Çelebi Alper

» Colonia-Dünyanın en geniş nehrinden Uruguay’a veda

Uruguay‘ın başkenti Montevideo’dan ülkenin Batısındaki Colonia del Sacramento adlı kasabasına geldim. 190 kilometrelik bu yolculuk COT firmasıyla 3 saate yakın sürdü, bilet 220 UYU, yaklaşık 20 TL. Montevideo’dan buraya 4 ayrı firmanın her gün çok sayıda otobüsü var. İşte gezi notlarım.

 

Eski Portekizce adı Colónia do Sacramento olan sakin ve güzel Colonia, Uruguay’ın en eski kasabası. 1680 yılında Portekizli Manuel Lobo tarafından kuruldu, kısa süre sonra İspanyollarca alındı. Arjantin‘e hakim İspanyollar ve Brezilya‘ya hakim Portekizliler arasında birçok kez el değiştirdi.

 

colonia del sacramento uruguay

Colonia del Sacramento, Uruguay seyahati.

 

Colonia del Sacramento Hakkında Bilgi

Colonia del Sacramento 1825’te Uruguay‘ın bağımsızlığını kazanmasından kısa bir süre sonra ülke topraklarına katıldı ve bugün 22.000 nüfuslu, Uruguay’ın en çok ziyaret edilen kenti. Kısaca Colonia olarak da anılan bu küçük kasabayı ben yürüyerek gezdim, bisikletle de keyifli olabilir. Güney Amerika gezisi sırasında nefes alınabilecek, rahat, güzel ve güvenli bir kasaba.

 

Colonia del Sacramento uruguay

Colonia del Sacramento, Uruguay gezisi.

 

Colonia del Sacramento Uruguay

Uruguay gezi notları.

 

Colonia del Sacramento, Uruguay.

Latin Amerika gezisi, Uruguay.

 

Colonia del Sacramento’da Gezilecek Yerler

Colonia del Sacramento’nun eski mahallesi Barrio Historico (Historic Quarter) 1995 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası olarak ilan edildi. Barrio Historico mahallesi nehir kenarı ve kasabanın merkezini kapsıyor. Colonio’nun özellikleri, eski Portekiz tarzı kolonyal bina ve evleri, dar Arnavut kaldırımlı taş sokakları, nehir kenarındaki uzun yürüyüş yolları, birkaç küçük sevimli meydanı. Gezilecek yerleri görelim şimdi.

 

Barrio Historico Colonia del Sacramento

Barrio Historico, gezilecek yerler.

 

Barrio Historico Colonia del Sacramento

Barrio Historico, Colonia, Uruguay.

 

Barrio Historico Colonia del Sacramento

Barrio Historico, Uruguay.

 

Colonia’da turizmin gelişmesinde kasabanın güzelliğinin yanında halkının da katkısı var; ziyaretçilere kibar, saygılı davranmaları, fiyatları abartmamaları. Turistlerin büyük çoğunluğu Arjantin’den günübirlik gelenler.

 

El faro de Colonia del Sacramento

El faro de Colonia Deniz Feneri.

 

Yanında bir rahibe manastırı kalıntısı da olan Colonia Deniz Feneri (El faro de Colonia del Sacramento) Juan Manuel’in askerlerince 1845 yılında inşa edilmeye başlandı. Çalışma “Büyük Savaş” yüzünden aksadı ve nihayet 1857 yılında tamamlandı. Güney Yarıküre’nin Temmuz kışında ben, kabanımla fenerde:

 

El faro de Colonia del Sacramento

Fenerden Colonia, Uruguay.

 

El faro de Colonia del Sacramento uruguay

El faro de Colonia, Uruguay.

 

dünyanın en geniş nehri rio de plata

Dünyanın en geniş nehri Rio de Plata.

 

Colonia Deniz Feneri’nden burun ve Rio de la Plata nehri fotoğrafım. Rio de la Plata dünyanın en geniş nehri. Karşı kıyıda Arjantin’in başkenti, Buenos Aires var. Rio de la Plata, Uruguay ve Arjantin’i ayıran nehir.

 

dünyanın en geniş nehri

Dünyanın en geniş nehri Rio de Plata. Güney Amerika seyahati.

 

colonia del sacramento uruguay

Latin Amerika gezisi.

 

Uruguay’ın, ilk ve ortaokul öğrencilerinin tamamına bedava dizüstü bilgisayar ve İnternet erişimi dağıtan dünyanın ilk ülkesi olduğunu biliyor muydunuz? Gitmeden önceki araştırma ve planlarımı içeren Uruguay Hayalim yazımda bundan ve Uruguay’ın diğer şaşırtıcı olumlu özelliklerinden bahsediyorum. İşte bu şanslı küçüklerden birisi.

 

plan ceibal uruguay

Her öğrenciye ücretsiz dizüstü bilgisayar: Plan CEIBAL. Uruguay.

 

güney amerika gezi

Güney Amerika seyahati.

 

Güney Amerika seyahat

Güney Amerika gezisi.

 

dünyanın en geniş nehri

Dünyanın en geniş nehri Rio de Plata.

Kasabanın güzel sakinlerinden birisi.

 

güney amerika gezi

Latin Amerika’da yaşam.

 

latin amerika gezisi

Latin Amerika gezi notları.

 

Colonia del Sacramento, Uruguay.

Güney Amerika gezisi.

 

Colonia, Arjantin – Uruguay arasında seyahat edenler için bir geçiş noktası ve ideal bir dinlenme noktası.

 

güney amerika gezi

Güney Amerika seyahat resimleri.

 

Colonia del Sacramento, Uruguay.

Uruguay gezisi.

 

güney amerika gezi

Güney Amerika gezi bilgileri.

 

Colonia del Sacramento, Uruguay.

Latin Amerika gezi rotası.

 

Colonia del Sacramento, Uruguay.

Colonia, Uruguay.

 

Vasconcellos Sokağı’nda bulunan 1860 yapımı Basilica del Sanctísimo Sacramento, tüm Uruguay’ın en eski kilisesi. Buradaki ilk kilise saman ve çamurdan yapılmıştı ve İspanyollarla Portekizliler arasındaki bitmek bilmez savaşlarda defalarca hasar görüp onarıldı. Latin Amerika gezisi devam ediyor.

 

colonia del sacramento Basilica del Sanctísimo Sacramento uruguay

Basilica del Sanctísimo Sacramento.

 

Bugünkü bina orijinal Portekiz tarzı tek nave (büyük Roman Katolik kiliselerinde binanın diğer kısımlarından yüksekçe olan uzun ve dar Gotik tarzda orta kısım) tasarımını koruyor; taş ve tuğla duvarlar 1808 yılından kalma ve mimar Tomas Toribio tasarımı. Dış yüzey ve çanı en son 1957’de restore edildi.

 

latin amerika turu

Basilica del Sanctísimo Sacramento Kilisesi, Colonia, Uruguay.

 

Basilica Del Sanctísimo Sacramento (Basilica Of The Holy Sacrament). Diğer adı Iglesia Matriz Kilisesi.

 

Basilica del Sanctísimo Sacramento, Colonia del Sacramento, Uruguay.

Basilica del Sanctísimo Sacramento, Güney Amerika gezi notları

 

Kasabanın limanı aşağıda. Buradan dünyanın en geniş nehri Rio de la Plata’yı aşıp Arjantin’e gidiliyor.

 

Puerto Colonia del Sacramento, Uruguay.

Colonia Limanı (Puerto), Uruguay.

 

Tursuz, rezervasyonsuz gezmenin büyük avantajları ve lezzetinin yanında küçük sürprizleri de oluyor tabii. Colonia del Sacramento’dan Buenos Aires’e seferleri olan firmalardan ucuz ve 3 saat sürenlerin saatleri bana uymadı. Pahalı ve 1 saat süren Buquebus katamaran vapurunda yer vardı, ama normal ve business class yer kalmamış. Sadece VIP kısmında boş yer vardı. Diğerleri yaklaşık 900 ve 1000 küsur civarı, VIP ise 1420 UYU (Uruguay Pesosu) fiyatlıydı. Yaklaşık 130TL karşılığı olan VIP biletimi aldıktan sonra kasabayı gezip yukarıdaki fotoğrafları çektim. Limandaki döviz bürosu kötu kur uyguladığı için tekrar az ilerideki otobüs terminaline dönerek Uruguay Pesolarımı Arjantin Pesosuna çevirdim ve limana gittim.

 

Aşağıda Colonia uluslararası liman gümrüğünde pasaport kontrolü ve Uruguay’dan çıkış salonunu görüyorsunuz. Fotoğraf çekmek yasaktı ama böyle küçük yaramazlıkları severim.

 

arjantin'e nasıl gidilir

Colonia liman gümrüğü, Uruguay’dan Arjantin’e nasıl gidilir?

 

Gemiye bindiğimde üst kattaki VIP salonuna alındım, hemen bir kadeh şampanya geldi. Bu iş şampanyayla başlarsa bunun yemeği, hizmeti şahane olacak diye düşündüm ama bütün VIP’liğim bu kadarmış meğer, diğer her şey cepten. Buquebus gemisinin VIP salonunda koltuklar geniş ve rahat. Gemide free shop var ama fiyatlar yüksek. Bu arada bir Uruguay maçı izlemeden memleketten ayrılıyorum arkadaş.

 

uruguay arjantin gemi

Buquebus gemisi ile Uruguay’dan Arjantin’e gidiş.

 

Uruguay’a vedamdır / Farewell to Uruguay

 

I LOVE URUGUAY – URUGUAY’I SEVİYORUM.

My dear Uruguayan friends, I feel sad to leave your country. This was not enough. Thanks for being so friendly to me. Please keep kissing and hugging each other all the time. Don’t loose your sincere smile that turns your cold apartments into warm homes. Keep your mate tradition. Sing your national anthem joyful. Appreciate your unique president Jose Mujica. Never build a road to Cabo Polonio.. You have a friend who will always talk good things about you and your country in Turkey and the world. I love you.

 

Sevgili Uruguaylı arkadaşlarım, ülkenizden ayrıldığım için üzgünüm, bu kadar kalmak yetmedi. Bana böylesine sıcak davrandığınız için teşekkürler. Lütfen birbirinizi her gördüğünüzde öpüp sarılmaya devam edin. Soğuk evlerinizi sıcak yuvaya dönüştüren içten gülümsemenizi hiç kaybetmeyin. Mate çayı geleneğinizi sürdürün. Ulusal marşınızı neşe içinde söyleyin. Benzersiz başkanınız Jose Mujica‘nın değerini bilin. Cabo Polonio‘ya asla yol yapmayın.. Türkiye’de ve dünyada sizden ve ülkenizden iyi sözlerle bahsedecek bir arkadaşınız oldu. Sizi seviyorum.

 

uruguay arjantin gemi

Uruguay’a Buquebus gemisinden veda ve Arjantin’e yolculuk.

 

Dünyanın en geniş nehri Rio de Plata’yı aşıp Arjantin’e vardım.

 

BUENOS AIRES yazım için TIKLAYIN.

Etiketler: , , , , , , , , ,

“Colonia-Dünyanın en geniş nehrinden Uruguay’a veda” için 16 yorum

 1. Beyhan Coşkun dedi ki:

  Uruguay yazıların çok güzel olmuş

 2. fatih koçak dedi ki:

  Özellikle arjantinden colonia’ya ya geçenlerin kur farkından etkilenmemeleri adına yanlarına önceden Uruguay pesosu bulundurmak yada ödemeyi KK ile yapmak gerekir. Yoksa Arjantin pesosu ile öderseniz ki biz bu hatayı yaptık kur farkından 2 kat ücret ödersiniz.

 3. Onur dedi ki:

  Cok guzel bir yazi olmus…Bize de colonia ziyaretimizi hatirlatti…Ileride bu guzel ulkede daha fazla zaman gecirebilmeyi biz de cok istiyoruz…Tesekkurler…Bizim yazimizida ekteki linkde bulabilirsiniz….http://ayferonurseyahatnamesi.com/?p=393

 4. tarkan dedi ki:

  harika ayrıntılarla dolu çok güzel bir yazı olmuş, tebrik ediyorum, gidip gezesim geldi, umarım bir gün ben de Uruguay’a giderim, bu güzel konu için teşekkürler.

 5. Metin dedi ki:

  Demek dünyanın en geniş nehri Arjantin ile Uruguay arasında. Teşekkürler.

 6. Alp Ertekin dedi ki:

  İyi bir Latin Amerika gezisi, tebrikler.

 7. angel bobur dedi ki:

  uruguayda evler kaç para satılık

  dünyadaki en ucuz ülke hangisi

 8. fatih koçak dedi ki:

  Deniz fenerinin yanında resim çekiyoruz. Arkadaşla kameramı fotoğraf makinasımı derken… Yanımızda 50-55 yaşlarında bir kadın vardı. İsterseniz ben çekebilirim dedi. Dünya gerçekten küçük.

 9. Emin Gümüş dedi ki:

  Uruguay harika bir yer! yazılarınız sayesinde daha çok bilgi sahibi oldum, sonuçta Jose Mujica’nın cumhur başkanı olduğu ülke tabii ki güzel olur 🙂

  1. AlperMetin dedi ki:

   Teşekkürler. Dünyanın en yoksul devlet başkanı Jose Mujica ve güzel Uruguay.

 10. Emin Gümüş dedi ki:

  “En yoksul devlet başkanı olarak anılıyorum ama kendimi yoksul hissetmiyorum. Yoksul insanlar sadece pahalı bir hayat tarzına sahip olmayı sürdürmek adına çalışan insanlardır ve her zaman daha fazlasını, daha fazlasını isterler” diyor Mujica amcamız 🙂

 11. Hikmet Karazade dedi ki:

  Uruguay çok güzel bir ülke. Orada umarım Türkçe konuşan insanlara rastladınız. Lahmacun bile bulmak mümkün bu Latin Amerika ülkesinde. Sizin yazılarınızı takip ediyorum umarım bir gün beraber seyahat ederiz. Saygılarla.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Teşekkürler Hikmet Bey. Uruguay’a gitmek uçak biletlerinin pahalılığı nedeniyle kolay değil, ama bence değer. Umarım siz de istediğiniz ülkelere seyahat edersiniz. Saygılar.

 12. pelin dedi ki:

  Buquebus basli basina bir deneyim

  1. AlperMetin dedi ki:

   Dünyanın en geniş nehri La Plata’yı gemiyle geçmek güzel.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sömestr Turları
Bu alana reklam verebilirsiniz.
Bu alana reklam verebilirsiniz.
    GEZDİĞİM ÜLKELER
   » Translation
Reklam Alanı
   » Etiketler


Copyright ©2012 Celebialper.com