Çelebi Alper

» Dünyanın En Soğuk Kenti

Dünyanın en soğuk kenti Yakutsk Rusya’nın uçsuz bucaksız Sibirya bölgesindeki Yakutistan Özerk Cumhuriyeti’nin başkenti. Çok geniş bir coğrafyadaki tek kent olan, tüm kaynaklara göre dünyanın en soğuk şehri Yakutsk, turistik bir yer olmasa da bu özelliğiyle dikkat çekici ve sıra dışı. Ben de dünyanın en soğuk ülkesi neresidir, Sibirya’da yaşam nasıldır diye merakımı yenemeyip biletimi aldım. Az gidilen yerlere gitmek bana heyecan veriyor.

 

dünyanın en soğuk şehri

Dünyanın en soğuk kenti

 

Yakutsk’a Nasıl Gidilir?

Dünyanın en soğuk kenti Yakutsk için en mantıklı seçenek Rus Havayolları Aeroflot ile Moskova aktarmalı uçuş. İstanbul’dan Moskova’ya Aeroflot veya THY ile gidip bu şehirlerden Yakutistan Havayolları (Yakutia Airlines, JSC Air Company Yakutia) veya Transaero Airlines ile gitmek de mümkün. Polar Airlines ise sadece Yakutistan içi seferler yapıyor. Ben biletimi Aeroflot’tan 515 Avroya aldım, yaklaşık 1.500TL. Mesafeye göre uygun bir fiyat. 600 Lirası tek kredi kartımda uzun süredir biriken mil puanımla, 900 Lirası ise avans mil ile oldu. 1 yıl sonra en fazla 400 Liralık puan birikse, bilet bana 500 Liraya mal olacak. Rusya vize istemiyor bu arada.

 

rusya haritasi

Sibirya haritası

 

İstanbul-Moskova-Yakutsk uçuşları, benim gibi aktarmada kısa beklemeli bir uçuş bulursanız toplam 14 saat sürüyor. Dünyanın en soğuk kenti Yakutsk’ta toprak 25 metre derine kadar buz tutmuş durumdadır. Size uçağın penceresinden buz pistte iniş ve kalkış videoları çekmeyi düşünmüştüm ama pencerenin hali bu. Bu arada kente tren yok, bozuk karayoluyla ise kış mevsiminde gitmek hiç akıl karı değil.

 

yakutsk uçak

Yakutsk uçağının penceresi

 

Yakutsk’ta havada genelde buz sisi (ice fog) olur. Seyahat kaynaklarında “Rus pilotlar Yakutsk’a inip kalkmakta pek cesur olsalar da bazen koşullar öyle kötü olur ki Rus pilotlar bile inmeyi deneyemez, en yakın kent Magadan’a inip bilgi, yemek, otel sağlamadan günlerce bırakırlar” yazıyor. Ben de “eh öyle olursa minibüse atlar Yakutsk’a giderim” diye düşündüm, sıkıntı yapmadım. Ne minibüsü? Dönüşte merak edip baktım, Magadan-Yakutsk arası 1985 kilometre ve arabayla 27 saatmiş! Rusya yolları buzdan ayrıca. Yakutsk havaalanındaki manzaraya bakınız.

 

yakutsk'a nasıl gidilir

Yakutsk Havaalanı

 

Yakutsk Havaalına’na sorunsuz indik, herkes çok soğuk hava nedeniyle hemen çantalarından kürklerini paltolarını çıkarıp harıl harıl giyinmeye koyuldu. Ben de öyle yapacaktım ama İstanbul’da çantam büyükçe olduğu için yanıma almama izin vermediler. Bu ihtimale karşı ayağımda kalın yün çorap ve ugg bot, bacağımda içlik ve kot, üzerimde termal içlik, kalın üstler ve kaban, omuz çantamda maske, eldiven ve kaşkol var, kabanım da kalın. Burası için kesinlikle yetersiz bir kıyafet ama yapacak bir şey yok, otele taksiyle gideceğim.

 

yakutsk ulaşım

Yakutsk uçağı

 

Dünyanın En Soğuk Kenti Yakutsk’a Varış

Couchsurfing üyesi Darina sağ olsun kendi isteğiyle sabahın köründe havaalanına geleceğini söyledi, beklemeye başladım. Dışarı şöyle bir bakıp heyecanlandım ama çıkmadım, “Sibiryalı gelene kadar sabret” dedim kendi kendime. Darina geldi, telefonla taksi çağırdı, dışarı çıktık ve şoku yedim, çok soğuk. 20 metre ileride bekleyen taksiye kadar yürüdük ve yola çıktık, araba sıcak. Taksi ücreti 200 Ruble (8 Lira), ben merak edip havaalanındaki taksicilere sormuştum az önce, 500 Ruble (20 Lira) istediler.

 

en soğuk kent

Dünyanın en soğuk kenti

 

Yer ayırttığım otele vardık, içeri zor atım kendimi. CS’den evi kalmaya uygun olan üye bulamadım, bulamayınca ucuz yerlerde kalırım ama bu kez dünyanın en soğuk kenti diye biraz pahalıca bir otelde yer ayırttım. Kredi kartımla ödemeyi yapıp eşyalarımı bırakmam ve sıkı giyinmem için odaya çıktık. Güzel bir oda, fakat banyonun kapısı açılmıyor, resepsiyonu arayım dedim ama telefon yok odada, inip söyledim, bir adam gelip tornavidayla açtı.

 

en soğuk şehir neresi

Dünyanın en soğuk şehri

 

Ardından İnternet’i kontrol ettim, çalışmıyor, aşağı inip söyledim, biraz uğraştılar, ben de uğraştım, yok. E-posta ile yer ayırtmadan önce “Wi-Fi’niz iyi çalışıyor mu?” diye sormuştum, evet demişlerdi. “Ben İnternet’iniz çalışıyor diye buraya geldim ama yok, bu durumda burada kalmak istemiyorum, lütfen paramı iade edin” dedim. Saat sabah yedi oldu bu arada, dokuzda çalışacağını söylediler ama buna inanmadığımı söyledim, neyse ki sorun çıkarmadan ama epey uğraşarak kartıma parayı iade ettiler.

 

 
Yukarı çıkıp durumu Darina’ya anlattım, “üzgünüm ama bana bir yer bulmamız gerekiyor” dedim, eşyamı alıp aşağı indik, yan taraftaki kafede kahvaltı ettik, telefonundan bağlanıp yer aradı, bir tane uygun fiyatlı pansiyon bulup aradı, yer varmış. Taksi çağırmasını söyledim ama “gerek yok, yakın” dedi, yürümeye başladık, 100 metre sonra çok üşüdüm, 150. metrede artık dayanamayacağımı söyledim, en yakın bankaya soktu beni sağ olsun. Gelmeden iletişim kurduğum Ludmila bana bir yer bulmuş, ama beğenmemiştim, onu aradım, zor durumda olduğumu anlattım, orayı aradı, yer varmış. Darina’ya söyledim, taksi çağırdı, taksici 3 dakika sonra kapıda olacağını söyledi, 3 dakika bekleyip kapıya çıktık ama araba yok, 2 dakika geç geldi, çok zor geçti o 2 dakika, sürekli hareket ettim donmamak için.

 

dünyanın en soğuk şehri yakutsk

Dünyanın en soğuk şehri

 

Kent merkezindeki bir avludan girilen pansiyonun olduğu apartmana vardık, 3 kapıdan binaya girdik, tipik bir Rus apartmanı, dökülüyor. Merdiven ve koridorlar taştan, parmaklık ve duvarlar boyasız. Giriş katın zemini buz kaplı, tutunarak yürüdüm. Arkadaşlarımın evlerinin olduğu apartmanların da giriş katlarının zeminleri buz tutmuş durumda.

 

 
Pansiyon 4 odalı bir daire, dandik bir yer. Tuvaletinde lavabo yok, çıkınca el yıkamaya banyoya gidiliyor, orada da lavabo yok, küvette el yıkanıyor. Odalar basit ve vasat, dolaplı oda 1700 Ruble (65TL), dolapsız ve küçük olan 1200 Ruble (45TL), dolapsızı seçtim. Eski ve büyük bir yatak, TV sehpası ve küçük televizyon, 1 sandalye ve duvarda askılar var, yer at kılı halı kaplı. Çabucak yerleştim ve giyindim.

 

dünyanın en soğuk yeri

Dünyanın en soğuk bölgesi

 

Dünyanın en soğuk kenti Yakutsk için kıyafetim şöyle; ayağımda ithal kalın termal çorap, üzerine kalın yün dede çorabı, içi tüylü ugg çizme ve üzerine kaymayı önleyen ayakkabı zinciri. Bacağımda kaliteli ithal termal içlik, üzerine Beyoğlu Terkos Pasajı’ndan 5 Liraya aldığım örümcek adam desenli içlik, üzerine polarlı sağlam bir kar pantolonu. Üzerimde ithal kaliteli termal içlik, üzerine pamuklu bir uzunkollu, üzerine ithal polar mont ve kalın kaban. Başımda balaklava maske ve kapşon. Elimde ince termal eldiven, üzerine biraz daha kalınca ithal termal eldiven, en dışta 5 Liralık çakma kayak eldiveni. Yazarken yoruldum, siz giyinip soyunmayı düşünün artık.

 

en soğuk şehir

Dünyanın en soğuk şehri

 

Dünyanın En Soğuk Kenti Yakutsk Hava Durumu ve İklimi

Yakutsk’da sıcaklık kışın ortalama -42, yazın +19 derece. Kaydedilmiş en düşük sıcaklık -64.4, en yüksek +36 derece. Bu da 100 derecelik bir aralık demek ki bu durum hayatı daha da zorlaştırıyor. Örneğin İstanbul’da ortalama en yüksek ve en düşük sıcaklık aralığı 30 derece, rekorları da katarsak 50 derece.

 

 
Wikitravel Yakutsk için dünyanın en soğuk kenti olduğunu belirttikten sonra uyarıyor: “Kentteki en büyük tehlike şüphesiz ki aşırı Sibirya soğuğu; sizi hızla öldürebilir, dikkat etseniz bile burnunuzu ve ayak parmaklarınızı kaybedebilirsiniz. Ne giysiniz varsa giyin, 10 dakikadan fazla açıkta kalmayın. Yürürken çok çabuk yorulacaksınız. Her yere kapıdan kapıya taksiyle gidin, yürümekten kaçının.”

 

 

Dünyanın en soğuk kenti Yakutsk iklimi altkutup (subarctic) olarak adlandırılıyor, kışlar uzun ve aşırı soğuk, yazlar ılık ve kısa. Toprağı sürekli donuk (permafrost) olan bölgelerdeki en büyük yerleşim yeri. Binalar uzun beton kazıklar üzerine inşa ediliyor. Yakutistan zorlu bir coğrafyada.

 

en soğuk kent yakutsk

Dünyanın en soğuk kenti Yakutsk

 

Dünyanın en soğuk şehri Yakutsk’ta mezar kazmak üç gün sürüyor. Mezar yerinde kömür yakılıyor, birkaç saat sonra ateş kenara itilip eriyen toprak 10-15cm kazılabiliyor, ardından açılan bu yerde tekrar kömür yakılıyor, birkaç saat sonra tekrar kenara itilip biraz daha kazılıyor, 2 metre derine erişene kadar tekrar tekrar bu işlem yapılıyor.

 

 

Sibirya’da her gördüğünüz banka oturulmaz.

 

dünyanın en soğuk ülkesi

Dünyanın en soğuk ülkesi Yakutistan

 

Sibirya’dan sevgiler. Love from Siberia. İstediğim kadar giyineyim, o kirpikler ve burun içi donuyor.

 

dünyanın en soğuk şehri yakutsk

Dünyanın en soğuk kenti Yakutsk

 

Yakut efsanesine göre Tanrı dünyayı yarattıktan sonra uçarak her bölgeye doğal zenginliklerin bir kısmını dağıtmaktadır, ama Yakutistan’a gelince elleri donar ve her şeyi düşürür. O yüzden periyodik element tablosundakilerin hepsi bu ülkede bulunur. Herkese birer nehir ve göl düşer.

 

dünyanın en soğuk kenti

Dünyanın en soğuk kenti Yakutsk

 

Dünyanın en soğuk kenti Yakutsk’da her yerde böyle buzdan heykeller var, sıkıntı yok, erimezler. Bilgi: Burada okullar sadece – 55 derecenin altında tatil oluyor. Bizim bunu Türkiye‘de hayal etmemiz bile zor. Şu anda İstanbul ve İzmit’te +3 derece ve okullar tatil.

 

dünyanın en soğuk kenti

Dünyanın en soğuk şehri

 

Sibirya beni bağrına bastı. Dünyanın en soğuk kentinde heykeller bile beni koruyor. Hello from the coldest city on Earth, Yakutsk.

 

coldest city on earth

The coldest city on Earth

 

Dünyanın En Soğuk Şehrinde Yaşam

Dünyanın en soğuk kenti Yakutsk’ta doğalgaz faturası ne kadar geliyor diye çok sorulduğu için arkadaşımdan öğrendim. Büyük (3+1) bir daireye 4000 Ruble=140TL geliyormuş. Fotoğraf odamın penceresinden görünüm ve bizim mahallenin doğalgaz yakım merkezi. Öyle her binada ayrı ateş yanmıyor, her mahallede doğalgaz yakım merkezi var, sıcak su borularla binalara dağıtılıyor. Bizde her binada ayrı ateşten her daireye ayrı sisteme geçildi. Bizde doğalgaz bol tabii, Rusya yoksulluktan böyle yapıyor.

 

en soğuk ülkede nasıl ısınılır

Dünyanın en soğuk ülkesinde ısıtma sistemi

 

Burada hemen herkesin geyik kürkü çizmesi var, kadınlarınki böyle süslü. Dünyanın en soğuk kentinde yaşam topuklu çizme, klasik bot, ayakkabı ile mümkün değil. Soğuk ülkede yaşamak kolay değil, dünyanın en soğuk ülkesi Yakutistan.

 

aşırı soğukta ne giyilir

Aşırı soğuk havada ne giyilir?

 

Dünyanın en soğuk kenti Yakutsk bugün bana sürpriz yaptı, sıcaklık normalin üzerine, – 30’a çıktı, habire geziyorum. Burası Türkiye’den 7 saat ileride, hava saat dörtte kararmaya başlıyor.

 

yakustk

Yakutsk, Yakutistan

 

Ama Yakutsk dünyanın en soğuk kenti, kışın hava sıcaklığı eksi 35-64 derece arasında seyrediyor. İlk gün hava sıcaklığı -37 idi, ki burada iyi bir hava durumu.

 

en soğuk ülke

En soğuk ülke Yakutistan

 

En soğuk ülkede ilk gece dışarı çıkışımın videosu.

 

 
Sibirya’da fotoğraf çekerken telefonumun ne zaman donacağını sonunda keşfettim. “Düşük ısı nedeniyle flaş kullanılamıyor” uyarısını verdiğinde eve koşuyorum. Her türlü elektronik cihaz dünyanın en soğuk şehri Yakutsk’da dışarıda bir veya birkaç dakikada donuyor.

 

sibirya kızları

Sibiryalı arkadaşım Kiya

 

Dünyanın en soğuk kenti Yakutsk’ta arkadaşlarımın evine gittim. Balkon kapalı olduğu halde derin dondurucu işlevi görüyor. Balkondan donmuş bir balık aldık, donuk şekilde dilimlediler ve çiğ balık yedik. Arkadaş hatırına çiğ balık yedim. Yediklerim sayfamda.

 

 

Yakutsk’ta otomobiller çalışmadığı zamanlarda ısıtmalı kapalı garajlarda tutuluyor. Isıtmalı garajı olmayanların arabaları aşağıdaki gibi yaza kadar donmuş durumda bekliyor veya özel tekniklerle çalıştırılabiliyor. Çalıştırmak çok zor olduğu sahipleri arabaların motorlarını durdurmuyor, otoparklarda ve yollarda çalışır durumda uzun süre bırakılmış çok araba gördüm.

 

soğukta araba nasıl çalışır

Soğuk havada araba

 

Bir Sibirya klasiği.

 

soğuk ülkelerde araba

Soğuk ülkede araba

 

Ve işte soğuk havada donan sıcak su deneyi. Arkadaşımın balkonundan aşağı sıcak suyu dökünce havada donup buz zerreleri haline geldi!

 

 

Sibirya’da dondurma gördüm!

 

soğuk ülkede dondurma

Sibirya’da dondurma

 

Sibirya’da kürklü arkadaşlarım.

 

sibirya kıyafetleri

Sibirya’da ne giyilir?

 

Sibirya’da çocuklar çok sevimli.

 

sibirya'da insanlar

Sibiryalı çocuk

 

Yakutistan’ın soğuk iklimi tarıma elverişli olmadığı için sebze ve meyveler dışarıdan geliyor ve pahalı.

 

soğuk ülkelerde sebze meyve

Soğuk iklimde sebzeler

 

Yakutsk şehri Lena Nehri’nin kenarında kurulmuş olup, nehir yılın birkaç ayı dışında donar ve üzerinde yürünebilir, arabayla gidilebilir. Donmuş nehirde yürüdüm.

 

sibirya donmuş nehir

Donmuş nehir

 

Yakutsk kentini 1632 yılında kuran Yenisey Kazakı Pyotr Beketov heykeli ve arkasındaki anıt.

 

kazak türkleri yakutistan

Kazak Türkleri

 

Dünyanın en soğuk ülkesinde millet kayıp düşerek kafasını gözünü yarmasın diye her binanın girişinde böyle ev halıları var. Yurdumun yapay çim halı üreticisi için büyük pazar var burada.

 

buzda kaymamak için

Buz zeminde kaymamak için halı

 

Yakutsk Pazarında Donmuş Balıklar

Yakutsk açık pazarında satılan her şey soğuktan donmuştur, bayatlamaz.

 

coldest city on earth

Coldest city in the world

 

Bu pazarda satış yapan insanlar çok sıkı giyinmek zorunda.

 

dünyanın en soğuk ülkeleri

Dünyanın en soğuk ülkesi

 

Sibirya’da donmuş satılan balıklar donmuş halde ve çiğ yenir.

 

donmuş balıklar

Sibirya’da donmuş balıklar

 

Arkadaşım Darina vejetaryen olduğu için çoğunluk gibi kürk giymiyor.

 

siberia

Sibirya

 

çiğ balık nasıl yenir

Çiğ balık

 

Dünyanın En Soğuk Şehri ve Buzdan Saray

Yakut arkadaşlarım Darina ve Ayaan ile buzdan saraya gittik. Kentin biraz dışında dev bir buzdan dünya kurmuşlar, sayısız tünel, koridor, heykel, dekor var buz müzesi içerisinde.

 

buz saray

Buzdan saray

 

Buzdan şatoda buz tahtımda oturuyorum.

 

buz şato

Buzdan şato

 

Buzdan bara da gittik, her şey buzdan, bardaklar bile.

 

buz bar

Buzdan bar

 

Arkadaşlara “bekarlık zor, yatağım buz gibi soğuk” deyince “e buzdan yatakta yatma o zaman” dediler, sanırım haklılar. Buzdan saray içinde yatak da buzdan.

 

buz gibi yatak

Soğuk yatak

 

Buzdan sarayda Noel Baba oldum.

 

buz saray noel baba

Buzdan sarayda Noel Baba

 

Dünyanın en soğuk kenti Yakutsk havası böyle işte. Aşağıda diğer Sibirya yazılarım var.

Etiketler: , , , , , , , ,
Bu yazı yapılan yorumlar:
 1. Yazan: Çağdaş ASAN (19 Şubat 2015 - 22:38)

  Müthiş bir deneyim olmuş belli. İyi ki gitmişsin 🙂

 2. Yazan: Gülay gürel (19 Şubat 2015 - 22:40)

  Yakutsk yazınızı keyifle okudum,elinize sağlık.

 3. Yazan: AlperMetin (20 Şubat 2015 - 12:14)

  Teşekkürler Çağdaş Bey ve Güler Hanım.

 4. Yazan: Ayça Doğa (19 Şubat 2015 - 22:48)

  Kaydedilmiş en düşük sıcaklık -64 derece! Dile kolay! Türkiye ile kıyaslanamaz bile! Yakutistan’a varmadan “ben soğuk gördüm” diyene inanmam bundan gayrı.
  Yine fevkalade bir yazı! Anlattığınız Yakut efsanesine, ifadelerinizdeki mizah gücüne, ustaca yaptığınız ironiye, aksiyon dolu yerleşmenize bayıldım! Ve açıkçası ben de üzerinize neler giydiğinizi okurken yoruldum. Donmuş nehirde yürüdüğünüzü okurken “benim içim üşüdü” desem abartmış olmam. Darina’yı da takdir ettim doğrusu. Yakutsk’ta hayat onun için diğer insanlara göre çok daha zor olmasına rağmen iklimin sert, sebzelerin pahalı olması gibi baskılar onu yıldıramıyor.
  Dilleri, edebiyatları, inançları, hayat tarzları açısından yabancı Türkologların daima ilgi odağı olmuş Saha/Yakut Türkleri ve erken bir tarihte ana Türkçeden ayrıldığı ve coğrafya olarak da uzakta kaldığı için genel Türkçeden çok uzaklaşan Saha/Yakut Türkçesi hakkında Türkiye Türkü Türkologlarının da aşırı soğuklarla ilgili söylenenleri kulak arkası edip, atın ölümü arpadan olsun deyip gitmesi ve çalışmalarını sürdürmesi gerek değil mi? 🙂

 5. Yazan: AlperMetin (20 Şubat 2015 - 12:32)

  Yakutsk yazımı özenle okuduğunuza sevindim. Malum dünyanın en soğuk şehri, dışarı çıkmak başlı başına bir iş, giy giy bitmiyor. Darina için hem giysi, hem de et yoğun beslenilen bir yer olması bakımından hayat zor, ama duyarlı insanlar bunlarla başa çıkabiliyor.
  Bence de Saha (Yakut) Türkleri ilgiyi hak ediyor. Benim bildiğim Türkiye’de ciddi araştırmalar yapan bir avuç akademisyen var. Ben gittim ölmedim. 🙂

 6. Yazan: barış (20 Şubat 2015 - 01:39)

  İdolümsün Çelebi Alper

 7. Yazan: AlperMetin (20 Şubat 2015 - 12:33)

  Çok teşekkürler Barış.

 8. Yazan: MURAT YALÇIN (20 Şubat 2015 - 09:30)

  merhaba alper bey mil biriktirme açısından en avantajlı kredi kartı hangisi?

 9. Yazan: AlperMetin (20 Şubat 2015 - 12:35)

  Merhaba Murat Bey,
  Bende bir tane kredi kartı var, diğerlerini bilmiyorum. Ama en avantajlının İş Bankası Maximiles kartı olmadığını çok kredi kartı kullanan arkadaşlarımdan biliyorum.

 10. Yazan: Ömer Özgür (20 Şubat 2015 - 13:48)

  Her şey iyi güzel de başkentimiz ne ara Angora oldu? 🙂

 11. Yazan: AlperMetin (20 Şubat 2015 - 16:06)

  Haritadaki gizli mesaj o bana “çok soğuk orada, yün giy” diyor. 🙂
  Yakutsk’da ölmek zor, toprak 25 metre derine kadar buz.

 12. Yazan: Ayça Doğa (20 Şubat 2015 - 15:51)

  Her yazınızı özenle okuduğuma emin olabilirsiniz. Bizler evlerimizde doğalgaz faturasından tasarruf edebilmek için sıkı giyinirken Yakutsk’ta özellikle de sokakta dolaşılacaksa kat kat giyinmek kadar normal bir şey olamaz.
  Evet, doğru biliyorsunuz. Türkiye’de Saha/Yakut Türkleri ile ilgili ciddi çalışmalar yürüten çok az akademisyen var ve bu çalışmalar çeşitli sebeplerle sınırlı sayıda kalmıştır. Hangi sebepler olduğunu ben de bilmiyorum esasen, aşırı soğuklar benim kurgum. 🙂
  Siz ölmeyin zaten hele Sibirya’da asla! “İnsan için en acı şey gurbette ölmektir” demiş eskiler. Muhtemelen bunu Yakutistan’da iken söylemişler. Heyhat! O ne mezar kazmak öyle? 🙂

 13. Yazan: Ayça Doğa (20 Şubat 2015 - 16:32)

  Angora yünü… 🙂 Ankara tavşanlarından elde ediliyormuş. Ankara’ya da eskiden Angora deniliyormuş. Klasik Yunanca ‘Anküra’ olarak telaffuz edilen şehrin adı Türklerin Anadolu’ya gelmesinden sonra Ankara olarak değişime uğramış, Batı dillerine de Angora olarak geçmiş. Haritayı hazırlayanlar da bundan mütevellit Angora yazmış olabilirler.

 14. Yazan: AlperMetin (20 Şubat 2015 - 17:39)

  Mesaj işte bana o, “yün giy” 🙂

 15. Yazan: Ömer Özgür (20 Şubat 2015 - 18:15)

  Anladım Alper Bey 🙂 Teşekkürler size de Ayça Hanım’a da.

 16. Yazan: AlperMetin (20 Şubat 2015 - 18:34)

  Benden de sizlere ve ilginize teşekkürler.

 17. Yazan: Ayça Doğa (20 Şubat 2015 - 19:10)

  Rica ederim Ömer Bey, Alper Bey. Bir konuda bir parça bilgim varsa hem insaniyet, hem meslek icabı suskun kalmayı sevmem ve güzel bir şey ortaya konmuşsa ne ilgimi ne beğenimi esirgemem.

 18. Yazan: Arif Hüküm (20 Şubat 2015 - 20:45)

  Sıcacık evimizde harika bir gezi okuduk sayenizde.
  Bizede aktardığınız için teşekkür ederim.

 19. Yazan: AlperMetin (20 Şubat 2015 - 22:07)

  Dünyanın en soğuk kenti Yakutsk yazımı okuyup yorum yazdığınız için teşekkür ederim Arif Bey. Sibirya’dan yazmaya devam edeceğim.

 20. Yazan: ERKAN (20 Şubat 2015 - 23:53)

  Yazılarınızı hiç bitmesin tadında okuyor ve keyif alıyoruz. Okurken sanki sizinleyiz. Alper bey benim merak ettiğim yakut Türkleri Alper Tunga destanı biliyorlar mı? Çünkü tv ye her çıkan bundan bahsediyor ama hakkında konuşulan halkın gerçekten bundan haberi var mı merak ediyorum! Şimdiden teşekkürler ederim. Kolay gelsin.

 21. Yazan: AlperMetin (21 Şubat 2015 - 13:46)

  Yakutsk yazılarımı okuduğunuz için teşekkürler Erkan Bey. Hayır, Yakut (Saha) Türkleri bu destandan habersiz. Hem oralı arkadaşıma, hem de Türk kültürüyle özel olarak ilgili üniversite hocasına sordum, duymamışlar. Rica ederim.

 22. Yazan: shemellon (21 Şubat 2015 - 10:34)

  Her şey iyi güzelde. Şu yazı içinde gereksiz yere zilykn kez
  “Dünyanın en soğuk kenti Yakutsk” kullanmasaydınız. Daha bir keyifli okuyacaktım☺

 23. Yazan: AlperMetin (21 Şubat 2015 - 13:51)

  Bu tekrarlama benim de hoşlanmadığım bir şey ama ne yazık ki Google ve diğer arama motorları bunu istiyor. O kadar tekrarlamasaydım sadece benim çevrem yazıdan haberdar olacak, siz veya diğer binlerce kişinin haberi olmayacaktı. Arama motorları yazıdaki ana hedef ifadenin, toplam sözcük sayısının %1 ila %4.5’i oranında tekrarlanmasını istiyor, ben sadece %1 oranında tekrarladım. Yazılarımın daha çok kişiye ulaşması için bir kısmında bu tekrarlamayı yapıyorum. Arama motorları daha akıllı algoritmalar geliştirebilirse ben de bu saçma kuralı uygulamam. İlginize teşekkürler.

 24. Yazan: mustafa (21 Şubat 2015 - 11:25)

  Alper bey yazılarınızı çok büyük bir keyifle okuyorum.size bir sorum olacak.şimdiye kadar dört ülkeye gittim ama hep birileriyle beraber.bundan sonra yalnız gitmek istiyorum.özellikle güvenlik açısından problem olmayacak,vizesiz ülkeleri yazabilirseniz memnun olurum.

 25. Yazan: AlperMetin (21 Şubat 2015 - 13:55)

  Mustafa Bey bu konuda şu yazım size yardımcı olur:
  http://www.celebialper.com/cesitli/ucuz-gezi-bilgileri.html
  Vize bilgileri:
  http://www.celebialper.com/cesitli/turk-vatandaslarinin-ulkelere-ve-pasaportlara-gore-vize-gereksinimleri.html
  Yurt dışında güvenlik ve diğer konular:
  http://www.celebialper.com/cesitli/yurt-disi-seyahatlerde-esyalar-guvenlik-pasaport-bilet-para-telefon.html
  Sorularınız olursa ilgili yazılarımın altına yazın, yanıtlarım.

 26. Yazan: Ferhat Yaman (22 Şubat 2015 - 19:47)

  Vallahi tebrikler Alper Bey..Seyahat aşkı dedikleri bu olsa gerek..Tercihinizi onaylamasam da, cesaret ve azminizi takdir ettim..

 27. Yazan: AlperMetin (22 Şubat 2015 - 20:11)

  Teşekkürler Ferhat Bey. Dünyanın en soğuk ülkesi hakkında daha yazacağım.

 28. Yazan: melike kutlay cengiz (23 Şubat 2015 - 22:24)

  Müthiş bir deneyim paylaşmışsınız, zevkle okudum! Bir ara üşüyüp kendime sıcak çay koydum, daha da keyiflendim. Çok da bilgilendim. Cesaretinizden ötürü sizi tebrik ederim, paylaşımlarınızın devamını dilerim.

 29. Yazan: AlperMetin (23 Şubat 2015 - 22:44)

  Teşekkürler Melike Hanım, Sibirya’da gezmek sıra dışı, iyi ki gittim. Nice yollara.

 30. Yazan: tuğçe can (27 Şubat 2015 - 21:40)

  sizin bu cesaretinize hayranım Alper Bey, böylesine zorlu bir yere gitmek nerden gelmiş aklınıza..yeni paylaşımlarınızı merakla bekliyorum

 31. Yazan: AlperMetin (27 Şubat 2015 - 21:46)

  Çok teşekkürler Tuğçe Hanım. Aslında güneylere bilet bakıyordum, bir anda aklına dünyanın en soğuk kenti neresi diye düştü, baktım Yakutsk imiş, hop aldım bir bilet.:) Yeni yazılarım çok yakında gelecek.

 32. Yazan: şennur şensoy akbulut (5 Mart 2015 - 09:54)

  Alper Bey, Yakutsk maceranız harika. üşüdüm, eğlendim. bu arada blogunuzu yeni keşfeden biri olarak, süpersiniz diyorum. iyi gezmeler..

 33. Yazan: AlperMetin (5 Mart 2015 - 10:36)

  Teşekkürler Şennur Hanım. Daha çok gezecek ve yazacağım. Size de iyi gezmeler.

 34. Yazan: Gözde U (12 Mart 2015 - 23:57)

  Çok merak ettim, vejetaryen arkadaşınız orada ne yiyebiliyor? Sebze meyve mümkün değildir o hava koşullarında, etten başka seçenek yok gibi.

 35. Yazan: AlperMetin (13 Mart 2015 - 17:29)

  Sibirya’nın en soğuk bölgesi, haklısınız, tarım yok. Dışarıdan gelen sebze-meyveler var.

 36. Yazan: vedoo (13 Mart 2015 - 10:20)

  Yazınızı facebookdaki sayfanızdan takip ediyordum birkez daha okuma istegi duydum çok güzel bi gezi teşekkürler

 37. Yazan: AlperMetin (13 Mart 2015 - 17:30)

  İlginize teşekkürler Vedat Bey.

 38. Yazan: Alperen (24 Mayıs 2015 - 23:20)

  Çok güzel bir deneyim olmuş

 39. Yazan: AlperMetin (24 Mayıs 2015 - 23:22)

  Teşekkürler.

 40. Yazan: Cem Sevil (5 Haziran 2015 - 12:10)

  Benim en büyük hayalim rusyada yaşamak acaba rusyayı öneriyormusunuz

 41. Yazan: AlperMetin (5 Haziran 2015 - 13:41)

  Bu sizin ne istediğinize bağlı. Rusya dünyanın en büyük ülkesi, muazzam doğası, kentleri, kaynakları, kültürü ve tarihi var. Rahat bir yaşam sağlayacak iş bulursanız neden olmasın.

 42. Yazan: Cem Sevil (23 Haziran 2015 - 02:31)

  Birde sağlık lisesi okuduğum için olabilir …

 43. Yazan: AlperMetin (23 Haziran 2015 - 08:42)

  Rusya’da çalışma koşullarını ve sizin mesleğiniz için iş olanaklarını araştırmanızı öneririm.

 44. Yazan: Erhan can (6 Eylül 2015 - 23:38)

  Alper bey çok teşekkür ederim bilgilendirici merak uyandırıcı bir yazı olmuş. Yalnız kaybolduğunuz zaman biraz güldüm. Düşünsenize o saatte kimin kapısını çalacaktınız. Rusya,Kazakistan,Özbekistan hakkında daha daha makaleler bekliyoruz. Saygılar.

 45. Yazan: AlperMetin (7 Eylül 2015 - 10:29)

  Ben de okuduğunuz için teşekkür ederim. Birkaç dakika sonra evi bulamasaydım arkadaşımı arayıp beni kurtarmasını isteyecektim, dünyanın en soğuk şehri ne de olsa, Sibirya’da dışarıda fazla kalınamıyor. İlginize teşekkürler.

 46. Yazan: Selen (30 Aralık 2015 - 23:04)

  Alper bey İngilizce sunum ödevim için yakutsk kentini seçmiştim, blogunuzdan gerek resim gerek bilgi olarak çok yaralandım hakkınızı helal edin 😀 Yalnız sizin fotoğrafları kullanınca sizi de tanıttım bir güzel sınıfa

 47. Yazan: AlperMetin (31 Aralık 2015 - 01:09)

  Buna çok memnun oldum Selen, hem Yakutsk yazılarımın işe yaramasına, hem de beni ve blogumu arkadaşlarına tanıtmana. Teşekkürler. 🙂 Nerede oldu bu sunum?

 48. Yazan: Sinan yagmur (6 Mart 2016 - 16:10)

  Türkiye’de sözde soğuktan titremek bize haramdır bundan böyle.Alper bey bu delice ama bir o kadar da tutkulu merakınızı gerçekleştirdiğiniz için sizin adınıza sevindim. Bizim dinimizde tesadüf yoktur ,tevafuk vardır. Yani bu sıradışı anınızı okumam benim hayatım açısından anlamlı bir ilişkiye delalet ediyor. Sayenizde bir nebze de olsa maceranızı tüm okurlar olarak tatdık. Entelektüel ve diksyonlu birinin ağzından da didaktik ve keyifli bir paylaşım olmuş. Esen kalın Alper bey. Yolunuz açık ve ferah olsun.

 49. Yazan: AlperMetin (6 Mart 2016 - 16:22)

  Dünyanın en soğuk şehrine yaptığım seyahat yaşamın ne kadar zorlu koşullarda olabileceğini anlamamı sağladı Sinan Bey, anlamlı bulmanıza ve blog yazılarıma ilginize sevindim. Çok teşekkür ederim, esenlikler dilerim.

 50. Yazan: selen (18 Mart 2016 - 22:08)

  Eskişehir Anadolu Üniversitesi’nde Alper bey, buradan sevgiler 🙂

 51. Yazan: AlperMetin (20 Mart 2016 - 15:01)

  10 Nisan’da seyahatlerimi anlatmam için sizin üniversiteye davetliyim, beklerim. 🙂

 52. Yazan: selen (20 Mart 2016 - 15:55)

  Evet internette etkinlik duyurusuna rastladım, kısmetse gelmeyi düşünüyorum inşallah. 🙂

 53. Yazan: AlperMetin (20 Mart 2016 - 17:54)

  Anlaştık.

 54. Yazan: Sami Ertaga (14 Ağustos 2016 - 19:05)

  En çok gitmek istediğim yerlerden biri de Yakutsk şehri. Yakutistan da sanırım dünyanını en ilginç ve kapalı yerlerinden biri, ya da bize uzak olduğu için öyle sanıyoruz.
  Wikitravel biraz abartmış sanırım çünkü insanlar caddelerde rahatça geziyor. On dakikadan fazla dışarıda kalmayın uyarısı bana pek mantıklı gelmedi.

 55. Yazan: AlperMetin (15 Ağustos 2016 - 14:12)

  Yakutsk’a gittiğim için mutluyum. İnsanlar geziyor ama dışarıda fazla kalınamıyor, uyarı doğru.

 56. Yazan: Burak (17 Ağustos 2016 - 10:46)

  Keyifle okudum teşekkürler…

 57. Yazan: AlperMetin (17 Ağustos 2016 - 11:05)

  Dünyanın en soğuk şehrinde olmak sıra dışı bir deneyimdi. Ben de yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim.

 58. Yazan: Kadir (7 Eylül 2016 - 11:28)

  İçime ateş düşürdünüz bir çok blog takip ediyorum ; ilk sizinle tanışmıştım bu ayrı bir mesele ; bu yazınızı üçüncü kez okuyorum tekrar tekrar 🙂 tek kelime ile harika ; Bende Asya sevdası var yakın zaman da bir yerlerde olacağım inanıyorum 🙂 mezarlıkta bulmassam kendimi 🙂 çok teşkkürler bilgi için. Aslında bir sorumda var malum vize var artık yakutsk özerk bir cumhuriyet rus vizesi lazım değil mi yada oraya inince oradan alabilirmiyiz

 59. Yazan: AlperMetin (9 Eylül 2016 - 13:41)

  Seyahat blog yazılarıma ilginize çok teşekkür ederim. Yakutistan özerk bir cumhuriyet ama Rusya’ya bağlı, Rus vizesi almanız gerekiyor. Hayır havalimanında alamazsınız, Türkiye’deki elçilik veya konsolosluktan alınabiliyor. Yolunuz açık olsun.

 60. Yazan: Melike (20 Ekim 2016 - 16:16)

  Yazılarınızı zevkle okuyorum gerçekten çok güzel ve enteresan bilgiler var burada ilginç gördüğüm şey bu kadar soğuk bir ülkede nasıl dondurma yiyebiliyorlar?

 61. Yazan: AlperMetin (20 Ekim 2016 - 16:19)

  Dünyanın en soğuk ülkesinde dondurma görmek beni de şaşırttı. Tek bir yerde gördüm. Sıcak, kapalı ortamda yiyorlar. Ben olsam hiç canım çekmezdi ama. 🙂

 62. Yazan: Melike (20 Ekim 2016 - 17:56)

  Sıcak ve kapalı ortamda yeseler de çok soğuk psikolojisiyle ben de yiyemezdim .Onlar bu yaşantıya alışmışlar ama

 63. Yazan: AlperMetin (20 Ekim 2016 - 19:22)

  Evet, yapacak bir şeyleri yok, dünyanın en soğuk kentinde yaşam devam etmek zorunda.

 64. Yazan: yunuss (21 Aralık 2016 - 17:27)

  alper abi diyecegim benden buyuksunuz ve resmi konusmalari hic sevmem kb . bir sonraki gezinize benide goturun . tek gidemiyorum dil sıkıntım var . okudugum en guzel ve samimi gezi yazilarindan birisi . cok tesekkurler .

 65. Yazan: AlperMetin (22 Aralık 2016 - 15:28)

  Merhaba Yunus. Sibirya yazımı beğenmene sevindim. Ben tek başıma seyahat ediyorum. Sen nerelere gitmek istiyorsun?

 66. Yazan: yunus (16 Ocak 2017 - 18:43)

  iskandinavya ülkelerine gitmek istiyorum özellikle Norveç . Üzüldüm yalnız gezmenize kısmet değilmiş. yeni gezi yazılarınızı bekliyorum. Sağlıcakla kalın.

 67. Yazan: AlperMetin (16 Ocak 2017 - 22:05)

  Teşekkürler Yunus Bey.

 68. Yazan: farukonat (27 Ocak 2017 - 15:05)

  çok güzel anlatmışsın beya

 69. Yazan: Dogukan Koc (28 Ocak 2017 - 16:54)

  Yakutsk şehrinin daha kuzeyinde yaşam yokmu? Haritada işaretlediğiniz yerin bayağı bir kuzeyi var 🙂

 70. Yazan: AlperMetin (2 Şubat 2017 - 18:19)

  Daha kuzeyde yasam olabilir ama Daha soguk kent yok.

 71. Yazan: Sami Ertaga (3 Şubat 2017 - 01:03)

  Merhaba.
  Bildiğim kadarıyla Norilsk şehri soğukluk bakımından Yakutsk’la yarışıyor, ya da geçiyor. Rusya’da donmuş toprak bölgesi denilen yerde nüfusu 100.000’i geçen üç büyük şehir varmış. Yakutsk, Norilsk ve Vorkuta.

 72. Yazan: AlperMetin (4 Şubat 2017 - 11:00)

  Merhaba Sami Bey. Doğrudur, Yakutsk dünyanın en soğuk şehri, diğerleri de en soğuk kentleri olarak geçiyor. “Donmuş toprak” ifadesi iyi bence, yılın 356 günü buz tutmuş durumdaki topraklara hep permafrost deniyor, ben de Türkçesini kullanayım. Bilgiler için teşekkürler.

 73. Yazan: Sami Ertaga (3 Şubat 2017 - 11:17)

  Bir de şunu merak ettim, bu kadar giysiyle hareket kabiliyeti oldukça kısıtlanmıyor mu?

 74. Yazan: AlperMetin (4 Şubat 2017 - 11:02)

  Elbette, soğuktan birçok kat giyinmek hareketi zorlaştırıyor. Ama donarak ölmekten iyidir. 🙂 Ben yine termal içliklerin üzerine spor kıyafetler giydim, onların o koca geyik kürkleri ve çizmeleri ağır esas. 🙂

 75. Yazan: Sami Ertaga (9 Şubat 2017 - 10:00)

  Bir bilgi daha aktarayım, aslında Yakutsk’tan daha soğuk yerler de var. Oymyakon, Verkhoyansk gibi. Termometre -70 dereceleri gösteriyor. Fakat büyük şehir olamdıkları, daha küçük yerleşim birimleri oldukları için, dünyanın en soğuk kenti Yakutsk olarak geçiyor.

Bu yazıya yorum yazın:

CAPTCHA
*

Uçak Biletiniz
Yurtdışı Vizesiz Turlar
ucuz uçak bileti almak için 1. web sites
    GEZDİĞİM ÜLKELER
   » Translation
Reklam Alanı
   » Etiketler


Copyright ©2012 Celebialper.com