Çelebi Alper

   » Ben kimim?

Merhaba seyahat ve gezi meraklıları! Tek başıma, tursuz, rezervasyonsuz, ucuz, özgürce seyahat ediyorum. Bir gezgin olarak henüz Roma’ya gitmedim, Eyfel Kulesi’ni arkama alarak fotoğraf çektirmedim. Ama Küba’nın turist geçmeyen kasabalarına, Ermenistan’ın virajlı yollarına, Moğolistan’ın ıssız bozkırlarına gittim, Orhun Yazıtları‘nı gördüm. Finlandiya kırında kamp yaptım, İsrail’in Necef Çölü’nde dolaştım, Moldova’da köy düğününde halay çektim, Litvanya’nın köyünde av eti yedim, puslu dağdaki Çin Seddi’ne tırmandım, Minsk’teki Sovyet mimarisini, Filistin’deki Arap mimarisini Kuzey Kore‘de dünyanın en büyük gösterisini gördüm. Yurtdışı seyahat benim tutkum. Gezi planı yapmak isteyenler için ülkelerle ilgili bilgi, rehber, gezilecek yerler, öneriler, ekonomik seyahat tavsiyeleri, farklı ülkelerden yurt dışında yemekler, fiyatlar, tatlar, insanlar, videolar içeren gezi blog notları yazıyorum, seyahat blogumda paylaşıyorum. Az gidilen ülkeleri daha çok tercih ediyorum. Gezi yorumları içeren, seyahat yazıları paylaştığım gezi rehberi bloguma hoş geldiniz, dünyayı gezmek isteyenlere cesaret vermesini umarım.

 

Yurt Dışı Seyahat ve Gezi

Güzel memleketim Şarköy ilçesinde çocukluğum yazları her gün denizde ve eğlenceli geçer, kışları soğuk ve ıssız bir yalnızlığa bürünürdü. Bu yıllar boyunca her çocuk gibi oyun oynamak ve komşunun ağacından erik çalmakla beraber beni en çok mutlu eden şey okumak oldu. Edebiyat ve tarih okumaya başladığım yaşlardan daha önce, özellikle coğrafya ansiklopedilerine uzun saatler boyu dalar, okuduğum ülkeleri hayal ederdim. Ulan Bator, Sivastopol, Kudüs, Hollywood, Budapeşte gibi ismi bile tuhaf gelen yerlere gidebileceğim aklımın ucundan bile geçmezdi. Orhon Abideleri’ni, Çin Seddi’ni, Che Guevara’nın Anıt Mezarı’nı görebilmek o zamanlar imkansızdı. Yıllar sonra keşfetme tutkumu gerçeğe dönüştürmeye başladım ve seyahat etmeye devam ediyorum. Onlarca ülkede birbirinden ilginç insanlar tanıdım, unutamayacağım diyaloglar yaşadım, çeşit çeşit yerlerde kaldım. Bazen karlı yollarda, bazen kızgın güneşin altında günde 7-8 saat yürüdüm, ıssız Gobi Çölü’nde kum fırtınası yüzüme vurdu, Çin Seddi’nde yağmura yakalanıp iliklerime kadar ıslandım, Uruguay’da silahlı soyguna uğradım. Ama hiç şikayet etmedim, gezdiğim şimdilik 60 ülkeden “keşke gelmeseydim” dediğim tek bir yer bile yok. Bir gezgin olarak nasıl mı bu kadar çok ülke geziyorum? Aşağıda yazdım.

 

yurt dışı seyahat

Yurt dışı gezi yazıları.

 

Tek Başına Gezmek

Sitemde gezdiğim ülkelerden gezi notları, maceralar, fotoğraflar içeren bir gezi rehberi bulacaksınız. Gezdiğim ülkelerin, kent ve köylerin listesini ÜLKELER sayfasından görebilir, üzerlerine tıklayarak veya ana sayfadaki bayraklı ülkeler menüsünden yazılarımı okuyabilirsiniz. Bütün ülkeleri gezerken yazdıklarım ve çektiklerim arşivimde. Artık sürekli bunları düzenleyip siteme koyacağım, takip etmenizi öneririm. Gezi blog sayfalarımda gezi notları ve maceralarımı yazıyorum. Yurt dışı seyahat benim tutkum; tek başına gezmek, keşfetmek, yazmak, tatmak. Yalnız seyahat etmenin avantajlarını aşağıda yazdım.

Alper Metin

 

Bana sık sorulan sorular:

ucuz seyahat

Az parayla yurt dışı seyahat.

Bu kadar gezecek parayı nereden buluyorsun? Çok mu paran var? Yurt dışı gezi pahalı değil mi?

Hayır çok param yok. Araba, plazma televizyon, arsa almıyorum. Her sene cep telefonumu yenilemiyor, bozulana dek yıllarca kullanıyorum. 5 yıldızlıyı bırakın, yıldızlı otellerde kalmıyorum, güneyde tatil köylerine gidip havuz kenarında buzlu içeceğimle tembellik etmektense, az gidilen bir ülkenin ücra bir kasabasında pansiyonda veya evlerde kalıp arka sokaklardaki yaşamı keşfetmeyi tercih ediyorum. Her yaz 1 ay süreyle yaptığım seyahatlerde harcadığım toplam para, birkaç istisna ülke dışında 2.500-4.000TL. Yurt dışı seyahat bazı yöntemlerle ucuza getirilebiliyor. En ucuz ülkelerde ekmek, su, domates, peynir, lokantada yemek, kiralar vb fiyatlar bu yazımda: Dünyanın En Ucuz Ülkeleri

 

yurt dışı seyahat

Yurt dışı gezi.

 

Bunca ülke gezecek zamanı nereden buluyorsun? Nasıl tatil yapıyorsun?

İşimden her yaz 1 ay iznim var. Baharda gezeceğim ülkelere karar verip 2 -3 ay buraları araştırıyorum, okuyorum. Her yaz 1 ay süren seyahatlerimin dışında yıl içinde 9 güne uzayan bayram tatillerinde de tek bir ülke seçip gidiyorum. Uzun tatilimde yurt dışı gezi, kısa tatillerimde bazen yurt içi, bazen yine yurt dışı gezi yapıyorum. Uzun yurt dışı seyahat için genelde komşu birkaç ülke seçiyorum.

tek başına seyahat

Tek başına gezmek.

 

Tek başına gezmekten korkmuyor musun, sıkılmıyor musun? Tek başına gezmek zor değil mi?

Korkmuyorum, ama dikkatli olmaya çalışıyorum. Yurt dışı seyahat elbette evde oturmaktan ve Antalya’daki tatil köylerine gitmekten daha riskli, ama bunu göze alıyorum.

Tek başıma sıkılmıyorum, çünkü her ülkede yeni insanlarla tanışıyorum. Tek başıma gezmemin avantajları:

1. Özgürce geziyorum, istediğim kararları hızlı alabiliyorum ve ne istersem onu yapıyorum.

2. Tek başına gezerken daha fazla yerel insanlarla tanışılır; otobüste, kafede, sokakta soru sorarken, dükkanda, barda, her yerde.

 

yurt dışı bedava konaklama

Yurt dışında ücretsiz konaklama.

 

Nerelerde kalıyorsun? Yurt dışında yemekleri nasıl yiyebiliyorsun?

Bazı ülkelerde bir ailenin evinde oda kiralıyorum. Bazı ülkelerde ucuzsa küçük bir daire kiralıyorum. Bazılarında ucuz otellerde kalıyorum. Üyesi olduğum ve tüm dünyadan gezginlerin karşılık beklemeden gezginleri evlerinde konuk etmelerine yönelik ağlar (HospitalityClub ve CouchSurfing) sayesinde yerel insanların evlerinde kalıyorum; hem konaklama masrafım olmuyor, hem de gittiğim kentte ilk anda bir arkadaş edinmiş oluyorum. Örneğin Baltık ülkeleri seyahatimde tamamen bu yöntemle 1 ay boyunca hiç kalacak yer masrafım olmadı. Moğolistan’da göçebe çadırı, Estonya‘da komün evi gibi sıradışı yerlerde de kaldım. Yurt dışı gezi için bazı şeylerden fedakarlık ediyorum.

Yemek konusu benim için zor değil. Malesef bizim insanımızın büyük çoğunluğu farklı tatlara karşı kapalı. En iyi mutfak Türk mutfağıdır, ötekiler kokuyor, iyi pişmemiş, ağır, lezzetsiz, vs.. Türklerin çoğu yurt dışında yerel yemek yiyemeyip Amerikan hızlı yemek veya pizza lokantalarına abone oluyor. Bizim mutfağımızın zengin ve lezzetli olduğu kesin, ama ben gittiğim her yerde yerel yemekler yiyorum, bazen bana en yabancı olanları seçiyorum. Resimlerini çekiyorum. Birçok ülkede yediğim envai çeşit yemeklerin fotoğraf ve bilgilerini, Yediklerim sayfasında bulabilirsiniz.

 

dünya turu

Dünya gezisi ve ülkeler.

 

En sevdiğin ülke hangisi? En güzel ülke neresi?

Bu soruya tek yanıt veremem. Her ülke farklıdır ve ilginçtir. Gezdiğim yerden keyif almam için şık caddeleri ve binaları, dev mimari eserleri olması gerekmiyor. Benim için özel, sıradışı veya güzel birkaçını saymam gerekirse Küba, Moğolistan, Karadağ, İsrail, Finlandiya, SırbistanMakedonya ve Uruguay diyebilirim. Yurt dışı seyahatlerimde özellikle az gidilen ülke, kendine özgü özellikleri olan ülke seçmeye çalışıyorum.

 

yeşil pasaport nasıl alınır

Yeşil pasaport avantajı.

 

Vizeleri nasıl hallediyorsun? Yanında ne kadar para taşıyorsun?

İşim sayesinde 10 yıldan fazladır yeşil pasaportum var ve dünyanın birçok ülkesine vize gerekmiyor. Pasaportuma vize isteyen ülkelere de ben gitmiyorum, birkaç istisna dışında. Dünyadaki her ülkenin Türk vatandaşlarından hangi pasaporta vize isteyip istemedeğini ve başvururken dikkat edilmesi gerekenleri burada ayrıntılı görebilirsiniz: VİZE UYGULAMALARI. Vize istemeyen ülkeler yazıyor.

Bütün paramı yanımda taşımıyorum. ATM kartımla her ülkede oranın yerel parasından çekiyorum. Yurt dışında para ve banka kartı kullanımı hakkında bilgileri burada anlatıyorum.

yurt dışı ucuz seyahat

Yurt dışı ucuz gezi.

Yurt dışı ucuz gezi için yararlı bilgi, öneri ve ipuçlarım bu yazımda: Ucuz Gezi Bilgileri


visited 49 states (21.7%)
Create your own visited map of The World

“Ben kimim?” için 819 yorum

 1. ümitorhan dedi ki:

  Harika bir site olmuş! 🙂 Yazıları keyifle okuyacağım.
  Tebrikler

 2. macit akman dedi ki:

  Ellerine sağlık Alper Kardeşim
  çok güzel olmuş ))))

 3. recep şimşek dedi ki:

  çok güzel bi site olmuş hocam ellinize sağlık bu yerlere gtmesek bile sizin cektiğiniz ve altına yazdıgınız yazılar sayesinde gitmiş kadar oluyoruz 🙂

 4. Emrah AKKUL dedi ki:

  BÖYLE GÜZELLİKLERİ BİZİMLE PAYLAŞTIĞINIZ İÇİN TEŞEKKÜRLER….

 5. uğur aygül dedi ki:

  Süpersiniz hocam gerçekten manyak bir site olmuş ellerinize sağlık Idolümsünüz :))

 6. Fut dedi ki:

  Çok güzel bir site olmuş tebrikler hocam.

 7. Kenan dedi ki:

  Hocam tek kelime ile muhteşemsiniz.Blogla uğraşan birisi olarak sizin de blog açmanıza da o kadar sevindim…Site ve fotoğraflar mükemmel…Bu yaz daha fazla fotoğraf ve paylaşımlarınızı bekliyorum hocam…

 8. kadir dedi ki:

  takip ettiğim siteler arasında yerini almış durumda:)

 9. Deniz Dinar dedi ki:

  Şahane olmuş Alper.diğer ülkelere ait fotoğraf ve yorumlarını merakla bekliyorum. özellikle Çin,Moğolistan,Özbekistan…neyse hepsini istiyorum:)

 10. Ismail S. dedi ki:

  Alpercigim harika hikayeler ve resimler… Yapmak istediklerimin nerdeyse hepsini yapmissin… Ben daha batisinda kaldim hep senin alaninin… Sira ben de doguya gitmeye sen de batiya… :)))

  Ellerine saglik

  Selamlar

 11. Rıfat Pehlivan dedi ki:

  Merhaba Alper dostum..Harika bir blog yapmışsın..Heyecanla bekliyordum ve ilgiyle takip edeceğim…Fotograflar bir harika…Darısı başıma diyeyim..Tebrik ederim ve iyi yolculuklar dilerim..

 12. ebru öktem dedi ki:

  merhaba alpercim,
  siten gerçekten çok güzel olmuş. sıradışı bir site cnm.
  seni izlemeye devam edeceğim.
  tebrikler…

 13. Murat Hoşöz dedi ki:

  Merhaba Alper Hocam,
  Siteniz çok güzel olmuş; tebrik ederim. Özellikle Ukrayna-Kırım yazılarınızı ve fotoğraflarınızı en kısa zamanda okumayı/görmeyi ümit ediyorum. Selamlar.

 14. Ozge Bekar dedi ki:

  cok guzel olmus, zevkle takip edecegim… 🙂

 15. ismail güllü dedi ki:

  Alper bey merhaba, sitenizi hayranlıkla okudum ve kendimi buldum ben de sizin gibi biriyimdir, ama evliydim yakın zamana kadar çok imkanım olmadı ama 12 ülke gezdim yine de, umarım bundan sonra daha güzel gezilerde belki de beraber gideriz..
  YOLunuz açık olsun dileklerimle…

 16. Sibel dedi ki:

  Tebrik ediyorum bir hayalinizi gerçekleştirmişsiniz işte asıl zenginlik budur.

 17. ayhan tuna dedi ki:

  Çelebi alper abim eline ayağına sağlık çok güzel, takipçiniz.

 18. levent safalı dedi ki:

  Gezgin arkadaş çok güzelmiş siten de hikayen de… ruhun da bedenin de şad olsun… gittiğin yerler dilşad olsun

 19. altay dedi ki:

  ALPER SANA ŞARKÖY’DEN KUCAK DOLUSU SELAMLAR SİTEN VE HİKAYEN SENİN KADAR TEMİZ, HERŞEN GÖNLÜNCE OLSUN K.İ.B DOSTUM ÖZLETTİN KENDİNİ.

 20. yeşim.. dedi ki:

  Arka sokakları gezmekten hoşlanan biri olarak sayfanızı çok beğendim..

 21. Merve dedi ki:

  Çok güzel ve aydınlatıcı bir site olmuş. Bana da ışık oldu. Takipteyim.

  Sevgiler,

 22. yunus dedi ki:

  Ben Green Erkek Kuaförü çıragı Emre. Siteni çok begendim abi, sana hayırlı yolculuklar mutlu seyahatler dilerim.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Teşekkür ederim Emre kardeşim. Beni Facebook’ta ekleyebilir, seyahatimi takip edebilirsin..

 23. Hatice dedi ki:

  Hepsini okumuş değilim daha ama, ne çok yaşamışsın diyesim geliyor. Yaşımdan utandım. Dünyalı diye sizin gibi insanlara denir sanırım. Okumaya devam edeceğim yazılarını. Teşekkürler yazdığın için…

  1. AlperMetin dedi ki:

   Be de okudugun icin tesekkur ederim.

 24. Muratcan dedi ki:

  Alper Bey merhaba,

  Latin Amerika gezinizi takip ediyorum, umarım orlarda güzel vakit geçiriyorsunuzdur. Selamlar

  1. AlperMetin dedi ki:

   Tesekkurler Murat. Harika gidiyor.

 25. Eyüp dedi ki:

  Hocam harikasınız ya moğolistanın bozkırlarında yaşamayı at sürmenin zevkini zorluklarını hep merak ederdim duygularıma tercüman oldu 🙂

  1. AlperMetin dedi ki:

   Teşekkürler Eyüp. Moğolistan maceralarımı henüz siteme koymayı tamamlayamadım. Devamı gelecek.

 26. Doğan Yıldız dedi ki:

  Tesadüfen gelmiş bulunduğum sayfanıza hayranlığımı gizleyemedim. Yaptığınız işin tam anlamıyla karşılığı – harika, Bence kafasında soru işaretleri olan pek çok kişiye rehber olacak bir çalışma teşekkürler

  1. AlperMetin dedi ki:

   Çok teşekkürler Doğan Bey. Takip etmek isterseniz Facebook’ta ekleyebilirsiniz.

 27. sedat erdogan dedi ki:

  VALLA BRAVO!
  COK COK TAKDIR ETTIM.
  BENIM HEP HAYAL EDIP DE YAPAMADIGIM YA DA NIYEYSE YAPMADIGIM BI HAYAT SEKLI.
  BAYRAMDA SARKOY E SORF ICIN GELEBILSEM, ORDAYSANIZ TANISMAYI VE SEYAHATLERINIZ HAKK. BIRAZ SOHBET ETMEYI COK ISTERIM.
  HERSEY GONLUNUZCE OLSUN,
  SEDAT

  1. AlperMetin dedi ki:

   İlginize teşşekkürler Sedat Bey. Evet, bayramda buradayım, Şarköy’de. Sörf merkezine uğrayacagım.

 28. Makedonyalı Şair dedi ki:

  Seni tebrik ediyorum ve sana imreniyorum, keşke ben de senin gibi yapabilsem.
  Sana bol gezmeler, neşeli seyahatler diliyorum, sevgi ile kalın..
  Makedonyalı Şair. Ramazan Çalışkan..

  1. AlperMetin dedi ki:

   Teşekkürler Makedonyalı şair Ramazan Abi. Umarım pek yakında Makedonya’ya gidersin. Sevgiler.

 29. Nazmi dedi ki:

  Keşkeler çare değil ama keşke bizde aynisini yaşayabilsek..Çok güzel tatil proğramı..Kutlarım..

  1. AlperMetin dedi ki:

   İlginize teşekkürler Nazmi Bey. Gezdiğim tüm ülkelerden yazı ve resimlerimi siteme koyacağım. Umarım siz de istediğiniz seyahatleri gerçekleştirirsiniz.

 30. Hüseyin ERÖN dedi ki:

  Alper kardeşim Makedonya gezi yazınızı okudum, yalın bir dille ve coğrafya kokan fotolarınızla daha önce yaptığım geziyi bana tekrar yaşattınız. Siteniz çok güzel ve bu konuda bir eksiği kapattınız başarılar dilerim. Selamlar.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba Hüseyin Bey,
   Yazımı beğenmenize ve Makedonya’ya gitmiş olmanıza sevindim.
   Teşekkürler.

 31. ahu senin dedi ki:

  süperrr keyifli bir site olmuş ….

  1. AlperMetin dedi ki:

   Teşekkürler Ahu. Facebook’ta son seyahatim Latin Amerika maceralarım ve fotoğraflarım var. 🙂

 32. Mustafa dedi ki:

  Harikasınız hocam 🙂

  1. AlperMetin dedi ki:

   Teşekkürler Mustafa.

 33. Murat dedi ki:

  Kesinlikle çok güzel bir duygu gezmek. Benim yeşil pasaportumda çıkınca daha fazla ülke gezeceğim sizin gibi. Şimdilik şengen alıp avrupayı geziyorum her sene. Özellikle Litvanya ve Estonya yazılarınızı siteye eklememişsiniz. Merak ediyorum neler yazdınız acaba. İki ülkeye daha önce gitmiştim ve çok güzeller.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Latin Amerika yazılarımdan sonra Çin-Moğolistan var, ondan sonra Baltıkları yazabilirim.

 34. Murat dedi ki:

  Gezmek çok güzel bir duygu kesinlikle. Özellikle gezinin çerçevesini belirleyip geri kalan kısımları maceraya bırakmak güzel sürprizler çıkarıyor insanın karşısına. Şimdilik yeşil pasaportum olmadığı için şengen alıp her yaz Avrupa’nın farklı ülkelerini geziyorum ve Alper beyin dediği gibi 3000tl civarı bir ay yetiyor eğer kalacak yer ucuza getirilirse. Hocam ayrıca sizinle meslektaşmışız tabi ben daha yolun başında bir meslektaşınızım. Aynı bölüm mezunuyuz ayrıca.

  Güzel bir site olmuş ve sıkı bir takipçinizim artık 🙂

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba Murat Bey,

   İlginize teşekkürler, memnun oldum.

   Kullanıyorsanız Facebook’ta ekleyerek seyahat haberlerimi görebilirsiniz.

 35. özkan dedi ki:

  Merhaba,

  Sitenizle Mogolistan hakkında seyahat için araştırma yapmak için girdiğimde karşılaştım. Açıkcası yazılarınızı ve kendinizi tanımlamınızı, yaptıgınız seyahat planlarında mistik yerleri tercih etmenizi, otel odaları yerine pansiyon ya da ev tercihlerinizi, yemek farkı gözetmeksizin yemeniz de sanki beni tanımladınız. 20 yaşlara girdiğimde ilk olarak ülkemi ve daha sonra diğer milletleri – ülkelerini gezmeye karar verdim. Bunu üç yıl da gerçekleştirdim. En doğusundan en batısına.. Kuzeyinden güneyine kadar güzel ülkemin %90’ını il, ilçe, köy demeden gezdim. Plan yapmadan sadece bir sırt çantasıyla çıktım. Gittiğim yerlerde otel ya da pansiyon bulamayınca dışarıda bile kaldım :)) Artık yurt dışı gezilerine çıkmayı planlıyorum. Ve araştırma yapmaktayım. Önceliklerim Güney Asya, Özbekistan, Mogolistan, Ürdün, Fas, Mısır, Cezayir ve Bosna.

  Yazılarınız ben ve benim gibilere pusula olacaktır Alper Bey. Seyahatlerinizin devamını beklemekteyim ve artık blogunuzun yakınen takipçisiyim. Saygılar.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba,
   Sitemi ve seyahat tarzımı beğenmenize sevindim. En yakın zamanda hedeflediğiniz ülkeleri gezmenizi umarım; yazdıklarınızın hepsi ilginç ülkeler.
   Teşekkürler.

 36. Serap dedi ki:

  Selam Alper,
  Ne iyi etmissin de bu biktiran sorulara cevap vermissin:) Anlasilmasi gereken en önemli nokta herkesin yasam tarzi, hayatinda önem verdigi seyler farklidir. Kimi yeni yerler görmek ister kimi kendini alisveriste mutlu eder. Her gezeni cok zengin sanmak genel bir yanilgidir aslinda… Asil is istemekle baslar baska bir deyisle, Nazim Hikmet’in de dedigi gibi “Yolculuklar baslamaz yurek cagirmasa”…
  Yolun Acik olsun…

  1. AlperMetin dedi ki:

   Teşekkürler Serap. Sana katılıyorum.
   Yolumuz açık olsun.

 37. Zahra dedi ki:

  Hi , Come to Iran … I’ll see you around, I promise U will have fun here (Y)

 38. mil London dedi ki:

  Sitenize bayildim…gezmek ve kesfetmek muhtesem bi duygu. ..keske italya da gezdiginiz ulkeler arasinda olsaydi:) yeni maceralariniz da kolayliklar …..

  1. AlperMetin dedi ki:

   Çok teşekkürler, okunmak ne güzel. İtalya? Mümkündür 🙂

 39. GÜL BURCU YILDIRIM dedi ki:

  Merhaba Alper Bey;açıkcası böyle keyifli bir siteyle karşılacağımı düşünmemiştim .Gerçekten insanı özendirenn ve kafasını merakla dolduran şeyler paylaşmışsınız.Yeni keşiflerinizde yolunuz açık olsun ..Sağlıcakla.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Çok teşekkürler..

 40. Mustafa Sami Kose dedi ki:

  Keyifli heyecanli

  1. AlperMetin dedi ki:

   Teşekkürler Mustafa Bey.

 41. Mustafa CAN dedi ki:

  Hocam gayet güzel geziyorsunuz.Takdir ettim doğrusu. Darısı benim başıma. Gezmek isteyenlerin başına…

  1. AlperMetin dedi ki:

   Teşekkür ederim Mustafa. Bol seyahatler dilerim.

 42. Sebnem dedi ki:

  Siteniz gerçekten çok güzel Alper Bey. Seyahatlerinizin devamını dilerim.

  1. AlperMetin dedi ki:

   İlginiz ve dileğiniz için teşekkürler Şebnem Hanım.

 43. Banu Özkur dedi ki:

  Çok aydınlatıcı , örnek alınası , tebrik edilesi 🙂

  1. AlperMetin dedi ki:

   Teşekkür ederim Banu Hanım, sevindim. 🙂 İlham alanlar olması benim mutluluğum..

 44. Fatih zengin dedi ki:

  Merhaba Alper Bey,merak ettiğim bir konu var.Yeşil pasaportunuzu nasıl aldığınızı öğrenebilir miyim?

  1. AlperMetin dedi ki:

   Devlet memuruyum.

 45. Makedonyalı Şair dedi ki:

  Selam alper kardeşim bak yine geldim. Seni her daim takipteyim, kendim gidemediğim yerlerde hep seninleyim.

  Ne mutlu sana gezip görüyorsun sanki gezemeyenler için dünyayı görüyorsun.
  Sana sağlıklı ve neşeli bol gezmeler dileklerimle darısı inşallah bizlerin başına.
  Sevgi ve selamlarımla. Makedonyalı Şair..

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba Ramazan Abi, teşekkür ederim. Ben de şiir ve tarih yolunda sana renkli ve keyifli günler dilerim. Saygılar.

 46. Makedonyalı Şair dedi ki:

  Çok teşekkür ederim değerli kardeşim Alper..

 47. Bilal ikbal polat dedi ki:

  Mrb ben öğrenciyim ve hiç yurt dışı deneyimim olmadı ama şu sıralar yani tuzum daha kuruyken bir başlangıç yapmak istiyorum neler önerirsiniz ,Birde dil konusunda çeşitli ülke insanlarıyla anlaşmak açısında sizce neler gereklidir sizce

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba Bilal. Balkanlardan başlamanı öneririm.

 48. kerem dedi ki:

  Muhteşem bir blog olmuş, en iyisini yapıyorsunuz, gezi blogu açmak için giriştiğim macerada rastladığım bu siteden inşAllah, ben de ilham alır, sizin gibi güzel maceralar yaşama zevkine erişirim.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Beğenmenize sevindim, teşekkürler. Facebook sayfamda haberlerimi görebilirsiniz. Ben de size iyi maceralar dilerim.

 49. yalnızkovboy dedi ki:

  helal olsun sana….gıpta ettim, kıskandım, takdir ettim…..daha ne edeyim…keşke daha genç olsam, bekar olsam ben de yapabilsem dedim…yolun açık olsun…kardeş…

 50. seyyah39 dedi ki:

  aslında bizimde acizane yurtiçi ve yurtdışı olmak üzere motorlu grupla bir yolculuk geçiyor kalbimizden ama biraz imakansızlıktan yapamadık ama inş.. yapmak nasib olur aynı düşüncede olan arkadaşlarla görüşmek isteriz inş..

 51. Dilek dedi ki:

  Ne kadar güzel yazılmış, yürekten teşekkürler bilgilendirmeler için. 🙂
  İnsan bunları okuyunca her şeyi bırakıp anında çekip gitmek istiyor sahiden. 🙂

  1. AlperMetin dedi ki:

   Asıl ben teşekkür ederim Dilek.
   Nice seyahatlere. 🙂

 52. Dilek dedi ki:

  Ha birde bi ara Macaristan yazılarınızı ve fotoğraflarınızı bekliyorum efenm, saygılar. 🙂

 53. SEMIH ERYAMAN dedi ki:

  MERHABA ARKADASLAR BEN ANKARALI SEMIH AGABINIZ – YASIM 58 ama sigara kullanmadigimdan ve cok yürüyüs yaptigimdan biraz da olsa dizlerimde güc var. MAKEDONYA’YA GEZI TERTIPLEMEK ISTERIM. BITOLA VE ORADAN DA ÜSKÜP’e .BUNU BIRLIKTE YAPALIM-HAZIRLAYALIM-TANISALIM-SANIRIM COK GÜZEL OLUR. ILGISI OLANLAR LÜTFEN YAZIN BANA – COK COK SELAMLAR.

 54. yasemin dedi ki:

  Hep aklımda olan şeyi, karşımda buldum. Seyahat günlüğü… Anlatım çok iyi tebrik ederim, birçok şehri tekrar ziyaret etmiş kadar oldum okurken…gezilerinizin devamını dilerim. (Nisan ayında Kenya seyahatimden izlenimler paylaşırım sizinle, gitmeden evvel info olur)

  1. AlperMetin dedi ki:

   Teşekkür ederim. Fakat gündemimde bir Kenya seyahati yok.

 55. Hüseyin dedi ki:

  harika!!! tek kelimeyle harika anlatmış ve tatil yapmışsın… tatil ve gezmek budur işte..

 56. Engin Kurtulmuş dedi ki:

  Ohooo Alper Bey,ayıp ediyorsunuz, canı çeken var, isteyip de gidemeyen var. Ben de gittiğiniz yerlerden bazılarına gitmeyi çok istiyorum. Naçizane tavsiyemdir Ürdün’ü de mutlaka görünüz 1 haftalık tatilimde sokak arabalarında künefe,çölde (hoş siz çölün kralını görmüşsünüzdür ya neyse) çadır keyfi, güzel Petra, Ölüdeniz…

  Dediğim gibi gittiğim tüm yerler içinde en çok sevdiklerimden biri oldu , yaptıklarınızın çeyreğinin darısı başımıza diyelim ve umarım websitenizi sık kullanılanlarıma almamın ve kimi zaman “İmdat Alper” tuşuna basmamızın bir sakıncsı olmaz..

  Sevgi ve selamlarımla…

  1. AlperMetin dedi ki:

   Engin Bey ilginize çok teşekkürler.

   Ürdün benim de gitmek istediğim ülkeler arasında fakat uzun iznimi sadece yazın kullanabiliyorum ve orası yazın cehennem sıcağı.

   Elbette sakıncası yok. Bol seyahatler dilerim.

 57. ADEM dedi ki:

  cok guzel bir site olmus alper . bende 2015 te uzun bir dunya turuna cikmayi planliyorum . bu sayfadan dolayisi ile deneyimlerinden cok istifa edicem . eline saglik …

  1. AlperMetin dedi ki:

   Teşekkürler. Dünya turu planınızı gerçekleştirmenizi umarım.

 58. Besto dedi ki:

  Oncelikle sizi tebrik ederim .Daha cok video cekmenizi tavsiye ediyorum size.

 59. tülay dedi ki:

  çok güzel bir site olmuş… seyahatleriniz ve güzel anılarınız bol olsun…

  1. AlperMetin dedi ki:

   Teşekkürler.

 60. massai dedi ki:

  harıkasın evlat):):):ja sen ıtalya nıye gelmıyorsun bız burda senı beklıyoruz ha çelebı senı ılkez netten farkettık harıksaaın ..böyle dunyay dolasıyursun cok guzel vede harıka bız napolıde yasıyoruz gel..şu sıralar brezılya gıdeceğiz ve netten senın bu turlarını yazılarını resımlerını gördük çok mutlu olduk…bırgun bulusmak dılğiyle evlat:….

 61. Abdulvahap dedi ki:

  Tebrikler.. Çok güzel bir site olmuş,Bol keyifli seyehatler dilerim ..

  1. AlperMetin dedi ki:

   Teşekkürler Abdulvahap Bey.

 62. Nilgün dedi ki:

  Çok güzel buldum. Tüm hayalleriniz gerçek olsun.
  Hayırlı yolculuklar.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Teşekkür ederim Nilgün Hanım.

 63. cem bayraktaroğlu dedi ki:

  Sizi hayranlıkla okuyorum, şans eseri bugün gördüm sitenizi, ama tebrik ederim bana ütopya gibi gelen herşeyi gerçeğe dönüştürmüşsünüz, darısı başıma diyorum.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Teşekkürler Cem Bey. Ütopyanızı gerçeğe dönüştürmenizi umarım.

 64. Mehmet tezer dedi ki:

  Sizinle gorusmek istiyorum
  Bana telefonunuzu atarsaniz cok sevinirim
  0532 2281288

  1. AlperMetin dedi ki:

   Buradan ya da “iletişim” sayfasından yazabilirsiniz Mehmet Bey.

 65. funda dedi ki:

  Çok güzel ve insana cesaret veren bir web siteniz var. İnanın size hayran oldum ve sayenizde hayallerimi gerçekleştirmek adına biraz daha umutlandım. Gezdiğiniz ülkelerden 14’ü benim gezmek istediğim ülkeler listesinde. Her gün mutlaka hayalimdeki dünya seyahati ile ilgili araştırmalar ve planlar yapıyorum. Ne var ki adım atabilmiş değilim. Size huzurlu, gizemli, neşeli ve benzersiz yolculuklar dilerim.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Teşekkür ederim Funda Hanım, bunları duymak ne güzel. Hayalinizdeki seyahatin gerçeğe dönüşmesi umuduyla..

 66. ALEV dedi ki:

  Size gıcık oldum desem yeridir, yıllardır hayalini kurduğum olayı siz yaşıyorsunuz; kafama göre takılıp en ücra her köşeyi dolaşmak, neyse size keyifli geziler….

  1. AlperMetin dedi ki:

   Gıcık olduğunuz için teşekkürler Alev Hanım.
   Yolculuklara devam edeceğim..

 67. burak dedi ki:

  Ben bu siteyi nasıl buldum niye buldum bilmiyorum ama yılda 4000 bin lira kenara atacak duruma geldiğim zaman sizin gibi olacağım. ))

 68. Semra dedi ki:

  Hayranlığımı sanırım buraya sığdıramam. Biraz kıskandım tabi ki, yani fazlaca aslında 🙂 Bir çok Avrupa ülkesine öğrenciyken cebimde az bir miktar parayla gittim şimdi çalışıyorum ama fırsat bulamıyorum. Hayalimde kocaman bir dünya haritası kütüphanemin duvarında asılı duruyor ve üzerinde gezilen yerler işaretli, raflarda ikinci el kitapçılardan aldığım bir sürü eser ve broşürler 🙂 İkinci el kitap yaşanmışlık demektir ve bence kitaba yeni bir değer katar. Takip etmeye feyz almaya çalışacağım, iyi yolculuklar şimdiden 🙂

  1. AlperMetin dedi ki:

   Semra Hanım ilginize ve övgünüze teşekkür ederim. Benim de duvarımda büyük bir dünya haritası var, gittiğim yerleri işaretliyorum. İkinci el kitapları ben de değerli buluyorum. Mutlu seyahatler. 🙂

 69. Aysel dedi ki:

  Çok samimi ve doğal bir üslupla paylaşmışsınız. Bu sayfayı Arjantin’den ayrılırken değil gelmeden önce keşfetmiş olmayı dilerdim. Aslında ben de yazınızda bahsettiğiniz illa ki Türk mutfağı diyen tutuculardanım/dandım. Artık biraz daha maceraperest olabiliyorum. Bakalım sizin kadar cesur olabilecek miyim?

  1. AlperMetin dedi ki:

   Teşekkürler Aysel Hanım. Nice maceralar dilerim.

 70. Fatih AKBULUT dedi ki:

  ALPER;
  KONUYU ANLATIMIN VE GÖRSEL DESTEKLEMELERİN BANA IŞIK TUTACAK. İŞ NEDENİYLE SÜREKLİ SEYAHATTEYİM VE GİTMEDİGİM-GİDECEĞİM YERLER İÇİN HARİKA TÜYOLAR ALDIM SENDEN.
  ÖZELLİKLE MOĞOLİSTAN… BURDAN ARKADAŞLARA ŞİDDETLE ÖNERİYORUM OKUSUNLAR. EN SON ZEVKLE OKUDUGUM KİTABI BİLE BUKADAR BEĞENEREK OKUMAMIŞTIM.
  TEŞEKKÜRLER ALPER.
  ALPER’E ÖNERİ: KIRGIZİSTAN VE KAZAKİSTAN (MUTLAKA GÖR)
  ****CESARETİNİ DE KUTLUYORUM.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Fatih ilgin ve övgün beni çok sevindirdi, teşekkür ederim.
   Okunmak güzel bir duygu, hele tavsiye edilmek harika.
   Önerini dikkate alacağım. Ben de sana nice maceralı seyahatler dilerim.

 71. Ergin ERKAN dedi ki:

  YAZILARINI OKUYARAK SENİNLE BİRLİKTE BENDE DOLAŞTĞIMI HİSSEDİYORUM. ARKADAŞIM SEN YILDA 2500-4000 TL GİBİ BİR PARA AYIRIYORSUN SENİN SAYENDE BENDE SENİN YAZILARINLA DÜNYAYI BELEŞ GEZİYORUM SANA ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM BU İMKAN İÇİN 🙂

  1. AlperMetin dedi ki:

   Ben de sana okuduğun için teşekkür ederim Ergin 🙂

 72. Fatih AKBULUT dedi ki:

  ALPER;
  SANA BAZI SORULARIM VAR.
  *GİTTİĞİN BİR ÇOK ÜLKEDE GÜVENLİK YOK DENECEK KADAR AZ SANA ZARAR GELMESİNDEN KORKMUYOR MUSUN YOKSA YANINDA KONRUMA FALAN OLUYOR MU?
  *YANLIZ BİR GEZGİN MİSİN YOKSA YOL ARKADAŞIN VAR MI?
  *TANIMADĞIN BİRİNDEN YOL ARKADAŞIN OLMA TEKLİFİ GELİYOR MU,GELİYORSA CEVABIN NE?
  *PARAN ÇALINIR,KAPKAÇ OLUR VS PARASIZ KALIRSAN NASIL BİR PLANIN VAR?
  *LİSTEDE ADI GEÇEN AMA İÇERİĞİ OLMAYAN ÜLKELERİ NEZAMAN YÜKLEYECEKSİN?
  *M&M DE KAÇ MİL BİRİKTİ?
  *VE EN ÖNEMLİSİ MOĞOLİSTANDA YEDİĞİN KANLI-SOĞANLI BAĞIRSAK YAHNİSİNİN TADINI ANLATIR MISIN? 🙂 🙂 -ÇOK GÜLDÜM YAHU-
  ***HER PAYLAŞIMININ TAKİBİNDEYİM!!!!

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba Fatih,
   1. Korumayla gezmek aklımdan bile geçmedi. Risk göze almadan seyahat edilemez. Başıma gelen en kötü olay burada:
   http://www.celebialper.com/ulkeler/uruguay-ulkeler/montevideo-5-silahli-soygun-candombe-ve-buz-gibi-zengin-evi.html
   2. Yalnız geziyorum, yukarıda yazdığım gibi.
   3. Blog yazmaya başladığımdan bu yana tanımadığım kişilerden gezilerime katılma teklifi geliyor ve yanıtım “hayır” oluyor.
   4. İki ayrı bankadan ATM kartım var, biri çalındığında ötekiyle devam ettim:
   http://www.celebialper.com/ulkeler/mogolistan/cinden-trenle-mogolistana-transmongolya-ve-ulan-bator.html
   5. Zaman buldukça ekliyorum, ne zaman biteceğini bilmiyorum.
   6. Öyle bir kartım yok, sadece maaşımın yattığı bankanın verdiği 1 tane kredi kartım var. Şimdiye dek hiç kredi kartı başvurusu yapmadım.
   7. Yahni değil o, sosis. Anlatılmaz, yaşanır, korkunçtu 🙂
   İlgi ve takibin için teşekkürler.

 73. Ali Cem dedi ki:

  Merhaba! Ben para işini soracaktım. Ben bu yaz İran’a gitmeyi düşünüyorum da iki tane Türk bankasında param var. Oraya nakit götürüp parayı orada çevirteyim mi? Yoksa nasıl yapayım?

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba,
   Paranız hesabınızda dursun, oradayken ATM’lerden İran parası çekersiniz.
   İyi yolculuklar.

 74. Ali Cem dedi ki:

  Teşekkürler!

 75. serkan akar dedi ki:

  tamamen yapmak istediğim şekilde yolculuk ediyorsunuz,yaşamak istediğim gibi yaşıyorsunuz,herşey umarım dilediğiniz gibi olur,sitenizi bugün rastgele farkettim uruguayı araştırırken,soyulmanıza üzüldüm ama bence komik bi anı sonucta zarar görmemişsiniz,dualarım sizinle umarım seyahatlerinize böyle devam edebilirsiniz her zaman..anlatımınız çok güzel olduğu için vakit buldukça okumaya devam edeceğim.kendinize iyi bakın ve benimde böyle dünyayı gezebilmem için dua edin 🙂

  1. AlperMetin dedi ki:

   İlginize çok teşekkürler Serkan Bey, sizin de dünyayı gezmenizi dilerim.

 76. Atakan PEHLİVAN dedi ki:

  Şimdi buradan hemşeri olduğumuzu da görünce kanım daha da ısındı desem sana maceracı keşke biz de senin yerinde ve senin gibi olabilsek ahh ahh bu dünya ve hayat bize koşuşturmacanın içinde dünyanın bu harika güzelliklerini görme fırsatlarından yoksun bırakıyor yaa..

  1. AlperMetin dedi ki:

   Sizin de istediğiniz gibi seyahat edebilmenizi umarım.

 77. Fatih AKBULUT dedi ki:

  sevgili Alper ;
  ”takipçilerin için de bir link hazırlasan ve onlar da gittikleri yerlerden fotoğraflar paylaşsalar ne güzel olurdu” desem çok mu şey istemiş olurum… 🙂 🙂
  kota falan koysan da olur mesela en fazla 3 resim gibi…(not:ben olsam kabul etmezdim. git kendine site aç derdim… 🙂 🙂 bilirsin şansımı deniyorum işte… )
  teşekkürler.

 78. erhan taşdelen dedi ki:

  hocam maaşallah bilgilendirme yönünden çok güzel bizler böyle seyahatler için düşünsek bize yardımcı olabılırmısınız yer kalma vs

  1. AlperMetin dedi ki:

   İlginize teşekkürler. Evet bilgi vererek yardımcı olurum elimden geldiğince.

 79. erhan taşdelen dedi ki:

  teşekkürler hocam

 80. Yusuf dedi ki:

  Paylasimlariniz o kadar yararli ki.. Ellerinize saglik..
  Yakinda yapacagim seyehat icin cok yararlanacagim..

  Sevgiler

  1. AlperMetin dedi ki:

   Teşekkür ederim, ne mutlu bana. İyi yolculuklar.

 81. erkan dedi ki:

  Merhaba yedikleriniz icersinde domuz yada baska hayvan eti yeme korkusu yasadinizmi ?

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba. Hayır yaşamadım.

 82. Akif Demircelik dedi ki:

  Sevgili Alper
  Paylaşımların için çok teşekkürler. Tüm seyahatlerimde rehber olacak bir site hazırlamışsın.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Teşekkürler Akif, bunu duyduğuma sevindim. Nice seyahatlere.

 83. enes mert dedi ki:

  sitenizi daha demin haber kanalında gördüm hemen girdim çok beğendim sitenizi başarılarınızın devamını diliyorum kolay gelsin…

  1. AlperMetin dedi ki:

   Teşekkürler Enes Bey.

 84. selcuk dedi ki:

  harika olmuş.tek kelımeyle harika.teşekkürler

  1. AlperMetin dedi ki:

   Teşekkürler Selçuk Bey.

 85. Emrah ALTINDAĞ dedi ki:

  Öğretmenim sizden ders almış bir öğrenciniz olarak yaşadıklarınızı yaşama ihtimali , yaşama cesareti olmayanlara gösterdiğiniz için çok teşekkür ederim. Gerçekten hayranlık duydum.. Devamını merakla bekliyorum..

  1. AlperMetin dedi ki:

   İlgine teşekkürler Emrah, sevindim..

 86. yavuz şimşek dedi ki:

  harika bir yayın. tebrik ederim. kazasız ve sıkıntısız bol seyahatler dilerim. en kısa zamanda güvenlikli bir balkan ülkesine ziyarete gitmek istiyorum. acemi bir meraklı olarak,güvenli ve ucuz olarak hangi balkan ülkesini tavsiye edersiniz?

  1. AlperMetin dedi ki:

   Teşekkürler Yavuz Bey. Balkan ülkelerinin hepsi güvenli olup özellikle ucuz Makedonya, Bosna-Hersek, Karadağ ve Bulgaristan’ı öneririm.

 87. Rıza Rehber dedi ki:

  Alper kardeşim (Kardeşim diyorum sanırım benden yaşça küçüksün) seni yeni keşfettim tek kelimeyle ”MUHTEŞEM” sin . Yazdıklarını okuyup fotoğraflarına bakınca sanki seninle oralardaymışım beraber gezmişim gibi hissediyorum. (kim bilir belki birgün).Siteni ilgiyle takip ediyorum.Yolun,rotan ve şansın açık olsun…rr

  1. AlperMetin dedi ki:

   İlgine çok teşekkür ederim Rıza, bunları duymak ne güzel. Geziyormuşsunuz hissini verebiliyorsam ne mutlu bana. Sağ ol, var ol.

 88. Kadir dedi ki:

  merhaba alper bey tek başıma seyehat etmeyi çok seviyorum ve öğrenciyim bu yazın mogolistan gitmeyi planlıyorum 1 kişi masraflarını tam olarak hesaplayamıyorum birde orada çadır hayatında bozkırda yaşamayı planlıyorum hatta ek olarak araştırma yapmayı planlıyorum okuduğum bölüm için Türkoloji kullandıkları dil rusçamı bir de hakim olmadığım bir dilde yaşaya bilir miyim fazla başınızı ağırtmak istemiyorum ilerleyen günlerde tekrar sorualr sora bilirim sevgiler saygılar .

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba Kadir Bey,
   Moğolistan ucuz bir ülke. Dilleri Moğolca, ancak Kiril alfabesi ile yazıyorlar.
   İyi yolculuklar.

 89. Işıl dedi ki:

  Alper Bey selamlar; yazınızı okuduğum an kendimi gördüm, sizin bundan 5-10 yıl önceki haliniz olabilirim. Fransa’daki turum sırasında bu halimi gören bir fransız bana “flaneuse” demişti. Siz de bu “flaner” işini çok iyi yapıyorsunuz. İyi Gezmeler!

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba Işılnaz Hanım, dünyamızı keşfetmeye çalışıyorum, teşekkür ederim. Ben de size önümüzdeki yıllarda bol seyahat dilerim.

 90. Fatih AKBULUT dedi ki:

  sevgili Alper;
  hani hep Moğolistan deyip duruyordum ya…
  işte ordan dün geldim. 🙂 seninki kadar detaylı olmasa da gördüm enazından. ama bir daha gideceğim kesin. çünkü dağ,köy,çadır falan olmadı bu kez.
  sana bir de SENİ EN ÇOK ETKİLEYEN ÜLKEyi sormak istiyorum. neresi? mutlaka gitmeye çalışacağım.
  huzurlu seyahatler…

  1. AlperMetin dedi ki:

   Hoşgeldin Fatih. 🙂 Moğolistan maceralarımın henüz yarısını koyabildim, devamı gelecek.
   En çok etkileyen tek bir ülke seçemem; Küba, Moğolistan, Uruguay, Finlandiya, Makedonya diyebilirim.
   Bol seyahatler.

 91. Aysun dedi ki:

  Merhaba,

  Şu anda sadece Kurban bayramı Arjantin seyahatim sebebiyle Arjantin sayfanızı inceledim. Rehber niteliğinde detaylı ve bilgilendirici, ellerinize sağlık. Sadece bir sorum olacaktı. Eylül sanki kış gibi mont giymissiniz. Ekim ayında ordamıydınız soğuk mu? Teşekkürler. Diğer yazılarınızıda okuyor olacağım.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba Aysun Hanım. Ben Temmuz sonu Arjantin’deydim, tam kış ortası. Ekim ayı ilkbahar, Buenos Aires ve Kuzeyde gündüz 20-22, gece 10-12 derece beklenir. Güneye gittikçe soğur elbette ama bayram süresince gidebileceğinizi sanmıyorum.
   Yazdıklarımı okumanıza sevindim, uzun yazıları okuyan az oluyor, ilginize teşekkürler. İyi yolculuklar.

 92. Emre dedi ki:

  Merhaba,
  Gezdiğiniz ülkelerin arasında Kazakistan ve Rusya’nın olmadığını görüyorum. Nedeni buraların 1 haftadan fazla kalmak için mutlaka adres kaydı istemesi mi?
  Moğolistan maceranızdan sonra Altay Dağları’nın Rusya kısmını, ekosistemiyle kendisi başlıca bir ülke sayılabilecek Baykal Gölü’nü mutlaka görmeniz gerekli.
  Kayıt sorununa çare bulup Rusya’ya gelebilirseniz buyrun misafirim olun.
  Ayrıca, LinkedIn kullanıyor musunuz?

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba Emre Bey,
   İlginize ve davetinize teşekkürler. Hangi kentte yaşıyorsunuz?
   Kazakistan ve Rusya gitmek istediğim ülkeler arasında. Adres kaydı istendiğini bilmiyordum.
   Önerilerinizi dikkate alacağım. Linkedln’e kayıtlı değilim.
   Dostça selamlar.

 93. mesut berber dedi ki:

  merhaba, öncelıkle tebrik ederim, hayran kalmamak elde değil.
  bende brezilya ya hazıran ayında gitmek istiyorum ama
  ücretli kalacak bir yer(ev ve aile) bulursam.
  bu konuda fikir ve bilgi desteginde bulunursanız çok sevinirim.

  tğm dilekleriniz gerçek olsun diyorum.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba Mesut Bey,
   Teşekkür ederim.
   “Brazil home stay” veya gideceğiniz kentin adıyla ararsanız bulacağınızı sanıyorum.
   İyi şanslar ve yolculuklar.

 94. Emre dedi ki:

  Rusya’ya girişte, vatandaşlığı olmayan herkes, migrasyon kartı denilen bir belge doldurulmak zorundadır. Eğer ülkede 7 iş gününden fazla kalacaksanız bulunacağınız tarihler için bir adreste kayıtlı görünmelisiniz. Kayıt işlemi, bulunduğunuz şehirde gösterilen adresin hak sahibi tarafından yapılmalı.

  Bazı bölgelerde çok çok sık yapılan polis kontrollerinde, migrasyon kartınızı ve adres kaydınızı gösteren registre kağıdınızı pasaportunuzla beraber göstermek zorundasınız. Çıkış yaparken de bunlar yanınızda olmalıdır.
  Rusya’nın güneyinde, Rostov na Donu’ya yakın bir şehirdeyim. Rostov liman kentidir ve THY’nin seferleri mevcuttur.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Bilgi için teşekkürler Emre Bey.

 95. Mustafayy dedi ki:

  Alper bey merhaba.
  Öncelikle sizi tebrik ediyorum zira birçok kişinin yapmak isteyipte yapamayacağı bir işi başarıyorsunuz. Bence bir tv kanalı ile anlaşıp, bu gezi tarzınızda bir belgesel yapmalısınız. Budan hem siz hem de o egzotik yerleri merak eden bizler faydalanırız.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba Mustafa Bey,
   Övgünüze teşekkür ederim. Bu bence de iyi olur ama sanırım bunun için bir televizyon kanalında ilgilenecek bir tanıdık olması gerekiyor.
   Esenlikler.

 96. Fatih AKBULUT dedi ki:

  sevgili Alper;
  Che’nin doğduğu yere gitmen beni çok etkiledi. Keşke dünya gözüyle ben de görseydim.

 97. Doğancan Beşikci dedi ki:

  Alper bey çok güzel yerler gezip görmüşsünüz. Bende sizin gibi tek başına seyahat etmeyi sevenlerdenim. Tek seyahat bence her zaman daha özgür davranmamızı gezmemizi ve keşvetmemize olanak verir o yüzden eğer olurda bir gün dünyanın öteki taraflarına seyahat etme imkanını bulursam ilk başvuracağım bilgi bankası sizin siteniz olacaktır.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Teşekkürler Doğancan Bey. Size katılıyorum. Nice seyahatler.

 98. Elif ACAR dedi ki:

  Kocaman bir Merhaba!!! Hayallerimin gerçekleştirilmiş halini blogunuzda buldum.Daha yeni keşfetmenin heyecanını yaşıyorum.Bir gün bende diye başlayan cümleler kurarak bir anda bütün blogu okuyup taramak istiyorum.Umarım bir gün bende hayallerime sizin kadar yakın oluyum :).Sevgilerle…

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba Elif Hanım. Teşekkür ederim. Hayallerinizi gerçekleştirmenizi dilerim.

 99. Hatice ergüven binarcı dedi ki:

  Aslında onlarca kişi benzer yerleri geziyo fakat anlatımdaki ifade kullanılacak resimlerin seçimi meraklılarını kendine çekiyor ve girilen arka sokak hikayeleri yöresel bütünleşmeler tüm bunları sayfanızda buldum ve ufaktan samimi cümleler yol hikayesini bütünleştirmiş :))) sevdim tarzınızı saygılar…

 100. Umutgazi Taşkın dedi ki:

  Muhteşem.Muhteşem.Muhteşem.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Çok teşekkürler Umutgazi Bey.

 101. tayland dedi ki:

  Yerinizde olmak isterdim.

  İnsallah bende sizin gibi bir tura cıkacağım

  1. AlperMetin dedi ki:

   Siz tura çıkmışsınız gibi görünüyor.

 102. atilla eren dedi ki:

  Slm siz sınırları aşmışsiniz Alper bey, insanda o gizli gezme dürtüsünü uyandırıyorsunuz. Blogunuz süper olmuş ben de sizin gibi geziyorum ve hayırlısı ile kendi blogumu hazırlıyorum, size başarılar diliyorum, ne mutlu size ki hayalinizi gerçekleştirmişsiniz. Darısı diğer vatandaşlarımızın başına 🙂 Selametle

  1. AlperMetin dedi ki:

   Teşekkürler Atilla Bey. Seyahatleriniz ve blogunuz için başarılar.

 103. Şenay Çakmakoğlu dedi ki:

  Tebrik ederim…Elinize sağlık…Büyük emek verdiğiniz ve bu işten keyif aldığınız her halinizden belli…Tüm yolculuklarınız gönlünüzün istediği gibi geçsin 🙂

  1. AlperMetin dedi ki:

   Teşekkürler Şenay Hanım. Evet blogum için çok emek veriyorum. Ben de size güzel yolculuklar dilerim.

 104. özgehan dedi ki:

  selamlar Mr. Alper,
  Bumerang ödülleri öncesinde yemekte tanışmıştık efenim.. Blogunuz çok güzelmiş.. Yeni inceleme şansı yakaladım. Çok hoşuma gitti…
  Bumerang günüyle ilgili bir yazı yazmıştım orada kısacık da olsa blogundan ve senden de bahsettim.. gelip kontrol edersen sevinirim 😉 hatta yorum da yazarsan süper olur…

  tebrikler basarılar..

 105. sıdıka bostan dedi ki:

  çok güzel çok keyifli sanırım hepsini okuyacağım

  1. AlperMetin dedi ki:

   Teşekkür ederim.

 106. neva dedi ki:

  merhaba, ben bu yıl ilk kez yurt dışına tatile gitmeyi planlıyorum. ne zaman iş yüzünden canım sıkılsa kendimi farklı ülkelerin resimlerine, buraları gezen insanların öykülerinde buluyorum.25 yıllık yaşamımın geriye kalan heryılını sizin gibi gezerek geçireceğim:D öyleki şuan butun hepsşini okucam sanırım.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba Neva,
   Umarım her yıl en az birkaç ülke görürsünüz. İlginize teşekkürler, okumaya devam.

 107. Necati dedi ki:

  Merhabalar
  Çelebi Bey,
  tek gezmek konusunda size kesinlikle katılıyorum, tek başıma çıktığım seyahatlerde istediğimi yapıyordum 1 haftada 3 ülke gezdim, ama birileri ile gittiğim tatilden hiç keyif alamadım, zaten evliliğin tek sorunu özgür olamıyorsun, tek başına bişey yapamıyorsun, İzmir’de 2 gece kalamadım bundan sonra tek başına yurdışı nı rüyamda görürüm, ah özgürlük

 108. Mustafa çağlayan dedi ki:

  alper bey, beki iletişimi nasıl hallediyorsunuz? kaç dil biliyorsunuz ya da sadece ingilizce yetiyor mu?

  1. AlperMetin dedi ki:

   Sadece İngilizce biliyorum.

 109. Cossette dedi ki:

  excellent site alper!! u lucky guy..thanks for sharing it!!!

  1. AlperMetin dedi ki:

   Thanks a lot Cossette, I am glad. Greetings to Havana!

 110. BURCU CANBULAT dedi ki:

  Selam Alper.
  Geç tanıştık, sayfanı geç keşfettim, bundan sonra takipteyim 🙂
  Benim kartvizit bastırma işi başka bahara kaldı..

  1. AlperMetin dedi ki:

   Çok teşekkürler Burcu 🙂

 111. Birol dedi ki:

  Alper Bey; siteyi yeni keşfettim… Ama tek kelime ile söyleyeyim ki hayran kaldım. Ayrıca ülkeleri gezerken güvenlik konusunda endişelenmeden gezmeniz beni de bu yolda şevklendirdi.. İnan ki hayatımda hayal ettiğim tek şeyi siz gerçekleştirmişsiniz. Milyarlık arabalar evler satın almak ya da sahibi olmak hiç birşey gerçekten… Siz bu hususta şu anda daha büyük bir servete sahipsiniz. İşinizden memnunsunuz tahminim ama size belgesel çekmek için çok teklif geldiğini düşünüyorum televizyonlardan. Başarılarınızın devamını diliyorum. Yürekten saygılar…

  1. AlperMetin dedi ki:

   Birol Bey çok teşekkür ediyorum, memnun oldum sözlerinize. Saygılar.

 112. Vedat Çevik dedi ki:

  Sayısız seyyah takip ettim bugüne kadar ve onların anılarını,notlarını okudum.
  Genelde gezgin notları şu şekilde oluyordu hep;
  İngiltere-Londra-Hyde Park
  Fransa-Paris-Eyfel Kulesi
  Abd-Newyork-Özgürlük Anıtı
  Brezilya-Rio -Cristo Redentor
  Evet bunları herkes yapabiliyordu.Sonra gezginin birine rastladım.
  Paraguay Asuncion’daki otobüslerin renkleriyle,
  Kuzey Kore’deki savaşın soğuk yüzüyle,
  Moğolistan’daki göçebe yaşamıyla,
  Karadağ’daki kotor kalesiyle tanıştırdı bizi.
  Alışagelmişin dışına çıktı.
  Ve bizi Dünya’nın görünmeyen yüzüyle,varoşlarla ve yoksullukla yüzleştirdi.Yani anlayabilene çok şey kattı.
  Bütün paylaşımların için sonsuz teşekkürler Çelebi Alper.
  Geçilmeyen arka sokaklarda,hayatın gerçek yüzüyle karşılaşacağın nice seyahatler.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Çok teşekkürler Vedat Bey, aldığım en güzel yorumlardan!

 113. Eren Şeker dedi ki:

  Daha sadece İtalya, Yunanistan ve Hollanda’yı görmüş biri olarak bana büyük ilham verdin!
  Heyecanla bekliyorum yeni gezilerini…

 114. Orhan dedi ki:

  2-ci dünya savaşından yola çıkıp, Kuzey Kore hakkında bilgi edinmek için google-da çabaladığım sırada sitenizi buldum. Olağan üstü. Azerbaycanı bir de sizin gözünüzden turist gibi görmek isterim. Başarılar.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Teşekkürler Orhan bey.

 115. eylem dedi ki:

  merhaba Alper bey.size bir sorum olacak.bu ay kesin karar verdim yurt dışına çıkacağım bu benim ilk deneyimim olacak.eşim de bende İngilizce biliyoruz fakat sizce ilk gittiğimiz için tur mu tercih edelim.?dahamı iyi gezme şansımız olur.ama onlarında yok ekstraları yok yönlendirmeleri.kafam çok karışık.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba Eylem Hanım,
   Ben her zaman tursuz gezmekten yanayım. Tursuz ve kolay ülkelerden başlayabilirsiniz, örneğin Balkanlar. Öte yandan turla gezmek, hiç gezmemekten çok daha iyidir.

 116. eylem dedi ki:

  çok teşekkür ederim Alper Bey. Ne de olsa seyahat özgürlüktür:)

  1. AlperMetin dedi ki:

   Elbette öyledir 🙂 İstediğiniz belli ülkeler var mı?

 117. Gözde dedi ki:

  Merhaba Alper bey,
  Yaklaşık olarak 20 gün sonra Finlandiya/Jakobstad şehrine gidiyorum.
  Sizden ricam lütfen Finlandiya gezi notlarınızı bizler ile paylaşmanız çünkü diğer seyyahların anlatımı ve bakış açısı sizinki gibi değil.
  Hoşça kalın!

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba Gözde Hanım,
   Bu süre içinde Finlandiya’da bütün gördüklerimi ve yaşadıklarımı yazamam ama genel bir Finlandiya rehberi yazmaya bugün başladım.
   İlginize ve beğeninize çok teşekkür ederim!

 118. Fatih AKBULUT dedi ki:

  ARKADAŞLAR;
  YİNE SÖYLÜYORUM, MOĞOLİSTAN SEYAHATİNİ MUTLAKA OKUYUN.
  BU BÖLGE ÇOK ZOR BİR BÖLGEDİR.(GİTTİM-BİLİYORUM)
  BEN DOĞRU DÜZGÜN SOKAĞA ÇIKAMADIM.
  AMA ALPER’İN RAHATLIĞI VE CESARETİNE GIPTA ETTİM.
  HERKESE İYİ SEYAHATLER….

 119. Tufan dedi ki:

  Alper Bey Merhaba,

  Reklam seçenekleriniz ile ilgili bilgilendirme almak istedim ama iletişim sayfanızdaki form çalışmamakta sanırım. Çareyi buradan yazmakta buldum…lütfen bana mail adresimden geri dönermisiniz.
  Çok teşekkürler,

 120. Nilgün+Osman Varol dedi ki:

  Sevgili Çelebi Alper , biz olgun yaşta bir çift olarak , kişisel gezilerimizde, yazdıklarınızdan çok yararlanıyoruz. En son Küba deneyimlerinizle ,bilgilenmiş olarak ,yola çıkıyoruz.. Çok , çok teşekkürler..

  1. AlperMetin dedi ki:

   Buna sevindim Sayın Nilgün ve Osman, daha Küba’dan çok yazacaklarım var. İyi yolculuklar.

 121. süleyman dedi ki:

  mesleğiniz nedir ve kaç dil biliyorsunuz ?

 122. Celal Aslan dedi ki:

  Teşekkürler.

 123. eylem dedi ki:

  tavsiyenizi dikkate alıp tursuz,plansız çıktık gittik. balkanlar bitti.şimdi ver elini brezilya.şu 15 gun nasıl geçer bilemiorum. sayenizde yeni bir telefon ve tablet almaktan vazgeçip ülkeleri gezeceğim.GEreksiz yere para bile harcamıorum o kadarki etkili oldunuz:):)

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba,
   Bunları öğrenmek ne güzel! Çok teşekkür ederim yorumunuz için.:)
   Brezilya ne kadar sürecek? Rota belli mi?

 124. Fatma dedi ki:

  Alper Merhaba;

  Seyahat etmeyi seven biri olarak internette envai çeşit web sitesi ya da blog gördüm okudum. Ama hayret ediyorum bu kadar güzel bir siteyi daha önce neden görmedim. Şimdiye kadar gördüğüm en samimi, açıklayıcı, amatör olmasına rağmen profesyonelce hazırlanmış seyahat web sitesi için seni tebrik ederim.

  Sana bol sağlık diliyorum ki daha çok gezebilesin:)

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba Fatma Hanım,
   Çok teşekkür ederim, memnun oldum.:)
   Size de iyi gezmeler.

 125. Taner ARDA dedi ki:

  Merhaba Alper,
  Radikal gazetesindeki bir habere yazmış olduğun yorumdan meraklanarak sayfanı daha yeni keşfettim. Paylaştıklarını okumak için sabırsızlanıyorum.
  Hayırlı “Çelebilikler”

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba Taner Bey,
   İlginize teşekkürler. Beğendiğiniz yazılarıma yorumlarınızı beklerim.

 126. münevver dedi ki:

  sitenizi dün buldum. dünden beri inceliyorum. inceledikçe hasetimden çatlıyorum. hep hayal ediyorum ve gerçekleştirmemek için çeşitli bahaneler buluyorum ya. beter olayım emi.!!!

  1. AlperMetin dedi ki:

   Çok teşekkürler Münevver Hanım. Gerçekleştirmenizi umarım.

 127. murat göğüş dedi ki:

  dostum imrenmeyi geçtim alenen kıskandım seni…bende gezmeyi seviyorum İngilizcem olmadığı için tek başıma gidemiyorum sadece her yıl yolunu yordamını bildiğim için newyorka gidiyorum…senin yazılarını görünce gaza geldim bu sefer başka bir ülkeye 7 günlügüne gidecem ama….sen önder olacaksın fikri ve tavsiyene ihtiyacım var..sen söyle ben şimdiden hazırlığımı yapacağım tavsiyelerini bekliyorum

  1. AlperMetin dedi ki:

   İlginize teşekkürler Murat Bey.
   İngilizce veya başka bir yaygın yabancı dil olmadan bağımsız seyahat son derece zor.
   Çek Cumhuriyeti, Hırvatistan veya Yunanistan olabilir.
   iyi yolculuklar.

 128. Beyaz Sır dedi ki:

  Bu zamana kadar gördüğüm en samimi ve en açıklayıcı seyahat blogu. Sizi canı gönülden tebrik ediyorum. Benim hayalim de dünyada gezebileceğim kadar çok ülke gezebilmek, yeni insanlarla tanışıp farklı kültürleri keşfetmek.. Ama bu zamana kadar hiç yurt dışına çıkma şansım olmadı 🙁 Yaşım 24, belki bir gün ben de eşimi ikna ederim ve onun da içindeki çelebiyi uyandırırım 🙂 Çok çekiniyor, başımıza iş gelmesinden korkuyor.. Ahh, bir kere bu deneyimi yaşasak birlikte, eminim o da içindeki gezme aşkına karşı koyamayacak 🙂 umarım 😀
  Blogunuzdaki tüm gezi yazılarını tek tek okuyacağım. Kuzey Kore yazınızın tüm serisini okudum ve çok beğendim. Başarılarınızın devamını dilerim 🙂

  1. AlperMetin dedi ki:

   İlginize teşekkürler. Blogumu eşinize de okutun, belki ikna etmenize yardımcı olur.:)

 129. Beyaz sır dedi ki:

  Kesinlikle! Özellikle bu yazınızı okutmam bile tedirginliğini azaltmada etkili olacaktır diye umuyorum 🙂 yeni yazılarınızı sabırsızlıkla bekliyor olacağım 🙂

 130. Yasemin dedi ki:

  Merhaba. Paylasimlariniz gercekten cok guzel. Bir cok insanin hep aklinda, dilinde oldugu halde cesaret edemedigi, cekindigi veya usendigi seyleri siz gerceklestirmissiniz. Bunun icin sizi tebrik etmek gerek. Blogunuzu cok begendim, takipte olacagim. Mutlu seyahetler…

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba Yasemin Hanım,
   Yorumunuz için çok teşekkürler.
   Nice yollara.

 131. yilmaz dedi ki:

  Merhaba Alper
  Paylasimlarinizi cok begendim tebrik ederim
  Ben sunu sormak istiyorum..bireyselmi gittiniz yoksa turlami gittiniz ?

  1. AlperMetin dedi ki:

   Teşekkürler Yılmaz Bey.
   Tamamına bireysel ve serbest gittim, Kuzey Kore devlet turu hariç.

 132. yilmaz dedi ki:

  Bende seyahat etmek istiyorum ama acikcasi biraz korkuyorum 🙁
  Hic arkadasim yok

  1. AlperMetin dedi ki:

   Kimseye ihtiyacınız yok Yılmaz bey, yalnız gezmek daha keyifli.

 133. inan dedi ki:

  seni gördüğüme hiç mutlu olmadım çünkü çalışmam gereken o kadar derse rağmen saatlerdir burayı okuyorum. Sayende koreye gittim kıta değiştirdim kübaya gittim ve sonunda kendimi odamda, laptopumu kucağımda buldum. Gezdiğin, gördüğün, yediğin içtiğin senin olsun. Paylaşımlar için teşekkürler.

  1. AlperMetin dedi ki:

   İlginize teşekkürler, başarılar dilerim.

 134. Gülşen dedi ki:

  Merhaba Alper bey..

  Tam bir yay burcu olarak seyahat etmek.. daha önce seyahat etmiş insanların tecrübelerini okumak keyiflidir benim için.. Artık emekli olmak günü gelmişse zamanda meçhule gider diyerek seyahat için pek çok yer düşünüyorum.. gerçekleştirebilir miyim bilmiyorum.. Yurt içi pek çok kişiyi tura götürdüm.. Ama hala eksiklerim var.. 4-5 yıl önce Kanada – Vancouver’a bir seyahatim oldu.. 1 hafta Banf Milli Parkı ve pek çok yerini gördüm.. Vancouver yürüyerek gezdim.. Gerçi vize istemeyen yerleri tercih ettiğinizi yazmışsınız (yanlış okumadıysam ) ama Kanada’yı da ben önereyim size 🙂

  Bu arada kendim için bir blog açmak isterken siteniz ile karşılaştım ve daha çookk fırın ekmek yemem gerektiğine karar verip blog açmak yerine sizi takip etmeye karar verdim 🙂 Emeğiniz için teşekkürler.. Herkesin dediği gibi çok güzel, başarılı, anlaşılır, istediğinize kolay ulaşılır, bilgilendirmenin doyumlu olduğu ve güncel bir site olmuş..

  Kıskandığımı da belirtmeden geçemeyeceğim 🙂

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba Gülşen Hanım,

   Blogumu beğenmenize sevindim. Kanada’nın güzel olduğunu duydum, haklısınız, belki bir gün giderim, ancak yakın gelecek için planlarım daha değişik ülkeler. 🙂

   Nice yollara.

 135. Murat Çileli dedi ki:

  Aydınlanmış bir kişilik; özgür bir ruh 🙂 Başarılarınızın devamını dilerim.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Teşekkürler.

 136. mesut dedi ki:

  başkalarının hayalini yaşamak güzel, en azından gittiğiniz yerleri sizin gözünüzden okuyarak insan keyif alıyor.
  ne mutlu size, gittiğiniz yerlere benden de selam söyleyin 🙂

  1. AlperMetin dedi ki:

   Teşekkürler Mesut Bey, söylerim.

 137. MUSA KARAÖZ dedi ki:

  DEĞERLİ KARDEŞİM SEYAHAT YAZILARINIZI BÜYÜK BİR ZEVKLE OKUYORUM.SANKİ BİZDE ORALARI GEZMİŞ GİBİ OLUYORUZ.ÇÜNKÜ BİZİM GEZME ŞANSIMIZ YOK.TANITIM YAZILARINIZDA BİR EKSİKLİK VAR. ADA HARİTA. ÜLKELERİ, ŞEHİRLERİ TANITIRKEN UFAK UFAK HARİTALARLA DESTEKLESENİZ ÇOK MÜKEMMEL OLUR. SELAMLAR…

  1. AlperMetin dedi ki:

   İlginiz ve eleştiriniz için teşekkürler Musa Bey.

 138. Beylikdüzü dedi ki:

  Emekli olunca her yeri gezmeyi hayal ediyorum. Şimdilik böyle güzel bloglarda teselli bulmaya devam. Emeği geçen herkese selamlar..

 139. Zehra dedi ki:

  En son Kuzey Kore ile ilgili yazılarınızı. Oldukça farklı bir blog, birçok açıdan. Budapeşte gezimden hemen önce keşfettim ve faydalarını da gördüm. Gezilerinizin ve paylaşımlarınızın devamını dilerim.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Teşekkürler Zehra Hanım, işe yaradığını duymak, harcadığım emek ve zamanın değdiğini gösterip mutlu ediyor.
   Nice seyahatlere.

 140. Şerife dedi ki:

  şuan dan itibaren benim idolümsünüz 🙂 tamamen benim yaşamak istediğim bir hayat..ayrıca kuzey koreyle ilgili yazdıklarınızı da bir ödevimde kullanacağım 🙂 çok teşekkürler 🙂

  1. AlperMetin dedi ki:

   Teşekkürler, ne mutlu bana. 🙂

 141. Taflan Kandemir dedi ki:

  Uzun zaman sonra bu yazıyı tekrar okudum, yine sevdim… Samimi, yolu güzel adamsın Alper Hoca. Yolun açık kalsın ve Dünya insanlarıyla hep birlikte olsun. 🙂

  1. AlperMetin dedi ki:

   Teşekkürler sevgili Taflan! Nice yollara.

 142. Metehan dedi ki:

  Yazılarınız çok güzel.
  Samimiyet ve içtenlik en önem verdiğim şey ve bu sizde var 🙂

  1. AlperMetin dedi ki:

   Teşekkürler Metehan Bey.

 143. onur dedi ki:

  deli gibi imrendim bee.
  meğer yapılabilecek ne kadar çok şey varmış.
  bizlerde kös kös oturalım.

  yolun açık, şansın bol olsun

  1. AlperMetin dedi ki:

   Teşekkürler Onur.

 144. Pelin dedi ki:

  paranızı gittiğiniz ülkerlerde atmlerden çekiyormuşsunuz. değer kaybı olmuyor mu?

  1. AlperMetin dedi ki:

   Az oluyor. Döviz taşıyıp bürolarda bozdururken olan kadar diyebiliriz. Ölçütleri değerlendirdiğimizde en uygun yöntem ATM’lerden çekmek.

 145. pelin dedi ki:

  Biz de atmden çektik hep ama epey zarar ettik gibi geldi bana. Limit görüntülenemediğinden dolayı çok anlayamadım.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Endişelenmeyin, en uygunu bu yöntem Pelin Hanım.

 146. Osman dedi ki:

  Merhaba, sitenizi yeni keşfettim, gezi yazılarınız mükemmel. Kuzey Kore hakkındaki yazınızı bir çırpıda okudum. Gezi felsefeniz çok hoşuma gitti. Özellikle tek başınıza geziyor olmanıza gıpta ettim. Ben de sizin gibi tek başıma gezmek isterdim ama evli olduğum için eşimi de götümek zorundayım, ancak böyle riskli gezilere de eşimle gitmek istemem. Durum böyle olunca da tek seçenek Antalya’daki herşey dahil oteller oluyor tatiller için 🙁

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba Osman Bey,

   İlginize teşekkürler. Eşinizle riski çok az, güvenli ülkelere gidebilirsiniz. Blogumdaki Bosna-Hersek, Karadağ, Makedonya yazılarım örnek olabilir.

 147. Suna dedi ki:

  Merhaba, paylaşımlarınız çok faydalı bilgiler ile dolu. Artık gezenti programlarımı yaparken buraya bakmadan yola çıkmayacağım 🙂
  Yalnız değil çift olarak da dünya gezilebilir bir yer… Gezmek için bahane değil cesaret gereklidir sadece 🙂

 148. Emre dedi ki:

  Merhaba, sitenizi yeni keşfettim, gezi yazılarınız mükemmel.Henüz hepsini okumak için fırsat bulamadım ama hepsini okuyacağıma emin olabilirsin.Benim sana sormak istediğim şey ben bunları nasıl yapabilirim.
  Ben üniversite öğrencisiyim henüz hiç yurt dışına çıkmadım.Bir yerden başlamak istiyorum ama bunun hem ucuz olması hemde ben bunu yapabilirim demem gerekiyor.Bu yüzden ilk atılımımı yapmak için yardım edersen çok sevinirim.Şimdiden saol.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba Emre,
   İlgine teşekkürler. Blogumdaki Çeşitli sayfasında bulunan “yurt dışında bedava konaklama”, “ucuz gezi bilgileri” ve “yurt dışı tatillerinde dikkat edilmesi gerekenler” yazılarımın tamamını oku. Bloga yorum olarak soruların olursa beklerim.
   Rica ederim.

 149. NUR dedi ki:

  merhaba…
  sitenızı çok beğendım. vakıt buldukça yazılarınızı okuyorum. siz benım hayalimı gercekleştirmişsınız. emeğinize ayağınıza sağlık…
  saygılar…

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba Nur Hanım,
   Beğenmenize sevindim. Hayalinizi gerçekleştirmenizi dilerim. Saygılar.

 150. Teoman Dumantepe dedi ki:

  Ellerinize sağlık,çok güzel bir site hazırlamışsınız.Sizi takip etmekten büyük keyif alacağım.
  Selamlar,

  1. AlperMetin dedi ki:

   Teşekkürler Teoman Bey.

 151. Mehmet Ali Denk dedi ki:

  İyi günler Alper Bey. Ben M.Ali, Mühendisim ve Gaziantepliyim.
  İş için Denizli de yaşıyorum.
  Yaşım 38 ve yaklaşık 8 yıldır bende geziyorum.
  Şimdiye kadar Almanya, Hollanda, Belçika, Fransa, İtalya, Danimarka, İsveç ve Romanyayı gezdim.
  Bu yaz rekor kırıp 1 yılda 6 ülkeye giderek rekorumu kırıcam.
  İspanya, Andorra, Çek Cum. Avusturya, Slovakya, Macaristan.
  Blogunuz ilgili düşüncelerime gelince; bugüne kadar sayısız gezi bloğu takip ettim ve onların anılarını, notlarını okudum.
  Genelde; herkesin yaptığı şeyler anlatılıyor bende onları yapıyordum.
  Sonra 2 gezginin “başka türlü bir şey” isimli blogları ile bir ulusal TV de anılarını izledim.
  sonra da ikinci olarak da sizin bu bloğunuz… beni çok etkilediniz cidden.
  Tamemen tatil ve geziye bakışım değişti.
  Beni Dünya’nın görünmeyen yüzüyle, örf, adet, yaşam tarzı ve de göründüğü gibi renkli ışıltılı olmayan yoksullukla yüzleştim. Ders aldım sayenizde…
  Bütün paylaşımlarınız için hem sonsuz teşekkürler hem de DURMAK YOK YOLA DEVAM Çelebi Alper.

  Bende blog açmak istiyorum umarım gerçekleştiririm. Size imrendim ÇelebiALper. Umarım yüzyüze de tanışırız.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Teşekkürler Mehmet Ali Bey. Link verdiğiniz bilgiler Çeşitli sayfamda var, o nedenle buraya koymuyorum.
   Avrupa’da iyi tatiller.

 152. balayı dedi ki:

  balayı için önderileriniz neler olabilir ucuz yolla çok gezilebilecek nerileriniz nelerdir

  1. AlperMetin dedi ki:

   Karadağ, Tayland, Bulgaristan ve Romanya’yı öneririm.

 153. Korkmaz dedi ki:

  Alper,bende seyahet etmeyi çok seviyorum ancak şartlardan dolayı gezemiyorum.Siteniz çok güzel olmuş başarılarınızın devamını dilerim.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Teşekkürler Korkmaz Bey.

 154. bora dedi ki:

  Merhaba Hocam;Ben de her yaz şarköye giden biri olarak aslında her yıl aynı denize girmektense macara dolu bir tatile gitmenin ne eğlenceli olabileceğini tahmin ediyorum.Zira benim şu an size yazmam bile bu tatiller sayesinde.Size kolaylıklar ve nice yeni seyahatler olsun.(Bu arada veisle yarışacak bir dondurma yediniz mi ülkelerin birinde?)

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba Bora,
   İlgine teşekkürler. Gittiğim ülkelerde ğek dondurma yemedim, özellikle sevdiğim bir şey değil. Selamlar.

 155. Kamil dedi ki:

  Merhaba. Alper bey sizi tebrik ederim.her insan yapamıyor cesaret edemiyor buna. ben 21 yaşında azerbaycanlı bir gezginim.şu an 3. gezim olarak irana gidiyorum.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba Kamil Bey. Tesekkurler. Iran’da iyi yolculuklar.

 156. enes dedi ki:

  Merhaba alper bey balkan turu düşünüyorum acaba Mostar dan kotora nasıl geçebilirim Hırvatistan vizem yok

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba. Herceg Novi uzerinden gecebilirsiniz.

 157. sinan dedi ki:

  yoldaş; izindeyim..bir gezgin için cesaret ve özgüven sihirli iki kelime.. bunlar varsa sorun yok.. yolun ışıkla dolsun..

  1. AlperMetin dedi ki:

   Teşekkürler Sinan Bey.

 158. Ziya dedi ki:

  Sevgili Alper bey, sitenizi tesadüf eseri(daha doğrusu planlamakta olduğum Uruguay gezisi nedeniyle) karşılaştım. Yazdıklarınız, yaşadıklarınız pek hala doyurucu bilgilerden derlemişsiniz. Bende toplam 8 ülke gezdim. Ancak bizimkisinin masraflı olduğunu sizin yorumlarınızdan daha iyi anlamış oldum. Sonraki gezilerimizde tavsiyelerinizden ve bilgilerinizden faydalanacağım. Bu başarılı siteden ötürü teşekkür ederim. İyi çalışmalar.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Gezi notlarımı okumanıza sevindim Ziya bey, teşekkürler.

 159. Ali dedi ki:

  Ülkemizde sizler gibi nadir bulunan gerçek çelebiler görmek oldukça mutluluk verici. Popülist beklentilerden uzak olan bu tarzınızı hayranlıkla karşılayan bir genç olarak yazılarınızı ilgiyle okudum/okuyorum ve kendim amatör bir seyyah olarak, size imreniyorum, özeniyorum.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Teşekkürler Ali Bey. Az gidilen ve ucuz ülkeleri gezmeye çalışıyorum.

 160. Burak Bayram dedi ki:

  Hocam saatlerdir oturdum yazılarınızı okuyorum. Özellikle Kuzey Kore’deki yazılarınızın hepsini okudum. Baya ilginç geldi. İçimde zaten gezmek isteyen bir yapı var sizde iyice tetiklediniz bu yapıyı. 🙂 Yazılarınız için teşekkürler.

 161. Alperen dedi ki:

  Kuzey Kore ile ilgili ufak bir araştırma yapayım derken sizin sitenize dek geldim. Hemen sık kullanılanlara ekliyorum. Bütün yazılarınızı okumaya çalışacağım.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Teşekkürler Alperen Bey.

 162. Derya dedi ki:

  Merhaba Alper Bey,
  Yazılarınızla Gürcistan-Batum gezi planım sayesinde tanıştım.Birkaçını okurken gitmiş gibi hissettim,bazısına da hemen gitmek istedim. Ben de biraz daha fazla gezerim umuduyla ekstra harcamalarıma dikkat etmeye çalışıyorum:plazma gibi:) Benim gibi düşünen bir gezgine rastladıgım için hem sevindim, hem imrendim. Yeni yazılarınızı dört gözle bekliyorum. İyi gezmeler.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Çok teşekkür ederim Derya Hanım/Bey. Ucuz ve çok seyahatler dilerim.

 163. ali varol dedi ki:

  elinize saglik alper bey,

  seyahat ederken deneyimlerinizden epey faydalaniyoruz. cevaplayabilirseniz birkac sorum olacak
  guney amerika icin hangi banka atm kartlarini tavsiye edersiniz ? (masraf, komisyon ve accessibilite acisindan)
  foz do iguacu mi, puerto iguazu mi ? hangisinde kalmak daha guvenli? iguasu daki parkta vahsi hayvanlardan bahsetmissiniz, insanlara saldirma olasiligi varmi?

  selamlar

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba Ali Bey,
   Rastladığınız her ATM’yi kullanabilirsiniz, sorun olmaz. Ben en sık CitiBank’ı kullandım, çünkü çok yaygın. Komisyon sadece o bankaya değil, sizin bankanıza da bağlı. Yola çıkmadan önce bankanızı arayıp ilgili birinden net komisyon yüzdesini öğrenmeniz iyi olabilir.
   Ben Foz do Iguacu’da kaldım, diğerine gitmedim. Araştırdığımda Iguacu daha cazip geldi. Brezilya kentleri tehlikelidir, ancak Iguacu bir Sao paulo veya Rio kadar riskli değil. Yine de Brezilya’da olduğum için ben gece hostelimden pek uzaklaşmadım.
   Iguazu Milli Parkı’nda ziyaretçilerin gezdiği alanlarda sadece rakun var, onlar insana saldırmaz ama çevik bir hareketle elinizden veya masanızdan yiyeceğinizi kapabilir.
   İlginize çok teşekkür ederim.

 164. Emrullah Saruhan dedi ki:

  Henüz Üniversite hazırlık öğrencisiyim bundan sonra idolümsünüz 🙂

  1. AlperMetin dedi ki:

   Teşekkür ederim.

 165. Bayram dedi ki:

  Merhaba Alpert Bey Gezi konusundaki bir cok davranis seklimiz sizinle Ayni gezi soz konusu olunca bir cok olumsuzluklari ve tehlikeleride bende cogu zaman goze alabiliyorum ve sizin gibi tek gezmenin rahat ve kolayligini yasiyorum.Saygilar

 166. Ridvan yaman dedi ki:

  Alper bey siteniz ve vazgeçmeden devaml yazmaya devam etmeniz harika.
  Ben ve benim gibi insanlar adına teşekkür ederim.
  Balkanlar yorumlarınızı okuduktan sonra bu kurban bayraminda oralari tek basima gezmeye karar verdim.
  Rotam uskup, gevgeli, ohri, tiran, budva, kotor, mostar, s.bosna ve belgrad olarak karar verdim, umarım bir aksilik ile karşılaşmam
  Tekrar tesekkur ederim.

  1. AlperMetin dedi ki:

   İlginize teşekkürler Rıdvan Bey, gezmeye ve yazmaya devam edeceğim. Seyahat tutkusu bitmiyor. Batı balkanlar gezinizden keyif alacağınıza inanıyorum.
   İyi yolculuklar.

 167. yunus sarı dedi ki:

  Google da yaptığım kuzey kore aramasında, wikipedia yı okuduktan sonra sizin sitenize denk geldim. Kuzey kore hakkında neredeyse tüm yazılarınzı okudum. ben de italya fransa ispanya gibi ülkeleri gezmiş biri olarak bizlere yeni rotalar çizmeniz gayet güzel birşey. paylaşımlarınız çok güzel gezmelerinizin ve burada paylaşımlarınızın devamını dilerim. sitenizi de favorilere ekledim. münkün oldugunca da takp edeceğim.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Çok teşekkürler Yunus Bey, nice yollara.

 168. Hakan Kaya dedi ki:

  Gerçekten seyehat ve tatil konusunda ufkumu açtınız. Artık blogunuzun müdavimiyim. Keyifli notlar, ekonomik gezi rehberi ve nerelere gitmeli- gezmeli sorularını açıkca cevaplar bulmaya yardımcı makaleler.
  Daha nice seyehatlerinizi okumak dileğiyle.

 169. Yıldız dedi ki:

  Bu anlattıklarınız tam benim hayallerim ama tek sıkıntım yabancı dil.. İngilizcem sıfır değil ama yurt dışında kesinlikle çok zorlanırım diye gezileri hep erteliyorum.. Ne dersiniz? olmazsa olmaz mı?

  1. AlperMetin dedi ki:

   Tursuz seyahat edecekseniz olmaz. Gezi hayallerinizi gerçekleştirmeniz umuduyla.

 170. YENER ÇAT dedi ki:

  alper dostum yazılarını fırsat buldukça okuyorum,fotoğraflara zevkle bakıp videoları seyrediyorum.seni tebrik ediyorum ama bir yanlışını buradan sana iletmek istiyorum.yazılarına lütfen tarih ekle.yani hangi yıl hangi ay gittiğin belli olsun ki okuyanlar için güzellik olsun.sağlıcakla.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Çok teşekkürler Yener Bey. Blog yazarlarının çoğu tarih koymuyor, eski olanlar okunmuyor çünkü. Ben “Ülkeler” sayfamda hepsinin tarihlerini yazdım. İlginize çok teşekkür ederim. Bol seyahat dilerim.

 171. Emin Gümüş dedi ki:

  Gördüğüm en profesyonel gezi blogu sitesi. Alper bey bu konuda lider.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Çok teşekkür ederim Emin bey.

 172. Mustafa dedi ki:

  Yilmaz Guney bir gun istanbulda biriyle karsilasilasir. Adam dunyayi kesf etmesiyle ovunur, dunyaca unlu buyuk sehirlerden bahseder.New Yorktan, Helsinkiden, Paristen, Stockholdem, Berlinden bahseder. Grenoble da kayak yaptigindan, Pariste Sarap ictiginden, Osloda Somon baligi yediginden bahseder. Anlatirda anlatir böbürlenerek. Donup Yilmaz Guneye sorar. Siz hic bir yere gitmediginz mi diye. Yilmaz Guney Suructan, Hasan Keyf ten, Nemruttan bahseder. Bizim gezginci sasirir Beyefendi avurpada o kadar yer gezdim bunlardan hic haberim yok neresidir buralar der. Yilmaz Guney baslar anlatmaya iste benim memleketimin modern insan kulturlu insan yasam algisi budur. Dunyayi bilir ama kendi degerlerine bu kadar uzaktir.. Simdi Alper bende sana sormadan edemeyecegim. Yasadigin ulkenin dogusunda farkli bir dil farkli bir kultur ve farkli bir yasam var hic dusundun mu onunla tanismayi onu kesf etmeyi onlar hakkinda daha fazla bilgi sahibi olmayi? Bu arada siten cok guzel basarilarinin ve seyahatlarinin devamini dilerim.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Ülkemi geziyorum zaten. Blogum yurt dışı seyahat konusunda. Teşekkür ederim.

 173. ibrahim Aydoğmuş dedi ki:

  Bilgilendirme için çok Teşekkür ederim. Çok güzel bir site olmuş, devamını takip edeceğim.
  Benim Yeşil pasaportum var. Kamu kurulusu olan üniversitede çalışıyorum. Sizin tavsiye edebileceğiniz ülkeler hangileridir.Selam ve dua ile…

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba İbrahim Bey,
   Ben de yeşil pasaport sahibi bir devlet üniversitesi çalışanıyım.,
   Burada yurt dışı ucuz seyahat hakkında bilgiler ve ucuz ülkelerden bahsediyorum:
   http://www.celebialper.com/cesitli/ucuz-gezi-bilgileri.html

   Bütçeniz daha yüksekse bu yazımda da daha uzak ülke seçeneklerini yazdım:
   http://www.celebialper.com/cesitli/hangi-ulkeye-gitmeli.html

   Saygılar.

 174. Rüveyda dedi ki:

  paylaşımlarınız için çok teşekkür ederim. Aradığım birçok bilgiyi bu sayfada edinmiş oldum. benimsediğiniz bu kültür odaklı hayat tarzı çok ilham verici.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Teşekkür ederim Rüveyda Hanım, bunu duymak ne güzel. Ben de size istediğiniz ülkelere gidebilme imkanı dilerim. Seyahat haberlerimi Çelebi Alper Facebook sayfamda paylaşıyorum: https://www.facebook.com/CelebiAlperMetin

 175. aysun bayhan dedi ki:

  izleme listesine aldım sizi 🙂

  1. AlperMetin dedi ki:

   Teşekkürler Aysun Hanım. )

 176. Ahmet tutak dedi ki:

  hocam müthiş bir insansın 🙂 kafana göre takılıyorsun hayatta yalnışlıkla geldim bu siteye ama güzelce bir inceleyim ahh ah senin gibi takılmak isterdim ama iş güç vakit vermiyor saygılarımla

 177. Bilge Demir dedi ki:

  çok güzel ve yararlı bir site olmuş Alper Bey, size acayip imrendim doğrusu, ben de gezmeyi çok seviyorum ama şu an için Avrupadan öteye geçemedim,umarım gidebilirim 🙂

  1. AlperMetin dedi ki:

   Teşekkürler Bilge Hanım, beğenmenize sevindim. 5 kıta sizin olsun umarım. 🙂

 178. Levent dedi ki:

  Sadece Kuzey Kore ile ilgili yazınızı okudum. Çok etkilendim ve sitenizin tamamını okuyacağım. Ben de işim gereği yılda 5 defa kadar yurt dışına çıkıyorum. Sizi izlemeye devam edeceğim. İyi gezmeler.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Levent Bey gezi yazılarımı okuduğunuz için teşekkür ederim. İşinizden dolayı çok seyahat ettiğiniz için şanslısınız. Ben de gezmeye ve yazmaya devam edeceğim.

 179. şule şengül dedi ki:

  Tebrikler..Alper Bey vize isteyen ülkelere gitmeme kararınızı gönülden alkışlıyorum. Hepimiz yapabilsek belki şimdi hiçbir ülke vize istemeyecekti! Gezilerinizde bol şans dilerim. Sağlıcakla ve huzurla kalın.

 180. yiğit dedi ki:

  Ben de izleme listesine aldım, yazılarınız güzel.

 181. kazım dedi ki:

  iyi gezmeler kardeşim

 182. dilek dedi ki:

  Alper kardeşim, senin sayende bir çok yer hakkında bilgi sahibi oldum…sağ ol….Şimdi Yakutistan’a gidiyorsun ve çok çok güzel geçeceğine eminim….Nüyük büyük dedemlerin memleketi oralar , ben dende kucak dolusu selamlar soğuk memleketime…:)

  1. AlperMetin dedi ki:

   Teşekkürler Dilek, ileteceğim. Gezmeye devam. 🙂

 183. Şerafettin dedi ki:

  Alper Bey, yazdıklarına, uyguladıklarına, yaptıklarına aynen katılıyorum ve de uyguluyorum. Biz de eşimle birlikte tüm coğrafyalarda en ekonomik yaşamları tercih ediyoruz. Kolay gelsin.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Teşekkürler Şerafettin Bey, gezmeye, dünyayı keşfetmeye devam.

 184. Sedat Şenyurt dedi ki:

  eğitiminizden ve işinizden bahseder misiniz acaba?

  1. AlperMetin dedi ki:

   Marmara Üniversitesi Bilgisayar Öğretmenliği bölümü mezunuyum. Öğretim görevlisiyim.

 185. Sedat Şenyurt dedi ki:

  Peki İngilizcenizi nasıl geliştirdiniz? Ne seviyede hakimsiniz?

  1. AlperMetin dedi ki:

   Marmara Üniversitesi’nde hazırlık okudum Sedat Bey. İyi derecede konuşabiliyorum.

 186. Sevenay terzibaşı dedi ki:

  Sizi dün keşfettim kızkardeşimin sayesinde tanıdım daha neden tanımamışım diye dövündüm …muhteşem olmuş ayaklarınıza ,kaleminize sağlık takipteyim 🙂

  1. AlperMetin dedi ki:

   Çok teşekkürler Sevenay Hanım.

 187. murat alkış dedi ki:

  aradığımı buldum galiba! 🙂

 188. İlhan dedi ki:

  Alper Bey,
  1. Bloğunuz tek kelime ile muhteşem. Yararlı, yol gösterici ve açıklamalı.
  2. Çağdaş Türkiye’ nin, o güzel kurucusunun tarif ettiği, genç bilimsel bir akademisyen olmanız da çok güzel. Oğlumuz da üniversiteniz Hukuk Fak. de Ar. Gör. olarak Yük.lisans ve doktorası için 6 ay önce göreve başladı.
  Sizinle de tanışmasını arzu ederim. Biz de tanışmak isteriz.
  3. Bloğunuzu çevremdeki herkese önereceğim.
  (ki 3 büyük özel bankada yıllarca çalışmış birisi olarak sayı bir hayli fazla olacaktır)
  4. Turların götürdüğü, blogların genelde yazdıkları yerleri anlatmanız ayrıca bir şans bizler için.

  Sevgiler,

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba İlhan Bey,
   Çok teşekkür ederim. Blogumu tanıtmanız beni sevindirir. Oğlunuz ve sizinle tanışmak isterim. İzmit’te mi oturuyorsunuz? Ben İstanbul-Göztepe’deyim.
   Sibirya’dan selamlar.

 189. Serkan Yemenci dedi ki:

  Yurt içi gezilerinizde ne gibi yerleri tercih ediyorsunuz? Birkaç örnek verir misiniz?

  1. AlperMetin dedi ki:

   Gökçeada, Artvin, Hatay, Çanakkale, İzmir.

 190. Serkan Yemenci dedi ki:

  Bu yaz nereye gitmeyi düşünüyorsunuz?

  1. AlperMetin dedi ki:

   Önümüzdeki yaz nerelere gideceğime karar vermedim, ancak Hangi Ülkeye Gitmeli adlı gezi planı yazımdaki yerlerden biri olabilir.

 191. Serkan Yemenci dedi ki:

  Yurt içinde gittiğiniz şehirlerde nereleri gezmeyi önemsiyorsunuz?

  1. AlperMetin dedi ki:

   En çok tarihi yerler ilgimi çekiyor. Çarşı-pazar gezmeyi de seviyorum.

 192. İlhan dedi ki:

  İstanbul’ da oturuyoruz.
  Oğlumuz Mar. Ün. Huk. Fak. Haydarpaşa yerleşkesinde görev yapıyor.
  Kartal Soyak Evroka evlerinde oturuyor.
  Sibirya’ yı biraz ısıtıp gelirsiniz artık.
  Döndüğünüzde görüşmek üzere.

  Sevgiler,

 193. Serkan Yemenci dedi ki:

  Medeni durumunuz nedir Alper Bey?

  1. AlperMetin dedi ki:

   Bekarım Serkan Bey.

 194. Serkan Yemenci dedi ki:

  Gezi planlarınız arasında İran var mı?

  1. AlperMetin dedi ki:

   Evet var, İran’a gitmeyi çoktandır istiyorum.

 195. Kübra dedi ki:

  Güney Kore’ye seyahat etmeyi düşünüyor musunuz?

  1. AlperMetin dedi ki:

   Güney Kore’ye gittim zaten, burada var.

 196. Sedat Şenyurt dedi ki:

  Svaziland ve Botsvana yazılarınızı merakla bekliyoruz. Ne zaman devam edeceksiniz?

  1. AlperMetin dedi ki:

   İlk planımda Afrika ve Sibirya yazılarım var. İlginize teşekkürler.

 197. Zeynep Gürbudak dedi ki:

  Kuzey Afrika yada Orta Amerika gezisi niçin planlamıyorsunuz?

  1. AlperMetin dedi ki:

   Kuzey Afrika ilgimi çeken bir coğrafya değil. Orta Amerika’da Küba’yı gezdim epey. Diğer ülkeler de olur tabii, neden olmasın.

 198. Rıfkı Kocabey dedi ki:

  Avustralya-Yeni Zelanda-Papua Yeni Gine ve mümkünse Pasifik Adalarından oluşan bir gezi yapmayı düşünür müsünüz?

  1. AlperMetin dedi ki:

   Tarihi zenginlikler olmadığı için düşünmedim, ama olabilir Rıfkı Bey.

 199. Jessica Hampton dedi ki:

  Hi Alper ! I’ve followed your website so far. Thanks to the language options I can read your guides whenever I want. I’m suggesting your website to my whole friends. I hope someday you visit all over the United States. Best wishes from Texas 🙂

  1. AlperMetin dedi ki:

   Thanks Jessica. Do I know you?

 200. Saim Yerebatan dedi ki:

  Tarihi güzellikten bahsedip Kuzey Afrika için ilgimi çekmiyor demeniz beni şaşırttı Alper Bey. Orası da çok zengin bir coğrafya.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Biliyorum ama daha öncelikli bölgelerim var.

 201. Serkan Yemenci dedi ki:

  Nedir efendim daha öncelikli bölgeleriniz?

  1. AlperMetin dedi ki:

   Güney Amerika, Doğu Asya, Doğu Avrupa. Ülkeler sayfamdaki haritada gitmek istediğim ülkeler var.

 202. Rudy Jackson dedi ki:

  Hi Alper, I’m your big fan from England. Good luck!

 203. Jessica Hampton dedi ki:

  No you don’t

  1. AlperMetin dedi ki:

   Okay. I am glad that you read and recommend my blog. How did you find it?:)

 204. Yves Bernard dedi ki:

  Je suis un grand fan de la vôtre. Au revoir!

 205. Jessica Hampton dedi ki:

  I’ve searched North Korea travel notes for six months, then I found your website. You’re a great traveller !

  1. AlperMetin dedi ki:

   Thanks a lot, Jessica! You are the first non-Turkish speaker who wrote me a comment. 🙂 I am glad. Greetings to Texas.

 206. Suat Karademir dedi ki:

  Bir arkadaşımla Ağustos ayında Avrupa’ya gideceğiz. Couchsurfing’e de yeni üye olduk dolayısıyla hiç referansımız yok. Birisinin bizi kabul etmesi için yukarıda yazdıklarınızdan başka ne gibi tavsiyeler verirsiniz?

  1. AlperMetin dedi ki:

   Couchsurfing’de olumlu yanıt almak için gerekenleri ilgili yazımda anlattım:
   http://www.celebialper.com/cesitli/couchsurfing-yurt-disi-seyahatlerinde-bedava-konaklama.html

 207. Ali Osman dedi ki:

  Alper bey bu siteyi tesadüfen buldum. gerçekten çok güzel bir site yapmışsınız ve çok güzel bir anlatım dili kullanmakla beraber güzel paylaşımlar yapıyorsunuz. O ülkeleri gezmişim hissine kapılıyorum.. Allah’dan yaptığınız güzelliklerin devamını diliyorum

  1. AlperMetin dedi ki:

   Teşekkürler Ali Bey. Seyahat benim tutkum, paylaşmak güzel.

 208. Ayça Doğa dedi ki:

  Ben bu blogu birçok kişi gibi internette dolaşan Kuzey Kore liderinin komik capslerini ve basında çıkan Kuzey Kore’nin bilinmeyen yaşamını, sırlarını, nasıl bir yasaklar ülkesi olduğu haberlerini merak edip aramam sayesinde buldum 🙂 Yazılar yazıları kovaladı ve nihayet blogun müptelası oldum! Merak, her zaman insanın başına dert olmaz; özellikle Kim Jong-un’u merak etmek, böyle güzel bloglar tanımaya vesile olur 😉

  1. AlperMetin dedi ki:

   Çok teşekkürler. 🙂

 209. Hıfzı Gözcüler dedi ki:

  Hürriyet ekindeki ”Param yok ama Dünyayı geziyorum” başlığını çarpıcı ama abartılı bulduğumu söylemeliyim Alper Bey. Sonuçta iyi bir işiniz ve maaşınız var, harcadığınızı söylediğiniz fiyat aralığı da azımsanmayacak seviyede.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Haklısınız Hıfzı Bey, ben öyle bir laf etmedim, dikkat çekmesi için öyle bir başlık atmışlar, ben de 1 haftadır bu yalanla uğraşıyorum.

 210. Selma dedi ki:

  Merhabalar Alper Bey,
  Küba’dan 6 Şubat 2015 tarihinde döndük. Teşekkürlerimi ancak izlenimlerimi paylaşarak iletebileceğimi düşündüğüm için:KÜBA’DA 10 GÜN 10 CÜMLEDE KÜBA
  Ne gördüğün hayata hangi pencereden baktığına bağlıdır. S.T

  KÜBA
  1) Çok yoksul ama çok çok zengin bir ülke.
  2) Loş sokaklarda güvenle yürüyebildiğim ve sokaklarında polis, asker görmediğim ülke.
  3) Güzel, çok güzel ağaçlar ülkesi.
  4) Sallanan sandalyeler ülkesi.
  5) Dingin insanlar ülkesi.
  6) Çantamın fermuarının kapalı olup olmadığını kontrol etmediğim ülke.
  7) Merakla baktığım sınıfını daha iyi görebilmem için gülümseyerek perdesini açabilen öğretmenlerin ve mutlular diye düşündüğüm öğrencilerin ülkesi.
  8) Sokakları, evleri, arabaları, insanları ile yüzyıllar öncesine ait bir film setindeymiş hissini yaşatan ülke.
  9) İçinde her renkten insanı barındırabilen renkli ülke.
  10) Kaçınılmaz olan değişimin insanlarına daha çok mutluluk getirmesini dilediğim ülke; KÜBA

 211. Selma dedi ki:

  İzlenimlerimi Küba yazınızın altında paylaşmak istedim ama sürekli hata kodu verdiği için buradan paylaşabildim. Tekrar teşekkürler. Elinize sağlık

  1. AlperMetin dedi ki:

   Teşekkürler Selma Hanım. Ben denedim çalıştı, bir kez daha denerseniz sevinirim. Saygılar.

 212. Seda dedi ki:

  Hayallerimi gerçekleştiren insansınız Alper Bey.Seyahatlerime çocuktan dolayı bi süre ara vermiştim.Açıkcası tek başıma yola çıkmaktan da biraz endişeliyim..Benimle seyahate çıkabilecek yol arkadaşı ya da arkadaşları arıyorum.Şu ara planımda Balkanlar var..İlgilenen arkadaşlar olursa sevinirim.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Teşekkürler Seda Hanım. Umarım burada yol arkadaşı arayan iyi bir insan mesajınızı okur.

 213. Ali Kandıralı dedi ki:

  San Pedro Sula, dünyanın en tehlikeli şehri Honduras’ta. Buraya gitmeyi düşünür müsünüz Alper Bey bir Orta Amerika turu kapsamında?

  1. AlperMetin dedi ki:

   Bilemedim Ali Bey, araştırmam gerek, mümkündür.

 214. seda dedi ki:

  Arkadaşlar yol arkadaşı arıyorum..İlgilenenler bana [email protected] dan ulaşabilir.

 215. Ayça Doğa dedi ki:

  O röportajı ben de gördüm, Hürriyet almadığım için msn seyahatte okudum. “Hiç parası yok ama dünyayı dolaştı” şeklinde genel bir başlık atmışlardı. Başlığı görünce “kim bu beş parasız fakat becerikli gezgin?” diye düşünüp habere tıkladım ve elbette ki çok şaşırdım. Görenler benim gibi merak etsin, insanlarda okuma isteği uyandırsın amacıyla böyle bir başlık atıldığı aşikar. Lakin sırf dikkat çekmesi için de böyle yalan bir başlık seçmelerine gerek yoktu, neticede ilgi çekici farklı başlık seçenekleri de var. Sanırım doğru olan Hürriyet’ten mantıklı bir hamle beklememek. Gazetecilik anlayışlarını ciddi olarak gözden geçirmedikçe çok sevdiğim Gülse Birsel’in yazılarını okumak için bile Hürriyet almamaya devam edeceğim.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Haklısınız Ayça Hanım. İlginize ve katkınıza teşekkür ederim.

 216. Betül dedi ki:

  Merhabalar. Blogunuza hayran oldum. Seyahatlerinizin devamını dilerim. Benim bir sorum olacak. Ucuz uçak bileti nasıl buluyorsunuz? Aylar öncesinden mi rezervasyon yaptırıyorsunuz? Türk havayolları özellikle son dönemlerle çok pahalandı.
  Kolay gelsin

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba Betül Hanım,
   Çok teşekkür ederim.
   1. Blogumun ana sayfasında, sağ üstteki uçak bileti sitesini kullanıyorum.
   2. Burada yurt dışı gezileri ucuza getirme ve ucuz uçak bileti bulma yöntemlerini anlatıyorum.
   http://www.celebialper.com/cesitli/ucuz-gezi-bilgileri.html
   3. Burada da bilgiler var.
   http://www.celebialper.com/cesitli/yurt-disi-tatillerinde-dikkat-edilmesi-gerekenler.html
   İyi şanslar.

 217. Betül dedi ki:

  Çok teşekkürler. Sizin kadar gezebilmek dileğiyle.
  Tekrar tebrik ederim.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Rica ederim. Bütün dünyayı gezmeniz umuduyla.

 218. cengiz alansu dedi ki:

  Arkadaşlar yol arkadaşı arıyorum. sık sık seyahat eden birisim İlgilenenler bana [email protected] adresinde ulaşabilir.

 219. ZEYNEP ÇAKIR dedi ki:

  Merhaba Alper bey sitenizi çok beğendim. Uslübünüz ve tarzınız cok içten. sizinle tanışmayı ve tecrübelerinizi dinlemeyi cidden çok isterim. Sizin kadar gezmesemde yalnız geziyorum genelde. Bursa’ya da bekleriz:)

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba Zeynep Hanım,
   İlginize teşekkür ederim. Bursa’ya gelecek olursam haber veririm. Bol seyahatler.

 220. BAYRAM ALİ TAPARLI dedi ki:

  ALPER KARDEŞİM YAŞADIKLARINI PAYLAŞTIĞIN İÇİN TEŞEKKÜRLER.TAKİPÇİN OLACAĞIM.SANA SEVGİLERİMİ SUNARIM.YOLUN AÇIK OLSUN KARDEŞİM.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Çok teşekkürler Bayram Bey. gezmeye ve blog yazmaya devam edeceğim.

 221. gurbet dedi ki:

  Merhaba, ben de 2 aylık yaz tatilimde gidecek bir ülke belirlemeye çalışıyorum. Ama aynı zamanda çalışmak da istiyorum. Uruguay da mümkün mü bu ya da önereceğiniz başka bir ülke var mı?

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba. Latin Amerika’da hostellerde çalışarak konaklama ve yeme-içme masraflarınızı ortadan kaldırabilirsiniz.

 222. UĞUR VURAL dedi ki:

  ALPER ABİ HELAL OLSUN SANA… ÜTOPYAM DAKİ ADAMSIN SEN YAAA…YAZILARIN ÇOK KEYİFLİ…

  1. AlperMetin dedi ki:

   Çok teşekkürler Uğur. Dünyayı gezmeye devam.

 223. arman afrashi dedi ki:

  Alper bey
  Ben KBB doktoruyum. Kuzey kore ile ilgili bazı sorularım var. nasıl konuşabiliriz?

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba Arman Bey. İlgili Kuzey Kore yazılarıma sorularınızı yazarsanız elbette yanıtlamaya çalışırım.

 224. Baybora dedi ki:

  Merhaba google üzerinde Küba ile ilgili arama yaparken sitene rastladım 🙂 gerçekten tarzını sevdim… Gerçekten para pul mal mülk bir yana hayatın tadını çıkarmak ve bunu uygun fiyatlara gerçekleri görerek yapmak, tam benim kafadasın diyebilirim siteni beğendim başarılarını diliyorum kalbi güzel arkadaşım…

  1. AlperMetin dedi ki:

   Çok teşekkürler.

 225. Cem Erşah dedi ki:

  Çok güzel bir site olmuş

 226. Katalin dedi ki:

  Ben de cok begendim. Özellikle Macaristan ile ilgili yazdiklarinizi 🙂 Ben Macar oldugumu icin 🙂

  1. AlperMetin dedi ki:

   İlginize çok teşekkür ederim Katalin Hanım. 🙂 Türkçeyi nasıl öğrendiniz?

 227. Katalin dedi ki:

  Budapeste’de Andrássy Caddesi’nde 2 yil önce Yunus Emre Türk Kültür Merkezi acmis. Orada bir kursa katildim

  1. AlperMetin dedi ki:

   Nasıl bu kadar iyi Türkçe öğrendiniz ki? 2 yıldır sürekli gidiyor musunuz?

 228. Katalin dedi ki:

  Hayir :)sürekli gidemem maalesef

  1. AlperMetin dedi ki:

   O halde Türkçeye karşı ilginiz yoğun olmalı, bravo.

 229. Katalin dedi ki:

  Sagol 🙂
  Bizim sayfamizda Türkler icin Macaristan ile ilgili, Macarlar icin Türkiye ile ilgili haberler ve mansetler paylasiyoruz.
  Sizin sayfanizi paylasabilir miyim? Bu sitenin Türk sayfasi ben yapiyorum. Yükarida bir kalp var, orada Macar ve Türk sayfalarin arasinda gidebilirsiniz…
  Bakin: http://turkinfo.hu/db/adatok.php?cim=Gez%20ve%20g%F6r&&tabla=utazas

  1. AlperMetin dedi ki:

   Evet sayfamı paylaşabilirsiniz, buna sevinirim. Anasayfanızdaki kalp aktif değil, Türkçe kısma geçemedim.

 230. Katalin dedi ki:

  Denemeli 🙂 biraz zor, en yüksek noktasinda bulabilirsiniz 🙂

  1. AlperMetin dedi ki:

   Teşekkürler. 🙂 Kaynak olarak bogumun adresini yazıp link verir misiniz?

 231. Katalin dedi ki:

  Sayfanin altinda Detaylar orada ama…

  1. AlperMetin dedi ki:

   Peki, teşekkürler.

 232. yavuz dedi ki:

  Eline emeğine sağlık.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Teşekkür ederim Yavuz Bey.

 233. CENGİZ dedi ki:

  Alper Bey Merhabalar,

  Yazdıklarınızın tamamını okumadım. Ama ilk sayfayı,yorumları,verdiğiniz cevapları ve her şeyden önce bloğunuzu güncel tuttuğunuzu gördüğümden hemen yazmak istedim. Yazdığınız bilgilerin çok aydınlatıcı ve gezginlere yardımcı olacağına inanıyorum. Emeklerinize ve yüreğinize sağlık.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Çok teşekkürler Cengiz Bey. Nice seyahatler dilerim.

 234. kemal onur dedi ki:

  Alper bey,
  Kuzey kore ile ilgili yazılarınızı okuduktan sonra gittiğiniz diğer ülkelerle ilgili yazılarınızıda okumaya ve sizi takip etmeye calisacagım, yazılarınız cok anlaşılır ve tatmin edici bir dilde, faydalı bilgiler için tekrar teşekkür ederim…

  1. AlperMetin dedi ki:

   Teşekkürler Kemal Bey. Yazmaya devam.

 235. Doğukan Koç dedi ki:

  Yazılarınızı hayranlıkla okuyorum Alper Bey.. Kuzey Kore çok sürükleyiciydi. Dün iş yerini kapatıp gidemedim hepsini okumadan çok keyifli hepsi. Tek tek okuyorum gerçekten tebrik ediyorum sizi.. Bir sonraki durak neresi?

  1. AlperMetin dedi ki:

   Teşekkürler Doğukan Bey, ilginize sevindim. Bu gece Bulgaristan’dan döndüm; en yakın 23 Nisanda Kıbrıs var rotada.

 236. Pelin dedi ki:

  Tura katilmak ya da rezarvasyon yaptirmak kotu bir sey gibi yazmissiniz tuhafima gitti gercekten. Kuzey koreye rezarvasyonsuz gitmek mumkun bile degil.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Hayır kötü bir şey olarak bahsetmedim, sadece benim seyahat tarzım değil. Kuzey Kore’ye rezervasyon yapamazsınız, devlet turu satın alabilirsiniz, görevliler sizi istedikleri otele götürür. Ben gittim.

 237. Pelin dedi ki:

  Bende onu demek istedim zaten, mutlaka on ayarlamalarin yapildigi cat kapi ben geldiim diye gidilebilen bir yer degil Kuzey Kore rezervasyondur veya devlet davetidir adinin orasi fark etmez. Sizin tarziniz saygi duyarim ama gercekten tuhaf geliyor rezervasyonsuz demek. Pek cok seyahat etmemis arkadasin reservasyonlu ve turlu seyahatin kotu birsey oldugunu dusundurmesi bir yana reservasyonsuz bir baska ulkeye gidebileceklerini sanacaklar. Neyse soylemeden gecemedim.

 238. Burçin dedi ki:

  Merhaba öncelikle harikasınız Afrika seyahati ararken sizin blog karşima çıktı iyiki çıkmış çok güzel bi blog olmuş gıpta ettim valla çok güzel öncelikle şunü sormak istiyorum bu ülkelere gitmek için dil gerekiyordur illaki hangi dilleri bilmemiz gerekiyor?

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba Burçin Hanım,
   Çok teşekkür ederim. Evet, yabancı dil bilmek gerekiyor, en azından orta düzeyde. Elbette tüm dünyada en geçerli yaygın dil İngilizce. Birden fazla dil öğrenmeye zamanınız ve ilginiz varsa, seyahat edeceğiniz kıta ve ülkeleri de göz önünde bulundurarak İspanyolca, Rusça, Çince de yararlı olur.

 239. Refika Akdoğan dedi ki:

  sömestr tatilinde gezmek için birkaç ülke tavsiye edebilir misiniz alper bey? tecrübelerinize dayanarak kışın gezmenin bir sorun yaratmayacağı, hatta daha keyifli olacağı bir yer

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba Refika Hanım,
   Bizde kış olan sömestr tatilinde Güney Yarımküre’de mevsim yaz olduğu için tavsiye ederim. Sıcak ülke istiyorsanız ve güneyler uzak gelirse Lübnan, Mısır, Fas, Dubai olabilir. Ama soğuk sorun değil derseniz seçenekler çok. Çeşitli sayfamdaki Hangi Ülkeye Gitmeli yazımı okumanızı öneririm. Sorularınız varsa beklerim, yazın.

 240. Figen dedi ki:

  Merhaba Alper Bey, sitenizi kurcalamaya devam ediyorum. Yararli bilgileriniz icin tesekkurler. Simdilerde dusundugunuz gezi planiniz var mi ve neresidir? 1 ay tatilli is guzelmis. 🙂

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba Figen Hanım,
   Geçen hafta Bulgaristan’daydım, daha önce Sibirya’da. 23 Nisan’da Kıbrıs’a gidiyorum. yazın yine 1 ay tatilde gezeceğim ama henüz rotama karar vermedim. 🙂

 241. Figen dedi ki:

  Alper Bey, Corum’a yolunuz dussun muhakkak. Gezip gorulmesi gereken bir yer oldugunu dusunuyorum. Aklinizda bulunsun. Memleketim guzeldir. Kalacak yer isterseniz de ailem orada yasamakta, seve seve agirlarlar. Kolayliklar dilerim.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Çok teşekkür ederim, bölgeyi gezerken Çorum’a günü birlik gittim, ama bu yetmez tabii.

 242. serdar dedi ki:

  bir sonraki uruguay seyahatinize eşlik etmek isterim, ne zaman olursa

 243. Fatih Duman dedi ki:

  Merhaba Alper Bey

  Yeni yazılarınızı merakla bekliyoruz,size sormak istediğim bir konu vardı,ilk defa pasaport alacağım ve Kazakistan’a gitmek istiyorum,vizesiz olsa bile ilk defa gideceğimden sıkıntı yaşayabilir miyim?Önümde iki seçenek var,havayoluyla İstanbul-Alma Ata gidiş-dönüş ve karayoluyla İran’a,sonrasında Kazakistan’a geçmek ve tekrar karayoluyla dönüş,sizce kısaca nasıl bir seyahat planı belirlemeliyim?

  Saygılarımla

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba Fatih Bey,
   Ülkeye girişte sorun yaşayacağınızı sanmıyorum, ancak bir otel rezervasyonunun çıktısını, veya evde kalacaksanız adresini göstermek işleri kolaylaştırır. İki seçenekten hangisini yapacağınızı, İran’ı ne kadar görmek istediğiniz belirlemeli. İyi şanslar.

 244. Necmi Yapıcı dedi ki:

  Merhaba Alper Bey, böylesine güzel bir ülkede yaşarken neden sene içindeki her boşlukta yurt dışına gidiyorsunuz? yurt içi ve yurt dışı seyahatlerini bir arada götürmek varken sizdeki bu yurt dışı saplantısını anlayamadım, bildiğiniz gibi cennet sayılabilecek bir ülkede yaşıyoruz.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba Necmi Bey. Her boşlukta yurt dışına çıktığıma nasıl karar verdiniz? Ülkemi de geziyorum, ama blogumun ana konusu yurt dışı seyahat.

 245. Necmi Yapıcı dedi ki:

  en son ne zaman nereye gittiniz yurt içinde?

  1. AlperMetin dedi ki:

   Bandırma’ya, geçen hafta.

 246. Necmi Yapıcı dedi ki:

  turistik amaçlı mı gittiniz?

  1. AlperMetin dedi ki:

   Hayır, üniversitede seyahat konulu konferans verdim.

 247. Ersen Balta dedi ki:

  Merhaba. Gideceğiniz ülke ilgili bilgi edinmek için aldığınız kitapları nereden alıyorsunuz?

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba. En çok LonelyPlanet kitapları ve Wikitravel çıktılarından yararlanıyorum.

 248. Fatih Maraşlı dedi ki:

  Hocam arkadaşlarıma tam sizden bahsediyordum. Birçok insan da olan araba, ev gibi sevdaları olmayıp her yıl biriktirdiği parayla bir ülke seçip giden bir hocamız var diyordum ki fotoğrafınıza denk geldim sonra kendimi burada buldum 😀 şu anda iki hayranınız gün içinde sitenizi ayrıntılı bir şekilde inceleyeceklerini söylüyorlar. Bu arada ben 2009 bilgisayar öğretmenliği mezunu Fatih MARAŞLI. Görüşmek üzere hocam

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba Fatih. İlgine çok teşekkür ederim, arkadaşlarına selamlar, memnun oldum.

 249. mehmet süreyya timur dedi ki:

  Alper Hoca,arkadaş..sana yalvarıyorum..beni kübaya gönder..Kübayı görmeden ölürsem,iki elim yakanda..

  1. AlperMetin dedi ki:

   En kısa zamanda Küba’ya gidebilmenizi umarım Mehmet Bey. Bilet almakla işe başlayabilirsiniz.

 250. mehmet süreyya timur dedi ki:

  Bilet kolay Baba..da..köyün yabancısıyım..Şaka bir yana,hakikaten gitmek ve orada yaşamak istiyorum..İngilizcem yok,ispanyolcayı sadece seviyorum,Atatürk’ün heykelini diktiler diye benim için türkçe öğreneceklerini de hiç sanmıyorum.. Küba vatandaşlık hakkı veriyor mu?..ilginize çok teşekkür ederim..

  1. AlperMetin dedi ki:

   Maalesef Küba’ya yerleşmek ve vatandaşlık almak çok zor. Koşullar Küba’da 1 Ay adlı yazımın sonundaki yorumlarda var.

 251. mine alpar dedi ki:

  tesadüfen sitenize rastladım. Çok da keyif aldım, oldukça seyahat eden biri olsam da, benimkiler daha steril geziler oluyor. O yüzden kıskandım dersem yalan olmaz:)

  1. AlperMetin dedi ki:

   Teşekkürler Mine Hanım.

 252. Necmi Yapıcı dedi ki:

  Merhaba Alper Bey, Botsvana ve Svaziland yazılarınızı ne zaman paylaşacaksınız?

  1. AlperMetin dedi ki:

   Umarım yakında Necmi Bey. İlginize teşekkürler.

 253. Oğuzhan Cengaver dedi ki:

  Alper abi bu yaz nereye gideceksin abi belli oldu mu?

  1. AlperMetin dedi ki:

   Hayır, henüz rotamı seçmedim.

 254. orhan şahin dedi ki:

  harika bir site sizi tebrik ediyorum ve size imreniyorum.Nice gezmeler.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Teşekkürler Orhan Bey.

 255. Şahika Gündoğdu dedi ki:

  Alper Bey merhabalar, sitenizi ilgiyle takip ediyorum ancan Çanakkale şehitliklerini, Troya’yı, Efes’i, Çatalhöyük’ü, Pamukkale’yi, Göbeklitepe’yi ve Urfa’yı adım adım arşınlamadan gezdiğiniz bunca ülkenin anlamı kalmıyor. Görüşümü belirtmek istedim. Saygılar

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba Şahika Hanım. Saydığınız yerleri gezmediğime nasıl karar verdiniz acaba?

 256. Şahika Gündoğdu dedi ki:

  Eğer gezseydiniz sitenizde az da olsa bahsederdiniz diye düşünüyorum. Yok eğer gezdiyseniz sitenizde yer vermenizi tavsiye ederim.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Gezdim fakat henüz yazacak zamanım olmadı. Blogumun ana konusu yurt dışı tursuz gezi. Oraları gezmemiş olsaydım bile bu durum birçok ülke gezmemi anlamsız kılmazdı.

 257. Şener Toprak dedi ki:

  Şahika Hanım’a katılıyorum. Bir gezgin öncelikle kendi ülkesini büyük oranda gezmeli, tanımalı ki yurt dışı gezilerini anlamlandırabilsin.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Ben de öyle yaptım zaten.

  2. Sevda dedi ki:

   Lütfen başkalarına karışmaktan artık vazgeçelim. Adı üstünde g-e-z-g-i-n; bırakalım da nereyi istiyorsa orayı gezsin. Farklı bir bakış açısıyla ve binbir emekle hazırlanmış bir sitedesiniz. Bunu ve paylaşımlarını değerlendirelim. Adamın işi gücü yok adımını attığı her yeri mi bize anlatsın? Yaşam şekli ve seyahat tercihi onu ilgilendirir; bizi ise paylaşımları. Cesaret edebilir miyim? ASLA. Ama bu takdir etmeme, istememe, özenmeme, azıcık da kıskanmama engel değil. Alper bey; harikasınız gezmeye devam. Bize de sizi okumak düşüyor 🙂

   1. AlperMetin dedi ki:

    Çok teşekkür ederim Sevda Hanım. Hepimizin yolu açık olsun. 🙂

 258. özdemir dedi ki:

  çok güzel bir sayfa hazırlamışsınız, tebrik ederim. İş yerinde hep aynı yerde oturup hep aynı şeyleri yapmaktan bunaldığımda giriyorum sayfanıza, seçiyorum bir ülke ve başlıyorum okumaya. ilaç gibi geliyor. teşekkürler.
  bunu da yazmazsam rahat edemeyeceğim; yukarıda size yönelik yazılan “önce ülkemizi gezseydiniz, güzel ve cennet ülkemiz” yorum ve eleştirilerini de haddini aşmış ve yersiz buldum. gönlünüzce gezmeniz ve paylaşmanız dileğiyle.

  1. AlperMetin dedi ki:

   İlginiz ve desteğiniz için çok teşekkürler Özdemir Bey. Daha çok yazacağım. Nice yollara.

 259. mustafa dedi ki:

  Alper bey yazılarınızı çok büyük bir keyifle takip ediyorum. Bende artık tek başına seyahatlere çıkmak istiyorum. Rusya’ya gitmek istiyorum ama biraz da yalnız başına çekiniyorum. Sizce güvenlik konusunda sıkıntı olur mu ? İngilizcem iyi seviyede. Rusçam sadece alfabeyi tanıyorum. Ne yapayım ilk hangi ülkeden başlayayım ? Tavsiyelerinizi rica ediyorum.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba Mustafa Bey. Bence yalnız gezmek keyiflidir, sosyal bir insansanız bir çok kişiyle tanışırsınız zaten. Kentlerde gençlerin çoğu İngilizce bilir, kırsalda bu oran düşer. Rusya genel olarak tehlikeli bir ülke değil, ama dünyanın en güvenli ülkelerinden de değil. Bu konuda endişeniz varsa ve Rus kültürüne, yemeklerine ve yaşamına meraklıysanız Beyaz Rusya ile başlayabilirsiniz, suç oranı sıfıra yakındır. Ayrıca Balkanları tavsiye ederim, şahane bir gezi rotasıdır.

 260. esmer63 dedi ki:

  filistin yazını merakla bekliyoruz ben ve çoğu insan filistini çok merak ediyoruz.Dünyada en merak ettiğim ülkeler kuzey kore ve filistindir.kuzey kore yazılarını tamamını nerdeyse okudum şimdi filistini bekliyoruum israil boşver filistini anlat bizee

 261. sude dedi ki:

  Göreceğiniz gibi birçok yazınıza yorum yaptım. Ama küçük bir tavsiyede bulunmadan geçemeyeceğim. Yakın zamanda Gana ve Pakistan’ı da gezi listenize ekleyin. Birbirlerinden çok farklılar ama kendi tecrübelerime dayanarak tavsiye ediyorum, Gerçekten güzel tecrübeler yaşayacağınız güzel ülkeler.
  zaten düşünüyordum ama bende bir gezi blogu kurma fikrine daha da sıcak bakmaya başladım.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Teşekkürler Sude Hanım. Pakistan ilgimi çekmiyor ama Gana’ya bakayım, neden olmasın? )

 262. Şener Toprak dedi ki:

  Pakistan neden ilginizi çekmiyor Alper Bey? İran sınırında Bellucları görmek istemez misiniz? Tarih dolu ve mükemmel bir coğrafya daha ne olsun? Sizin gibi bir gezginin korkacağını aklıma getirmek bile istemem.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Hayır istemem. Ülkeler sayfamdaki haritada önceliklerim var.

 263. Süleyman Gündoğdu dedi ki:

  Merhaba Hacı Alper Bey, bu yaz nereye gideceksiniz seçenekleriniz neler?

  1. AlperMetin dedi ki:

   Hacı kim? Bu yaz için ülkeler aramaktayım.

 264. Asude Kahraman dedi ki:

  Meksika seyahatini tavsiye ederim Alper Bey. Muhteşem bir ülke

  1. AlperMetin dedi ki:

   Teşekkürler Asude Hanım, Meksika ilgimi çekiyor.

 265. Sırrı Toprakçı dedi ki:

  Merhaba Alper Bey Oğlum, eşim ile birlikte Afrika kıtasında 2 haftalık bir tatil önerebilir misin bize? Bütçemiz ne az ne de çok, ayrıca oldukça enerjik bir çiftiz, tavsiyelerini bekliyoruz.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba Sırrı Bey. Afrika’nın kuzeyi İslam ve Arap kültürünü görmek isteyenler için ilginç olabilir. Kara Afrika’da güvenli ve eğlenceli bir tatil isterseniz Tanzanya derim. Yol parası bütçenizi aşmazsa Güney Afrika Cumhuriyeti tüm dünyanın gözdesi. Sorularınz olursa daha ilgili olduğu için “Afrika Gezisi” yazımın veya Güney Afrika yazılarımın altına yazarsanız sevinirim.

 266. Lale Kamantor dedi ki:

  Alper Hocam merhaba, biz Ege üniversitesi gezi ve seyahat topluluğu öğrencileriyiz, acaba üniversitemize teşrif edip bir konferans verebilir misiniz? Masraflarınız bize ait olacak.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba Lale. Geçen sene arkadaşlarınız önermişti ve baharda yapacaktık, Soma faciası olunca ertelendi, sonra da unuttular. Tamam, yapalım. İlginize teşekkür ederim. Ancak artık sınavlarınız başladı, sanırım yazdan sonra yeni dönemde olur, değil mi?

 267. Lale Kamantor dedi ki:

  Evet hocam Ekim ayı ortaları gibi münasip olursanız keyifli bir konferans gerçekleştirebiliriz.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Tamamdır, bu adrese yazıyorum o halde.

  2. AlperMetin dedi ki:

   Lale buraya girdiğin e-posta adresine iki farklı hesabımdan yazmayı denedim ama ulaşmıyor, sanırım adresi hatalı girdin. Düzelterek tekrar yaz veya buradan ulaş: https://www.facebook.com/CelebiAlperMetin

 268. Yusuf Hatimer dedi ki:

  Alper Bey merhabalar, blogunuzu keyifle takip ediyorum ve tüm yakınlarıma takip ettiriyorum. Size zor bir sual soracağım. Bugüne kadar gittiğiniz ülkelerin hepsi çok farklı kültürler ve kendi içinde mükemmeller ancak 1 tanesini en iyi seçmeniz gerekseydi hangisini seçerdiniz?

  1. AlperMetin dedi ki:

   Yusuf Bey bu çok zor bir soru ama 🙂 Beş ülke söyleme hakkım olabilir mi?

 269. Şeyda Katipoğlu dedi ki:

  Boğaziçi Üniversitesi Sol Düşünce ve Gelişim topluluğu olarak bir sizinle bir etkinlik yapmayı çok isteriz, önümüzdeki dönem düşünür müsünüz acaba Alper Bey?

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba Şeyda. Bu tekliften bir solcu olarak onur ve heyecan duydum. Elbette yapalım.

  2. AlperMetin dedi ki:

   Şeyda buraya girdiğin e-posta adresine iki farklı hesabımdan yazmayı denedim ama ulaşmıyor, sanırım adresi hatalı girdin. Düzelterek tekrar yaz veya buradan ulaş: https://www.facebook.com/CelebiAlperMetin

 270. Yusuf Hatimer dedi ki:

  Gelin 3 ülkede anlaşalım Alper Bey 🙂

  1. AlperMetin dedi ki:

   Anlaştık Yusuf Bey:) Küba, Uruguay, Moğolistan. İlginize çok teşekkür ederim.

 271. Cem Sevil dedi ki:

  Alper bey ben sizin facebookta gezilerinizi takip edebilirmiyim

 272. Yusuf Hatimer dedi ki:

  Sağolunuz Alper Bey, biraz da neden bu ülkeleri seçtiğinizi izah eder misiniz?

  1. AlperMetin dedi ki:

   Küba’yı doğal, bozulmamış, stressiz yapısı, eşitlikçiliği; Uruguay’ı dünyanın en yoksul ve alçak gönüllü devlet başkanı, sıcak insanları ve özgürlükleri, Moğolistan’ı dünyanın en bakir ülkesi olması nedeniyle sevdim kısaca. İlgili yazılarımda epey anlattım.

 273. Eda Karabalkan dedi ki:

  Hacı Alper Abi, 2 kız olarak Moğolistan turu planlıyoruz, ciddi bir sıkıntı ile karşılaşır mıyız?

  1. AlperMetin dedi ki:

   Hacı mı? Başkent Ulan Bator’da yankesicilere dikkat etmek, kırsalda ise zorlu yollara hazır olmak gerek. Sorularınızı Moğolistan yazılarımın altına yazarsanız sevinirim. Bence gidin, dünyanın en bakir ülkesini görün. Sıra dışı bir gezi olur.

 274. Kadir Hisarcı dedi ki:

  Alper Bey merhabalar, öncelikle sitenizin çok sıkı bir takipçisi olduğumu söylemek isterim, tüm çevreme taviye ediyorum. Hazır bugün de Berat Kandili’yken, Kutsal Topraklarımızı da ziyaret etmeyi planlıyor musunuz?

  1. AlperMetin dedi ki:

   Kadir Bey bloguma ilginize ve tavsiye etmenize çok teşekkür ederim. Kudüs’te Mescid-i Aksa, Kubbetüs Sahra ve diğer bir çok yeri ziyaret ettim. Kutsal topraklarımız neresi?

 275. Kadir Hisarcı dedi ki:

  Kutsal Topraklardan kastım Mekke ve Medine idi Alper Bey, böyle bir planınız var mı?

  1. AlperMetin dedi ki:

   Hayır Arabistan planlarım arasında olan bir ülke değil.

 276. serhat gulen dedi ki:

  uruguay yaziniz icin okudum yasam tarziniza ve pozitifliginize hayran kaldim umarim bnle mail yoluyla irtibata gcerseniz sizin fikirlerinize ihtiyacim var cok tesekkurler ..

  1. AlperMetin dedi ki:

   Çok fazla e-posta geliyor Serhat Bey, yetişemiyorum. Sorularınızı ilgili yazılarımın altına yorum olarak yazarsanız yanıtlarım. İlginize teşekkürler.

 277. Irmak Demirdöven dedi ki:

  Alper Hocam siz ve siteniz benim için yurt dışı seyahat ile saflığın, temizliğin ortak noktasısınız. Belirtmek istedim. Sevgiler

 278. Sercan Halis dedi ki:

  Alper abi müzik ve film zevklerinizden hiç söz etmemişsiniz, merak ediyoruz 🙂

 279. Yıldırım Güzelyalı dedi ki:

  Alper Bey merhabalar, üniversiteye yeni başlamışken 3 arkadaş interrail yapalım diyoruz, tavsiye edip etmediğinizi sebepleriyle açıklar mısınız rica etsem?

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba. Tavsiye ederim çünkü Avrupa’yı ekonomik gezmenin bir yolu. Yeni insanlarla tanışırsınız, bazı geceleri trende geçirip hostel parasından kurtulursunuz.

 280. Yıldırım Güzelyalı dedi ki:

  Tavsiyeniz için teşekkür ederim ancak interrail’da bir şehre yeteri kadar vakit ayrılamadığı da bir gerçek, Roma, Barselona gibi büyük şehirleri 2-3 günde gezmeye çalışmak ne kadar mantıklı olur sizce?

  1. AlperMetin dedi ki:

   Uzun zaman ayırmak sizin elinizde, az sayıda kent gezin, uzun kalın.

 281. Alpaslan dedi ki:

  Merhaba,
  Sitenizi malesef bugün keşfettim. Gerçekten çok keyifli olmuş elinize sağlık.
  Geçen yaz ilk defa yurt dışı gezisi yaptım ve neden daha erken başlamadığım için çok pişman oldum. İlk gezim Berlin, Prag ve Viyanaydı.
  Sonbaharda Saraybosnaya gideceğim, önümüzdeki sene de Makedonyaya gitmeyi planlıyorum. İlk gezimden sonra ben de sizin gibi düşünmeye başladım, beni ülkesine almamak için binbir türlü zorluk çıkaran ve üstüne bir de para alan ülkeleri tercih etmemeyi düşünüyorum.
  Ayrıca belirtmek isterim ki, ben de çocukluğumun yazlarını Şarköy’de geçirdim ve dedelerim Makedonya göçmeni. Hoş bir tesadüf 🙂
  Sağlıcakla kalın.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba Alpaslan Bey. Yurt dışında ilk gidilecek ülkeleri seçerken Avrupa’ya öncelik vermek mantıklı, çünkü gelişmiş, kolay ve güvenli. Balkanları mutlaka tavsiye ediyorum. Kökenlerimiz de Balkanlardan geldiğine göre.:) Esenlikler.

 282. Hasan Özkaymak dedi ki:

  Şu anda bir Yahudi kentinde bulunmaktasınız Alper Bey. İttihat ve Terakki’nin kalbinin attığı, Osmanlı’nın ticaret başkenti olan bir şehirde bulunmanın heyecanını yaşamalısınız. İyi gezmeler

  1. AlperMetin dedi ki:

   Teşekkürler Hasan Bey.

 283. Yasin Yaprak dedi ki:

  Alper Bey merhabalar, sizi misafir edenlere Türk kahvesi götürmeniz çok güzel bir alışkanlık, fakat kahvenizi hangi bardaklara koyuyosunuz, gördüğüm kadarıyla bavulunuzda kahve fincanı yok. Ben de couchlarıma aynısını yapmak istiyorum, aydınlatırsanız sevinirim.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba Yasin Bey. İyi soru. Başta ben de bunu düşünmüştüm ama şimdiye dek fincan olmayan eve neredeyse rastlamadım. Brezilya’da kaldığım 3 yerde pişirdiğim kahve görselleri yazılarımda var, fincanlar aynen bizdeki gibi. Küçük Türk kahvesi fincanı bize özgü bir şey değilmiş. Her kıtada var.

 284. Halit Hanbey dedi ki:

  Alper Bey merhaba, bugün internette dolaşırken Galapagos adalarıyla ilgili bir yazıyı buldum. İlginizi çeker mi acaba böyle bir gezi?

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba Halit Bey. Biliyorum, önemli adalardır. Uçak pahalıdır sanırım, bir bakalım fiyatlara. Teşekkür ederim.

 285. Gizem Yarencik dedi ki:

  Alper Hocam bakır cezveden zehirlenme olur mu?

  1. AlperMetin dedi ki:

   Bakır cezveden ani bir zehirlenme olamaz ama zararlı bir maden, sık kullanmamak gerek.

 286. Şahan dedi ki:

  Alper bey oncelikle paylasimlariniz icin tsk ediyorum.temmuz ayinda thy’den budva(karadag)gitmek icin bilet aliyorum,saniyorum Vize istenmiyor sadece pasaport yeterli oluyor dimi? Budvada pansiyon yada ucuz yollu kalacak bir yer tavsiyeniz var midir?genellikle motor kiralayip gezmek istiyorum?saygilar

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba Şahan Bey. Karadağ vize istemiyor. Budva’da pansiyon odası kiralamak için otobüs terminaline gidip elinde soba (соба, yani oda) yazılı kağıt tutan kişilerden biriyle konuşabilirsiniz. İngilizce bilmiyorsa sadece takip edin yeterli. Saygılar.

 287. Marcelle dedi ki:

  Merhaba ALper Bey, Benimde herzaman yapmak istedğim seyahat gunlüğünüzü bugun okumaya başladım. Özellikle Kuzey kore ile ilgili kitap ararken internette karşıma çıktınız. Tebrikler. Gerçekten çok aydınlatıcı olmuş ve gitmiş gezmiş görmüş kadar oldum sayenizde.Ve gezip görurken aslında yazınızı okuyunca nekadar boş geri döndugumude görmus oldum .Arastırma yapmak ve oraları yaşamak hissetmek lazım.Size katılıyorum bundan sonra hersene Londraya gitmek yerine Avrupa dışında farklı yerler görmek güzel olucaktır.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba Begüm Hanım. Gezi yazılarıma ilginize teşekkür ederim. Avrupa dışında seyahat etmenizi öneririm, ancak kendi deneyiminizi küçümsemeyin, bugün dünyanın en kozmopolit ve renkli kentlerinden olan Londra eminim size çok şey katmıştır. Asya, Afrika, Latin Amerika’yı keşfetmeniz umuduyla.

 288. Marcelle dedi ki:

  Ben belli bir süre londrada yaşadım oyuzden kopamıyorum.Fakat Asyada Çin ve Taylanda gitmiştim. Bunlarda benim için güzel deneyimlerdi.İnsan oraları görünce vatanının kıymetini daha çok biliyor.
  Kübaya çok gitmek isterim.inşallah günün birinde orayıda görurum

  1. AlperMetin dedi ki:

   Küba’ya gidebilmenizi umarım Begüm Hanım.

 289. Gizem Yarencik dedi ki:

  Alper Bey, Ağustos veya Eylül ayında Selanik veya Midilli gezisi yapılabilir mi, ekonomik kriz nasıl etkiler ?

  1. AlperMetin dedi ki:

   Ekonomik kriz sizi sadece olumlu etkiler Gizem Hanım. Asıl düşünmeniz gereken konu sıcaklık, en azından Eylülün ikinci yarısına bırakmaya çalışmanızı öneririm.

 290. Gizem Yarencik dedi ki:

  Yanımızda ne kadar nakit bulundurmalıyız? Bankamatiklerden nasıl çekebiliriz?

 291. Deniz Gulan dedi ki:

  Yurt disi ucuslarda online checkin yapildigi halde kac saat once havalimaninda bulunmaliyiz?

  1. AlperMetin dedi ki:

   Çoğu durumda 1.5 saat yeterli olsa da yoğunluk olasılığını hesaba katarak 2 saat önceden havalimanında olmakta yarar var.

 292. Deniz Gulan dedi ki:

  Tesekkur ederim, bu yaz nereye gideceksiniz?

  1. AlperMetin dedi ki:

   Çoktan uzaklarda olmam gerekiyordu ama bir TV programı teklifi geldi, çekimlerin başlamasını bekliyorum.

 293. Kasım Ertorak dedi ki:

  Programla birlikte nereye gideceksiniz efendim? Hangi kanalda yayınlanacak programınız?

  1. AlperMetin dedi ki:

   TRT 1 ve TRT Arapça için çekilecek bir program, onay bekleniyor. Balkanlardaki Türk köyleri çekilecek.

 294. Yeliz Kirman dedi ki:

  Öyleyse bu sene 1 aylık tatilinizi yapamayacaksınız?

  1. AlperMetin dedi ki:

   Evet, öyle görünüyor.

 295. Kamer Aytöre dedi ki:

  Bir şehri gezmeye giderken google maps’i nasıl kullanacağız Alper Bey? Yada şehir haritasında gideceğimiz yerleri işaretleyebilir miyiz?

  1. AlperMetin dedi ki:

   Google Maps’de yerinizi ve gideceğiniz yeri işaretleyip yol tarifi alabilir, rota çizebilirsiniz. Ben zorda kalmadıkça pek kullanmıyorum, her gittiğim kentte bir şehir haritası edinip onunla gezmeyi tercih ediyorum.

 296. Erkan Efe dedi ki:

  Balkanlarda çekilecek köyler arasında Şumnu ve Kırcaali’nin köyleri de var mı acaba?

  1. AlperMetin dedi ki:

   Bilemiyorum, henüz hangi köylere gidileceği bana söylenmedi.

 297. Deniz Gulan dedi ki:

  Yurtdisinda internet kullanimi ne sekilde oluyor peki alper bey

  1. AlperMetin dedi ki:

   Yurt dışında mobil veri dolaşımı yoluyla İnternet aşırı pahalı, en iyisi Wi-Fi olan yerlerde bağlanmak.

 298. CANAN dedi ki:

  Alper bey merhaba ,öncelikle evliya çelebi misali gezilerinizi çok kıskandım :)… küçüklüğümde daha ilkokula bile gitmiyorken çok büyük bir hayal kurarak keyfine doyamadığım bakmaktan hiç bıkmadığım bir BÜYÜK DÜNYA ATLAS’ım vardı.(Benim gibi 82 doğumlular bunu bilir).Her ülkeye gittiğimi hayal ederken o kitaptaki insanlarla tanışmayı dilerdim.Artık bu hayalleri gerçekleştirmek için bir adım dahi attım.Geçte olsa bir Üniversitenin Turist Rehberliği bölümünde okumaktayım ve seneye inş.kokartımı alıcam, işimi yaparken aynı zamanda yaptığınız yolculukları ve sizin tanımış olduğunuz kadar güzel insanları umarım bende tanırım…Teşekkürler …..

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba Canan Hanım, bilmez miyim, her evde Dünya atlası ve ansiklopediler olurdu. İyi bir adım atmışsınız, çok ülke görmenizi, iyi insanlar tanımanızı, değişik lezzetler tatmanızı dilerim. İlginize teşekkürler.

 299. Hande dedi ki:

  Sizin anlatıklarınız ve önerdikleriniz herşey,benim için çok değerli.Harikasınız! Sizi keşfettiğim için çok mutluyum 🙂

  1. AlperMetin dedi ki:

   Teşekkürler Hande Hanım.:)

 300. Ayşe dedi ki:

  Çok kıskandım sizi 🙂 Yazılarınız çok güzel, bilgi verici, lazım şeyler. Emeğinize sağlık.ve iyi seyahatler

  1. AlperMetin dedi ki:

   Teşekkür ederim Ayşe Hanım.:)

 301. Salih dedi ki:

  site gerçekten çok güzel elinize sağlık 🙂

  1. AlperMetin dedi ki:

   Çok teşekkürler, gezmeye ve yazmaya devam.

 302. Hacı Ersalim dedi ki:

  Merhaba Alper Bey, sizin gibi dini inancı kuvvetli olmayan birinin (paylaşımlarınıza ve izlenimlerime göre) gittiği ülkelerde Türk-İslam eserlerini gezmesi çok takdire şayan bir hareket. Seyahatlerinizin devamını dilerim.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Bu yorumunuz beni çok memnun etti. Dindar değilim ama tarihimiz ve kültürümüze sırt çevirmem. Çok teşekkürler.

 303. Hacı Ersalim dedi ki:

  Keşke herkes sizin gibi mantıklı düşünebilse.. Uzun yıllar özel bankalarda çalışmış biri olarak çevremde sizin gibi çok az insan gördüm.. Teşekkürler

 304. gülsüm Geniş dedi ki:

  merhaba Alper Bey
  yeni gezginler için çok güzel bir klavuz oluşturmuşsunuz
  ellerinize sağlık,ayrıca yazım tarzınızda çok keyifli
  bizde ailecek bu bayram tatilinde taylanda gitmeye karar verdik ama acemilik ki çok yağmurlu bir dönemi seçmişiz
  iptal etmelimiyiz yoksa değişik bir deneyim olur dermisiniz

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba Gülsüm Hanım. Hangi ayda gideceksiniz?

 305. doruk dedi ki:

  İyi günler. Kısaca konuya gireyim. Ayda 1200 dolar gelir bankaya yatırtabiliyorum.izlemem gereken adımlar ve tavsiyelerine nedir acaba? Yaşanır mı 1200 dolar yeterli olurmu vs vs. Orda tanıdığınız bana yardımcı olabilecek arkadaşlarınız varmı acaba.Yardımcı olursanız sevinirim.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba Doruk Bey. Burası “ben kimim” sayfam, kendimden ve seyahatlerimden bahsediyorum. Hangi ülkeyi kast ettiğinizi bilmiyorum ama Uruguay ise ilgili yazımda anlattım.

 306. Yörükobası dedi ki:

  Ufuk açıcı.Çok faydalandım. Teşekkürler.Kazasız, belasız yolculuklar dilerim.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Okumanız ve dileğiniz için teşekkür ederim.

 307. Okan Şenyurt dedi ki:

  Merhaba Alper Bey. Sitenizi ve facebook sayfanızı ilgiyle takip ediyorum ve çevreme itinayla tavsiye ediyorum. Artık bence ”gezgin” dediğimiz insanlar amiyane tabirle işi gücü bırakıp bazı şeylerden vazgeçerek yollara düşen insandır. Bu yüzden bence çelebi olmanız pek mümkün değil. Size iyi seyahatler dilerim.

 308. Kasım Yılmazer dedi ki:

  Ermenistan yazılarınızı merakla bekliyoruz. En kısa zamanda yazmanızı rica ederiz Alper bey

  1. AlperMetin dedi ki:

   Tamamdır, yazarım, teşekkürler.

 309. Polat Kuyucu dedi ki:

  Alper Bey, kıtalararası yolculuklarda gemi kullanma imkanımız var mı bildiğiniz kadarıyla? İngiltere-Amerika veya herhangi bir ülkeden Güney Amerika kıtasına?

  1. AlperMetin dedi ki:

   Kıtalar arası hiç gemi yolculuğu yapmadım, bilmiyorum. Belki 1 yıl ücretsiz izin alıp yapabilirim.

 310. Ersin Kuzey dedi ki:

  Selamün Aleyküm Alper bey. Kafkasya yazınız hoş olmuş ancak malum olaylar sebebiyle Ermenistan kısmı daha çok merak uyandırıyor. Daha ayrıntılı yazınızı heyecanla bekliyoruz.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba Ersin Bey. Sırayla gidiyorum, Azerbaycan yazılarımı bitirince ardından gittiğim Ermenistan gezimi de yazacağım. İlginize teşekkür ederim.

 311. Meral Esenkaya dedi ki:

  Alper Hocam, bu yaz adamakıllı bir yere gidemediniz, canınız sıkılmadı mı hiç?

  1. AlperMetin dedi ki:

   Sıkıldı. Bir TRT programı için teklif aldım, 15 bölümlük Balkan Türk köyleri çekilecek. 12 kişilik ekip, proje iyi. Temmuz başında “Bir yere gitmeyin, yola çıkacağız” dediler, haber bekledim, programın onayı uzadı, benim de yazım boşa gitti. Bayramda Berlin’e gidiyorum.

 312. Salim Kasaper dedi ki:

  Alper Bey bir maruzatı yoksa neden Berlin’i tercih ettiğinizi açıklayabilir misiniz? Sizin klasik gezi anlayışınıza uymadığı için sordum.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Tatil kısa. Berlin klasik bir Batı Avrupa kenti değil. Başta Türkler olmak üzere çok sayıda göçmen kentte kendi kültürünü yaşayarak kozmopolit bir hava oluşturuyor. Kalacak Alman arkadaşım var, yer aramam gerekmiyor. Ayrıca giden herkes hayran oluyor.

 313. Gizem Yarencik dedi ki:

  Eğer TRT ile anlaşmasaydınız nereye giderdiniz Alper Bey?

  1. AlperMetin dedi ki:

   Grönland veya Vietnam istiyorum.

 314. Polat Kuyucu dedi ki:

  Dünkü sorumdan sonra biraz araştırma yaptım, ”freighter travel” olarak anılan kargo ve yük gemilerinde 18-85 yaş arası herkesi ücreti karşılığında taşıdıklarını öğrendim. Örnek olarak İngiltere Amerika yolculuğu 7-8 gün sürüyor. Yolcu sayısı genelde 5-6 kişi ile sınırlı. Verdiğiniz ücret ıçak ile yakın seyrediyor ancak ekstra bir harcama yapmazsanız para harcamayacağınızı hatırlatmakta fayda var. Yemek parası da verdiğiniz ücretin içinde. Deneyimleyen arkadaşların tecrübelerini paylaşması hoş olur. Teşekkürler.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Gemiyle dünya turu ve kıtalar arası yolculuk bana da ilginç geldi ve baktım. Ucuz değilmiş. Sıra dışı bir deneyim olacağı kesin. Ben bu konuyla ilgileneyim.:) Bilgi için teşekkürler.

 315. Polat Kuyucu dedi ki:

  Ayrıca gemilerde ufak işler için tayfa olarak da işe girebiliyormuşuz. Bu şekilde hem zaman daha çabuk geçiyor, ve üstüne para da kazanıyoruz. En kısa zamanda deneyimlemeniz dileğiyle.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Evet öyle bir seçenek de varmış. Çok teşekkürler.

 316. esra dedi ki:

  meraba, ben 17 bucuk yasindayim yesil pasaportum var fransaya gitmek istiyorum 3 aylik , ne yapmam gerek ? visa lazim mi ?
  bilgi icin tesekurler

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba Esra. Fransa yeşil pasaporta vize istemiyor. 18 yaşını doldurmadığın için ailenin noter onaylı muvafakatnamesi (onay) gerekiyor.

 317. esra dedi ki:

  meraba, AlperMetin
  muvafakatnamesi noter’den mi emniyet’en mi alinacak bu kayit ?

  saygilar

  not: emniyeten islem yapilacak mi ?

  1. AlperMetin dedi ki:

   Noterden. Hayır gerek yok.

 318. Mert dedi ki:

  Abi merhaba anlattiklarin cok guzel bende senin gibi senelerce ulkeler dolastim tam 45 ulke ve benimde yesil pasaportum var bende judocuyum her ulkeye bazen mac yapmaya giderim o yuzden yesil pasaport verdiler bu sayede spor haric ulkeleri geziyorum. Tek bir ayrinti bende fazla para oldugu icin luks otelde kalirim. Bir gun kuzey kore ile ilgili arastirirken seni buldum ve cok iyi anlatiyon. Seni tiklamaya devam ediyom cok iyisin abi. 😀

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba Mert Bey. Bloguma ilginize teşekkür ederim. Yolunuz açık olsun.

 319. Kasım Tokali dedi ki:

  Merhaba Alper Hocam. Doğu Ekspresini kullandınız mı daha önce?

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba. Eve ama sadece Ankara’ya kadar.

 320. Kasım Tokali dedi ki:

  Sizin gibi bir gezginden Kars’a kadar gitmenizi beklerdim.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Onu da yapacağım.

 321. Berat dedi ki:

  Hocam hazırlamız olduğunuz siteyi sık sık ziyaret ediyorum. Gezmiş olduğunuz yerlerin çoğunu okuma fırsatım oldu, kalanları da okumaya çalışıyorum. İsrail-Filistin yazınızı pür dikkat bekliyorum. Şimdiden kolay gelsin

  1. AlperMetin dedi ki:

   Çok teşekkürler. Yakında yazarım.

 322. celal Öztürk dedi ki:

  Yalnız gezmek kolay bir iş değildir, hele hele kısıtlı bütçeyle. Kuzey Kore yazınız gayet güzel. Sizi tebrik ederim.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Teşekkürler Celal Bey.

 323. çok teşekkürler dedi ki:

  CESARETLENDİM 🙂

 324. Cansu dedi ki:

  Merhaba, sitenizi yeni keşfettim ve inanılmaz beğendim. Ben de sizin gibi farklı ülkeler kültürler gormeyı çok istiyorum. Deneyımlerinizden faydalanarak birkaç sorum olacak. 2016 için şimdiden yurtdışı gezisi planlamaya çalışıyorum bir arkadaşımla beraber. Gitmek istediğimiz çok fazla ülke var. Ancak bütçemiz kısıtlı. İlk yurtdışı deneyimimiz olacak. Bize ilk yurtdışı seyahatimiz için nereleri önerebilirsiniz? couchsurfinge üye oldum ancak henüz kullanmıyorum,kullanmaya başlayacağım. Oradan kalacak yer bulduğunuzu belirtiyorsunuz, peki nasıl güveniyorsunuz? Kaldığınız kişiler uzun süre tanıdığınız mı? Ben de en azından kalacak yer kısmı için olacak masrafı azaltmak istiyorum, ama bazı tereddütlerim oluyor. Bu sene temmuz da Ramazan tatiline denk getirmek istiyorum iznimi. 9-10gün kullanabilirim. Tavsiye ettiğiniz yerde ne kadar masrafım olur? Şimdiden planlamalımıyım? Yoksa bahar aylarını mı tercih etmeliyim daha uygun fiyatlı bir tatil için?onerilerinizi heyecanla bekliyorum

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba. Blogumu begenmenize sevindim. Ekonomik seyahat için önerilerim bu yazılarımda var:
   http://www.celebialper.com/cesitli/dunyanin-en-ucuz-ulkeleri.html
   http://www.celebialper.com/cesitli/ucuz-gezi-bilgileri.html
   Couchsurfing ağı ile yurt dışında evlerde ücretsiz kalmanın neden güvenli olduğunu burada anlattım:
   http://www.celebialper.com/cesitli/couchsurfing-yurt-disi-seyahatlerinde-bedava-konaklama.html
   Seyahat mevsimini seçmeniz gideceğiniz ülkeye göre değişir. Sorularınız olursa ilgili yazılarıma beklerim.

 325. Mesut Çiçek dedi ki:

  Sitenizi başka bir sitede verdiğiniz linkle tanıdım; doğrusu önce verdiğiniz linke tıklamdım; sıradandır diye düşünmüştüm. Yanıldım. Sitenizi bir kaç yazınızı okuyunca çok ilginç buldum. Zihninize sağlık, mükemmel bir site olmuş; abonesi oluyorum. Saygılar.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Çok teşekkür ederim.

 326. Elif dedi ki:

  dün kuzey Kore ve Güney Kore’yi araştırırken sizin siteniz çıktı karşıma , başladım gezi yazılarınızı okumaya ve çok hoşuma gitti özellikle de Arjantin ve che guevara yı anlattığınız yazınız. diğerlerini de en kısa sürede keyifle okuyacağım, elinize sağlık , rotasız seyyah tan sonra sizin gibi kaliteli bir yazar daha bulmak harika , tebrikler iyi gezmeler 😉

  1. AlperMetin dedi ki:

   Elif Hanım sözlerinize çok memnun oldum, teşekkür ederim. Sizin de yolunuz açık olsun. 🙂

 327. siann dedi ki:

  alper bey sizi tebrik ediyorum yani bi insan yurtdışına çıkmak gezmek konusunda ancak bu kadar cesaretli ve açık olabilir. sakıncası yoksa ne işle meşgul olduğunuzu sorabilirmiyim

  1. AlperMetin dedi ki:

   Öğretim görevlisiyim. Teşekkür ederim.

 328. Alev dedi ki:

  Size katılıyorum, ben de yıllardır tek başıma geziyorum, yalnız kadın gezgin olunca bazı ülkelerde sorun yaşama ihtimaliniz artıyor ama yine de yalnız gezmekten bir türlü vazgeçemiyorum. Böylece dünyanın her yerinde yüzlerce arkadaşım oldu. Bir ülkeyi gezmeden önce Türkçe/İngilizce pek çok blog okuyarak gezimi daha donanımlı hale getiriyorum. Blogunuzu yeni farkettim, deneyimlerinizden faydalanacağım, teşekkürler. Keyifli seyahatler.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Tek başına gezmek avantajlı ve maceralı Alev Hanım, harika bir his. İlginize çok teşekkürler, yolunuz hep açık olsun.

 329. cengizıgnak dedi ki:

  BA

 330. Neslihan dedi ki:

  Sizinki bir blog degil adeta kitap olmuş. Yazmak bu kadar güzelse yaşamak nasıldır…..
  Benim en hoşuma giden yönünüz Londra’ya gitmeyip Eyfel kulesini arkanıza alıp fotograf cekilmemeniz 🙂 Macera dolu gezilere

  1. AlperMetin dedi ki:

   Çok teşekkürler Neslihan Hanım. Daha çok gezeceğim. Size de bol seyahat dilerim.

 331. Veli dedi ki:

  Merhaba, sitesini zevkle izliyorum. Bende devlet memuruyum ve yeşil pasaportluyum. Turla gitmiyorum çünkü pahalı ve klasik. Türkiyenin 70 ilini ve 15 ulkeyi gezdim. Yolun açık olsun…

  1. AlperMetin dedi ki:

   İlginize teşekkürler Veli Bey. Nice yollara.

 332. Aliye dedi ki:

  Merhaba, sizi yeni keşfetmiş olmanın heyecanıyla bir saatte üç dört yazınızı okudum. Kuzey kore epey ilginç geldi bana. Dünyanın her yerine bilet kesiyorum ama şimdiye kadar sadece bosna’ya gittim. Yolunuz açık olsun, sevgiler.

  1. AlperMetin dedi ki:

   İlginize çok teşekkürler Aliye Hanım. Daha çok seyahat edebilmeniz dileğiyle.

 333. Serkan YAŞA dedi ki:

  Tesadüfen geldiğim bu site beni çok memnun etti. Yaklaşık 1 saattir yazılarınızı okuyorum ve yazı dilinizçok hoşuma gitti.Hiç yurtdışına çıkma fırsatım olmadı fakat çocukluğumdan beri hayalini kurduğum bir tayland macerası istiyorum bu benim en büyük hayalim. Şimdi onunla ilgili yazınızı okuyacağım. Başarı ve gezilerinizin devamını dilerim 🙂

  1. AlperMetin dedi ki:

   Serkan Bey ne mutlu bana, çok teşekkür eder, harika bir Tayland macerası dilerim.

 334. Muhammet Taha dedi ki:

  Nerden geldiğimi bilmediğim bu internet sitesi yıllardır hayalini kurduğum ama sürekli yapmamak için bahane uydurduğum gezi planlarıma beni bir adım daha yaklaştırdı. Gecenin bu saatinde uyumak üzere olduğum halde dikkatimi çeken sitenizi tam 2 saattir okuyorum ve inanın hiç sıkılmadım. Daha çok insana örnek olmanız dileğiyle, iyi yolculuklar 🙂

  1. AlperMetin dedi ki:

   Seyahat bloguma verdiğim emek, 0.75 gözlük sahibi olmama neden olması, harcadığım bunca zaman.. Ve böyle bir yorumun “her şeye değer” dedirtmesi. Çok teşekkürler Muhammet Bey, bütün dünya sizin yolunuz olsun. 🙂

 335. zeynep dedi ki:

  Blogunu uzun zamandır takip ediyorum abi 🙂 yazılarınız gerçekten çok güzel ve birçok insana unuttuğu hayal etmekten vazgeçtiği şeyleri tekrar hatırlatıyorsunuz bu oldukça güzel bir şey bence.Bir de merak ediyorum başka hangi ülkeleri görmek istiyorsunuz ?

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba Zeynep. 🙂 İlgine teşekkür ederim. İzlanda, Grönland, Vietnam, Kamboçya, Laos, Myanmar, Butan, Peru, ve az gidilen bazı ülkeler.

 336. Burcu Günay dedi ki:

  Hayat tarzınıza hayran kaldım çok açıklayıcı faydalı bilgiler kesinlikle hayallerimi gerçekleştirirken işe yarayacağını düşünüyorum deneyimlerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim sık kullanılanlara ekledim bile

  1. AlperMetin dedi ki:

   Çok teşekkürler Burcu Hanım. Pek yakında yine yola çıkıyorum. Esenlikler.

 337. Semanur Süzgen dedi ki:

  Yorumları da okumadan geçemedim , bilgilendirici, heveslendirici diliniz beni de uykudan etti ve okumayı bırakamıyorum . Benim de yalnız seyahat etme isteğim ama bir yandan da tedirginliklerim vardı , sanırım bu yazılardan sonra bir arkadaşımı ikna etme düşüncemden vazgeçeceğim . Harikasınız , takipteyim , nice gezmelere 🙂

  1. AlperMetin dedi ki:

   Çok teşekkürler. 🙂 Yolunuz açık olsun, tek başına gezmek maceralı ve heyecan vericidir.

 338. suat dedi ki:

  Merhaba Alper Bey.Gezdiğiniz ve gezmek istediğiniz ülkelerde Japonya’yı aradım fakat göremedim.Aslında Japonya ile ilgili bir blog yazısı güzel olabilir. 🙂

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba. Japonya her gidenin hayran olduğu bir ülke. Pahalı bir ülke oluşu nedeniyle hep erteledim ama size katılıyorum, sanırım gitmeliyim.

 339. Hakan dedi ki:

  Gözlerim ağrımasına rağmen hala ısrarla yazılarınızı okumaya devam ediyorum. Klavyeniz dert görmesin 🙂 Ben de yurt dışına çıkmayı çok istiyorum fakat bir yoldaş bulamadığım için ailem tek çıkmamı pek istemiyor ki haklılar, daha önce böyle bir tecrübem olmadığı için endişe ediyorlar.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Seyahat bloguma ilginize çok teşekkür ederim Hakan Bey. Yakın ülkelerden başlayabilirsiniz. Ailenize saygılarımı iletip yurt dışı gezinin pek tehlikeli bir şey olmadığını söyleyin.

 340. Selamlar Alper Kardeşim.. Biraz geç ulaştım her halde blog sayfana.. Takip ettiğmi Deniz Pehlivan ın bir blogu sayesinde.. Kızdım kendime neden daha önce yeterince araştırıp , bu kadar geciktiğim için.. Dün akşam ve gece geç saatlere kadar,Kuzey Kore yi her şeyi ile bitirdim.. Kalemine, yüreğine sağlık.. Bu gün biraz, Uruguay ve çok az da Ermenistan.. Kendimi yazmama gerek yok, sen ne hissediyorsan ben de aynı durumdayım. Yaptığım kırkı aşkın yurt dışı gezimi , olabildiğince plansız, turistten uzak, bilinmedik yerlerde ve macera yükü ile yapmaya çalıştım.. çok kısıtlı ingilizce ile.. Kutluyorum.. Heyecanla takip etmeye devam edeceğim.. Bu arada bir şey sormak isterim. Her halde yeşil pasaport sahibisin.. Yıllardır hayalimde olan Ermenistan gezisini , sırf yeşil pasaporta kapıda vize verilmediği, vizenin ancak Tiflis’teki Ermenistan büyükelçiliğinden yaklaşık bir haftada verildiği bilgisi nedeni ile yapamamaktayım.. Doğru değil mi bu bilgi?
  Selam ve sevgilerle..

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba Atilla Bey. Bloguma ilginize çok teşekkür ederim. Keşfetmek heyecan verici bir tutku. Evet yeşil pasaportum var ve Ermenistan’a kara sınırında vize alarak rahatça girdim. Fakat son dönemde yeşil pasaporta kapıda vize verilmiyor. Gürcistan-Ermenistan-Azerbaycan Seyahati yazımda gereken vize formunun bağlantısı var. Tiflis’e gitmeniz gerekmeyebilir.

 341. Halit dedi ki:

  Ben sunu merak ettim.

  Yurt disinda nasil helal yiyecek bulabiliyorsunuz?

  Ben avrupanin her ülkesine defalarca gitmis biri olarak bu sorunu vejeteryan olarak hallettim 🙂 ama siz her gordugunu donere dalmayin derim..

  1. AlperMetin dedi ki:

   Yemek seçme huyum pek yoktur. Vejetaryenlik bence ahlaki açıdan doğru bir beslenme şekli, saygı duyuyorum.

 342. Esra Ekinci dedi ki:

  Merhaba ve günaydın. 🙂 Gece 3’te Kuzey Kore’yi aratırken denk geldim blogunuza, iyi ki de denk gelmişim. Şu an saat 07.01 ve ben bütün yazılarınızı okumak istiyorum. Anlatımınız cidden çok güzel, elinize yüreğinize sağlık..

  Çok uzun zamandır belgeseller izliyorum ve dünyayı dolaşmak en büyük hayalim. Biraz fazla Afrika’cıyım biraz da Asya’cı. 🙂 Bu 4 saatlik dilimde ilham kaynağım oldunuz diyebilirim. Çünkü hep bir korku var içimde, tek başıma yapabilir miyim? turla gitmek daha mı iyi olur? vs vs. Sanırım tek başına gezmek çok daha güzel. 🙂

  Bu arada yanıtlarınızın birinde gitmek istediğiniz yerler arasında Laos’u okudum, o ülke Asya’da en merak ettiğim ülkelerden biri inşallah yolunuz oraya da düşer. Gitmek istediğiniz bütün ülkeri gezip görmeniz dileğiyle.. 🙂

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba Esra Hanım. Bloguma ilginize teşekkür ederim, mutlu oldum. Tek başına gezmek harika maceralar yaşatıyor. Laos-Vietnam-Kamboçya seyahati istiyorum ama uzun tatilimi sadece yazın yapabiliyorum ve buralar aşırı sıcak olduğu içim sürekli erteliyorum. Afrika ve Asya’da başka hangi ülkeleri özellikle görmek istiyorsunuz?

 343. Esra Ekinci dedi ki:

  Afrika’dan; Güney Afrika C., Zimbabwe, Zambiya, Orta Afrika C., Senegal, Fas, Çad, Cezayir, Kongo, Nijer, Nijerya, Gine, Mozambik

  Asya’dan; Tayland, Endonezya, Vietnam, Hindistan, Bangladeş, Moğolistan, Filipinler.
  En merak ettiğim ve görmek istediğim ülkeler bunlar.. Tabii bu iki kıta dışında Küba, Şili, Uruguay, İtalya, Makedonya, İspanya, Norveç ve BosnaHersek’i de görmek isterim. 🙂

  1. AlperMetin dedi ki:

   Epey varmış. 🙂 Ben 1 ay Vietnam, Kamboçya, Laos istiyorum. Ayrıca İzlanda ve Grönland var aklımda ama çok pahalı ülkeler. Küba şart.

 344. adawong dedi ki:

  Yurt dışında olmak size nasıl hisettiriyor? Mesela kaldığınız yerden çok uzaklaşıp panik oluyormusunuz?
  Hiç dil bilmesseniz kendinizi nasıl ifade ediyorsunuz?

  1. AlperMetin dedi ki:

   Yurt dışında seyahat ederken iyi hissediyorum. Kaldığım yerden uzaklaşınca panik olmuyorum. Mutlaka kent haritası ediniyorum, hemn her yerde kolayca ücretsiz bulunur. Konumumu takip ediyorum. Tek yabancı dilim İngilizceyi bilmeyenlerle anlaşmak biraz zaman alsa da bir şekilde oluyor. Beden dili, işaret, çizim.

 345. Elif dedi ki:

  Makedonya yı araştırırken buldum okumaya başladım, dedenin doğup büyüdüğü yerleri bulmaya çalışman ve geride sadece akan bir çeşmenin kalmış olması çok etkiledi beni, sanırım tüm yazılarını fırsat yaratıp okuyacagim, emeğine, sabrına, araştırmacı ruhuna çok teşekkürler…

  1. AlperMetin dedi ki:

   Çok teşekkür ederim Elif Hanım, yüreğinize ve özeninize sağlık.

 346. murat aslan dedi ki:

  Alper Hocam,her zamanki gibi sıradışısınız. üniversitede dersi bitirirken film tavsiyesi yapardınız,aklıma o günler geldi, sitenizi yeni fark ettim. Çok şahane bi gezi sitesi olmuş, ben de Balkan gezisi yapmak istiyordum turla, ama plansız daha cazip geldi 🙂 Ellerinize sağlık Alper Hocam

  1. AlperMetin dedi ki:

   Teşekkürler Murat. Tursuz daha iyi olur. Balkanlardan yazılarımı tavsiye ederim. Sevgiler.

 347. akın dedi ki:

  Alper Bey, Merhabalar…öncelikle bir gezgin olarak ilham aldığım başlıca kişilerden biri olduğunuzu ifade etmek isterim….Yazılarınızdan, entelektüel kalitenizden ve gezme mantığınızdan yararlanıyorum…. daha evvel Ermenistan-Gürcistan seyahatimden önce size danışmış ve yararlanmıştım….Doğrusu soracağım soru için sitenin çok uygun bir yeri değil burası ancak Moldova Gezisi’ne ilişkin gezi notlarınızı henüz paylaşmadığınızdan dolayı, bu kısımda sorularımı sormak istedim….Moldova Gezisinde; Transdinyester Ülkesine geçtiniz mi? Sovyet Tarihine merak duyduğumdan ve Transdinyester, Sovyet tipi Sosyalizm ile yönetildiğinden ilgimi çekiyor…Önerir misiniz? Gördünüz mü?…Gittiyseniz,(Malum Moldova nın tanımadığı de jure devlet olmasından dolayı) Kşinev den gitmek sorun mudur? bilginiz var mı?….ve genel olarak Moldova ilgi çekici bir yer midir? ne dersiniz? bu seneki 4 seyahat planımdan biri ama kararsızım….Riski severim gerçi ama önceden psikolojik hazırlık bakımından sormak isterim; Rusya ile sorunlar malum, Transdinyester’de sakata gelme olasılığına dair bir öngörünüz olur mu?(Rusya’ya katılmak isteyen bir ülke netice de)…Transdinyester’e Gitmediyseniz dahi, genel anlamda Tecrübeleriniz ve son tahlilde Moldova’ya seyahat ettiğinizden dolayı ne dersiniz önerir misiniz? yoksa daha görmediğin 161 ülke daha var, daha öncelikli olanlara yönel mi dersiniz?(birde Transdinyester’e gitmediyseniz, neden gitmediniz onu da ayrıca sormak isterim) vakit ayrır cevap verirseniz memnun olurum…Şimdiden çok teşekkürler.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba. Transdinyester’e gittim, ancak yanımda ülkeden bir arkadaşım varken. Aksi halde girmenin çok zor olduğunu biliyorum. Deneyip sınırdan geri dönenler çok. National Geographic Mongol Rally ekibi ülkeden geçiş izni alamadı. Sovyetlere ilgi duymanız nedeniyle girebilirseniz çok ilginç olur, şu anki durumu Moldova Konsolosluğu’nu arayıp bir sormanız iyi olur. Moldova bence gitmeye değer bir ülke, güzel, mütevazi, ucuz. İlginize teşekkürler.

 348. Cynel dedi ki:

  Bir ülkeden ev alma şansınız olsa hangi ülkeden almak isterdiniz?

  1. AlperMetin dedi ki:

   Karadağ’dan almak isterdim.

 349. Kaan dedi ki:

  Bu kadar ülkeyi gezicek zamanı bulmanız gerçekten çok garip 😀 ayrıca 2500-4000 tl masraf oluyor demişsiniz bu uçak parası dahil mi? İlk gittiğiniz ülke neresiydi? Bütün ülkelere sadece gezmek için mi hiç iş için gitmediniz mi?

  1. AlperMetin dedi ki:

   Sadece birkaç ülkeye iş nedeniyle gittim. İlk gittiğim ülke Hollanda. 2500 olanlar uçaksız gittiklerim ve ucuz uçak bileti bulduklarım.

 350. Selim dedi ki:

  Bende sizin gibi birçok ülke gezmek istiyorum ama benim pasaportum klasik kırmızı pasaport. Yeşil değil sizin gibi çok ülke gezmek için en büyük 3 altın kuralınız nedir? 😀

  1. AlperMetin dedi ki:

   Mümkün olduğunca uçaksız, karadan gezmek, ucuz yemekler yemek ve evlerde ücretsiz konaklamak. 🙂

 351. hülya dedi ki:

  Biletlerinizi hatıra niyetine saklıyormusunuz? 😀

  1. AlperMetin dedi ki:

   Sadece bazı uçak biniş kartlarımı, bastırdığım fotoğrafların albümlerine koyuyorum. Müze, saray, sanat merkezi gibi yerlerin biletlerini saklıyor ve yine fotoğraf albümlerime koyuyorum. 🙂

 352. selim dedi ki:

  neden tek geziyorsunuz? başkaları size el ayak bağımı oluyor?

  1. AlperMetin dedi ki:

   Tek başıma seyahat etme nedenlerimi yukarıdaki ilgili başlık altında yazdım.

 353. Ece&Anıl dedi ki:

  Balayı için tatil araştırırken karşılaştık sizinle tesadüfen. Bir Şarköy’lü olarak gurur ve mutluluk duyduk. Bol seyahatler.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Ben de sevindim Şarköylü hemşerilerim. Mutluluklar dilerim.

 354. Alpaslan dedi ki:

  Merhaba Alper Bey,
  Yazılarınızı elimden geldiğince takip ediyorum, gerçekten çok keyifli.
  Sizden bir fikir almak isitiyorum, Geçen sen saraybosna ve mostarı gezmiştim. Bu sene mayıs ayı içerisinde 1 haftalık ufak bir balkan turu planlıyorum arkadaşımla, 8 gün gibi bir süremiz var plan olarak belgrad, kosova ve üsküp olarak düşündük. Bu şehirler ülkeler arasında geçiş yaparken bir sıkıntı yaşadını zmı ve tahmini süreler nelerdir.(Sonuçta kısıtlı zaman olduğu için yolda çok süre harcamak biraz lüks) Ayrıca özellikle görmemizi tavsiye ettiğiniz bir yer var mı?

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba. Gezi blog yazılarıma ilginize teşekkür ederim. Belgrad ile Kosova Priştine arasında otobüsler 6 saat sürüyor. Günde 4-5 otobüs kalkıyor. Priştine Üsküp arasında her güç çok sayıda ve sık otobüsler var, yolculuk 2-2.5 saat sürüyor. Geçişler bu sürelere dahil, sorun yaşamazsınız.

  2. Tolga dedi ki:

   Alpaslan Bey, http://www.balkanviator. com/en/ sitesinden otobüs saatleri ve rotaları bulabilirsiniz. Vaktiniz varsa Ohrid’i görmenizi tavsiye ederim. Kosova’ya başka bir ülkeden giriş yaptıysanız ve polis damga vurduysa pasaportunuza, oradan Sırbistan a geçiş problem olabilir. Araştırmanizi tavsiye ederim. İyi yolculuklar.

 355. Alpaslan dedi ki:

  Alper Bey ve Tolga Bey, ilginiz için teşekkürler.

 356. ugur akça dedi ki:

  hayalindeki işi yapıyorsunuz çok iyi

 357. kübra dedi ki:

  alper bey bu akşama kadar mailinize bakıp bana geri dönüş yapabilirseniz size çok minnetar kalırım..

  1. AlperMetin dedi ki:

   Yanıtladım Kübra hanım. Tiflis ya da Fez.

 358. galip dedi ki:

  Alper Bey merhaba. Size bir sorum olacaktı müsadenizle. Ben ilk defa yurtdışına gideceğim ve ilk defa uçağa bineceğim. Bilindik bir uçuş firmasından bir e bilet aldım. tabi çıktısını alabildim yazıcıdan fakat uçuş kartı dedikleri belgeye henüz sahip değilim ve hatta checkin işlemi de uçuştan bir kaç gün önce başlıyormuş sanırım.
  uçuş kartımı nasıl alabilirim ve check in nasıl yapabilirm yanıtlarsanız çok sevinirim.
  Teşekkürler

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba. Check in işlemi sırasında uçuş kartınızı alabilirsiniz. Havaalanındaki büyük ekranda uçuşunuzun kontuarına bakıp gidince bu işlem yapılır. Ya da uçuştan 24 saat öncesinden itibaren interetten check in yapıp, havalanında ya check in kontuarından ya da elektronik mekineden biniş kartınızı alabilirsiniz. İyi yolculuklar.

 359. galip dedi ki:

  çok teşekkür ederim Alper Bey 🙂

  1. AlperMetin dedi ki:

   Rica ederim Galip Bey. 🙂

 360. Bayan x dedi ki:

  Alper Bey sizi tebrik etmek gerek gerçekten, hem gezip hem yazmak, ne iyi etmişsiniz. Ben ve eşim 50 ülke gezdik ancak bir cümle dahi notumuz yok sadece fotoğraflar kaldı elimizde, hatta bir gezimizde valiz çalında yaklaşık 10 yıllık fotoğraflar kayıp. Oluşturduğunuz bu site de hem görsel hem bilgilendirme amacıyla çok faydalı, teşekkürler. Yolunuz açık olsun….

  1. AlperMetin dedi ki:

   Çok teşekkür ederim sayın gezgin çift. Yolunuz açık olsun.

 361. Ayla Becer dedi ki:

  Ben ilk defa çıkacağım Alper bey İngilizcem hiç yok en çok sorulan soru ne tür oluyor

  1. AlperMetin dedi ki:

   Nereye gideceksiniz Ayla Hanım? Ülkeye girişteki pasaport kontrolünde sorulan soruları mı kast ediyorsunuz?

 362. Bora dedi ki:

  Alper Bey merhaba, izninizle bir sorum olacaktı. Hayatımda hiç uçağa binmedim, yarın Esenboğa’da 10.30 da ürdün uçuşum var. Check in ‘i online olarak dün yaptım. Valizim var. Gidiş dönüş biletim hazır. Ne yapmam gerekli kısaca anlatır mısınız , gerçekten çok tedirginim.
  Teşekkürler

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba Bora Bey. Hiç heyecanlanmanız gerek yok, her şey yolunda gider. Yarın sabah 08:30’da havakimanında olun, fazlasıyla yeterli bu süre. Ekrandan uçuşunuzun işleminin hangi check-in masalarından yapıldığına bakın, gidip online check-in yazan masaya gidip bavulunuzu verin ve biniş kartınızı alın. Burada video ile anlatıyorum:
   http://www.celebialper.com/cesitli/yurt-disi-tatillerinde-dikkat-edilmesi-gerekenler.html

 363. Bora dedi ki:

  Alper bey çok teşekkürler , iyi günler dilerim 🙂

  1. AlperMetin dedi ki:

   İlk uçuşumda yaşadığım heyecanlı keyfi hatırlattınız bana Bora Bey, ne mutlu size, kuş gibi süzüleceksiniz. 🙂 Rica ederim, iyi yolculuklar.

 364. Bora dedi ki:

  Çok teşekkürler :)) umarım ben de ileride bu uçuşu sizin gibi hatırlayacağım :))

 365. Abdullah dedi ki:

  ALPER BEY sayenizde hep hayalim olan yerlerin merak ettiğim ve çok çok istediğim ülkeleri(özellikle tezat olanlar)yazılarınızı okuyarak yaşıyor gibi oluyorum.eğer 14 sene önce okusaydım evlenmez ve 4 çocuk yapmazdım :)(tabi iyiki varlar) size tek bir sözle minnetimi özetlemek gerekirse,,ADAMSINN demek istiyorum.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Abdullah Bey beni çok memnun ve onore ettiniz, teşekkür ederim. Blogumdaki seyahat yazılarımı okumanıza sevindim. Ben çok gezdim ama evlat sevgisini henüz yaşamadım, onun mutluluğu yaşamadan anlaşılmazmış, hiç bir şeye benzemezmiş. Ben size bol seyahat dilerim, siz de bana mutlu bir yuva dileyin. Saygılar.

 366. Abdullah dedi ki:

  ALPER BEY inanın mübalasız bende birkez daha hayranlık ve saygı uyandırdınız,ya bu kadar hızlı cevap vermeniz asıl beni onure etti.kanlı canlı karşımızdaki insanlarla konuşurken bazen bukadar çabuk karşılık göremiyoruz.umarım sizinde yakın zamanda İKİZ(ikiz dedim çünkü hızlı bir şekilde kalabalık bir aileniz olsun:) çocuklarınız olurda siz babalık hiisini tadarsınız,çocuğunuzda anlatacak çok şeyi olan dinlemekten sıkılmayacağı babasına kavuşur.herşey gönlünüzce olsun..selam ve hürmetle

  1. AlperMetin dedi ki:

   Güzel sözleriniz ve iyi dilekleriniz için teşekkür ederim:). Evlatlarınıza uzun ömür ve sağlık dilerim. Esenlikler.

 367. Sude dedi ki:

  Merhabalar. Ben lise son sınıfa geçtim şuan ve hayatım boyunca bu gezme isteği vardı hep bende. Hep böyle bloglar okuyup; insanların büyük bir tutkuyla yazdıkları gezi planlarını, deneyimlerini okuyorum ve okurken de yarın kendim de gidecekmiş gibi heyecanlanıyorum. 17 yıldır Muğla’da yaşıyorum ve bu dünyayı gezme fikrini bir çok kez oturup düşündüm. Zaten küçüklükten beri hep değişik şehirlere gitmeyi tarihi yerleri, kültürleri görmeyi sevmişimdir. Özgüvenli ve fazla girişken bir insan değilim, işimi garantiye almadıkça bir şeyi yapmaya tereddüt ederim ve etrafımdaki insanların olumsuz düşünceleri de ne kadar kulak asmamaya çalışsam da beni bir yönden etkiler. Ama bunu istediğimi gerçekten biliyorum ve alabildiğim kadar fikir almak istiyorum. Üniversiteye geçtiğimde (alanım dil, hedefim Boğaziçi çeviribilim) çalışıp mümkün olursa Work&Travel programlarına katılıp para biriktirmek ve okul bittiğinde bir yerden başlamak istiyorum ama nasıl yapacağım hakkında hala pek bütün bir fikrim olduğu sayılamaz. Sizce üniversite boyunca nasıl “hazırlanabilirim”, çevirmen olursam çalışmaya başlamadan bu seyahate başlayabilir miyim ya da seyahat için yeterli parayı nasıl işler yaparak kazanabilirim çünkü internette insanların internetten ya da küçük küçük işler yaparak geziler için paralarını çıkardıklarını görüyorum. Bu konuda birazcık fikirlerinizi almak istiyorum. Teşekkürler ve iyi günler dilerim.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba. Üniversite öğrencisi iken çevirmenlik, garsonluk, işçilik yaparak çalışıp seyahat etmeniz mümkün. Ucuz seyahat için bilgi ve önerilerim Çeşitli adlı sayfamdaki ilgili yazımda var. İyi şanslar ve başarılar.

   1. Sude dedi ki:

    Cevabınız için çok teşekkürler 🙂 Hemen bakacağım.

    1. AlperMetin dedi ki:

     Rica ederim. İyi şanslar. 🙂

 368. Ayşe dedi ki:

  Öncelikle Uruguay silahlı saldırısindan sonraki cesaretinizden dolayi sizi ekstra tebrik ediyorum..ben de macera ve risk severim ama o kadar fazla deil.. para konusuna gelicek olursak aslında yabancı ülkelere seyahatler ve turlar oluyor onlar da cok pahali değil mesela balkanlara 8 9 günlük bi gezi yaklasik 3 bin 4 bin liraya rahatlıkla gidip gelirsiniz..tabiki ülkemizde gelir durumu pek iyi değil ama her ay 500 lira koyarak bir sene boyunca biriktirerek yazın seyahat edilebilir..önemli olan istemek çoğu arkadaşım sıcak bakmıyor ve ne işin var diyorlar ayrıca ingilizceyi orta seviyede bilen birisi olarak yanıma birini almak zorundayim sanirim 🙂 yazınız için teşekkürler..emeğinize sağlık. .:D

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba Ayşe Hanım. Kolay ve rahat seyahat için turlar tercih edilebilir tabii, ama benim gibi bağımsız gezerseniz daha ucuza gelir. Orta düzeyde İngilizce yeterli olur. 🙂 Bloguma ve gezi yazılarıma ilginize çok teşekkürler.

 369. Sedat gül dedi ki:

  Hep hayalım ama bır okadarda korkum vardı bu site benı cesaretlendırdı çok tesekkurederım verdıgınız bu emek ve bize faydalı bılgıler ıcın .syg

  1. AlperMetin dedi ki:

   Ben de gezi bloguma ilginize teşekkür ederim. İyi şanslar.

 370. dadal günçe dedi ki:

  Alper Bey, yazdıklarınızı, samimi üslubunuzu ve gezme tarzınızı çok sevdim. Biraz eski zaman dervişlerine benziyorsunuz.Olur da bir yolculukta karşılaşırsak içkiler benden.
  Sevgiyle kalın.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Çok teşekkür ederim Dadal Bey. Saygılar.

 371. gökçe dedi ki:

  ülkeler bölümünüzde haritanıza baktım, Nepal’i koymamışsınız istediğiniz ülkelere. Ben sizin kadar olmasa da bayağı bir ülke gezdim, Nepal benim için 1. sırada yer alıyor. Muhteşem bir ülke. Özellikle outdoor faaliyetlerini, hayvanları, doğayı seviyorsanız mutlaka tavsiye ederim. Henüz hala çok keşfedilmemiş ve turistik olmayan bir ülke, bu nedenle daha da cezbedici bence. Çok da ucuz. En sevdiğim yanlarından biri de halkın gözündeki sevecenlik, samimiyet, bozulmamışlık. Bence haritanıza onu da ekleyin. Gezdikten sonra en sevdiğiniz ülkeler listesine gireceğinden eminim.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Aaa Nepal neden yokmuş ki orada? 🙂 Öneri için teşekkürler, eklerim.

 372. Rukiye dedi ki:

  Merhabalar, Uruguay’la ilgili bir şeyler araştırırken birden blogunuz karşıma çıktı. Bu aralar biraz sıkıntılı bir dönemden geçen biri olarak seyahat yazılarınızı okumak beni heyecanlandırdı, iyi geldi. Teşekkür etmek istedim. İyi (ve bol) gezmeler dilerim Alper Bey!

  1. AlperMetin dedi ki:

   Seyahat blog yazılarımı okuduğunuz için teşekkürler Rukiye Hanım. Yolunuz açık olsun.

 373. Sami Ertaga dedi ki:

  Merhaba Alper Bey.
  Blogdaki herhangi bir konuya yeni bir yazı eklenince nasıl haberimiz olabilir?

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba Sami Bey,
   Bu konuda bir yöntem okurlara otomatik e-posta göndermek ama birçok kişiyi rahatsız edeceği için ben tercih etmiyorum. Yeni seyahat blog yazısı yayınladığım zaman Facebook sayfam Çelebi Alper’de ilan ediyorum. İlginize çok teşekkür ederim.

 374. Akın dedi ki:

  Onco olkono gozmoloydon şeklindeki yargılayıcı ve emir verici yorumlardan nefret geldi bana. Bu bir yurtdışı seyehat bloğu.. yurt içini siz gezin.. siz paylaşın.. Alper bey defalarca kez yazmış Tr’de ki gezilerimi de yapıyorum demiş.. lutfen artık fikirlere ve insanlara saygı gösterin.. Alper bey tam gaz takipteyiz.. Seni seviyoruz.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Çok teşekkürler Akın bey, yola devam.

 375. iZMiRCAR Rent A Car dedi ki:

  Sayfanıza ilk kez denk geldim.Hayatınızı seyahat etmeye adamış olduğunuz belli.Okuma esnasında,insan yaşam tarzınıza özeniyor.

 376. Pelin Sönmez dedi ki:

  neden blogger oldunuz ya da buna nasıl karar verdiniz?
  ne zamandan beri bir bloğa sahipsiniz?
  denyimlerinizi bir bloğa dönüştürmeniz ne kadar zamanınızı aldı?
  içeriğinizi nasıl oluşturdunuz ve kaliteli bir okuyucu kitlesine nasıl sahip olmak için ne gibi zorlukları aştınız?
  ve son olarak yeni blog yazmak isteyenlere önerileriniz nelerdir?

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba. Seyahat maceralarımı okumak isteyen arkadaşlarımın önerisi sonucu blog yazmaya karar verdim. 5.5 yıldır blog yazıyorum. Blog başlatmak 2 haftalık iş ama bitirmek zor. Hala yazmaya devam ediyorum, bir yandan da gezdiğim için asla bitmiyor. İçeriğimi yaşadıklarımı ve gördüklerimi yazarak oluşturdum. Ayrıca seyahat etmek isteyenler için yararlı bilgiler de ekliyorum. Blog yazmak isteyenlere iyi düşünmelerini öneririm, çok fazla zaman alan bir uğraş.

 377. muhammet kaya dedi ki:

  HARİKA BİR SİTE YAPMIŞSINIZ TEBRİK EDERİM.

 378. Haşim Hoca dedi ki:

  Merhaba Alper Bey, ben de gezmeyi seven biriyim. Montenegro ile ilgili bilgi ararken tesadüfen size rastladım. Siteniz güzel, seyahat meraklıları için güzel bilgiler veriyorsunuz. Tebrikler, selamlar.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba Haşim Bey. Montenegro çok güzel bir ülke, umarım gidebilirsiniz. Bloguma ilginize teşekkür ederim. Selamlar.

 379. ahmet dedi ki:

  yurtdışı dış ticaret pazar araştırmaları hakkında bilgi verirmsiniz neler yapılabilir.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Bu konuda bilgim yok maalesef.

 380. Şefik Kılıç dedi ki:

  Bu yazılar çok hoşuma gitti, ellerine sağlık. Bu yazıları kitaplaştırmayı hiç düşündün mü? Bence oda çok güzel olur.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Çok teşekkürler Şefik Bey. Seyahat kitabı yazmak güzel olur ama epey zaman ayırmak gerek.

 381. berru dedi ki:

  merhaba alper bey alıp başını gitmek tam benim tarzım pasaportum var fakat bunu hiç yapamadım cinsiyet faktörü beni hep durduran şey oldu keşke erkek olsaydım diyorum bu konuda ama yapacağım illa keşke daha fazla bilgi alabilme imkanım olsa sizden teşekkürler bu arada yazı için

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba Berru Hanım. Kadın olmanız sizi seyahat etmekten alıkoymasın lütfen; bunu yapan binlercesi var, üstelik tek başına bile. Elbette, gezmekle ilgili tüm sorularınızı yanıtlamaya çalışırım. Ben de blog yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim.

 382. Selda dedi ki:

  Blogunuzu çok beğendim.bende Nisan ayı içerisinde tayland (bagkok-phuket) gezisi yapmayı planlıyorum.ancak bayan olduğum için tereddütlerim var.benim gibi tayland gezisi planlayan gezgin arkadaşlar varsa benimle iletişime geçebilir misiniz

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba Selda Hanım. Gezi sitemi beğenmenize sevindim, teşekkür ederim. Bu yorumunuzu bir de Taylan gezi yazımın altına yaparsanız yol arkadaşı bulma olasılığınız yükselir.

 383. sonay dedi ki:

  Siteyi yeni keşfettim.. Ve bugünden itibaren her gün 2 ülke sayfanızda olacağım.emek harcanmış belli. Elinize sağlık. En büyük isteklerimden birisi diğer ülkeleri gezmek ama yapamıyorum. Belirtmeden geçemeyeceğim biraz kıskanarak ve imrenerek siteye dalıyorum..

  1. AlperMetin dedi ki:

   Beni çok sevindirdiniz teşekkür ederim. yazılarıma yorum da yazarsanız çok memnun olurum. Size uzun ve keyifli yollar dilerim. Seyahat için sizi engelleyen ne, özel değilse duymak isterim?

 384. sonay dedi ki:

  Bir seyahat 2.500-4.000 diyorsunuz ya..Hayatımda hiç bir zaman acil ihtiyaçlar dışında arttırabileceğim türde maddiyatım olmadı.Sinema,tiyatro, kitap okumak yurt içi seyahatler gibi şeylerle oyalandım ben de..Yurt dışı biraz hayal kaldı..Yaşanmış kadar olmasa da yazılarınızı okuyarak en azından bilgi eksikliği kısmını doldurabilirim ben de..

  1. AlperMetin dedi ki:

   İlginize çok teşekkür eder, hayalinizdeki ülkelere en kısa zamanda gidebilmenizi dilerim.

 385. Aysayss dedi ki:

  Merhaba,
  Yazılarınız gerçekten harika, daha önceki Barcelona ve Belgrad seyahatlerimde bana epey yol gösterdi.
  Şimdi 25 Ağustos ve 3 Eylül tarihlerinde 4 kişi kızlı erkekli 🙂 seyahate çıkmak istiyoruz. Sırbistan & Hırvatistan gibi ülkelere hem vize olmaması hem de ucuz olmaları açısından daha sıcak bakıyoruz aslında. Tabii Ukrayna & Letonya da neden olmasın diyoruz!
  Günümüz epey var bu sebepten tek bir şehir görmek bize çok cazip gelmiyor. Siz bize tecrübeleriniz doğrultusunda nasıl bir rota önerebilirsiniz?
  Çok teşekkür ederiz şimdiden.

  Sevgiler!

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba. Seyahat blog yazılarımdan yararlanmanıza sevindim. 🙂 Hırvatistan’a vize var, ama komşusu güzel Karadağ’a yok. Sırbistan, Makedonya, Karadağ, Bosna-Hersek’ten ikisini veya üçünü seçerek ucuz, güvenli ve güzel yerler görebilirsiniz. Ukrayna da ucuz ve vizesiz ama Letonya ile arasında beyaz Rusya var ki şahane ülke; şehirlerinin şık mimarisi, kırsalının yeşilliği. Ben olsam ya Balkanlar, ya da Ukrayna-Belarus yapardım. Her ikisini de birer ay gezdim. Bir başka ay ise Baltıklar yaptım; Letonya, Estonya, Litvanya, bunlar da çok güzel ülkeler, ikisini seçebilirsiniz. Beklentileriniz ve zevklerinizden bahsederseniz daha uygun tavsiyede bulunabilirim. Sevgiler!

   1. Aysayss dedi ki:

    Selam,
    Yine ben 🙂 Belarus’a da vize var sanırım. Arkadaşlarımdan birinin vize çıkarma problemi olduğu için vizesiz yerleri tercih etme durumundayız. Şöyle söyleyebilirim, Belgrad bizim için biçilmiş kaftandı gerçekten çok güzel geçti. Hem yemekleri oldukça lezzetliydi hem doğası ve gezilecek yerleri güzeldi hem ucuz hem de gece eğlenceleri çok eğlenceliydi. Belki kültürel anlamda ya da gündüz gezilecek daha fazla yeri olan bir yerler olabilir. Yani o 8 9 günü en efektif en eğlenceli en lezzetli şekilde nereden başlayıp nereye doğru giderek tamamlarız sizce ? 🙂

    Sevgiler!

    1. AlperMetin dedi ki:

     Merhaba. 🙂 Hayır Belarus’a vize yok. Beyaz Rusya-Ukrayna iyi bir seçenek. Belarus’a ucuz bilet yok ama Ukrayna şehirlerinden hyangisine en ucuz bilet varsa alıp ona göre bir rota belirleyebiliriz. Belgrad’ı gördüğünüze göre Novi Sad, Saraybosna, Mostar, Kotor ve Budva güzel bir seyahat olur, yine en ucuz biletli kentten başlayarak. Ya da kuzeyde 3 Baltık başkenti.

 386. Kürşat ŞIK dedi ki:

  Merhaba siteyi bu sabah keşfettim, nasıl oldu derseniz biraz komik 🙂 tesadüfi eseri Kuzey Kore birgün ABD ye atom bombası atarsa ne olur haberını okurken, sonra Kuzey Koreyi merak ettim google yazdığımda zaten direk Kuzey Kore ilgili bu blog geldi, Kore hakkında çok değişik ve ilginç şeyler öğrendim hatta iş arkadaşlarım sabahtır beri kuzey kore muhabbetı yapıyorsun deyip dalgasınıda geçtiler 🙂 bundan sonra yazıları yakından takip edeceği ve diğer ülkeleride inceleyeceğim, belli mi olur belkide bir kaçına bizde kalkıp gideriz gezer görürüz 🙂 Sevgiler Saygılar Alper abi’m..

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba Kürşat. Blog yazılarımı beğenmene sevindim, diğer ülkelere de bak, iş arkadaşlarına selamlar. 🙂

 387. Ahmet Öztürk dedi ki:

  Merhaba, bloğunuzu bugün keşfettim. Tesadüfen Kuzey Kore ile ilgili aramalar yapıyordum ve karşıma bloğunuz çıktı. İlgili yazıları hemen okudum ve çok beğendim. İşin en ilginç yanı da sanıyorum ki sizi bu sabah Kocaeli Üniversitesinde Mühendislik Fakültesinde görmem oldu 🙂

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba. Seyahat blog yazılarıma ilginize teşekkürler. Bugün gördüğünüz ben değildim, Teknoloji Fakültesi’nde çalışıyorum. 🙂

 388. Türkan dedi ki:

  Sitenize her baktığımda aklıma en sevdiğim filmlerden olan İnto the wild sahneleri geliyor. Keşfetmenin özgürlüğünü hissedebiliyorum.Gayet anlaşılır,sıkmayan bir anlatımla gitmek istediğim yerleri zevkle okuyorum.Daha çok gezmeniz ve keşfetmeniz dileğiyle

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba. Gezi blog yazılarıma ilginize ve bu güzel yorumunuza çok teşekkür ederim! Gezmeye, keşfetmeye ve yazmaya devam edeceğim. Çok gezmeniz dileğiyle.

 389. Yahya Sakarya dedi ki:

  Alper Hocam selamlar, sizi keyifle takip ediyorum. IT sektöründe çalışan mühendis biri olarak hiç yurtdışına çıkmadım, uzakdoğudan başlamak istiyorum. Aynen sizin de dediğiniz gibi Avrupa’yı hiç merak etmiyorum. Gebze’de ikamet ediyorum, bir gün sizi üniversitenizde ziyaret edip, hasbihal etmek isterim. Saygılarımla…

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba. Seyahat blog yazılarıma ilginize teşekkür ederim. Olur beklerim.

 390. cem dedi ki:

  merhaba alper bey minsk otobus terminalinin yanninda metro duragi var mi.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba Cem Bey. Minsk Merkezi Otobüs Terminali şehrin merkezinde yer alıyor, 800 metre yürüyerek Lenin Meydanı metro istasyonuna ulaşabilirsiniz.

 391. Aslan Yılmaz dedi ki:

  alper bey , siteniz gerçten harika olmuş . kaliteli paylaşımlarınızdan faydakanmaya çalışıyorum . inşallah deneyimlerinizden faydalanacağım . teşekkürler..

  1. AlperMetin dedi ki:

   Gezi yazılarıma ilginize teşekkürler.

 392. Fatoş dedi ki:

  Merhaba herkese; ben tam tarihlerinden emin olmamakla beraber ( iş yerimden izin alma durumlarına göre değişecek) temmuz ayı içinde Kanada seyahati planlıyorum. Tur firmalarını incekedşm ancak haklarında çok fazla şikayet var.Paralarının karşılığını alamadıklarından, uygun fiyatlı iyi oteller varken çok kötü otellerde kaldıklarından, kötü muamele gördüklerinden ve binbir zahmetle izin alıp ayarlama yaptıktan sonra uçuşa 24 saat kala iptal işlemi olduğundan bahşedilmiş genel olarak bu şikayetlerde.Bende acaba yine geçen sene yaptığım gibi bireysel mi gitsem? diye düşünmeye başladım. Ama bu kez yanımda bir arkadaşım olursa daha eğlenceli olur diye düşünüyorum.yani sonuç olarak benim gibi Kanada seyehati düşünen ve bir arkadaşta olursa eğlenceli olur diyenler varsa bana buradan yazsın lütfen.Herkese iyi günler

 393. Serap dedi ki:

  Bu kadar yazı yazarken dilimizi doğru düzgün kullanmanız da çok hoş 🙂 Otel dışında bir yerde kalabilseydim eğer kadın versiyonunuzum yazacaktım ama sanırım ben sizin kadar cesaretli değilim 🙁 Uruguay’da silahlı soygun yaşamış olsaydım bir daha yurt dışına çıkma cesaretim olmazdı diye düşünmeden edemedim 😀 Ama gerçekten imrendim size 🙂 Yolunuz açık olsun 🙂

  1. AlperMetin dedi ki:

   Seyahat birçok macera yaşatıyor, çoğu eğlenceli ve öğretici, arada nadiren böyle nahoş olaylar da oluyor. 🙂 İlginize çok teşekkür ederim, yolunuz ve şansınız açık olsun.

 394. ertan dedi ki:

  Hocam merhabalar. Tekrar teşekkürler güzel paylaşımlarınız için. Ressamım ve değişik el sanatları da yapıyorum. New York da yıllarca yaptım bunu. şimdi Arjantin veya Uruguay da resim- el sanatı marketlerinde veya sokaklarında yapmak istiyorum. hem Güney Amerika’yı gezip hem böyle geçimimi sağlarım diye düşünüyorum ve uygun bileti araştırmaya başladım. tavsiyeniz var mı gözlemlediğiniz veya empati yapacak olursanız ben olsam burayı tercih ederdim dediğiniz yerler?

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba. Güney Amerika’da epeyce gezdim ama el sanatları piyasasını bilmiyorum, sadece biraz gördüm. Brezilya kentleri çok tehlikeli. Arjantin ve Uruguay biraz daha güvenli ve ikisi de çok güzel ülkeler. Kıtada en uygun bileti Sao Paulo’ya bulabilirsiniz. Paraguay bakirliği ve turist gitmemesi ile dikkat çekici. Uruguay derim ben.

 395. ertan dedi ki:

  abi dünyanın gelmiş geçmiş en hızlı ‘seyahat sitesi sahibi’ cevabını verdin .valla bravo 🙂
  buenos aires son bir yılda inanılmaz pahalılaşmış diyorlar o bölgeyi artık gidip bi dolaşıp görücez.
  yazılarınızda da uruguay hep daha önde sizce belliki.
  teşekkür ederim tekrar -fastest reply ever!- 🙂

  1. AlperMetin dedi ki:

   Rice ederim. Zamanım varsa hemen, yoksa bir süre sonra yanıtlıyorum. 🙂 Uruguay Arjantin’den pahalıdır. Eyvah Buenos Aires 1 yılda nasıl pahalılaştı acaba, epey uygundur normalde. İyi şanslar!

 396. ertan dedi ki:

  100% pahalılaşmış abi. bende takip ediyorum. devalüasyona doğru eğilim paniği var çok şiddetli kamuoyunda…inşallah toparlar tabi.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Az önce bir grup gezginle sohbetteydim söylediğinden bahsettim, yakında giden arkadaş da aynısını söyledi.

 397. malatya rent a car dedi ki:

  Yurt duşı seyahatları pahalı olmuş biraz. Diger senelere göre seyahat şirketlerine talep artmış bu da piyasayı biraz pahalı yapmış.

 398. Ali dedi ki:

  Alper bey merhaba, Harika işler yapıyorsunuz. Benim merak ettiğim bir konu var? Neden ısrarla Roma’ya gitmiyorunuz? Romadaki o tarihi ve kültürü görünce Roma’ya gittiğinize pişman olmayacağınızı düşünüyorum.
  Saygılar & Sevgiler.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba. Roma’ya pahalı diye gitmedim, tarihi açıdan çok zengin olduğunu biliyorum. Bir gün gidebilirim.

 399. Serdar dedi ki:

  Tekrar selamlar. Yazdığım mesaj silinmiş sanırım, Kocaeli’nde olduğumdan ve üniversiteye de yakın olduğumdan dolayı yanınıza uğrayıp tanışmak bir çayınızı içmek istediğimi belirtmiştim. Uzun süre sitenize bakamadım. Zannedersem mesajım ya ulaşmadı ya da silindi.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba. Blogumu farklı bir sunucuya taşımam gerekti, bazı yorumlar silindi, iyi ki yeniden yazdınız. İzmit’te neredesiniz?

   1. Serdar dedi ki:

    Kusura bakmayın, çok uzun zaman giremedim sitenize. İzmit’de YahyaKaptan’dayım. Evim Umuttepe’ye yakın.

    1. AlperMetin dedi ki:

     Tamamdır görüşelim. Şimdi size e-posta gönderiyorum.

     1. serdar dedi ki:

      Hala görüşeceğiz, iyi ki çok yakındayız 🙂 🙂

      1. AlperMetin dedi ki:

       Sizi tanıyamadım.

 400. irfan dedi ki:

  Merhabalar, reklam vermek istiyorum ulaşabilir misiniz lütfen?

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba. İletişim sayfasından gönderdiğiniz mesajı e-posta olarak aldım ve yanıtladım.

 401. Aysel Ozkan dedi ki:

  Yazın 4 kisi Mogolistan’a gitmek istiyoruz, sizin sitenizi de okuyoruz, tesekkur ederiz, cok bilgilendirici. Biz ayni zamanda Moğolistan’dan Rus tarafına gecmek istiyoruz. En eski Turklerin yasadigi Tuva Republic’i gormek istiyoruz. Bas sehirleri Kyzyl (Kızıl demek). Fakat Mogolistan’dan oralara nasil gidilir bilemiyoruz. Sizler Tuva’ya gittiniz mi? Moğolistan’da kaldiginiz yerler, ve güvenilir turizm sirketleri hangileridir? Araba kiralayıp biz gezebilir miyiz? Yoksa soforle mi kiralamak daha uygun olur? Fiyatlar konusunda ayrintili bilgi verebilir misiniz? Yardiminiz icin cok tesekkurler. Sag olun. Bay ve Bayan Ozkan.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Moğolistan seyahat yazılarıma ilginize teşekkür ederim. Rusya’ya geçmedim. Tuvaların yaşadığı bölgeye nasıl gidildiğini bilmiyorum ama başkent Ulan Bator’da öğrenirsiniz. Moğolistan’ın kuzey batısından giderseniz Moğol bozkırlarını görmek ilginç olur ama ulaşım koşulları zor, daha uzun sürer. Zaman kısıtlı ise Transmongolia treniyle kolayca Irkutsk’a gidip oradan kara yoluyla geçersiniz. Herhangi bir turizm şirketiyle iletişim kurmadım. Başkentte önce Seoul Hotel, sonraki gidişimde Miami Hotel’de kaldım, uygun fiyatlı ve merkezi. Kırsalda Moğol arkadaşlarımın ailesinde çadırda kaldım. Erdenet’teki yerim yazımda var. Tsetserleg’de batılı bir çiftin işlettiği tek pansiyonda kaldım. Araç da kiralayabilirsiniz, sürücülü araç da. Fiyatlar bizden ucuzdur.

 402. Sibel dedi ki:

  Alper Bey Merhaba
  İngiltere Büyükelçiliğ’nin vize işlemleri için istediği evraklarda Devlet Memurları için istenen KURUMDAN İZİN ve kurumda çalıştığına dair ÇALIŞMA yazılarının kaşeli ve imzalı olarak istemekte. Devlet Daireleri e-imza olarak onay vermektedir. Evrakların ıslak imzalı ve kaşeli mi olması gerekir? Bu konuda kimseye ulaşamadım. Elçiliğin sayfasına da mail attım haber bekliyorum. Bu konuda Devlet Memuru olan İngiltere Konsolosluğundan vize alan var ise yardımcı olursanız sevinirim. Kolaylıklar dilerim…

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba. Ben devlet memuru olarak İngiltere vizesi aldım. Çalıştığımı gösteren belgeyi ıslak imzalı verdim, e-imza konusunu bilmiyorum. Elbette en doğru kaynak elçilik. Belki sorunuzu gören bir okurum yardımcı olabilir.

   1. Sibel dedi ki:

    Teşekkür ederim Alper bey

 403. Volkan dedi ki:

  Şu an için bir kaç yazınızı okudum ama okumaya devam edeceğim çok şey var. Daha çok yurt içi seyahatleri sevsem de ilgi çekici seyahatleriniz çok fazla. Tebrik ve teşekkür ediyorum.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Gezi blog yazılarıma ilginize çok teşekkür ederim Volkan Bey.

 404. ERSİN dedi ki:

  Ben hayatımda sizin kadar doğal rahat ve egosuz birini daha görmedim.Siz nasıl güzel bi insansınız. Umarım en kısa sürede gezgin konferansında ya da bir söyleşide tekrar görüşürüz.
  İyi gezmeler.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba. Çok mutlu oldum sözlerinize, ne diyeceğimi bilemedim, sağ olun, var olun. Tekrar görüşmek umuduyla.

 405. Aysun Tokatlıoğlu dedi ki:

  Gençlere cesaret veren cümleler ve durumlara sık sık yer vermeni beğendim. Bizim üniversitemizde de dersimde konuk konuşmacı olmanı dilerim.

  1. Aysun Tokatlıoğlu dedi ki:

   Davet ettiğim ders (Coğrafi Yazılar), seçmeli bir ders olduğu için her sınıf ve bölümden öğrenci alabiliyor. Farklı bir salon.

  2. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba Aysın hocam. Elbette öğrencilerinize seyahat etmekle ilgili konuşmak isterim. Size e-posta yazıyorum birazdan.

 406. Ayse CANTÜRK dedi ki:

  Merhaba Alper bey,
  Üslubunuz, anlatımınız ve sayfanız süper. Bu yaz Almanya, Danimarka, İsveç, Norveç, Finlandiya, Estonya, Letonya seyahatim olacak. Yazılarınızdan cok faydalandım. Ülkelerdeki bazı şehirleri tavsiyeleriniz üzerine proğramıma ilave ettim. Her şey için çok teşekkürler. Saygılar.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba Ayşe Hanım. Blog yazılarımdan yararlanmanıza sevindim. Ben de size teşekkür ederim. Harika bir seyahat olacak. İskandinav ülkelerinin çok pahalı olduğunu biliyorsunuz değil mi? Korkunç. 🙂 Bu kentlere ne kadar zaman ayırdınız?

   1. Ayşe dedi ki:

    Alper bey merhaba,
    Güne iyi başlamak güzeldir. Ben de teşekkür ederim. Sürem toplam 2 ay. Yola 2 bayan çıkacağız. Güzergahım, Bremen, Hamburg, Lübeck, Kiel, Flensburg, Aarhus, Odense, Copenhagen, Malmö, Lund, Helsingburg, Gothenburg, Oslo, Kristiansand, Stavanger, Bergen (FLAM) Lilehammer, Oslo’dan Vasteras (İsveç), Stockholm, Uppsala, Helsinki, Tampere, Turku, Tallinn, Haapsalu, Parnu, Riga ve Litvanya’ya zaman kalmadı. Oradan da uçakla dönüş.
    Evet cok pahalı olduğunu biliyorum. Ben de couchsurfing ve airbnb dan buldugum yerlerde kalmayı planlıyorum. Booking. com cok pahalı geldi. genelde öğrenci hostellerinde kalıyorum ama onlar bile cok pahalı.
    Size sorum. Flam trenine ve Stavanger’e gitmek istiyorum. Ama ulaşım Stavanger’e yok gibi. Sizin sitenizde de bunlar ile ilgili bir şey bulamadım. Bana fikir verirseniz çok sevinirim. Hoşçakalın.
    Not. Mailime aboneliği onaylama yazısı geldi. Bu ücretli mi?

    1. AlperMetin dedi ki:

     Merhaba Ayşe Hanım. 2 ay harika bir Avrupa turu! Stavanger’e gitmedim ama baktım, Oslo’dan Kristiansand üzerinden giden NSB treni oradan geçiyormuş. Aboneliği onaylarsanız sevinirim, elbette ücretsiz.

     1. Ayse dedi ki:

      Tamam onayladım. Tesekkürler. Takipteyim.

 407. Canan dedi ki:

  Merhaba yazılarınızı keyifle okuyorum gerçekten mükemmel. Mesleğinizi ne iş yaptığınızı merak etmiştim ben? Bir de İngilizcenizi nasıl geliştirdiniz?

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba Canan Hanım. Bloguma ilginize teşekkür ederim. Üniversitede öğretim görevlisiyim. Marmara Üniversitesi’nde okuduğum Bilgisayar Teknolojisi Bölümünde 1 yıl İngilizce hazırlık vardı ve öğretim dili %50 civarı İngilizceydi. Grameri üniversitede öğrendim, konuşma pratiğini ise daha sonra İstanbul’da yaşayan yabancı arkadaşlarımla zaman geçirirken ve yurt dışı seyahatlerimde kazandım. Sizde durum nasıl?

   1. Canan dedi ki:

    İngilizcem pek iyi sayılmaz üniversitede geliştirmek istiyorum, şu an üniversite sınavına hazırlanıyorum. En büyük hayalim sizin gibi farklı ülkeleri gezmek. Bunun için rahat bir meslek olabileceğini düşündüğüm Ege Üniversitesi Diş Hekimliği bölümünü düşünüyorum. Sizin bu bölüm hakkında görüşünüz nedir? Bir de üniversitede InterRail yapmayı çok istiyorum.

    1. AlperMetin dedi ki:

     O halde İngilizce eğitim veren bir bölümü kazanman iyi olur. Olmazsa da öğrenciliğin sırasında kursa gidersin. Ege Diş Hekimliği iyi bir bölüm diye biliyorum, donanımı modern, kadrosu geniş, umarım kazanırsın. InterRail güzel bir seyahat olanağı. Erasmus daha da güzeli.

 408. ÇAĞLAR KARACA dedi ki:

  Yazdığınız yazılarda değindiğiniz noktalar çok harika, kucuk seylerle ama zor ulasilabilen seylerle nasil mutlu olunabilecegini yaziyorsunuz. Yeni yerler gormek gercekten cok guzel bir de oranin insanlarini tanimak dahada.zevkli olsa gerek tesekkurler.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Seyahat blog yazılarıma ilginize çok teşekkür ederim.

 409. Ata Varol dedi ki:

  Ben de Vietnam Tayland İsrail Laos’u gezdim sizin cesaretlendirmeniz sayesinde 🙂 sizi takip ediyorum. Ben de ilerde kendime blog açmak istiyorum ve tecrübelerimi paylaşmak istiyorum. Benim kafa da sizin gibi abim bende her yerde hostelden tut host family lere kadar kaldım. Kendinize iyi bakın. Şimdi Güney Kore ve Japonya düşünüyorum. Umarım çok keyifli olur. Bu arada ben 3 ay civarı kalıyorum ogrenci oldugumdan vakit bol. Siz kaç gün kalmamı önerirsiniz yaz tatillerinde?Kendinize iyi bakın.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Öğrenciyken bu kadar gezebilmek harika! 1 ay Kore 1 ay Japonya harika olur. Yolunuz açık olsun.

 410. tansel dedi ki:

  Merhaba İngiltere’ye uçakla gitmek istiyorum kızımla çift vatandaşız fakat kızımda Türk pasaportu ve Romen kimlik var o şekilde uçakla gidebilir mi yani Romen pasaportu yok sadece kimlik, biletler neye göre alınacak?

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba. Türk pasaportu ile İngiltere’ye vizesiz girmek imkansız.

 411. ismail dedi ki:

  Alper bey merhabalar, bu bilgilendirici site için çok teşekkürler, siteniz çok güzel olmuş.
  Ben üniversiteyi yeni bitirdim, ülke şartları gereği İngilizce bilmem gerekiyor ve İngilizce seviyem kötü. Dil kursuna gidebilecek finansal durumum yok o yüzden hem çalışıp hem İngilizce öğrenebileceğim bir şey yapmak istiyorum. Şu zamana kadarki araştırmalarımda çalışma vizesinin İngilizce bilmeden kolay alınmadığını öğrendim. Bu yüzden aklımdan turistik vize alıp kaçak bir şekilde çalışmaktan başka bir şey gelmiyor. Rica etsem bana bir yol gösterebilir misiniz? Ne yapmalıyım, nereye gitmem mantıklı olur, bilmediğim bu şartları sağlayan bir ülke var mıdır? Eğer bir alternatifim yok ise kaçak bir şekilde Amerika’da çalışmak sizce uygulanabilir bir şey mi?

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba. Seyahat blog yazılarıma ilginize teşekkürler. Kaçak çalışma konusunu bilmiyorum. Work and learn English yazıp aratınca bu konuda aracılık yapan siteler geliyor.

 412. Nuray dedi ki:

  Merhabalar Alper Bey, sitenizi tesadüfen keşfettim, müthiş bir deneyim, gıpta etmemek mümkün değil, yolunuz açık ve aydınlık olsun…

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba Nuray hanım. Seyahat blogumu beğenmenize sevindim, çok teşekkür ederim. Her fırsatta dünyamızı keşfetmeye çalışıyorum. Sizin de yolunuz açık ve aydınlık olsun.

 413. Arzu dedi ki:

  Selamlar, ben de tesadüfen keşfettim ve gerçekten çok beğendim, merak edipte gidemeyen bir çok insan için çok faydalı olduğunu düşünüyorum, çok zevkli ve verimli bir yaşam tercihi sizinki, tebrik ediyorum, darısı başıma :)) şansınız, yolunuz açık olsun…

  1. AlperMetin dedi ki:

   Gezi blog yazılarıma ilginize ve övgünüze çok teşekkür ederim Arzu Hanım. Size de nice yolculuklar dilerim. 🙂

 414. Tuvana dedi ki:

  Merhaba Alper Bey,

  Ben Almanya’da Turkologie bölümünde okuyorum ve Kırgızlar ile ilgili (düğünleri) sunumum olacak. Maalesef öğretmenimiz internetten bakmamıza izin vermiyor daha çok kitaplardan bakın diyor ama ben hiç bişey bulamadım ondan size sorum nasıl onlar hakkında bisey bulabilirim? Yardimci olabilir misiniz yani siz mesela bütün bilgileri nerden buldunuz sadece orada gidip görmekle mi yoksa kitap var mıydı?

  İyi günler dilerim.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba Tuvana Hanım. Kırgızistan’a gittim, gezdim. yazım oradan öğrendiklerim ve kitaplardan okuduklarım. Google’da Kırgız gelenekleri sözcüklerini aratırsanız benim “Kırgızlar: Yaşam, Kültür, Gelenekler, İnsanlar” yazım, Önce Vatan gazetesinin “Kırgız Türklerinde Düğün gelenekleri” yazısı, Altaylı net sitesindeki ve Dergipark sitesindeki konuyla ilgili yazılar geliyor. Fiziksel olarak elimde bir kitap yok.

 415. yusuf dedi ki:

  Alper bey güzel bir site olmuş.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Teşekkürler Yusuf Bey. Elimden geldiğince yazmaya çalışıyorum.

 416. Erkan dedi ki:

  Cengiz Han’ın filmini izledim Moğolistan ile ilgili biraz araştırayım derken sizin sitenizi buldum. Hatta sana iletişim bölümünden yazdım. Hayırdır bu kadar parayı nasıl buluyorsun biz yanı başımızda ki şehirlere gidemiyorken sen bu kadar ülke gezmişsin. Duymak istediğim sanırım bu cümlelerdi. (Zenginim, babamın paralarını harcıyorum)

  1. AlperMetin dedi ki:

   Bloguma ilginize teşekkür ederim. Bir işim var ve kendi paramla geziyorum.

 417. Hülya dedi ki:

  Merhabalar
  Ocak ayında Dubai ye deniz tatili için gitmek istiyorum. Dubai de Ocak ayında denize girilir mi acaba? Teşekkürler.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba. Dubai’de ocak ayı kış mevsimi ve yılın en soğuk ayı, hava sıcaklıkları gündüz 22-26, gece 14-15 derece olur. Deniz suyu sıcaklığı ise 21 derecedir, yani yüzebilirsiniz. Deniz suyunun 32 derece olduğu ve sokağa çıkılamayan yaz aylarından çok daha iyi bir mevsim.

 418. 3, 4 saattir gezilerinizi okudum resmen gitmiş gibi oldum. çok yararlı olduğunu düşünüyorum bu sitenin. kendim yazılımcıyım. site ile ilgili geliştirme isterseniz ücretsiz yardımcı olabilirim.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Çok teşekkürler. Size e-posta yazıyorum.

 419. Serdar dedi ki:

  Selamlar. Şu an KOÜ’deyim. Müsaitseniz uğrayıp selam vermek isterim.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Elbette Serdar Bey. E-posta adresinize birimimi ve oda numaramı yazdım.

 420. Akın dedi ki:

  Alper Hocam Merhaba,onca boş, niteliksiz, donanımsız, gösteriş yapma dışında neyi paylaştığı anlaşılamayan, ticari maksatlı sazan avcısı seyyah siteleri arasında, sitenizin: muhteşem öğretici, gezginlere yol gösterici olduğunu, sitenizden çok istifade ettiğimi, seyahat etmeyi isteyen/seven tanıdıklarıma tavsiye ettiğimi bilmenizi isterim. daha önce size bir kaç konuda danışmış ve bilgilerinizden istifade etmiştim. Bir konuda daha danışmak istiyorum. Müsait olur cevap verirseniz memnun olurum. Öncelikle sitede soracağım konu ile ilgili bilgilerinizi paylaşmışsanız ve görmediysem özür dilerim. Hocam, Önümüzdeki günlerde Kırgızistan/Kazakistan/Çin/Rusya hattına seyahat edeceğim. Daha önceki seyahatlerimde şehir haritaları veya navigasyon cihazları ile idare ediyordum. Bu seyahatim için maps.me ve google haritalardan gideceğim şehirlerin haritalarını indirdim, çevrimdışı kullanabilmek için. Sizde belki kullanmış olabilirsiniz. Çevrimdışı haritaları etkin kullanmak için konumu açmak gerekiyor. Konum etkin hale getirildiğinde, saniyelik bile olsa veri kullanımı oluşur mu? Benim için şu yönden önemli, kullandığım gsm şirketi veri kullanımı gerçekleştiği gün tüm gün boyunca sabit ve ucuz olmayan bir fatura çıkartıyor. Günde 35 tl süpriz ve gereksiz telefon faturası benim için üzücü olur. Konu hakkında bilgi veya deneyiminiz var mı? Birde hocam sizde benim gibi hususi pasaport hamilisiniz anlaşıldığı kadarıyla bundan dolayı Çin’de herhangi bir sorun yaşadınız mı? Urumçi gibi biraz sorunlu bölgelerinede gideceğim. Yeşil pasaport için vize istenmediğinden otellerde sorun çıkabiliyormuş. Yahut vizeniz yoksa örneğin bankadan döviz bozduramıyormuşsunuz gibi yazılar okudum. Siz yeşil pasaport nedeniyle herhangi bir sorun yaşadınız mı? Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim. Selamlar… Bir gün bir yerlerde görüşebilme dileğiyle.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba. Seyahat bloguma ilgi ve övgünüz için çok teşekkür ederim. Memnun oldum. Biliyorsunuzdur Rusya artık yeşil pasaporta vize istiyor. Çin’e çok defa gittim ve yeşil pasaportla hiçbir sorun yaşamadım, bankalarda kolayca döviz bozdurdum. Urumçi’de sadece aktarma yaptım, ama kalma durumu sorun yaratabilir, elçiliğe sormakta yarar var. Çevrim dışı harita birkaç kez kullandım ama hiç konum bildirmedim, veri dolaşımını açmak 1 saniye bile olsa sürpriz maliyet getirir, korkarım. Ben de bir gün görüşmek isterim. Ne kadar sürecek bu yolculuğunuz?

 421. Akın dedi ki:

  Tekrardan merhaba hocam, 27 günlük bir seyahat olacak. Bişkek-Urumçi-Lanzhou-Xi’an-Beijing-Vladivostok-Almatı şeklinde bir rota planladım. Rusya vizesini aşmak için Vladivostok (Primorski Krayı) bölgesine gideceğim. Bunun için ücretsiz e-vize çıkardım. Rusya’nın, Türkiye’nin de aralarında bulunduğu 18 ülke vatandaşları için 8 doğu eyaletinde geçerli (Bu bölgeleri turizm ile kalkındırmak istedikleri anlaşılıyor) sadece o eyalete giriş izni veren 8 günü geçmeyen ücretsiz elektronik vize uygulaması var. Bundan yararlanarak vize sorununu ücretsiz aştım hocam. (üstelik Beijing-Vladivostok uçuşları fevkalade ucuz) Link https:// evisa.kdmid .ru şu adreste bu arada… Gezgin arkadaşlar imkan bulurlarsa yararlanabilirler. Urumçi ile ilgili elçiliğe mail yolladım ama dönüş alamadım. Otel rezervasyonu da yaptım, artık, doğaya emanet gideceğim. Bu arada sürpriz bir telefon faturası ile karşılaşmamak için gerekli önlemleri alacağım hocam. Paylaşım için çok teşekkürler. Selamlar…

  1. AlperMetin dedi ki:

   Müthiş bir rota. İyi yolculuklar.

 422. Akın dedi ki:

  Alper Hocam, merhabalar… Çin/Rusya/Kırgızistan/Kazakistan seyahatinden döndüm. Gezgin arkadaşlara, Urumçi seyahatini, eğer aşırı istenç içerisinde değillerse önermiyorum. Zaten Uygur Kültürü adına Uygur Kebabı ve Kuzey Kore ritüellerini anımsatan Uygur Dans Gösterileri hariç pek bir şey kalmamış. Bir de bölgeye ait tadı fena olmayan bira var. Uygur Camiilerini ziyaret etmeme izin verilmedi. Çinli yetkililer azami derecede sorun çıkarıyorlar. Havalimanı kapısından girişte, otel girişinde ve hatta turistik park girişinde sorgulanabiliyorsunuz. Ve bu sorgular agresif bir havada olabiliyor. Güvenlik prosedürleri bunaltıcı olabiliyor. Urumçi’de ayrı bir Çin var. Deneyimlemek, can sıkıntısı dışında pek az şey kazandırıyor. Bu deneyimimi paylaşmak istedim. Selamlar, saygılar.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba. Deneyiminizi paylaştığınız için çok teşekkürler. Çin dört yıl önce Türk vatandaşlarının tursuz bireysel seyahat etmelerini yasaklamıştı, bu yasak kalktı mı? Nasıl vize alabildiniz? Ben Urumçi’de sadece aktarma yapmıştım. Sincan Uygur özerk Bölgesi’ne seyahat için ayrıca bir izin gerekiyor mu?

 423. Akın dedi ki:

  Tekrar Merhabalar, Alper Hocam. Yeşil pasaportum olduğu için Çin vizesi almadım. Dolayısıyla umumi pasaport sahipleri için tur zorunluluğu güncel midir bilmiyorum. Sadece durmadan, her fırsatta sorguluyorlar, Sincan Bölgesinde. Ve sorulara verdiğim cevapları beğenmeselerdi ne ile karşılaşacaktım bilmiyorum. Zira sorgulamalardan iki tanesi oldukça gergin bir ortamda gerçekleşti. Kazakistan’da hostelde Orta Asya seyahatine çıkmış Japon gezginler ile tanıştım. Urumçi’de benzer uygulamaları onlar da yaşamış. Hatta onların telefonlarını inceleyip kopya almışlar. Bana böyle bir şey yapmadılar. Yani sadece Türk vatandaşlarına mahsus bir sorun değil. Hasılı anlaşılan mümkünse bölgede turist istemiyorlar. Ayrıca Rusya Vladivostok’a (Primorski Karai) ücretsiz e vize ile seyahat ettim. Kapıda sevgi ile karşılanmıyorsunuz. Gergin bir ortamda değilse de 45 dakika karantinaya alıp, ahiret soruları sordular. Sadece Vladivostok’u gezeceğimden emin olmak istediler. Hatta dönerken sadece Primorski’yi gezdin değil mi? Çin için neden vizen yok? gibi ekstra gereksiz sorularla da karşılaştım. Zira Rusya’ya zaten Çin’den gelmiştim. Ve Çin için vizeye ihtiyacım yoktu. Bu seyahatimde daha önce yaşamadığım şeyleri yaşamış oldum. Deneyim olarak iyiydi ama deneyimleri yaşarken pek keyif almadım açıkçası. Bu seyahatin dışında haricen 9 gün Mısır’ı gezdim. Gelecek ay Kuveyt üzerinden Hindistan’a gideceğim. Ucuz bilet bulma hışmıyla olabilecek en sıcak ve bol sivri sinekli dönemde Hindistan’a gideceğim. Ama Mısır’da tanıştığım Hintli gezginin tavsiyesi ile kavurucu sıcakta safari yapmayı planlıyorum. Zira safari için en iyi ay Mayıs ayıymış. Durumlar o merkezde hocam.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba. yazdıklarınızı ilgiyle okudum, çok ilginç bir seyahat olmuş, severim böyle zorlu rotaları. Ben de pasaportumda Çin vizesi olmadığı için Kuzey Kore’de sorun yaşamıştım, çünkü Çin’e vizesiz girmek çok sıra dışı bir şey. Hangi hava yolları ile uçtunuz? Hindistan benim de istediğim bir ülke ama sadece yazın uzun gezebiliyorum ve cehennem sıcağı, gidilmez diyor herkes.

 424. Akın dedi ki:

  Ayrıca hocam bildiğim kadarıyla Çin, Sincan bölgesi için Tibet gibi vizeden hariç özel izin belgesi istemiyor. Urumçi’ye biri Bişkek’ten öteki Lanzhou’dan iki kez uçak ile gittim. Özel izin soran olmadı. Sadece yeşil pasaport için vize istenmediğinden emin olmak konusunda Bişkek’te havayolları görevlileri ve kapı görevlileri tereddüt etti. Sonra teyit ettikten sonra gitmeme izin verdiler. Keza Urumçi kapıda da önce vizen nerede diye sordular. Vizeye ihtiyacım yok deyince kontrol ettiler, sonra niye geldin amacın ne gibi soru aşaması başladı. Yani Sincan bölgesi için özel izin gerekmiyor. Ama en azından şu sıralar Sincan Bölgesi gezmek oldukça problemli. Daha evvel İsrail-Filistin bölgesini gezmiştim. Güvenlik paranoyası açısından bu bölge Sincan’ın yanında çok naif kalıyor. Ek bir not, Mısır’da Türk vatandaşları açısından hiç bir sorun yok. Yani ülkeler arası politik ilişkiler turizme herhangi olumsuz biçimde yansımamış. Bunu da ek gözlemim olarak ifade edeyim.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Bilgiler için çok teşekkürler. Sorun yaşasanız da gitmekle çok iyi yapmışsınız, benim de ilgimi çekiyor artık. İstail ve Filistin’e ben de gittim, 1.5 ay kaldım. Orası da sıra dışı bir bölge. Bizimkiler yeşil pasaporta vizesiz uygulaması niçin Çin’i nasıl ikna etmişler anlamadım, herkesten vize isteyen bir ülke. Ben toplam beşer kez giriş ve çıkış yaptım Çin’e, hepsi çok rahat oldu ama Sincan-Uygur Özerk Bölgesi farklı tabii.

 425. Akın dedi ki:

  Alper Hocam, Bişkek-Urumçi için China Eastern, Lanzhou-Urumçi için Shenzenzhen, Urumçi-Almaty için Air Astana ile uygun fiyatlı uçuş buldum. Yalnız Beijing – Vladivostok için gidiş dönüş biletini 300 liraya S7 Airlines’dan bilet buldum. Urumçi macera için ideal bir yer aslında, her ziyaretçi benzer deneyimi yaşar mı bilmiyorum ama sorgulardan birinde birinci polis efendi efendi sorular sorarken, psikopat ve bağımlı kılıklı ikinci polis elinde hortum türevi bir şey ile duvarı kamçılıyordu. Şaka değil. Vermek istedikleri mesaj konusunda tereddüt yaşadım. Gülmem mi gerekiyor, stres olmam mı gerekiyor bilemedim. Ama ikinci polisle göz temasından çekinmedim. Urumçi’ye gelme gerekçemi ucuz bilet bulmama bağlayınca, ikna oldular ve ikinci polisin hortumu ile daha yakın bir mesai yaşamadım. Benim için unutulmaz bir anı olacağı muhakkak. Ama genel olarak Çin halkına karşı herhangi bir olumsuz duygu içerisinde değilim. Zira kanımca gayet misafirperver bir halk. Sadece Sincan Bölgesinde paranoyak / sevimsiz bir hava var. Bir de müzelerinde tarih anlatılarına bakılırsa, Sincan hep Çin toprağıymış, başka hiç bir ulus, hiç bir zaman Sincan’da hakim olmamış. Eğer böyleyse Sincan neden Çin Seddi’nin dışında kalıyor? sorusu, müze ziyareti sonrası cevapsız kalıyor. Durumlar bu merkezde. Muhabbetle hocam. Gelecek sene için planım Latin Amerika ve sahra altı Afrika. Latin Amerika için size gene bazı şeyler danışabilirim. Çok teşekkürler.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Seyahat bilgileri için çok teşekkürler. China Eastern hava yolu ile İstanbul – Urumçi – Pekin – Seul – Pekin – Urumçi – İstanbul biletlerimi epey uygun bir fiyata almıştım. Bu zorlu seyahati başınıza bir şey gelmeden tamamlamışsınız, ne mutlu. Latin Amerika’da Küba, Brezilya, Uruguay, Arjantin, Paraguay; Sahra altı Afrika’da Güney Afrika, Svaziland ve Botsvana’ya gittim, elbette yardımcı olmaya çalışırım. Sevgiler.

 426. Akın dedi ki:

  Ek olarak, eğer Hindistan için ucuz biletin hangi firmadan olduğuysa, Kuveyt üzerinden Gulf Air ile aktarmalı biletler oldukça uygun fiyatlı olabiliyor. Kuveyt’ten Bahreyn aktarmalı Delhi bileti, doğrudan Bahreyn’den Delhi’ye uçmaya göre daha ucuz. Bu nedenle Kuveyt’i tercih ettim. Ama Kuveyt’te Ramazan’da havalimanında gecelemeli 2 gün geçireceğim. Kuveyt’te dışarıda Ramazan ayında yeme içmenin ciddi müeyyidesi varmış. Maalesef sigara gibi kötü bir alışkanlığım var, artık yaz sıcağında su ve sigara için Türk usulu bir formül bulmaya çalışacağım. 🙂 Selamlar, Saygılar hocam.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Kuveyt’te 2 günü otelsiz mi geçireceksiniz, yani gündüz dolaşıp gece havalimanında mı uyuyacaksınız? Yazın oralar korkunç sıcaktır. Eyvah nasıl olacak o sigara ve su bu durumda? 🙂

 427. Orhan dedi ki:

  Alper Bey merhaba, Haziran ayında Varşova’dan Minsk’e karayoluyla geçiş yapıcam. Sizce tren mi otobüs mü daha hızlı olur? Sınır geçişlerinde çok problem oluyor mu? Selamlar

  1. AlperMetin dedi ki:

   Varşova ile Minsk arasında 10 ila 12 saat süren otobüsler var. Trenler ise 9-11 saat arası sürüyor. Önemli bir fark yok. Oradayken bakarsınız saati size uygun olanına. Sınırda sorun çıkmaz, klasik süreç.

 428. Eda CUDA dedi ki:

  Merhaba Alper Bey sadece merhaba demek istedim.
  Açmayı düşündüğüm bloga eklemeyi düşündüğüm ne varsa siz yapmışsınız.
  ne diyeyim iyi günler
  eda cuda ben bu arada..

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba Eda Hanım. Bloguma ilginize teşekkürler. Çok zaman alsa da keyifli bir uğraş, siz de blog açın bence.

 429. H.İnan dedi ki:

  Merhaba Alper Bey,
  Paylaşımlarınızı, titizlikle incelemekteyim. Çelebi olmanın hakkını, hakkaten liyakatıyla vermişşsiniz. Gezip görmeyi seven biri olarak, sizlerden öğreneceklerinmiz bir hayli fazla. Ayaklarınıza ve kaleminize sağlık.. Sağlıklı, mutlu ve bizlerle paylaşacağınız nice gezileriniz olsun..

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba. Güzel sözleriniz ve bloğuma ilginiz için çok teşekkür ederim. benim de sizden öğreneceklerim vardır. Sevgiler.

 430. murtaza dedi ki:

  selamlar tekrardan alper bey,

  web sitenzi nasıl oluşturdunuz (bilgisayar ile alakalı bir alandan mı mezunsunuz acaba?)
  yani sorulan sorular arasında muhtemelen en ilginci bu olmuştur da..dur bitane ilginç bi soru daha sorayım

  web sitenizin güvenliğini nasıl sağlıyorsunuz.

  umarım yanlış anlaşılmaz çünkü bunlarda önemli ve aslında çok da sorulmayan sorular işte görüldüğü gibi sadece ben sordum 🙂 🙂

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba. Bilgisayar hocasıyım ama yazılımcı değilim, WordPress ile yapıldı blogum. Hazır temalardan birini seçip düzenliyorsunuz. Çok sayıda eklenti var değişik işlevleri olan, onlar kolayca eklenebiliyor. Güvenlik için özel bir şey yapmadım. Giriş parolanızın çözülmesi zor olması gerekiyor tabii.

 431. Mehmet Gül dedi ki:

  Merhaba Alper bey, tesadüfen gördüm sayfanızı ve beni 40 yıl geriye götürdünüz. Belki hafızanızdan silinmiştir bile, Şarköyden aynı mahalleden çocukluk arkadaşım ve ilkokul öğretmenim Emine hocamın oğlu. Hayat boyu başarılar…

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba Mehmet Bey. Ne güzel tesadüf olmuş. Yazmanıza sevindim. Ben hatırlayamadım, lütfen hatırlatın bana. Sevgiler.

 432. Mehmet Gül dedi ki:

  Hafızamda kaldığı kadarıyla cengiz uğur kardeşler ve ercan. Tabii ki o yılların en güzel ve heyecanlı tarafı mehtap sitesindeki erik ağacına dalmaktı.. saygılar.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Hatırlanmak güzel, iyi ki yazdınız. Cengiz ve Uğur ile seyrek de olsa görüşüyoruz. Ercan Kuşadası’na taşındı, yaklaşık yılda bir kez görüşüyoruz. Ben İstanbul Anadolu yakasında yaşıyorum. Siz neler yapıyorsunuz?

 433. Sami Ertaga dedi ki:

  Tüm yazılarınızı keyifle okudum. Tam olarak ne iş yapıyorsunuz acaba?

  1. AlperMetin dedi ki:

   Gezi blog yazılarıma ilginize teşekkür ederim. Öğretim görevlisiyim.

 434. Yurt Dışı Seyahat dedi ki:

  Teşekkürler.

 435. MUSTAFA SABIR dedi ki:

  Helal olsun Kardeşim gerçekten tebrik ederim.. Uzun yıllar Bulgaristan’da, Makedonya da bulundum. İnan ki tüm okuduğum gezi rehberleri içinde en realist olarak gerçekleri yaşayan ve doğruları yazan sensin. Teşekkürler…

  1. AlperMetin dedi ki:

   Mustafa bey gezi blog yazılarımı okuduğunuz için ve övgünüze çok teşekkür ederim. Bulgaristan ve Makedonya’da iş nedeniyle mi yaşadınız?

 436. atakan dedi ki:

  merhaba,
  birşeyi merak ettim. (Elbette ki şu ihtimaldir : Türk vatandaşı olan yada Türkçe bilenlere rehber olsun ya da yardımcı olmak yada ilgi duyan ve bu vasfı sağlayan kimseler için açmış olabilirsiniz bu siteyi. Peki merak ettiğim şey şu: neden birde yabancı dil veya yabancı dillerde sunum yapmadınız ? (pekala bu kadar çok gezdiğinize göre en az ingilizceyi iyi biliyorsunuzdur ve muhtemelen başka dillerden de bildikleriniz vardır).

  Yalnızca merak ettim.

  1. AlperMetin dedi ki:

   Merhaba Atakan Bey. İyi derecede İngilizce biliyorum sadece. Ama bunca seyahatten sonra anladım ki İspanyolca ve Rusça bilmek, orta düzeyde de olsa çok işe yarar. Blogumu İngilizce de yazmak, iki dilde yapmak isterdim ama buna zamanım yetmez. Türkçe yazacaklarım bile bundan sonra hiç gezmesem, her fırsatta gezdiklerimi yazsam 2 yıla ihtiyacım var. İlginize çok teşekkür ederim, yapabilsem gerçekten harika olurdu. 🙂

 437. Answer to Atakan dedi ki:

  Atakan brother, for the sake of your being, translate the site into English and we will read and understand.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sömestr Turları
Bu alana reklam verebilirsiniz.
Bu alana reklam verebilirsiniz.
    GEZDİĞİM ÜLKELER
   » Translation
Reklam Alanı
   » Etiketler


Copyright ©2012 Celebialper.com