Çelebi Alper
» Kuzey Kore’ye Nasıl Gidilir?

Kuzey Kore’ye nasıl gidilir? Seçenekler kısıtlı. Ülkeye sadece devlet turlarıyla yılda yaklaşık 2.000 yabancı gidiyor ve yolda yürümeleri yasak. Tek müttefik olan Çin’den gelen görevli diplomat ve askerler bu sayının dışında. Kuzey Kore’yi ziyaret etmek için devletin güvenini kazanabilmiş şirketlerden birine başvurmak durumundasınız. Aracı şirketlerin Kuzey Kore’de plan yapıp sizi gezdirmesi gibi bir durum söz konusu değil. Başınızda her zaman devlet görevlileri olur, plan her zaman değişebilir. Ülkede yabancıların yalnız otelden çıkması yasak. Görevliler bizi sabah otelden istedikleri yerlere götürdüler ve akşam geri getirdikten sonra ertesi sabaha kadar otel hapsi var, dışarı çıkmak kesinlikle yasak.

 

Ben de ilki red edildikten sonra ikinci başvurumu yapıp ücretin yarısını Çin‘deki banka hesaplarına yatırdım. Bir süre sonra başvurum kabul edilip vizem hazırlandı. Kendi imkanlarımla Pekin‘e gittim, ancak oradan Kuzey Kore’ye gidilebiliyor.

 

Kuzey Kore Vizesi

Kuzey Kore vizesi pasaporta işlenmez, ayrı bir belge olarak verilir. Kuzey Kore vizesi için bireysel bir başvuru yapmak söz konusu değil. Türkiye’de büyükelçiliği yok ve dünyada az sayıda ülkede var.

 

kuzey kore vize

Kuzey Kore vizesi.

 

Kuzey Kore‘de takvim kurucu Büyük Lider Kim Il-sung’un doğum günü olan 15 Nisan 1912′de birinci yıl olarak başlar. 2013 yılı Juche Çağı takvimine göre yıllardan 102. Böylece benim Kuzey Kore’deki günlerim için kullandığım “zamanın dışındayım” lafım sadece bir benzetme olarak kalmayıp, resmi ve teknik olarak bir gerçek haline geliyor. Bu vize belgesi Pekin’de havalimanına giderken verildi, ülkeye girer girmez pasaportumla beraber el konuldu ve ülkeden çıkmadan az önce pasaportumla beraber verildi, ve sınır kontrolünden hemen sonra ülkeden çıkmadan geri alındı. Kuzey Kore ziyaretiniz sırasında pasaport ve vizeniz sizde kalamaz, vizenizi hatıra veya belge olarak saklamanız yasaktır.

 

Kuzey Kore’ye Nasıl Gidilir? Gitmeden Önce Brifing

Pekin’de yetkililer yolculuktan bir gün önce Kuzey Kore’deki yasaklar ve kurallarla ilgili bir brifing verip kuralların dışına çıkmayacağıma dair belge imzalattılar. Bu belgede Kuzey Kore’de çektiğim fotoğrafları hiçbir yerde yayınlamayacağıma dair madde de var. Kuzey Kore devletinin burada kast ettiği sadece televizyon ve gazeteler değil; kişisel bloglar da bu yasağa dahil. Bu brifingden en çok aklımda kalan şey, “Kuzey Kore’de karar verme gücünüz ve özgürlüğünüz olmayacak, yapabileceğiniz en fazla şey vejeteryan olduğunuzu söylemektir” cümlesi oldu. Aşağıdaki görsel ABD Savunma Uydu Meteoroloji Programı kapsamındaki Operational Linescan System ile iki yıla yakın sürede toplanan verilerle elde edildi. Yarın sabah karanlıklar ülkesine gideceğim ve dünyayla bağlantım kesileceği için heyecanlıyım.

 

kuzey kore harita

Uydudan Kuzey Kore ve komşularının gece fotoğrafı.

 

Kuzey Kore Yolculuğunda Küba Sürprizi

Ertesi sabah Pekin’de 15 kişilik grubumuz havalimanına götürüldük. Dünkü brifingde tanıştığım İngiliz arkadaşımla Kuzey Kore’ye hangi uçakla gideceğimizi konuşurken bir aile gördüm, adamın göğsündeki rozeti Küba bayrağına benzettim, yanlarından geçtim ve öyle olduğunu gördüm. Kendimi tanıtıp Küba seyahatimden bahsettim. Küba’nın Kuzey Kore büyükelçisiymiş, ailece izine gittikleri Küba’dan Kuzey Kore’ye dönüyorlar. Küba ve Kuzey Kore hakkında sohbet ettik. Arkadaşımın yanına döndükten az sonra sanırım Küba seyahatimin tipik bir turist ziyareti olmamasının etkisiyle kalkıp yanıma geldi, kartvizitini verip onu aramamı söyledi. “Bu mümkün mü ki?” diye sordum, “mümkün” dedi. Kuzey Kore’deki günlerim sırasında acaba Küba büyükelçisini aramayı başarabilecek miyim? Aşağıdaki kartvizitinde “Küba’nın Özel Görevli ve Tam Yetkili Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti Büyükelçisi” yazıyor.

 

küba kuzey kore

Kuzey Kore’ye giderken tanıştığım Küba’nın Kuzey Kore büyükelçisinin kartviziti.

 

Kuzey Kore Havayolları – Air Koryo

Kuzey Kore’nin devlet havayolu Air Koryo, dünyanın çok az sayıda kentine uçuş yapıyor ve Avrupa kıtasına uçması yasak. Bu konudaki otorite olan Skytrax’e göre dünyanın en kötü havayolu. Son satın alımlarla uçak sayısı 19 oldu ve bunların tamamı Sovyet/Rus modeli Antonov, Ilyushin ve Tupolev. Aşağıda Kuzey Kore Havayolları’nın “hamburger” olarak adlandırdığı şeyi görüyorsunuz. Bütün yemek bu.

 

kuzey kore yemek

Kuzey Kore Havayolları’nın acayip hamburgeri.

 

Kuzey Kore Havayolları dünyanın 1 yıldızlı tek havayolu. Ancak 1983’te Gine’deki tarifesiz uçağında meydana gelen dışında ölümlü kazası hiç yok. Air Koryo’nun uçakları düşmüyor. “THY dünyanın en iyi havayolu, başkasıyla uçmam” diyen yurdum insanının çoğunluğu için elbette bu sadece bir ayrıntı. Yemekler güzel olsun, iyi hizmet göreyim yeter, nasılsa hepimiz ölmeyecek miyiz?

 

kuzey koreye gitmek

Air Koryo hizmeti.

 

Elbette uçağa biner binmez Kuzey Kore propagandası başlıyor. Ekranda Büyük Lider Kim Il-sung var.

 

kuzey koreye gitmek

Kuzey Kore uçağında propaganda.

 

Aşağıdaki Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti resmi yayınında da gördüğünüz gibi yıllardan 102. Yabancılara yönelik olduğu için uluslararası takvime göre de yazıyor.

 

kuzey kore yayinlar

Kuzey Kore’nin İngilizce yayını.

 

Kuzey Kore semalarında uçarken, inişe geçiyoruz:

 

 

 

Batılıların “yalnız krallık” (hermit kingdom) olarak adlandırdığı Kuzey Kore’nin başkenti Pyongyang’a alçalmak heyecan verici.

 

kuzey kore uçagi

Air Koryo uçağında alçalırken.

 

İşte Pekin – Pyongyang arasında yolculuk ettiğim Air Koryo’nun Tupolev marka uçağı. Burada Sunan Havalimanı terminaline götürülüyoruz.

 

kuzey kore uçak

Kuzey Kore’ye gittiğim uçak. Kuzey Kore’ye nasıl gidilir?

 

Kuzey Kore Askerinden Yumruk Yemek

Aşağıdaki kötü fotoğrafı koyup koymamakta kararsız kaldım. Terminal binası çok basit ve küçük, karşıdan büyük liderler de bakıyor diye bir fotoğraf çekerken o anda arkadan asker omzuma bir vurdu, sonuç böyle oldu. Fotoğrafı bozuk diye koymak istemedim önce, ama bir yaşanmışlığı gösterdiği için yayınlamaya karar verdim ve okuyucularımın kusura bakmayacağını umuyorum. Fotoğraf çekmek yasakmış.

 

kuzey kore havalimanı

Pyongyang havalimanında darbeli fotoğrafım.

 

Pyongyang Sunan Havalimanı’nda görevlilerce otobüse bindirildim. Otobüste beklerken 10-12 yaşlarında bir çocuk işçi gördüm. Baretli, önlüklü, omzunda renkli hortumlar taşımakta olan kirli yüzlü güzel çocuk bana gülümsüyordu. Fotoğraf makinemi elime aldığım anda birkaç metre ileride tüfekli bir askerin otobüse doğru koştuğunu görüp korktum ve hemen arkama yaslandım. Görevliyle birlikte gelip makinemi kontrol ettiler, çekemediğimi görünce asker gitti.

 

kuzey kore

Kuzey Kore’de otobüsten çektiğim fotoğraf.

 

Uluslararası havalimanından başkent Pyongyang’a giderken yoldan iki araç geçiyor ki bu Kuzey Kore için oldukça yoğun bir trafik.

 

 

Kuzey Kore’de Yaşadığım Sorgulama

15 kişilik grubumuzun başında 7 görevli var. Pyongyang’da yabancıları götürmek için bir bar yapmışlar, oraya götürüldük. Burada biz grupça sohbet ederken devlet görevlileri zaten önceden toplanmış olan pasaportlarımızı incelediler. Bütün dünyada bana kolaylık sağlayan yeşil pasaportum burada sorun oldu. Çin’e nasıl vizesiz girip çıktığımı anlamadılar, beni sorguladılar. Keşke damga dolu eski pasaportumu da yanıma alsaydım. Yenisinde sadece Çin giriş-çıkışı var. Sorulardan bazıları:

 

– Çin’e vizesiz nasıl girdiniz? Hususi pasaport nedir?

– Uluslararası anlaşmalar gereği dünyanın çoğu ülkesine olduğu gibi Çin’e de vizesiz girebiliyorum, daha önce de gitmiştim.

– Diplomat mısınız?

– Hayır değilim, öğretim görevlisiyim.

– Sizi buraya Türk devleti mi gönderdi?

– Hayır, sadece meraklı bir gezgin olarak buradayım.

– Bunu araştıracağız.

 

İkna edememiş olmalıyım ki ertesi gün başka sorulara maruz kaldım.

 

İlk yazımda sadece “Kuzey Kore’ye nasıl gidilir?” sorusuna yanıt arayanlara yolculuğumu anlattım.

Kuzey Kore yazılarımın devamı BURADA, Kuzey-Güney sınırından.

Etiketler: , , , , ,
Bu yazı yapılan yorumlar:
 1. Yazan: Serhat Karayer (28 Ekim 2013 - 19:03)

  Sabırsızlıkla devamını bekliyorum Alper hocam

 2. Yazan: Volkan Atabey (28 Ekim 2013 - 19:06)

  vay be ne kadar ilginç bir yer

 3. Yazan: AlperMetin (28 Ekim 2013 - 19:54)

  Sağolasın Serhat, her şeyi yazacağım.

 4. Yazan: Fatih D (28 Ekim 2013 - 20:15)

  En çok merak uyandıran bu ülkeden yeni yeni bilgileri bekliyoruz. Teşekkürler bütün paylaşımlar için.

 5. Yazan: Emre (28 Ekim 2013 - 20:51)

  Sabır ve cesaretiniz için tebrik ederim. Devamını bekliyoruz

 6. Yazan: AlperMetin (28 Ekim 2013 - 21:05)

  Teşekkürler Fatih Bey.

 7. Yazan: Fatih Yıldız (29 Ekim 2013 - 09:59)

  Alper büyük bir heyecanla devamını bekliyorz. Büyük bir cesaret örneği bir gezi olmuş. Tebrikler.

 8. Yazan: AlperMetin (29 Ekim 2013 - 11:01)

  Teşekkür ederim Emre Bey. Yazacağım.

 9. Yazan: AlperMetin (29 Ekim 2013 - 11:04)

  Teşekkürler Fatih.

 10. Yazan: Dilek Avcı (30 Ekim 2013 - 11:50)

  Harika bir yazı Alper…Ben de Vietnam zor bir ülke diyordum…:) Devamını heyecanla bekliyorum…

 11. Yazan: AlperMetin (30 Ekim 2013 - 12:36)

  Teşekkürler Dilek. Daha çok yazacağım.

 12. Yazan: yunus (31 Ekim 2013 - 07:25)

  hocam maceralı bir gezi olmuş paylaşımlarınız için teşekkür yetmez…kolay gelsin hoacam

 13. Yazan: AlperMetin (31 Ekim 2013 - 07:34)

  Teşekkürler Yunus.

 14. Yazan: ahmet zorcu (3 Kasım 2013 - 23:51)

  Alper hocam, kaç aydır sabırsızlıkla bekliyoruz. Umarım en kısa sürede yeni yazınızı bitirirsiniz. Ve umarım çok uzun olur. :)

 15. Yazan: AlperMetin (4 Kasım 2013 - 18:29)

  Sabrınız ve ilginiz için teşekkürler. Çok yazacağım.

 16. Yazan: deniz yılmaz (4 Kasım 2013 - 18:43)

  Bu kadar mı? Merakla bekliyorum ama nereye kadar kardeş? Çabuk yaz!

 17. Yazan: öslem siel (7 Kasım 2013 - 09:55)

  Alper bey kore gezinizin devamını bende merakla bekliyorum.Benimde hep görmek istediğim bir yer olduğu için umarım çok fotoğraf eklersiniz..Teşekkürler paylaşım için.

 18. Yazan: AlperMetin (7 Kasım 2013 - 10:32)

  Ben de ilginize teşekkür ederim Özlem Hanım. Çok fotoğraf çektim ve ekleyeceğim.

 19. Yazan: supernicevisit (8 Kasım 2013 - 06:36)

  Bir solukta okudum yazınızı merak içindeyim, yazının devamını sabırsızlıkla bekliyorum

 20. Yazan: Esmagngr (8 Kasım 2013 - 22:12)

  Güney Kore aşığı biri olarak, Kuzey Kore’nin farkını hep merak ederdim. Emekleriniz için teşekkürler yazılarınızı heyecanla beklemekteyim..

 21. Yazan: AlperMetin (9 Kasım 2013 - 09:45)

  Teşekkürler Esma Hanım. Daha çok yazacaklarım var..

 22. Yazan: suat (11 Kasım 2013 - 16:19)

  cesaretinizden dolayı tebrik ederim , yazdıklarınızı zevkle okuyorum. cesaretinizden dolayı tebrik ediyorum …

 23. Yazan: AlperMetin (11 Kasım 2013 - 17:15)

  Teşekkürler Suat bey.

 24. Yazan: merter (11 Kasım 2013 - 23:54)

  Merhabalar,

  cesaretiniz icin tebrikler, umarim güzel bir deneyim olur. paylasacaklarinizi sabirsizlikla bekliyorum. lakin bu onlarin lideri pek bir nevi sahsina münhasir bir arkadas, ilginc kurallari var. bize malzeme hazirlayayim derken, kendinizi fazla da riske sokmayin.

 25. Yazan: Cem Gökdemir (12 Kasım 2013 - 06:02)

  Gençliğimde bir çizgiromanın bir sonraki sayısını nasıl heyecanla beklediysem yazının devamını da aynı heyecanla bekliyorum, tebrikler ve teşekkürler…

 26. Yazan: AlperMetin (12 Kasım 2013 - 11:29)

  Merhaba,
  Teşekkürler. Kolları buraya kadar uzanmaz diye tahmin ediyorum.

 27. Yazan: AlperMetin (12 Kasım 2013 - 11:31)

  Benzetmeniz ve ilginiz beni memnun etti Cem Bey, teşekkürler.

 28. Yazan: yselim (12 Kasım 2013 - 19:26)

  Hocam gitmek istediğim bir kaç ülkeden biri..kapalı ve bundan dolayı belkide gizemli..
  ayağınıza, elinize sağlık..
  saygılar :)

 29. Yazan: AlperMetin (12 Kasım 2013 - 19:40)

  Kesinlikle en kapalı ülke Yavuz. Daha çok yazacağım.
  Teşekkürler :)

 30. Yazan: AlperMetin (13 Kasım 2013 - 08:43)

  Teşekkürler, daha çok yazacaklarım var.

 31. Yazan: Behzat Cem (14 Kasım 2013 - 00:26)

  Diğer gezileriniz değil de Kuzey Kore geziniz daha çok ilgimi çekti. Her geziniz ayrı bi emek fakat kapalı bir ülkeye yapılan bilinmez bir gezi cesaret verici olması ayrı bir ilgi çekici. Paylaşımınızı büyük bir sabırsızlıkla beklerim.

 32. Yazan: AlperMetin (14 Kasım 2013 - 08:29)

  Teşekkürler Behzat Bey.

 33. Yazan: aslan (16 Kasım 2013 - 20:21)

  sabırsızlıkla 2. yazınızı bekliyorum kuzey k ile ilgili. saygılar.

 34. Yazan: AlperMetin (16 Kasım 2013 - 20:36)

  İlginize ve sabrınıza teşekkür ederim sayın Aslan.

 35. Yazan: ozan (16 Kasım 2013 - 21:11)

  Merhaba Alper Bey,izlediğim bir trt belgeselinde kuzey kore’de açlıktan 2 milyona yakın insanın öldüğü söylenmişti.Siz iyice gezip gördünüz, çok mu fakir kuzey kore? bu bilginin doğruluk payı var mıdır acaba? Gezi gözlemlerinizle kuzey korenin durumunu bilgilendirirseniz ve açlıktan insanların ölüp ölemeyeceğiyle ilgili fikirlerinizi sunarsanız teşekkür ederim.

 36. Yazan: AlperMetin (17 Kasım 2013 - 10:16)

  Merhaba Ozan Bey,
  Doksanlı yıllarda Kuzey Kore’de milyonlar açlıktan öldü. Kendine yetecek gıda üretemeyen bir ülke, gıdanın çoğu Çin ve BM’den geliyor. Evet, yoksul bir ülke. Ancak devlet istatistikleri gizli tuttuğu için açlıktan ölenlerin sayısı tahminlerden öteye gidemiyor; belki bir milyon, belki üç. Günümüze gelince ülkede gıda yetersizliği olduğu ve özellikle Kuzeyde durumun daha kötü olduğu kesin, fakat halen ölenler olup olmadığını bilemiyoruz.

 37. Yazan: Sabır (17 Kasım 2013 - 16:55)

  Merhabalar. Kuzey Kore ile ilgili gezi anilarinizi ben de sabirsizlikla bekliyorum.

 38. Yazan: kamil cakmak (18 Kasım 2013 - 11:58)

  Bu zamana kadar kuzey kore hakkinda okuduklarimin tamami sansurlu yazilardi hocam. okudugum en orjinal yazi nu oldu. kuzey kore pesinize dusmeden tamamlayin bir an once derim. :) heyecanla bekliyorum.

 39. Yazan: AlperMetin (18 Kasım 2013 - 13:49)

  Teşekkürler Kamil Bey, yazacağım.

 40. Yazan: derya (26 Kasım 2013 - 15:56)

  merhaba yazınız oldukça başarılı. ama thy ye haksızlık etmeyin. dünyanın en iyi havayolu olmaya çalışan, en çok noktaya uçan, başarılı bir şirkettir ve ülkesine katkıları inanılmaz boyutlarda.

 41. Yazan: AlperMetin (27 Kasım 2013 - 14:09)

  Yazdıklarınız ne benim yazdığımla çelişiyor, ne de THY uçaklarının düştüğü gerçeğini değiştiriyor.

 42. Yazan: erdinç i (17 Aralık 2013 - 23:43)

  Çok başarılı bir çalışma olmuş, buralara acun bile gidemedi :)

 43. Yazan: nuri (20 Ocak 2014 - 20:43)

  en merak ettiğim ülke çok ilgimi çekti teşekürler

 44. Yazan: AlperMetin (20 Ocak 2014 - 21:59)

  Ben de ilginize teşekkür ederim.

 45. Yazan: Taylan (21 Ocak 2014 - 19:09)

  Kuzey Kore gibi kimsenin gitmeye cesaret edemeyeceği bir yere gitmişsiniz, geziniz sırasında ciddi baskı altında olsanız da bir gezginin etik değerlerinden taviz vermeden ciddi riskler alarak Kuzey Kore gerçeğini bir gazeteci ciddiyetiyle görüntüleyip yayınladığınız için teşekkür ederim.

 46. Yazan: AlperMetin (21 Ocak 2014 - 19:15)

  Ben de takdiriniz ve ilginize teşekkür ederim Taylan Bey.

 47. Yazan: Niyaz Poyraz (22 Ocak 2014 - 13:22)

  Pasaport olayi cok keyifli olmus, sukurki doverek sorgulamamislar

 48. Yazan: Gürkan (22 Ocak 2014 - 16:46)

  Ortada bir emek söz konusu. Nerdeyse bütün “Kuzey Kore”yi gezdim sayenizde. Sağolun.

 49. Yazan: AlperMetin (22 Ocak 2014 - 17:00)

  Teşekkürler Gürkan Bey. Daha yazacağım.

 50. Yazan: cemal (23 Ocak 2014 - 02:53)

  Boyle bir emege yorum dahi yapamiyorum BRAVO…

 51. Yazan: AlperMetin (23 Ocak 2014 - 13:37)

  Teşekkürler Cemal Bey.

 52. Yazan: Süleyman ARDIÇ (14 Şubat 2014 - 20:28)

  BENDE KUZEY KOREYE GİTMEYİ DÜŞÜNÜYORUM. KARŞILAŞILABİLECEK BAŞKA SORUNLARI, TABİ AYRINTILARIDA YAZARSANIZ SEVİNİRİM HOCAM. SÜLEYMAN ARDIÇ.

 53. Yazan: AlperMetin (15 Şubat 2014 - 00:23)

  Yazdığım kısıtlamalar dışında başka sorun yok. Diğer yazılarımı da okuyun ama.

 54. Yazan: büşra (27 Şubat 2014 - 23:46)

  Kuzey Kore’de yaşayan insanlar bu yönetim şeklinden memnun mu ? Tepkileri nasıl? Yerlilerin yabancılara karşı eğilimi nasıl ? yoksa yabancılarla konuşmak da mı yasak ??

 55. Yazan: AlperMetin (28 Şubat 2014 - 13:37)

  Büşra Hanım Kuzey Kore’de halkın yönetim şekline tepki göstermek veya memnun olmadıklarını söylemek gibi bir şansları yok.
  Bu amaç için özenle seçilip yetiştirilmiş görevliler dışında yabancılarla konuşmak yasak.

 56. Yazan: mesut (13 Mart 2014 - 17:04)

  alkol var mı?

 57. Yazan: AlperMetin (13 Mart 2014 - 17:25)

  Var.

 58. Yazan: Ecenur (4 Nisan 2014 - 20:24)

  Müthiş olmuş cesaretiniz için tebrikler lütfen devamını bir an önce yazın bekleyemiyorum artık harikasınız ya :D

 59. Yazan: AlperMetin (4 Nisan 2014 - 22:02)

  Çok teşekkürler Ecenur Hanım, epey yazdım, devamı da yakında gelecek. :)

 60. Yazan: Burcu Tarçın (9 Nisan 2014 - 07:18)

  Sokaklarda, çarşıda da mı fotoğraf çekmek yasak yoksa sadece Havalimanında mı?

 61. Yazan: AlperMetin (9 Nisan 2014 - 09:44)

  Yabancıların çarşı görmesi mümkün değil Burcu hanım, aslında çarşıları yok zaten. Havalimanı, askeri alan, yoksulluk, inşaat çekmek yasak. Yabancılar sadece cadde görebilir, sokaklara giremez. Bazen bir yere giderken caddeye direkt bağlantılı sokak görmek mümkün olabiliyor.

 62. Yazan: Sinan (9 Nisan 2014 - 21:15)

  Çine seneye tekrar gidicem tam olarak vize basvurusunu falan nerden yaptiniz ?
  Ne kadar tuttu imkanlar olursa gidmeyi planliyorum acaba 18 yasindan altindakiler gidebiliyor mu ? :D

 63. Yazan: AlperMetin (10 Nisan 2014 - 07:37)

  Vize başvurusunu aracı firmalar yapıyor. “North Korea travel” diye aratırsanız gelirler.

 64. Yazan: seyit (15 Nisan 2014 - 11:21)

  Vay be çok ilginç alper hocam ama cesaretiniz takdire şayan yeni yazılarınızı sabırsızlıkla bekleyeceğim

 65. Yazan: AlperMetin (15 Nisan 2014 - 12:42)

  Yakında Kuzey Kore’den yeni yazım gelecek. Teşekkürler.

 66. Yazan: Coşkun Kıraç (30 Nisan 2014 - 11:43)

  Yazıda vermiş olduğunuz tüm youtube linklerindeki yasak gerçekten çok ironik olmuş.

 67. Yazan: Cemil kılıç (3 Haziran 2014 - 18:16)

  Vize almak için pekin’e mi gitmek gerekli? sofya’dan alınamaz mı? Vize konusunda detay bilgi alabilir miyim?

 68. Yazan: AlperMetin (3 Haziran 2014 - 22:27)

  Vizeyi ne Pekin’den ne de Sofya’dan alabilirsiniz. Sadece aracı firmalara başvurup devlet turu satın alabilirsiniz, onlar vizenizi alır. Vize almayı neden düşündünüz? Kendiniz ülkeye giremezsiniz zaten.

 69. Yazan: Yağmur (25 Haziran 2014 - 15:00)

  Kuzey Kore hakkındaki yazılarınızın tamamını okudum, emekleriniz için çok teşekkürler.

  Birkaç ay sonra Çin’de olacağım. Aracı firmalara başvurup Kuzey Kore’ye gitmek istiyorum. Kore Dili ve Edebiyatı bölümü öğrencisiyim. Korece seviyem oldukça iyi.

  Kuzey Kore’ye gidebilirsem Korece bildiğimden dolayı benden şüphelenebilirler mi? Güney Kore’de bir yıl değişim öğrencisi olarak eğitim gördüm, bu bir sorun yaratır mı?

  Teşekkürler.

 70. Yazan: AlperMetin (25 Haziran 2014 - 17:25)

  Merhaba Yağmur Hanım,
  Çin’deki firmaya önce bu durumu yazın veya uğrayıp söyleyin. Sorun değil derler ve başvurursanız görevliler pasaportunuzda Güney damgalarını zaten görecek. Evet, bu şüphe uyandırır. Bence Korece konuşmasanız orada daha iyi olur.
  İyi günler. Kuzey Kore gezimden daha yazacağım.

 71. Yazan: Bilhüda (30 Haziran 2014 - 02:38)

  Gürcistan yazilarinizla basladim ve kendimi alamiyorum okumaktan harika!düzenlemissiniz resimli vede videolu ellerinize saglik cok haz duyarak okudum.Bir cok kominist rejimi olan Ülkeler dolastim ama K.Kore gercekten ilgimi cekti sayenizde tesekkürler

 72. Yazan: AlperMetin (30 Haziran 2014 - 19:34)

  Ben de ilginize teşekkür ederim.

 73. Yazan: Emre (23 Temmuz 2014 - 13:26)

  Teşekkürler yazı için.

 74. Yazan: Ahmet Tarik Cakar (28 Ağustos 2014 - 07:39)

  mukemmel olmus yazi, elinize saglik. basvuru sureci ve toplam maliyet hakkinda biraz daha bilgi verirseniz sevinirim.

 75. Yazan: AlperMetin (28 Ağustos 2014 - 09:40)

  1800 Avro.

 76. Yazan: Ahmet Tarik Cakar (28 Ağustos 2014 - 10:08)

  Cevap verme hiziniza hayran kaldim, cok tesekkurler. Dediginiz miktar sadece tur sirketine verdiginiz para mi yoksa yemek ve konaklama ucretleri de dahil mi? Veya bunlari da tur sirketi mi karsiliyor?

 77. Yazan: AlperMetin (28 Ağustos 2014 - 10:32)

  Merhaba Ahmet Bey,
  Siz aracı tur şirketine İnternet üzerinden başvururken ücretin yarısını yatırıyorsunuz, diğer yarısını ise Pekin’de teslim ediyorsunuz. Kuzey Kore turları tüm otel, ulaşım ve yemekleri kapsar, dahildir. Fazladan gerekenler 50 Avro vize ücreti, 1 haftada yaklaşık 100 Avro kişisel harcamanız, ve 150 Avro (veya VIP koltuk daha fazla) stadyum gösterisi içindir; gösteri zamanına denk gelirseniz. Bu ekstralar dahil 1800 Avro.

 78. Yazan: Ahmet Alegöz (16 Ekim 2014 - 10:44)

  Alper bey,
  İnternette gezinirken Air Koryo ile alakalı tesadüfen gördüğüm kısa bir makaleyi ilginizi çekebileceğini düşünerek sizinle paylaşmak istedim. (Gerçi zaten biliyorsunuzdur da :-) ) :http://www.businessinsider.com/north-korea-koryo-air-pictures-2014-10?utm_content=buffereea4e&utm_medium=social&utm_source=facebook.com&utm_campaign=buffer

  Saygılar.

 79. Yazan: Metin (20 Ekim 2014 - 15:25)

  Kuzey Kore’ye gitmek isteyenler için bilgi yazısı olmuş, emeğiniz için teşekkürler.

 80. Yazan: Alp Ertekin (23 Ekim 2014 - 17:12)

  Kuzey Kore’ye gitmek cesaret ister, bravo.

 81. Yazan: Ayça Doğa (3 Şubat 2015 - 16:05)

  Alper iyi ki ilk reddedilişinde pes etmemişsin. Kendini de, bizi de hala demir perdeyle örtülü bu ülkenin kapalı kapılar arkasında nasıl bir hayat sürdüğünü öğrenmekten mahrum etmemişsin.

 82. Yazan: AlperMetin (3 Şubat 2015 - 16:48)

  Çok teşekkürler Ayça. Kuzey Kore’ye gitmek benim hayalimdi.

 83. Yazan: Sitem Özkan (6 Mart 2015 - 18:20)

  Cidden tebrikler. En kısa zamanda orayı ziyaret edeceğim. Ama merkezi değil de daha çok kırsal Kuzey Kore’yi merak ediyorum. Bu alana girmemiz konusunda yasaklamalar ya da kurallar var mı? Bilgi verebilirseniz sevinirim.

 84. Yazan: AlperMetin (6 Mart 2015 - 20:20)

  Teşekkürler. Kuzey Kore’de görevlilerin götürdüğü yerlerin dışına gitmeniz imkansız. Kent dışında bir miktar kırsal alan da da görülebiliyor.

 85. Yazan: ela (7 Mart 2015 - 23:24)

  kuzey kore benim için gerçekten dünyada en çok merak ettiğim ülkeydi araştırmalarda bulundum ama beni çoğu yönden tatmin etmemişti hatta inanmamıştım çoğu bilgilere. Yazdığınız yazıların hepsini satır satır okudum ve sayenizde kuzey kore benim için bilinmezlikten çıkmış olup adeta 21. yy da beni hayretlere düşüren bi ülke oldu. diğer ülke seyahatlerinizide okuyacağım yaşım daha küçük ama ilerde sizin gibi dünyayı gezmek istiyorum tabi nasip olursa :)

 86. Yazan: AlperMetin (8 Mart 2015 - 13:37)

  Ela Hanım Kuzey Kore yazılarımı özenle okuduğunuz için teşekkürler. Daha en az 4 uzun yazı yazmam gerekiyor, ve bunların ikisi dünyada eşi benzeri olmayan, muazzam yerlerle ilgili olacak. Tüm dünyayı gezebilmeniz umuduyla.

 87. Yazan: Ayça Doğa (9 Mart 2015 - 16:56)

  1 Ocak’ta biz 2015’e girdiğimizde Kuzey Kore de 104 yılına mı girdi?

 88. Yazan: AlperMetin (9 Mart 2015 - 17:03)

  Evet.

Bu yazıya yorum yazın:

*

Uçak Biletiniz
    GEZDİĞİM ÜLKELER
   » Translation
Çeviri
REKLAM
ALANI
   » Etiketler


Copyright ©2012 Celebialper.com