Çelebi Alper

» Riga Gezi Notları

Riga gezi notları olarak hazırladığım bu yazıda Letonya‘nın başkenti Riga hakkında bilgi, ulaşım, hava durumu, gördüklerim, insanlar, sokaklar, yaşamdan karelerim var. Riga gezi için cazip bir kent; Alman Art Nouveau (Jugendstil) mimari tarzında en çok eserin olduğu şehir. Eski kent bölgesi, tarihi eserleri ve önemi, gece hayatı sayesinde tüm Avrupa’dan turist ve gezginleri kendine çekiyor. Aşağıdaki Daugava Nehri kıyısında yer alan Riga gezi için bence ideal bir şehir. İşte pratik bir Riga gezi rehberi.

 

Riga gezi

Riga gezi notları

 

Riga Uçuşları ve Ulaşım – Riga’ya Nasıl Gidilir?

İstanbul’dan Riga’ya THY direkt uçuşları Atatürk Havalimanı’ndan 3 saat sürüyor ve bilet fiyatları 600 liradan başlıyor. Rus Havayolu Aeroflot ile Moskova aktarmalı ve Ukrayna Havayolu Ukraine Intl Airlines ile Kiev aktarmalı da gidebilirsiniz ama hem yolculuk süresi uzuyor, hem de bilet fiyatları daha pahalı.

 

Riga gezi

Riga gezisi

 

Riga Uluslararası Havalimanı (Starptautiska Lidosta Riga) kapısının karşısından kalkan 22 numaralı otobüs havaalanından kent merkezine gitmek için kullanılabilir. Şehir merkezi 40 dakika sürüyor; otobüs durağında bilet makinesi var. Aynı yerden kalkan 222 numaralı minibüs de şehir merkezine gidiyor, şoföre 2 euro ödeniyor. Airport Express minibüsleri 5 euro karşılığı Riga merkezine daha hızlı gidiyor. Red Cab taksiler merkeze 12 euro, Baltic Taxi 15 euro ücretle götürüyor. Bunların dışındaki taksiler daha fazla para isteyebiliyor.

 

Riga gezi

Riga gezi rehberi

 

Ben 1 ay süren Letonya Estonya Litvanya seyahatim sırasında İstanbul-Riga-İstanbul hariç uçak kullanmadım. Üç ülke arasında Eurolines otobüsleriyle, ülkelerin içerisinde ise yerel otobüs ve minibüslerle ulaşım sağladım.

 

Riga gezi rehberi

Riga gezi yorumları

 

Riga Hava Durumu ve İklimi

Bir Kuzey Avrupa kenti olan Riga gezi için en uygun mevsim olarak yaz aylarını sunuyor. Yazın hava durumu ideal; ortalama sıcaklık 18 derece. Hava sıcaklığı gündüz ortalama 22 derece, gece 14 derece. Çok nadiren 30 dereceye yaklaşabiliyor. Sıcaklardan kaçmak için ideal bir kent. İlkbahar da Riga gezi planı için iyi bir zaman, hava sıcaklığı gündüz 12 ile 17 derece arasında değişiyor, hafif veya orta kalınlıkta bir ceket giymek yeterli olur. Kentte bir kez şiddetli bir yağmura yakalandım, caddeler göl oldu böyle.

 


 

Riga gezi veya tur yapmak için kışları pek cazip olmayan bir şehir; ortalama en yüksek sıcaklık 1 derece, en düşük -5 derece. Letonya milli şairi Ojars Vacietis şöyle der: Yılın başı ve sonu beyaz, ortası yeşil. Riga gezi planı için en iyi mevsim olarak Mayıs ayından Eylül’e kadar diyebilirim. Riga denize yakın olduğu için ülkenin iç kesimlerine göre biraz daha ılıman bir iklime sahip.

 

Riga

Riga, Letonya.

 

Riga Gezi Notları

Riga’da beni evinde karşılıksız konuk eden CouchSurfing üyesinin evinin olduğu, kentin çok uzun ana caddesi olan Brivibas iela Bulvarı’nda böyle güzel binalar var. Ben hiç şehir içi toplu taşıma aracı veya taksi kullanmadım, yürümeyi sevenlere Riga gezi için kolay ve rahat bir şehir.

 

Riga gezi

Riga turu

 

Bastejkalns Parkı şehir merkezinde olmasına rağmen son derece sakin bir dinlenme alanı. Evlenecek çiftlerin çoğu düğünden önce buraya geliyor.

 

Riga nerede

Riga Bastejkalns Park

 

Riga Gezi Yorumları

Evlenen çiftler beraberlikleri sonsuza kadar sürsün diye Pilsetas Kanalı’ndaki Aşk Köprüsü’ne, üzerinde adları veya baş harfleri yazılı kilit takıp anahtarı suya atıyorlar.

 

riga aşk

Riga’da aşk

 

Letonya kadınları

Letonya’da evlilik

 

Az önce köprüye kilit takıp anahtarını kanala atmış olan çiftler; Letonya’da evlilik geleneği.

 

Riga kadınları

Riga’da evlilik

 

Çevredeki diğer ülkelerde de gördüğüm bir gelenek. Evlenmek üzere olan kızlar eğlenceli bir konu seçip insanlara ya bir şey dağıtıyorlar, ya da ilginç bir şey istiyorlar. Bir tür evlilik öncesi kızlar partisi.

 

letonya kızlar

Letonyalı kızlar evlenmeden önce eğleniyor

 

Ogre’de beni konuk eden Ineta gelmeden önce bilet almıştı. Yakın arkadaşının arabasıyla Jurmala adlı sahil kasabasına konsere gittik. Hediye ettiğim İncesaz CD’sini çaldılar.

 

 

Ogre kasabasında yaşayıp Riga’da çalışan arkadaşım Ineta. Bu kafede çay içerken bana Türkiye’de kadınların araba kullanıp kullanamadıklarını, kısa kollu giyip giyemediklerini sordu.

 

letonya kız

Ineta. Riga, Letonya.

 

Aşağıda üniversite binasından çıkan gençler var. Nasıl zor sormuşlarsa sınavda artık. Biz fakültede bu kadar terletmiyoruz çocukları.

 

Riga gezisi

Riga’da okumak zor

 

Eski Kent’teki Riga Meistaru iela (caddesi) hareketli ve güzel bir yer, eski evlerle dolu.

 

Riga gezi yazıları

Riga gezi yazısı

 

Estonyalı arkadaşlarım Maria ve Piret’in Riga gezi planı benimkiyle kısmen aynı günlere denk gelince bir gün buluşup gezdik, tur attık. Burası Riga şehir merkezi Brivibas Meydanı, arkamızda Özgürlük Anıtı (Brivibas piemineklis) var.

 

Riga gezi turu

Riga turu

 

Özgürlük Anıtı nöbet değişimi töreni.

 

Riga Latvia

Riga, Letonya.

 

Eski kent yürüyerek gezmek için ideal. Ülkeyle ilgili genel seyahat bilgileri için Letonya Gezi rehberi yazıma bakabilirsiniz.

 

Riga eski kent

Riga Doma Laukums, eski kent.

 

Riga’da ne yenir diye merak edenler için yazım: Letonya Yemekleri

 

Riga turistik yerler

Riga Eski Kent

 

Kentte gezdiğim yerleri tek tek bu yazımda anlatıyorum: Riga’da Gezilecek Yerler

 

Riga Gece Hayatı

Riga gece hayatı eğlenceli. Sohbet etmek için sakin barlar arasında Antonijas Caddesi’ndeki Vine Studija ve yakınındaki VinoMetr, Berga Bazars’da daha pahalı Garaza var. Eski Kentte Lido ve Alus Arsenal adlı pub’lar seviliyor. Yine eski kentte İrlanda barı Paddy Whelan’s, Belçika barı Bon Vivant ve İngiliz barı Victory Pub var. Piens adlı hipster tarzı club’ın yanındaki Labietis barda kaliteli fıçı Letonya biraları satılıyor. Metisa Caddesi’ndeki Betty’s Lounge adlı bar 1950’ler tarzında. Mojo Cafe Bar Pils Caddesi 7 numarada; sarı kırmızı duvarları, kanepeleri, yazlık terası var.

 

Riga gece hayatı

Elga ile

 

Riga Gece Kulüpleri ve Diskolar

Disko ve kulüp 0larak Mai Tai, Studio 69, Coyote Fly var. Rusya asıllıların tercih ettiği Club La Rocca, Letonya kökenli ve Letonca konuşanların gittiği Kalku Varti ve Pulkvedim Neviens Neraksta adlı kulüpler de ünlü. Slokas Caddesi’ndeki Hipster tarzda Kanepes Kulturas Centrs (KKC) adlı eğlence yerinde canlı müzik ve gösteriler yapılıyor. Vejetaryenler ve bisikletçiler Lacplease Caddesi’ndeki MiiT kafeye, entellektüeller ise Chomsky adlı bara gidiyor. Torna jela Caddesi’ndeki Shot Cafe’ye genç Letonyalılar, Terbatas Caddesi’ndeki Push Club’a ise genç Ruslar eğlence için gidiyor.

 

Riga gece

Piret ile

Riga gezi notları olarak hazırladığım bu yazımın gezginlere bilgi kaynağı olmasını umarım.

Etiketler: , , , , , , ,

“Riga Gezi Notları” için 3 yorum

 1. Emin Can dedi ki:

  Merhaba, seneye erasmus kapsamında letonya ventspilsi kazandım. ülkenin pahalı olduğunu falan söylüyorlar hibesiz gitmeyi düşünüyorum sizce çok zorlanırmıyım maddi açıdan. Durumum orta düzey.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba. Letonya için Türkiye’den pahalı bir ülke diyemeyiz. Lokanta ve kafelerde yeme içme fiyatları Türkiye’nin biraz üzerinde ama bakkal ve marketlerde bazı ürünler bizden biraz pahalı, bazıları daha ucuz. Genel olarak fiyatlar Türkiye’ye benzer, o şekilde düşünün. Başarılar dilerim.

 2. Kadir İ. dedi ki:

  Riga’da çocuk yapmak için nasıl bir şehir? Karı kız nasıl düşürebiliriz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sömestr Turları
Bu alana reklam verebilirsiniz.
Bu alana reklam verebilirsiniz.
    GEZDİĞİM ÜLKELER
   » Translation
Reklam Alanı
   » Etiketler


Copyright ©2012 Celebialper.com