Çelebi Alper
» Kuzey Kore’ye Nasıl Gidilir?

Kuzey Kore’ye nasıl gidilir? Seçenekler kısıtlı. Ülkeye sadece devlet turlarıyla yılda yaklaşık 2.000 yabancı gidiyor ve yolda yürümeleri yasak. Tek müttefik olan Çin’den gelen görevli diplomat ve askerler bu sayının dışında. Kuzey Kore’yi ziyaret etmek için devletin güvenini kazanabilmiş şirketlerden birine başvurmak durumundasınız. Aracı şirketlerin Kuzey Kore’de plan yapıp sizi gezdirmesi gibi bir durum söz konusu değil. Başınızda her zaman devlet görevlileri olur, plan her zaman değişebilir. Ülkede yabancıların yalnız otelden çıkması yasak. Görevliler bizi sabah otelden istedikleri yerlere götürdüler ve akşam geri getirdikten sonra ertesi sabaha kadar otel hapsi var, dışarı çıkmak kesinlikle yasak.

 

Ben de ilki red edildikten sonra ikinci başvurumu yapıp ücretin yarısını Çin‘deki banka hesaplarına yatırdım. Bir süre sonra başvurum kabul edilip vizem hazırlandı. Kendi imkanlarımla Pekin‘e gittim, ancak oradan Kuzey Kore’ye gidilebiliyor.

 

Kuzey Kore Vizesi

Kuzey Kore vizesi pasaporta işlenmez, ayrı bir belge olarak verilir. Kuzey Kore vizesi için bireysel bir başvuru yapmak söz konusu değil. Türkiye’de büyükelçiliği yok ve dünyada az sayıda ülkede var.

 

kuzey kore vize

Kuzey Kore vizesi.

 

Kuzey Kore‘de takvim kurucu Büyük Lider Kim Il-sung’un doğum günü olan 15 Nisan 1912′de birinci yıl olarak başlar. 2013 yılı Juche Çağı takvimine göre yıllardan 102. Böylece benim Kuzey Kore’deki günlerim için kullandığım “zamanın dışındayım” lafım sadece bir benzetme olarak kalmayıp, resmi ve teknik olarak bir gerçek haline geliyor. Bu vize belgesi Pekin’de havalimanına giderken verildi, ülkeye girer girmez pasaportumla beraber el konuldu ve ülkeden çıkmadan az önce pasaportumla beraber verildi, ve sınır kontrolünden hemen sonra ülkeden çıkmadan geri alındı. Kuzey Kore ziyaretiniz sırasında pasaport ve vizeniz sizde kalamaz, vizenizi hatıra veya belge olarak saklamanız yasaktır.

 

Kuzey Kore’ye Nasıl Gidilir? Gitmeden Önce Brifing

Pekin’de yetkililer yolculuktan bir gün önce Kuzey Kore’deki yasaklar ve kurallarla ilgili bir brifing verip kuralların dışına çıkmayacağıma dair belge imzalattılar. Bu belgede Kuzey Kore’de çektiğim fotoğrafları hiçbir yerde yayınlamayacağıma dair madde de var. Kuzey Kore devletinin burada kast ettiği sadece televizyon ve gazeteler değil; kişisel bloglar da bu yasağa dahil. Bu brifingden en çok aklımda kalan şey, “Kuzey Kore’de karar verme gücünüz ve özgürlüğünüz olmayacak, yapabileceğiniz en fazla şey vejeteryan olduğunuzu söylemektir” cümlesi oldu. Aşağıdaki görsel ABD Savunma Uydu Meteoroloji Programı kapsamındaki Operational Linescan System ile iki yıla yakın sürede toplanan verilerle elde edildi. Yarın sabah karanlıklar ülkesine gideceğim ve dünyayla bağlantım kesileceği için heyecanlıyım.

 

kuzey kore harita

Uydudan Kuzey Kore ve komşularının gece fotoğrafı.

 

Kuzey Kore Yolculuğunda Küba Sürprizi

Ertesi sabah Pekin’de 15 kişilik grubumuz havalimanına götürüldük. Dünkü brifingde tanıştığım İngiliz arkadaşımla Kuzey Kore’ye hangi uçakla gideceğimizi konuşurken bir aile gördüm, adamın göğsündeki rozeti Küba bayrağına benzettim, yanlarından geçtim ve öyle olduğunu gördüm. Kendimi tanıtıp Küba seyahatimden bahsettim. Küba’nın Kuzey Kore büyükelçisiymiş, ailece izine gittikleri Küba’dan Kuzey Kore’ye dönüyorlar. Küba ve Kuzey Kore hakkında sohbet ettik. Arkadaşımın yanına döndükten az sonra sanırım Küba seyahatimin tipik bir turist ziyareti olmamasının etkisiyle kalkıp yanıma geldi, kartvizitini verip onu aramamı söyledi. “Bu mümkün mü ki?” diye sordum, “mümkün” dedi. Kuzey Kore’deki günlerim sırasında acaba Küba büyükelçisini aramayı başarabilecek miyim? Aşağıdaki kartvizitinde “Küba’nın Özel Görevli ve Tam Yetkili Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti Büyükelçisi” yazıyor.

 

küba kuzey kore

Kuzey Kore’ye giderken tanıştığım Küba’nın Kuzey Kore büyükelçisinin kartviziti.

 

Kuzey Kore Havayolları – Air Koryo

Kuzey Kore’nin devlet havayolu Air Koryo, dünyanın çok az sayıda kentine uçuş yapıyor ve Avrupa kıtasına uçması yasak. Bu konudaki otorite olan Skytrax’e göre dünyanın en kötü havayolu. Son satın alımlarla uçak sayısı 19 oldu ve bunların tamamı Sovyet/Rus modeli Antonov, Ilyushin ve Tupolev. Aşağıda Kuzey Kore Havayolları’nın “hamburger” olarak adlandırdığı şeyi görüyorsunuz. Bütün yemek bu.

 

kuzey kore yemek

Kuzey Kore Havayolları’nın acayip hamburgeri.

 

Kuzey Kore Havayolları dünyanın 1 yıldızlı tek havayolu. Ancak 1983’te Gine’deki tarifesiz uçağında meydana gelen dışında ölümlü kazası hiç yok. Air Koryo’nun uçakları düşmüyor. “THY dünyanın en iyi havayolu, başkasıyla uçmam” diyen yurdum insanının çoğunluğu için elbette bu sadece bir ayrıntı. Yemekler güzel olsun, iyi hizmet göreyim yeter, nasılsa hepimiz ölmeyecek miyiz?

 

kuzey koreye gitmek

Air Koryo hizmeti.

 

Elbette uçağa biner binmez Kuzey Kore propagandası başlıyor. Ekranda Büyük Lider Kim Il-sung var.

 

kuzey koreye gitmek

Kuzey Kore uçağında propaganda.

 

Aşağıdaki Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti resmi yayınında da gördüğünüz gibi yıllardan 102. Yabancılara yönelik olduğu için uluslararası takvime göre de yazıyor.

 

kuzey kore yayinlar

Kuzey Kore’nin İngilizce yayını.

 

Kuzey Kore semalarında uçarken, inişe geçiyoruz:

 

 

 

Batılıların “yalnız krallık” (hermit kingdom) olarak adlandırdığı Kuzey Kore’nin başkenti Pyongyang’a alçalmak heyecan verici.

 

kuzey kore uçagi

Air Koryo uçağında alçalırken.

 

İşte Pekin – Pyongyang arasında yolculuk ettiğim Air Koryo’nun Tupolev marka uçağı. Burada Sunan Havalimanı terminaline götürülüyoruz.

 

kuzey kore uçak

Kuzey Kore’ye gittiğim uçak. Kuzey Kore’ye nasıl gidilir?

 

Kuzey Kore Askerinden Yumruk Yemek

Aşağıdaki kötü fotoğrafı koyup koymamakta kararsız kaldım. Terminal binası çok basit ve küçük, karşıdan büyük liderler de bakıyor diye bir fotoğraf çekerken o anda arkadan asker omzuma bir vurdu, sonuç böyle oldu. Fotoğrafı bozuk diye koymak istemedim önce, ama bir yaşanmışlığı gösterdiği için yayınlamaya karar verdim ve okuyucularımın kusura bakmayacağını umuyorum. Fotoğraf çekmek yasakmış.

 

kuzey kore havalimanı

Pyongyang havalimanında darbeli fotoğrafım.

 

Pyongyang Sunan Havalimanı’nda görevlilerce otobüse bindirildim. Otobüste beklerken 10-12 yaşlarında bir çocuk işçi gördüm. Baretli, önlüklü, omzunda renkli hortumlar taşımakta olan kirli yüzlü güzel çocuk bana gülümsüyordu. Fotoğraf makinemi elime aldığım anda birkaç metre ileride tüfekli bir askerin otobüse doğru koştuğunu görüp korktum ve hemen arkama yaslandım. Görevliyle birlikte gelip makinemi kontrol ettiler, çekemediğimi görünce asker gitti.

 

kuzey kore

Kuzey Kore’de otobüsten çektiğim fotoğraf.

 

Uluslararası havalimanından başkent Pyongyang’a giderken yoldan iki araç geçiyor ki bu Kuzey Kore için oldukça yoğun bir trafik.

 

 

Kuzey Kore’de Yaşadığım Sorgulama

15 kişilik grubumuzun başında 7 görevli var. Pyongyang’da yabancıları götürmek için bir bar yapmışlar, oraya götürüldük. Burada biz grupça sohbet ederken devlet görevlileri zaten önceden toplanmış olan pasaportlarımızı incelediler. Bütün dünyada bana kolaylık sağlayan yeşil pasaportum burada sorun oldu. Çin’e nasıl vizesiz girip çıktığımı anlamadılar, beni sorguladılar. Keşke damga dolu eski pasaportumu da yanıma alsaydım. Yenisinde sadece Çin giriş-çıkışı var. Sorulardan bazıları:

 

– Çin’e vizesiz nasıl girdiniz? Hususi pasaport nedir?

– Uluslararası anlaşmalar gereği dünyanın çoğu ülkesine olduğu gibi Çin’e de vizesiz girebiliyorum, daha önce de gitmiştim.

– Diplomat mısınız?

– Hayır değilim, öğretim görevlisiyim.

– Sizi buraya Türk devleti mi gönderdi?

– Hayır, sadece meraklı bir gezgin olarak buradayım.

– Bunu araştıracağız.

 

İkna edememiş olmalıyım ki ertesi gün başka sorulara maruz kaldım.

 

İlk yazımda sadece “Kuzey Kore’ye nasıl gidilir?” sorusuna yanıt arayanlara yolculuğumu anlattım.

Kuzey Kore yazılarımın devamı BURADA, Kuzey-Güney sınırından.

Etiketler: , , , , ,
Bu yazı yapılan yorumlar:
 1. Yazan: Batuhan eksioglu (2 Ağustos 2015 - 22:38)

  Öncelikle seyahatinizin tüm detaylarını okudum emeğinize sağlık aracı kuruluş ve nasıl Bağlantı kuracağımız konusunda net bi bilgi göremedim bi turizmci olarak benim de dünya da Çok görmek istediğim bir yer kuzey Kore 1-2 Bağlantı ile görüştüm ama net bilgi ve kesinlik alamadım yardımlarınızı bekliyorum mail ile ulaşırsanız çok sevinirim

 2. Yazan: Deniz (15 Ağustos 2015 - 14:39)

  Gerçekten harika bende senin gibi tüm her yeri nerdeyse dolaştım geçen hafta ermenistana tarihi yer için gittim kuzey koreye de gitcem bu yazıların için saol

 3. Yazan: Deniz (15 Ağustos 2015 - 14:41)

  Haa abi bide demeyi unuttum ben ABD de yaşıyorum oturma izni vizeliyim fakat kuzey koreye gitmek için kübadaki büyükelçiliğine mi basvuracam yazarmısın ?

 4. Yazan: AlperMetin (15 Ağustos 2015 - 17:20)

  Hayır siz Kuzey Kore vizesine şahsen başvuramazsınız. Devlet turu satan yetkili firmaya paranızı gönderiyorsunuz, onlar topluca hallediyor.

 5. Yazan: Jaleulutas (21 Ağustos 2015 - 21:17)

  Merhabalar
  Güney Koreden yeni dönmüş biri olarak kuzey Koreye gidememenin hafif burukluğunu yaşıyorum, nasıl yapabilirim diye araştırırken yazılarınıza denk geldim,tebrik ederim :)
  Yazılarınıza göre çok açık ki Kübadan daha katı bir ülke, yani en azından Kübada halkla konuşulabiliyor, dışarı çıkılabiliyor, fotoğraf cekiliebilyor vs vs…
  Güney koreyi ziyaret etmiş olmak vize alımında sorun yaratır mı? Ayrıca ben de mebe bağlıyım, bu neden sorun oldu? Normalde tam tersi, pozitif bir sebeptir vize alımı için de…
  Teşekkürler

 6. Yazan: AlperMetin (21 Ağustos 2015 - 22:22)

  Merhaba Jale Hanım. Kuzey Kore dünyanın en kapalı ülkesi. Hayır, Güney Kore’ye gitmiş olmak sorun yaratmaz, ama yanınızda Güney’den bir kitap, gazete, bayrak, dergi, hediyelik eşya vs olmaması gerekiyor. Yeşil pasaportum nedeniyle beni devlet ajanı sandılar. Vizeye kendiniz kişisel olarak başvuramazsınız. Aracı bir firmaya başvurabilirsiniz, onlar halleder.

 7. Yazan: Buğra Karaca (22 Ağustos 2015 - 15:34)

  Şu ana kadar Kuzey Koreyle ilgili en kapsamlı bilgileri sayenizde edindim.

  Çok teşekkürler.
  Tüm yazılarınızı takip edeceğim.

 8. Yazan: AlperMetin (22 Ağustos 2015 - 15:39)

  Ben de yazılarıma ilginize teşekkür ederim.

 9. Yazan: Sinan (31 Ağustos 2015 - 01:18)

  Gecenin bi vakti sırf can sıkıntısından “Kuzey Kore Vizesi nasıl alınır” diye google’da arattım karşıma bu sayfa çıktı. Vallahi şaşkınlıkla okuyorum yazıyı helal olsun abi nasıl bir cesarettir bu.

 10. Yazan: AlperMetin (31 Ağustos 2015 - 10:11)

  Teşekkürler Sinan Bey. Diğer Kuzey Kore yazılarım da ilginçtir.

 11. Yazan: eray hayta (11 Ekim 2015 - 23:57)

  piskopatların teki zahmet edıp gıtmıssınız.. gercekten gıdılmesı gereksız bır yer.. ülke bile denmez oraya. ınsanlarında suc yok.. baslarındakı dikdatör yuzunden hersey

 12. Yazan: Besim Bektaş (9 Ocak 2016 - 12:02)

  İyi günler

  Dünyadaki ilginç yerleri görme merakı ben de var.Kuzey Kore seyahatiniz çok ilgimi çekti.Ancak özellikle sorulmasına rağmen gezinizin başlangıcı hakkında detay vermiyorsunuz.Kullandığınız acente hangisidir,nasıl temasa geçtiniz?Ne kadar beklediniz?Seyahatinize başlayabilme prosedürünü biraz daha ayrıntılı anlatabilir misiniz?

 13. Yazan: AlperMetin (9 Ocak 2016 - 12:31)

  Merhaba. Yorumlarda özel şirket adı yazıp reklam yapmamaya özen gösteriyorum. Önce Korean Friendship Association aracılığıyla başvurdum, önce kabul sonra red edildi. İyi ki edilmiş, ayrıntılı araştırınca kötü insanlar olduklarını öğrendim. Kuzey Koreli olmayan DPRK hayranlarınca kurulmuş bir dernek, ülkenin yetkili kıldığı, madalyalar verdiği tek yabancı olan İspanyol bir başkanı var. Gidenler epey kötü muameleye maruz kalmışlar. Ben en iyi firma olan Koryo Tours ile gittim. İnternet sitesinden haberleştim. Turdan en az 2 ay önce başvurmakta yarar var.

 14. Yazan: Dilara (11 Ocak 2016 - 22:35)

  Takdire şayan bir gezi ve inceleme yazısı olmuş. Tebrik ve teşekkür ederim. Ufuk açıcı…

 15. Yazan: AlperMetin (12 Ocak 2016 - 09:29)

  Çok teşekkür ederim. Yaşadıklarıma rağmen Kuzey Kore’ye gitmek ister miydiniz?

Bu yazıya yorum yazın:

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi
*

Uçak Biletiniz
gruppal.com
    GEZDİĞİM ÜLKELER
   » Translation
   » Etiketler


Copyright ©2012 Celebialper.com