Çelebi Alper
   » Ben kimim?

Merhaba seyahat ve gezi meraklıları! Tek başıma, tursuz, rezervasyonsuz, ucuz, özgürce seyahat ediyorum. Bir gezgin olarak henüz Londra’ya gitmedim, Eyfel Kulesi’ni arkama alarak fotoğraf çektirmedim. Ama Küba’nın turist geçmeyen kasabalarına, Ermenistan’ın virajlı yollarına, Moğolistan’ın ıssız bozkırlarına gittim, Orhun Yazıtları‘nı gördüm. Finlandiya kırında kamp yaptım, İsrail’in Necef Çölü’nde dolaştım, Moldova’da köy düğününde halay çektim, Litvanya’nın köyünde av eti yedim, puslu dağdaki Çin Seddi’ne tırmandım, Minsk’teki Sovyet mimarisini, Filistin’deki Arap mimarisini Kuzey Kore‘de dünyanın en büyük gösterisini gördüm. Yurt dışı seyahat benim tutkum. Gezi planı yapmak isteyenler için ülkelerle ilgili bilgi, rehber, gezilecek yerler, öneriler, ekonomik seyahat tavsiyeleri, farklı ülkelerden yurt dışında yemekler, fiyatlar, tatlar, insanlar, videolar içeren gezi blog notları yazıyorum, seyahat blogumda paylaşıyorum. Az gidilen ülkeleri daha çok tercih ediyorum. Gezi yorumları içeren, seyahat yazıları paylaştığım gezi rehberi bloguma hoş geldiniz, dünyayı gezmek isteyenlere cesaret vermesini umarım.

 

Yurt Dışı Seyahat ve Gezi

Güzel memleketim Şarköy’de çocukluğum yazları her gün denizde ve eğlenceli geçer, kışları soğuk ve ıssız bir yalnızlığa bürünürdü. Bu yıllar boyunca her çocuk gibi oyun oynamak ve komşunun ağacından erik çalmakla beraber beni en çok mutlu eden şey okumak oldu. Edebiyat ve tarih okumaya başladığım yaşlardan daha önce, özellikle coğrafya ansiklopedilerine uzun saatler boyu dalar, okuduğum ülkeleri hayal ederdim. Ulan Bator, Sivastopol, Kudüs, Hollywood, Budapeşte gibi ismi bile tuhaf gelen yerlere gidebileceğim aklımın ucundan bile geçmezdi. Orhon Abideleri’ni, Çin Seddi’ni, Che Guevara’nın Anıt Mezarı’nı görebilmek o zamanlar imkansızdı. Yıllar sonra keşfetme tutkumu gerçeğe dönüştürmeye başladım ve seyahat etmeye devam ediyorum. Onlarca ülkede birbirinden ilginç insanlar tanıdım, unutamayacağım diyaloglar yaşadım, çeşit çeşit yerlerde kaldım. Bazen karlı yollarda, bazen kızgın güneşin altında günde 7-8 saat yürüdüm, ıssız Gobi Çölü’nde kum fırtınası yüzüme vurdu, Çin Seddi’nde yağmura yakalanıp iliklerime kadar ıslandım, Uruguay’da silahlı soyguna uğradım. Ama hiç şikayet etmedim, gezdiğim 42 ülkeden “keşke gelmeseydim” dediğim tek bir yer bile yok. Bir gezgin olarak nasıl mı bu kadar çok ülke geziyorum? Aşağıda yazdım.

 

yurt dışı seyahat

Yurt dışı gezi yazıları.

 

Tek Başına Gezmek

Sitemde gezdiğim ülkelerden gezi notları, maceralar, fotoğraflar içeren bir gezi rehberi bulacaksınız. Gezdiğim ülkelerin, kent ve köylerin listesini ÜLKELER sayfasından görebilir, üzerlerine tıklayarak veya ana sayfadaki bayraklı ülkeler menüsünden yazılarımı okuyabilirsiniz. Bütün ülkeleri gezerken yazdıklarım ve çektiklerim arşivimde. Artık sürekli bunları düzenleyip siteme koyacağım, takip etmenizi öneririm. Gezi blog sayfalarımda gezi notları ve maceralarımı yazıyorum. Yurt dışı seyahat benim tutkum; tek başına gezmek, keşfetmek, yazmak, tatmak. Yalnız seyahat etmenin avantajlarını aşağıda yazdım.

Alper Metin


Bana sık sorulan sorular:

ucuz seyahat

Az parayla yurt dışı seyahat.

Bu kadar gezecek parayı nereden buluyorsun? Çok mu paran var? Yurt dışı gezi pahalı değil mi?

Hayır çok param yok. Araba, plazma televizyon, arsa almıyorum. Her sene cep telefonumu yenilemiyor, bozulana dek yıllarca kullanıyorum. 5 yıldızlıyı bırakın, yıldızlı otellerde kalmıyorum, güneyde tatil köylerine gidip havuz kenarında buzlu içeceğimle tembellik etmektense, az gidilen bir ülkenin ücra bir kasabasında pansiyonda veya evlerde kalıp arka sokaklardaki yaşamı keşfetmeyi tercih ediyorum. Her yaz 1 ay süreyle yaptığım seyahatlerde harcadığım toplam para, birkaç istisna ülke dışında 2.500-4.000TL. Yurt dışı seyahat bazı yöntemlerle ucuza getirilebiliyor. En ucuz ülkelerde ekmek, su, domates, peynir, lokantada yemek, kiralar vb fiyatlar bu yazımda: Dünyanın En Ucuz Ülkeleri

 

yurt dışı seyahat

Yurt dışı gezi.


Bunca ülke gezecek zamanı nereden buluyorsun? Nasıl tatil yapıyorsun?

İşimden her yaz 1 ay iznim var. Baharda gezeceğim ülkelere karar verip 2 -3 ay buraları araştırıyorum, okuyorum. Her yaz 1 ay süren seyahatlerimin dışında yıl içinde 9 güne uzayan bayram tatillerinde de tek bir ülke seçip gidiyorum. Uzun tatilimde yurt dışı gezi, kısa tatillerimde bazen yurt içi, bazen yine yurt dışı gezi yapıyorum. Uzun yurt dışı seyahat için genelde komşu birkaç ülke seçiyorum.

tek başına seyahat

Tek başına gezmek.


Tek başına gezmekten korkmuyor musun, sıkılmıyor musun? Tek başına gezmek zor değil mi?

Korkmuyorum, ama dikkatli olmaya çalışıyorum. Yurt dışı seyahat elbette evde oturmaktan ve Antalya’daki tatil köylerine gitmekten daha riskli, ama bunu göze alıyorum.

Tek başıma sıkılmıyorum, çünkü her ülkede yeni insanlarla tanışıyorum. Tek başıma gezmemin avantajları:

1. Özgürce geziyorum, istediğim kararları hızlı alabiliyorum ve ne istersem onu yapıyorum.

2. Tek başına gezerken daha fazla yerel insanlarla tanışılır; otobüste, kafede, sokakta soru sorarken, dükkanda, barda, her yerde.

 

yurt dışı bedava konaklama

Yurt dışında ücretsiz konaklama.


Nerelerde kalıyorsun? Yurt dışında yemekleri nasıl yiyebiliyorsun?

Bazı ülkelerde bir ailenin evinde oda kiralıyorum. Bazı ülkelerde ucuzsa küçük bir daire kiralıyorum. Bazılarında ucuz otellerde kalıyorum. Üyesi olduğum ve tüm dünyadan gezginlerin karşılık beklemeden gezginleri evlerinde konuk etmelerine yönelik ağlar (HospitalityClub ve CouchSurfing) sayesinde yerel insanların evlerinde kalıyorum; hem konaklama masrafım olmuyor, hem de gittiğim kentte ilk anda bir arkadaş edinmiş oluyorum. Örneğin Baltık ülkeleri seyahatimde tamamen bu yöntemle 1 ay boyunca hiç kalacak yer masrafım olmadı. Moğolistan’da göçebe çadırı, Estonya‘da komün evi gibi sıradışı yerlerde de kaldım. Yurt dışı gezi için bazı şeylerden fedakarlık ediyorum.

Yemek konusu benim için zor değil. Malesef bizim insanımızın büyük çoğunluğu farklı tatlara karşı kapalı. En iyi mutfak Türk mutfağıdır, ötekiler kokuyor, iyi pişmemiş, ağır, lezzetsiz, vs.. Türklerin çoğu yurt dışında yerel yemek yiyemeyip Amerikan hızlı yemek veya pizza lokantalarına abone oluyor. Bizim mutfağımızın zengin ve lezzetli olduğu kesin, ama ben gittiğim her yerde yerel yemekler yiyorum, bazen bana en yabancı olanları seçiyorum. Resimlerini çekiyorum. Birçok ülkede yediğim envai çeşit yemeklerin fotoğraf ve bilgilerini, Yediklerim sayfasında bulabilirsiniz.

 

dünya turu

Dünya gezisi ve ülkeler.


En sevdiğin ülke hangisi? En güzel ülke neresi?

Bu soruya tek yanıt veremem. Her ülke farklıdır ve ilginçtir. Gezdiğim yerden keyif almam için şık caddeleri ve binaları, dev mimari eserleri olması gerekmiyor. Benim için özel, sıradışı veya güzel birkaçını saymam gerekirse Küba, Moğolistan, Karadağ, İsrail, Finlandiya, SırbistanMakedonya ve Uruguay diyebilirim. Yurt dışı seyahatlerimde özellikle az gidilen ülke, kendine özgü özellikleri olan ülke seçmeye çalışıyorum.

 

yeşil pasaport nasıl alınır

Yeşil pasaport avantajı.


Vizeleri nasıl hallediyorsun? Yanında ne kadar para taşıyorsun?

İşim sayesinde 10 yıldan fazladır yeşil pasaportum var ve dünyanın birçok ülkesine vize gerekmiyor. Pasaportuma vize isteyen ülkelere de ben gitmiyorum, birkaç istisna dışında. Dünyadaki her ülkenin Türk vatandaşlarından hangi pasaporta vize isteyip istemedeğini ve başvururken dikkat edilmesi gerekenleri burada ayrıntılı görebilirsiniz: VİZE UYGULAMALARI. Vize istemeyen ülkeler yazıyor.

Bütün paramı yanımda taşımıyorum. ATM kartımla her ülkede oranın yerel parasından çekiyorum. Yurt dışında para ve banka kartı kullanımı hakkında bilgileri burada anlatıyorum.

yurt dışı ucuz seyahat

Yurt dışı ucuz gezi.

Yurt dışı ucuz gezi için yararlı bilgi, öneri ve ipuçlarım bu yazımda: Ucuz Gezi Bilgileri


visited 49 states (21.7%)
Create your own visited map of The World

Bu yazı yapılan yorumlar:
 1. Yazan: ümitorhan (8 Haziran 2011 - 10:50)

  Harika bir site olmuş! 🙂 Yazıları keyifle okuyacağım.
  Tebrikler

 2. Yazan: macit akman (11 Haziran 2011 - 12:44)

  Ellerine sağlık Alper Kardeşim
  çok güzel olmuş ))))

 3. Yazan: recep şimşek (14 Haziran 2011 - 17:01)

  çok güzel bi site olmuş hocam ellinize sağlık bu yerlere gtmesek bile sizin cektiğiniz ve altına yazdıgınız yazılar sayesinde gitmiş kadar oluyoruz 🙂

 4. Yazan: Emrah AKKUL (14 Haziran 2011 - 17:07)

  BÖYLE GÜZELLİKLERİ BİZİMLE PAYLAŞTIĞINIZ İÇİN TEŞEKKÜRLER….

 5. Yazan: uğur aygül (14 Haziran 2011 - 18:52)

  Süpersiniz hocam gerçekten manyak bir site olmuş ellerinize sağlık Idolümsünüz :))

 6. Yazan: Fut (14 Haziran 2011 - 19:04)

  Çok güzel bir site olmuş tebrikler hocam.

 7. Yazan: Kenan (14 Haziran 2011 - 19:32)

  Hocam tek kelime ile muhteşemsiniz.Blogla uğraşan birisi olarak sizin de blog açmanıza da o kadar sevindim…Site ve fotoğraflar mükemmel…Bu yaz daha fazla fotoğraf ve paylaşımlarınızı bekliyorum hocam…

 8. Yazan: kadir (8 Temmuz 2011 - 11:44)

  takip ettiğim siteler arasında yerini almış durumda:)

 9. Yazan: Deniz Dinar (3 Ağustos 2011 - 16:43)

  Şahane olmuş Alper.diğer ülkelere ait fotoğraf ve yorumlarını merakla bekliyorum. özellikle Çin,Moğolistan,Özbekistan…neyse hepsini istiyorum:)

 10. Yazan: Ismail S. (8 Ağustos 2011 - 15:37)

  Alpercigim harika hikayeler ve resimler… Yapmak istediklerimin nerdeyse hepsini yapmissin… Ben daha batisinda kaldim hep senin alaninin… Sira ben de doguya gitmeye sen de batiya… :)))

  Ellerine saglik

  Selamlar

 11. Yazan: Rıfat Pehlivan (15 Ağustos 2011 - 00:22)

  Merhaba Alper dostum..Harika bir blog yapmışsın..Heyecanla bekliyordum ve ilgiyle takip edeceğim…Fotograflar bir harika…Darısı başıma diyeyim..Tebrik ederim ve iyi yolculuklar dilerim..

 12. Yazan: ebru öktem (29 Eylül 2011 - 15:45)

  merhaba alpercim,
  siten gerçekten çok güzel olmuş. sıradışı bir site cnm.
  seni izlemeye devam edeceğim.
  tebrikler…

 13. Yazan: Murat Hoşöz (18 Ocak 2012 - 13:33)

  Merhaba Alper Hocam,
  Siteniz çok güzel olmuş; tebrik ederim. Özellikle Ukrayna-Kırım yazılarınızı ve fotoğraflarınızı en kısa zamanda okumayı/görmeyi ümit ediyorum. Selamlar.

 14. Yazan: Ozge Bekar (6 Mart 2012 - 06:51)

  cok guzel olmus, zevkle takip edecegim… 🙂

 15. Yazan: ismail güllü (13 Mart 2012 - 09:36)

  Alper bey merhaba, sitenizi hayranlıkla okudum ve kendimi buldum ben de sizin gibi biriyimdir, ama evliydim yakın zamana kadar çok imkanım olmadı ama 12 ülke gezdim yine de, umarım bundan sonra daha güzel gezilerde belki de beraber gideriz..
  YOLunuz açık olsun dileklerimle…

 16. Yazan: Sibel (28 Mart 2012 - 08:24)

  Tebrik ediyorum bir hayalinizi gerçekleştirmişsiniz işte asıl zenginlik budur.

 17. Yazan: ayhan tuna (18 Nisan 2012 - 22:45)

  Çelebi alper abim eline ayağına sağlık çok güzel, takipçiniz.

 18. Yazan: levent safalı (27 Nisan 2012 - 08:09)

  Gezgin arkadaş çok güzelmiş siten de hikayen de… ruhun da bedenin de şad olsun… gittiğin yerler dilşad olsun

 19. Yazan: altay (4 Mayıs 2012 - 06:25)

  ALPER SANA ŞARKÖY’DEN KUCAK DOLUSU SELAMLAR SİTEN VE HİKAYEN SENİN KADAR TEMİZ, HERŞEN GÖNLÜNCE OLSUN K.İ.B DOSTUM ÖZLETTİN KENDİNİ.

 20. Yazan: yeşim.. (11 Haziran 2012 - 22:09)

  Arka sokakları gezmekten hoşlanan biri olarak sayfanızı çok beğendim..

 21. Yazan: Merve (26 Haziran 2012 - 19:44)

  Çok güzel ve aydınlatıcı bir site olmuş. Bana da ışık oldu. Takipteyim.

  Sevgiler,

 22. Yazan: yunus (11 Temmuz 2012 - 19:07)

  Ben Green Erkek Kuaförü çıragı Emre. Siteni çok begendim abi, sana hayırlı yolculuklar mutlu seyahatler dilerim.

 23. Yazan: AlperMetin (11 Temmuz 2012 - 19:17)

  Teşekkür ederim Emre kardeşim. Beni Facebook’ta ekleyebilir, seyahatimi takip edebilirsin..

 24. Yazan: Hatice (12 Temmuz 2012 - 13:59)

  Hepsini okumuş değilim daha ama, ne çok yaşamışsın diyesim geliyor. Yaşımdan utandım. Dünyalı diye sizin gibi insanlara denir sanırım. Okumaya devam edeceğim yazılarını. Teşekkürler yazdığın için…

 25. Yazan: AlperMetin (22 Temmuz 2012 - 05:03)

  Be de okudugun icin tesekkur ederim.

 26. Yazan: Muratcan (15 Temmuz 2012 - 09:19)

  Alper Bey merhaba,

  Latin Amerika gezinizi takip ediyorum, umarım orlarda güzel vakit geçiriyorsunuzdur. Selamlar

 27. Yazan: AlperMetin (22 Temmuz 2012 - 04:54)

  Tesekkurler Murat. Harika gidiyor.

 28. Yazan: Eyüp (30 Temmuz 2012 - 18:10)

  Hocam harikasınız ya moğolistanın bozkırlarında yaşamayı at sürmenin zevkini zorluklarını hep merak ederdim duygularıma tercüman oldu 🙂

 29. Yazan: AlperMetin (11 Ağustos 2012 - 17:49)

  Teşekkürler Eyüp. Moğolistan maceralarımı henüz siteme koymayı tamamlayamadım. Devamı gelecek.

 30. Yazan: Doğan Yıldız (9 Ağustos 2012 - 13:54)

  Tesadüfen gelmiş bulunduğum sayfanıza hayranlığımı gizleyemedim. Yaptığınız işin tam anlamıyla karşılığı – harika, Bence kafasında soru işaretleri olan pek çok kişiye rehber olacak bir çalışma teşekkürler

 31. Yazan: AlperMetin (11 Ağustos 2012 - 17:51)

  Çok teşekkürler Doğan Bey. Takip etmek isterseniz Facebook’ta ekleyebilirsiniz.

 32. Yazan: sedat erdogan (17 Ağustos 2012 - 00:53)

  VALLA BRAVO!
  COK COK TAKDIR ETTIM.
  BENIM HEP HAYAL EDIP DE YAPAMADIGIM YA DA NIYEYSE YAPMADIGIM BI HAYAT SEKLI.
  BAYRAMDA SARKOY E SORF ICIN GELEBILSEM, ORDAYSANIZ TANISMAYI VE SEYAHATLERINIZ HAKK. BIRAZ SOHBET ETMEYI COK ISTERIM.
  HERSEY GONLUNUZCE OLSUN,
  SEDAT

 33. Yazan: AlperMetin (17 Ağustos 2012 - 12:54)

  İlginize teşşekkürler Sedat Bey. Evet, bayramda buradayım, Şarköy’de. Sörf merkezine uğrayacagım.

 34. Yazan: Makedonyalı Şair (11 Eylül 2012 - 22:11)

  Seni tebrik ediyorum ve sana imreniyorum, keşke ben de senin gibi yapabilsem.
  Sana bol gezmeler, neşeli seyahatler diliyorum, sevgi ile kalın..
  Makedonyalı Şair. Ramazan Çalışkan..

 35. Yazan: AlperMetin (11 Eylül 2012 - 22:40)

  Teşekkürler Makedonyalı şair Ramazan Abi. Umarım pek yakında Makedonya’ya gidersin. Sevgiler.

 36. Yazan: Nazmi (12 Eylül 2012 - 12:53)

  Keşkeler çare değil ama keşke bizde aynisini yaşayabilsek..Çok güzel tatil proğramı..Kutlarım..

 37. Yazan: AlperMetin (12 Eylül 2012 - 16:30)

  İlginize teşekkürler Nazmi Bey. Gezdiğim tüm ülkelerden yazı ve resimlerimi siteme koyacağım. Umarım siz de istediğiniz seyahatleri gerçekleştirirsiniz.

 38. Yazan: Hüseyin ERÖN (18 Eylül 2012 - 12:50)

  Alper kardeşim Makedonya gezi yazınızı okudum, yalın bir dille ve coğrafya kokan fotolarınızla daha önce yaptığım geziyi bana tekrar yaşattınız. Siteniz çok güzel ve bu konuda bir eksiği kapattınız başarılar dilerim. Selamlar.

 39. Yazan: AlperMetin (18 Eylül 2012 - 17:25)

  Merhaba Hüseyin Bey,
  Yazımı beğenmenize ve Makedonya’ya gitmiş olmanıza sevindim.
  Teşekkürler.

 40. Yazan: ahu senin (19 Eylül 2012 - 11:00)

  süperrr keyifli bir site olmuş ….

 41. Yazan: AlperMetin (19 Eylül 2012 - 11:54)

  Teşekkürler Ahu. Facebook’ta son seyahatim Latin Amerika maceralarım ve fotoğraflarım var. 🙂

 42. Yazan: Mustafa (30 Ekim 2012 - 20:30)

  Harikasınız hocam 🙂

 43. Yazan: AlperMetin (30 Ekim 2012 - 21:22)

  Teşekkürler Mustafa.

 44. Yazan: Murat (3 Kasım 2012 - 18:27)

  Kesinlikle çok güzel bir duygu gezmek. Benim yeşil pasaportumda çıkınca daha fazla ülke gezeceğim sizin gibi. Şimdilik şengen alıp avrupayı geziyorum her sene. Özellikle Litvanya ve Estonya yazılarınızı siteye eklememişsiniz. Merak ediyorum neler yazdınız acaba. İki ülkeye daha önce gitmiştim ve çok güzeller.

 45. Yazan: AlperMetin (6 Kasım 2012 - 16:12)

  Latin Amerika yazılarımdan sonra Çin-Moğolistan var, ondan sonra Baltıkları yazabilirim.

 46. Yazan: Murat (3 Kasım 2012 - 18:37)

  Gezmek çok güzel bir duygu kesinlikle. Özellikle gezinin çerçevesini belirleyip geri kalan kısımları maceraya bırakmak güzel sürprizler çıkarıyor insanın karşısına. Şimdilik yeşil pasaportum olmadığı için şengen alıp her yaz Avrupa’nın farklı ülkelerini geziyorum ve Alper beyin dediği gibi 3000tl civarı bir ay yetiyor eğer kalacak yer ucuza getirilirse. Hocam ayrıca sizinle meslektaşmışız tabi ben daha yolun başında bir meslektaşınızım. Aynı bölüm mezunuyuz ayrıca.

  Güzel bir site olmuş ve sıkı bir takipçinizim artık 🙂

 47. Yazan: AlperMetin (6 Kasım 2012 - 16:11)

  Merhaba Murat Bey,

  İlginize teşekkürler, memnun oldum.

  Kullanıyorsanız Facebook’ta ekleyerek seyahat haberlerimi görebilirsiniz.

 48. Yazan: özkan (10 Kasım 2012 - 14:30)

  Merhaba,

  Sitenizle Mogolistan hakkında seyahat için araştırma yapmak için girdiğimde karşılaştım. Açıkcası yazılarınızı ve kendinizi tanımlamınızı, yaptıgınız seyahat planlarında mistik yerleri tercih etmenizi, otel odaları yerine pansiyon ya da ev tercihlerinizi, yemek farkı gözetmeksizin yemeniz de sanki beni tanımladınız. 20 yaşlara girdiğimde ilk olarak ülkemi ve daha sonra diğer milletleri – ülkelerini gezmeye karar verdim. Bunu üç yıl da gerçekleştirdim. En doğusundan en batısına.. Kuzeyinden güneyine kadar güzel ülkemin %90’ını il, ilçe, köy demeden gezdim. Plan yapmadan sadece bir sırt çantasıyla çıktım. Gittiğim yerlerde otel ya da pansiyon bulamayınca dışarıda bile kaldım :)) Artık yurt dışı gezilerine çıkmayı planlıyorum. Ve araştırma yapmaktayım. Önceliklerim Güney Asya, Özbekistan, Mogolistan, Ürdün, Fas, Mısır, Cezayir ve Bosna.

  Yazılarınız ben ve benim gibilere pusula olacaktır Alper Bey. Seyahatlerinizin devamını beklemekteyim ve artık blogunuzun yakınen takipçisiyim. Saygılar.

 49. Yazan: AlperMetin (10 Kasım 2012 - 15:40)

  Merhaba,
  Sitemi ve seyahat tarzımı beğenmenize sevindim. En yakın zamanda hedeflediğiniz ülkeleri gezmenizi umarım; yazdıklarınızın hepsi ilginç ülkeler.
  Teşekkürler.

 50. Yazan: Serap (14 Kasım 2012 - 12:37)

  Selam Alper,
  Ne iyi etmissin de bu biktiran sorulara cevap vermissin:) Anlasilmasi gereken en önemli nokta herkesin yasam tarzi, hayatinda önem verdigi seyler farklidir. Kimi yeni yerler görmek ister kimi kendini alisveriste mutlu eder. Her gezeni cok zengin sanmak genel bir yanilgidir aslinda… Asil is istemekle baslar baska bir deyisle, Nazim Hikmet’in de dedigi gibi “Yolculuklar baslamaz yurek cagirmasa”…
  Yolun Acik olsun…

 51. Yazan: AlperMetin (14 Kasım 2012 - 12:59)

  Teşekkürler Serap. Sana katılıyorum.
  Yolumuz açık olsun.

 52. Yazan: Zahra (15 Kasım 2012 - 13:51)

  Hi , Come to Iran … I’ll see you around, I promise U will have fun here (Y)

 53. Yazan: mil London (21 Kasım 2012 - 19:51)

  Sitenize bayildim…gezmek ve kesfetmek muhtesem bi duygu. ..keske italya da gezdiginiz ulkeler arasinda olsaydi:) yeni maceralariniz da kolayliklar …..

 54. Yazan: AlperMetin (21 Kasım 2012 - 20:15)

  Çok teşekkürler, okunmak ne güzel. İtalya? Mümkündür 🙂

 55. Yazan: GÜL BURCU YILDIRIM (25 Kasım 2012 - 22:44)

  Merhaba Alper Bey;açıkcası böyle keyifli bir siteyle karşılacağımı düşünmemiştim .Gerçekten insanı özendirenn ve kafasını merakla dolduran şeyler paylaşmışsınız.Yeni keşiflerinizde yolunuz açık olsun ..Sağlıcakla.

 56. Yazan: AlperMetin (26 Kasım 2012 - 13:12)

  Çok teşekkürler..

 57. Yazan: Mustafa Sami Kose (6 Aralık 2012 - 18:08)

  Keyifli heyecanli

 58. Yazan: AlperMetin (7 Aralık 2012 - 20:31)

  Teşekkürler Mustafa Bey.

 59. Yazan: Mustafa CAN (8 Aralık 2012 - 15:43)

  Hocam gayet güzel geziyorsunuz.Takdir ettim doğrusu. Darısı benim başıma. Gezmek isteyenlerin başına…

 60. Yazan: AlperMetin (8 Aralık 2012 - 18:42)

  Teşekkür ederim Mustafa. Bol seyahatler dilerim.

 61. Yazan: Sebnem (11 Aralık 2012 - 12:12)

  Siteniz gerçekten çok güzel Alper Bey. Seyahatlerinizin devamını dilerim.

 62. Yazan: AlperMetin (11 Aralık 2012 - 13:26)

  İlginiz ve dileğiniz için teşekkürler Şebnem Hanım.

 63. Yazan: Banu Özkur (14 Aralık 2012 - 10:33)

  Çok aydınlatıcı , örnek alınası , tebrik edilesi 🙂

 64. Yazan: AlperMetin (14 Aralık 2012 - 23:45)

  Teşekkür ederim Banu Hanım, sevindim. 🙂 İlham alanlar olması benim mutluluğum..

 65. Yazan: Fatih zengin (22 Aralık 2012 - 23:23)

  Merhaba Alper Bey,merak ettiğim bir konu var.Yeşil pasaportunuzu nasıl aldığınızı öğrenebilir miyim?

 66. Yazan: AlperMetin (23 Aralık 2012 - 12:52)

  Devlet memuruyum.

 67. Yazan: Makedonyalı Şair (29 Aralık 2012 - 12:27)

  Selam alper kardeşim bak yine geldim. Seni her daim takipteyim, kendim gidemediğim yerlerde hep seninleyim.

  Ne mutlu sana gezip görüyorsun sanki gezemeyenler için dünyayı görüyorsun.
  Sana sağlıklı ve neşeli bol gezmeler dileklerimle darısı inşallah bizlerin başına.
  Sevgi ve selamlarımla. Makedonyalı Şair..

 68. Yazan: AlperMetin (29 Aralık 2012 - 13:46)

  Merhaba Ramazan Abi, teşekkür ederim. Ben de şiir ve tarih yolunda sana renkli ve keyifli günler dilerim. Saygılar.

 69. Yazan: Makedonyalı Şair (2 Ocak 2013 - 22:19)

  Çok teşekkür ederim değerli kardeşim Alper..

 70. Yazan: Bilal ikbal polat (10 Ocak 2013 - 21:41)

  Mrb ben öğrenciyim ve hiç yurt dışı deneyimim olmadı ama şu sıralar yani tuzum daha kuruyken bir başlangıç yapmak istiyorum neler önerirsiniz ,Birde dil konusunda çeşitli ülke insanlarıyla anlaşmak açısında sizce neler gereklidir sizce

 71. Yazan: AlperMetin (10 Ocak 2013 - 22:37)

  Merhaba Bilal. Balkanlardan başlamanı öneririm.

 72. Yazan: kerem (15 Ocak 2013 - 11:39)

  Muhteşem bir blog olmuş, en iyisini yapıyorsunuz, gezi blogu açmak için giriştiğim macerada rastladığım bu siteden inşAllah, ben de ilham alır, sizin gibi güzel maceralar yaşama zevkine erişirim.

 73. Yazan: AlperMetin (16 Ocak 2013 - 18:43)

  Beğenmenize sevindim, teşekkürler. Facebook sayfamda haberlerimi görebilirsiniz. Ben de size iyi maceralar dilerim.

 74. Yazan: yalnızkovboy (7 Şubat 2013 - 23:52)

  helal olsun sana….gıpta ettim, kıskandım, takdir ettim…..daha ne edeyim…keşke daha genç olsam, bekar olsam ben de yapabilsem dedim…yolun açık olsun…kardeş…

 75. Yazan: seyyah39 (8 Şubat 2013 - 19:41)

  aslında bizimde acizane yurtiçi ve yurtdışı olmak üzere motorlu grupla bir yolculuk geçiyor kalbimizden ama biraz imakansızlıktan yapamadık ama inş.. yapmak nasib olur aynı düşüncede olan arkadaşlarla görüşmek isteriz inş..

 76. Yazan: Dilek (23 Şubat 2013 - 18:32)

  Ne kadar güzel yazılmış, yürekten teşekkürler bilgilendirmeler için. 🙂
  İnsan bunları okuyunca her şeyi bırakıp anında çekip gitmek istiyor sahiden. 🙂

 77. Yazan: AlperMetin (24 Şubat 2013 - 18:55)

  Asıl ben teşekkür ederim Dilek.
  Nice seyahatlere. 🙂

 78. Yazan: Dilek (23 Şubat 2013 - 18:33)

  Ha birde bi ara Macaristan yazılarınızı ve fotoğraflarınızı bekliyorum efenm, saygılar. 🙂

 79. Yazan: SEMIH ERYAMAN (2 Mart 2013 - 22:47)

  MERHABA ARKADASLAR BEN ANKARALI SEMIH AGABINIZ – YASIM 58 ama sigara kullanmadigimdan ve cok yürüyüs yaptigimdan biraz da olsa dizlerimde güc var. MAKEDONYA’YA GEZI TERTIPLEMEK ISTERIM. BITOLA VE ORADAN DA ÜSKÜP’e .BUNU BIRLIKTE YAPALIM-HAZIRLAYALIM-TANISALIM-SANIRIM COK GÜZEL OLUR. ILGISI OLANLAR LÜTFEN YAZIN BANA – COK COK SELAMLAR.

 80. Yazan: yasemin (18 Mart 2013 - 09:12)

  Hep aklımda olan şeyi, karşımda buldum. Seyahat günlüğü… Anlatım çok iyi tebrik ederim, birçok şehri tekrar ziyaret etmiş kadar oldum okurken…gezilerinizin devamını dilerim. (Nisan ayında Kenya seyahatimden izlenimler paylaşırım sizinle, gitmeden evvel info olur)

 81. Yazan: AlperMetin (19 Mart 2013 - 14:16)

  Teşekkür ederim. Fakat gündemimde bir Kenya seyahati yok.

 82. Yazan: Hüseyin (18 Mart 2013 - 11:52)

  harika!!! tek kelimeyle harika anlatmış ve tatil yapmışsın… tatil ve gezmek budur işte..

 83. Yazan: Engin Kurtulmuş (18 Mart 2013 - 19:38)

  Ohooo Alper Bey,ayıp ediyorsunuz, canı çeken var, isteyip de gidemeyen var. Ben de gittiğiniz yerlerden bazılarına gitmeyi çok istiyorum. Naçizane tavsiyemdir Ürdün’ü de mutlaka görünüz 1 haftalık tatilimde sokak arabalarında künefe,çölde (hoş siz çölün kralını görmüşsünüzdür ya neyse) çadır keyfi, güzel Petra, Ölüdeniz…

  Dediğim gibi gittiğim tüm yerler içinde en çok sevdiklerimden biri oldu , yaptıklarınızın çeyreğinin darısı başımıza diyelim ve umarım websitenizi sık kullanılanlarıma almamın ve kimi zaman “İmdat Alper” tuşuna basmamızın bir sakıncsı olmaz..

  Sevgi ve selamlarımla…

 84. Yazan: AlperMetin (19 Mart 2013 - 14:21)

  Engin Bey ilginize çok teşekkürler.

  Ürdün benim de gitmek istediğim ülkeler arasında fakat uzun iznimi sadece yazın kullanabiliyorum ve orası yazın cehennem sıcağı.

  Elbette sakıncası yok. Bol seyahatler dilerim.

 85. Yazan: ADEM (18 Mart 2013 - 21:20)

  cok guzel bir site olmus alper . bende 2015 te uzun bir dunya turuna cikmayi planliyorum . bu sayfadan dolayisi ile deneyimlerinden cok istifa edicem . eline saglik …

 86. Yazan: AlperMetin (19 Mart 2013 - 14:24)

  Teşekkürler. Dünya turu planınızı gerçekleştirmenizi umarım.

 87. Yazan: Besto (19 Mart 2013 - 20:03)

  Oncelikle sizi tebrik ederim .Daha cok video cekmenizi tavsiye ediyorum size.

 88. Yazan: tülay (21 Mart 2013 - 23:56)

  çok güzel bir site olmuş… seyahatleriniz ve güzel anılarınız bol olsun…

 89. Yazan: AlperMetin (23 Mart 2013 - 14:04)

  Teşekkürler.

 90. Yazan: massai (22 Mart 2013 - 13:27)

  harıkasın evlat):):):ja sen ıtalya nıye gelmıyorsun bız burda senı beklıyoruz ha çelebı senı ılkez netten farkettık harıksaaın ..böyle dunyay dolasıyursun cok guzel vede harıka bız napolıde yasıyoruz gel..şu sıralar brezılya gıdeceğiz ve netten senın bu turlarını yazılarını resımlerını gördük çok mutlu olduk…bırgun bulusmak dılğiyle evlat:….

 91. Yazan: Abdulvahap (27 Mart 2013 - 12:20)

  Tebrikler.. Çok güzel bir site olmuş,Bol keyifli seyehatler dilerim ..

 92. Yazan: AlperMetin (27 Mart 2013 - 14:17)

  Teşekkürler Abdulvahap Bey.

 93. Yazan: Nilgün (27 Mart 2013 - 12:39)

  Çok güzel buldum. Tüm hayalleriniz gerçek olsun.
  Hayırlı yolculuklar.

 94. Yazan: AlperMetin (27 Mart 2013 - 14:19)

  Teşekkür ederim Nilgün Hanım.

 95. Yazan: cem bayraktaroğlu (30 Mart 2013 - 08:12)

  Sizi hayranlıkla okuyorum, şans eseri bugün gördüm sitenizi, ama tebrik ederim bana ütopya gibi gelen herşeyi gerçeğe dönüştürmüşsünüz, darısı başıma diyorum.

 96. Yazan: AlperMetin (30 Mart 2013 - 18:01)

  Teşekkürler Cem Bey. Ütopyanızı gerçeğe dönüştürmenizi umarım.

 97. Yazan: Mehmet tezer (5 Mayıs 2013 - 13:40)

  Sizinle gorusmek istiyorum
  Bana telefonunuzu atarsaniz cok sevinirim
  0532 2281288

 98. Yazan: AlperMetin (5 Mayıs 2013 - 20:00)

  Buradan ya da “iletişim” sayfasından yazabilirsiniz Mehmet Bey.

 99. Yazan: funda (19 Mayıs 2013 - 01:36)

  Çok güzel ve insana cesaret veren bir web siteniz var. İnanın size hayran oldum ve sayenizde hayallerimi gerçekleştirmek adına biraz daha umutlandım. Gezdiğiniz ülkelerden 14’ü benim gezmek istediğim ülkeler listesinde. Her gün mutlaka hayalimdeki dünya seyahati ile ilgili araştırmalar ve planlar yapıyorum. Ne var ki adım atabilmiş değilim. Size huzurlu, gizemli, neşeli ve benzersiz yolculuklar dilerim.

 100. Yazan: AlperMetin (19 Mayıs 2013 - 10:14)

  Teşekkür ederim Funda Hanım, bunları duymak ne güzel. Hayalinizdeki seyahatin gerçeğe dönüşmesi umuduyla..

 101. Yazan: ALEV (4 Haziran 2013 - 16:39)

  Size gıcık oldum desem yeridir, yıllardır hayalini kurduğum olayı siz yaşıyorsunuz; kafama göre takılıp en ücra her köşeyi dolaşmak, neyse size keyifli geziler….

 102. Yazan: AlperMetin (4 Haziran 2013 - 16:46)

  Gıcık olduğunuz için teşekkürler Alev Hanım.
  Yolculuklara devam edeceğim..

 103. Yazan: burak (14 Haziran 2013 - 19:14)

  Ben bu siteyi nasıl buldum niye buldum bilmiyorum ama yılda 4000 bin lira kenara atacak duruma geldiğim zaman sizin gibi olacağım. ))

 104. Yazan: Semra (17 Haziran 2013 - 21:31)

  Hayranlığımı sanırım buraya sığdıramam. Biraz kıskandım tabi ki, yani fazlaca aslında 🙂 Bir çok Avrupa ülkesine öğrenciyken cebimde az bir miktar parayla gittim şimdi çalışıyorum ama fırsat bulamıyorum. Hayalimde kocaman bir dünya haritası kütüphanemin duvarında asılı duruyor ve üzerinde gezilen yerler işaretli, raflarda ikinci el kitapçılardan aldığım bir sürü eser ve broşürler 🙂 İkinci el kitap yaşanmışlık demektir ve bence kitaba yeni bir değer katar. Takip etmeye feyz almaya çalışacağım, iyi yolculuklar şimdiden 🙂

 105. Yazan: AlperMetin (18 Haziran 2013 - 10:39)

  Semra Hanım ilginize ve övgünüze teşekkür ederim. Benim de duvarımda büyük bir dünya haritası var, gittiğim yerleri işaretliyorum. İkinci el kitapları ben de değerli buluyorum. Mutlu seyahatler. 🙂

 106. Yazan: Aysel (30 Haziran 2013 - 18:54)

  Çok samimi ve doğal bir üslupla paylaşmışsınız. Bu sayfayı Arjantin’den ayrılırken değil gelmeden önce keşfetmiş olmayı dilerdim. Aslında ben de yazınızda bahsettiğiniz illa ki Türk mutfağı diyen tutuculardanım/dandım. Artık biraz daha maceraperest olabiliyorum. Bakalım sizin kadar cesur olabilecek miyim?

 107. Yazan: AlperMetin (1 Temmuz 2013 - 09:15)

  Teşekkürler Aysel Hanım. Nice maceralar dilerim.

 108. Yazan: Fatih AKBULUT (8 Temmuz 2013 - 09:20)

  ALPER;
  KONUYU ANLATIMIN VE GÖRSEL DESTEKLEMELERİN BANA IŞIK TUTACAK. İŞ NEDENİYLE SÜREKLİ SEYAHATTEYİM VE GİTMEDİGİM-GİDECEĞİM YERLER İÇİN HARİKA TÜYOLAR ALDIM SENDEN.
  ÖZELLİKLE MOĞOLİSTAN… BURDAN ARKADAŞLARA ŞİDDETLE ÖNERİYORUM OKUSUNLAR. EN SON ZEVKLE OKUDUGUM KİTABI BİLE BUKADAR BEĞENEREK OKUMAMIŞTIM.
  TEŞEKKÜRLER ALPER.
  ALPER’E ÖNERİ: KIRGIZİSTAN VE KAZAKİSTAN (MUTLAKA GÖR)
  ****CESARETİNİ DE KUTLUYORUM.

 109. Yazan: AlperMetin (8 Temmuz 2013 - 09:32)

  Fatih ilgin ve övgün beni çok sevindirdi, teşekkür ederim.
  Okunmak güzel bir duygu, hele tavsiye edilmek harika.
  Önerini dikkate alacağım. Ben de sana nice maceralı seyahatler dilerim.

 110. Yazan: Ergin ERKAN (12 Temmuz 2013 - 07:58)

  YAZILARINI OKUYARAK SENİNLE BİRLİKTE BENDE DOLAŞTĞIMI HİSSEDİYORUM. ARKADAŞIM SEN YILDA 2500-4000 TL GİBİ BİR PARA AYIRIYORSUN SENİN SAYENDE BENDE SENİN YAZILARINLA DÜNYAYI BELEŞ GEZİYORUM SANA ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM BU İMKAN İÇİN 🙂

 111. Yazan: AlperMetin (12 Temmuz 2013 - 10:49)

  Ben de sana okuduğun için teşekkür ederim Ergin 🙂

 112. Yazan: Fatih AKBULUT (15 Temmuz 2013 - 15:09)

  ALPER;
  SANA BAZI SORULARIM VAR.
  *GİTTİĞİN BİR ÇOK ÜLKEDE GÜVENLİK YOK DENECEK KADAR AZ SANA ZARAR GELMESİNDEN KORKMUYOR MUSUN YOKSA YANINDA KONRUMA FALAN OLUYOR MU?
  *YANLIZ BİR GEZGİN MİSİN YOKSA YOL ARKADAŞIN VAR MI?
  *TANIMADĞIN BİRİNDEN YOL ARKADAŞIN OLMA TEKLİFİ GELİYOR MU,GELİYORSA CEVABIN NE?
  *PARAN ÇALINIR,KAPKAÇ OLUR VS PARASIZ KALIRSAN NASIL BİR PLANIN VAR?
  *LİSTEDE ADI GEÇEN AMA İÇERİĞİ OLMAYAN ÜLKELERİ NEZAMAN YÜKLEYECEKSİN?
  *M&M DE KAÇ MİL BİRİKTİ?
  *VE EN ÖNEMLİSİ MOĞOLİSTANDA YEDİĞİN KANLI-SOĞANLI BAĞIRSAK YAHNİSİNİN TADINI ANLATIR MISIN? 🙂 🙂 -ÇOK GÜLDÜM YAHU-
  ***HER PAYLAŞIMININ TAKİBİNDEYİM!!!!

 113. Yazan: AlperMetin (16 Temmuz 2013 - 12:28)

  Merhaba Fatih,
  1. Korumayla gezmek aklımdan bile geçmedi. Risk göze almadan seyahat edilemez. Başıma gelen en kötü olay burada:
  http://www.celebialper.com/ulkeler/uruguay-ulkeler/montevideo-5-silahli-soygun-candombe-ve-buz-gibi-zengin-evi.html
  2. Yalnız geziyorum, yukarıda yazdığım gibi.
  3. Blog yazmaya başladığımdan bu yana tanımadığım kişilerden gezilerime katılma teklifi geliyor ve yanıtım “hayır” oluyor.
  4. İki ayrı bankadan ATM kartım var, biri çalındığında ötekiyle devam ettim:
  http://www.celebialper.com/ulkeler/mogolistan/cinden-trenle-mogolistana-transmongolya-ve-ulan-bator.html
  5. Zaman buldukça ekliyorum, ne zaman biteceğini bilmiyorum.
  6. Öyle bir kartım yok, sadece maaşımın yattığı bankanın verdiği 1 tane kredi kartım var. Şimdiye dek hiç kredi kartı başvurusu yapmadım.
  7. Yahni değil o, sosis. Anlatılmaz, yaşanır, korkunçtu 🙂
  İlgi ve takibin için teşekkürler.

 114. Yazan: Ali Cem (18 Temmuz 2013 - 13:26)

  Merhaba! Ben para işini soracaktım. Ben bu yaz İran’a gitmeyi düşünüyorum da iki tane Türk bankasında param var. Oraya nakit götürüp parayı orada çevirteyim mi? Yoksa nasıl yapayım?

 115. Yazan: AlperMetin (18 Temmuz 2013 - 13:59)

  Merhaba,
  Paranız hesabınızda dursun, oradayken ATM’lerden İran parası çekersiniz.
  İyi yolculuklar.

 116. Yazan: Ali Cem (19 Temmuz 2013 - 15:52)

  Teşekkürler!

 117. Yazan: serkan akar (20 Temmuz 2013 - 23:03)

  tamamen yapmak istediğim şekilde yolculuk ediyorsunuz,yaşamak istediğim gibi yaşıyorsunuz,herşey umarım dilediğiniz gibi olur,sitenizi bugün rastgele farkettim uruguayı araştırırken,soyulmanıza üzüldüm ama bence komik bi anı sonucta zarar görmemişsiniz,dualarım sizinle umarım seyahatlerinize böyle devam edebilirsiniz her zaman..anlatımınız çok güzel olduğu için vakit buldukça okumaya devam edeceğim.kendinize iyi bakın ve benimde böyle dünyayı gezebilmem için dua edin 🙂

 118. Yazan: AlperMetin (7 Ağustos 2013 - 12:23)

  İlginize çok teşekkürler Serkan Bey, sizin de dünyayı gezmenizi dilerim.

 119. Yazan: Atakan PEHLİVAN (27 Temmuz 2013 - 12:57)

  Şimdi buradan hemşeri olduğumuzu da görünce kanım daha da ısındı desem sana maceracı keşke biz de senin yerinde ve senin gibi olabilsek ahh ahh bu dünya ve hayat bize koşuşturmacanın içinde dünyanın bu harika güzelliklerini görme fırsatlarından yoksun bırakıyor yaa..

 120. Yazan: AlperMetin (7 Ağustos 2013 - 12:14)

  Sizin de istediğiniz gibi seyahat edebilmenizi umarım.

 121. Yazan: Fatih AKBULUT (6 Ağustos 2013 - 13:29)

  sevgili Alper ;
  ”takipçilerin için de bir link hazırlasan ve onlar da gittikleri yerlerden fotoğraflar paylaşsalar ne güzel olurdu” desem çok mu şey istemiş olurum… 🙂 🙂
  kota falan koysan da olur mesela en fazla 3 resim gibi…(not:ben olsam kabul etmezdim. git kendine site aç derdim… 🙂 🙂 bilirsin şansımı deniyorum işte… )
  teşekkürler.

 122. Yazan: erhan taşdelen (13 Ağustos 2013 - 10:33)

  hocam maaşallah bilgilendirme yönünden çok güzel bizler böyle seyahatler için düşünsek bize yardımcı olabılırmısınız yer kalma vs

 123. Yazan: AlperMetin (13 Ağustos 2013 - 10:44)

  İlginize teşekkürler. Evet bilgi vererek yardımcı olurum elimden geldiğince.

 124. Yazan: erhan taşdelen (13 Ağustos 2013 - 10:51)

  teşekkürler hocam

 125. Yazan: Yusuf (13 Ağustos 2013 - 12:31)

  Paylasimlariniz o kadar yararli ki.. Ellerinize saglik..
  Yakinda yapacagim seyehat icin cok yararlanacagim..

  Sevgiler

 126. Yazan: AlperMetin (13 Ağustos 2013 - 12:40)

  Teşekkür ederim, ne mutlu bana. İyi yolculuklar.

 127. Yazan: erkan (21 Ağustos 2013 - 13:21)

  Merhaba yedikleriniz icersinde domuz yada baska hayvan eti yeme korkusu yasadinizmi ?

 128. Yazan: AlperMetin (27 Ağustos 2013 - 12:14)

  Merhaba. Hayır yaşamadım.

 129. Yazan: Akif Demircelik (27 Ağustos 2013 - 18:01)

  Sevgili Alper
  Paylaşımların için çok teşekkürler. Tüm seyahatlerimde rehber olacak bir site hazırlamışsın.

 130. Yazan: AlperMetin (27 Ağustos 2013 - 18:21)

  Teşekkürler Akif, bunu duyduğuma sevindim. Nice seyahatlere.

 131. Yazan: enes mert (1 Eylül 2013 - 07:05)

  sitenizi daha demin haber kanalında gördüm hemen girdim çok beğendim sitenizi başarılarınızın devamını diliyorum kolay gelsin…

 132. Yazan: AlperMetin (3 Eylül 2013 - 10:26)

  Teşekkürler Enes Bey.

 133. Yazan: selcuk (1 Eylül 2013 - 08:35)

  harika olmuş.tek kelımeyle harika.teşekkürler

 134. Yazan: AlperMetin (3 Eylül 2013 - 10:27)

  Teşekkürler Selçuk Bey.

 135. Yazan: Emrah ALTINDAĞ (2 Eylül 2013 - 16:54)

  Öğretmenim sizden ders almış bir öğrenciniz olarak yaşadıklarınızı yaşama ihtimali , yaşama cesareti olmayanlara gösterdiğiniz için çok teşekkür ederim. Gerçekten hayranlık duydum.. Devamını merakla bekliyorum..

 136. Yazan: AlperMetin (3 Eylül 2013 - 10:31)

  İlgine teşekkürler Emrah, sevindim..

 137. Yazan: yavuz şimşek (5 Eylül 2013 - 17:48)

  harika bir yayın. tebrik ederim. kazasız ve sıkıntısız bol seyahatler dilerim. en kısa zamanda güvenlikli bir balkan ülkesine ziyarete gitmek istiyorum. acemi bir meraklı olarak,güvenli ve ucuz olarak hangi balkan ülkesini tavsiye edersiniz?

 138. Yazan: AlperMetin (9 Eylül 2013 - 19:43)

  Teşekkürler Yavuz Bey. Balkan ülkelerinin hepsi güvenli olup özellikle ucuz Makedonya, Bosna-Hersek, Karadağ ve Bulgaristan’ı öneririm.

 139. Yazan: Rıza Rehber (21 Eylül 2013 - 18:42)

  Alper kardeşim (Kardeşim diyorum sanırım benden yaşça küçüksün) seni yeni keşfettim tek kelimeyle ”MUHTEŞEM” sin . Yazdıklarını okuyup fotoğraflarına bakınca sanki seninle oralardaymışım beraber gezmişim gibi hissediyorum. (kim bilir belki birgün).Siteni ilgiyle takip ediyorum.Yolun,rotan ve şansın açık olsun…rr

 140. Yazan: AlperMetin (21 Eylül 2013 - 20:43)

  İlgine çok teşekkür ederim Rıza, bunları duymak ne güzel. Geziyormuşsunuz hissini verebiliyorsam ne mutlu bana. Sağ ol, var ol.

 141. Yazan: Kadir (23 Eylül 2013 - 15:39)

  merhaba alper bey tek başıma seyehat etmeyi çok seviyorum ve öğrenciyim bu yazın mogolistan gitmeyi planlıyorum 1 kişi masraflarını tam olarak hesaplayamıyorum birde orada çadır hayatında bozkırda yaşamayı planlıyorum hatta ek olarak araştırma yapmayı planlıyorum okuduğum bölüm için Türkoloji kullandıkları dil rusçamı bir de hakim olmadığım bir dilde yaşaya bilir miyim fazla başınızı ağırtmak istemiyorum ilerleyen günlerde tekrar sorualr sora bilirim sevgiler saygılar .

 142. Yazan: AlperMetin (24 Eylül 2013 - 13:19)

  Merhaba Kadir Bey,
  Moğolistan ucuz bir ülke. Dilleri Moğolca, ancak Kiril alfabesi ile yazıyorlar.
  İyi yolculuklar.

 143. Yazan: Işıl (25 Eylül 2013 - 08:28)

  Alper Bey selamlar; yazınızı okuduğum an kendimi gördüm, sizin bundan 5-10 yıl önceki haliniz olabilirim. Fransa’daki turum sırasında bu halimi gören bir fransız bana “flaneuse” demişti. Siz de bu “flaner” işini çok iyi yapıyorsunuz. İyi Gezmeler!

 144. Yazan: AlperMetin (25 Eylül 2013 - 11:39)

  Merhaba Işılnaz Hanım, dünyamızı keşfetmeye çalışıyorum, teşekkür ederim. Ben de size önümüzdeki yıllarda bol seyahat dilerim.

 145. Yazan: Fatih AKBULUT (30 Eylül 2013 - 14:54)

  sevgili Alper;
  hani hep Moğolistan deyip duruyordum ya…
  işte ordan dün geldim. 🙂 seninki kadar detaylı olmasa da gördüm enazından. ama bir daha gideceğim kesin. çünkü dağ,köy,çadır falan olmadı bu kez.
  sana bir de SENİ EN ÇOK ETKİLEYEN ÜLKEyi sormak istiyorum. neresi? mutlaka gitmeye çalışacağım.
  huzurlu seyahatler…

 146. Yazan: AlperMetin (30 Eylül 2013 - 16:42)

  Hoşgeldin Fatih. 🙂 Moğolistan maceralarımın henüz yarısını koyabildim, devamı gelecek.
  En çok etkileyen tek bir ülke seçemem; Küba, Moğolistan, Uruguay, Finlandiya, Makedonya diyebilirim.
  Bol seyahatler.

 147. Yazan: Aysun (1 Ekim 2013 - 12:47)

  Merhaba,

  Şu anda sadece Kurban bayramı Arjantin seyahatim sebebiyle Arjantin sayfanızı inceledim. Rehber niteliğinde detaylı ve bilgilendirici, ellerinize sağlık. Sadece bir sorum olacaktı. Eylül sanki kış gibi mont giymissiniz. Ekim ayında ordamıydınız soğuk mu? Teşekkürler. Diğer yazılarınızıda okuyor olacağım.

 148. Yazan: AlperMetin (1 Ekim 2013 - 16:19)

  Merhaba Aysun Hanım. Ben Temmuz sonu Arjantin’deydim, tam kış ortası. Ekim ayı ilkbahar, Buenos Aires ve Kuzeyde gündüz 20-22, gece 10-12 derece beklenir. Güneye gittikçe soğur elbette ama bayram süresince gidebileceğinizi sanmıyorum.
  Yazdıklarımı okumanıza sevindim, uzun yazıları okuyan az oluyor, ilginize teşekkürler. İyi yolculuklar.

 149. Yazan: Emre (3 Ekim 2013 - 12:55)

  Merhaba,
  Gezdiğiniz ülkelerin arasında Kazakistan ve Rusya’nın olmadığını görüyorum. Nedeni buraların 1 haftadan fazla kalmak için mutlaka adres kaydı istemesi mi?
  Moğolistan maceranızdan sonra Altay Dağları’nın Rusya kısmını, ekosistemiyle kendisi başlıca bir ülke sayılabilecek Baykal Gölü’nü mutlaka görmeniz gerekli.
  Kayıt sorununa çare bulup Rusya’ya gelebilirseniz buyrun misafirim olun.
  Ayrıca, LinkedIn kullanıyor musunuz?

 150. Yazan: AlperMetin (3 Ekim 2013 - 18:25)

  Merhaba Emre Bey,
  İlginize ve davetinize teşekkürler. Hangi kentte yaşıyorsunuz?
  Kazakistan ve Rusya gitmek istediğim ülkeler arasında. Adres kaydı istendiğini bilmiyordum.
  Önerilerinizi dikkate alacağım. Linkedln’e kayıtlı değilim.
  Dostça selamlar.

 151. Yazan: mesut berber (4 Ekim 2013 - 06:09)

  merhaba, öncelıkle tebrik ederim, hayran kalmamak elde değil.
  bende brezilya ya hazıran ayında gitmek istiyorum ama
  ücretli kalacak bir yer(ev ve aile) bulursam.
  bu konuda fikir ve bilgi desteginde bulunursanız çok sevinirim.

  tğm dilekleriniz gerçek olsun diyorum.

 152. Yazan: AlperMetin (4 Ekim 2013 - 10:47)

  Merhaba Mesut Bey,
  Teşekkür ederim.
  “Brazil home stay” veya gideceğiniz kentin adıyla ararsanız bulacağınızı sanıyorum.
  İyi şanslar ve yolculuklar.

 153. Yazan: Emre (5 Ekim 2013 - 05:07)

  Rusya’ya girişte, vatandaşlığı olmayan herkes, migrasyon kartı denilen bir belge doldurulmak zorundadır. Eğer ülkede 7 iş gününden fazla kalacaksanız bulunacağınız tarihler için bir adreste kayıtlı görünmelisiniz. Kayıt işlemi, bulunduğunuz şehirde gösterilen adresin hak sahibi tarafından yapılmalı.

  Bazı bölgelerde çok çok sık yapılan polis kontrollerinde, migrasyon kartınızı ve adres kaydınızı gösteren registre kağıdınızı pasaportunuzla beraber göstermek zorundasınız. Çıkış yaparken de bunlar yanınızda olmalıdır.
  Rusya’nın güneyinde, Rostov na Donu’ya yakın bir şehirdeyim. Rostov liman kentidir ve THY’nin seferleri mevcuttur.

 154. Yazan: AlperMetin (5 Ekim 2013 - 18:13)

  Bilgi için teşekkürler Emre Bey.

 155. Yazan: Mustafayy (10 Ekim 2013 - 15:44)

  Alper bey merhaba.
  Öncelikle sizi tebrik ediyorum zira birçok kişinin yapmak isteyipte yapamayacağı bir işi başarıyorsunuz. Bence bir tv kanalı ile anlaşıp, bu gezi tarzınızda bir belgesel yapmalısınız. Budan hem siz hem de o egzotik yerleri merak eden bizler faydalanırız.

 156. Yazan: AlperMetin (10 Ekim 2013 - 16:23)

  Merhaba Mustafa Bey,
  Övgünüze teşekkür ederim. Bu bence de iyi olur ama sanırım bunun için bir televizyon kanalında ilgilenecek bir tanıdık olması gerekiyor.
  Esenlikler.

 157. Yazan: Fatih AKBULUT (14 Ekim 2013 - 08:33)

  sevgili Alper;
  Che’nin doğduğu yere gitmen beni çok etkiledi. Keşke dünya gözüyle ben de görseydim.

 158. Yazan: Doğancan Beşikci (31 Ekim 2013 - 00:57)

  Alper bey çok güzel yerler gezip görmüşsünüz. Bende sizin gibi tek başına seyahat etmeyi sevenlerdenim. Tek seyahat bence her zaman daha özgür davranmamızı gezmemizi ve keşvetmemize olanak verir o yüzden eğer olurda bir gün dünyanın öteki taraflarına seyahat etme imkanını bulursam ilk başvuracağım bilgi bankası sizin siteniz olacaktır.

 159. Yazan: AlperMetin (31 Ekim 2013 - 07:34)

  Teşekkürler Doğancan Bey. Size katılıyorum. Nice seyahatler.

 160. Yazan: Elif ACAR (17 Kasım 2013 - 11:17)

  Kocaman bir Merhaba!!! Hayallerimin gerçekleştirilmiş halini blogunuzda buldum.Daha yeni keşfetmenin heyecanını yaşıyorum.Bir gün bende diye başlayan cümleler kurarak bir anda bütün blogu okuyup taramak istiyorum.Umarım bir gün bende hayallerime sizin kadar yakın oluyum :).Sevgilerle…

 161. Yazan: AlperMetin (17 Kasım 2013 - 13:48)

  Merhaba Elif Hanım. Teşekkür ederim. Hayallerinizi gerçekleştirmenizi dilerim.

 162. Yazan: Hatice ergüven binarcı (27 Kasım 2013 - 00:11)

  Aslında onlarca kişi benzer yerleri geziyo fakat anlatımdaki ifade kullanılacak resimlerin seçimi meraklılarını kendine çekiyor ve girilen arka sokak hikayeleri yöresel bütünleşmeler tüm bunları sayfanızda buldum ve ufaktan samimi cümleler yol hikayesini bütünleştirmiş :))) sevdim tarzınızı saygılar…

 163. Yazan: Umutgazi Taşkın (28 Kasım 2013 - 21:00)

  Muhteşem.Muhteşem.Muhteşem.

 164. Yazan: AlperMetin (28 Kasım 2013 - 21:33)

  Çok teşekkürler Umutgazi Bey.

 165. Yazan: tayland (2 Aralık 2013 - 20:07)

  Yerinizde olmak isterdim.

  İnsallah bende sizin gibi bir tura cıkacağım

 166. Yazan: AlperMetin (2 Aralık 2013 - 22:59)

  Siz tura çıkmışsınız gibi görünüyor.

 167. Yazan: atilla eren (5 Aralık 2013 - 02:17)

  Slm siz sınırları aşmışsiniz Alper bey, insanda o gizli gezme dürtüsünü uyandırıyorsunuz. Blogunuz süper olmuş ben de sizin gibi geziyorum ve hayırlısı ile kendi blogumu hazırlıyorum, size başarılar diliyorum, ne mutlu size ki hayalinizi gerçekleştirmişsiniz. Darısı diğer vatandaşlarımızın başına 🙂 Selametle

 168. Yazan: AlperMetin (6 Aralık 2013 - 10:51)

  Teşekkürler Atilla Bey. Seyahatleriniz ve blogunuz için başarılar.

 169. Yazan: Şenay Çakmakoğlu (6 Aralık 2013 - 14:35)

  Tebrik ederim…Elinize sağlık…Büyük emek verdiğiniz ve bu işten keyif aldığınız her halinizden belli…Tüm yolculuklarınız gönlünüzün istediği gibi geçsin 🙂

 170. Yazan: AlperMetin (7 Aralık 2013 - 16:31)

  Teşekkürler Şenay Hanım. Evet blogum için çok emek veriyorum. Ben de size güzel yolculuklar dilerim.

 171. Yazan: özgehan (11 Aralık 2013 - 11:45)

  selamlar Mr. Alper,
  Bumerang ödülleri öncesinde yemekte tanışmıştık efenim.. Blogunuz çok güzelmiş.. Yeni inceleme şansı yakaladım. Çok hoşuma gitti…
  Bumerang günüyle ilgili bir yazı yazmıştım orada kısacık da olsa blogundan ve senden de bahsettim.. gelip kontrol edersen sevinirim 😉 hatta yorum da yazarsan süper olur…

  tebrikler basarılar..

 172. Yazan: sıdıka bostan (19 Aralık 2013 - 11:46)

  çok güzel çok keyifli sanırım hepsini okuyacağım

 173. Yazan: AlperMetin (19 Aralık 2013 - 13:21)

  Teşekkür ederim.

 174. Yazan: neva (23 Aralık 2013 - 13:52)

  merhaba, ben bu yıl ilk kez yurt dışına tatile gitmeyi planlıyorum. ne zaman iş yüzünden canım sıkılsa kendimi farklı ülkelerin resimlerine, buraları gezen insanların öykülerinde buluyorum.25 yıllık yaşamımın geriye kalan heryılını sizin gibi gezerek geçireceğim:D öyleki şuan butun hepsşini okucam sanırım.

 175. Yazan: AlperMetin (23 Aralık 2013 - 18:52)

  Merhaba Neva,
  Umarım her yıl en az birkaç ülke görürsünüz. İlginize teşekkürler, okumaya devam.

 176. Yazan: Necati (2 Ocak 2014 - 13:43)

  Merhabalar
  Çelebi Bey,
  tek gezmek konusunda size kesinlikle katılıyorum, tek başıma çıktığım seyahatlerde istediğimi yapıyordum 1 haftada 3 ülke gezdim, ama birileri ile gittiğim tatilden hiç keyif alamadım, zaten evliliğin tek sorunu özgür olamıyorsun, tek başına bişey yapamıyorsun, İzmir’de 2 gece kalamadım bundan sonra tek başına yurdışı nı rüyamda görürüm, ah özgürlük

 177. Yazan: Mustafa çağlayan (3 Ocak 2014 - 00:56)

  alper bey, beki iletişimi nasıl hallediyorsunuz? kaç dil biliyorsunuz ya da sadece ingilizce yetiyor mu?

 178. Yazan: AlperMetin (3 Ocak 2014 - 01:25)

  Sadece İngilizce biliyorum.

 179. Yazan: Cossette (6 Ocak 2014 - 22:48)

  excellent site alper!! u lucky guy..thanks for sharing it!!!

 180. Yazan: AlperMetin (6 Ocak 2014 - 22:57)

  Thanks a lot Cossette, I am glad. Greetings to Havana!

 181. Yazan: BURCU CANBULAT (12 Ocak 2014 - 17:54)

  Selam Alper.
  Geç tanıştık, sayfanı geç keşfettim, bundan sonra takipteyim 🙂
  Benim kartvizit bastırma işi başka bahara kaldı..

 182. Yazan: AlperMetin (12 Ocak 2014 - 18:38)

  Çok teşekkürler Burcu 🙂

 183. Yazan: Birol (23 Ocak 2014 - 01:05)

  Alper Bey; siteyi yeni keşfettim… Ama tek kelime ile söyleyeyim ki hayran kaldım. Ayrıca ülkeleri gezerken güvenlik konusunda endişelenmeden gezmeniz beni de bu yolda şevklendirdi.. İnan ki hayatımda hayal ettiğim tek şeyi siz gerçekleştirmişsiniz. Milyarlık arabalar evler satın almak ya da sahibi olmak hiç birşey gerçekten… Siz bu hususta şu anda daha büyük bir servete sahipsiniz. İşinizden memnunsunuz tahminim ama size belgesel çekmek için çok teklif geldiğini düşünüyorum televizyonlardan. Başarılarınızın devamını diliyorum. Yürekten saygılar…

 184. Yazan: AlperMetin (23 Ocak 2014 - 13:36)

  Birol Bey çok teşekkür ediyorum, memnun oldum sözlerinize. Saygılar.

 185. Yazan: Vedat Çevik (24 Ocak 2014 - 01:07)

  Sayısız seyyah takip ettim bugüne kadar ve onların anılarını,notlarını okudum.
  Genelde gezgin notları şu şekilde oluyordu hep;
  İngiltere-Londra-Hyde Park
  Fransa-Paris-Eyfel Kulesi
  Abd-Newyork-Özgürlük Anıtı
  Brezilya-Rio -Cristo Redentor
  Evet bunları herkes yapabiliyordu.Sonra gezginin birine rastladım.
  Paraguay Asuncion’daki otobüslerin renkleriyle,
  Kuzey Kore’deki savaşın soğuk yüzüyle,
  Moğolistan’daki göçebe yaşamıyla,
  Karadağ’daki kotor kalesiyle tanıştırdı bizi.
  Alışagelmişin dışına çıktı.
  Ve bizi Dünya’nın görünmeyen yüzüyle,varoşlarla ve yoksullukla yüzleştirdi.Yani anlayabilene çok şey kattı.
  Bütün paylaşımların için sonsuz teşekkürler Çelebi Alper.
  Geçilmeyen arka sokaklarda,hayatın gerçek yüzüyle karşılaşacağın nice seyahatler.

 186. Yazan: AlperMetin (24 Ocak 2014 - 01:18)

  Çok teşekkürler Vedat Bey, aldığım en güzel yorumlardan!

 187. Yazan: Eren Şeker (25 Ocak 2014 - 13:10)

  Daha sadece İtalya, Yunanistan ve Hollanda’yı görmüş biri olarak bana büyük ilham verdin!
  Heyecanla bekliyorum yeni gezilerini…

 188. Yazan: Orhan (3 Şubat 2014 - 06:50)

  2-ci dünya savaşından yola çıkıp, Kuzey Kore hakkında bilgi edinmek için google-da çabaladığım sırada sitenizi buldum. Olağan üstü. Azerbaycanı bir de sizin gözünüzden turist gibi görmek isterim. Başarılar.

 189. Yazan: AlperMetin (3 Şubat 2014 - 12:37)

  Teşekkürler Orhan bey.

 190. Yazan: eylem (12 Şubat 2014 - 12:57)

  merhaba Alper bey.size bir sorum olacak.bu ay kesin karar verdim yurt dışına çıkacağım bu benim ilk deneyimim olacak.eşim de bende İngilizce biliyoruz fakat sizce ilk gittiğimiz için tur mu tercih edelim.?dahamı iyi gezme şansımız olur.ama onlarında yok ekstraları yok yönlendirmeleri.kafam çok karışık.

 191. Yazan: AlperMetin (12 Şubat 2014 - 14:11)

  Merhaba Eylem Hanım,
  Ben her zaman tursuz gezmekten yanayım. Tursuz ve kolay ülkelerden başlayabilirsiniz, örneğin Balkanlar. Öte yandan turla gezmek, hiç gezmemekten çok daha iyidir.

 192. Yazan: eylem (13 Şubat 2014 - 10:21)

  çok teşekkür ederim Alper Bey. Ne de olsa seyahat özgürlüktür:)

 193. Yazan: AlperMetin (13 Şubat 2014 - 11:00)

  Elbette öyledir 🙂 İstediğiniz belli ülkeler var mı?

 194. Yazan: Gözde (13 Şubat 2014 - 13:47)

  Merhaba Alper bey,
  Yaklaşık olarak 20 gün sonra Finlandiya/Jakobstad şehrine gidiyorum.
  Sizden ricam lütfen Finlandiya gezi notlarınızı bizler ile paylaşmanız çünkü diğer seyyahların anlatımı ve bakış açısı sizinki gibi değil.
  Hoşça kalın!

 195. Yazan: AlperMetin (14 Şubat 2014 - 19:00)

  Merhaba Gözde Hanım,
  Bu süre içinde Finlandiya’da bütün gördüklerimi ve yaşadıklarımı yazamam ama genel bir Finlandiya rehberi yazmaya bugün başladım.
  İlginize ve beğeninize çok teşekkür ederim!

 196. Yazan: Fatih AKBULUT (15 Şubat 2014 - 08:09)

  ARKADAŞLAR;
  YİNE SÖYLÜYORUM, MOĞOLİSTAN SEYAHATİNİ MUTLAKA OKUYUN.
  BU BÖLGE ÇOK ZOR BİR BÖLGEDİR.(GİTTİM-BİLİYORUM)
  BEN DOĞRU DÜZGÜN SOKAĞA ÇIKAMADIM.
  AMA ALPER’İN RAHATLIĞI VE CESARETİNE GIPTA ETTİM.
  HERKESE İYİ SEYAHATLER….

 197. Yazan: Tufan (19 Şubat 2014 - 16:15)

  Alper Bey Merhaba,

  Reklam seçenekleriniz ile ilgili bilgilendirme almak istedim ama iletişim sayfanızdaki form çalışmamakta sanırım. Çareyi buradan yazmakta buldum…lütfen bana mail adresimden geri dönermisiniz.
  Çok teşekkürler,

 198. Yazan: Nilgün+Osman Varol (5 Mart 2014 - 22:15)

  Sevgili Çelebi Alper , biz olgun yaşta bir çift olarak , kişisel gezilerimizde, yazdıklarınızdan çok yararlanıyoruz. En son Küba deneyimlerinizle ,bilgilenmiş olarak ,yola çıkıyoruz.. Çok , çok teşekkürler..

 199. Yazan: AlperMetin (5 Mart 2014 - 22:20)

  Buna sevindim Sayın Nilgün ve Osman, daha Küba’dan çok yazacaklarım var. İyi yolculuklar.

 200. Yazan: süleyman (11 Mart 2014 - 08:30)

  mesleğiniz nedir ve kaç dil biliyorsunuz ?

 201. Yazan: Celal Aslan (13 Mart 2014 - 15:03)

  Teşekkürler.

 202. Yazan: eylem (25 Mart 2014 - 14:35)

  tavsiyenizi dikkate alıp tursuz,plansız çıktık gittik. balkanlar bitti.şimdi ver elini brezilya.şu 15 gun nasıl geçer bilemiorum. sayenizde yeni bir telefon ve tablet almaktan vazgeçip ülkeleri gezeceğim.GEreksiz yere para bile harcamıorum o kadarki etkili oldunuz:):)

 203. Yazan: AlperMetin (25 Mart 2014 - 14:41)

  Merhaba,
  Bunları öğrenmek ne güzel! Çok teşekkür ederim yorumunuz için.:)
  Brezilya ne kadar sürecek? Rota belli mi?

 204. Yazan: Fatma (27 Mart 2014 - 09:50)

  Alper Merhaba;

  Seyahat etmeyi seven biri olarak internette envai çeşit web sitesi ya da blog gördüm okudum. Ama hayret ediyorum bu kadar güzel bir siteyi daha önce neden görmedim. Şimdiye kadar gördüğüm en samimi, açıklayıcı, amatör olmasına rağmen profesyonelce hazırlanmış seyahat web sitesi için seni tebrik ederim.

  Sana bol sağlık diliyorum ki daha çok gezebilesin:)

 205. Yazan: AlperMetin (27 Mart 2014 - 11:21)

  Merhaba Fatma Hanım,
  Çok teşekkür ederim, memnun oldum.:)
  Size de iyi gezmeler.

 206. Yazan: Taner ARDA (27 Mart 2014 - 14:34)

  Merhaba Alper,
  Radikal gazetesindeki bir habere yazmış olduğun yorumdan meraklanarak sayfanı daha yeni keşfettim. Paylaştıklarını okumak için sabırsızlanıyorum.
  Hayırlı “Çelebilikler”

 207. Yazan: AlperMetin (27 Mart 2014 - 17:09)

  Merhaba Taner Bey,
  İlginize teşekkürler. Beğendiğiniz yazılarıma yorumlarınızı beklerim.

 208. Yazan: münevver (27 Mart 2014 - 19:33)

  sitenizi dün buldum. dünden beri inceliyorum. inceledikçe hasetimden çatlıyorum. hep hayal ediyorum ve gerçekleştirmemek için çeşitli bahaneler buluyorum ya. beter olayım emi.!!!

 209. Yazan: AlperMetin (28 Mart 2014 - 15:30)

  Çok teşekkürler Münevver Hanım. Gerçekleştirmenizi umarım.

 210. Yazan: murat göğüş (27 Mart 2014 - 21:12)

  dostum imrenmeyi geçtim alenen kıskandım seni…bende gezmeyi seviyorum İngilizcem olmadığı için tek başıma gidemiyorum sadece her yıl yolunu yordamını bildiğim için newyorka gidiyorum…senin yazılarını görünce gaza geldim bu sefer başka bir ülkeye 7 günlügüne gidecem ama….sen önder olacaksın fikri ve tavsiyene ihtiyacım var..sen söyle ben şimdiden hazırlığımı yapacağım tavsiyelerini bekliyorum

 211. Yazan: AlperMetin (28 Mart 2014 - 15:35)

  İlginize teşekkürler Murat Bey.
  İngilizce veya başka bir yaygın yabancı dil olmadan bağımsız seyahat son derece zor.
  Çek Cumhuriyeti, Hırvatistan veya Yunanistan olabilir.
  iyi yolculuklar.

 212. Yazan: Beyaz Sır (27 Mart 2014 - 21:50)

  Bu zamana kadar gördüğüm en samimi ve en açıklayıcı seyahat blogu. Sizi canı gönülden tebrik ediyorum. Benim hayalim de dünyada gezebileceğim kadar çok ülke gezebilmek, yeni insanlarla tanışıp farklı kültürleri keşfetmek.. Ama bu zamana kadar hiç yurt dışına çıkma şansım olmadı 🙁 Yaşım 24, belki bir gün ben de eşimi ikna ederim ve onun da içindeki çelebiyi uyandırırım 🙂 Çok çekiniyor, başımıza iş gelmesinden korkuyor.. Ahh, bir kere bu deneyimi yaşasak birlikte, eminim o da içindeki gezme aşkına karşı koyamayacak 🙂 umarım 😀
  Blogunuzdaki tüm gezi yazılarını tek tek okuyacağım. Kuzey Kore yazınızın tüm serisini okudum ve çok beğendim. Başarılarınızın devamını dilerim 🙂

 213. Yazan: AlperMetin (28 Mart 2014 - 15:40)

  İlginize teşekkürler. Blogumu eşinize de okutun, belki ikna etmenize yardımcı olur.:)

 214. Yazan: Beyaz sır (28 Mart 2014 - 18:35)

  Kesinlikle! Özellikle bu yazınızı okutmam bile tedirginliğini azaltmada etkili olacaktır diye umuyorum 🙂 yeni yazılarınızı sabırsızlıkla bekliyor olacağım 🙂

 215. Yazan: Yasemin (1 Nisan 2014 - 18:48)

  Merhaba. Paylasimlariniz gercekten cok guzel. Bir cok insanin hep aklinda, dilinde oldugu halde cesaret edemedigi, cekindigi veya usendigi seyleri siz gerceklestirmissiniz. Bunun icin sizi tebrik etmek gerek. Blogunuzu cok begendim, takipte olacagim. Mutlu seyahetler…

 216. Yazan: AlperMetin (1 Nisan 2014 - 21:00)

  Merhaba Yasemin Hanım,
  Yorumunuz için çok teşekkürler.
  Nice yollara.

 217. Yazan: yilmaz (2 Nisan 2014 - 15:00)

  Merhaba Alper
  Paylasimlarinizi cok begendim tebrik ederim
  Ben sunu sormak istiyorum..bireyselmi gittiniz yoksa turlami gittiniz ?

 218. Yazan: AlperMetin (2 Nisan 2014 - 15:06)

  Teşekkürler Yılmaz Bey.
  Tamamına bireysel ve serbest gittim, Kuzey Kore devlet turu hariç.

 219. Yazan: yilmaz (2 Nisan 2014 - 16:24)

  Bende seyahat etmek istiyorum ama acikcasi biraz korkuyorum 🙁
  Hic arkadasim yok

 220. Yazan: AlperMetin (2 Nisan 2014 - 17:28)

  Kimseye ihtiyacınız yok Yılmaz bey, yalnız gezmek daha keyifli.

 221. Yazan: inan (11 Nisan 2014 - 17:03)

  seni gördüğüme hiç mutlu olmadım çünkü çalışmam gereken o kadar derse rağmen saatlerdir burayı okuyorum. Sayende koreye gittim kıta değiştirdim kübaya gittim ve sonunda kendimi odamda, laptopumu kucağımda buldum. Gezdiğin, gördüğün, yediğin içtiğin senin olsun. Paylaşımlar için teşekkürler.

 222. Yazan: AlperMetin (11 Nisan 2014 - 17:31)

  İlginize teşekkürler, başarılar dilerim.

 223. Yazan: Gülşen (16 Nisan 2014 - 14:59)

  Merhaba Alper bey..

  Tam bir yay burcu olarak seyahat etmek.. daha önce seyahat etmiş insanların tecrübelerini okumak keyiflidir benim için.. Artık emekli olmak günü gelmişse zamanda meçhule gider diyerek seyahat için pek çok yer düşünüyorum.. gerçekleştirebilir miyim bilmiyorum.. Yurt içi pek çok kişiyi tura götürdüm.. Ama hala eksiklerim var.. 4-5 yıl önce Kanada – Vancouver’a bir seyahatim oldu.. 1 hafta Banf Milli Parkı ve pek çok yerini gördüm.. Vancouver yürüyerek gezdim.. Gerçi vize istemeyen yerleri tercih ettiğinizi yazmışsınız (yanlış okumadıysam ) ama Kanada’yı da ben önereyim size 🙂

  Bu arada kendim için bir blog açmak isterken siteniz ile karşılaştım ve daha çookk fırın ekmek yemem gerektiğine karar verip blog açmak yerine sizi takip etmeye karar verdim 🙂 Emeğiniz için teşekkürler.. Herkesin dediği gibi çok güzel, başarılı, anlaşılır, istediğinize kolay ulaşılır, bilgilendirmenin doyumlu olduğu ve güncel bir site olmuş..

  Kıskandığımı da belirtmeden geçemeyeceğim 🙂

 224. Yazan: AlperMetin (16 Nisan 2014 - 15:18)

  Merhaba Gülşen Hanım,

  Blogumu beğenmenize sevindim. Kanada’nın güzel olduğunu duydum, haklısınız, belki bir gün giderim, ancak yakın gelecek için planlarım daha değişik ülkeler. 🙂

  Nice yollara.

 225. Yazan: Murat Çileli (16 Nisan 2014 - 19:55)

  Aydınlanmış bir kişilik; özgür bir ruh 🙂 Başarılarınızın devamını dilerim.

 226. Yazan: AlperMetin (16 Nisan 2014 - 20:12)

  Teşekkürler.

 227. Yazan: mesut (16 Nisan 2014 - 22:52)

  başkalarının hayalini yaşamak güzel, en azından gittiğiniz yerleri sizin gözünüzden okuyarak insan keyif alıyor.
  ne mutlu size, gittiğiniz yerlere benden de selam söyleyin 🙂

 228. Yazan: AlperMetin (16 Nisan 2014 - 23:19)

  Teşekkürler Mesut Bey, söylerim.

 229. Yazan: MUSA KARAÖZ (23 Nisan 2014 - 09:25)

  DEĞERLİ KARDEŞİM SEYAHAT YAZILARINIZI BÜYÜK BİR ZEVKLE OKUYORUM.SANKİ BİZDE ORALARI GEZMİŞ GİBİ OLUYORUZ.ÇÜNKÜ BİZİM GEZME ŞANSIMIZ YOK.TANITIM YAZILARINIZDA BİR EKSİKLİK VAR. ADA HARİTA. ÜLKELERİ, ŞEHİRLERİ TANITIRKEN UFAK UFAK HARİTALARLA DESTEKLESENİZ ÇOK MÜKEMMEL OLUR. SELAMLAR…

 230. Yazan: AlperMetin (23 Nisan 2014 - 10:26)

  İlginiz ve eleştiriniz için teşekkürler Musa Bey.

 231. Yazan: Beylikdüzü (4 Mayıs 2014 - 00:30)

  Emekli olunca her yeri gezmeyi hayal ediyorum. Şimdilik böyle güzel bloglarda teselli bulmaya devam. Emeği geçen herkese selamlar..

 232. Yazan: Zehra (11 Mayıs 2014 - 01:38)

  En son Kuzey Kore ile ilgili yazılarınızı. Oldukça farklı bir blog, birçok açıdan. Budapeşte gezimden hemen önce keşfettim ve faydalarını da gördüm. Gezilerinizin ve paylaşımlarınızın devamını dilerim.

 233. Yazan: AlperMetin (11 Mayıs 2014 - 12:46)

  Teşekkürler Zehra Hanım, işe yaradığını duymak, harcadığım emek ve zamanın değdiğini gösterip mutlu ediyor.
  Nice seyahatlere.

 234. Yazan: Şerife (11 Mayıs 2014 - 14:37)

  şuan dan itibaren benim idolümsünüz 🙂 tamamen benim yaşamak istediğim bir hayat..ayrıca kuzey koreyle ilgili yazdıklarınızı da bir ödevimde kullanacağım 🙂 çok teşekkürler 🙂

 235. Yazan: AlperMetin (11 Mayıs 2014 - 14:45)

  Teşekkürler, ne mutlu bana. 🙂

 236. Yazan: Taflan Kandemir (12 Mayıs 2014 - 03:30)

  Uzun zaman sonra bu yazıyı tekrar okudum, yine sevdim… Samimi, yolu güzel adamsın Alper Hoca. Yolun açık kalsın ve Dünya insanlarıyla hep birlikte olsun. 🙂

 237. Yazan: AlperMetin (12 Mayıs 2014 - 10:59)

  Teşekkürler sevgili Taflan! Nice yollara.

 238. Yazan: Metehan (12 Mayıs 2014 - 14:34)

  Yazılarınız çok güzel.
  Samimiyet ve içtenlik en önem verdiğim şey ve bu sizde var 🙂

 239. Yazan: AlperMetin (12 Mayıs 2014 - 15:40)

  Teşekkürler Metehan Bey.

 240. Yazan: onur (13 Mayıs 2014 - 11:54)

  deli gibi imrendim bee.
  meğer yapılabilecek ne kadar çok şey varmış.
  bizlerde kös kös oturalım.

  yolun açık, şansın bol olsun

 241. Yazan: AlperMetin (13 Mayıs 2014 - 12:37)

  Teşekkürler Onur.

 242. Yazan: Pelin (21 Mayıs 2014 - 08:58)

  paranızı gittiğiniz ülkerlerde atmlerden çekiyormuşsunuz. değer kaybı olmuyor mu?

 243. Yazan: AlperMetin (21 Mayıs 2014 - 10:47)

  Az oluyor. Döviz taşıyıp bürolarda bozdururken olan kadar diyebiliriz. Ölçütleri değerlendirdiğimizde en uygun yöntem ATM’lerden çekmek.

 244. Yazan: pelin (21 Mayıs 2014 - 19:28)

  Biz de atmden çektik hep ama epey zarar ettik gibi geldi bana. Limit görüntülenemediğinden dolayı çok anlayamadım.

 245. Yazan: AlperMetin (22 Mayıs 2014 - 07:48)

  Endişelenmeyin, en uygunu bu yöntem Pelin Hanım.

 246. Yazan: Osman (23 Mayıs 2014 - 10:57)

  Merhaba, sitenizi yeni keşfettim, gezi yazılarınız mükemmel. Kuzey Kore hakkındaki yazınızı bir çırpıda okudum. Gezi felsefeniz çok hoşuma gitti. Özellikle tek başınıza geziyor olmanıza gıpta ettim. Ben de sizin gibi tek başıma gezmek isterdim ama evli olduğum için eşimi de götümek zorundayım, ancak böyle riskli gezilere de eşimle gitmek istemem. Durum böyle olunca da tek seçenek Antalya’daki herşey dahil oteller oluyor tatiller için 🙁

 247. Yazan: AlperMetin (23 Mayıs 2014 - 13:07)

  Merhaba Osman Bey,

  İlginize teşekkürler. Eşinizle riski çok az, güvenli ülkelere gidebilirsiniz. Blogumdaki Bosna-Hersek, Karadağ, Makedonya yazılarım örnek olabilir.

 248. Yazan: Suna (23 Mayıs 2014 - 21:03)

  Merhaba, paylaşımlarınız çok faydalı bilgiler ile dolu. Artık gezenti programlarımı yaparken buraya bakmadan yola çıkmayacağım 🙂
  Yalnız değil çift olarak da dünya gezilebilir bir yer… Gezmek için bahane değil cesaret gereklidir sadece 🙂

 249. Yazan: Emre (27 Mayıs 2014 - 17:18)

  Merhaba, sitenizi yeni keşfettim, gezi yazılarınız mükemmel.Henüz hepsini okumak için fırsat bulamadım ama hepsini okuyacağıma emin olabilirsin.Benim sana sormak istediğim şey ben bunları nasıl yapabilirim.
  Ben üniversite öğrencisiyim henüz hiç yurt dışına çıkmadım.Bir yerden başlamak istiyorum ama bunun hem ucuz olması hemde ben bunu yapabilirim demem gerekiyor.Bu yüzden ilk atılımımı yapmak için yardım edersen çok sevinirim.Şimdiden saol.

 250. Yazan: AlperMetin (27 Mayıs 2014 - 17:33)

  Merhaba Emre,
  İlgine teşekkürler. Blogumdaki Çeşitli sayfasında bulunan “yurt dışında bedava konaklama”, “ucuz gezi bilgileri” ve “yurt dışı tatillerinde dikkat edilmesi gerekenler” yazılarımın tamamını oku. Bloga yorum olarak soruların olursa beklerim.
  Rica ederim.

 251. Yazan: NUR (9 Haziran 2014 - 18:11)

  merhaba…
  sitenızı çok beğendım. vakıt buldukça yazılarınızı okuyorum. siz benım hayalimı gercekleştirmişsınız. emeğinize ayağınıza sağlık…
  saygılar…

 252. Yazan: AlperMetin (9 Haziran 2014 - 18:56)

  Merhaba Nur Hanım,
  Beğenmenize sevindim. Hayalinizi gerçekleştirmenizi dilerim. Saygılar.

 253. Yazan: Teoman Dumantepe (19 Haziran 2014 - 21:43)

  Ellerinize sağlık,çok güzel bir site hazırlamışsınız.Sizi takip etmekten büyük keyif alacağım.
  Selamlar,

 254. Yazan: AlperMetin (19 Haziran 2014 - 21:59)

  Teşekkürler Teoman Bey.

 255. Yazan: Mehmet Ali Denk (29 Haziran 2014 - 11:37)

  İyi günler Alper Bey. Ben M.Ali, Mühendisim ve Gaziantepliyim.
  İş için Denizli de yaşıyorum.
  Yaşım 38 ve yaklaşık 8 yıldır bende geziyorum.
  Şimdiye kadar Almanya, Hollanda, Belçika, Fransa, İtalya, Danimarka, İsveç ve Romanyayı gezdim.
  Bu yaz rekor kırıp 1 yılda 6 ülkeye giderek rekorumu kırıcam.
  İspanya, Andorra, Çek Cum. Avusturya, Slovakya, Macaristan.
  Blogunuz ilgili düşüncelerime gelince; bugüne kadar sayısız gezi bloğu takip ettim ve onların anılarını, notlarını okudum.
  Genelde; herkesin yaptığı şeyler anlatılıyor bende onları yapıyordum.
  Sonra 2 gezginin “başka türlü bir şey” isimli blogları ile bir ulusal TV de anılarını izledim.
  sonra da ikinci olarak da sizin bu bloğunuz… beni çok etkilediniz cidden.
  Tamemen tatil ve geziye bakışım değişti.
  Beni Dünya’nın görünmeyen yüzüyle, örf, adet, yaşam tarzı ve de göründüğü gibi renkli ışıltılı olmayan yoksullukla yüzleştim. Ders aldım sayenizde…
  Bütün paylaşımlarınız için hem sonsuz teşekkürler hem de DURMAK YOK YOLA DEVAM Çelebi Alper.

  Bende blog açmak istiyorum umarım gerçekleştiririm. Size imrendim ÇelebiALper. Umarım yüzyüze de tanışırız.

 256. Yazan: AlperMetin (29 Haziran 2014 - 16:14)

  Teşekkürler Mehmet Ali Bey. Link verdiğiniz bilgiler Çeşitli sayfamda var, o nedenle buraya koymuyorum.
  Avrupa’da iyi tatiller.

 257. Yazan: balayı (30 Haziran 2014 - 14:01)

  balayı için önderileriniz neler olabilir ucuz yolla çok gezilebilecek nerileriniz nelerdir

 258. Yazan: AlperMetin (30 Haziran 2014 - 19:39)

  Karadağ, Tayland, Bulgaristan ve Romanya’yı öneririm.

 259. Yazan: Korkmaz (3 Temmuz 2014 - 20:30)

  Alper,bende seyahet etmeyi çok seviyorum ancak şartlardan dolayı gezemiyorum.Siteniz çok güzel olmuş başarılarınızın devamını dilerim.

 260. Yazan: AlperMetin (3 Temmuz 2014 - 21:34)

  Teşekkürler Korkmaz Bey.

 261. Yazan: bora (9 Temmuz 2014 - 14:19)

  Merhaba Hocam;Ben de her yaz şarköye giden biri olarak aslında her yıl aynı denize girmektense macara dolu bir tatile gitmenin ne eğlenceli olabileceğini tahmin ediyorum.Zira benim şu an size yazmam bile bu tatiller sayesinde.Size kolaylıklar ve nice yeni seyahatler olsun.(Bu arada veisle yarışacak bir dondurma yediniz mi ülkelerin birinde?)

 262. Yazan: AlperMetin (9 Temmuz 2014 - 18:39)

  Merhaba Bora,
  İlgine teşekkürler. Gittiğim ülkelerde ğek dondurma yemedim, özellikle sevdiğim bir şey değil. Selamlar.

 263. Yazan: Kamil (23 Temmuz 2014 - 11:24)

  Merhaba. Alper bey sizi tebrik ederim.her insan yapamıyor cesaret edemiyor buna. ben 21 yaşında azerbaycanlı bir gezginim.şu an 3. gezim olarak irana gidiyorum.

 264. Yazan: AlperMetin (28 Temmuz 2014 - 21:43)

  Merhaba Kamil Bey. Tesekkurler. Iran’da iyi yolculuklar.

 265. Yazan: enes (24 Temmuz 2014 - 18:46)

  Merhaba alper bey balkan turu düşünüyorum acaba Mostar dan kotora nasıl geçebilirim Hırvatistan vizem yok

 266. Yazan: AlperMetin (28 Temmuz 2014 - 21:54)

  Merhaba. Herceg Novi uzerinden gecebilirsiniz.

 267. Yazan: sinan (3 Ağustos 2014 - 17:07)

  yoldaş; izindeyim..bir gezgin için cesaret ve özgüven sihirli iki kelime.. bunlar varsa sorun yok.. yolun ışıkla dolsun..

 268. Yazan: AlperMetin (14 Ağustos 2014 - 20:32)

  Teşekkürler Sinan Bey.

 269. Yazan: Ziya (6 Ağustos 2014 - 07:56)

  Sevgili Alper bey, sitenizi tesadüf eseri(daha doğrusu planlamakta olduğum Uruguay gezisi nedeniyle) karşılaştım. Yazdıklarınız, yaşadıklarınız pek hala doyurucu bilgilerden derlemişsiniz. Bende toplam 8 ülke gezdim. Ancak bizimkisinin masraflı olduğunu sizin yorumlarınızdan daha iyi anlamış oldum. Sonraki gezilerimizde tavsiyelerinizden ve bilgilerinizden faydalanacağım. Bu başarılı siteden ötürü teşekkür ederim. İyi çalışmalar.

 270. Yazan: AlperMetin (15 Ağustos 2014 - 12:34)

  Gezi notlarımı okumanıza sevindim Ziya bey, teşekkürler.

 271. Yazan: Ali (8 Ağustos 2014 - 02:11)

  Ülkemizde sizler gibi nadir bulunan gerçek çelebiler görmek oldukça mutluluk verici. Popülist beklentilerden uzak olan bu tarzınızı hayranlıkla karşılayan bir genç olarak yazılarınızı ilgiyle okudum/okuyorum ve kendim amatör bir seyyah olarak, size imreniyorum, özeniyorum.

 272. Yazan: AlperMetin (15 Ağustos 2014 - 12:30)

  Teşekkürler Ali Bey. Az gidilen ve ucuz ülkeleri gezmeye çalışıyorum.

 273. Yazan: Burak Bayram (19 Ağustos 2014 - 03:25)

  Hocam saatlerdir oturdum yazılarınızı okuyorum. Özellikle Kuzey Kore’deki yazılarınızın hepsini okudum. Baya ilginç geldi. İçimde zaten gezmek isteyen bir yapı var sizde iyice tetiklediniz bu yapıyı. 🙂 Yazılarınız için teşekkürler.

 274. Yazan: Alperen (25 Ağustos 2014 - 16:15)

  Kuzey Kore ile ilgili ufak bir araştırma yapayım derken sizin sitenize dek geldim. Hemen sık kullanılanlara ekliyorum. Bütün yazılarınızı okumaya çalışacağım.

 275. Yazan: AlperMetin (25 Ağustos 2014 - 23:36)

  Teşekkürler Alperen Bey.

 276. Yazan: Derya (29 Ağustos 2014 - 22:24)

  Merhaba Alper Bey,
  Yazılarınızla Gürcistan-Batum gezi planım sayesinde tanıştım.Birkaçını okurken gitmiş gibi hissettim,bazısına da hemen gitmek istedim. Ben de biraz daha fazla gezerim umuduyla ekstra harcamalarıma dikkat etmeye çalışıyorum:plazma gibi:) Benim gibi düşünen bir gezgine rastladıgım için hem sevindim, hem imrendim. Yeni yazılarınızı dört gözle bekliyorum. İyi gezmeler.

 277. Yazan: AlperMetin (30 Ağustos 2014 - 16:12)

  Çok teşekkür ederim Derya Hanım/Bey. Ucuz ve çok seyahatler dilerim.

 278. Yazan: ali varol (3 Eylül 2014 - 10:43)

  elinize saglik alper bey,

  seyahat ederken deneyimlerinizden epey faydalaniyoruz. cevaplayabilirseniz birkac sorum olacak
  guney amerika icin hangi banka atm kartlarini tavsiye edersiniz ? (masraf, komisyon ve accessibilite acisindan)
  foz do iguacu mi, puerto iguazu mi ? hangisinde kalmak daha guvenli? iguasu daki parkta vahsi hayvanlardan bahsetmissiniz, insanlara saldirma olasiligi varmi?

  selamlar

 279. Yazan: AlperMetin (3 Eylül 2014 - 11:55)

  Merhaba Ali Bey,
  Rastladığınız her ATM’yi kullanabilirsiniz, sorun olmaz. Ben en sık CitiBank’ı kullandım, çünkü çok yaygın. Komisyon sadece o bankaya değil, sizin bankanıza da bağlı. Yola çıkmadan önce bankanızı arayıp ilgili birinden net komisyon yüzdesini öğrenmeniz iyi olabilir.
  Ben Foz do Iguacu’da kaldım, diğerine gitmedim. Araştırdığımda Iguacu daha cazip geldi. Brezilya kentleri tehlikelidir, ancak Iguacu bir Sao paulo veya Rio kadar riskli değil. Yine de Brezilya’da olduğum için ben gece hostelimden pek uzaklaşmadım.
  Iguazu Milli Parkı’nda ziyaretçilerin gezdiği alanlarda sadece rakun var, onlar insana saldırmaz ama çevik bir hareketle elinizden veya masanızdan yiyeceğinizi kapabilir.
  İlginize çok teşekkür ederim.

 280. Yazan: Emrullah Saruhan (12 Eylül 2014 - 21:06)

  Henüz Üniversite hazırlık öğrencisiyim bundan sonra idolümsünüz 🙂

 281. Yazan: AlperMetin (13 Eylül 2014 - 10:13)

  Teşekkür ederim.

 282. Yazan: Bayram (14 Eylül 2014 - 15:46)

  Merhaba Alpert Bey Gezi konusundaki bir cok davranis seklimiz sizinle Ayni gezi soz konusu olunca bir cok olumsuzluklari ve tehlikeleride bende cogu zaman goze alabiliyorum ve sizin gibi tek gezmenin rahat ve kolayligini yasiyorum.Saygilar

 283. Yazan: Ridvan yaman (17 Eylül 2014 - 00:03)

  Alper bey siteniz ve vazgeçmeden devaml yazmaya devam etmeniz harika.
  Ben ve benim gibi insanlar adına teşekkür ederim.
  Balkanlar yorumlarınızı okuduktan sonra bu kurban bayraminda oralari tek basima gezmeye karar verdim.
  Rotam uskup, gevgeli, ohri, tiran, budva, kotor, mostar, s.bosna ve belgrad olarak karar verdim, umarım bir aksilik ile karşılaşmam
  Tekrar tesekkur ederim.

 284. Yazan: AlperMetin (17 Eylül 2014 - 09:43)

  İlginize teşekkürler Rıdvan Bey, gezmeye ve yazmaya devam edeceğim. Seyahat tutkusu bitmiyor. Batı balkanlar gezinizden keyif alacağınıza inanıyorum.
  İyi yolculuklar.

 285. Yazan: yunus sarı (21 Eylül 2014 - 22:50)

  Google da yaptığım kuzey kore aramasında, wikipedia yı okuduktan sonra sizin sitenize denk geldim. Kuzey kore hakkında neredeyse tüm yazılarınzı okudum. ben de italya fransa ispanya gibi ülkeleri gezmiş biri olarak bizlere yeni rotalar çizmeniz gayet güzel birşey. paylaşımlarınız çok güzel gezmelerinizin ve burada paylaşımlarınızın devamını dilerim. sitenizi de favorilere ekledim. münkün oldugunca da takp edeceğim.

 286. Yazan: AlperMetin (21 Eylül 2014 - 23:23)

  Çok teşekkürler Yunus Bey, nice yollara.

 287. Yazan: Hakan Kaya (3 Ekim 2014 - 00:25)

  Gerçekten seyehat ve tatil konusunda ufkumu açtınız. Artık blogunuzun müdavimiyim. Keyifli notlar, ekonomik gezi rehberi ve nerelere gitmeli- gezmeli sorularını açıkca cevaplar bulmaya yardımcı makaleler.
  Daha nice seyehatlerinizi okumak dileğiyle.

 288. Yazan: Yıldız (5 Ekim 2014 - 23:15)

  Bu anlattıklarınız tam benim hayallerim ama tek sıkıntım yabancı dil.. İngilizcem sıfır değil ama yurt dışında kesinlikle çok zorlanırım diye gezileri hep erteliyorum.. Ne dersiniz? olmazsa olmaz mı?

 289. Yazan: AlperMetin (6 Ekim 2014 - 11:41)

  Tursuz seyahat edecekseniz olmaz. Gezi hayallerinizi gerçekleştirmeniz umuduyla.

 290. Yazan: YENER ÇAT (8 Ekim 2014 - 15:26)

  alper dostum yazılarını fırsat buldukça okuyorum,fotoğraflara zevkle bakıp videoları seyrediyorum.seni tebrik ediyorum ama bir yanlışını buradan sana iletmek istiyorum.yazılarına lütfen tarih ekle.yani hangi yıl hangi ay gittiğin belli olsun ki okuyanlar için güzellik olsun.sağlıcakla.

 291. Yazan: AlperMetin (8 Ekim 2014 - 18:42)

  Çok teşekkürler Yener Bey. Blog yazarlarının çoğu tarih koymuyor, eski olanlar okunmuyor çünkü. Ben “Ülkeler” sayfamda hepsinin tarihlerini yazdım. İlginize çok teşekkür ederim. Bol seyahat dilerim.

 292. Yazan: Emin Gümüş (13 Ekim 2014 - 09:57)

  Gördüğüm en profesyonel gezi blogu sitesi. Alper bey bu konuda lider.

 293. Yazan: AlperMetin (13 Ekim 2014 - 10:02)

  Çok teşekkür ederim Emin bey.

 294. Yazan: Mustafa (1 Kasım 2014 - 02:02)

  Yilmaz Guney bir gun istanbulda biriyle karsilasilasir. Adam dunyayi kesf etmesiyle ovunur, dunyaca unlu buyuk sehirlerden bahseder.New Yorktan, Helsinkiden, Paristen, Stockholdem, Berlinden bahseder. Grenoble da kayak yaptigindan, Pariste Sarap ictiginden, Osloda Somon baligi yediginden bahseder. Anlatirda anlatir böbürlenerek. Donup Yilmaz Guneye sorar. Siz hic bir yere gitmediginz mi diye. Yilmaz Guney Suructan, Hasan Keyf ten, Nemruttan bahseder. Bizim gezginci sasirir Beyefendi avurpada o kadar yer gezdim bunlardan hic haberim yok neresidir buralar der. Yilmaz Guney baslar anlatmaya iste benim memleketimin modern insan kulturlu insan yasam algisi budur. Dunyayi bilir ama kendi degerlerine bu kadar uzaktir.. Simdi Alper bende sana sormadan edemeyecegim. Yasadigin ulkenin dogusunda farkli bir dil farkli bir kultur ve farkli bir yasam var hic dusundun mu onunla tanismayi onu kesf etmeyi onlar hakkinda daha fazla bilgi sahibi olmayi? Bu arada siten cok guzel basarilarinin ve seyahatlarinin devamini dilerim.

 295. Yazan: AlperMetin (1 Kasım 2014 - 14:35)

  Ülkemi geziyorum zaten. Blogum yurt dışı seyahat konusunda. Teşekkür ederim.

 296. Yazan: ibrahim Aydoğmuş (23 Kasım 2014 - 11:05)

  Bilgilendirme için çok Teşekkür ederim. Çok güzel bir site olmuş, devamını takip edeceğim.
  Benim Yeşil pasaportum var. Kamu kurulusu olan üniversitede çalışıyorum. Sizin tavsiye edebileceğiniz ülkeler hangileridir.Selam ve dua ile…

 297. Yazan: AlperMetin (23 Kasım 2014 - 14:59)

  Merhaba İbrahim Bey,
  Ben de yeşil pasaport sahibi bir devlet üniversitesi çalışanıyım.,
  Burada yurt dışı ucuz seyahat hakkında bilgiler ve ucuz ülkelerden bahsediyorum:
  http://www.celebialper.com/cesitli/ucuz-gezi-bilgileri.html

  Bütçeniz daha yüksekse bu yazımda da daha uzak ülke seçeneklerini yazdım:
  http://www.celebialper.com/cesitli/hangi-ulkeye-gitmeli.html

  Saygılar.

 298. Yazan: Rüveyda (8 Aralık 2014 - 11:15)

  paylaşımlarınız için çok teşekkür ederim. Aradığım birçok bilgiyi bu sayfada edinmiş oldum. benimsediğiniz bu kültür odaklı hayat tarzı çok ilham verici.

 299. Yazan: AlperMetin (8 Aralık 2014 - 12:05)

  Teşekkür ederim Rüveyda Hanım, bunu duymak ne güzel. Ben de size istediğiniz ülkelere gidebilme imkanı dilerim. Seyahat haberlerimi Çelebi Alper Facebook sayfamda paylaşıyorum: https://www.facebook.com/CelebiAlperMetin

 300. Yazan: aysun bayhan (23 Aralık 2014 - 16:39)

  izleme listesine aldım sizi 🙂

 301. Yazan: AlperMetin (23 Aralık 2014 - 17:50)

  Teşekkürler Aysun Hanım. )

 302. Yazan: Ahmet tutak (29 Aralık 2014 - 17:24)

  hocam müthiş bir insansın 🙂 kafana göre takılıyorsun hayatta yalnışlıkla geldim bu siteye ama güzelce bir inceleyim ahh ah senin gibi takılmak isterdim ama iş güç vakit vermiyor saygılarımla

 303. Yazan: Bilge Demir (2 Ocak 2015 - 14:14)

  çok güzel ve yararlı bir site olmuş Alper Bey, size acayip imrendim doğrusu, ben de gezmeyi çok seviyorum ama şu an için Avrupadan öteye geçemedim,umarım gidebilirim 🙂

 304. Yazan: AlperMetin (2 Ocak 2015 - 14:40)

  Teşekkürler Bilge Hanım, beğenmenize sevindim. 5 kıta sizin olsun umarım. 🙂

 305. Yazan: Levent (3 Ocak 2015 - 16:34)

  Sadece Kuzey Kore ile ilgili yazınızı okudum. Çok etkilendim ve sitenizin tamamını okuyacağım. Ben de işim gereği yılda 5 defa kadar yurt dışına çıkıyorum. Sizi izlemeye devam edeceğim. İyi gezmeler.

 306. Yazan: AlperMetin (3 Ocak 2015 - 17:02)

  Levent Bey gezi yazılarımı okuduğunuz için teşekkür ederim. İşinizden dolayı çok seyahat ettiğiniz için şanslısınız. Ben de gezmeye ve yazmaya devam edeceğim.

 307. Yazan: şule şengül (4 Ocak 2015 - 16:39)

  Tebrikler..Alper Bey vize isteyen ülkelere gitmeme kararınızı gönülden alkışlıyorum. Hepimiz yapabilsek belki şimdi hiçbir ülke vize istemeyecekti! Gezilerinizde bol şans dilerim. Sağlıcakla ve huzurla kalın.

 308. Yazan: yiğit (4 Ocak 2015 - 17:20)

  Ben de izleme listesine aldım, yazılarınız güzel.

 309. Yazan: kazım (11 Ocak 2015 - 13:29)

  iyi gezmeler kardeşim

 310. Yazan: dilek (13 Ocak 2015 - 18:59)

  Alper kardeşim, senin sayende bir çok yer hakkında bilgi sahibi oldum…sağ ol….Şimdi Yakutistan’a gidiyorsun ve çok çok güzel geçeceğine eminim….Nüyük büyük dedemlerin memleketi oralar , ben dende kucak dolusu selamlar soğuk memleketime…:)

 311. Yazan: AlperMetin (13 Ocak 2015 - 21:41)

  Teşekkürler Dilek, ileteceğim. Gezmeye devam. 🙂

 312. Yazan: Şerafettin (13 Ocak 2015 - 21:39)

  Alper Bey, yazdıklarına, uyguladıklarına, yaptıklarına aynen katılıyorum ve de uyguluyorum. Biz de eşimle birlikte tüm coğrafyalarda en ekonomik yaşamları tercih ediyoruz. Kolay gelsin.

 313. Yazan: AlperMetin (13 Ocak 2015 - 21:42)

  Teşekkürler Şerafettin Bey, gezmeye, dünyayı keşfetmeye devam.

 314. Yazan: Sedat Şenyurt (14 Ocak 2015 - 00:02)

  eğitiminizden ve işinizden bahseder misiniz acaba?

 315. Yazan: AlperMetin (14 Ocak 2015 - 00:05)

  Marmara Üniversitesi Bilgisayar Öğretmenliği bölümü mezunuyum. Öğretim görevlisiyim.

 316. Yazan: Sedat Şenyurt (16 Ocak 2015 - 22:24)

  Peki İngilizcenizi nasıl geliştirdiniz? Ne seviyede hakimsiniz?

 317. Yazan: AlperMetin (17 Ocak 2015 - 03:09)

  Marmara Üniversitesi’nde hazırlık okudum Sedat Bey. İyi derecede konuşabiliyorum.

 318. Yazan: Sevenay terzibaşı (20 Ocak 2015 - 12:47)

  Sizi dün keşfettim kızkardeşimin sayesinde tanıdım daha neden tanımamışım diye dövündüm …muhteşem olmuş ayaklarınıza ,kaleminize sağlık takipteyim 🙂

 319. Yazan: AlperMetin (24 Ocak 2015 - 17:00)

  Çok teşekkürler Sevenay Hanım.

 320. Yazan: murat alkış (22 Ocak 2015 - 19:12)

  aradığımı buldum galiba! 🙂

 321. Yazan: İlhan (24 Ocak 2015 - 15:01)

  Alper Bey,
  1. Bloğunuz tek kelime ile muhteşem. Yararlı, yol gösterici ve açıklamalı.
  2. Çağdaş Türkiye’ nin, o güzel kurucusunun tarif ettiği, genç bilimsel bir akademisyen olmanız da çok güzel. Oğlumuz da üniversiteniz Hukuk Fak. de Ar. Gör. olarak Yük.lisans ve doktorası için 6 ay önce göreve başladı.
  Sizinle de tanışmasını arzu ederim. Biz de tanışmak isteriz.
  3. Bloğunuzu çevremdeki herkese önereceğim.
  (ki 3 büyük özel bankada yıllarca çalışmış birisi olarak sayı bir hayli fazla olacaktır)
  4. Turların götürdüğü, blogların genelde yazdıkları yerleri anlatmanız ayrıca bir şans bizler için.

  Sevgiler,

 322. Yazan: AlperMetin (24 Ocak 2015 - 20:45)

  Merhaba İlhan Bey,
  Çok teşekkür ederim. Blogumu tanıtmanız beni sevindirir. Oğlunuz ve sizinle tanışmak isterim. İzmit’te mi oturuyorsunuz? Ben İstanbul-Göztepe’deyim.
  Sibirya’dan selamlar.

 323. Yazan: Serkan Yemenci (24 Ocak 2015 - 23:04)

  Yurt içi gezilerinizde ne gibi yerleri tercih ediyorsunuz? Birkaç örnek verir misiniz?

 324. Yazan: AlperMetin (25 Ocak 2015 - 13:29)

  Gökçeada, Artvin, Hatay, Çanakkale, İzmir.

 325. Yazan: Serkan Yemenci (24 Ocak 2015 - 23:05)

  Bu yaz nereye gitmeyi düşünüyorsunuz?

 326. Yazan: AlperMetin (25 Ocak 2015 - 13:30)

  Önümüzdeki yaz nerelere gideceğime karar vermedim, ancak Hangi Ülkeye Gitmeli adlı gezi planı yazımdaki yerlerden biri olabilir.

 327. Yazan: Serkan Yemenci (25 Ocak 2015 - 13:56)

  Yurt içinde gittiğiniz şehirlerde nereleri gezmeyi önemsiyorsunuz?

 328. Yazan: AlperMetin (26 Ocak 2015 - 09:32)

  En çok tarihi yerler ilgimi çekiyor. Çarşı-pazar gezmeyi de seviyorum.

 329. Yazan: İlhan (26 Ocak 2015 - 08:43)

  İstanbul’ da oturuyoruz.
  Oğlumuz Mar. Ün. Huk. Fak. Haydarpaşa yerleşkesinde görev yapıyor.
  Kartal Soyak Evroka evlerinde oturuyor.
  Sibirya’ yı biraz ısıtıp gelirsiniz artık.
  Döndüğünüzde görüşmek üzere.

  Sevgiler,

 330. Yazan: Serkan Yemenci (26 Ocak 2015 - 13:19)

  Medeni durumunuz nedir Alper Bey?

 331. Yazan: AlperMetin (26 Ocak 2015 - 13:37)

  Bekarım Serkan Bey.

 332. Yazan: Serkan Yemenci (27 Ocak 2015 - 00:48)

  Gezi planlarınız arasında İran var mı?

 333. Yazan: AlperMetin (27 Ocak 2015 - 08:43)

  Evet var, İran’a gitmeyi çoktandır istiyorum.

 334. Yazan: Kübra (28 Ocak 2015 - 12:50)

  Güney Kore’ye seyahat etmeyi düşünüyor musunuz?

 335. Yazan: AlperMetin (28 Ocak 2015 - 13:09)

  Güney Kore’ye gittim zaten, burada var.

 336. Yazan: Sedat Şenyurt (29 Ocak 2015 - 22:40)

  Svaziland ve Botsvana yazılarınızı merakla bekliyoruz. Ne zaman devam edeceksiniz?

 337. Yazan: AlperMetin (29 Ocak 2015 - 23:37)

  İlk planımda Afrika ve Sibirya yazılarım var. İlginize teşekkürler.

 338. Yazan: Zeynep Gürbudak (30 Ocak 2015 - 02:57)

  Kuzey Afrika yada Orta Amerika gezisi niçin planlamıyorsunuz?

 339. Yazan: AlperMetin (30 Ocak 2015 - 11:00)

  Kuzey Afrika ilgimi çeken bir coğrafya değil. Orta Amerika’da Küba’yı gezdim epey. Diğer ülkeler de olur tabii, neden olmasın.

 340. Yazan: Rıfkı Kocabey (30 Ocak 2015 - 19:34)

  Avustralya-Yeni Zelanda-Papua Yeni Gine ve mümkünse Pasifik Adalarından oluşan bir gezi yapmayı düşünür müsünüz?

 341. Yazan: AlperMetin (30 Ocak 2015 - 19:52)

  Tarihi zenginlikler olmadığı için düşünmedim, ama olabilir Rıfkı Bey.

 342. Yazan: Jessica Hampton (30 Ocak 2015 - 20:11)

  Hi Alper ! I’ve followed your website so far. Thanks to the language options I can read your guides whenever I want. I’m suggesting your website to my whole friends. I hope someday you visit all over the United States. Best wishes from Texas 🙂

 343. Yazan: AlperMetin (30 Ocak 2015 - 22:48)

  Thanks Jessica. Do I know you?

 344. Yazan: Saim Yerebatan (30 Ocak 2015 - 20:13)

  Tarihi güzellikten bahsedip Kuzey Afrika için ilgimi çekmiyor demeniz beni şaşırttı Alper Bey. Orası da çok zengin bir coğrafya.

 345. Yazan: AlperMetin (30 Ocak 2015 - 20:30)

  Biliyorum ama daha öncelikli bölgelerim var.

 346. Yazan: Serkan Yemenci (30 Ocak 2015 - 20:49)

  Nedir efendim daha öncelikli bölgeleriniz?

 347. Yazan: AlperMetin (30 Ocak 2015 - 22:46)

  Güney Amerika, Doğu Asya, Doğu Avrupa. Ülkeler sayfamdaki haritada gitmek istediğim ülkeler var.

 348. Yazan: Rudy Jackson (30 Ocak 2015 - 20:51)

  Hi Alper, I’m your big fan from England. Good luck!

 349. Yazan: AlperMetin (30 Ocak 2015 - 22:48)

  Thanks Rudy.

 350. Yazan: Jessica Hampton (31 Ocak 2015 - 00:23)

  No you don’t

 351. Yazan: AlperMetin (31 Ocak 2015 - 13:07)

  Okay. I am glad that you read and recommend my blog. How did you find it?:)

 352. Yazan: Yves Bernard (31 Ocak 2015 - 01:14)

  Je suis un grand fan de la vôtre. Au revoir!

 353. Yazan: Jessica Hampton (31 Ocak 2015 - 14:47)

  I’ve searched North Korea travel notes for six months, then I found your website. You’re a great traveller !

 354. Yazan: AlperMetin (2 Şubat 2015 - 11:04)

  Thanks a lot, Jessica! You are the first non-Turkish speaker who wrote me a comment. 🙂 I am glad. Greetings to Texas.

 355. Yazan: Suat Karademir (2 Şubat 2015 - 22:42)

  Bir arkadaşımla Ağustos ayında Avrupa’ya gideceğiz. Couchsurfing’e de yeni üye olduk dolayısıyla hiç referansımız yok. Birisinin bizi kabul etmesi için yukarıda yazdıklarınızdan başka ne gibi tavsiyeler verirsiniz?

 356. Yazan: AlperMetin (2 Şubat 2015 - 23:10)

  Couchsurfing’de olumlu yanıt almak için gerekenleri ilgili yazımda anlattım:
  http://www.celebialper.com/cesitli/couchsurfing-yurt-disi-seyahatlerinde-bedava-konaklama.html

 357. Yazan: Ali Osman (3 Şubat 2015 - 01:52)

  Alper bey bu siteyi tesadüfen buldum. gerçekten çok güzel bir site yapmışsınız ve çok güzel bir anlatım dili kullanmakla beraber güzel paylaşımlar yapıyorsunuz. O ülkeleri gezmişim hissine kapılıyorum.. Allah’dan yaptığınız güzelliklerin devamını diliyorum

 358. Yazan: AlperMetin (3 Şubat 2015 - 14:05)

  Teşekkürler Ali Bey. Seyahat benim tutkum, paylaşmak güzel.

 359. Yazan: Ayça Doğa (6 Şubat 2015 - 23:04)

  Ben bu blogu birçok kişi gibi internette dolaşan Kuzey Kore liderinin komik capslerini ve basında çıkan Kuzey Kore’nin bilinmeyen yaşamını, sırlarını, nasıl bir yasaklar ülkesi olduğu haberlerini merak edip aramam sayesinde buldum 🙂 Yazılar yazıları kovaladı ve nihayet blogun müptelası oldum! Merak, her zaman insanın başına dert olmaz; özellikle Kim Jong-un’u merak etmek, böyle güzel bloglar tanımaya vesile olur 😉

 360. Yazan: AlperMetin (7 Şubat 2015 - 14:31)

  Çok teşekkürler. 🙂

 361. Yazan: Hıfzı Gözcüler (14 Şubat 2015 - 01:27)

  Hürriyet ekindeki ”Param yok ama Dünyayı geziyorum” başlığını çarpıcı ama abartılı bulduğumu söylemeliyim Alper Bey. Sonuçta iyi bir işiniz ve maaşınız var, harcadığınızı söylediğiniz fiyat aralığı da azımsanmayacak seviyede.

 362. Yazan: AlperMetin (14 Şubat 2015 - 02:12)

  Haklısınız Hıfzı Bey, ben öyle bir laf etmedim, dikkat çekmesi için öyle bir başlık atmışlar, ben de 1 haftadır bu yalanla uğraşıyorum.

 363. Yazan: Selma (15 Şubat 2015 - 00:21)

  Merhabalar Alper Bey,
  Küba’dan 6 Şubat 2015 tarihinde döndük. Teşekkürlerimi ancak izlenimlerimi paylaşarak iletebileceğimi düşündüğüm için:KÜBA’DA 10 GÜN 10 CÜMLEDE KÜBA
  Ne gördüğün hayata hangi pencereden baktığına bağlıdır. S.T

  KÜBA
  1) Çok yoksul ama çok çok zengin bir ülke.
  2) Loş sokaklarda güvenle yürüyebildiğim ve sokaklarında polis, asker görmediğim ülke.
  3) Güzel, çok güzel ağaçlar ülkesi.
  4) Sallanan sandalyeler ülkesi.
  5) Dingin insanlar ülkesi.
  6) Çantamın fermuarının kapalı olup olmadığını kontrol etmediğim ülke.
  7) Merakla baktığım sınıfını daha iyi görebilmem için gülümseyerek perdesini açabilen öğretmenlerin ve mutlular diye düşündüğüm öğrencilerin ülkesi.
  8) Sokakları, evleri, arabaları, insanları ile yüzyıllar öncesine ait bir film setindeymiş hissini yaşatan ülke.
  9) İçinde her renkten insanı barındırabilen renkli ülke.
  10) Kaçınılmaz olan değişimin insanlarına daha çok mutluluk getirmesini dilediğim ülke; KÜBA

 364. Yazan: Selma (15 Şubat 2015 - 00:28)

  İzlenimlerimi Küba yazınızın altında paylaşmak istedim ama sürekli hata kodu verdiği için buradan paylaşabildim. Tekrar teşekkürler. Elinize sağlık

 365. Yazan: AlperMetin (15 Şubat 2015 - 17:11)

  Teşekkürler Selma Hanım. Ben denedim çalıştı, bir kez daha denerseniz sevinirim. Saygılar.

 366. Yazan: Seda (17 Şubat 2015 - 17:59)

  Hayallerimi gerçekleştiren insansınız Alper Bey.Seyahatlerime çocuktan dolayı bi süre ara vermiştim.Açıkcası tek başıma yola çıkmaktan da biraz endişeliyim..Benimle seyahate çıkabilecek yol arkadaşı ya da arkadaşları arıyorum.Şu ara planımda Balkanlar var..İlgilenen arkadaşlar olursa sevinirim.

 367. Yazan: AlperMetin (17 Şubat 2015 - 19:51)

  Teşekkürler Seda Hanım. Umarım burada yol arkadaşı arayan iyi bir insan mesajınızı okur.

 368. Yazan: Ali Kandıralı (17 Şubat 2015 - 20:52)

  San Pedro Sula, dünyanın en tehlikeli şehri Honduras’ta. Buraya gitmeyi düşünür müsünüz Alper Bey bir Orta Amerika turu kapsamında?

 369. Yazan: AlperMetin (17 Şubat 2015 - 21:31)

  Bilemedim Ali Bey, araştırmam gerek, mümkündür.

 370. Yazan: seda (17 Şubat 2015 - 22:33)

  Arkadaşlar yol arkadaşı arıyorum..İlgilenenler bana seda.kilickaya2711@gmail.com dan ulaşabilir.

 371. Yazan: Ayça Doğa (18 Şubat 2015 - 20:45)

  O röportajı ben de gördüm, Hürriyet almadığım için msn seyahatte okudum. “Hiç parası yok ama dünyayı dolaştı” şeklinde genel bir başlık atmışlardı. Başlığı görünce “kim bu beş parasız fakat becerikli gezgin?” diye düşünüp habere tıkladım ve elbette ki çok şaşırdım. Görenler benim gibi merak etsin, insanlarda okuma isteği uyandırsın amacıyla böyle bir başlık atıldığı aşikar. Lakin sırf dikkat çekmesi için de böyle yalan bir başlık seçmelerine gerek yoktu, neticede ilgi çekici farklı başlık seçenekleri de var. Sanırım doğru olan Hürriyet’ten mantıklı bir hamle beklememek. Gazetecilik anlayışlarını ciddi olarak gözden geçirmedikçe çok sevdiğim Gülse Birsel’in yazılarını okumak için bile Hürriyet almamaya devam edeceğim.

 372. Yazan: AlperMetin (18 Şubat 2015 - 22:32)

  Haklısınız Ayça Hanım. İlginize ve katkınıza teşekkür ederim.

 373. Yazan: Betül (23 Şubat 2015 - 14:55)

  Merhabalar. Blogunuza hayran oldum. Seyahatlerinizin devamını dilerim. Benim bir sorum olacak. Ucuz uçak bileti nasıl buluyorsunuz? Aylar öncesinden mi rezervasyon yaptırıyorsunuz? Türk havayolları özellikle son dönemlerle çok pahalandı.
  Kolay gelsin

 374. Yazan: AlperMetin (23 Şubat 2015 - 15:06)

  Merhaba Betül Hanım,
  Çok teşekkür ederim.
  1. Blogumun ana sayfasında, sağ üstteki uçak bileti sitesini kullanıyorum.
  2. Burada yurt dışı gezileri ucuza getirme ve ucuz uçak bileti bulma yöntemlerini anlatıyorum.
  http://www.celebialper.com/cesitli/ucuz-gezi-bilgileri.html
  3. Burada da bilgiler var.
  http://www.celebialper.com/cesitli/yurt-disi-tatillerinde-dikkat-edilmesi-gerekenler.html
  İyi şanslar.

 375. Yazan: Betül (23 Şubat 2015 - 15:14)

  Çok teşekkürler. Sizin kadar gezebilmek dileğiyle.
  Tekrar tebrik ederim.

 376. Yazan: AlperMetin (23 Şubat 2015 - 15:28)

  Rica ederim. Bütün dünyayı gezmeniz umuduyla.

 377. Yazan: cengiz alansu (3 Mart 2015 - 17:29)

  Arkadaşlar yol arkadaşı arıyorum. sık sık seyahat eden birisim İlgilenenler bana alansu_cen@hotmail.com adresinde ulaşabilir.

 378. Yazan: ZEYNEP ÇAKIR (6 Mart 2015 - 09:47)

  Merhaba Alper bey sitenizi çok beğendim. Uslübünüz ve tarzınız cok içten. sizinle tanışmayı ve tecrübelerinizi dinlemeyi cidden çok isterim. Sizin kadar gezmesemde yalnız geziyorum genelde. Bursa’ya da bekleriz:)

 379. Yazan: AlperMetin (6 Mart 2015 - 13:55)

  Merhaba Zeynep Hanım,
  İlginize teşekkür ederim. Bursa’ya gelecek olursam haber veririm. Bol seyahatler.

 380. Yazan: BAYRAM ALİ TAPARLI (7 Mart 2015 - 09:00)

  ALPER KARDEŞİM YAŞADIKLARINI PAYLAŞTIĞIN İÇİN TEŞEKKÜRLER.TAKİPÇİN OLACAĞIM.SANA SEVGİLERİMİ SUNARIM.YOLUN AÇIK OLSUN KARDEŞİM.

 381. Yazan: AlperMetin (7 Mart 2015 - 11:14)

  Çok teşekkürler Bayram Bey. gezmeye ve blog yazmaya devam edeceğim.

 382. Yazan: gurbet (7 Mart 2015 - 10:08)

  Merhaba, ben de 2 aylık yaz tatilimde gidecek bir ülke belirlemeye çalışıyorum. Ama aynı zamanda çalışmak da istiyorum. Uruguay da mümkün mü bu ya da önereceğiniz başka bir ülke var mı?

 383. Yazan: AlperMetin (7 Mart 2015 - 11:21)

  Merhaba. Latin Amerika’da hostellerde çalışarak konaklama ve yeme-içme masraflarınızı ortadan kaldırabilirsiniz.

 384. Yazan: UĞUR VURAL (9 Mart 2015 - 00:06)

  ALPER ABİ HELAL OLSUN SANA… ÜTOPYAM DAKİ ADAMSIN SEN YAAA…YAZILARIN ÇOK KEYİFLİ…

 385. Yazan: AlperMetin (9 Mart 2015 - 00:07)

  Çok teşekkürler Uğur. Dünyayı gezmeye devam.

 386. Yazan: arman afrashi (9 Mart 2015 - 08:49)

  Alper bey
  Ben KBB doktoruyum. Kuzey kore ile ilgili bazı sorularım var. nasıl konuşabiliriz?

 387. Yazan: AlperMetin (9 Mart 2015 - 11:32)

  Merhaba Arman Bey. İlgili Kuzey Kore yazılarıma sorularınızı yazarsanız elbette yanıtlamaya çalışırım.

 388. Yazan: Baybora (14 Mart 2015 - 00:09)

  Merhaba google üzerinde Küba ile ilgili arama yaparken sitene rastladım 🙂 gerçekten tarzını sevdim… Gerçekten para pul mal mülk bir yana hayatın tadını çıkarmak ve bunu uygun fiyatlara gerçekleri görerek yapmak, tam benim kafadasın diyebilirim siteni beğendim başarılarını diliyorum kalbi güzel arkadaşım…

 389. Yazan: AlperMetin (15 Mart 2015 - 18:19)

  Çok teşekkürler.

 390. Yazan: Cem Erşah (15 Mart 2015 - 00:10)

  Çok güzel bir site olmuş

 391. Yazan: Katalin (21 Mart 2015 - 14:29)

  Ben de cok begendim. Özellikle Macaristan ile ilgili yazdiklarinizi 🙂 Ben Macar oldugumu icin 🙂

 392. Yazan: AlperMetin (21 Mart 2015 - 15:24)

  İlginize çok teşekkür ederim Katalin Hanım. 🙂 Türkçeyi nasıl öğrendiniz?

 393. Yazan: Katalin (21 Mart 2015 - 19:22)

  Budapeste’de Andrássy Caddesi’nde 2 yil önce Yunus Emre Türk Kültür Merkezi acmis. Orada bir kursa katildim

 394. Yazan: AlperMetin (21 Mart 2015 - 19:57)

  Nasıl bu kadar iyi Türkçe öğrendiniz ki? 2 yıldır sürekli gidiyor musunuz?

 395. Yazan: Katalin (22 Mart 2015 - 02:59)

  Hayir :)sürekli gidemem maalesef

 396. Yazan: AlperMetin (22 Mart 2015 - 12:42)

  O halde Türkçeye karşı ilginiz yoğun olmalı, bravo.

 397. Yazan: Katalin (22 Mart 2015 - 14:32)

  Sagol 🙂
  Bizim sayfamizda Türkler icin Macaristan ile ilgili, Macarlar icin Türkiye ile ilgili haberler ve mansetler paylasiyoruz.
  Sizin sayfanizi paylasabilir miyim? Bu sitenin Türk sayfasi ben yapiyorum. Yükarida bir kalp var, orada Macar ve Türk sayfalarin arasinda gidebilirsiniz…
  Bakin: http://turkinfo.hu/db/adatok.php?cim=Gez%20ve%20g%F6r&&tabla=utazas

 398. Yazan: AlperMetin (22 Mart 2015 - 16:39)

  Evet sayfamı paylaşabilirsiniz, buna sevinirim. Anasayfanızdaki kalp aktif değil, Türkçe kısma geçemedim.

 399. Yazan: Katalin (22 Mart 2015 - 16:41)

  Denemeli 🙂 biraz zor, en yüksek noktasinda bulabilirsiniz 🙂

 400. Yazan: Katalin (22 Mart 2015 - 18:13)

  http://turkinfo.hu/db/mutat.php?tabla=utazas&&id=3654 🙂

 401. Yazan: AlperMetin (22 Mart 2015 - 19:36)

  Teşekkürler. 🙂 Kaynak olarak bogumun adresini yazıp link verir misiniz?

 402. Yazan: Katalin (23 Mart 2015 - 16:37)

  Sayfanin altinda Detaylar orada ama…

 403. Yazan: AlperMetin (23 Mart 2015 - 17:50)

  Peki, teşekkürler.

 404. Yazan: yavuz (23 Mart 2015 - 23:32)

  Eline emeğine sağlık.

 405. Yazan: AlperMetin (23 Mart 2015 - 23:34)

  Teşekkür ederim Yavuz Bey.

 406. Yazan: CENGİZ (28 Mart 2015 - 02:28)

  Alper Bey Merhabalar,

  Yazdıklarınızın tamamını okumadım. Ama ilk sayfayı,yorumları,verdiğiniz cevapları ve her şeyden önce bloğunuzu güncel tuttuğunuzu gördüğümden hemen yazmak istedim. Yazdığınız bilgilerin çok aydınlatıcı ve gezginlere yardımcı olacağına inanıyorum. Emeklerinize ve yüreğinize sağlık.

 407. Yazan: AlperMetin (28 Mart 2015 - 11:38)

  Çok teşekkürler Cengiz Bey. Nice seyahatler dilerim.

 408. Yazan: kemal onur (1 Nisan 2015 - 12:20)

  Alper bey,
  Kuzey kore ile ilgili yazılarınızı okuduktan sonra gittiğiniz diğer ülkelerle ilgili yazılarınızıda okumaya ve sizi takip etmeye calisacagım, yazılarınız cok anlaşılır ve tatmin edici bir dilde, faydalı bilgiler için tekrar teşekkür ederim…

 409. Yazan: AlperMetin (1 Nisan 2015 - 12:56)

  Teşekkürler Kemal Bey. Yazmaya devam.

 410. Yazan: Doğukan Koç (4 Nisan 2015 - 10:32)

  Yazılarınızı hayranlıkla okuyorum Alper Bey.. Kuzey Kore çok sürükleyiciydi. Dün iş yerini kapatıp gidemedim hepsini okumadan çok keyifli hepsi. Tek tek okuyorum gerçekten tebrik ediyorum sizi.. Bir sonraki durak neresi?

 411. Yazan: AlperMetin (5 Nisan 2015 - 13:49)

  Teşekkürler Doğukan Bey, ilginize sevindim. Bu gece Bulgaristan’dan döndüm; en yakın 23 Nisanda Kıbrıs var rotada.

 412. Yazan: Pelin (6 Nisan 2015 - 20:38)

  Tura katilmak ya da rezarvasyon yaptirmak kotu bir sey gibi yazmissiniz tuhafima gitti gercekten. Kuzey koreye rezarvasyonsuz gitmek mumkun bile degil.

 413. Yazan: AlperMetin (6 Nisan 2015 - 21:30)

  Hayır kötü bir şey olarak bahsetmedim, sadece benim seyahat tarzım değil. Kuzey Kore’ye rezervasyon yapamazsınız, devlet turu satın alabilirsiniz, görevliler sizi istedikleri otele götürür. Ben gittim.

 414. Yazan: Pelin (6 Nisan 2015 - 22:13)

  Bende onu demek istedim zaten, mutlaka on ayarlamalarin yapildigi cat kapi ben geldiim diye gidilebilen bir yer degil Kuzey Kore rezervasyondur veya devlet davetidir adinin orasi fark etmez. Sizin tarziniz saygi duyarim ama gercekten tuhaf geliyor rezervasyonsuz demek. Pek cok seyahat etmemis arkadasin reservasyonlu ve turlu seyahatin kotu birsey oldugunu dusundurmesi bir yana reservasyonsuz bir baska ulkeye gidebileceklerini sanacaklar. Neyse soylemeden gecemedim.

 415. Yazan: Burçin (9 Nisan 2015 - 22:24)

  Merhaba öncelikle harikasınız Afrika seyahati ararken sizin blog karşima çıktı iyiki çıkmış çok güzel bi blog olmuş gıpta ettim valla çok güzel öncelikle şunü sormak istiyorum bu ülkelere gitmek için dil gerekiyordur illaki hangi dilleri bilmemiz gerekiyor?

 416. Yazan: AlperMetin (10 Nisan 2015 - 16:02)

  Merhaba Burçin Hanım,
  Çok teşekkür ederim. Evet, yabancı dil bilmek gerekiyor, en azından orta düzeyde. Elbette tüm dünyada en geçerli yaygın dil İngilizce. Birden fazla dil öğrenmeye zamanınız ve ilginiz varsa, seyahat edeceğiniz kıta ve ülkeleri de göz önünde bulundurarak İspanyolca, Rusça, Çince de yararlı olur.

 417. Yazan: Refika Akdoğan (12 Nisan 2015 - 18:30)

  sömestr tatilinde gezmek için birkaç ülke tavsiye edebilir misiniz alper bey? tecrübelerinize dayanarak kışın gezmenin bir sorun yaratmayacağı, hatta daha keyifli olacağı bir yer

 418. Yazan: AlperMetin (12 Nisan 2015 - 19:07)

  Merhaba Refika Hanım,
  Bizde kış olan sömestr tatilinde Güney Yarımküre’de mevsim yaz olduğu için tavsiye ederim. Sıcak ülke istiyorsanız ve güneyler uzak gelirse Lübnan, Mısır, Fas, Dubai olabilir. Ama soğuk sorun değil derseniz seçenekler çok. Çeşitli sayfamdaki Hangi Ülkeye Gitmeli yazımı okumanızı öneririm. Sorularınız varsa beklerim, yazın.

 419. Yazan: Figen (14 Nisan 2015 - 12:40)

  Merhaba Alper Bey, sitenizi kurcalamaya devam ediyorum. Yararli bilgileriniz icin tesekkurler. Simdilerde dusundugunuz gezi planiniz var mi ve neresidir? 1 ay tatilli is guzelmis. 🙂

 420. Yazan: AlperMetin (14 Nisan 2015 - 13:04)

  Merhaba Figen Hanım,
  Geçen hafta Bulgaristan’daydım, daha önce Sibirya’da. 23 Nisan’da Kıbrıs’a gidiyorum. yazın yine 1 ay tatilde gezeceğim ama henüz rotama karar vermedim. 🙂

 421. Yazan: Figen (14 Nisan 2015 - 13:29)

  Alper Bey, Corum’a yolunuz dussun muhakkak. Gezip gorulmesi gereken bir yer oldugunu dusunuyorum. Aklinizda bulunsun. Memleketim guzeldir. Kalacak yer isterseniz de ailem orada yasamakta, seve seve agirlarlar. Kolayliklar dilerim.

 422. Yazan: AlperMetin (14 Nisan 2015 - 13:46)

  Çok teşekkür ederim, bölgeyi gezerken Çorum’a günü birlik gittim, ama bu yetmez tabii.

 423. Yazan: serdar (16 Nisan 2015 - 16:07)

  bir sonraki uruguay seyahatinize eşlik etmek isterim, ne zaman olursa

 424. Yazan: Fatih Duman (17 Nisan 2015 - 19:36)

  Merhaba Alper Bey

  Yeni yazılarınızı merakla bekliyoruz,size sormak istediğim bir konu vardı,ilk defa pasaport alacağım ve Kazakistan’a gitmek istiyorum,vizesiz olsa bile ilk defa gideceğimden sıkıntı yaşayabilir miyim?Önümde iki seçenek var,havayoluyla İstanbul-Alma Ata gidiş-dönüş ve karayoluyla İran’a,sonrasında Kazakistan’a geçmek ve tekrar karayoluyla dönüş,sizce kısaca nasıl bir seyahat planı belirlemeliyim?

  Saygılarımla

 425. Yazan: AlperMetin (20 Nisan 2015 - 19:15)

  Merhaba Fatih Bey,
  Ülkeye girişte sorun yaşayacağınızı sanmıyorum, ancak bir otel rezervasyonunun çıktısını, veya evde kalacaksanız adresini göstermek işleri kolaylaştırır. İki seçenekten hangisini yapacağınızı, İran’ı ne kadar görmek istediğiniz belirlemeli. İyi şanslar.

 426. Yazan: Necmi Yapıcı (22 Nisan 2015 - 13:46)

  Merhaba Alper Bey, böylesine güzel bir ülkede yaşarken neden sene içindeki her boşlukta yurt dışına gidiyorsunuz? yurt içi ve yurt dışı seyahatlerini bir arada götürmek varken sizdeki bu yurt dışı saplantısını anlayamadım, bildiğiniz gibi cennet sayılabilecek bir ülkede yaşıyoruz.

 427. Yazan: AlperMetin (22 Nisan 2015 - 14:39)

  Merhaba Necmi Bey. Her boşlukta yurt dışına çıktığıma nasıl karar verdiniz? Ülkemi de geziyorum, ama blogumun ana konusu yurt dışı seyahat.

 428. Yazan: Necmi Yapıcı (22 Nisan 2015 - 16:16)

  en son ne zaman nereye gittiniz yurt içinde?

 429. Yazan: AlperMetin (22 Nisan 2015 - 16:49)

  Bandırma’ya, geçen hafta.

 430. Yazan: Necmi Yapıcı (22 Nisan 2015 - 17:21)

  turistik amaçlı mı gittiniz?

 431. Yazan: AlperMetin (22 Nisan 2015 - 17:25)

  Hayır, üniversitede seyahat konulu konferans verdim.

 432. Yazan: Ersen Balta (4 Mayıs 2015 - 00:20)

  Merhaba. Gideceğiniz ülke ilgili bilgi edinmek için aldığınız kitapları nereden alıyorsunuz?

 433. Yazan: AlperMetin (4 Mayıs 2015 - 10:47)

  Merhaba. En çok LonelyPlanet kitapları ve Wikitravel çıktılarından yararlanıyorum.

 434. Yazan: Fatih Maraşlı (6 Mayıs 2015 - 08:03)

  Hocam arkadaşlarıma tam sizden bahsediyordum. Birçok insan da olan araba, ev gibi sevdaları olmayıp her yıl biriktirdiği parayla bir ülke seçip giden bir hocamız var diyordum ki fotoğrafınıza denk geldim sonra kendimi burada buldum 😀 şu anda iki hayranınız gün içinde sitenizi ayrıntılı bir şekilde inceleyeceklerini söylüyorlar. Bu arada ben 2009 bilgisayar öğretmenliği mezunu Fatih MARAŞLI. Görüşmek üzere hocam

 435. Yazan: AlperMetin (6 Mayıs 2015 - 10:06)

  Merhaba Fatih. İlgine çok teşekkür ederim, arkadaşlarına selamlar, memnun oldum.

 436. Yazan: mehmet süreyya timur (6 Mayıs 2015 - 13:31)

  Alper Hoca,arkadaş..sana yalvarıyorum..beni kübaya gönder..Kübayı görmeden ölürsem,iki elim yakanda..

 437. Yazan: AlperMetin (6 Mayıs 2015 - 14:22)

  En kısa zamanda Küba’ya gidebilmenizi umarım Mehmet Bey. Bilet almakla işe başlayabilirsiniz.

 438. Yazan: mehmet süreyya timur (6 Mayıs 2015 - 14:33)

  Bilet kolay Baba..da..köyün yabancısıyım..Şaka bir yana,hakikaten gitmek ve orada yaşamak istiyorum..İngilizcem yok,ispanyolcayı sadece seviyorum,Atatürk’ün heykelini diktiler diye benim için türkçe öğreneceklerini de hiç sanmıyorum.. Küba vatandaşlık hakkı veriyor mu?..ilginize çok teşekkür ederim..

 439. Yazan: AlperMetin (6 Mayıs 2015 - 15:07)

  Maalesef Küba’ya yerleşmek ve vatandaşlık almak çok zor. Koşullar Küba’da 1 Ay adlı yazımın sonundaki yorumlarda var.

 440. Yazan: mine alpar (8 Mayıs 2015 - 09:20)

  tesadüfen sitenize rastladım. Çok da keyif aldım, oldukça seyahat eden biri olsam da, benimkiler daha steril geziler oluyor. O yüzden kıskandım dersem yalan olmaz:)

 441. Yazan: AlperMetin (8 Mayıs 2015 - 10:45)

  Teşekkürler Mine Hanım.

 442. Yazan: Necmi Yapıcı (9 Mayıs 2015 - 17:07)

  Merhaba Alper Bey, Botsvana ve Svaziland yazılarınızı ne zaman paylaşacaksınız?

 443. Yazan: AlperMetin (9 Mayıs 2015 - 18:15)

  Umarım yakında Necmi Bey. İlginize teşekkürler.

 444. Yazan: Oğuzhan Cengaver (9 Mayıs 2015 - 18:26)

  Alper abi bu yaz nereye gideceksin abi belli oldu mu?

 445. Yazan: AlperMetin (9 Mayıs 2015 - 19:07)

  Hayır, henüz rotamı seçmedim.

 446. Yazan: orhan şahin (10 Mayıs 2015 - 16:12)

  harika bir site sizi tebrik ediyorum ve size imreniyorum.Nice gezmeler.

 447. Yazan: AlperMetin (10 Mayıs 2015 - 17:05)

  Teşekkürler Orhan Bey.

 448. Yazan: Şahika Gündoğdu (10 Mayıs 2015 - 16:45)

  Alper Bey merhabalar, sitenizi ilgiyle takip ediyorum ancan Çanakkale şehitliklerini, Troya’yı, Efes’i, Çatalhöyük’ü, Pamukkale’yi, Göbeklitepe’yi ve Urfa’yı adım adım arşınlamadan gezdiğiniz bunca ülkenin anlamı kalmıyor. Görüşümü belirtmek istedim. Saygılar

 449. Yazan: AlperMetin (10 Mayıs 2015 - 17:06)

  Merhaba Şahika Hanım. Saydığınız yerleri gezmediğime nasıl karar verdiniz acaba?

 450. Yazan: Şahika Gündoğdu (10 Mayıs 2015 - 17:14)

  Eğer gezseydiniz sitenizde az da olsa bahsederdiniz diye düşünüyorum. Yok eğer gezdiyseniz sitenizde yer vermenizi tavsiye ederim.

 451. Yazan: AlperMetin (10 Mayıs 2015 - 17:18)

  Gezdim fakat henüz yazacak zamanım olmadı. Blogumun ana konusu yurt dışı tursuz gezi. Oraları gezmemiş olsaydım bile bu durum birçok ülke gezmemi anlamsız kılmazdı.

 452. Yazan: Şener Toprak (10 Mayıs 2015 - 17:23)

  Şahika Hanım’a katılıyorum. Bir gezgin öncelikle kendi ülkesini büyük oranda gezmeli, tanımalı ki yurt dışı gezilerini anlamlandırabilsin.

 453. Yazan: AlperMetin (10 Mayıs 2015 - 17:27)

  Ben de öyle yaptım zaten.

 454. Yazan: özdemir (14 Mayıs 2015 - 10:43)

  çok güzel bir sayfa hazırlamışsınız, tebrik ederim. İş yerinde hep aynı yerde oturup hep aynı şeyleri yapmaktan bunaldığımda giriyorum sayfanıza, seçiyorum bir ülke ve başlıyorum okumaya. ilaç gibi geliyor. teşekkürler.
  bunu da yazmazsam rahat edemeyeceğim; yukarıda size yönelik yazılan “önce ülkemizi gezseydiniz, güzel ve cennet ülkemiz” yorum ve eleştirilerini de haddini aşmış ve yersiz buldum. gönlünüzce gezmeniz ve paylaşmanız dileğiyle.

 455. Yazan: AlperMetin (14 Mayıs 2015 - 11:10)

  İlginiz ve desteğiniz için çok teşekkürler Özdemir Bey. Daha çok yazacağım. Nice yollara.

 456. Yazan: mustafa (15 Mayıs 2015 - 12:57)

  Alper bey yazılarınızı çok büyük bir keyifle takip ediyorum. Bende artık tek başına seyahatlere çıkmak istiyorum. Rusya’ya gitmek istiyorum ama biraz da yalnız başına çekiniyorum. Sizce güvenlik konusunda sıkıntı olur mu ? İngilizcem iyi seviyede. Rusçam sadece alfabeyi tanıyorum. Ne yapayım ilk hangi ülkeden başlayayım ? Tavsiyelerinizi rica ediyorum.

 457. Yazan: AlperMetin (15 Mayıs 2015 - 16:10)

  Merhaba Mustafa Bey. Bence yalnız gezmek keyiflidir, sosyal bir insansanız bir çok kişiyle tanışırsınız zaten. Kentlerde gençlerin çoğu İngilizce bilir, kırsalda bu oran düşer. Rusya genel olarak tehlikeli bir ülke değil, ama dünyanın en güvenli ülkelerinden de değil. Bu konuda endişeniz varsa ve Rus kültürüne, yemeklerine ve yaşamına meraklıysanız Beyaz Rusya ile başlayabilirsiniz, suç oranı sıfıra yakındır. Ayrıca Balkanları tavsiye ederim, şahane bir gezi rotasıdır.

 458. Yazan: esmer63 (18 Mayıs 2015 - 14:02)

  filistin yazını merakla bekliyoruz ben ve çoğu insan filistini çok merak ediyoruz.Dünyada en merak ettiğim ülkeler kuzey kore ve filistindir.kuzey kore yazılarını tamamını nerdeyse okudum şimdi filistini bekliyoruum israil boşver filistini anlat bizee

 459. Yazan: sude (19 Mayıs 2015 - 03:10)

  Göreceğiniz gibi birçok yazınıza yorum yaptım. Ama küçük bir tavsiyede bulunmadan geçemeyeceğim. Yakın zamanda Gana ve Pakistan’ı da gezi listenize ekleyin. Birbirlerinden çok farklılar ama kendi tecrübelerime dayanarak tavsiye ediyorum, Gerçekten güzel tecrübeler yaşayacağınız güzel ülkeler.
  zaten düşünüyordum ama bende bir gezi blogu kurma fikrine daha da sıcak bakmaya başladım.

 460. Yazan: AlperMetin (19 Mayıs 2015 - 12:56)

  Teşekkürler Sude Hanım. Pakistan ilgimi çekmiyor ama Gana’ya bakayım, neden olmasın? )

 461. Yazan: Şener Toprak (21 Mayıs 2015 - 14:57)

  Pakistan neden ilginizi çekmiyor Alper Bey? İran sınırında Bellucları görmek istemez misiniz? Tarih dolu ve mükemmel bir coğrafya daha ne olsun? Sizin gibi bir gezginin korkacağını aklıma getirmek bile istemem.

 462. Yazan: AlperMetin (21 Mayıs 2015 - 20:34)

  Hayır istemem. Ülkeler sayfamdaki haritada önceliklerim var.

 463. Yazan: Süleyman Gündoğdu (21 Mayıs 2015 - 15:00)

  Merhaba Hacı Alper Bey, bu yaz nereye gideceksiniz seçenekleriniz neler?

 464. Yazan: AlperMetin (21 Mayıs 2015 - 20:35)

  Hacı kim? Bu yaz için ülkeler aramaktayım.

 465. Yazan: Asude Kahraman (21 Mayıs 2015 - 15:51)

  Meksika seyahatini tavsiye ederim Alper Bey. Muhteşem bir ülke

 466. Yazan: AlperMetin (21 Mayıs 2015 - 20:36)

  Teşekkürler Asude Hanım, Meksika ilgimi çekiyor.

 467. Yazan: Sırrı Toprakçı (28 Mayıs 2015 - 15:22)

  Merhaba Alper Bey Oğlum, eşim ile birlikte Afrika kıtasında 2 haftalık bir tatil önerebilir misin bize? Bütçemiz ne az ne de çok, ayrıca oldukça enerjik bir çiftiz, tavsiyelerini bekliyoruz.

 468. Yazan: AlperMetin (28 Mayıs 2015 - 16:26)

  Merhaba Sırrı Bey. Afrika’nın kuzeyi İslam ve Arap kültürünü görmek isteyenler için ilginç olabilir. Kara Afrika’da güvenli ve eğlenceli bir tatil isterseniz Tanzanya derim. Yol parası bütçenizi aşmazsa Güney Afrika Cumhuriyeti tüm dünyanın gözdesi. Sorularınz olursa daha ilgili olduğu için “Afrika Gezisi” yazımın veya Güney Afrika yazılarımın altına yazarsanız sevinirim.

 469. Yazan: Lale Kamantor (28 Mayıs 2015 - 15:25)

  Alper Hocam merhaba, biz Ege üniversitesi gezi ve seyahat topluluğu öğrencileriyiz, acaba üniversitemize teşrif edip bir konferans verebilir misiniz? Masraflarınız bize ait olacak.

 470. Yazan: AlperMetin (28 Mayıs 2015 - 16:30)

  Merhaba Lale. Geçen sene arkadaşlarınız önermişti ve baharda yapacaktık, Soma faciası olunca ertelendi, sonra da unuttular. Tamam, yapalım. İlginize teşekkür ederim. Ancak artık sınavlarınız başladı, sanırım yazdan sonra yeni dönemde olur, değil mi?

 471. Yazan: Lale Kamantor (28 Mayıs 2015 - 20:54)

  Evet hocam Ekim ayı ortaları gibi münasip olursanız keyifli bir konferans gerçekleştirebiliriz.

 472. Yazan: AlperMetin (28 Mayıs 2015 - 20:55)

  Tamamdır, bu adrese yazıyorum o halde.

 473. Yazan: AlperMetin (29 Mayıs 2015 - 09:59)

  Lale buraya girdiğin e-posta adresine iki farklı hesabımdan yazmayı denedim ama ulaşmıyor, sanırım adresi hatalı girdin. Düzelterek tekrar yaz veya buradan ulaş: https://www.facebook.com/CelebiAlperMetin

 474. Yazan: Yusuf Hatimer (28 Mayıs 2015 - 22:51)

  Alper Bey merhabalar, blogunuzu keyifle takip ediyorum ve tüm yakınlarıma takip ettiriyorum. Size zor bir sual soracağım. Bugüne kadar gittiğiniz ülkelerin hepsi çok farklı kültürler ve kendi içinde mükemmeller ancak 1 tanesini en iyi seçmeniz gerekseydi hangisini seçerdiniz?

 475. Yazan: AlperMetin (28 Mayıs 2015 - 23:54)

  Yusuf Bey bu çok zor bir soru ama 🙂 Beş ülke söyleme hakkım olabilir mi?

 476. Yazan: Şeyda Katipoğlu (28 Mayıs 2015 - 22:53)

  Boğaziçi Üniversitesi Sol Düşünce ve Gelişim topluluğu olarak bir sizinle bir etkinlik yapmayı çok isteriz, önümüzdeki dönem düşünür müsünüz acaba Alper Bey?

 477. Yazan: AlperMetin (28 Mayıs 2015 - 23:55)

  Merhaba Şeyda. Bu tekliften bir solcu olarak onur ve heyecan duydum. Elbette yapalım.

 478. Yazan: AlperMetin (29 Mayıs 2015 - 10:09)

  Şeyda buraya girdiğin e-posta adresine iki farklı hesabımdan yazmayı denedim ama ulaşmıyor, sanırım adresi hatalı girdin. Düzelterek tekrar yaz veya buradan ulaş: https://www.facebook.com/CelebiAlperMetin

 479. Yazan: Yusuf Hatimer (29 Mayıs 2015 - 16:21)

  Gelin 3 ülkede anlaşalım Alper Bey 🙂

 480. Yazan: AlperMetin (29 Mayıs 2015 - 23:14)

  Anlaştık Yusuf Bey:) Küba, Uruguay, Moğolistan. İlginize çok teşekkür ederim.

 481. Yazan: Cem Sevil (29 Mayıs 2015 - 20:20)

  Alper bey ben sizin facebookta gezilerinizi takip edebilirmiyim

 482. Yazan: AlperMetin (29 Mayıs 2015 - 23:47)

  Elbette Cem Bey. https://www.facebook.com/CelebiAlperMetin

 483. Yazan: Yusuf Hatimer (29 Mayıs 2015 - 23:37)

  Sağolunuz Alper Bey, biraz da neden bu ülkeleri seçtiğinizi izah eder misiniz?

 484. Yazan: AlperMetin (30 Mayıs 2015 - 00:09)

  Küba’yı doğal, bozulmamış, stressiz yapısı, eşitlikçiliği; Uruguay’ı dünyanın en yoksul ve alçak gönüllü devlet başkanı, sıcak insanları ve özgürlükleri, Moğolistan’ı dünyanın en bakir ülkesi olması nedeniyle sevdim kısaca. İlgili yazılarımda epey anlattım.

 485. Yazan: Eda Karabalkan (31 Mayıs 2015 - 12:28)

  Hacı Alper Abi, 2 kız olarak Moğolistan turu planlıyoruz, ciddi bir sıkıntı ile karşılaşır mıyız?

 486. Yazan: AlperMetin (31 Mayıs 2015 - 19:33)

  Hacı mı? Başkent Ulan Bator’da yankesicilere dikkat etmek, kırsalda ise zorlu yollara hazır olmak gerek. Sorularınızı Moğolistan yazılarımın altına yazarsanız sevinirim. Bence gidin, dünyanın en bakir ülkesini görün. Sıra dışı bir gezi olur.

 487. Yazan: Kadir Hisarcı (1 Haziran 2015 - 10:37)

  Alper Bey merhabalar, öncelikle sitenizin çok sıkı bir takipçisi olduğumu söylemek isterim, tüm çevreme taviye ediyorum. Hazır bugün de Berat Kandili’yken, Kutsal Topraklarımızı da ziyaret etmeyi planlıyor musunuz?

 488. Yazan: AlperMetin (1 Haziran 2015 - 11:06)

  Kadir Bey bloguma ilginize ve tavsiye etmenize çok teşekkür ederim. Kudüs’te Mescid-i Aksa, Kubbetüs Sahra ve diğer bir çok yeri ziyaret ettim. Kutsal topraklarımız neresi?

 489. Yazan: Kadir Hisarcı (1 Haziran 2015 - 12:15)

  Kutsal Topraklardan kastım Mekke ve Medine idi Alper Bey, böyle bir planınız var mı?

 490. Yazan: AlperMetin (1 Haziran 2015 - 13:18)

  Hayır Arabistan planlarım arasında olan bir ülke değil.

 491. Yazan: serhat gulen (1 Haziran 2015 - 13:09)

  uruguay yaziniz icin okudum yasam tarziniza ve pozitifliginize hayran kaldim umarim bnle mail yoluyla irtibata gcerseniz sizin fikirlerinize ihtiyacim var cok tesekkurler ..

 492. Yazan: AlperMetin (3 Temmuz 2015 - 12:12)

  Çok fazla e-posta geliyor Serhat Bey, yetişemiyorum. Sorularınızı ilgili yazılarımın altına yorum olarak yazarsanız yanıtlarım. İlginize teşekkürler.

 493. Yazan: Irmak Demirdöven (1 Haziran 2015 - 19:28)

  Alper Hocam siz ve siteniz benim için yurt dışı seyahat ile saflığın, temizliğin ortak noktasısınız. Belirtmek istedim. Sevgiler

 494. Yazan: Sercan Halis (2 Haziran 2015 - 18:11)

  Alper abi müzik ve film zevklerinizden hiç söz etmemişsiniz, merak ediyoruz 🙂

 495. Yazan: Yıldırım Güzelyalı (5 Haziran 2015 - 00:22)

  Alper Bey merhabalar, üniversiteye yeni başlamışken 3 arkadaş interrail yapalım diyoruz, tavsiye edip etmediğinizi sebepleriyle açıklar mısınız rica etsem?

 496. Yazan: AlperMetin (5 Haziran 2015 - 13:34)

  Merhaba. Tavsiye ederim çünkü Avrupa’yı ekonomik gezmenin bir yolu. Yeni insanlarla tanışırsınız, bazı geceleri trende geçirip hostel parasından kurtulursunuz.

 497. Yazan: Yıldırım Güzelyalı (5 Haziran 2015 - 23:32)

  Tavsiyeniz için teşekkür ederim ancak interrail’da bir şehre yeteri kadar vakit ayrılamadığı da bir gerçek, Roma, Barselona gibi büyük şehirleri 2-3 günde gezmeye çalışmak ne kadar mantıklı olur sizce?

 498. Yazan: AlperMetin (6 Haziran 2015 - 09:49)

  Uzun zaman ayırmak sizin elinizde, az sayıda kent gezin, uzun kalın.

 499. Yazan: Alpaslan (18 Haziran 2015 - 00:06)

  Merhaba,
  Sitenizi malesef bugün keşfettim. Gerçekten çok keyifli olmuş elinize sağlık.
  Geçen yaz ilk defa yurt dışı gezisi yaptım ve neden daha erken başlamadığım için çok pişman oldum. İlk gezim Berlin, Prag ve Viyanaydı.
  Sonbaharda Saraybosnaya gideceğim, önümüzdeki sene de Makedonyaya gitmeyi planlıyorum. İlk gezimden sonra ben de sizin gibi düşünmeye başladım, beni ülkesine almamak için binbir türlü zorluk çıkaran ve üstüne bir de para alan ülkeleri tercih etmemeyi düşünüyorum.
  Ayrıca belirtmek isterim ki, ben de çocukluğumun yazlarını Şarköy’de geçirdim ve dedelerim Makedonya göçmeni. Hoş bir tesadüf 🙂
  Sağlıcakla kalın.

 500. Yazan: AlperMetin (20 Haziran 2015 - 16:48)

  Merhaba Alpaslan Bey. Yurt dışında ilk gidilecek ülkeleri seçerken Avrupa’ya öncelik vermek mantıklı, çünkü gelişmiş, kolay ve güvenli. Balkanları mutlaka tavsiye ediyorum. Kökenlerimiz de Balkanlardan geldiğine göre.:) Esenlikler.

 501. Yazan: Hasan Özkaymak (18 Haziran 2015 - 15:41)

  Şu anda bir Yahudi kentinde bulunmaktasınız Alper Bey. İttihat ve Terakki’nin kalbinin attığı, Osmanlı’nın ticaret başkenti olan bir şehirde bulunmanın heyecanını yaşamalısınız. İyi gezmeler

 502. Yazan: AlperMetin (20 Haziran 2015 - 16:50)

  Teşekkürler Hasan Bey.

 503. Yazan: Yasin Yaprak (20 Haziran 2015 - 16:27)

  Alper Bey merhabalar, sizi misafir edenlere Türk kahvesi götürmeniz çok güzel bir alışkanlık, fakat kahvenizi hangi bardaklara koyuyosunuz, gördüğüm kadarıyla bavulunuzda kahve fincanı yok. Ben de couchlarıma aynısını yapmak istiyorum, aydınlatırsanız sevinirim.

 504. Yazan: AlperMetin (20 Haziran 2015 - 17:11)

  Merhaba Yasin Bey. İyi soru. Başta ben de bunu düşünmüştüm ama şimdiye dek fincan olmayan eve neredeyse rastlamadım. Brezilya’da kaldığım 3 yerde pişirdiğim kahve görselleri yazılarımda var, fincanlar aynen bizdeki gibi. Küçük Türk kahvesi fincanı bize özgü bir şey değilmiş. Her kıtada var.

 505. Yazan: Halit Hanbey (21 Haziran 2015 - 17:22)

  Alper Bey merhaba, bugün internette dolaşırken Galapagos adalarıyla ilgili bir yazıyı buldum. İlginizi çeker mi acaba böyle bir gezi?

 506. Yazan: AlperMetin (21 Haziran 2015 - 17:41)

  Merhaba Halit Bey. Biliyorum, önemli adalardır. Uçak pahalıdır sanırım, bir bakalım fiyatlara. Teşekkür ederim.

 507. Yazan: Gizem Yarencik (23 Haziran 2015 - 23:34)

  Alper Hocam bakır cezveden zehirlenme olur mu?

 508. Yazan: AlperMetin (24 Haziran 2015 - 10:43)

  Bakır cezveden ani bir zehirlenme olamaz ama zararlı bir maden, sık kullanmamak gerek.

 509. Yazan: Şahan (26 Haziran 2015 - 22:59)

  Alper bey oncelikle paylasimlariniz icin tsk ediyorum.temmuz ayinda thy’den budva(karadag)gitmek icin bilet aliyorum,saniyorum Vize istenmiyor sadece pasaport yeterli oluyor dimi? Budvada pansiyon yada ucuz yollu kalacak bir yer tavsiyeniz var midir?genellikle motor kiralayip gezmek istiyorum?saygilar

 510. Yazan: AlperMetin (28 Haziran 2015 - 22:15)

  Merhaba Şahan Bey. Karadağ vize istemiyor. Budva’da pansiyon odası kiralamak için otobüs terminaline gidip elinde soba (соба, yani oda) yazılı kağıt tutan kişilerden biriyle konuşabilirsiniz. İngilizce bilmiyorsa sadece takip edin yeterli. Saygılar.

 511. Yazan: Marcelle (30 Haziran 2015 - 14:49)

  Merhaba ALper Bey, Benimde herzaman yapmak istedğim seyahat gunlüğünüzü bugun okumaya başladım. Özellikle Kuzey kore ile ilgili kitap ararken internette karşıma çıktınız. Tebrikler. Gerçekten çok aydınlatıcı olmuş ve gitmiş gezmiş görmüş kadar oldum sayenizde.Ve gezip görurken aslında yazınızı okuyunca nekadar boş geri döndugumude görmus oldum .Arastırma yapmak ve oraları yaşamak hissetmek lazım.Size katılıyorum bundan sonra hersene Londraya gitmek yerine Avrupa dışında farklı yerler görmek güzel olucaktır.

 512. Yazan: AlperMetin (30 Haziran 2015 - 15:10)

  Merhaba Begüm Hanım. Gezi yazılarıma ilginize teşekkür ederim. Avrupa dışında seyahat etmenizi öneririm, ancak kendi deneyiminizi küçümsemeyin, bugün dünyanın en kozmopolit ve renkli kentlerinden olan Londra eminim size çok şey katmıştır. Asya, Afrika, Latin Amerika’yı keşfetmeniz umuduyla.

 513. Yazan: Marcelle (1 Temmuz 2015 - 12:06)

  Ben belli bir süre londrada yaşadım oyuzden kopamıyorum.Fakat Asyada Çin ve Taylanda gitmiştim. Bunlarda benim için güzel deneyimlerdi.İnsan oraları görünce vatanının kıymetini daha çok biliyor.
  Kübaya çok gitmek isterim.inşallah günün birinde orayıda görurum

 514. Yazan: AlperMetin (1 Temmuz 2015 - 12:59)

  Küba’ya gidebilmenizi umarım Begüm Hanım.

 515. Yazan: Gizem Yarencik (4 Temmuz 2015 - 14:14)

  Alper Bey, Ağustos veya Eylül ayında Selanik veya Midilli gezisi yapılabilir mi, ekonomik kriz nasıl etkiler ?

 516. Yazan: AlperMetin (4 Temmuz 2015 - 14:27)

  Ekonomik kriz sizi sadece olumlu etkiler Gizem Hanım. Asıl düşünmeniz gereken konu sıcaklık, en azından Eylülün ikinci yarısına bırakmaya çalışmanızı öneririm.

 517. Yazan: Gizem Yarencik (4 Temmuz 2015 - 23:37)

  Yanımızda ne kadar nakit bulundurmalıyız? Bankamatiklerden nasıl çekebiliriz?

 518. Yazan: AlperMetin (4 Temmuz 2015 - 23:41)

  Sorularınızın yanıtlarını bu yazımda ve videolarımda anlatıyorum:
  http://www.celebialper.com/cesitli/yurt-disi-seyahatlerde-esyalar-guvenlik-pasaport-bilet-para-telefon.html

 519. Yazan: Deniz Gulan (23 Temmuz 2015 - 22:25)

  Yurt disi ucuslarda online checkin yapildigi halde kac saat once havalimaninda bulunmaliyiz?

 520. Yazan: AlperMetin (24 Temmuz 2015 - 01:17)

  Çoğu durumda 1.5 saat yeterli olsa da yoğunluk olasılığını hesaba katarak 2 saat önceden havalimanında olmakta yarar var.

 521. Yazan: Deniz Gulan (25 Temmuz 2015 - 12:42)

  Tesekkur ederim, bu yaz nereye gideceksiniz?

 522. Yazan: AlperMetin (25 Temmuz 2015 - 14:01)

  Çoktan uzaklarda olmam gerekiyordu ama bir TV programı teklifi geldi, çekimlerin başlamasını bekliyorum.

 523. Yazan: Kasım Ertorak (25 Temmuz 2015 - 14:29)

  Programla birlikte nereye gideceksiniz efendim? Hangi kanalda yayınlanacak programınız?

 524. Yazan: AlperMetin (25 Temmuz 2015 - 15:07)

  TRT 1 ve TRT Arapça için çekilecek bir program, onay bekleniyor. Balkanlardaki Türk köyleri çekilecek.

 525. Yazan: Yeliz Kirman (25 Temmuz 2015 - 16:24)

  Öyleyse bu sene 1 aylık tatilinizi yapamayacaksınız?

 526. Yazan: AlperMetin (25 Temmuz 2015 - 16:51)

  Evet, öyle görünüyor.

 527. Yazan: Kamer Aytöre (28 Temmuz 2015 - 18:50)

  Bir şehri gezmeye giderken google maps’i nasıl kullanacağız Alper Bey? Yada şehir haritasında gideceğimiz yerleri işaretleyebilir miyiz?

 528. Yazan: AlperMetin (28 Temmuz 2015 - 19:07)

  Google Maps’de yerinizi ve gideceğiniz yeri işaretleyip yol tarifi alabilir, rota çizebilirsiniz. Ben zorda kalmadıkça pek kullanmıyorum, her gittiğim kentte bir şehir haritası edinip onunla gezmeyi tercih ediyorum.

 529. Yazan: Erkan Efe (28 Temmuz 2015 - 21:04)

  Balkanlarda çekilecek köyler arasında Şumnu ve Kırcaali’nin köyleri de var mı acaba?

 530. Yazan: AlperMetin (28 Temmuz 2015 - 21:12)

  Bilemiyorum, henüz hangi köylere gidileceği bana söylenmedi.

 531. Yazan: Deniz Gulan (28 Temmuz 2015 - 21:06)

  Yurtdisinda internet kullanimi ne sekilde oluyor peki alper bey

 532. Yazan: AlperMetin (28 Temmuz 2015 - 21:13)

  Yurt dışında mobil veri dolaşımı yoluyla İnternet aşırı pahalı, en iyisi Wi-Fi olan yerlerde bağlanmak.

 533. Yazan: CANAN (28 Temmuz 2015 - 22:40)

  Alper bey merhaba ,öncelikle evliya çelebi misali gezilerinizi çok kıskandım :)… küçüklüğümde daha ilkokula bile gitmiyorken çok büyük bir hayal kurarak keyfine doyamadığım bakmaktan hiç bıkmadığım bir BÜYÜK DÜNYA ATLAS’ım vardı.(Benim gibi 82 doğumlular bunu bilir).Her ülkeye gittiğimi hayal ederken o kitaptaki insanlarla tanışmayı dilerdim.Artık bu hayalleri gerçekleştirmek için bir adım dahi attım.Geçte olsa bir Üniversitenin Turist Rehberliği bölümünde okumaktayım ve seneye inş.kokartımı alıcam, işimi yaparken aynı zamanda yaptığınız yolculukları ve sizin tanımış olduğunuz kadar güzel insanları umarım bende tanırım…Teşekkürler …..

 534. Yazan: AlperMetin (29 Temmuz 2015 - 14:59)

  Merhaba Canan Hanım, bilmez miyim, her evde Dünya atlası ve ansiklopediler olurdu. İyi bir adım atmışsınız, çok ülke görmenizi, iyi insanlar tanımanızı, değişik lezzetler tatmanızı dilerim. İlginize teşekkürler.

 535. Yazan: Hande (11 Ağustos 2015 - 16:03)

  Sizin anlatıklarınız ve önerdikleriniz herşey,benim için çok değerli.Harikasınız! Sizi keşfettiğim için çok mutluyum 🙂

 536. Yazan: AlperMetin (11 Ağustos 2015 - 20:21)

  Teşekkürler Hande Hanım.:)

 537. Yazan: Ayşe (11 Ağustos 2015 - 23:25)

  Çok kıskandım sizi 🙂 Yazılarınız çok güzel, bilgi verici, lazım şeyler. Emeğinize sağlık.ve iyi seyahatler

 538. Yazan: AlperMetin (12 Ağustos 2015 - 12:40)

  Teşekkür ederim Ayşe Hanım.:)

 539. Yazan: Salih (14 Ağustos 2015 - 10:39)

  site gerçekten çok güzel elinize sağlık 🙂

 540. Yazan: AlperMetin (14 Ağustos 2015 - 11:24)

  Çok teşekkürler, gezmeye ve yazmaya devam.

 541. Yazan: Hacı Ersalim (15 Ağustos 2015 - 20:24)

  Merhaba Alper Bey, sizin gibi dini inancı kuvvetli olmayan birinin (paylaşımlarınıza ve izlenimlerime göre) gittiği ülkelerde Türk-İslam eserlerini gezmesi çok takdire şayan bir hareket. Seyahatlerinizin devamını dilerim.

 542. Yazan: AlperMetin (15 Ağustos 2015 - 21:15)

  Bu yorumunuz beni çok memnun etti. Dindar değilim ama tarihimiz ve kültürümüze sırt çevirmem. Çok teşekkürler.

 543. Yazan: Hacı Ersalim (15 Ağustos 2015 - 22:13)

  Keşke herkes sizin gibi mantıklı düşünebilse.. Uzun yıllar özel bankalarda çalışmış biri olarak çevremde sizin gibi çok az insan gördüm.. Teşekkürler

 544. Yazan: gülsüm Geniş (30 Ağustos 2015 - 07:09)

  merhaba Alper Bey
  yeni gezginler için çok güzel bir klavuz oluşturmuşsunuz
  ellerinize sağlık,ayrıca yazım tarzınızda çok keyifli
  bizde ailecek bu bayram tatilinde taylanda gitmeye karar verdik ama acemilik ki çok yağmurlu bir dönemi seçmişiz
  iptal etmelimiyiz yoksa değişik bir deneyim olur dermisiniz

 545. Yazan: AlperMetin (30 Ağustos 2015 - 12:26)

  Merhaba Gülsüm Hanım. Hangi ayda gideceksiniz?

 546. Yazan: doruk (3 Eylül 2015 - 16:27)

  İyi günler. Kısaca konuya gireyim. Ayda 1200 dolar gelir bankaya yatırtabiliyorum.izlemem gereken adımlar ve tavsiyelerine nedir acaba? Yaşanır mı 1200 dolar yeterli olurmu vs vs. Orda tanıdığınız bana yardımcı olabilecek arkadaşlarınız varmı acaba.Yardımcı olursanız sevinirim.

 547. Yazan: AlperMetin (3 Eylül 2015 - 16:39)

  Merhaba Doruk Bey. Burası “ben kimim” sayfam, kendimden ve seyahatlerimden bahsediyorum. Hangi ülkeyi kast ettiğinizi bilmiyorum ama Uruguay ise ilgili yazımda anlattım.

 548. Yazan: Yörükobası (4 Eylül 2015 - 01:40)

  Ufuk açıcı.Çok faydalandım. Teşekkürler.Kazasız, belasız yolculuklar dilerim.

 549. Yazan: AlperMetin (4 Eylül 2015 - 11:43)

  Okumanız ve dileğiniz için teşekkür ederim.

 550. Yazan: Okan Şenyurt (4 Eylül 2015 - 16:11)

  Merhaba Alper Bey. Sitenizi ve facebook sayfanızı ilgiyle takip ediyorum ve çevreme itinayla tavsiye ediyorum. Artık bence ”gezgin” dediğimiz insanlar amiyane tabirle işi gücü bırakıp bazı şeylerden vazgeçerek yollara düşen insandır. Bu yüzden bence çelebi olmanız pek mümkün değil. Size iyi seyahatler dilerim.

 551. Yazan: AlperMetin (4 Eylül 2015 - 16:14)

  Teşekkürler.

 552. Yazan: Kasım Yılmazer (10 Eylül 2015 - 22:53)

  Ermenistan yazılarınızı merakla bekliyoruz. En kısa zamanda yazmanızı rica ederiz Alper bey

 553. Yazan: AlperMetin (10 Eylül 2015 - 22:57)

  Tamamdır, yazarım, teşekkürler.

 554. Yazan: Polat Kuyucu (14 Eylül 2015 - 13:16)

  Alper Bey, kıtalararası yolculuklarda gemi kullanma imkanımız var mı bildiğiniz kadarıyla? İngiltere-Amerika veya herhangi bir ülkeden Güney Amerika kıtasına?

 555. Yazan: AlperMetin (14 Eylül 2015 - 13:50)

  Kıtalar arası hiç gemi yolculuğu yapmadım, bilmiyorum. Belki 1 yıl ücretsiz izin alıp yapabilirim.

 556. Yazan: Ersin Kuzey (14 Eylül 2015 - 13:17)

  Selamün Aleyküm Alper bey. Kafkasya yazınız hoş olmuş ancak malum olaylar sebebiyle Ermenistan kısmı daha çok merak uyandırıyor. Daha ayrıntılı yazınızı heyecanla bekliyoruz.

 557. Yazan: AlperMetin (14 Eylül 2015 - 13:51)

  Merhaba Ersin Bey. Sırayla gidiyorum, Azerbaycan yazılarımı bitirince ardından gittiğim Ermenistan gezimi de yazacağım. İlginize teşekkür ederim.

 558. Yazan: Meral Esenkaya (14 Eylül 2015 - 13:18)

  Alper Hocam, bu yaz adamakıllı bir yere gidemediniz, canınız sıkılmadı mı hiç?

 559. Yazan: AlperMetin (14 Eylül 2015 - 14:15)

  Sıkıldı. Bir TRT programı için teklif aldım, 15 bölümlük Balkan Türk köyleri çekilecek. 12 kişilik ekip, proje iyi. Temmuz başında “Bir yere gitmeyin, yola çıkacağız” dediler, haber bekledim, programın onayı uzadı, benim de yazım boşa gitti. Bayramda Berlin’e gidiyorum.

 560. Yazan: Salim Kasaper (14 Eylül 2015 - 18:30)

  Alper Bey bir maruzatı yoksa neden Berlin’i tercih ettiğinizi açıklayabilir misiniz? Sizin klasik gezi anlayışınıza uymadığı için sordum.

 561. Yazan: AlperMetin (14 Eylül 2015 - 18:52)

  Tatil kısa. Berlin klasik bir Batı Avrupa kenti değil. Başta Türkler olmak üzere çok sayıda göçmen kentte kendi kültürünü yaşayarak kozmopolit bir hava oluşturuyor. Kalacak Alman arkadaşım var, yer aramam gerekmiyor. Ayrıca giden herkes hayran oluyor.

 562. Yazan: Gizem Yarencik (14 Eylül 2015 - 21:45)

  Eğer TRT ile anlaşmasaydınız nereye giderdiniz Alper Bey?

 563. Yazan: AlperMetin (15 Eylül 2015 - 00:11)

  Grönland veya Vietnam istiyorum.

 564. Yazan: Polat Kuyucu (15 Eylül 2015 - 17:51)

  Dünkü sorumdan sonra biraz araştırma yaptım, ”freighter travel” olarak anılan kargo ve yük gemilerinde 18-85 yaş arası herkesi ücreti karşılığında taşıdıklarını öğrendim. Örnek olarak İngiltere Amerika yolculuğu 7-8 gün sürüyor. Yolcu sayısı genelde 5-6 kişi ile sınırlı. Verdiğiniz ücret ıçak ile yakın seyrediyor ancak ekstra bir harcama yapmazsanız para harcamayacağınızı hatırlatmakta fayda var. Yemek parası da verdiğiniz ücretin içinde. Deneyimleyen arkadaşların tecrübelerini paylaşması hoş olur. Teşekkürler.

 565. Yazan: AlperMetin (15 Eylül 2015 - 18:16)

  Gemiyle dünya turu ve kıtalar arası yolculuk bana da ilginç geldi ve baktım. Ucuz değilmiş. Sıra dışı bir deneyim olacağı kesin. Ben bu konuyla ilgileneyim.:) Bilgi için teşekkürler.

 566. Yazan: Polat Kuyucu (16 Eylül 2015 - 12:22)

  Ayrıca gemilerde ufak işler için tayfa olarak da işe girebiliyormuşuz. Bu şekilde hem zaman daha çabuk geçiyor, ve üstüne para da kazanıyoruz. En kısa zamanda deneyimlemeniz dileğiyle.

 567. Yazan: AlperMetin (16 Eylül 2015 - 12:45)

  Evet öyle bir seçenek de varmış. Çok teşekkürler.

 568. Yazan: esra (20 Eylül 2015 - 12:25)

  meraba, ben 17 bucuk yasindayim yesil pasaportum var fransaya gitmek istiyorum 3 aylik , ne yapmam gerek ? visa lazim mi ?
  bilgi icin tesekurler

 569. Yazan: AlperMetin (20 Eylül 2015 - 13:58)

  Merhaba Esra. Fransa yeşil pasaporta vize istemiyor. 18 yaşını doldurmadığın için ailenin noter onaylı muvafakatnamesi (onay) gerekiyor.

 570. Yazan: esra (22 Eylül 2015 - 18:23)

  meraba, AlperMetin
  muvafakatnamesi noter’den mi emniyet’en mi alinacak bu kayit ?

  saygilar

  not: emniyeten islem yapilacak mi ?

 571. Yazan: AlperMetin (22 Eylül 2015 - 19:30)

  Noterden. Hayır gerek yok.

 572. Yazan: Mert (6 Ekim 2015 - 18:02)

  Abi merhaba anlattiklarin cok guzel bende senin gibi senelerce ulkeler dolastim tam 45 ulke ve benimde yesil pasaportum var bende judocuyum her ulkeye bazen mac yapmaya giderim o yuzden yesil pasaport verdiler bu sayede spor haric ulkeleri geziyorum. Tek bir ayrinti bende fazla para oldugu icin luks otelde kalirim. Bir gun kuzey kore ile ilgili arastirirken seni buldum ve cok iyi anlatiyon. Seni tiklamaya devam ediyom cok iyisin abi. 😀

 573. Yazan: AlperMetin (6 Ekim 2015 - 18:46)

  Merhaba Mert Bey. Bloguma ilginize teşekkür ederim. Yolunuz açık olsun.

 574. Yazan: Kasım Tokali (15 Ekim 2015 - 10:29)

  Merhaba Alper Hocam. Doğu Ekspresini kullandınız mı daha önce?

 575. Yazan: AlperMetin (15 Ekim 2015 - 12:12)

  Merhaba. Eve ama sadece Ankara’ya kadar.

 576. Yazan: Kasım Tokali (15 Ekim 2015 - 22:56)

  Sizin gibi bir gezginden Kars’a kadar gitmenizi beklerdim.

 577. Yazan: AlperMetin (15 Ekim 2015 - 23:02)

  Onu da yapacağım.

 578. Yazan: Berat (21 Ekim 2015 - 09:10)

  Hocam hazırlamız olduğunuz siteyi sık sık ziyaret ediyorum. Gezmiş olduğunuz yerlerin çoğunu okuma fırsatım oldu, kalanları da okumaya çalışıyorum. İsrail-Filistin yazınızı pür dikkat bekliyorum. Şimdiden kolay gelsin

 579. Yazan: AlperMetin (21 Ekim 2015 - 10:56)

  Çok teşekkürler. Yakında yazarım.

 580. Yazan: celal Öztürk (26 Ekim 2015 - 14:35)

  Yalnız gezmek kolay bir iş değildir, hele hele kısıtlı bütçeyle. Kuzey Kore yazınız gayet güzel. Sizi tebrik ederim.

 581. Yazan: AlperMetin (26 Ekim 2015 - 15:53)

  Teşekkürler Celal Bey.

 582. Yazan: çok teşekkürler (31 Ekim 2015 - 18:21)

  CESARETLENDİM 🙂

 583. Yazan: Cansu (1 Kasım 2015 - 20:09)

  Merhaba, sitenizi yeni keşfettim ve inanılmaz beğendim. Ben de sizin gibi farklı ülkeler kültürler gormeyı çok istiyorum. Deneyımlerinizden faydalanarak birkaç sorum olacak. 2016 için şimdiden yurtdışı gezisi planlamaya çalışıyorum bir arkadaşımla beraber. Gitmek istediğimiz çok fazla ülke var. Ancak bütçemiz kısıtlı. İlk yurtdışı deneyimimiz olacak. Bize ilk yurtdışı seyahatimiz için nereleri önerebilirsiniz? couchsurfinge üye oldum ancak henüz kullanmıyorum,kullanmaya başlayacağım. Oradan kalacak yer bulduğunuzu belirtiyorsunuz, peki nasıl güveniyorsunuz? Kaldığınız kişiler uzun süre tanıdığınız mı? Ben de en azından kalacak yer kısmı için olacak masrafı azaltmak istiyorum, ama bazı tereddütlerim oluyor. Bu sene temmuz da Ramazan tatiline denk getirmek istiyorum iznimi. 9-10gün kullanabilirim. Tavsiye ettiğiniz yerde ne kadar masrafım olur? Şimdiden planlamalımıyım? Yoksa bahar aylarını mı tercih etmeliyim daha uygun fiyatlı bir tatil için?onerilerinizi heyecanla bekliyorum

 584. Yazan: AlperMetin (1 Kasım 2015 - 20:24)

  Merhaba. Blogumu begenmenize sevindim. Ekonomik seyahat için önerilerim bu yazılarımda var:
  http://www.celebialper.com/cesitli/dunyanin-en-ucuz-ulkeleri.html
  http://www.celebialper.com/cesitli/ucuz-gezi-bilgileri.html
  Couchsurfing ağı ile yurt dışında evlerde ücretsiz kalmanın neden güvenli olduğunu burada anlattım:
  http://www.celebialper.com/cesitli/couchsurfing-yurt-disi-seyahatlerinde-bedava-konaklama.html
  Seyahat mevsimini seçmeniz gideceğiniz ülkeye göre değişir. Sorularınız olursa ilgili yazılarıma beklerim.

 585. Yazan: Mesut Çiçek (1 Kasım 2015 - 22:42)

  Sitenizi başka bir sitede verdiğiniz linkle tanıdım; doğrusu önce verdiğiniz linke tıklamdım; sıradandır diye düşünmüştüm. Yanıldım. Sitenizi bir kaç yazınızı okuyunca çok ilginç buldum. Zihninize sağlık, mükemmel bir site olmuş; abonesi oluyorum. Saygılar.

 586. Yazan: AlperMetin (1 Kasım 2015 - 22:43)

  Çok teşekkür ederim.

 587. Yazan: Elif (3 Kasım 2015 - 23:51)

  dün kuzey Kore ve Güney Kore’yi araştırırken sizin siteniz çıktı karşıma , başladım gezi yazılarınızı okumaya ve çok hoşuma gitti özellikle de Arjantin ve che guevara yı anlattığınız yazınız. diğerlerini de en kısa sürede keyifle okuyacağım, elinize sağlık , rotasız seyyah tan sonra sizin gibi kaliteli bir yazar daha bulmak harika , tebrikler iyi gezmeler 😉

 588. Yazan: AlperMetin (4 Kasım 2015 - 11:19)

  Elif Hanım sözlerinize çok memnun oldum, teşekkür ederim. Sizin de yolunuz açık olsun. 🙂

 589. Yazan: siann (9 Kasım 2015 - 13:32)

  alper bey sizi tebrik ediyorum yani bi insan yurtdışına çıkmak gezmek konusunda ancak bu kadar cesaretli ve açık olabilir. sakıncası yoksa ne işle meşgul olduğunuzu sorabilirmiyim

 590. Yazan: AlperMetin (9 Kasım 2015 - 14:38)

  Öğretim görevlisiyim. Teşekkür ederim.

 591. Yazan: Alev (13 Kasım 2015 - 10:17)

  Size katılıyorum, ben de yıllardır tek başıma geziyorum, yalnız kadın gezgin olunca bazı ülkelerde sorun yaşama ihtimaliniz artıyor ama yine de yalnız gezmekten bir türlü vazgeçemiyorum. Böylece dünyanın her yerinde yüzlerce arkadaşım oldu. Bir ülkeyi gezmeden önce Türkçe/İngilizce pek çok blog okuyarak gezimi daha donanımlı hale getiriyorum. Blogunuzu yeni farkettim, deneyimlerinizden faydalanacağım, teşekkürler. Keyifli seyahatler.

 592. Yazan: AlperMetin (13 Kasım 2015 - 20:04)

  Tek başına gezmek avantajlı ve maceralı Alev Hanım, harika bir his. İlginize çok teşekkürler, yolunuz hep açık olsun.

 593. Yazan: cengizıgnak (13 Kasım 2015 - 22:04)

  BA

 594. Yazan: Neslihan (19 Kasım 2015 - 00:38)

  Sizinki bir blog degil adeta kitap olmuş. Yazmak bu kadar güzelse yaşamak nasıldır…..
  Benim en hoşuma giden yönünüz Londra’ya gitmeyip Eyfel kulesini arkanıza alıp fotograf cekilmemeniz 🙂 Macera dolu gezilere

 595. Yazan: AlperMetin (19 Kasım 2015 - 10:30)

  Çok teşekkürler Neslihan Hanım. Daha çok gezeceğim. Size de bol seyahat dilerim.

 596. Yazan: Veli (20 Kasım 2015 - 00:37)

  Merhaba, sitesini zevkle izliyorum. Bende devlet memuruyum ve yeşil pasaportluyum. Turla gitmiyorum çünkü pahalı ve klasik. Türkiyenin 70 ilini ve 15 ulkeyi gezdim. Yolun açık olsun…

 597. Yazan: AlperMetin (20 Kasım 2015 - 12:09)

  İlginize teşekkürler Veli Bey. Nice yollara.

 598. Yazan: Aliye (27 Kasım 2015 - 02:04)

  Merhaba, sizi yeni keşfetmiş olmanın heyecanıyla bir saatte üç dört yazınızı okudum. Kuzey kore epey ilginç geldi bana. Dünyanın her yerine bilet kesiyorum ama şimdiye kadar sadece bosna’ya gittim. Yolunuz açık olsun, sevgiler.

 599. Yazan: AlperMetin (27 Kasım 2015 - 12:10)

  İlginize çok teşekkürler Aliye Hanım. Daha çok seyahat edebilmeniz dileğiyle.

 600. Yazan: Serkan YAŞA (16 Aralık 2015 - 02:15)

  Tesadüfen geldiğim bu site beni çok memnun etti. Yaklaşık 1 saattir yazılarınızı okuyorum ve yazı dilinizçok hoşuma gitti.Hiç yurtdışına çıkma fırsatım olmadı fakat çocukluğumdan beri hayalini kurduğum bir tayland macerası istiyorum bu benim en büyük hayalim. Şimdi onunla ilgili yazınızı okuyacağım. Başarı ve gezilerinizin devamını dilerim 🙂

 601. Yazan: AlperMetin (16 Aralık 2015 - 10:33)

  Serkan Bey ne mutlu bana, çok teşekkür eder, harika bir Tayland macerası dilerim.

 602. Yazan: Muhammet Taha (10 Ocak 2016 - 03:22)

  Nerden geldiğimi bilmediğim bu internet sitesi yıllardır hayalini kurduğum ama sürekli yapmamak için bahane uydurduğum gezi planlarıma beni bir adım daha yaklaştırdı. Gecenin bu saatinde uyumak üzere olduğum halde dikkatimi çeken sitenizi tam 2 saattir okuyorum ve inanın hiç sıkılmadım. Daha çok insana örnek olmanız dileğiyle, iyi yolculuklar 🙂

 603. Yazan: AlperMetin (10 Ocak 2016 - 09:39)

  Seyahat bloguma verdiğim emek, 0.75 gözlük sahibi olmama neden olması, harcadığım bunca zaman.. Ve böyle bir yorumun “her şeye değer” dedirtmesi. Çok teşekkürler Muhammet Bey, bütün dünya sizin yolunuz olsun. 🙂

 604. Yazan: zeynep (13 Ocak 2016 - 20:46)

  Blogunu uzun zamandır takip ediyorum abi 🙂 yazılarınız gerçekten çok güzel ve birçok insana unuttuğu hayal etmekten vazgeçtiği şeyleri tekrar hatırlatıyorsunuz bu oldukça güzel bir şey bence.Bir de merak ediyorum başka hangi ülkeleri görmek istiyorsunuz ?

 605. Yazan: AlperMetin (14 Ocak 2016 - 10:40)

  Merhaba Zeynep. 🙂 İlgine teşekkür ederim. İzlanda, Grönland, Vietnam, Kamboçya, Laos, Myanmar, Butan, Peru, ve az gidilen bazı ülkeler.

 606. Yazan: Burcu Günay (15 Ocak 2016 - 14:03)

  Hayat tarzınıza hayran kaldım çok açıklayıcı faydalı bilgiler kesinlikle hayallerimi gerçekleştirirken işe yarayacağını düşünüyorum deneyimlerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim sık kullanılanlara ekledim bile

 607. Yazan: AlperMetin (15 Ocak 2016 - 16:00)

  Çok teşekkürler Burcu Hanım. Pek yakında yine yola çıkıyorum. Esenlikler.

 608. Yazan: Semanur Süzgen (18 Ocak 2016 - 02:17)

  Yorumları da okumadan geçemedim , bilgilendirici, heveslendirici diliniz beni de uykudan etti ve okumayı bırakamıyorum . Benim de yalnız seyahat etme isteğim ama bir yandan da tedirginliklerim vardı , sanırım bu yazılardan sonra bir arkadaşımı ikna etme düşüncemden vazgeçeceğim . Harikasınız , takipteyim , nice gezmelere 🙂

 609. Yazan: AlperMetin (18 Ocak 2016 - 09:11)

  Çok teşekkürler. 🙂 Yolunuz açık olsun, tek başına gezmek maceralı ve heyecan vericidir.

 610. Yazan: suat (22 Ocak 2016 - 16:54)

  Merhaba Alper Bey.Gezdiğiniz ve gezmek istediğiniz ülkelerde Japonya’yı aradım fakat göremedim.Aslında Japonya ile ilgili bir blog yazısı güzel olabilir. 🙂

 611. Yazan: AlperMetin (28 Ocak 2016 - 12:28)

  Merhaba. Japonya her gidenin hayran olduğu bir ülke. Pahalı bir ülke oluşu nedeniyle hep erteledim ama size katılıyorum, sanırım gitmeliyim.

 612. Yazan: Hakan (26 Ocak 2016 - 23:08)

  Gözlerim ağrımasına rağmen hala ısrarla yazılarınızı okumaya devam ediyorum. Klavyeniz dert görmesin 🙂 Ben de yurt dışına çıkmayı çok istiyorum fakat bir yoldaş bulamadığım için ailem tek çıkmamı pek istemiyor ki haklılar, daha önce böyle bir tecrübem olmadığı için endişe ediyorlar.

 613. Yazan: AlperMetin (28 Ocak 2016 - 13:32)

  Seyahat bloguma ilginize çok teşekkür ederim Hakan Bey. Yakın ülkelerden başlayabilirsiniz. Ailenize saygılarımı iletip yurt dışı gezinin pek tehlikeli bir şey olmadığını söyleyin.

 614. Yazan: Adil Atilla Karasu (28 Ocak 2016 - 14:01)

  Selamlar Alper Kardeşim.. Biraz geç ulaştım her halde blog sayfana.. Takip ettiğmi Deniz Pehlivan ın bir blogu sayesinde.. Kızdım kendime neden daha önce yeterince araştırıp , bu kadar geciktiğim için.. Dün akşam ve gece geç saatlere kadar,Kuzey Kore yi her şeyi ile bitirdim.. Kalemine, yüreğine sağlık.. Bu gün biraz, Uruguay ve çok az da Ermenistan.. Kendimi yazmama gerek yok, sen ne hissediyorsan ben de aynı durumdayım. Yaptığım kırkı aşkın yurt dışı gezimi , olabildiğince plansız, turistten uzak, bilinmedik yerlerde ve macera yükü ile yapmaya çalıştım.. çok kısıtlı ingilizce ile.. Kutluyorum.. Heyecanla takip etmeye devam edeceğim.. Bu arada bir şey sormak isterim. Her halde yeşil pasaport sahibisin.. Yıllardır hayalimde olan Ermenistan gezisini , sırf yeşil pasaporta kapıda vize verilmediği, vizenin ancak Tiflis’teki Ermenistan büyükelçiliğinden yaklaşık bir haftada verildiği bilgisi nedeni ile yapamamaktayım.. Doğru değil mi bu bilgi?
  Selam ve sevgilerle..

 615. Yazan: AlperMetin (28 Ocak 2016 - 16:21)

  Merhaba Atilla Bey. Bloguma ilginize çok teşekkür ederim. Keşfetmek heyecan verici bir tutku. Evet yeşil pasaportum var ve Ermenistan’a kara sınırında vize alarak rahatça girdim. Fakat son dönemde yeşil pasaporta kapıda vize verilmiyor. Gürcistan-Ermenistan-Azerbaycan Seyahati yazımda gereken vize formunun bağlantısı var. Tiflis’e gitmeniz gerekmeyebilir.

 616. Yazan: Halit (7 Şubat 2016 - 14:03)

  Ben sunu merak ettim.

  Yurt disinda nasil helal yiyecek bulabiliyorsunuz?

  Ben avrupanin her ülkesine defalarca gitmis biri olarak bu sorunu vejeteryan olarak hallettim 🙂 ama siz her gordugunu donere dalmayin derim..

 617. Yazan: AlperMetin (7 Şubat 2016 - 16:14)

  Yemek seçme huyum pek yoktur. Vejetaryenlik bence ahlaki açıdan doğru bir beslenme şekli, saygı duyuyorum.

 618. Yazan: Esra Ekinci (21 Şubat 2016 - 07:06)

  Merhaba ve günaydın. 🙂 Gece 3’te Kuzey Kore’yi aratırken denk geldim blogunuza, iyi ki de denk gelmişim. Şu an saat 07.01 ve ben bütün yazılarınızı okumak istiyorum. Anlatımınız cidden çok güzel, elinize yüreğinize sağlık..

  Çok uzun zamandır belgeseller izliyorum ve dünyayı dolaşmak en büyük hayalim. Biraz fazla Afrika’cıyım biraz da Asya’cı. 🙂 Bu 4 saatlik dilimde ilham kaynağım oldunuz diyebilirim. Çünkü hep bir korku var içimde, tek başıma yapabilir miyim? turla gitmek daha mı iyi olur? vs vs. Sanırım tek başına gezmek çok daha güzel. 🙂

  Bu arada yanıtlarınızın birinde gitmek istediğiniz yerler arasında Laos’u okudum, o ülke Asya’da en merak ettiğim ülkelerden biri inşallah yolunuz oraya da düşer. Gitmek istediğiniz bütün ülkeri gezip görmeniz dileğiyle.. 🙂

 619. Yazan: AlperMetin (21 Şubat 2016 - 18:11)

  Merhaba Esra Hanım. Bloguma ilginize teşekkür ederim, mutlu oldum. Tek başına gezmek harika maceralar yaşatıyor. Laos-Vietnam-Kamboçya seyahati istiyorum ama uzun tatilimi sadece yazın yapabiliyorum ve buralar aşırı sıcak olduğu içim sürekli erteliyorum. Afrika ve Asya’da başka hangi ülkeleri özellikle görmek istiyorsunuz?

 620. Yazan: Esra Ekinci (22 Şubat 2016 - 01:06)

  Afrika’dan; Güney Afrika C., Zimbabwe, Zambiya, Orta Afrika C., Senegal, Fas, Çad, Cezayir, Kongo, Nijer, Nijerya, Gine, Mozambik

  Asya’dan; Tayland, Endonezya, Vietnam, Hindistan, Bangladeş, Moğolistan, Filipinler.
  En merak ettiğim ve görmek istediğim ülkeler bunlar.. Tabii bu iki kıta dışında Küba, Şili, Uruguay, İtalya, Makedonya, İspanya, Norveç ve BosnaHersek’i de görmek isterim. 🙂

 621. Yazan: AlperMetin (22 Şubat 2016 - 10:23)

  Epey varmış. 🙂 Ben 1 ay Vietnam, Kamboçya, Laos istiyorum. Ayrıca İzlanda ve Grönland var aklımda ama çok pahalı ülkeler. Küba şart.

 622. Yazan: adawong (28 Şubat 2016 - 01:18)

  Yurt dışında olmak size nasıl hisettiriyor? Mesela kaldığınız yerden çok uzaklaşıp panik oluyormusunuz?
  Hiç dil bilmesseniz kendinizi nasıl ifade ediyorsunuz?

 623. Yazan: AlperMetin (28 Şubat 2016 - 17:04)

  Yurt dışında seyahat ederken iyi hissediyorum. Kaldığım yerden uzaklaşınca panik olmuyorum. Mutlaka kent haritası ediniyorum, hemn her yerde kolayca ücretsiz bulunur. Konumumu takip ediyorum. Tek yabancı dilim İngilizceyi bilmeyenlerle anlaşmak biraz zaman alsa da bir şekilde oluyor. Beden dili, işaret, çizim.

 624. Yazan: Elif (28 Şubat 2016 - 10:31)

  Makedonya yı araştırırken buldum okumaya başladım, dedenin doğup büyüdüğü yerleri bulmaya çalışman ve geride sadece akan bir çeşmenin kalmış olması çok etkiledi beni, sanırım tüm yazılarını fırsat yaratıp okuyacagim, emeğine, sabrına, araştırmacı ruhuna çok teşekkürler…

 625. Yazan: AlperMetin (28 Şubat 2016 - 17:15)

  Çok teşekkür ederim Elif Hanım, yüreğinize ve özeninize sağlık.

 626. Yazan: murat aslan (29 Şubat 2016 - 10:32)

  Alper Hocam,her zamanki gibi sıradışısınız. üniversitede dersi bitirirken film tavsiyesi yapardınız,aklıma o günler geldi, sitenizi yeni fark ettim. Çok şahane bi gezi sitesi olmuş, ben de Balkan gezisi yapmak istiyordum turla, ama plansız daha cazip geldi 🙂 Ellerinize sağlık Alper Hocam

 627. Yazan: AlperMetin (29 Şubat 2016 - 11:05)

  Teşekkürler Murat. Tursuz daha iyi olur. Balkanlardan yazılarımı tavsiye ederim. Sevgiler.

 628. Yazan: akın (8 Mart 2016 - 21:43)

  Alper Bey, Merhabalar…öncelikle bir gezgin olarak ilham aldığım başlıca kişilerden biri olduğunuzu ifade etmek isterim….Yazılarınızdan, entelektüel kalitenizden ve gezme mantığınızdan yararlanıyorum…. daha evvel Ermenistan-Gürcistan seyahatimden önce size danışmış ve yararlanmıştım….Doğrusu soracağım soru için sitenin çok uygun bir yeri değil burası ancak Moldova Gezisi’ne ilişkin gezi notlarınızı henüz paylaşmadığınızdan dolayı, bu kısımda sorularımı sormak istedim….Moldova Gezisinde; Transdinyester Ülkesine geçtiniz mi? Sovyet Tarihine merak duyduğumdan ve Transdinyester, Sovyet tipi Sosyalizm ile yönetildiğinden ilgimi çekiyor…Önerir misiniz? Gördünüz mü?…Gittiyseniz,(Malum Moldova nın tanımadığı de jure devlet olmasından dolayı) Kşinev den gitmek sorun mudur? bilginiz var mı?….ve genel olarak Moldova ilgi çekici bir yer midir? ne dersiniz? bu seneki 4 seyahat planımdan biri ama kararsızım….Riski severim gerçi ama önceden psikolojik hazırlık bakımından sormak isterim; Rusya ile sorunlar malum, Transdinyester’de sakata gelme olasılığına dair bir öngörünüz olur mu?(Rusya’ya katılmak isteyen bir ülke netice de)…Transdinyester’e Gitmediyseniz dahi, genel anlamda Tecrübeleriniz ve son tahlilde Moldova’ya seyahat ettiğinizden dolayı ne dersiniz önerir misiniz? yoksa daha görmediğin 161 ülke daha var, daha öncelikli olanlara yönel mi dersiniz?(birde Transdinyester’e gitmediyseniz, neden gitmediniz onu da ayrıca sormak isterim) vakit ayrır cevap verirseniz memnun olurum…Şimdiden çok teşekkürler.

 629. Yazan: AlperMetin (9 Mart 2016 - 10:51)

  Merhaba. Transdinyester’e gittim, ancak yanımda ülkeden bir arkadaşım varken. Aksi halde girmenin çok zor olduğunu biliyorum. Deneyip sınırdan geri dönenler çok. National Geographic Mongol Rally ekibi ülkeden geçiş izni alamadı. Sovyetlere ilgi duymanız nedeniyle girebilirseniz çok ilginç olur, şu anki durumu Moldova Konsolosluğu’nu arayıp bir sormanız iyi olur. Moldova bence gitmeye değer bir ülke, güzel, mütevazi, ucuz. İlginize teşekkürler.

 630. Yazan: Cynel (8 Mart 2016 - 21:48)

  Bir ülkeden ev alma şansınız olsa hangi ülkeden almak isterdiniz?

 631. Yazan: AlperMetin (8 Mart 2016 - 22:13)

  Karadağ’dan almak isterdim.

 632. Yazan: Kaan (10 Mart 2016 - 20:57)

  Bu kadar ülkeyi gezicek zamanı bulmanız gerçekten çok garip 😀 ayrıca 2500-4000 tl masraf oluyor demişsiniz bu uçak parası dahil mi? İlk gittiğiniz ülke neresiydi? Bütün ülkelere sadece gezmek için mi hiç iş için gitmediniz mi?

 633. Yazan: AlperMetin (11 Mart 2016 - 11:07)

  Sadece birkaç ülkeye iş nedeniyle gittim. İlk gittiğim ülke Hollanda. 2500 olanlar uçaksız gittiklerim ve ucuz uçak bileti bulduklarım.

 634. Yazan: Selim (12 Mart 2016 - 18:21)

  Bende sizin gibi birçok ülke gezmek istiyorum ama benim pasaportum klasik kırmızı pasaport. Yeşil değil sizin gibi çok ülke gezmek için en büyük 3 altın kuralınız nedir? 😀

 635. Yazan: AlperMetin (12 Mart 2016 - 18:45)

  Mümkün olduğunca uçaksız, karadan gezmek, ucuz yemekler yemek ve evlerde ücretsiz konaklamak. 🙂

 636. Yazan: hülya (13 Mart 2016 - 13:53)

  Biletlerinizi hatıra niyetine saklıyormusunuz? 😀

 637. Yazan: AlperMetin (13 Mart 2016 - 14:03)

  Sadece bazı uçak biniş kartlarımı, bastırdığım fotoğrafların albümlerine koyuyorum. Müze, saray, sanat merkezi gibi yerlerin biletlerini saklıyor ve yine fotoğraf albümlerime koyuyorum. 🙂

 638. Yazan: selim (14 Mart 2016 - 19:57)

  neden tek geziyorsunuz? başkaları size el ayak bağımı oluyor?

 639. Yazan: AlperMetin (14 Mart 2016 - 20:18)

  Tek başıma seyahat etme nedenlerimi yukarıdaki ilgili başlık altında yazdım.

 640. Yazan: Ece&Anıl (20 Mart 2016 - 03:43)

  Balayı için tatil araştırırken karşılaştık sizinle tesadüfen. Bir Şarköy’lü olarak gurur ve mutluluk duyduk. Bol seyahatler.

 641. Yazan: AlperMetin (20 Mart 2016 - 15:22)

  Ben de sevindim Şarköylü hemşerilerim. Mutluluklar dilerim.

 642. Yazan: Alpaslan (21 Mart 2016 - 15:57)

  Merhaba Alper Bey,
  Yazılarınızı elimden geldiğince takip ediyorum, gerçekten çok keyifli.
  Sizden bir fikir almak isitiyorum, Geçen sen saraybosna ve mostarı gezmiştim. Bu sene mayıs ayı içerisinde 1 haftalık ufak bir balkan turu planlıyorum arkadaşımla, 8 gün gibi bir süremiz var plan olarak belgrad, kosova ve üsküp olarak düşündük. Bu şehirler ülkeler arasında geçiş yaparken bir sıkıntı yaşadını zmı ve tahmini süreler nelerdir.(Sonuçta kısıtlı zaman olduğu için yolda çok süre harcamak biraz lüks) Ayrıca özellikle görmemizi tavsiye ettiğiniz bir yer var mı?

 643. Yazan: AlperMetin (22 Mart 2016 - 11:48)

  Merhaba. Gezi blog yazılarıma ilginize teşekkür ederim. Belgrad ile Kosova Priştine arasında otobüsler 6 saat sürüyor. Günde 4-5 otobüs kalkıyor. Priştine Üsküp arasında her güç çok sayıda ve sık otobüsler var, yolculuk 2-2.5 saat sürüyor. Geçişler bu sürelere dahil, sorun yaşamazsınız.

 644. Yazan: Tolga (26 Mart 2016 - 21:17)

  Alpaslan Bey, http://www.balkanviator. com/en/ sitesinden otobüs saatleri ve rotaları bulabilirsiniz. Vaktiniz varsa Ohrid’i görmenizi tavsiye ederim. Kosova’ya başka bir ülkeden giriş yaptıysanız ve polis damga vurduysa pasaportunuza, oradan Sırbistan a geçiş problem olabilir. Araştırmanizi tavsiye ederim. İyi yolculuklar.

 645. Yazan: Alpaslan (31 Mart 2016 - 09:23)

  Alper Bey ve Tolga Bey, ilginiz için teşekkürler.

 646. Yazan: ugur akça (6 Nisan 2016 - 01:48)

  hayalindeki işi yapıyorsunuz çok iyi

 647. Yazan: kübra (10 Nisan 2016 - 19:35)

  alper bey bu akşama kadar mailinize bakıp bana geri dönüş yapabilirseniz size çok minnetar kalırım..

 648. Yazan: AlperMetin (11 Nisan 2016 - 00:22)

  Yanıtladım Kübra hanım. Tiflis ya da Fez.

 649. Yazan: galip (15 Nisan 2016 - 12:15)

  Alper Bey merhaba. Size bir sorum olacaktı müsadenizle. Ben ilk defa yurtdışına gideceğim ve ilk defa uçağa bineceğim. Bilindik bir uçuş firmasından bir e bilet aldım. tabi çıktısını alabildim yazıcıdan fakat uçuş kartı dedikleri belgeye henüz sahip değilim ve hatta checkin işlemi de uçuştan bir kaç gün önce başlıyormuş sanırım.
  uçuş kartımı nasıl alabilirim ve check in nasıl yapabilirm yanıtlarsanız çok sevinirim.
  Teşekkürler

 650. Yazan: AlperMetin (15 Nisan 2016 - 12:49)

  Merhaba. Check in işlemi sırasında uçuş kartınızı alabilirsiniz. Havaalanındaki büyük ekranda uçuşunuzun kontuarına bakıp gidince bu işlem yapılır. Ya da uçuştan 24 saat öncesinden itibaren interetten check in yapıp, havalanında ya check in kontuarından ya da elektronik mekineden biniş kartınızı alabilirsiniz. İyi yolculuklar.

 651. Yazan: galip (15 Nisan 2016 - 13:32)

  çok teşekkür ederim Alper Bey 🙂

 652. Yazan: AlperMetin (15 Nisan 2016 - 14:37)

  Rica ederim Galip Bey. 🙂

 653. Yazan: Bayan x (12 Mayıs 2016 - 15:55)

  Alper Bey sizi tebrik etmek gerek gerçekten, hem gezip hem yazmak, ne iyi etmişsiniz. Ben ve eşim 50 ülke gezdik ancak bir cümle dahi notumuz yok sadece fotoğraflar kaldı elimizde, hatta bir gezimizde valiz çalında yaklaşık 10 yıllık fotoğraflar kayıp. Oluşturduğunuz bu site de hem görsel hem bilgilendirme amacıyla çok faydalı, teşekkürler. Yolunuz açık olsun….

 654. Yazan: AlperMetin (12 Mayıs 2016 - 16:09)

  Çok teşekkür ederim sayın gezgin çift. Yolunuz açık olsun.

 655. Yazan: Ayla Becer (15 Mayıs 2016 - 11:42)

  Ben ilk defa çıkacağım Alper bey İngilizcem hiç yok en çok sorulan soru ne tür oluyor

 656. Yazan: AlperMetin (15 Mayıs 2016 - 12:51)

  Nereye gideceksiniz Ayla Hanım? Ülkeye girişteki pasaport kontrolünde sorulan soruları mı kast ediyorsunuz?

 657. Yazan: Bora (19 Mayıs 2016 - 10:15)

  Alper Bey merhaba, izninizle bir sorum olacaktı. Hayatımda hiç uçağa binmedim, yarın Esenboğa’da 10.30 da ürdün uçuşum var. Check in ‘i online olarak dün yaptım. Valizim var. Gidiş dönüş biletim hazır. Ne yapmam gerekli kısaca anlatır mısınız , gerçekten çok tedirginim.
  Teşekkürler

 658. Yazan: AlperMetin (19 Mayıs 2016 - 13:25)

  Merhaba Bora Bey. Hiç heyecanlanmanız gerek yok, her şey yolunda gider. Yarın sabah 08:30’da havakimanında olun, fazlasıyla yeterli bu süre. Ekrandan uçuşunuzun işleminin hangi check-in masalarından yapıldığına bakın, gidip online check-in yazan masaya gidip bavulunuzu verin ve biniş kartınızı alın. Burada video ile anlatıyorum:
  http://www.celebialper.com/cesitli/yurt-disi-tatillerinde-dikkat-edilmesi-gerekenler.html

 659. Yazan: Bora (19 Mayıs 2016 - 13:35)

  Alper bey çok teşekkürler , iyi günler dilerim 🙂

 660. Yazan: AlperMetin (19 Mayıs 2016 - 13:59)

  İlk uçuşumda yaşadığım heyecanlı keyfi hatırlattınız bana Bora Bey, ne mutlu size, kuş gibi süzüleceksiniz. 🙂 Rica ederim, iyi yolculuklar.

 661. Yazan: Bora (19 Mayıs 2016 - 14:01)

  Çok teşekkürler :)) umarım ben de ileride bu uçuşu sizin gibi hatırlayacağım :))

 662. Yazan: Abdullah (8 Haziran 2016 - 13:36)

  ALPER BEY sayenizde hep hayalim olan yerlerin merak ettiğim ve çok çok istediğim ülkeleri(özellikle tezat olanlar)yazılarınızı okuyarak yaşıyor gibi oluyorum.eğer 14 sene önce okusaydım evlenmez ve 4 çocuk yapmazdım :)(tabi iyiki varlar) size tek bir sözle minnetimi özetlemek gerekirse,,ADAMSINN demek istiyorum.

 663. Yazan: AlperMetin (8 Haziran 2016 - 14:06)

  Abdullah Bey beni çok memnun ve onore ettiniz, teşekkür ederim. Blogumdaki seyahat yazılarımı okumanıza sevindim. Ben çok gezdim ama evlat sevgisini henüz yaşamadım, onun mutluluğu yaşamadan anlaşılmazmış, hiç bir şeye benzemezmiş. Ben size bol seyahat dilerim, siz de bana mutlu bir yuva dileyin. Saygılar.

 664. Yazan: Abdullah (8 Haziran 2016 - 14:52)

  ALPER BEY inanın mübalasız bende birkez daha hayranlık ve saygı uyandırdınız,ya bu kadar hızlı cevap vermeniz asıl beni onure etti.kanlı canlı karşımızdaki insanlarla konuşurken bazen bukadar çabuk karşılık göremiyoruz.umarım sizinde yakın zamanda İKİZ(ikiz dedim çünkü hızlı bir şekilde kalabalık bir aileniz olsun:) çocuklarınız olurda siz babalık hiisini tadarsınız,çocuğunuzda anlatacak çok şeyi olan dinlemekten sıkılmayacağı babasına kavuşur.herşey gönlünüzce olsun..selam ve hürmetle

 665. Yazan: AlperMetin (8 Haziran 2016 - 16:37)

  Güzel sözleriniz ve iyi dilekleriniz için teşekkür ederim:). Evlatlarınıza uzun ömür ve sağlık dilerim. Esenlikler.

 666. Yazan: Sude (27 Haziran 2016 - 13:26)

  Merhabalar. Ben lise son sınıfa geçtim şuan ve hayatım boyunca bu gezme isteği vardı hep bende. Hep böyle bloglar okuyup; insanların büyük bir tutkuyla yazdıkları gezi planlarını, deneyimlerini okuyorum ve okurken de yarın kendim de gidecekmiş gibi heyecanlanıyorum. 17 yıldır Muğla’da yaşıyorum ve bu dünyayı gezme fikrini bir çok kez oturup düşündüm. Zaten küçüklükten beri hep değişik şehirlere gitmeyi tarihi yerleri, kültürleri görmeyi sevmişimdir. Özgüvenli ve fazla girişken bir insan değilim, işimi garantiye almadıkça bir şeyi yapmaya tereddüt ederim ve etrafımdaki insanların olumsuz düşünceleri de ne kadar kulak asmamaya çalışsam da beni bir yönden etkiler. Ama bunu istediğimi gerçekten biliyorum ve alabildiğim kadar fikir almak istiyorum. Üniversiteye geçtiğimde (alanım dil, hedefim Boğaziçi çeviribilim) çalışıp mümkün olursa Work&Travel programlarına katılıp para biriktirmek ve okul bittiğinde bir yerden başlamak istiyorum ama nasıl yapacağım hakkında hala pek bütün bir fikrim olduğu sayılamaz. Sizce üniversite boyunca nasıl “hazırlanabilirim”, çevirmen olursam çalışmaya başlamadan bu seyahate başlayabilir miyim ya da seyahat için yeterli parayı nasıl işler yaparak kazanabilirim çünkü internette insanların internetten ya da küçük küçük işler yaparak geziler için paralarını çıkardıklarını görüyorum. Bu konuda birazcık fikirlerinizi almak istiyorum. Teşekkürler ve iyi günler dilerim.

 667. Yazan: AlperMetin (27 Haziran 2016 - 16:57)

  Merhaba. Üniversite öğrencisi iken çevirmenlik, garsonluk, işçilik yaparak çalışıp seyahat etmeniz mümkün. Ucuz seyahat için bilgi ve önerilerim Çeşitli adlı sayfamdaki ilgili yazımda var. İyi şanslar ve başarılar.

 668. Yazan: Sude (27 Haziran 2016 - 17:36)

  Cevabınız için çok teşekkürler 🙂 Hemen bakacağım.

 669. Yazan: AlperMetin (27 Haziran 2016 - 18:08)

  Rica ederim. İyi şanslar. 🙂

 670. Yazan: Ayşe (6 Temmuz 2016 - 12:31)

  Öncelikle Uruguay silahlı saldırısindan sonraki cesaretinizden dolayi sizi ekstra tebrik ediyorum..ben de macera ve risk severim ama o kadar fazla deil.. para konusuna gelicek olursak aslında yabancı ülkelere seyahatler ve turlar oluyor onlar da cok pahali değil mesela balkanlara 8 9 günlük bi gezi yaklasik 3 bin 4 bin liraya rahatlıkla gidip gelirsiniz..tabiki ülkemizde gelir durumu pek iyi değil ama her ay 500 lira koyarak bir sene boyunca biriktirerek yazın seyahat edilebilir..önemli olan istemek çoğu arkadaşım sıcak bakmıyor ve ne işin var diyorlar ayrıca ingilizceyi orta seviyede bilen birisi olarak yanıma birini almak zorundayim sanirim 🙂 yazınız için teşekkürler..emeğinize sağlık. .:D

 671. Yazan: AlperMetin (6 Temmuz 2016 - 18:13)

  Merhaba Ayşe Hanım. Kolay ve rahat seyahat için turlar tercih edilebilir tabii, ama benim gibi bağımsız gezerseniz daha ucuza gelir. Orta düzeyde İngilizce yeterli olur. 🙂 Bloguma ve gezi yazılarıma ilginize çok teşekkürler.

 672. Yazan: Sedat gül (7 Temmuz 2016 - 18:42)

  Hep hayalım ama bır okadarda korkum vardı bu site benı cesaretlendırdı çok tesekkurederım verdıgınız bu emek ve bize faydalı bılgıler ıcın .syg

 673. Yazan: AlperMetin (7 Temmuz 2016 - 18:49)

  Ben de gezi bloguma ilginize teşekkür ederim. İyi şanslar.

 674. Yazan: dadal günçe (14 Temmuz 2016 - 10:39)

  Alper Bey, yazdıklarınızı, samimi üslubunuzu ve gezme tarzınızı çok sevdim. Biraz eski zaman dervişlerine benziyorsunuz.Olur da bir yolculukta karşılaşırsak içkiler benden.
  Sevgiyle kalın.

 675. Yazan: AlperMetin (14 Temmuz 2016 - 13:42)

  Çok teşekkür ederim Dadal Bey. Saygılar.

 676. Yazan: gökçe (26 Temmuz 2016 - 17:42)

  ülkeler bölümünüzde haritanıza baktım, Nepal’i koymamışsınız istediğiniz ülkelere. Ben sizin kadar olmasa da bayağı bir ülke gezdim, Nepal benim için 1. sırada yer alıyor. Muhteşem bir ülke. Özellikle outdoor faaliyetlerini, hayvanları, doğayı seviyorsanız mutlaka tavsiye ederim. Henüz hala çok keşfedilmemiş ve turistik olmayan bir ülke, bu nedenle daha da cezbedici bence. Çok da ucuz. En sevdiğim yanlarından biri de halkın gözündeki sevecenlik, samimiyet, bozulmamışlık. Bence haritanıza onu da ekleyin. Gezdikten sonra en sevdiğiniz ülkeler listesine gireceğinden eminim.

 677. Yazan: AlperMetin (26 Temmuz 2016 - 19:11)

  Aaa Nepal neden yokmuş ki orada? 🙂 Öneri için teşekkürler, eklerim.

 678. Yazan: Rukiye (10 Ağustos 2016 - 09:45)

  Merhabalar, Uruguay’la ilgili bir şeyler araştırırken birden blogunuz karşıma çıktı. Bu aralar biraz sıkıntılı bir dönemden geçen biri olarak seyahat yazılarınızı okumak beni heyecanlandırdı, iyi geldi. Teşekkür etmek istedim. İyi (ve bol) gezmeler dilerim Alper Bey!

 679. Yazan: AlperMetin (10 Ağustos 2016 - 12:18)

  Seyahat blog yazılarımı okuduğunuz için teşekkürler Rukiye Hanım. Yolunuz açık olsun.

 680. Yazan: Sami Ertaga (29 Ağustos 2016 - 13:16)

  Merhaba Alper Bey.
  Blogdaki herhangi bir konuya yeni bir yazı eklenince nasıl haberimiz olabilir?

 681. Yazan: AlperMetin (9 Eylül 2016 - 11:35)

  Merhaba Sami Bey,
  Bu konuda bir yöntem okurlara otomatik e-posta göndermek ama birçok kişiyi rahatsız edeceği için ben tercih etmiyorum. Yeni seyahat blog yazısı yayınladığım zaman Facebook sayfam Çelebi Alper’de ilan ediyorum. İlginize çok teşekkür ederim.

 682. Yazan: Akın (15 Eylül 2016 - 11:07)

  Onco olkono gozmoloydon şeklindeki yargılayıcı ve emir verici yorumlardan nefret geldi bana. Bu bir yurtdışı seyehat bloğu.. yurt içini siz gezin.. siz paylaşın.. Alper bey defalarca kez yazmış Tr’de ki gezilerimi de yapıyorum demiş.. lutfen artık fikirlere ve insanlara saygı gösterin.. Alper bey tam gaz takipteyiz.. Seni seviyoruz.

 683. Yazan: AlperMetin (15 Eylül 2016 - 11:48)

  Çok teşekkürler Akın bey, yola devam.

 684. Yazan: iZMiRCAR Rent A Car (21 Eylül 2016 - 15:35)

  Sayfanıza ilk kez denk geldim.Hayatınızı seyahat etmeye adamış olduğunuz belli.Okuma esnasında,insan yaşam tarzınıza özeniyor.

 685. Yazan: Pelin Sönmez (15 Ekim 2016 - 11:59)

  neden blogger oldunuz ya da buna nasıl karar verdiniz?
  ne zamandan beri bir bloğa sahipsiniz?
  denyimlerinizi bir bloğa dönüştürmeniz ne kadar zamanınızı aldı?
  içeriğinizi nasıl oluşturdunuz ve kaliteli bir okuyucu kitlesine nasıl sahip olmak için ne gibi zorlukları aştınız?
  ve son olarak yeni blog yazmak isteyenlere önerileriniz nelerdir?

 686. Yazan: AlperMetin (15 Ekim 2016 - 12:38)

  Merhaba. Seyahat maceralarımı okumak isteyen arkadaşlarımın önerisi sonucu blog yazmaya karar verdim. 5.5 yıldır blog yazıyorum. Blog başlatmak 2 haftalık iş ama bitirmek zor. Hala yazmaya devam ediyorum, bir yandan da gezdiğim için asla bitmiyor. İçeriğimi yaşadıklarımı ve gördüklerimi yazarak oluşturdum. Ayrıca seyahat etmek isteyenler için yararlı bilgiler de ekliyorum. Blog yazmak isteyenlere iyi düşünmelerini öneririm, çok fazla zaman alan bir uğraş.

 687. Yazan: muhammet kaya (8 Aralık 2016 - 17:38)

  HARİKA BİR SİTE YAPMIŞSINIZ TEBRİK EDERİM.

 688. Yazan: Haşim Hoca (27 Aralık 2016 - 14:17)

  Merhaba Alper Bey, ben de gezmeyi seven biriyim. Montenegro ile ilgili bilgi ararken tesadüfen size rastladım. Siteniz güzel, seyahat meraklıları için güzel bilgiler veriyorsunuz. Tebrikler, selamlar.

 689. Yazan: AlperMetin (27 Aralık 2016 - 14:48)

  Merhaba Haşim Bey. Montenegro çok güzel bir ülke, umarım gidebilirsiniz. Bloguma ilginize teşekkür ederim. Selamlar.

 690. Yazan: ahmet (8 Ocak 2017 - 20:02)

  yurtdışı dış ticaret pazar araştırmaları hakkında bilgi verirmsiniz neler yapılabilir.

 691. Yazan: AlperMetin (9 Ocak 2017 - 08:55)

  Bu konuda bilgim yok maalesef.

Bu yazıya yorum yazın:

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi
*

Uçak Biletiniz
Yurtdışı Vizesiz Turlar
ucuz uçak bileti almak için 1. web sites
    GEZDİĞİM ÜLKELER
   » Translation
Reklam Alanı
   » Etiketler


Copyright ©2012 Celebialper.com