

 

Kore Savaşı Ateşkesi

İşte Kuzey Kore – Güney Kore Savaşı’nı teoride ve resmen olmasa da fiilen sona erdiren ateşkesin imzalandığı baraka. Anlaşma değil sadece ateşkes imzalandığı için savaş resmi olarak devam ediyor. Yaygın olarak bilinen bir yanlışı düzeltmek isterim, ateşkesin yazımın ilerleyen kısmındaki o ünlü barakalarda imzalandığı sanılıyor. Orası sınırın sıfır noktası ama ateşkes biraz ilerisindeki burada imzalandı.

 

korean war armistice

Kore Savaşı Ateşkesi’nin imzalandığı baraka.

 

Sadece Kore değil dünya tarihinde çok önemli bir yere sahip olan Kore Savaşı Ateşkesi‘nin tartışıldığı ve imzalandığı masa bu.

 

Ateşkesten önce:

 

kore savas ateskesi

Kuzey Kore ateşkesi.

 

Ateşkesten sonra:

 

kuzey guney kore savas ateskes

Kore savaşı ateşkesi.

 

Büyük ve Ölümsüz Lider Kim Il-sung’un önünde ellerim ceplerimde, büyük saygısızlık.

 

north korean leader

Kuzey Kore lideri ve Çelebi Alper.

 

Kore Savaşı Ateşkesi’nin imzalandığı yer şimdi Barış Müzesi. Burada ABD askerlerinin teslim olmalarını, Kuzey Kore birliklerinin zaferlerini gösteren fotoğraflar var.

 

kore savas

Kore Savaşı’nda Kuzey Kore birliklerine teslim olan bir ABD askeri.

 

Kuzey Kore Güney Kore Sınırı

Aşağıda gördüğünüz şey anayolda bir bubi tuzağı. Savaş çıkıp da Güney saldırırsa başkent Pyongyang’a ulaşılamaması için bu patlayıcı dolu kocaman beton kütlelerin altında onları tutan ahşap takozlar çekilecek, patlamalarla yol kullanılmaz hale gelecek (yasak/gizli çekimim).

 

north korea explosure

Kuzey Kore’de, Güney Kore sınırına yakın patlayıcı tuzak.

 

Sınıra doğru ilerlerken otobüsün arka beşlisinin önündeki koltukta eğilerek gizli video çekimim.

 

 

 

Kuzey Kore – Güney Kore sınırı yaklaşırken durum ürkütücü bir hal alıyor. Kuzey Korelilerin Güney Kore’ye kaçmalarını engelleyen önlemlerden birisi, elektrikli teller. Yere dikkat edin, ayak izlerinin kolayca seçilebilmesi için otlardan arındırılarak özenle tırmıklanmış (gizli/yasak fotoğraf çekimim).

 

güney kore kuzey kore sınır

Kuzey Kore – Güney Kore sınırında elektrikli teller.

 

Güney Kore Kuzey Kore Sınırı Sıfır Noktası

Kuzey Kore Güney Kore sınırını çevreleyen DMZ (Demilitarized Zone) yani Askerden Arındırılmış Bölge, Kuzey ve Güney Kore arasında bir tampon bölge. Kore Savaşı’nı 1953’te durduran ateşkesin ardından yeni sınır askerden arındırılmış bölgenin ortasından geçirildi. Güneybatıdan kuzeydoğuya uzanan sınır, 38. enlemi dar açıyla kesiyor. 38. paralel, ateşkesin ilan edildiği yer olarak da biliniyor. Adına zıt bir şekilde dünyanın en silahlı ve en fazla sayıda asker bekleyen sınırı. DMZ adlı bölge 250km uzunluğunda ve 4km genişliğinde. Kuzey Kore Güney Kore sınırının her iki tarafında yaklaşık 2 milyon asker görev yapıyor.

 

north korea south korea border

Kuzey Kore Güney Kore sınırı

 

Eski ABD Başkanı Bill Clinton Kuzey Kore Güney Kore sınırını Güney’den ziyaret ettiğinde “yeryüzünün en korkutucu yeri” olarak tanımlamıştı. Ben Kuzey’den ziyaret ediyorum. Bu noktada gerçekten ürkütücü bir ölüm sessizliği hakim. Mavi barakalar Güney Kore’ye, gri barakalar Kuzey Kore’ye ait. Sınır bölgesinde Güney Kore farklı tarihlerde, DMZ’nin altından Güney’e kadar giren 4 tane tünel buldu. Kuzey Kore bunların kömür madeni olduklarını iddia ediyor ama kömür yok, sadece duvarları kömür gibi görünsün diye siyaha boyanmış.

 

kuzey kore güney kore sınır

Kuzey Kore’de, Güney Kore sınırı.

 

Barakaları ortadan kesen gri beton hat, Askeri Sınır Çizgisi (Military Demarcation Line), sözde Askerden Arındırılmış Bölge’nin (DMZ) ortasından geçiyor. Bu sınır de facto olarak kabul edildiği gün, Kuzey Kore ile Güney Kore arasında on milyondan fazla insan ayrıldı, aileler bölündü ve bir daha asla görüşemediler. İşte diğer Kuzey Kore videoları.

 

 

 

Kuzey Kore’de, Kuzey-Güney sınırında karşı tarafa bakarken fotoğrafını çektiğim asker ne düşünüyor acaba? 65 yıl önce karşı tarafta kalıp asla haberleşemediği yakınlarını mı, karşıda neler olduğunu mu, düşman kardeşle ne zaman birleşeceklerini mi, yoksa akşam eve ne yemek götürebileceğini mi?

 

kuzey kore askeri

Kuzey Kore’de karşıdaki Güney Kore’ye bakan asker.

 

Aşağıda gördüğünüz, sağda ve solda karşılıklı duran Kuzey Kore askerlerinin ayaklarının dibindeki beton şerit, Kuzey Kore-Güney Kore sınırı. Karşıda Güney Kore askerleri güneş gözlüğü takıyor ve yumruklarını sıkıyor, almışlar arkalarına ABD askerlerini, uyuz oldum. Bizim general de “geçenlerde bu karşıdaki bizim kadın subaya hareket yaptı” deyince ben dellendim, “o gözlükleri de Amerikalılar mı aldı lan size, artiz misiniz siz? delikanlıysanız gelin bakayım ortaya!” diye bağırdım, görevli bir kolumdan tuttu, “yapmayın bayım, savaş çıkacak” dedi, general öbür kolumdan tutup, “bırak Çelebi, değmez bu lavuklara” deyince biraz sakinleştim ben.

 

guney kore kuzey kore sınırı

Kuzey Kore Güney Kore sınırı

 

Son yazdığım şey sadece bir şaka tabii. O sıkılan yumruklar bana değil, zaten hep öyle durmak görevleri. Gerçek şu ki Kuzey Kore Güney Kore sınırındaki Güney Kore askerleri, Kuzey Kore askerleriyle göz teması kurmamaları için onlarca yıldır güneş gözlüğü takmak zorundalar. Ne acayip, değil mi?

 

Kuzey Kore Güney Kore Sınırındaki Dev Duvar

Buradan beni Kuzey Kore Güney Kore sınırı hattındaki başka bir yere götürdüler. Buradaki karakol, Güney Kore’nin karşı tarafta tüm sınır boyunca inşa ettiği beton duvarı gözlem noktası. Önce general duvarla ilgili bilgi verdi.

 

kuzey kore guney kore sınırı

Kuzey Kore sınırında general.

 

Güney Kore’nin inşa ettiği duvar, Kuzeyle Güneyi enine tüm sınır boyunca ayıran, yer yer 5 ila 8 metre yükseklikte ve 250km uzunlukta. Alt kısmı 19 metre, üst tarafı 7 metre kalınlıktaki duvar dikenli tellerle, gözetleme noktalarıyla ve silah mazgallarıyla donatılmış. Kuzey Kore’nin iddialarına göre duvarın güney tarafı üzerine erişilebilecek ve güney tarafından görülemeyecek biçimde toprakla kaplanmış.

 

kuzey koreye giden türk fotoğraf

Kuzey Kore fotoğrafları

 

Burada Kuzey Kore’deki sınırda, Güney Kore mevzilerini ve ünlü duvarı gözetliyorum. Bir hareketlilik görürsem generale bildireceğim, hep beraber dalıcaz Allah ne verdiyse. Fakat koca duvarı bir türlü göremiyorum.

 

kuzey kore savaş

Kuzey Kore’de Güney mevzilerini gözetleyen ben. Kuzey Kore fotoğrafları.

 

15 kişilik grubumla bu karakoldan ayrılırken fısıldaşarak konuşunca anladım ki duvarı tek göremeyen ben değilmişim. Şimdiye dek gören olmadı, yabancı bloglarda da öyle okudum. Diğer Kuzey Kore Yalanları burada.

 

Kuzey Kore Güney Kore sınırı dünyanın en silahlı sınırı olarak Soğuk Savaş’ın yaşayan en büyük sembolü.

 

Kuzey Kore’den yazılarımın devamı burada: Kuzey Kore’de Yaşam.

Etiketler: , , , , , , , ,

“Kuzey Kore Güney Kore Sınırı” için 102 yorum

 1. betül kaya dedi ki:

  ha ha ha! Kuzey kore ancak bu kadar eğlenceli anlatılabilirdi..ellerinize sağlık hocam devamını merakla bekliyoruz 😀

  1. AlperMetin dedi ki:

   Teşekkürler Betül 🙂 Daha çok yazacaklarım var Kuzey Kore’den.

 2. Yılmaz dedi ki:

  Çok saolun Alper bey öyle güzel anlatmışsınızki sanki bizde sizinle oradaydık.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Teşekkürler Yılmaz Bey.

 3. Fatih dedi ki:

  Merhaba Alper Bey

  Kuzey Kore gibi izole bir ülkeyi tarafsız ve eğlenceli anlatmışsınız,ellerinize sağlık 🙂 Ve farklı kültürlerin ilginçliklerinden bahsederken objektif olmaya özen göstermeniz çok hoş.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Teşekkürler Fatih Bey, tarafsız anlatmaya çalıştım, yorumunuza sevindim.

 4. Esmagngr dedi ki:

  Mükemmelsiniz, iyi ki yakalanmamışsınız:)

 5. gezilecek yerler dedi ki:

  Harika çekimler ve derleme. Soğuk savaşı aktardıklarınızla güzel hissettirdiniz okuyanlara. Teşekkürler.

 6. Kemal dedi ki:

  Özellikle Kuzey Kore yazıları çok keyifli. Devamını merakla bekliyorum.

 7. Hande Yıldırım dedi ki:

  Radikal’deki “dünya üzerindeki google earth’ten gizlenmiş yerler” galerisine bakarken Kuzey Kore çok ilgimi çekti, buraya kadar geldim. İyi ki de gelmişim zincirleme tesadüfler eseri, hayatımda hiç bu kadar etkilendiğimi ve birinden ilham aldığımı hatırlamıyorum. Öğretim görevlisiymişsiniz, ben de genç bir eğitimci olarak size “Hocam” demek istiyorum izninizle, vaktim olduğunca bütün yazılarınızı okuyup ufkumu genişletmek istiyorum. Harikasınız.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Çok teşekkür ederim Hande Hanım, diğer yazılarımı da okumanıza sevinirim.