Çelebi Alper

» Moğolistan’da kelle koltukta yolculuk

Moğolistan’da turist kampında değil gerçek göçebe çadırında kalacağım diye azmettim, başardım. Moğolistan için 4×4 ve rehber kiralamadan yolculuğun ne kadar zor olduğunu okumuş olsam da Moğollar gibi seyahat etmek istedim ve ettim. Asfalt yolu son derece az olan ülkede minibüslerle bozkırda zorlu yolculuklar yaptım. Bu yazımda onlardan birini anlatıyorum. Bu yolların iki il merkezi arasında olduğunu belirteyim. İşte Moğolistan gezisi maceralarımdan birisi. Moğol bozkırlarında seyahat.

 

Moğolistan’da başkentten birkaç yere hariç tarifeli araç yok, saati bırakın, gidebileceğiniz gün bile belirsiz. Moğol arkadaşım kaldığım Erdenet kasabasında bir minibüsün şoförüne adımı yazdırdı, başka bir gün “yarın araç hareket edecek” diye haber aldık.

 

Moğolistan Yolları

Önce size yolculuk ettiğim, Moğolistan’daki yol çeşitlerini göstereyim.

 

1. Tali yol:

 

moğolistan yolculuk

Moğolistan’da yol.

 

2. Anayol:

 

mongolia

Moğolistan yolları taştan değil.

 

3. Duble yol:

 

mongolia transport

Mongolia roads – double road.

 

4. Otoban:

 

moğolistan yolları resimleri

Moğolistan resimleri, otoban.

 

5. Bize her yer yol:

 

mongolia trip

Moğolistan’da arazi yolculuğu.

 

Moğolistan Gezisi Gün Planlamaya İmkan Vermez

Erdenet’te arkadaşım Sumyabayar beni öğlene doğru minibüsün kalkacağı yere götürdü. Ön koltukta emniyet kemerli yolculuk etmemi önerdi, bunun için şoföre normal ücret 20TL değil, 25TL eşdeğeri Moğol parası tugrik verdim. Maalesef İngilizce bilen çıkmadı araçta. Saat 12 civarı yola çıktık. Moğolistan videoları.

 

 

Birkaç kilometre gittikten sonra asfalt bitti, toprak yola daldık. Moğolistan’da araziden bir araç geçip tekerlek izi oluştuğunda diğer bir araç da oradan geçiyor ve iz oluyor, üçüncü bir araç da geçince “yol” oluyor. Hele otlar ezilip toprak gözükürse “anayol” oluyor, ki iller arasında bile yollar böyle.

 

 

 

Moğolistan’ın Sempatik Akbabaları

Moğolistan bozkırlarında yolculuk yaparken etrafımızda uçuşan ve bekleşen akbabaları görmek tuhaf oluyor. “Ölün de yiyelim.”

 

moğolistan kuş

Moğolistan’da akbabalar. Moğolistan resimleri.

 

Moğolistan Yolculuğunda Hayvanlar

İkide bir önümüzü at, koyun, sığır sürüleri kesiyor. Atlar en iyisi, yavaşça dağılıyorlar genelde. Sığırlar hiç kıpırdamadan öküz gibi hep beraber bize bakıyor. Şoför diplerine gelip hafifçe dokundurarak gitmelerini sağlıyor. Koyunlar da pek nazlı yol vermekte. Keçiler ise en acayipleri, biz yokmuşuz gibi davranıyorlar. Şoför korna çalıyor, ara gaz veriyor, hiç acelesiz kenara çekiliyorlar. Bazıları tampon üstlerine gelince bile rahatını bozmayıp kımıldamıyor, o zaman arabadan biri inip dürterek onları kovuyor.

 

mongolia animals

Moğolistan’da yolu hayvanlar keser. Moğolistan resimleri.

 

moğolistan hayvancılık

Moğolistan’da ana geçim kaynağı hayvancılık.

 

Moğolistan Bozkırında Kaybolmak

Belli bir yere kadar ara sıra araç geçiyordu, sonra geçmez oldu. Son derece aralıklı çadırlara (GER), ve çobansız hayvan sürülerine rastlıyoruz. Arazide o kadar çok tekerlek izi (yol) var ki bölgeyi iyi bilmeyen birinin yolunu bulması mümkün değil. Bir kez bizimki de kayboldu, fark edince ne tarafa gideceğimizi tartıştılar, şoför rastgele kaptırdı arazide, bir göçebe çadırına rastlayana kadar gittik, yolu sordular, düzelttik yönümüzü.

 

moğolistan bozkır

Moğolistan bozkırlarında kaybolmak.

 

Aslında yolla arazi arasında pek fark yok, çoğu zaman arazi daha iyi, otlar zıplamayı biraz yumuşatıyor en azından. Şoför arkadaki arkadaşıyla konuşurken önüne bakmayıp bazen yoldan çıkıyor, araziye dalıyor ama sorun değil. Moğolistan’da yolculuk böyle bir şey. Organize bir Moğolistan turu değil, bağımsız Moğolistan gezisi yapıyorum.

 

moğolistan gezisi

Moğolistan’da yolculuk.

 

Moğolistan bozkırlarında yolculuk etmenin bir olmazsa olmazı kaybolmak, diğeri de arıza. Elbette bizim minibüs de arızalandı, neyse ki hallettiler. Akbabalar pençelerini yaladılar, Çelebi Alper‘in tadına bile bakamadılar.

 

moğolistan gezisi

Moğolistan yollarında arıza sık yaşanır.

 

Erdenet – Tsetserleg yolculuğumda Saikhan adlı küçük bir kasabadan geçtik.

 

moğolistan gezi fotoğrafları

Saikhan, Moğolistan resimleri.

 

Epey engebeden geçtik yol boyu. Burada küçük bir göle balıklama dalıyoruz. Alın size gerçek bir Moğolistan gezisi.

 

moğolistan seyahati

Moğolistan seyahatinde göle dalarken.

 

Moğolistan’da Kımız Molası

Bir kez bir çadırda kımız molası, bir kez de Ölziit adlı bir köyde yemek molası verdik, başka yolcular topladık. Önce şoförün oradaki tanıdığını bulduk, haber göndermiş olan herkesin evine uğradık, yemekten sonra birer tur daha uğrayıp aldık. Sanırım ilk turda hazırlanmaları söylendi. Bir saatten fazla geçti köyde, bayıldım el kadar yerde habire tur atmaktan.

 

moğollar

Moğol çocuklar, Ölziit, Moğolistan fotoğrafları.

 

moğolistan ölziit

Ölziit, Moğolistan.

 

Bir ahşap barakanın üzerinde banka yazıyordu, karikatür gibi. Ölziit acaba ilçe olabilir mi diye şüphelendim, Moğolca sordum ilçe mi diye, öyleymiş meğer. Birkaç beton bina vardı, anlamalıydım zaten köy olmadığını, bende hata.

 

Yemek yediğimiz lokantada su tesisatı yok, böyle bir şey var. Beyaz çubuğu hafifçe yukarı itince çevresinde açılan boşluktan su geliyor.

 

moğolistan restoran

Moğolistan lokantasındaki ilginç musluk.

 

moğolistan yemekleri

Ölziit’te yediğim yemek elbette bol yağlı koyun etli. Moğol yemekleri.

 

Arazide tuvalet molası veriyoruz ama arkasına geçecek bir şey yok ki bozkırda, herkes 20 metre ileriye gidip açıkta hallediyor işini. DEL giymiş bir kız vardı, çömelip DEL’ini çadır olarak kullanarak yaptı. Genelde kadınlar aracın bir tarafına doğru biraz uzaklaşıyor, erkekler diğer tarafına.

 

moğolistan kımız

Moğolistan yolculuğunda kımız molası.

 

Moğolistan’da Yolculuk, Kelle Koltukta 

Bazen krater gibi minik göllere rastladık, geçemeyiz diye endişelendim, bir şekilde geçtik hepsinden, ayaklarımda ılık çamurlu suyu hissederek. Aksam olduğunda artık tilki ve sincaplar da bolca önümüzden geçmeye başladı. Dokuzuncu saatte güüüm diye bir çukura daldık, çıkamayız sandım çıktık, şöyle bir arkama baktım sadece benim değil Moğolların da beti benzi atmıştı, yolculuğun bundan sonrası daha az konuşmalı, daha ciddi, ve daha gümbürtülü geçti.

 

moğolistan seyahati

Moğolistan’da seyahat zorludur.

 

Bazen kayalar, bazen dik yokuşlar. Sonra küçük, bataklık gibi nehirlere rastlar olduk, şoför şöyle bir duruyor, nerden dalsak diye inceliyor, gözüne kestirdiği bir yerden dalıyor, ben sağa sola tutunuyorum, ayaklarım ıslanıyor.

 

moğolistan resimleri

Moğol bozkırında akşam çökerken.

 

Fotoğraflara bakıyorum da arazideki engebeleri, eğimleri, korkunçluğu hiç çekememişim, sadece en düzgün yerleri çekebilmişim. Gece çok acayipti, ne bir ışık, ne bir araç, cılız tekerlek izleri dışında insana dair hiç bir şey yoktu. Sürekli zıplıyoruz, dalıyoruz, çıkıyoruz, sürtüyoruz.

 

 

300 kilometrelik yol 13 saat surdu, gece 01:00’de Tsetserleg’in tek pansiyonuna kendimi attım, duş, temiz çarşaf, Türk malı yumuşak havlu, oh be.

 

Moğolistan yazılarımın devamı: Tsetserleg

Etiketler: , , , , , , , ,

“Moğolistan’da kelle koltukta yolculuk” için 53 yorum

 1. Can dedi ki:

  İyi akşamlar Alper Bey. Blogunuzu ilgiyle takip ediyorum gerçekten imrenilecek seyahatlere sahipsiniz. Geçmiş olduğunuz toprak yola dair öğrendiğim ilginç bir bilgi ise (belki biliyorsunuzdur) bu yola milenyum yolu denmekte imiş. Milenyuma yakışır göletlere sahip gibi görünüyor 🙂

  1. AlperMetin dedi ki:

   Teşekkürler Can Bey. Hayır böyle bir ifade duymamıştım.

 2. Yasin dedi ki:

  Hocam merhabalar, sene de kaç kez yurt dışına çıkıyorsunuz. ?

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba,
   Değişiyor. Yazın 1 ay kesintisiz yolculuk, yıl içinde birkaç kısa tatil.

 3. Hatice ergüven binarci dedi ki:

  Waaaavvv Moğolistan ayak basılması şart olan bir yer artık 🙂 en azından benim için.. Hiçbir hesabın tutmadığı saatin 🙂 hatta az sonrasının bile ne olucağını kestiremediğin bir yolculuk tam bana göre bu arada yolda kalmak çamura bulanmak cümleleri imrendim aslında hikayeyi sizin anlatım şekliniz belkide güzel kıldı

 4. Yavuz Gürkan dedi ki:

  Merhaba,

  Bir daha gidecek olursanız bana da haber verin. Ben de geleceğim.

 5. Merve Celik Demir dedi ki:

  Surekli inceden nuktedanliginiz var ama bu yazinizi okurken guldugum kadar diger hicbirinde gulmemustim 🙂 Yol cesitlerinin hali nedir buradan espri gibi gelse de orada bizzat yasayan biri olarak siz ne badireler atlatmissiniz, azminize hayran kaldim.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Moğolistan gerçeği 🙂
   Teşekkürler Merve Hanım.

 6. Metin dedi ki:

  Moğolistan gezisi macera dolu görünüyor. Gitmek çok zor olmasa da ülkede seyahat zorlu galiba.

 7. Emin Gümüş dedi ki:

  maceralı bir yolculuk, yazıların devamını bekliyorum teşekkürler…

  1. AlperMetin dedi ki:

   Moğolistan gezi notlarım devam edecek. Teşekkürler.

 8. Sami Ertaga dedi ki:

  Internette Kuzey Kore resimlerine bakarken tesadüfen yazılarınızı gördüm. Özellikle Moğolistan ve Kuzey Kore ilgimi çekti.
  Teşekkürler.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Teşekkürler Sami Bey. Moğolistan seyahat yazılarımı henüz tamamlayamadım, devamı gelecek.

 9. Selçuk Kabakcı dedi ki:

  Alper bey merhaba, şu anda saat 17.06 03.01.2015 öğlen 13.00 den itibaren ancak Kuzey Kore ve Moğolistan gezilerinizi bitirebildim. Soluksuz okudum, izledim, muhteşemdi. Diğer ülkeleride mutlaka izleyeceğim. Elinize, gözünüze, çabanıza sağlık, gitmiş kadar olduk sayenizde.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Gezi yazılarımı ve maceralarımı özenle okumanız çok sevindim Selçuk Bey, yorumunuz için teşekkürler. Yüreğinize sağlık.

 10. sevki dedi ki:

  Bir senedir kelle koltuktayız .Al şu kelleyi yerine de devam edelim 🙂

  1. AlperMetin dedi ki:

   İyi yolculuklar Şevki Bey. 🙂

 11. Ayça Doğa dedi ki:

  Özetle “Plan yapma plan tutmaz Moğolistan’da” diyorsunuz. 🙂

  1. AlperMetin dedi ki:

   Evet, eğer bağımsız gezerseniz Moğolistan gezi planı yapmaya zaman bakımından pek imkan vermiyor. 🙂

 12. Sibel Sancar dedi ki:

  Şu Moğolistan yazısından sonra diğer gezi yazılarınızı da okuyacağım anlaşıldı. Sağlıklı ve keyifli nice geziler dilerim, kutlarım sizi.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Çok teşekkürler Sibel Hanım. Hem Moğolistan’dan hem de diğer gezilerimden yeni yazılarım olacak. Saygılar.

 13. sırrı ege dedi ki:

  Alper Bey; Moğolistanı çok merak ediyordum. Yazılarınız bu merakımı kısmen giderdi. Sizin keşfetme azminize hayran oldum. Çok teşekkürler…

  1. AlperMetin dedi ki:

   Teşekkürler Sırrı Bey. Moğolistan gezi yazılarıma devam edeceğim.

 14. must dedi ki:

  alper bey tam hayalimde insansınız..yılalrdır hayalini kurduğum sibirya ve moğolistan gezisini bu yıl ağustosda inşallah gerçekleştiricem.ama moğolistandaki dukhalara(ren geyikli türkler) nasıl ulaşacağımı bir türlü çözemedim..bilginiz varsa,paylaşmanızı rica edicem..teşekkürler.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Teşekkürler Mustafa Bey. Dukha veya diğer adlarıyla Tsaatan adlı ren geyikleriyle iç içe yaşayan bu boyun olduğu yer Tsagaan Nuur için Ulan Bator’dan Murun’a uçakla gidip oradan 12 saatlik çoğu arazide geçen bir kara yolculuğuyla gitmeniz gerekiyor, çok fazla zıplamalı batmalı, zor bir yolculuk. Murun’dan kuzeydeki geniş coğrafyada artık dükkan, elektrik, internet, su tesisatı gibi şeyler yoktur. Yanınıza dayanıklı yiyecekler almanız gerekir. Ayrıca Murun’daki Sınır Koruma Bürosundan Tsagan Nuur tarafına geçebilmek için izin almanız gerekiyor. İkinci seçenek ise Ulan Bator’da Dukha bölgesine çalışan acentelerden biriyle anlaşıp 20 saatlik minibüs yolculuğu ile rehberli gitmek.

 15. Doğukan dedi ki:

  moğolistan gezinizin devamını paylaşırsanız sevinirim merakla bekliyorum 🙂

  1. AlperMetin dedi ki:

   İlginize teşekkürler Doğukan Bey, fırsat bulunca Moğolistan seyahatimin devamını yazacağım.

 16. Cem Sevil dedi ki:

  abi moğolistan bozkırları çok güzel yaa orada olsam kesin yuvarlanırdım 🙂

 17. oğuzhan çetinkaya dedi ki:

  selamun aleykum ağbey lütfen fecebook adresini verrmisin seninle bir şey konuşacağım

   1. Fılız dikmen dedi ki:

    Bende gitmek istiyorum.baska yer kalmadı macerayı seviyorum.devamini yazarsanız mutlu olurum.verdiginiz bilgiler harika tesekkurler

    1. AlperMetin dedi ki:

     Ben de Moğolistan yazılarıma ilginize teşekkür ederim. Ne zaman gitmeyi düşünüyorsunuz?

 18. PELIN dedi ki:

  Gormek istedigimiz yerlerden biri Orhun kitabeleriyle ilgili bir deneyiminiz var mi? Yaziniz super olmus bu arada mizahi uslubunuz cok guldurdu beni. Yolunuz acik olsun.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Evet Pelin Hanım, Orhun Kitabeleri’ne gittim ve ayrıntılı yazdım. Moğolistan yazılarımı beğenmenize sevindim, ilginize teşekkür ederim.

 19. barkın cennet dedi ki:

  Alper bey ülkede hırsızlık kapkaç olayı nasıl? yabancılara (türklere) bakışları nasıl? Yanlız giden için bu gibi şeyler sıkıntı olur mu? Ya da varsa bir tavsiyeniz sevinirim.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Moğolistan başkenti Ulan Batur’da yankesicilik yaygın. Kırsalda suç olmaz. Türklere bakışları ortalama, seven de gördüm, sevmeyen de. Son derece bakir ve ıssız bir ülke. Görmeye değer bence.

 20. ali özdaş dedi ki:

  ben arabamla 2-3 aylık orta asya-rusya çin uygur bölgesini kapsayan bir gezi düşünüyorum. yeşil pasaportlu ve emekli akademisyenim. yol arkadaşlığı yapacak vize problemleri olmayacak ya da kendi halledebilecek ingilizcesi iyi derecede olan bayan arkadaş arıyorum. eylül ekimde yolda olacağım kasımda döneceğim..ilgilenenler mesaj atarsa sevinirim. [email protected] hotmail.com

 21. Melike dedi ki:

  Gerçekten macera dolu bir ülke sizin sayenizde daha da fikir sahibi oldum.İlerde gitmeyi çok istiyorum.Özellikle bu bilgilerinizden sonra…

  1. AlperMetin dedi ki:

   Moğolistan benzersiz bir ülke, gitmenizi tavsiye ederim.

 22. Hamza KAYA dedi ki:

  Alper Bey merhaba. Moğolistan geziniz çok güzel geçmiş belli ki. Alper Bey bende yaşadığınız deneyimi yaşamak istiyorum, ama motorsikletle gitmeyi düşünüyorum. Moğolistan’da motorsiklet ile gezmek mümkün müdür? özellikle öğrenmek istediğim ne kadar mesafede yakıt istasyonu bulabilirim? ve yakıt ücretlerini merak edip bakabilme fırsatınız oldu mu?

  Teşekkür ederim.

  Hamza KAYA

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba Hamza Bey. Ben Moğolistan’da yerel minibüslerle gezdim, motosiklet deneyimim yok.

 23. hakan dedi ki:

  Selamlar. Ocagin 5 in de kismetse finlandiya dan Ulan Bator a gelecegim. Soguk cokta onemli degil de, duydugum kadariyla hava kirliligi baskentte hat safhadaymis.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba. Ulan Bator hava kirliliği indeksi kötü bir şehir. Kirliliğin kaynakları çölden gelen toz, çıplak yollar ve toprak yüzeyler, bitki örtüsünün zayıflığı, enerji santrali ve motorlu araçlar. Ama asıl sorun başkentteki 175.000 çadırda (ger) yakılan kömür sobaları, kışın hava kirliliğini zararlı düzeylere çıkarıyor. Yine de bu sizi seyahatinizden vazgeçirmesin. Kaç gün kalacaksınız? Bir maske almanızı tavsiye ederim.

 24. Erman dedi ki:

  Merhaba,
  Mogolistan a gitmeye karar verdik ve sorularim söyle-
  Mutlaka dil bilen birine ihtiyacimiz var mi?
  Görmeden gelmememiz gereken bir yer var mi?
  Güvenlik sebebi icin ne gibi önlemler gerekli?
  Tesekkürler.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba. Moğolistan’da gezmek için dil bilen birine ihtiyacınız yok, ben tek başıma gezdim. Gençler az veya çok İngilizce biliyor. Ülkede Türk tarihi açısından en önemli yer Orhun Yazıtları. Moğollar için de en önemli tarihi ve turistik yer, Orhun Abideleri için zaten gitmeniz gereken Karakurum. Moğolistan bakir doğasıyla benzersiz bir ülke. Mutlaka Gobi Çölü’nün bir kısmını veya kuzeyde seyahat edecekseniz ıssız bozkırları görmenizi tavsiye ederim. Başkent Ulan Batur’da yankesicilere dikkat etmeniz gerekiyor. Kırsalda ise vahşi doğanın gerektirdiği tedbirleri aldıktan sonra insanla ilgili bir güvenlik sorunu pek yok.

 25. Erman dedi ki:

  Tesekkürler. Mogolistan da dügün, festival veya göc mevsimi gibi zamanlari yazan bir site varmi bildiginiz. Mayis ayi icerisinde gitmeyi düsünüyoruz belki özel bir döneme denk geliyordur.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Site bilmiyorum ama Moğolistan’da mayıs ayında herhangi bir festival veya geleneksel etkinlik yok. 5 Mayıs Cengiz Han’ın torunu Kubilay Han’ın Moğol İmparatorluğu’nın beşinci Kağan’ı oluşunun yıl dönümü. Yak Festival için gittiğinizde Ulan Bator Chingeltei’deki State Department Store da denen Devlet Alışveriş Merkezi’ndeki Travel Mongolia standından bilgi alabilirsiniz. Sanırım bu yıl 25 Mayısta bir etkinlik yapacaklar ama festivali ben yazın diye biliyorum. Bir de 15 Mayıs Moğolistan Aile Günü’dür. Rica ederim.

 26. Cemil Ergün dedi ki:

  Merhaba Alper bey nasipse 26 agustosta kurban kampanyasi icin gitmeyi pilanliyordum yolculugunuz beni tedirginlestirdi almanyadan mogalistana hayirlisi olsun

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba. Mogolistan’a kurbanlik hayvan almak icin mi gitmeyi dusunuyorsunuz?

 27. Ramazan dedi ki:

  Normal otomobillerin gideceği yollar yok mu ülkeler arası ana yolu yok mu?

  1. AlperMetin dedi ki:

   Moğolistan’ın komşu ülkelerle kara sınır geçiş yolları var. Ülke içinde kara ulaşımının çoğu bahsettiğim şekilde yapılıyor, asfalt var ama az.

 28. Baki dedi ki:

  Bu ülkede güvenlik nasıl suları ve yemekleri biraz sıkıntılıymış galiba.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Moğolistan’da yolların çoğu asfalt değil, bu yolcu olarak size pek tehlike yaratmaz ama tek başınıza araba veya motosikletle seyahat edecekseniz bunu dikkatli planlamanız, yeterli malzeme taşımanız gerekiyor. Kent ve kasabalarda şişe su bulabilirsiniz. Başkent Ulan Bator’da yankesicilik var, dikkatli olmak gerek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sömestr Turları
Bu alana reklam verebilirsiniz.
Bu alana reklam verebilirsiniz.
    GEZDİĞİM ÜLKELER
   » Translation
Reklam Alanı
   » Etiketler


Copyright ©2012 Celebialper.com